Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο ασβέστιο παίρνετε;;;;


Recommended Posts

Η αλήθεια είναι οτι στην αρχή ήμουν καχύποπτη γιατί όσες ξέρω παίρνανε. Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω νιώσει να έχω πρόβλημα. Το μόνο που παρατήρησα εξ αρχής είναι οτι πίνω παααρα πολύ γάλα στην εγκυμοσύνη! Πάντα μου άρεσε, αλλά τώρα "με τραβάει" ακόμα περισσότερο. Ίσως αυτό να σημαίνει οτι το ζητάει ο οργανισμός μου. Πάντως καλύτερα παρα πολύ γάλα, παρά σκευάσματα.

 

Εννοείται! Κι εγώ έχω ανάγκη από γάλα ενώ πριν μείνω έγκυος δεν έπινα καθόλου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

το πολύ μαγνήσιο αναστέλει τις συσπάσεις κι αυτό δεν είναι πάντα καλό, πρέπει να κάνεις και λίγες συσπάσεις είτε προπαρασκευαστικές που θεωρούνται φυσιολογικές είτε τις κανονικές στη γέννα. Αν δεν κάνεις πολλές συσπάσεις δε θα μπορέσεις να γεννήσεις φυσιολογικά γι' αυτό και δεν πρέπει να δίνουν οι γιατροί πολύ μαγνήσιο εκτός αν αποσκοπούν στο να κάνουν καισαρική εν αγνοία της εγκύου. Λένε επίσης ότι το μαγνήσιο βοηθάει στην τροφοδότηση του μωρού από τον πλακούντα αλλα γυναικολόγος φίλος μου μου έχει πει ότι δεν είναι αποδεδειγμένο κάτι τέτοιο. Αν κάποια έχει πολλές συσπάσεις και μάλιστα από πολύ νωρίς τότε καλό είναι να παίρνει μαγνήσιο. Αυτά ξέρω. Εγώ δεν έχω κάνει καμία συσπαση μέχρι στιγμής και φυσικά δεν παίρνω μαγνήσιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και από εμένα, μόλις μπήκα στον 4ο και ο γιατρός με ξεκίνησε με

1 x calciform D3

3 x Legorer

1 x Filicine

Το μόνο που έχει τρομάξει είναι το ασβέστιο... αλλά φοβάμαι και να μην το πάρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, μόλις μπήκα στον 4ο και ο γιατρός με ξεκίνησε με

1 x calciform D3

3 x Legorer

1 x Filicine

Το μόνο που έχει τρομάξει είναι το ασβέστιο... αλλά φοβάμαι και να μην το πάρω!!!

Γιατι σε εχει τρομάξει το ασβέστιο;

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσυνη, επαιρνα ολα τα συμπληρωματα που μου εγραφε ο γιατρος (σιδηρο, ασβεστιο, μαγνησιο κλπ) γιατι δεν γνωριζα και δεν το εψαξα παραπανω. Τα συμπληρωματα αυτα μου εφεραν απιστευτη φαγουρα στο σωμα, κι εφτασα μεχρι και στο νοσοκομειο απο το πολυ ξυσιμο (σχεδον ματωνα το δερμα μου).

Στη δευτερη εγκυμοσυνη, κι αφου το εψαξα περισσοτερο, εκανα τακτικα εξετασεις αιματος κι εφοσον τα αποτελεσματα ηταν καλα σε συνδυασμο με σωστη διατροφη πλουσια σε κρεας, κασερι, λαχανικά, φρούτα κλπ αλλά και άλλα πιο ψαγμένα, όπως μουρουνελαιο, λάδι καρύδας κλπ δεν πήρα κανενα απολυτως συμπλήρωμα και όλα πήγαν μια χαρα και φυσικα δεν είχα φαγουρα ούτε μια στιγμή.

