Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθυστερηση....SOS


freedom_90

Recommended Posts

Γεια σε ολους.Ειμαι 22 χρονων.Αδιαθετησα στις 18 ιουλιου με σταθερο κυκλο(σχεδον σταθερο) 26 με 30 ημερες το πολυ. Λιγες μερες μετα την εμμηνο ρυση εγινε ενα ατυχημα και αναγκαστηκα πηρα το χαπι της επομενης μερας.

Μια μερα μετα τις γονιμες ηρθα σε επαφη με προφυλακτικο αλλα φοβαμαι.

Θα σας εξηγησω με λεπτομερειες(με συγχωρητε αν τα πω λιγο "χυμα" αλλα μονο ετσι θα ακουσω αντικειμενικες απαντησεις). Ηρθαμε σε επαφη για ενα λεπτο χωρις προφυλακτικο.Υπηρχαν ελαχιστα προσπερματικα.Μετα βαλαμε προφυλακτικο,τελειωσε,το εβγαλε,σκουπιστηκε λιγο και εβαλε το δευτερο.Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι τα χερια του ισως ηρθαν σε επαφη με σπερμα και επειτα με τα δικα μου γεννητικα οργανα.Οπως επισης και οτι μπορει πανω στο δευτερο προφυλακτικο να ειχαν μεινει υπολλειματα απο πριν.

Να επισημανω οτι ποτε δεν ειχα καθυστερηση μεχρι τωρα(αν εξαιρεσω τις πρωτες μου περιοδους) και τωρα εχω ηδη 8 μερες και παω για 9.

Εκανα ενα τεστ στις 20 και βγηκε αρνητικο(το predictor το early).

Νοιωθω πολυ πρησμενη στην κοιλια και το στηθος μου ευαισθητο.Καφε υγρα,αιμα κτλ ουτε για δειγμα.Ουτε εχω νοιωσει κανεναν αισθητο πονο στην κοιλια.

Λετε να ειμαι εγκυος????????? :-(:sad::-(:sad: :confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να προσθεσω οτι το χαπι το εχω παρει ηδη 6-7 φορες στην ζωη μου(το ξερω οτι ειναι λαθος μου και δεν κανει καλο αλλα επρεπε.προφανως ειμαι ατυχη),αλλα ποτε δεν ειχα καθυστερηση....

Link to comment
Share on other sites

Για να σου φύγει το άγχος πάρε ακόμα ένα τεστ εγκυμοσύνης και κάντο αύριο το πρωι, αν είσαι εγκυος θα φανεί με τόσες ημέρες καθυστέρησης. Ευχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου φύγει το άγχος πάρε ακόμα ένα τεστ εγκυμοσύνης και κάντο αύριο το πρωι, αν είσαι εγκυος θα φανεί με τόσες ημέρες καθυστέρησης. Ευχομαι να πάνε όλα καλά.

 

Αυτο θα κανω....απο την μια το θεωρω δυσκολο να συναιβει ετσι....

Απο την αλλη οι μερες καθυστερησης ειναι πολλες :?

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να προσθεσω οτι μπορει να εχεις παρει πολλες φορες το χαπι της επομενης μερας και να μην ειχες καθυστερηση αλλα αρκει μια φορα για να αναστατωθει ο κυκλος σου απο το χαπι...οποτε πιθανα και να μην εισαι.Εγω στι θεση σου θα εκανα μια Β χοριακη σε ενα μικροβιολογικο που κοστιζει το ιδιο οσο ενα τεστ εγκυμοσυνης και ειναι πιο αξιοπιστο.Γιατι οπως και ναχει πρεπει να ξερεις για να μιλησεις με τον γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Ειμαι στην 9η μερα της καθυστερησης.Σημερα το πρωι εκανα ενα τεστ εγκυμοσυνης παλι(clearblue) και βγηκε παλι αρνητικο? Τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Ειμαι στην 9η μερα της καθυστερησης.Σημερα το πρωι εκανα ενα τεστ εγκυμοσυνης παλι(clearblue) και βγηκε παλι αρνητικο? Τι μπορει να συμβαινει?

