Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως θα σας φαινόταν εάν... ? Ενθάρρυνση για γονείς με μωράκια στις ΜΕΝΝ


Recommended Posts

γειά σε όλους!

είχα μια ιδέα κ θέλω την άποψή σας.

 

Θα θέλαμε να δημιουργήσουμε ένα άρθρο με σειρά φωτογραφιών

απο γονείς που πέρασαν την ΜΕΝΝ μια φωτό στην ΜΕΝΝ + με μια φωτογραφία του παιδιού όπως είναι τώρα, ακόμα και να έχουν περάσει πολλά χρόνια!

(από την πίσω πλευρά ίσως για να μη φαίνεται πρόσωπο ή άλλα χαρακτηριστικά ή με τα χαρακτηριστικά του προσώπου επεξεργασμένα)

 

 

Βλέποντας αυτό το λινκ με φωτογραφίες οι οποίες δεν έχουν λόγια...

http://dedicatedtoallbetter.org/2015/May/NICU%20Photo%20Series%20Captures%20Mothers%20Healing%20Touch

 

σκέφτηκα ότι ίσως θα ήταν ωραίο να δημιουργηθεί μια ομάδα φωτογραφιών από την παραμονή στην ΜΕΝΝ αλλά και χρόνια μετά,

έτσι ώστε να δώσει δύναμη σε όσους γονείς περνούν τώρα αυτή τη δοκιμασία.

 

Δεν ξέρω εάν έχετε προσπαθήσει ξανά εδώ στην ενότητα κάτι τέτοιο!!

 

Η δικιά μου πρόταση λοιπόν , είναι, ότι όποιος θέλει κάτι τέτοιο, μπορεί να στείλει τις φωτογραφίες του στο εμαιλ editor(at)parents.org.gr (για το άρθρο ΜΕΝΝ !)

1 στην Μενν + 1 μήνες ή ιδανικά και χρόνια μετά!

Οι φωτό θα δημοσιευτούν ανώνυμα.

 

Ελπίζω να έχουμε ανταπόκριση! Εάν έχει κάποιος άλλος πρόταση, να την πεί !

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σκέφτηκα ότι ίσως θα ήταν ωραίο να δημιουργηθεί μια ομάδα φωτογραφιών από την παραμονή στην ΜΕΝΝ αλλά και χρόνια μετά,

έτσι ώστε να δώσει δύναμη σε όσους γονείς περνούν τώρα αυτή τη δοκιμασία.

 

Θα ηταν ωραιο να δημοσιευουμε φωτογραφιες μωρων που παλευαν για επιβιωση??? :(:shock::(

Εχουμε οι γονεις το δικαιωμα να το κανουμε και μαλιστα να αναρτησουμε και μεταγενεστερες φωτογραφιες που μπορει ευκολα να γινεται ταυτοποιηση?

Πως θα νιωσουν τα παιδια αυτα οταν μεγαλωσουν και δουν τις φωτογραφιες τους στο διαδικτυο?

 

Τα παιδια μας δεν ειναι κτημα μας.

Σεβασμος στην προσωπικοτητα τους και ακομα περισσοτερο σε αυτα που εχουν δωσει μαχη στο ξεκινημα της ζωης τους..

 

Οι γονεις που περνουν τη δοκιμασια αυτη τωρα, θα επαιρναν δυναμη μονο εαν ηξεραν οτι οι υποδομες και οι συνθηκες υγιεινης των ΜΕΝΝ ηταν οι καταλληλες και το ιατρικο προσωπικο καταρτισμενο με εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία καταλαβαίνω την καλή σου προθεση και όντως κι εγώ έπαιρνα κουράγιο και τις δυο φορες από τις φωτογραφίες που ήταν αναρτημένες ΜΕΣΑ στη μονάδα από δύσκολα περιστατικά. Παρόλα αυτά΄΄δέ συμφωνώ κι εγω με την ανάρτηση φωτο στο διαδίκτυο. Κάπως με χαλαει και το να αναδεικνύω τόσο πολύ αυτη τη μία πλευρά΄της ζωής των παιδιών μου. Αν το θελήσουν εκείνα είναι δικαίωμα τους, αλλά εγώ;

 

Μου αρέσει πολύ όμως η σκέψη να δράσουμε για καλύτερες συνθηκες στις ΜΕΝΝ, για καλύτερη ενημέρωση των γονιών. Κάπου πήρε το μάτι μου μια σχετική ψηφοφορία και σκόπευα να σου προτείνω να κάνουμε ένα θέμα και να δράσουμε σχετικά με αυτό, γιατί αυτά που έζησα προσφατα και σε ιδιωτικό κιόλας μαιευτηριο, δεν παίζονται....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι Μαρία, δεν το βλέπω σαν καλή ιδέα αυτό με τις φώτο.