Η συμβουλή μου ειναι ότι καλύτερα να το ψαχνετε και να μην παιρνετε ακριτα ό,τι σας δινουν οι γιατροι, γιατι δεν γνωριζετε τι επιπτωσεις μπορει να εχει στο σωμα σας και στο εμβρυο

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα για τις συσπάσεις της μήτρας...προφανως κ για άλλα αλλά δεν ξέρω;)

Εμενα δεν μου ειχε δώσει μαγνήσιο . Κάποια στιγμή τα βραδιά ειχα συνέχεια κράμπες στα πόδια δεν μπορούσα να περπατήσω από τις κράμπες. Τον πήρα τηλ και μου έδωσε τελικά μαγνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου ειναι ότι καλύτερα να το ψαχνετε και να μην παιρνετε ακριτα ό,τι σας δινουν οι γιατροι, γιατι δεν γνωριζετε τι επιπτωσεις μπορει να εχει στο σωμα σας και στο εμβρυο

 

Συμφωνώ κι εφόσον κάνετε τις εξετάσεις σας και είστε οκ πχ σε μαγνήσιο, ασβέστιο δεν υπάρχει λόγος να παίρνετε και συμπληρώματα, τουλάχιστον εμένα δεν μου δίνει κάτι όταν δεν μου λείπει (ούτε και θα το παιρνα). Μια ακόμα εξέταση που σπάνια συστήνουν οι γιατροί να κάνεις είναι για τη βιταμίνη D η οποία βοηθάει στην σωστή απορρόφηση του ασβεστίου μεταξύ άλλων. Εγώ την έκανα με δικιά μου πρωτοβουλία κι έχω τρομερή έλλειψη, δυστυχώς την έκανα αργοπορημένα..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ κι εφόσον κάνετε τις εξετάσεις σας και είστε οκ πχ σε μαγνήσιο, ασβέστιο δεν υπάρχει λόγος να παίρνετε και συμπληρώματα, τουλάχιστον εμένα δεν μου δίνει κάτι όταν μου λείπει (ούτε και θα το παιρνα) Μια ακόμα εξέταση που σπάνια συστήνουν οι γιατροί να κάνεις είναι για τη βιταμίνη D η οποία βοηθάει στην σωστή απορρόφηση του ασβεστίου μεταξύ άλλων. Εγώ την έκανα με δικιά μου πρωτοβουλία κι έχω τρομερή έλλειψη, δυστυχώς την έκανα αργοπορημένα..

Και εξεταςεις κανεις; Ασβέστιο, μαγνήσιο και σίδηρο; Ή και αλλες; Εγω την ρωτηςα αν θα κανω τέτοιες για να δούμε την έλλειψη η μη και ειπε οχι( πλην του σιδήρου που κανω κάθε μηνα). Δεν το γνώριζα οτι τα τσεκάρεις και βλέπεις. Τα ειχα για default! Οςο για τη d απ οταν το ανακάλυψες παιρνεις συμπλήρωμα;

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εξεταςεις κανεις; Ασβέστιο, μαγνήσιο και σίδηρο; Ή και αλλες; Εγω την ρωτηςα αν θα κανω τέτοιες για να δούμε την έλλειψη η μη και ειπε οχι( πλην του σιδήρου που κανω κάθε μηνα). Δεν το γνώριζα οτι τα τσεκάρεις και βλέπεις. Τα ειχα για default! Οςο για τη d απ οταν το ανακάλυψες παιρνεις συμπλήρωμα;

 

Σίδηρο κάνω στάνταρ, ασβέστιο δεν μου βάζει κάθε μήνα ούτε και τοξόπλασμα πχ αλλά ζητάω από μόνη μου να τις κάνω όταν κάνω τις επαναληπτικές. Μαγνήσιο έκανα πριν κανα μήνα πρώτη φορά κι ήμουν οκ οπότε δεν πήρα συμπλήρωμα. Αν είχα κράμπες θα έκανα νωρίτερα εξέταση μαγνησίου. Βιταμίνη D ναι με το που είδαμε την έλλειψη ξεκίνησα συμπλήρωμα και μου είπε όσο μπορώ να με βλέπει λίγο ήλιος.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...