Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός και ιώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μάλλον έχεις δίκιο poulxeria .

Πιο πολύ τωρα που το σκέφτομαι με ξένισε η παρουσία μωρού 3 μηνών σε ακατάλληλο χώρο, παρά το θέμα του φαγητού που θα γίνει.

 

Βγαίνουμε offtopic, αλλά τεσπα. Μωρό 3 μηνών σε καφετέρια με τσιγαρίλα και να πίνει από μπιμπερό δεν έχεις δει;;; Δεν είναι κι αυτό εξίσου :confused: ;

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουμε offtopic, αλλά τεσπα. Μωρό 3 μηνών σε καφετέρια με τσιγαρίλα και να πίνει από μπιμπερό δεν έχεις δει;;; Δεν είναι κι αυτό εξίσου :confused: ;

Είχε πολλά το 1ο post που σηκώνουν διευκρινίσεις.

Το θήλαστρο με το ισχυρό μοτέρ που δεν ξέρουμε πώς και γιατί χρησιμοποιήθηκε, το almiron που "δεν είναι αγελαδινό", ο φρέντο της μαμάς και η συζήτηση για τη διάρκεια του θηλασμού πέραν των 6-12 μηνών (6 μήνες όμως αποτελούν τεράστιο εύρος σε αυτή την ηλικία, από τη μια το μωρό 6 μηνών μόλις που μαθαίνει τις στερεές και πίνει κυρίως γάλα, των 12 μηνών καμία σχέση)

Link to comment
Share on other sites

Τι διευκρινήσεις μπορεί να θέλει κάποιος?

Δεν ζήτησα βοήθεια για τον θηλασμό και το θήλαστρο απο το φορουμ.

Κατέθεσα την άλλη όψη η οποία δεν φαίνεται να είναι αποδεκτή οτι υπάρχει.Δεν έχουν όλες επάρκεια γάλακτος.

Όσες έχουν εμπειρία σε αυτά που λέω, ξέρουν και τι λέω και γιατί.

Πως χρησιμοποιούσα και γιατί το θήλαστρο με το ισχυρό μοτερ????

Για όνομα του θεού πια ...

 

Και πάλι όλα καλά.

Καλή συνέχεια στο θέμα σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όπως έγραψα και παραπάνω καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά την πλευρά που "εκπροσωπεί" η ferby γιατί την έζησα. Είναι τόσες πολλές οι λάθος κατευθύνσεις και οδηγίες που σου δίνουν από το μαιευτήριο ακόμη που δεν μπορείς να έχεις γάλα, όσο και αν το προσπαθήσεις. Ακόμη και στο τρίτο μου παιδί μου έδιναν οδηγίες για τάισμα κάθε 3ωρο (!) διάρκειας 15΄ από το κάθε στήθος! Αν είναι ποτέ δυνατόν! Αν δεν τους αγνοούσα επιδεικτικά δεν θα μπορούσα ούτε αυτή τη φορά να θηλάσω αποκλειστικά και μάλιστα για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Οι θηλασμοί ενός νεογέννητου μπορεί να κρατήσουν και ολόκληρο 24ωρο συνεχόμενο. Χωρίς υπερβολή, υπήρχαν μέρες που θήλαζα για 3 ώρες συνεχόμενες, σταματούσα για ένα μισάωρο και ξανά πάλι. Συμφωνώ ότι δεν μπορεί και δεν έχει το κουράγιο/χρόνο ο καθένας να το κάνει, αλλά αυτό απαιτείται για την εδραίωση του θηλασμού. Γιατί οι γιατροί-μαίες δεν ενημερώνουν σωστά, δεν μπορώ να καταλάβω. Πώς θα κατέβει γάλα αν θηλάζεις ανά τρίωρο και για μισή μόνο ώρα.

 

Επιπλέον, για κάποιον που δίνει συμπλήρωμα ταυτόχρονα με τον θηλασμό (όπως έκανα εγώ για τα δύο πρώτα μου παιδιά) είναι διπλός ο κόπος. Απαιτείται και η συνεχής σου παρουσία λόγω του θηλασμού και η διαδικασία της αποστείρωσης και της ετοιμασίας του γάλακτος. Σκέτη καταστροφή δηλαδή! Πόσους μήνες να αντέξει ένας άνθρωπος υπ' αυτές τις συνθήκες. Ειδικά αν πρέπει να γυρίσει στην εργασία του, αν έχει άλλα παιδιά ή υποχρεώσεις.

