Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαφωνία περί υιοθεσίας


Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχω μία διαφωνία με το σύζυγό μου, και θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας για το θέμα.

 

Εγώ πάντα ήθελα να υιοθετήσω ένα παιδί. Πολύ πριν κάνω δικό μου παιδί. Απλά θεώρησα ότι είναι καλύτερα να το κάνω αφού κάνω ένα βιολογικό παιδί , έτσι ώστε να μπορέσω να βρω τις ισορροπίες μου σα μητέρα, αλλά και όλοι μαζί σαν οικογένεια.

Γενικά δε συνδέω την αγάπη και την οικογένεια με το dna και τους δεσμούς αίματος.

Τα θεωρώ αν θέλετε παρωχημένες και οπισθοδρομικές απόψεις.

Επίσης ξέρω ότι υιοθετώντας θα προσφέρω οικογένεια σε ένα παιδί που αναζητεί μία. Αυτό φυσικά δε θα επηρεάσει τη στάση μου απέναντί του. Δε θα θεωρώ δηλαδή ότι του έχω κάνει χάρη, γιατί έτσι αποκλείεται να χτίσουμε μια υγιή και ισότιμη σχέση.

 

Θα είναι το παιδι μου , το παιδί που μου έτυχε, ακριβώς όπως εάν το γεννούσα.

 

Τέλος, ένας τρίτος λόγος που θέλω να υιοθετήσω είναι γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θέλω να ξαναμπώ στη διαδικασία εγκυμοσύνη - τοκετός - λοχεία με ό, τι αυτό συνεπάγεται.

 

Ο άντρας μου κρατούσε μία ουδέτερη προς θετική στάση για το θέμα. Εχθές όμως που συζητούσαμε για άλλο παιδί, μου είπε πώς δε θέλει να υιοθετήσουμε και το γιο μας τον λατρεύει γιατί είναι μία μίξη από εμάς τους δύο...

 

Απογοητεύτηκα λίγο με αυτό, αλλά δε θέλω και να τον πιέσω να το κάνουμε γιατί φοβάμαι πώς στην πράξη ίσως να μην υπάρχουν ισαξιες σχέσεις, να γίνονται διακρίσεις των βιολογικών έναντι των υιοθετημένων κτλ.. Εσείς τι πιστεύετε?

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι πολύ ευαίσθητα θέματα αυτά, νομίζω πως πρέπει να σεβαστείς την άποψη του συζύγου χωρίς να προσπαθήσεις να τον πείσεις, μόνο και μόνο γιατί δεν μπορούν/με όλοι συναισθηματικά να είναι αντικειμενικοί.

Και αυτό και μόνο μπορεί να σας δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα στην πράξη. Δεν νιώθεις κάπως ανασφαλής στο να προχωρήσεις υπο αυτές τις προϋποθέσεις;

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ξέρω είναι πως είναι πολύ πιό δύσκολο/χρονοβόρο να υιοθετήσεις ένα παιδί, αν έχεις ήδη ένα βιολογικό τέκνο από το να μην είχες καθόλου παιδί. ακριβώς επειδή ο νομοθέτης φοβάται ότι μπορεί να γίνουν διακρίσεις μεταξύ των 2 παιδιών ή επειδή δεν είναι σίγουρος για το κίνητρο των γονιών που θέλουν να κάνουν αυτή την υιοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

jellyfishch, η διαδικασία υιοθεσίας από ένα ζευγάρι που έχει ήδη παιδί είναι πάρα πολύ δύσκολη και χρονοβόρα στην Ελλάδα.Αν θέλεις μάθε πρώτα τα πρακτικά και μετά μπες στον προβληματισμό γιατί μπορεί να διαφωνείτε τσάμπα.

Πάντως δεν μπορείς να πείσεις έναν άνθρωπο για κάτι τέτοιο αν από μέσα του δεν είναι 100% σίγουρος.

Δεν μπορείς να ρισκάρεις να βρεθεί ένα παιδάκι στο σπίτι σας και να μην λειτουργεί η οικογένεια.

