Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχετε κάτι παρόμοιο?? Αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαίες αρτηρίες


Recommended Posts

Είναι λίγο διαφορετικές οι περιπτώσεις μας, βέβαια, γιατί εγώ δεν είχα θρομβοφιλία, είχα αντιστάσεις στις μητριαίες όμως. Αυτό που ξέρω είναι ότι βάζοντας τις ενέσεις, αραιώνει το αίμα σου και άρα καταφέρνει να περνάει μέσα από τις μητριαίες αρτηρίες και να τρέφει το παιδί σου. Σημασία μεγάλη, όμως, έχει και το να σε καλύπτει η δόση που σου δίνεται, δηλαδή να αραιώνει αρκετά το αίμα σου. Προσωπικά πιστεύω ότι όσο το παρακολουθείς και το ψάχνεις και ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του γιατρού σου, δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Να προσέχεις πάρα πολύ και τη διατροφή σου, ειδικά τη ζάχαρη και το αλάτι. Επίσης, γνωρίζω ότι όσο πιο γρήγορα ξεκινά η αγωγή τόσο το καλύτερο, άρα είσαι σε πάααααααααααρα πολύ καλό δρόμο και αυτό που μένει είναι να διατηρείς και μια πάααααααααρα πολύ καλή ψυχολογία γιατί πιστεύω ότι βοηθάει απίστευτα. Προσωπικά με βοήθησε πάντως.

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας και από εμένα. Στη β' επιπέδου μου διεγνώσθη οτι η αριστερή μητριαία αρτηρία ήταν πιο στενή απ' το φυσιολογικό και υπήρχε κίνδυνος προεκλαμψίας λόγω των αυξημένων αντιστάσεων. Όντως, μετά από λίγο καιρό η πίεση μου κυμαινόταν από 14 έως 16, έκανα ενέσεις για τα πνευμονάκια του μικρού, χάπι για την πίεση κλπ κλπ. Η προγραμματισμένη καισαρική στις 38 εβδομάδες μου παρουσιάστηκε ως μονόδρομος. Τώρα που προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι θέλω να εξαντλήσω όλες τις δυνατότητες, για να ζήσω το φυσιολογικό τοκετό ή έστω το παιδί να πάρει όλο το χρόνο που χρειάζεται, μέχρι να γεννηθεί. Κατάφερε κάποια μανούλα να γεννήσει φυσιολογικά με αυτό το πρόβλημα ή μάταια ελπίζω;

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα φυσιολογικότατα, απλώς η μικρή μου αποφάσισε από μόνη της να γεννηθεί στις 36 εβδομάδες. Δες λεπτομέρειες εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2613575&postcount=21

 

Επιπλέον, το ότι στην πρώτη σου εγκυμοσύνη είχες το πρόβλημα δεν προδικάζει ότι θα το έχεις και στην 2η!!!

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα φυσιολογικότατα, απλώς η μικρή μου αποφάσισε από μόνη της να γεννηθεί στις 36 εβδομάδες. Δες λεπτομέρειες εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2613575&postcount=21

 

Επιπλέον, το ότι στην πρώτη σου εγκυμοσύνη είχες το πρόβλημα δεν προδικάζει ότι θα το έχεις και στην 2η!!!

 

μου δίνεις πολύ κουράγιο. μακάρι να τα καταφέρω κι εγώ!!! Δυστυχώς, το δικό μου πρόβλημα είναι ανατομικό, οπότε μόνιμο. Η μία αρτηρία είναι πολύ στενή, ίσα που περναει το αίμα. Όλοι οι γιατροί μου είπαν οτι έτσι θα είναι πάντα και μάλιστα να μη μείνω εγκυος μετά τα 35, γιατί θα είναι αρκετά επικίνδυνο:(

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο διαφορετικές οι περιπτώσεις μας, βέβαια, γιατί εγώ δεν είχα θρομβοφιλία, είχα αντιστάσεις στις μητριαίες όμως. Αυτό που ξέρω είναι ότι βάζοντας τις ενέσεις, αραιώνει το αίμα σου και άρα καταφέρνει να περνάει μέσα από τις μητριαίες αρτηρίες και να τρέφει το παιδί σου. Σημασία μεγάλη, όμως, έχει και το να σε καλύπτει η δόση που σου δίνεται, δηλαδή να αραιώνει αρκετά το αίμα σου. Προσωπικά πιστεύω ότι όσο το παρακολουθείς και το ψάχνεις και ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του γιατρού σου, δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Να προσέχεις πάρα πολύ και τη διατροφή σου, ειδικά τη ζάχαρη και το αλάτι. Επίσης, γνωρίζω ότι όσο πιο γρήγορα ξεκινά η αγωγή τόσο το καλύτερο, άρα είσαι σε πάααααααααααρα πολύ καλό δρόμο και αυτό που μένει είναι να διατηρείς και μια πάααααααααρα πολύ καλή ψυχολογία γιατί πιστεύω ότι βοηθάει απίστευτα. Προσωπικά με βοήθησε πάντως.

