Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μηνιαίες εξετάσεις


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Έκανα ένα μεγάλο πακέτο εξετάσεων στην αρχή της κύησης, αλλά από εκεί και πέρα, πέρα από τον θυροειδή που τον παρακολουθώ με τον ενδοκρινολόγο μου, δεν μου έχει γράψει τίποτα άλλο. Τώρα δεν ξέρω αν θα μου γράψει όταν πάω στο ραντεβού στις 20. Ευτυχώς τοξόπλασμα, λιστέρια και μυκόπλασμα που έκανα βγήκαν αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γενική αίματος+ούρων, σίδηρο, φερριτίνη, τοξόπλασμα, σάκχαρο, καλλιέργεια κολπικού. Τώρα θα αρχίσω και κάτι άλλες που μου συστήνει η διαιτολόγος επειδή κάνω κατακράτηση υγρών (σφαιρίνες, αλβουμίνες, κλπ...)

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια, εσείς κάνατε και μέτρηση CRP κατά τις μηνιαίες αιματολογικές εξετάσεις της εγκυμοσύνης? Άκουσα πρόσφατα ότι είναι πολύ σημαντική εξέταση, γιατί δείχνει αν υπάρχει κάποια φλεγμονή στον οργανισμό! Εμένα ο γιατρός μόνο γενική αίματος-ούρων και σάκχαρο μου ζητάει πάντα (εκτός από αντισώματα CMV και τοξοπλάσματος, που εξετάσαμε μια στην αρχή και μια στον 5ο μήνα)...

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλους. Τελευταία περίοδος 23-4 έκανα χοριακή στης 24-5 τιμή 949.80 έκανα κολπικό υπέρηχο στης 26-5 όλα καλά και μου έγραψε να κάνω κάποιες εξαιτασεις. Σήμερα θα πάρω τα αποτελέσματα και θα πάω να της δείξω στον γυναικολόγο μου. Μου είπε στης 9- 6 να πάω να ακούσω καρδούλα. Η ερωτηση μου μετά από αυτόν τον μεγάλο πρόλογο είναι. Όταν θα πάω να ακούσω καρδούλα θα μου γράψει να κάνω και άλλες εξετάσεις; ή θα κλείσω μήνα κ μετά θα ξανά κάνω εξετάσεις;;;;

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους. Τελευταία περίοδος 23-4 έκανα χοριακή στης 24-5 τιμή 949.80 έκανα κολπικό υπέρηχο στης 26-5 όλα καλά και μου έγραψε να κάνω κάποιες εξαιτασεις. Σήμερα θα πάρω τα αποτελέσματα και θα πάω να της δείξω στον γυναικολόγο μου. Μου είπε στης 9- 6 να πάω να ακούσω καρδούλα. Η ερωτηση μου μετά από αυτόν τον μεγάλο πρόλογο είναι. Όταν θα πάω να ακούσω καρδούλα θα μου γράψει να κάνω και άλλες εξετάσεις; ή θα κλείσω μήνα κ μετά θα ξανά κάνω εξετάσεις;;;;

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

 

Σου έγραψε τον προγεννητικό έλεγχο; Εγώ έκανα περίπου κάθε 6-8 εβδομάδες. Μετά τον προγεννητικό έκανα όταν πήγα για την αυχενική.

3CnWp2.png

 

S28jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει γενική εξέταση αιματος συγκεκριμένα στο χαρτί γράφει ερυθρό κυτταρική σειρά, λευκοκυτταρικη σειρά και αιμοπετάλια. Μετά γράφει βιοχημικες εξετάσεις, ανοσολογικες εξετάσεις, γενική εξεταση ουρων, καλλιέργεια ουρων. Τα αποτελέσματα είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες ολες οι εξετασεις καθε μηνα ειναι οι ιδιες γενικη αιματος και ουρων.εκτος απο την αρχη την εγκυμοσυνης που σου ζηταει φεριτινη,ασβεστιου τοξοπλασμα κ.α Εμενα για παραδειγμα καθε μηνα πλεον μου γραφει να κανω γενικη εξεταση ουρων και γενικη αιματος και επισης την εξεταση εμμεση coombs και αυτη γιατι εχω ρεζους αρνητικο.αυτον τον μηνα επειδη μου ανεβηκε λιγακι το σακχαρο μου ζητησε να κανω καμπυλη σακχαρου για να δουμε και εκει τι παιζει.Οτι κανεις καλο ειναι,προλαβενεις πολλα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες ολες οι εξετασεις καθε μηνα ειναι οι ιδιες γενικη αιματος και ουρων.εκτος απο την αρχη την εγκυμοσυνης που σου ζηταει φεριτινη,ασβεστιου τοξοπλασμα κ.α Εμενα για παραδειγμα καθε μηνα πλεον μου γραφει να κανω γενικη εξεταση ουρων και γενικη αιματος και επισης την εξεταση εμμεση coombs και αυτη γιατι εχω ρεζους αρνητικο.αυτον τον μηνα επειδη μου ανεβηκε λιγακι το σακχαρο μου ζητησε να κανω καμπυλη σακχαρου για να δουμε και εκει τι παιζει.Οτι κανεις καλο ειναι,προλαβενεις πολλα προβληματα.

 

Μετά από πολλά μηνύματα σε αυτό το νήμα, βλέπω με χαρά κάποιον που αναφέρει την Έμμεση Coombs. Πρέπει, όμως, να επισημάνω ότι αυτή δεν είναι μια εξέταση που αφορά μόνο τις Ρέζους αρνητικές γυναίκες, αλλά όλες τις γυναίκες (υπάρχουν και άλλα αντισώματα εκτός από το Ρέζους που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα). Και πρέπει να γίνεται 2 φορές: μια στη 12η περίπου εβδομάδα, και άλλη μια στις 24-28 εβδομάδες. Αν είναι αρνητική και στις 2, τότε δε χρειάζεται άλλη. Αν μια από τις 2 βγει θετική, χρειάζεται παρακολούθηση ανά 4 εβδομάδες (δηλαδή ανά μήνα) ή και συχνότερα και εκτίμηση από αιματολόγο.

Να επισημάνω επίσης ότι μια έμμεση Coombs πρέπει να έχει ως απάντηση κάτι σαν αυτό:

"Θετική ++, Αντίσωμα Rh, τίτλος 1/32".

Απάντηση "Έμμεση Coombs: Θετική" σκέτο, δε δίνει όλες τις πληροφορίες που χρειαζόμαστε και δείχνει ότι το εργαστήριο δεν ξέρει να κάνει σωστά τη δουλειά του. Άρα επαναλαμβάνετε την εξέταση σε άλλο εργαστήριο.

Δυστυχώς αρκετοί γυναικολόγοι δε γνωρίζουν και δεν εφαρμόζουν σχολαστικά τα παραπάνω. Για αυτό το λόγο, υπάρχουμε κι εμείς οι αιματολόγοι να συνδράμουμε. Και για αυτό το λόγο κι εγώ από εδώ μέσα, προσπαθώ να ενημερώσω όσο γίνεται.

Τέλος να αναφερθώ στη Φερριτίνη. Πράγματι, καλό είναι να ελέγχεται 1-2 φορές κατά την κύηση, ειδικά αν υπάρχει υποψία έλλειψης σιδήρου. Δε χρειάζεται κάθε μήνα, όμως, εκτός αν πράγματι υπάρχει σιδηροπενική αναιμία και δίδεται αγωγή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...