Αντι να τρως τα λεφτα σου σε clear blue ,μπορεις η να πας να κανεις μια χοριακη για να εισαι σιγουρη οτι δεν εισαι εγκυος Η να πας στο γιατρο σου να δεις τι συμβαινει!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ειναι απο το αγχος σου που απορρυθμιστηκε η περιοδος σου κ οτι οντως δεν εισαι εγκυος..τα τεστ αυτα ειναι αξιοπιστα κατα βαση..μην παιρνεις αψηφει το χαπι της επομενης μερας..η συμβουλη μου ειναι να πας στο γυναικολογο σου

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο...παιδια δεν θελεις να κανεις?το θεωρω εντελως ανωριμο να εχεις παρει 6-7 φορες το χαπι....μπορει 1 στις 1000 να προκαλει προβληματα στην γονιμοτητα γιατι το ρισκαρεις ετσι?

 

1 φορα ειναι ατυχια, 2η φορα αντε το λες ατυχια αλλα να παρεις τετοιο χαπι 6-7 φορες δεν ειναι ατυχια....ειναι απλα ανωριμοτητα...

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσθεσω οτι το χαπι το εχω παρει ηδη 6-7 φορες στην ζωη μου(το ξερω οτι ειναι λαθος μου και δεν κανει καλο αλλα επρεπε.προφανως ειμαι ατυχη),αλλα ποτε δεν ειχα καθυστερηση....

συγγνώμη που θα σου το πω έτσι αλλά το να έχει ''τύχει'' κάτι άσχημο 6-7 φορές δεν είναι ατυχία, αλλά απροσεξία, δεν είσαι άτυχη αλλά ανώριμη.

 

Θεωρώ λίγο απίθανο το να είσαι έγκυος με αυτόν τον τρόπο, αλλά για επιβεβαιώση κάνε μια χοριακή να είναι σίγουρη.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου θεωρώ πολύ δύσκολο να έχεις μείνει έγκυος με αυτόν τον τρόπο.Θα σε συμβούλευα όμως όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια να πας στο γιατρό σου να δείς γιατί άλλαξε έτσι ο κύκλος σου.Πρόσεχε λίγο με το χάπι της επόμενης μέρας,δεν είναι καλό για τον οργανισμό σου να το παίρνεις τόσο συχνά.Είσαι νέα κοπέλα και πρέπει να χαίρεσαι τον έρωτα με τον σύντροφό σου χωρίς τέτοιες ανησυχίες.Με λίγη προσοχή από εδώ και στο εξής δεν θα χρειαστεί να αγχωθείς ξανά.Συγγνώμη που πήρα το θάρος να σου δώσω αυτή τη συμβουλή.Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν σπαει το προφυλακτικο δεν ειναι ανωριμοτητα αλλα ατυχη στιγμη....

Αρα απαιτειται να γινει η χρηση του χαπιου.Δεν γινεται αλλιως.

Μακαρι να μην το ειχα παρει ποτε αλλα επρεπε.

Και ναι,ισως ειμαι ατυχη γιατι παντα κανω σωστη χρηση του προφυλακτικου και ετυχε να σπασει τοσες φορες τα τελευταια 4 χρονια.

Αν και θεωρω επιθετικο τον τροπο απαντησης σας,δεν θα απαντησω με τον ιδιο τροπο γιατι δεν θελω ουτε να δημιουργησω αντιπαραθεσεις,ουτε να ξεφυγουμε απο το θεμα.