 

Και γω αυτό πιστεύω άλλα θα δείξει βέβαια και η β επιπέδου όταν θα πάω την Δευτέρα. Την δόση μου την καθορίζει η αντιχα την οποία κάνω κάθε βδομαδα..... Και μάλλον προς το τέλος της εγκυμοςυνης θα αυξήσουμε και την δόση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κατάφερε κάποια μανούλα να γεννήσει φυσιολογικά με αυτό το πρόβλημα ή μάταια ελπίζω;

εμένα παρουσιάστηκε προεκλαμψία στην πρώτη εγκυμοσύνη την 35 εβδομάδα και γέννησα εσπευσμένα με καισαρική λόγω 19 πίεσης που δεν έπεφτε με τίποτα! Στη δεύτερη εγκυμοσύνη παρουσιάστηκε την 18η εβδομάδα κατάφερα όπως με ειδική διατροφή και έλεγχο της πίεσης να φτάσω την 36 και πήγαν όλα καλά!όχι φυσιολογικά βέβαια πάλι με καισαρική, γιατί υπήρχε ο ίδιος παράγοντας που προκάλεσε την καισαρική την πρώτη φορά-η υψηλή πίεση;)εύχομαι σε όλες μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη με γερά μωράκια:D

age.png

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σημασια εχει να γεννήσουμε ένα γερο μωρο και να ειμαστε και εμεις γερες. Η προεκλαμψια είναι μια σοβαρη κατασταση και το μονο που θα πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας είναι το πως θα την αντιμετωπίσουμε. Ο φυσιολογικος τοκετος κτλ μπαινουν σε δευτερη μοιρα. Κ ναι παροτι η κάθε εγκυμοσυνη είναι διαφορετικη μπορει καποια γυναικα να ξαναπαθει προεκλαμψια για αυτό κανουμε εξετασεις και παιρνουμε αγωγη με τις πρωτες πρωτες ενδείξεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημασια εχει να γεννήσουμε ένα γερο μωρο και να ειμαστε και εμεις γερες. Η προεκλαμψια είναι μια σοβαρη κατασταση και το μονο που θα πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας είναι το πως θα την αντιμετωπίσουμε. Ο φυσιολογικος τοκετος κτλ μπαινουν σε δευτερη μοιρα. Κ ναι παροτι η κάθε εγκυμοσυνη είναι διαφορετικη μπορει καποια γυναικα να ξαναπαθει προεκλαμψια για αυτό κανουμε εξετασεις και παιρνουμε αγωγη με τις πρωτες πρωτες ενδείξεις!!!!

συμφωνώ απολύτως! όταν διαγνώσθηκε τη δεύτερη φορά, ο γιατρός μου είπε ότι πολύ δύσκολα θα φτάσω την 30η εβδομάδα!με πολύ προσοχή και σχολαστική τήρηση των οδηγιών τόσο των δικών του όσο και τις παθολόγου που μου έδινε διατροφή για να αντικαθιστώ το λεύκωμα που έχανα, κατάφερα να μπώ στον μήνα μου!κανείς δεν το πίστευε! και προφανώς το τελευταίο που με ενδιέφερε ήταν αν θα γεννήσω με καισαρική ή όχι. το μέλημά μας ήταν να αποφύγουμε την προωρότητα, την έζησα στην κόρη μου και δεν θα άντεχα και δεύτερη φορά:(

age.png

age.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από εμένα. Στη β' επιπέδου μου διεγνώσθη οτι η αριστερή μητριαία αρτηρία ήταν πιο στενή απ' το φυσιολογικό και υπήρχε κίνδυνος προεκλαμψίας λόγω των αυξημένων αντιστάσεων. Όντως, μετά από λίγο καιρό η πίεση μου κυμαινόταν από 14 έως 16, έκανα ενέσεις για τα πνευμονάκια του μικρού, χάπι για την πίεση κλπ κλπ. Η προγραμματισμένη καισαρική στις 38 εβδομάδες μου παρουσιάστηκε ως μονόδρομος. Τώρα που προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι θέλω να εξαντλήσω όλες τις δυνατότητες, για να ζήσω το φυσιολογικό τοκετό ή έστω το παιδί να πάρει όλο το χρόνο που χρειάζεται, μέχρι να γεννηθεί. Κατάφερε κάποια μανούλα να γεννήσει φυσιολογικά με αυτό το πρόβλημα ή μάταια ελπίζω;

 

Σου εύχομαι με το καλό το δευτερο μωρακι σου να ερθει γρήγορα και μακάρι να γεννήσεις φυσιολογικά όπως το επιθυμείς.

Εφόσον ξέρεις οτι υπάρχει το θέμα προσεχείς απο την αρχή την διατροφή σου ,την πίεση σου και εφόσον εχεις τον ίδιο γιατρό και το αναλαμβάνει ,φυσικά και μπορείς να γεννήσεις με φ.τ.