 

* Και εγώ στη θεωρία είμαι πολύ ανοιχτή υπέρ της υιοθεσίας, αλλά τώρα που έχω δικό μου παιδί δεν ξέρω πραγματικά αν θα μπορούσα να βάλω ένα άλλο παιδί ισότιμα δίπλα της. Ίσως ναι, δεν ξέρω.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπε και η ΑΝΝΑ2, πρωτα θα ψαξεις για τις διαδικασιες.

θα αφησεις λιγο χρονο στον συζυγο, και καποια αλλη στιγμη θα το ξαναφερεις το θεμα.

οταν βλεπετε διαφορα ρεπορταζ στην τηλεοραση για παιδια στα ιδρυματα, για παρατημενα ή κακοποιημενα παιδια, μπορεις να το "εκμεταλλευτεις", σαν κουβεντα για τη δικη σου επιθυμια.

και εμεις εχουμε συζητησει απειρες φορες με τον συζηγο για το θεμα της υιοθεσιας, και ειναι θετικος αλλα μονο σε νομιμη διαδικασια (απο ιδρυμα), που δυστυχως ειναι πολυ χρονοβορα. δεν ξερω τι θα κανουμε ακομα. αλλα ειτε υιοθετημενο, ειτε δικο μας, την ιδια αγαπη θα του δωσουμε. μην το φοβαται ο ανδρας σου καθολου, απο τη στιγμη που θα παρετε ενα παιδακι στο σπιτι, θα το λατρεψει το ιδιο, ψυχουλα ειναι και αυτο.

παντως, δεν μπορεις να πιεσεις τον ανθρωπο, γιατι ισως του βγαλεις μεγαλυτερη αρνηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.

Έχω μία διαφωνία με το σύζυγό μου, και θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας για το θέμα.

 

Εγώ πάντα ήθελα να υιοθετήσω ένα παιδί. Πολύ πριν κάνω δικό μου παιδί. Απλά θεώρησα ότι είναι καλύτερα να το κάνω αφού κάνω ένα βιολογικό παιδί , έτσι ώστε να μπορέσω να βρω τις ισορροπίες μου σα μητέρα, αλλά και όλοι μαζί σαν οικογένεια.

Γενικά δε συνδέω την αγάπη και την οικογένεια με το dna και τους δεσμούς αίματος.

Τα θεωρώ αν θέλετε παρωχημένες και οπισθοδρομικές απόψεις.

Επίσης ξέρω ότι υιοθετώντας θα προσφέρω οικογένεια σε ένα παιδί που αναζητεί μία. Αυτό φυσικά δε θα επηρεάσει τη στάση μου απέναντί του. Δε θα θεωρώ δηλαδή ότι του έχω κάνει χάρη, γιατί έτσι αποκλείεται να χτίσουμε μια υγιή και ισότιμη σχέση.

 

Θα είναι το παιδι μου , το παιδί που μου έτυχε, ακριβώς όπως εάν το γεννούσα.

 

Τέλος, ένας τρίτος λόγος που θέλω να υιοθετήσω είναι γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θέλω να ξαναμπώ στη διαδικασία εγκυμοσύνη - τοκετός - λοχεία με ό, τι αυτό συνεπάγεται.

 

Ο άντρας μου κρατούσε μία ουδέτερη προς θετική στάση για το θέμα. Εχθές όμως που συζητούσαμε για άλλο παιδί, μου είπε πώς δε θέλει να υιοθετήσουμε και το γιο μας τον λατρεύει γιατί είναι μία μίξη από εμάς τους δύο...

 

Απογοητεύτηκα λίγο με αυτό, αλλά δε θέλω και να τον πιέσω να το κάνουμε γιατί φοβάμαι πώς στην πράξη ίσως να μην υπάρχουν ισαξιες σχέσεις, να γίνονται διακρίσεις των βιολογικών έναντι των υιοθετημένων κτλ.. Εσείς τι πιστεύετε?