 

Επομένως το κλειδί για μένα είναι η σωστή ενημέρωση, απ' όπου κι αν προέρχεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι διευκρινήσεις μπορεί να θέλει κάποιος?

Δεν ζήτησα βοήθεια για τον θηλασμό και το θήλαστρο απο το φορουμ.

Κατέθεσα την άλλη όψη η οποία δεν φαίνεται να είναι αποδεκτή οτι υπάρχει.Δεν έχουν όλες επάρκεια γάλακτος.

Όσες έχουν εμπειρία σε αυτά που λέω, ξέρουν και τι λέω και γιατί.

Πως χρησιμοποιούσα και γιατί το θήλαστρο με το ισχυρό μοτερ????

Για όνομα του θεού πια ...

 

Και πάλι όλα καλά.

Καλή συνέχεια στο θέμα σας.

 

Ferby, γιατί τσαντίζεσαι παιδάκι μου?

Δεν προσφέρθηκα να δώσω βοήθεια για το θηλασμό. Είπες ότι δεν είχες επάρκεια και επιχείρησες να το τεκμηριώσεις σε ολόκληρη παράγραφο. Εσύ μόνη σου έδωσες βάρος σε αυτό, εγώ απλώς βρήκα κάποια από τα γραφόμενά σου ολίγον "θολά". Φυσικά και μπορεί όντως να αποτελείς μία απο αυτές τις περιπτώσεις γυναικών που δεν έχουν γάλα. Αλλά όταν διαβάζω "θήλαστρο" σκέπτομαι, τι οδηγίες να είχαν δοθεί σε αυτή τη γυναίκα και γιατί έπρεπε να ταλαιπωρείται με αντλήσεις, αντί να ξημεροβραδιάζεται το μωρό στο στήθος όπως έπρεπε. Δεν έχουν όλες επάρκεια γάλακτος όντως, οι περισσότερες όμως έχουν και παρ'ολ'αυτά νομίζουν πως δεν έχουν. Δεν μπορώ να ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκεις, σχολιάζω μόνο αυτά που γράφεις (και ό,τι μπορώ να καταλάβω από αυτά).

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Χριστίνα, είπες όσα ήθελα να γράψω.

 

Ανήκω στις μαμάδες του μεικτού τρόπου διατροφής ακριβώς γιατί δεν είχα σωστή ενημέρωση και λόγω πίεσης και λάθος οδηγιών σε συνδυασμό με τον ευάλωτο ψυχικό μας κόσμο κατά τη διάρκεια της λοχείας, ποτέ δεν κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά. Διπλός κόπος, αποστειρώσεις, τζάμπα λεφτά (αφού ποτέ δεν ήξερα ποσο γάλα να ετοιμάσω) κλπ κλπ

 

Τα έχω καταφέρει όμως και 14 μηνών η κόρη μου ακόμα θηλάζει (αν και πλέον παράλληλα πίνει και φρέσκο αγελαδινό γάλα)

 

Στο αρχικό θέμα, θηλασμός και ιώσεις, εγώ θα πω την προσωπική μου εμπειρία. Στον κύκλο μου γνωρίζω πάρα πολλά συνομήλικα που τα περισσότερα θηλάζουν αποκλειστικά. Η κόρη μου έχει αρρωστήσει τις λιγότερες φορές (για την ακρίβεια μία μόνο μέρα με πυρετό και μία φορά ίωση με μύξες και διάρροια, που πέρασε όμως στο πόδι). Αντίθετα τα άλλα μωράκια έβγαλαν όλο το χειμώνα άρρωστα, πολύ βαρύτερα. Δεν είναι μόνο ο θηλασμός που παίζει ρόλο. Παίζουν πολλά. Τι να το κάνω αν μια μάνα θηλάζει αλλά ντύνει σα το κρεμμύδι το παιδί, ιδρώνει και μόλις βγάλει το σκουφί αρπάζει ίωση. Ή αν έχει μεγαλύτερο αδελφάκι και του φέρνει ιώσεις από το σχολείο. Θηλασμός ξε θηλασμός, θα αρρωστήσει.

 

Από εκεί και πέρα, όλο και περισσότερο ακούω για έλλειψη βιταμίνης D στα θηλάζοντα.