Εγώ άλλαξα γιατρο για διάφορα λαθη που έγιναν και με οδήγησαν στην καισαρική , για λάθη που έγιναν κατα την διαρκεια του χειρουργείου και ο νεος μου γιατρός ενω κανει φ.τ μετα απο καισαρική επειδή δεν έχει κανει την επέμβαση ο ίδιος δεν μπορεί να το διακινδυνεύσει ηταν ξεκαθαρος απο την πρωτη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!! Είμαι σχετικά καινούργιο μέλος στο φόρουμ είμαι 21 βδομαδων έγκυος έχω θρομβοφιλια και βάζω απο τη αρχή της εγκυμοσύνης υπαρινες 0.6. Ο αιματολογος που με παρακολουθεί μου είπε ότι απο τωρα και στο εξής και κάθε βδομάδες να μετρώ τις μητριαιες αντιστάσεις στις αρτηρίες .... Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζεται είναι αν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα με τις αρτηρίες έστω και αν βάζω υπαρινες απο την αρχή της εγκυμοσύνης;

 

Οι υπαρινες μας βοηθάνε στην αραιωση του αίματος ώστε να περνάει πιο εύκολα το αίμα και να τρέφεται το μωρο και όχι στο να λυθεί ουσιαστικά το πρόβλημα οταν υπαρχουν αυξημενες αντιστασεις.Ναι φυσικά και υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο. Οι αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες είναι αυξημένες σε ΟΛΕΣ τις εγκυμοσύνες μέχρι την 20η εβδομαδα γιατί έτσι είναι το φυσιολογικό. Όταν οι αντιστάσεις παραμείνουν αυξημένες και μετα την 20η τοτε υπαρχει θέμα. Γι αυτό και η β' επιπέδου γίνεται μετα την 20η εβδομαδα. Αν γνωρίζουμε απο την αρχή οτι έχουμε θέμα με την κατάλληλη θεραπεία και παρακολούθηση όλα πάνε μια χαρά.

Σου εύχομαι μια υπεροχή εγκυμοσύνη και ενα γερο μωρο. Αφού σε παρακολουθεί αιματολογος και γυναικολόγος μην στεναχωριεσαι για τίποτα όλα θα πάνε μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι υπαρινες μας βοηθάνε στην αραιωση του αίματος ώστε να περνάει πιο εύκολα το αίμα και να τρέφεται το μωρο και όχι στο να λυθεί ουσιαστικά το πρόβλημα οταν υπαρχουν αυξημενες αντιστασεις.Ναι φυσικά και υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο. Οι αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες είναι αυξημένες σε ΟΛΕΣ τις εγκυμοσύνες μέχρι την 20η εβδομαδα γιατί έτσι είναι το φυσιολογικό. Όταν οι αντιστάσεις παραμείνουν αυξημένες και μετα την 20η τοτε υπαρχει θέμα. Γι αυτό και η β' επιπέδου γίνεται μετα την 20η εβδομαδα. Αν γνωρίζουμε απο την αρχή οτι έχουμε θέμα με την κατάλληλη θεραπεία και παρακολούθηση όλα πάνε μια χαρά.

Σου εύχομαι μια υπεροχή εγκυμοσύνη και ενα γερο μωρο. Αφού σε παρακολουθεί αιματολογος και γυναικολόγος μην στεναχωριεσαι για τίποτα όλα θα πάνε μια χαρά!!!

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!!! Κάναμε και την β επιπέδου και όλα ήταν μια χαρά δόξα το θεό..... Αλλά θα πηγαίνω πολύ συχνά να μετράμε τις αντιστάσεις διότι ο γυναικολόγος μου δεν μπορεί να τις μετρήσει.... Εύχομαι και σένα εύχομαι μια υπέροχη τέλειομηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωρό!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι στην 23η εβδομάδα, κάναμε το β' επιπέδου και μας βρήκε στένωση της δεξιάς μητριαίας αρτηρίας. Αγχώθηκα πάρα πολύ αλλά ό γυναικολόγος που με παρακολουθεί μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι εφόσον η μπέμπα είναι στο βάρος που πρέπει για αυτή την εβδομάδα κύησης είμαστε μια χαρά... Η πίεσή μου είναι στα φυσιολογικά επίπεδα και έχω ήδη αρχίσει διατροφή χωρίς αλάτι... Το μόνο που θέλω είναι η μικρή μας να είναι καλά. Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι η μπέμπα μας??? ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

isidwra ακριβώς το ίδιο είχα. Απλώς μετρούσα συχνά την πίεσή μου. Τα ίδια είπε κι ο δικός μου γιατρός. Εφόσον αναπτύσσεται το παιδί, όλα οκ. Το μωρό έπαιρνε κανονικά το βάρος που πρέπει και η γέννα πήγε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

isidwra ακριβώς το ίδιο είχα. Απλώς μετρούσα συχνά την πίεσή μου. Τα ίδια είπε κι ο δικός μου γιατρός. Εφόσον αναπτύσσεται το παιδί, όλα οκ. Το μωρό έπαιρνε κανονικά το βάρος που πρέπει και η γέννα πήγε μια χαρά.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!! Ελπίζω όλα να πάνε καλά και σε εμάς!!! Κάνω ότι μπορώ, μείωσα το αλάτι, κάνω γιόγκα και περπάτημα και εύχομαι η μπέμπα μας να είναι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...