 

Χαίρομαι πολυ που σκέφτεσαι έτσι και εγώ είχα και έχω αυτές τις σκέψεις όμως μάλλον ο άντρας μου σκέφτεται όπως ο δικός σου.

Η γνώμη μου ειναι πως για να γίνει αυτό και να "πετύχει" πρέπει και οι δυο πλευρές να το θέλουν πολυ και να ειναι απόλυτα σύμφωνοι σε αυτό.

Δεν ειναι εύκολη απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικο μας μοιαζει πολυ.παντα ηθελα να υιοθετησω.ειτε αν δεν εκανα δικα μου παιδια η σαν μονογονεας αλλακ τωρα που εχω μια κορη κ περιμενω το δευτερο.ξερω οτι ειναι ακομη πιο δυσκολο οταν εχεις παιδια.κ γω προτιμω τη διαδικασια μεσω ιδρυματων.οποτε προσωπικα σκεφτομαι το ενδεχομενο ως αναδοχεις κ σε μεγαλυτερα παιδακια.ψαξτο λιγο κ καποια στιγμη το ξανασυζηταται.ισως οταν θα θελει να μεγαλωσετε την οικογενεια σας

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα γράφτηκαν και μιας και δόθηκε η ευκαιρία και εγώ θέλω να τονίσω την δυνατότητα προσφοράς μέσω ανάδοχης οικογένειας ή στήριξης παιδιών όπως μέσα στο χαμόγελο του παιδιού.

Είναι εξίσου σημαντικό να μπορούμε να προσφέρουμε αυτήν την μητρική και οικογενειακή αγάπη σε παιδιά που δεν την έχουν αυτονόητη και δεδομένη και χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας τους. Αν νιώθεις οτι μπορείς να αγαπάς και το θες πραγματικά βρίσκεις τρόπους να την προσφέρεις και ας μην μπορείς να υιοθετήσεις για οποιαδήποτε αιτία .

Το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ.

Χαίρομαι που βρίσκω γυναίκες που συμπλέουν οι απόψεις μας.

Με τον άντρα μου μου κάνει εξαιρετική εντύπωση γιατί και ο ίδιος έχει βιώσει την αδικία σαν παιδί - και τη βιώνει ακόμη- και επίσης προέρχεται από σύνθετη / διαλυμένη οικογένεια..

 

Ίσως όμως ακριβώς επειδή γνωρισε την κακή πλευρά της γονεικότητας να μη θέλει να προχωρήσουμε και να μην είναι σίγουρος για τα συναισθήματά του.

 

Οχι δεν πρόκειται να κάνω κάποια κίνηση, αλλά θα το ψάξω όσο μπορώ.

Για την αναδοχή έμαθα πρόσφατα, δεν είμαι αρχνητική αλλά δεν ξέρω πόσο υγιές είναι αυτό για τα παιδιά...Κυρίως για τα παιδιά που θα φιλοξενούμε, αλλά και για τα ηδη υπάρχοντα στην οικογένειά μας...

 

 

Όσον αφορά τον τρόπο υιοθεσίας, προσωπικά είμαι ανοιχτή και στην ιδιωτική,. λόγω του ότι είναι πιο άμεση και γρήγορη, όμως όχι με χρήματα εννοείται για να μην μπουνε άλλα στη μέση...

 

Εχω επίσης σκεφτεί να δοκιμάσουμε να υιοθετήσουμε από φτωχές χώρες που έχουν σοβαρό πρόβλημα υπερπλυθισμού, και το βιωτικό επίπεδο των παιδιών είναι πολύ χαμηλο.. πχ Κϊνα ή Ταυλάνδη, δεδομένου ότι ταξιδεύουμε αρκετά συχνά.

 

turbulence σε ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σου.

Φέτος έπαθα σοκ όταν διάβασα διάφορα ρεπορτάζ για τα ξεχασμένα παιδιά του νοσοκομείου αλεξάνδρας, αλλά και τα τόσα άλλα παιδιά που βρίσκονται παρατημένα στα ιδρύματα...