 

Είμαι υπέρμαχος του θηλασμού, χωρίς ηλικιακά όρια (αρκεί να αποτελεί επιθυμία του παιδιού και όχι της μάνας), όχι τόσο για την θωράκισης της σωματικής υγείας του αλλά κυριώς λόγω των ψυχικών ωφελειών και για τη μαμά και για το παιδί. Προσοχή! δε λέω ότι τα παιδάκια που δε θηλάζουν μειονεκτούν σε σχέση με τα θηλάζοντα αλλά ότι όταν ένα παιδάκι θηλάζει πετυχαίνεται πιο εύκολα ένας ασφαλής δεσμός προσκόλλησης και αποδεδειγμένα η επιλόχειος ξεπερνιέται πιο ευκολα.

Αν και η επιστροφή στη δουλειά κάνει πολύ δύσκολο τον αποκλειστικό θηλασμό, ειδικά όταν πρέπει να γυρίσεις άμεσα, ωστόσο αν το καταφέρει μια μαμά, βλέπει πόσο εύκολα το παιδί συνδέεται και πάλι μαζί της όταν αυτή επιστρέφει σπίτι, μέσω του θηλασμού. Τουλάχιστον έτσι το βιώνω εγώ.

 

Ferby πολύ λυπάμαι για αυτά που έγραψες, γιατί θυμάμαι τις δικές μου προσπάθειες. Και θυμώνω με το πόσο λάθος οδηγίες μας δίνουν, πόσο μας παραπληροφορούν και βασανιζόμαστε άδικα :(

Link to comment
Share on other sites

kiΑκριβώς επειδή πολλές γυναίκες ζορίστηκαν και ζορίζονται για να θηλάσουν είμαι της άποψης ότι δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στη γη και χρειάζεται σοβαρή και υπεύθυνη ενημέρωση, προσεκτική επιλογή των επαγγελματιών υγείας που σε συνοδεύουν και σοβαρή και υπεύθυνη στάση των επαγγελματιών υγείας.

 

Πρόσφατα έμαθα ότι συγκεκριμένο φάρμακο που χορηγείται μετά τον τοκετό ενδέχεται να είναι υπεύθυνο για τη δυσκολία να "κατέβει το γάλα" σε κάποιες μητέρες στο μαιευτήριο, πηγή του κακού για πολλά ντράβαλα μετά. Ή ότι οι περισσότεροι παιδίατροι, μαίες κλπ δυσκολεύονται να αναγνωρίσουν βραχύ χαλινό στα μωρά, με αποτέλεσμα ο μη αποτελεσματικός θηλασμός να βαπτίζεται ανεπάρκεια παραγωγής. Και η μανούλα κλαίει με μαύρο δάκρυ γιατί νιώθει ανεπαρκής, άσε που πρέπει να αποδίξει ότι δεν έχει παλαβώσει και δεν είναι υπερβολική.

 

Ή όπως σωστά αναφέρθηκε η έλλειψη βιτ D που σημαίνει έλεγχο της μητέρας, κατάλληλη υποστήριξή της και φυσικά ήλιο.

Το άνω όριο το θέτει το παιδί αν το αφήσουμε ελεύθερο, καθώς δεν μπορείς να θηλάσεις ένα παιδί με το ζόρι, δε γίνεται με τίποτα.

 

Κλείνοντας, κάθε οργανισμός έχει τις δυνατότητές του και τις αδυναμίες του, επηρεάζεται από το περιβάλλον που ζει και έτσι δίνει μια τελική εικόνα. Ο θηλασμός είναι απλά ένα κομμάτι στο όλο παζλ, σημαντικό μεν, αλλά μόνο ένα κομμάτι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έμαθα ότι συγκεκριμένο φάρμακο που χορηγείται μετά τον τοκετό ενδέχεται να είναι υπεύθυνο για τη δυσκολία να "κατέβει το γάλα" σε κάποιες μητέρες στο μαιευτήριο, πηγή του κακού για πολλά ντράβαλα μετά.

Δε μας γράφεις ποιο είναι, για να ψάξουμε κι εμείς και να ρωτάμε τα νεότερα από τις έρευνες για το συγκεκριμένο φάρμακο;

 

 

Α, και όσο για τη βιταμίνη D, να πω ότι δίνουν συγκεκριμένη δοσολογία για όλα τα μωρά που θηλάζουν. Εγώ είπα στην παιδίατρό μου ότι το δωμάτιό μας είναι νότιο και έχει όλη τη μέρα ήλιο και της έδειξα και το δέρμα του μωρού που ήταν πολύ ανοιχτόχρωμο (και εγώ έτσι είμαι) και τη ρώτησα μήπως να δίνω τη μισή δοσολογία. Η απάντησή της ήταν όχι, γιατί αυτές είναι οι επίσημες οδηγίες. Ε, τι να πω κι εγώ, αφού ακολουθούν κατά γράμμα τις επίσημες οδηγίες και δεν τις προσαρμόζουν σε κάθε περίπτωση, εγώ δεν μπορώ να συνεννοηθώ. Κι έτσι, έδινα τη μισή δοσολογία από την προτεινόμενη και απ' όταν άρχισα τις καθημερινές βόλτες με το μωρό έδινα τη μισή δοσολογία, μέρα παρά μέρα.