 

Παρολα αυτα,ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

Επεξεργάστηκαν by freedom_90
τυπογραφικο λαθος
Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου θεωρώ πολύ δύσκολο να έχεις μείνει έγκυος με αυτόν τον τρόπο.Θα σε συμβούλευα όμως όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια να πας στο γιατρό σου να δείς γιατί άλλαξε έτσι ο κύκλος σου.Πρόσεχε λίγο με το χάπι της επόμενης μέρας,δεν είναι καλό για τον οργανισμό σου να το παίρνεις τόσο συχνά.Είσαι νέα κοπέλα και πρέπει να χαίρεσαι τον έρωτα με τον σύντροφό σου χωρίς τέτοιες ανησυχίες.Με λίγη προσοχή από εδώ και στο εξής δεν θα χρειαστεί να αγχωθείς ξανά.Συγγνώμη που πήρα το θάρος να σου δώσω αυτή τη συμβουλή.Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά.

 

Roubies ευχαριστω για την απαντηση και φυσικα δεν χρειαζεται καποιο θαρρος για να μου δωσεις την συμβουλη σου.Καθε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη και ειδικα οταν ειναι καλοπροαιρετη σαν την δικη σου:)

Κι εγω σου ευχομαι οτι καλυτερο!Αν προσπαθεις για παιδακι ευχομαι να γινει γρηγορα,ευκολα και με ολη την τυχη κατα μερος σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και κατι ακομα....Υπαρχει περιπτωση για εξωμητρια κυηση?

 

Δεν νομίζω freedom μου να συμβαίνει κάτι τέτοιο.Το τεστ θα έβγαινε θετικό ακομά και με εξωμήτρια κύηση.Για να μην τρελαθείς από το άγχος σου,κάνε μια β χοριακή που δείχνει σίγουρα,αν και δεν πιστεύω πως υπάρχουν πιθανότητες να είσαι έγκυος.Μετά αν ακόμα δεν σου έχει έρθει περίοδος επισκέψου τον γιατρό σου,για να διαπιστώσει την αιτία της καθυστέρησης.Μπορείς βέβαια να πας και κατ'ευθείαν στο γιατρό σου και εκείνος θα σε συμβουλεύσει ανάλογα.

Αυτό που λες με τα προφυλακτικά με προβλημάτισε λίγο και σκέφτηκα μήπως αλλοιώνονται από ζέστη κλπ στα περίπτερα(αν φυσικά τα παίρνεις από περίπτερα).Μήπως να δοκίμαζες από φαρμακεία?Τελοσπάντων εσύ ξέρεις καλύτερα,μην σε κουράζω με αυτό.Πιστεύω άλλωστε πως δεν είσαι έγκυος και όλα θα πάνε μια χαρά.

Εγώ προσπαθώ περίπου 14 μήνες για παιδάκι με τον άντρα μου.Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!!Εύχομαι και σε σένα ό,τι καλύτερο και να χαίρεσαι τον έρωτα από εδώ και στο εξής χωρίς άγχη και σκοτούρες!!!

Όταν έχεις αποτελέσματα,ενημέρωσέ μας!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν σπαει το προφυλακτικο δεν ειναι ανωριμοτητα αλλα ατυχη στιγμη....

Αρα απαιτειται να γινει η χρηση του χαπιου.Δεν γινεται αλλιως.

Μακαρι να μην το ειχα παρει ποτε αλλα επρεπε.

Και ναι,ισως ειμαι ατυχη γιατι παντα κανω σωστη χρηση του προφυλακτικου και ετυχε να σπασει τοσες φορες τα τελευταια 4 χρονια.

Αν και θεωρω επιθετικο τον τροπο απαντησης σας,δεν θα απαντησω με τον ιδιο τροπο γιατι δεν θελω ουτε να δημιουργησω αντιπαραθεσεις,ουτε να ξεφυγουμε απο το θεμα.

 

Παρολα αυτα,ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

 

μαλλον δεν τοποθετειτε σωστα το προφυλακτικο γι αυτο σπαει. χρησιμοποιω πολλα χρονια δεν ειχα ποτε ατυχημα, κ πριν παντρευτω και τωρα μιας και δε μπορω πια να ξαναπαρω αντισυλληπτικα. παντως συζητησε το με το γιατρο σου αν μπορεις να παιρνεις αντισυλληπτικα. αν τα παιρνεις σωστα ειναι πολυ σπανιο να μεινεις εγκυος ενω τα προφυλακτικα ευκολα σπανε ή τρυπανε.