 

Θέλω να σεβαστώ την απόφαση του συζήγου μου, αλλά η συνείδησή μου δε με αφήνει. Δεν πρόκειται φυσικά να τον πιέσω σε καμία περίπτωση.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την αναδοχη εγω το σκεφτομαι σε βαθος χρονου καμια δεκαετια κ πιστευω θα μπορω να το εξηγησω στα παιδια μου.οσον αφορα για τα παιδια που φιλοξενουνται αν ειναι μεγαλυτερα επισης καταλαβαινουν.δε γνωριζω τη διαρκεια που μπορει να εχει.ακομη θυμαμαι παιδια που ερχοντουσαν τα καλοκαιρια απο το κοσσοβο στη γειτονια.με ειχε επηρεασει πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είστε οι μόνες κορίτσια που λυγίζετε εμπρός στα γεγονότα αυτά με τα παιδάκια και θέλετε με αυτόν τον τρόπο ή μάλλον με οποιονδήποτε τρόπο να βοηθήσετε. Νομίζω πολλές μαμάδες.

Κι εγώ ομολογώ πως το θέμα της αναδοχής με προβληματίζει γιατί δεν ξέρω αν τα παιδιά είναι συναισθηματικά ώριμα να το διαχειριστούν. Αν λέμε το ίδιο, ζώντας για ένα διάστημα που νοσηλευόμασταν από κοντά τα παρατημένα παιδιά στο Παίδων και βλέποντας τους ανάδοχους γονείς, ακόμη και το κλάμα στα μάτια των παιδιών, την απόγνωση την στιγμή που έφευγαν ολοκληρώνοντας την βάρδια τους.. ανέβαινε ένας κόμπος και σκεφτόσουν μήπως στην πραγματικότητα αυτά τα παιδιά βασανίζονται συναισθηματικά..

Είχα σκεφτεί πως ίσως έτσι μεγάλωνε η ανασφάλεια τους, ίσως ένιωθαν πως εφόσον υπάρχει ωρα ή και ημερομηνία λήξης της τρυφερής σχέσης με τον ανάδοχο γονέα που πραγματικά δίνει τόση αγάπη.. μήπως λοιπόν ήταν ένας επαναλαμβανόμενος χωρισμός, μία απόριψη ξανά και ξανά που θα πλήγωνε πολλές φορές την μικρή τους ψυχή.

 

Σας μαύρισα κορίτσια αλλά το ένιωσα τότε..

Link to comment
Share on other sites

Δ ηξερα για αυτους τους αναδοχεις.αλλασκεφτομαι οτι απο το να ειναι συνεχεια μονα η σε ενα ιδρυμα ειναι καλυτερο να περνανε καποιες στιγμες ομορφες.μεγαλωνοντας θα τα καταταξουν καλυτερα στο μυαλο τους

Link to comment
Share on other sites

Οταν ενα παιδι ερχεται στον κοσμο θεωρω οτι θα πρεπει να το θελουν και τα 2 μελη (εκτος απροοπτων κλπ). Υπεροχο αυτο που σκεφτεσαι αλλα αν δεν το θελετε και οι 2...δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο. Γνωμη μου παντα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ελένη σε ευχαριστώ, κι εγώ αυτό σκέφτομαι...

είναι πολύ ευαισθητοποιημένος σε κοινωνικά θέματα ο άντρας μου, απλά το προσωπικό κομμάτι το διαχωρίζει όπως φαίνεται...

Θα ακολουθήσουν και άλλες συζητήσεις για το θέμα. Την οικογένειά μας ο ίδιος θέλει να τη μεγαλώσουμε άμεσα, όμως εγώ του έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν πρόκειται να γίνει αυτό εάν δεν υιοθετήσουμε πρώτα.

Και δεν είμαι ακόμη έτοιμη (ψυχικά και σωματικά για εγκυμοσύνη γέννα και λοχεία)

για ένα νέο μωρό όμως είμαι πανέτοιμη

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...