 

Πάλι offtopic βγήκα, το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δε μας γράφεις ποιο είναι, για να ψάξουμε κι εμείς και να ρωτάμε τα νεότερα από τις έρευνες για το συγκεκριμένο φάρμακο;

 

 

Α, και όσο για τη βιταμίνη D, να πω ότι δίνουν συγκεκριμένη δοσολογία για όλα τα μωρά που θηλάζουν. Εγώ είπα στην παιδίατρό μου ότι το δωμάτιό μας είναι νότιο και έχει όλη τη μέρα ήλιο και της έδειξα και το δέρμα του μωρού που ήταν πολύ ανοιχτόχρωμο (και εγώ έτσι είμαι) και τη ρώτησα μήπως να δίνω τη μισή δοσολογία. Η απάντησή της ήταν όχι, γιατί αυτές είναι οι επίσημες οδηγίες. Ε, τι να πω κι εγώ, αφού ακολουθούν κατά γράμμα τις επίσημες οδηγίες και δεν τις προσαρμόζουν σε κάθε περίπτωση, εγώ δεν μπορώ να συνεννοηθώ. Κι έτσι, έδινα τη μισή δοσολογία από την προτεινόμενη και απ' όταν άρχισα τις καθημερινές βόλτες με το μωρό έδινα τη μισή δοσολογία, μέρα παρά μέρα.

 

Πάλι offtopic βγήκα, το ξέρω.

Εννοείς ότι σε ΚΑΘΕ παιδί που θηλάζει δίνουν βιταμίνη D ή ότι αν σε κάποια περίπτωση δώσουν, η δοσολογία είναι συγκεκριμένη εφόσον το παιδί θηλάζει? Ρωτάω γιατί σε εμάς ποτέ δεν αναφέρθηκε ότι έπρεπε να χορηγηθεί βιταμίνη και ήξεραν και στο μαιευτήριο και η παιδίατρός μας μετά ότι το παιδί πίνει μητρικό. Από εσάς τώρα το διάβασα πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνει η μητέρα εξέταση για τη βιτ D. Αν έχει χαμηλά επίπεδα μπορεί να πάρει διπλή δόση μουρουνέλαιο και να εκτίθεται στον ήλιο τις ώρες που πρέπει και με τη διαδικασία που πρέπει. Οι γιατροί συνήθως χορήγούν ένα συγκεκριμένο σκεύασμα αδιακρίτως ως μέρος ενός πρωτοκόλλου (μαζί και σίδηρο πολλές φορές).

 

Το φάρμακο δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το γράψω. Προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα μετά τον τοκετό για να αποφευχθεί αιμορραγία, συνήθως μετά από καισαρική. Έμαθα τώ΄ρά΄΄ότι εγώ που αντλούσα σαν την παλαβή τότε δεν έπρεπε κανονικά να το παίρνω γιατί τη δουλειά του φαρμάκου την έκανς το θήλαστρο αφενός και αφετέρου που τσάκιζε την παραγωγή και το ηθικό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάνει η μητέρα εξέταση για τη βιτ D. Αν έχει χαμηλά επίπεδα μπορεί να πάρει διπλή δόση μουρουνέλαιο και να εκτίθεται στον ήλιο τις ώρες που πρέπει και με τη διαδικασία που πρέπει. Οι γιατροί συνήθως χορήγούν ένα συγκεκριμένο σκεύασμα αδιακρίτως ως μέρος ενός πρωτοκόλλου (μαζί και σίδηρο πολλές φορές).

 

Το φάρμακο δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το γράψω. Προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα μετά τον τοκετό για να αποφευχθεί αιμορραγία, συνήθως μετά από καισαρική. Έμαθα τώ΄ρά΄΄ότι εγώ που αντλούσα σαν την παλαβή τότε δεν έπρεπε κανονικά να το παίρνω γιατί τη δουλειά του φαρμάκου την έκανς το θήλαστρο αφενός και αφετέρου που τσάκιζε την παραγωγή και το ηθικό.

 

Η xristas αναφέρθηκε σε χορήγηση σε μωρό.