Έχω μοιραστεί εμπειρία εδώ μέσα για τη ΜΕΝΝ και έχω συμμετάσχει σε συζήτηση άλλου γονιού. Πραγματικά οι φώτο μόνο πόνο θα είχαν να προσφέρουν. Όσο κι αν ένας γονιός το έχει διαχειριστεί μέσα του, η ανάμνηση του παιδιού του σε αυτή την κατάσταση μόνο αναβίωση του πόνου θα είχε να προσφέρει.

 

Επίσης, έχει καμία σας φώτο από ΜΕΝΝ ?!! Γιατί εκεί μέσα μπαίνεις στην αποστείρωση! Δεν μας επέτρεπαν κινητά ή άλλες συσκευές. Οπότε πώς θα υπάρχουν φώτο; Εγώ δεν έχω από τα παιδιά μου. Και τι να φωτογραφίσει κανείς; Θερμοκοιτίδες και σωληνάκια; Να λείπει καλύτερα!

 

 

Βέβαια θα ήθελα να μάθω με ποια κτριτήρια μπαίνουν μέσα στη ΜΕΝΝ.

Γιατί ΤΟΣΑ παιδιά χρειάζονται ΜΕΝΝ;

Αν κάποια προβλήματα οφείλονται στα φάρμακα που χορηγούνται κατά τον τοκετό.

Αν κάποια από τα προβλήματα οφείλονται λόγω μειωμένης επαφής μάνας-παιδιού κατά τη διάρκεια του τοκετού (π.χ. καισαρική).

Από τις γνωστές μου, όσες γέννησαν πρόσφατα είχαν παιδιά που χρειάστηκαν ΜΕΝΝ για τον ίδιο λόγο. Ισχύει ή μήπως έχουν βάλει χαμηλά το όριο και έτσι βρίσκονται στη ΜΕΝΝ πολλά μωρά χωρίς ουσιαστικό λόγο;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαινεται πολυ καλή ιδεα, άνετα θα έστελνα τις φοτος μου αλλα δεν ήμουν σε ελληνικό ΜΕΝΝ- αν δεν υπαρχει προβλημα πες μας

Εκείνη την στιγμή που ολα φαίνονται μαύρα αν κάποιος που έδειχνε φοτο απο ενα υγειεστατο μωρακι 1 χρονο μετα που πέρασε τα ιδια θα με έκανε πολυ ευτυχισμένη :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Alkyon έχω την αίσθηση ότι παίζει overtreatment. Η δική μας περίπτωση και τις δυο φορές κάτι τέτοιο μου μυρίζει. Ειδικά τη δεύτερη φορά δεν υπήρχε κανένας παράγοντας που να συνηγορεί υπερ (φάρμακα, επιπλοκές κλπ). Ο τοκετός ήταν τέλειος.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει, να στείλει φωτό στέλνει, απο όπου και να είναι, δεν χρειάζεται να είναι ελλάδα, από οποιαδήποτε χώρα.

δε χρειάζεται να φανούν χαρακτηριστικά προσώπου.

Η ιδέα είναι το θέμα. Ότι με αυτό το τρόπο δείχνεις στον γονέα, ότι κοίτα, "ότι το παιδί σου είναι τώρα στην ΜΕΝΝ, μεθαύριο δεν θα είναι. Πάρε δύναμη για να του δώσεις ενέργεια, όση ώρα το βλέπεις, όσο μπορείς, όσο σου επιτρέπεται. "

 

Μπορούν να απομακρυνθούν χαρακτηριστικά προσώπου ή οτιδήποτε άλλο θελήσει κανείς στο εμαιλ του και μπορεί και να ζητήσει επιβεβαίωση να σταλεί πρώτα η φωτό πίσω στο εμαιλ του επεξεργασμένη, για να δώσει το οκ.

 

Δεν είναι το θέμα να γίνει "φωτορεπορτάζ" αλλά το να αναδειχθεί ότι υπάρχει κ το αύριο. Όταν βρίσκεσαι σε τέτοιες καταστάσεις είναι δύσκολο να το φανταστείς, ίσως κάτι τέτοιο θα βοηθούσε.

