Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έντονη φαγούρα


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!! Ανεβάζω αυτό το θέμα γιατί θέλω να ξέρω αν έχει ή έχει καμία περάσει το ίδιο. Λοιπόν είμαι στην 32 εβδομάδα και απο την 28 περίπου έχω πολύ έντονη φαγούρα σε βαθμό να κλαίω απο τα νεύρα μου κλπ. Να ξυπναω μεσα στη νυχτα να ξυνομαι να κανω μπανιο μεσα στα χαραματα μς κ ηρεμησω. Απο την την αρχη της εγκυμοσυνης λογω ιστορικου με παλινδρομες επινα πολλα χαπια. Με βαζει ο γιατρος μου να κανω τις εξετασεις που ειναι για το συκωτι χολικα οξεα κλπ γιατι διαβαζω κατι για χολοσταση στο ιντερνετ κ τα χω χρειαστει... Κατοπιν μου κειωνει τα χαπια μου κοβει το σιδηρο εντελως και μου δινει αταραξ να πινω για καμια βδομαδα. Να μην τα πολυλογω οι τρανσαμινασες ειναι ανεβασμενες γενικα οχι πολυ εκτος απο τη μια που ειναι με οριο το 40 εγω εχω 115. Μεχρι τωρα κανω καθε βδομαδα τις ιδιες εξετασεις και τα παρακολουθουμε την πρωτη φορα η τρανσαμιναση αυτη ηταν 50 και τις αλλες δυο σταθερα στο 115 σημερα παλι εκανα και περιμενω το βαδυ αποτελεσματα. Εντωμεταξυ ο γιατρς μου αλλαξε το αταραξ σε ζιρτεκ κ ενω επινα κορτιζονη μου την αυξησε για να με βοηθησει με τη φαγουρα. Τα ιδια και χειροτερα παροτι παιρνω αντισταμινικα κορτιζονη εξακολουθω να ξυνομαι σα τη τρελη. Μιλησαμε πριν και μου πε να παρω μονο για τωρα το μεσημερι ενα αταραξ και το βραδυ με τα αποτελεσματα θα ξαναμιλησουμε να δουμε. Κοριτσια εχω τρελαθει μην εχω χολοσταση και δε ξερω κ γω τι κ εκτος αυτου η φαγουρα μου δε παλευεται με τιποτα ομως δεν ηρεμω μεχρι κ ερπη πεταξα απο το αγχος μου τι να λεμε τωρα. Ουφ απλα αν καμια ειχε περασει κατι παρομοιο ας μου πει τελικα τι εγινε με την περιπτωση της γιατι με φοβιζει το γεγονος με τη φαγουρα που επιμενει παροτι πινω κ αντισταμινικα. Ευχαριστω περιμενω απαντησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα!!! Ανεβάζω αυτό το θέμα γιατί θέλω να ξέρω αν έχει ή έχει καμία περάσει το ίδιο. Λοιπόν είμαι στην 32 εβδομάδα και απο την 28 περίπου έχω πολύ έντονη φαγούρα σε βαθμό να κλαίω απο τα νεύρα μου κλπ. Να ξυπναω μεσα στη νυχτα να ξυνομαι να κανω μπανιο μεσα στα χαραματα μς κ ηρεμησω. Απο την την αρχη της εγκυμοσυνης λογω ιστορικου με παλινδρομες επινα πολλα χαπια. Με βαζει ο γιατρος μου να κανω τις εξετασεις που ειναι για το συκωτι χολικα οξεα κλπ γιατι διαβαζω κατι για χολοσταση στο ιντερνετ κ τα χω χρειαστει... Κατοπιν μου κειωνει τα χαπια μου κοβει το σιδηρο εντελως και μου δινει αταραξ να πινω για καμια βδομαδα. Να μην τα πολυλογω οι τρανσαμινασες ειναι ανεβασμενες γενικα οχι πολυ εκτος απο τη μια που ειναι με οριο το 40 εγω εχω 115. Μεχρι τωρα κανω καθε βδομαδα τις ιδιες εξετασεις και τα παρακολουθουμε την πρωτη φορα η τρανσαμιναση αυτη ηταν 50 και τις αλλες δυο σταθερα στο 115 σημερα παλι εκανα και περιμενω το βαδυ αποτελεσματα. Εντωμεταξυ ο γιατρς μου αλλαξε το αταραξ σε ζιρτεκ κ ενω επινα κορτιζονη μου την αυξησε για να με βοηθησει με τη φαγουρα. Τα ιδια και χειροτερα παροτι παιρνω αντισταμινικα κορτιζονη εξακολουθω να ξυνομαι σα τη τρελη. Μιλησαμε πριν και μου πε να παρω μονο για τωρα το μεσημερι ενα αταραξ και το βραδυ με τα αποτελεσματα θα ξαναμιλησουμε να δουμε. Κοριτσια εχω τρελαθει μην εχω χολοσταση και δε ξερω κ γω τι κ εκτος αυτου η φαγουρα μου δε παλευεται με τιποτα ομως δεν ηρεμω μεχρι κ ερπη πεταξα απο το αγχος μου τι να λεμε τωρα. Ουφ απλα αν καμια ειχε περασει κατι παρομοιο ας μου πει τελικα τι εγινε με την περιπτωση της γιατι με φοβιζει το γεγονος με τη φαγουρα που επιμενει παροτι πινω κ αντισταμινικα. Ευχαριστω περιμενω απαντησεις

 

Θυμαμαι κι εγω ειχα παρα πολυ φαγουρα και στις δυο μου εγκυμοσυνες. Ο γιατρος δεν μου έδωσε τίποτα και ούτε με παρέπεμψε για εξετάσεις. Περασε απο μονο του μολις γεννησα. Αυτο για μένα. Δεν ξέρω Κάτι παραπάνω όμως. Απλά θυμάμαι ότι ξυνομουν όλη την ωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..Αν έχουν γίνει οι απαραίτητες εξετάσεις & δεν είναι χολόσταση κύησης, μπορεί να ευθύνεται για την έντονη φαγούρα & η ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ ΣΤΗ ΛΑΚΤΟΖΗ!!!! Αγοράστε γάλα με λιγότερη λακτόζη ή ζητήστε από τον γυναικολόγο σας να σας γράψει ασβέστιο!!Για την άμεση ανακούφηση του ερεθισμένου δέρματος προτείνεται η ενυδάτωση του με φυσικό ορό (water for injection) με γάζες..Μια αποτελεσματική κρέμα & ακίνδυνη είναι η ZINCO..Ο παθών είναι μαθών!!Κανένας ιατρός δεν έδωσε μια σαφή απάντηση για την σύζυγο που υπέφερε από την 20η εβδομάδα..Τα δοκιμάσαμε όλα με την μέθοδο του αποκλεισμού..Ούτε αλλεργία στα απορριμαντικά, μπορεί να επιρρέασε λίγο στα φυτά & στη σκόνη,αλλά δεν ήταν αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...