Εσυ λες και κάτι άλλο, που πάλι δεν εφαρμόστηκε στην περίπτωσή μου, καμία εξέταση δε μου έκαναν για τη D (καμία εξέταση γενικώς)...Γέννησα στην Αθήνα σε "στανταράκι" ιδιωτικό μαιευτήριο. Τόσο κ****ρδη είμαι?

 

Συγγνώμη κι από μένα για το off topic αλλά μου έκαναν λίγο εντύπωση αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μiriki το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε εμένα. Να έχω το μωρό συνέχεια στο στήθος, να πιάνει άριστα τη θηλή και γάλα να μην κατεβαίνει, γιατί οεο? Και πρόσφατα έμαθα για την παρενέργεια του συγκεκριμένου φαρμάκου.

 

Αν θυμάμαι καλά, σε τελευταίο συνέδριο παιδιατρικής σε συνεργασία Ελλάδας και Βοστώνης νομίζω, αναφέρθηκε ότι η χορήγηση βιταμίνης D τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης όσο και στο μωρό μετά τη γέννησή του, θα έπρεπε να είναι επιβεβλημένη (όπως πχ το φυλικό οξύ πριν μείνεις έγκυος και για το 1 τρίμηνο) βρήκα και το άρθρο http://www.iatropedia.gr/eidiseis/i-pediatriki-metaxi-athinas-ke-vostonis-oles-i-exelixis-stin-frontida-tou-pediou/43106/

 

Επίσης αναλυτικά για τη βιταμίνη D δείτε και αυτό

http://www.drtsoukalas.com/subject.php?id=172

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι Πουλχερία, ισχύει η γενικη οδηγία για βιταμίνη d στα αποκλειστικώς θηλαζοντα βρέφη. Περίεργο που δεν σου είπε κάτι ο παιδίατρος σας.

Μου έχουν πέσει τα σαγόνια λίγο, έχετε δίκιο (http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/03/d.html). Και απορώ πώς και δεν είχα ακούσει κάτι πρωτύτερα, να έκανα έστω την ερώτηση. Αει σιχτήρ πια, να πρέπει όλη την ώρα εμείς να γινόμαστε ο παιδίατρος του παιδιού μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υπερβολή δυστυχώς. Στο εξωτερικό τουλάχιστον είναι πολύ σύνηθες εδώ και πολλά χρόνια.

 

Βασικό είναι αυτό που λέει το άρθρο, ότι παλαιότερα τα παιδιά περνούσαν πολύ περισσότερο χρόνο εκτός σπιτιού και με απευθείας έκθεση στον ήλιο (που είναι ο βασικός παράγοντας δημιουργίας της βιταμίνης) αλλά τώρα βγαίνουν λιγότερο και με το αντιηλιακό μπλοκάρουμε μαζί με τις ανεπιθύμητες ενέργειες και τις ευεργετικές :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα διαβασει για το φαρμακο αυτο κ απο οτι ξερω δ μου το εδωσαν.ρωτουσα τα παντα.βιτ d κ σιδηρο δινουν πολλοι αλλα αν δ δω σε εξετασεις του παιδιου μιυ ελλειψη εγω προσωπικα δ δινω τπτ.βεβαια βγαιναμε στον ηλιο.στο εξωτερικο ειναι διαφορετικα.η δ εχουν οολυ ηλειοφανια η λογω υψομετρου ειναι πιο επικινδυνο

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι σε ΚΑΘΕ παιδί που θηλάζει δίνουν βιταμίνη D ή ότι αν σε κάποια περίπτωση δώσουν, η δοσολογία είναι συγκεκριμένη εφόσον το παιδί θηλάζει?

Ναι, σε κάθε παιδί που θηλάζει λένε να παίρνει βιταμίνη D, γιατί διαπίστωσαν ότι υπάρχουν μικρά παιδιά με ραχίτιδα και όλα τους θήλαζαν αποκλειστικά όταν ήταν μωρά - κάτι τέτοιο θυμάμαι.

 

Αυτό το φάρμακο που προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα μου το έδιναν κι εμένα στο νοσοκομείο, παρότι θήλαζα αποκλειστικά και φυσικά δεν μου έλεγαν τι είναι και ποια δουλειά κάνει. Μόνο πριν φύγω για το σπίτι μου ένας ειδικευόμενος γυναικολόγος είχε πει στον άντρα μου ότι αυτό το φάρμακο υπάρχει στο ηλεκτρονικό παραπεμπτικό, αλλά εμείς δεν χρειάζεται να το πάρουμε γιατί θηλάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...