 

Τα μωρά που επιβίωσαν τέτοιες δύσκολες καταστάσεις έχουν κερδίσει μια μάχη.

 

Οι γονείς που πέρασαν αυτή τη μάχη, όσοι τουλάχιστον το αισθάνονται, είναι οι μάρτυρες αυτής της μάχης.

Κάποιοι μπορεί να θέλουν να δηλώσουν "το περάσαμε, το καταφέραμε, είμαστε εδώ, όλα καλά".

Εάν κάποιος δεν επιθυμεί να κάνει κάτι τέτοιο, αλοίμονο να τον πιέσει ο οποιοσδήποτε.

Πιστεύω απλώς ότι μπορεί να υπάρχουν οι γονείς που θέλουν να δουν ΑΝΩΝΥΜΑ πάντα, και ΧΩΡΙΣ χαρακτηριστικά, τις φωτογραφίες τους σε ένα τέτοιο θέμα/thread.

 

Εαν δεν φαίνονται πρόσωπα, δεν υπάρχει καμια συνδεση με κανέναν. το θέμα όπως έγραψα είναι ότι υπάρχουν καλύτερες στιγμές .

 

Ακόμα, να σημειώσω το εξής. το παρόν θέμα δεν έχει να κάνει με τις συνθήκες.

Έχει να κάνει καθαρά με την εμψύχωση όσων τώρα μπορεί να βρίσκονται σε αυτό το δύσκολο κομμάτι της ζωής τους, το οποίο είναι πολύ ευαίσθητο.

Για το οποίο αρκετά πιθανό να είναι πολύ δύσκολο όπως έγραψα πιο πάνω να μπορούν να φανταστούν το αύριο, το μεθαύριο, τον επόμενο μήνα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Alkyon έχω την αίσθηση ότι παίζει overtreatment. Η δική μας περίπτωση και τις δυο φορές κάτι τέτοιο μου μυρίζει. Ειδικά τη δεύτερη φορά δεν υπήρχε κανένας παράγοντας που να συνηγορεί υπερ (φάρμακα, επιπλοκές κλπ). Ο τοκετός ήταν τέλειος.

 

Ομοίως!!

Προβλήματα που φαίνεται πως σε 1-2 24ωρα έχουν παρέλθει, τα κρατάνε εβδομάδα......

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, ίσως έχει να κάνει με τον λόγο που έγινε η κράτηση στη ΜΕΝΝ. Εγώ που δεν πολυπιστεύω αυτό που μου είπαν, το βλέπω σαν αρνητικό. Είμαι σχεδόν θυμωμένη με τον τρόπο που τα αντιμετωπίζουν. Οπότε, ακόμα και εκείνες τις ώρες δε θέλω να ακούω/βλέπω/λέω τίποτα. Η εικόνα που δείχνω στους άλλους μοιάζει με κατάθλιψη αλλά έχει να κάνει αυστηρά και μόνο με την εμπειρία.

 

Αυτή η ενημέρωση με το σταγονόμετρο.

Η επίσκεψη με το σταγονόμετρο.

Η μοναξιά του δωματίου. (Πόσο μάλλον να γυρίζει κάποιος σπίτι χωρίς μωρό...)

Η αντιμετώπιση σαν στατιστικό.

Πφφφ ....

 

 

Εγώ θυμάμαι τότε πως δε μίλαγα με κανέναν. Σα να είχα πάρει όρκο σιωπής. Μόνο έκλαιγα και απέφευγα τους πάντες. Εκτός από το μαιευτήρα και τη μαία μου. Εκεί μόνο μίλαγα. Δεν ήταν επιλόχειος κατάθλιψη (όπως τους έβλεπα να ανησυχούν). Ήταν η απογοήτευσή μου, μαζί με το θυμό μου για την αντιμετώπισή τους. Μόλις πήρα το παιδί στα χέρια και με λίγη μεσολάβηση όταν είχα καμιά πληροφορία παραπάνω, τα πράγματα τα έβλεπα αλλιώς.

 

Αν ήταν κάποιο πιο σοβαρό πρόβλημα που ήξερα πως η παραμονή εκεί ειναι μονόδρομος, ίσως να τα έβλεπα με άλλο μάτι και να με ανακούφιζαν άλλα πράγματα. Αλλά ακριβώς επειδή βίωσα παραμονη στη ΜΕΝΝ και την αισθανόμουν "άδικη" και χωρίς λόγο, πραγματικά μου φαίνεται εντελώς αρνητικό όλο αυτό με τις φώτο.