 

 

για το θεμα σου, το χαπι της επομενης μερας συνηθως προκαλει διαταραχες στον κυκλο, η αδερφη μου και καποιες φιλες που το εχουν παρει λενε οτι ειχαν καθυστερηση ή τους ηρθε νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστω ολες για τις συμβουλες σας!

Σημερα αδιαθετησα μετα απο 23 μερες καθυστερηση και φυσικα ξεκινησα αντισυλληπτικα!

Σας ευχομαι οτι καλυτερο και συντομα οσες το θελετε να εχετε ενα μωρακι στην αγκαλια σας!:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες για τις συμβουλες σας!

Σημερα αδιαθετησα μετα απο 23 μερες καθυστερηση και φυσικα ξεκινησα αντισυλληπτικα!

Σας ευχομαι οτι καλυτερο και συντομα οσες το θελετε να εχετε ενα μωρακι στην αγκαλια σας!:D:D:D:D

 

Κοπέλα μου σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.Πρέπει να πέρασες φοβερές στιγμές αγωνίας.Σου εύχομαι από εδώ και στο εξής να είσαι πιο ήρεμη.:-P

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με τα αντισυλληπτικά αν καπνίζεις! :P

 

Καπνίζω αλλα θελω να πιστευω οτι δεν θα μου δημιουργησουν προβλημα ακομη.

Ειμαι 22 μονο και σκεφτομαι να τα παιρνω για λιγο μεχρι να βαλω σπιραλ....

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.Πρέπει να πέρασες φοβερές στιγμές αγωνίας.Σου εύχομαι από εδώ και στο εξής να είσαι πιο ήρεμη.:-P

 

Περασα απιστευτο αγχος σε σημειο που αρχισαν και ψυχοσωματικα προβληματα.Δυσπνοια,ανορεξια κτλ.

Ευτηχως επανηλθα :P

Και σε σενα ευχομαι οοοοοοτι καλυτερο :-D:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Geia sas...stis 23/4 egine ena atixima espase to profilaktiko ala dn eixe teliosi mesa mou alla dn 3eroume posi wra htan mesa mou..lipon mesa se 30 lepta lifthike to xapi tis epomeneis meras stis 26 mou irthe kafe xroma igra kai kratise 9 meres perimena periodo stis 14/5 meta apo 2 meres kathisterisi ekana test (apo farmakio) vgike arnitiko stin 10 mera kathisterisis 3ana ekana test pali arnitiko vgike.... shmera einai 31/5 kai akoma dn mou exei erthi.. alla kapou kapou exw simptomata periodou kai prismeno stithos shmera 31/5 kai akoma tipota apo periodo..prepi na anisixo? Iparxi periptosi egimosinis?

Link to comment
Share on other sites

Geia sas...stis 23/4 egine ena atixima espase to profilaktiko ala dn eixe teliosi mesa mou alla dn 3eroume posi wra htan mesa mou..lipon mesa se 30 lepta lifthike to xapi tis epomeneis meras stis 26 mou irthe kafe xroma igra kai kratise 9 meres perimena periodo stis 14/5 meta apo 2 meres kathisterisi ekana test (apo farmakio) vgike arnitiko stin 10 mera kathisterisis 3ana ekana test pali arnitiko vgike.... shmera einai 31/5 kai akoma dn mou exei erthi.. alla kapou kapou exw simptomata periodou kai prismeno stithos shmera 31/5 kai akoma tipota apo periodo..prepi na anisixo? Iparxi periptosi egimosinis?

 

Καλημέρα!

Πιστεύω πως έχεις αγχωθει και τίποτα παραπάνω. Τα καφέ υγρά ήταν μάλλον από το χάπι. Ηρέμησε και θα έρθει κάποια στιγμή !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...