 

 

Να βοηθηθεί άλλος; Αλήθεια; Θα πάρει κάποιος θάρρος επειδή θα δει το δικό μου/σου/του μωρό ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ ;; Εγώ αν έβλεπα τέτοιες φώτο πάλι θα θύμωνα γιατί θα θυμόμουν πως πολλά μωρά τα κρατάνε -κατά τη γνώμη μου- πέραν του δέοντος.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν ηθελα να βγαλω φωτογραφια γιατι φοβομουν τις αντιδρασεις των νοσηλευτριων... Δεν ξερω τελικα αν εκανα καλα ή οχι.. το ενα μου παιδι το εχω εδω ολοκληρη κοπελα πλεον 17 ετων το αλλο οχι :(.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι ειχα την αισθηση οτι θα επρεπε να μας κρατησουν περισσοτερο στη ΜΕΝΝ. Μου φανηκε πολυ μικρο το διαστημα για την εβδομαδα που βρισκομουν. Μαλιστα στην απλη παρακολουθηση το ζητησα απο μονη μου. Ενιωθα μεγαλη ανασφαλεια να φυγω εκτος Αθηνων. Η μια νεογνολογος το δεχτηκε η αλλη οχι. Εφοσον εβλεπαν οτι το παιδι ειχε το απαραιτητο βαρος και επινε 50ml η τακτικη τους ηταν να φυγει . Δεν υπηρχε λογος να το κρατησουν. Μην αρπαξει και καμια λοιμωξη.

Link to comment
Share on other sites

Alkyon έχω την αίσθηση ότι παίζει overtreatment. Η δική μας περίπτωση και τις δυο φορές κάτι τέτοιο μου μυρίζει. Ειδικά τη δεύτερη φορά δεν υπήρχε κανένας παράγοντας που να συνηγορεί υπερ (φάρμακα, επιπλοκές κλπ). Ο τοκετός ήταν τέλειος.

 

Μπορείς να πεις σε ποιο μαιευτήριο γέννησες? αν θες με π.μ.

 

Eγω παλι ειχα την αισθηση οτι θα επρεπε να μας κρατησουν περισσοτερο στη ΜΕΝΝ. Μου φανηκε πολυ μικρο το διαστημα για την εβδομαδα που βρισκομουν. Μαλιστα στην απλη παρακολουθηση το ζητησα απο μονη μου. Ενιωθα μεγαλη ανασφαλεια να φυγω εκτος Αθηνων. Η μια νεογνολογος το δεχτηκε η αλλη οχι. Εφοσον εβλεπαν οτι το παιδι ειχε το απαραιτητο βαρος και επινε 50ml η τακτικη τους ηταν να φυγει . Δεν υπηρχε λογος να το κρατησουν. Μην αρπαξει και καμια λοιμωξη.

 

ήσουν στο δημόσιο νοσοκομείο ή στο ιδιωτικό? αν μπορείς στείλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιταξε αυτο εγινε πριν 7 χρονια. Δεν ξερω σημερα την τακτικη τους.

Τοτε δεν το ειχα θεωρησει καλο, κρινοντας με το απλο μυαλο μου οτι ενα προωρο μωρο για να αναπτυχθει σωστα θα επρεπε να βρισκεται σε συγκεκριμενη θερμοκρασια, μεσα σε θερμοκοιτιδα, τοσες ημερες οσες υπολειπονται για να ειναι τελειομηνο. Δεν ισχυε τελικα αυτο, αλλα δεν με ειχαν ενημερωσει και αναλυτικα, ωστε να το γνωριζω και να μην ανησυχω. Ειχαν πολλα μωρα και ηταν βιαστικοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θεωρω πως η κινηση των διαχειριστων γι αυτο το θεμα ειναι καταπληκτικη!

Δειχνει στους γονεις μια πλευρα ΠΟΛΥ θετικη...μωρακια που παλεψαν και τα ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ κι ειναι μια χαρα!!Μπραβο σας για το θεμα και μπραβο στις μανουλες που δινουν φωτο!

Ειναι ενα θαυμα κι αυτο για μενα!!

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ τα παιδακια σας και να ειναι ΓΕΡΑ κι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ολα τα παιδια του κοσμου ευχομαι!!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...