Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κύστη Χοριοειδούς Πλέγματος


Recommended Posts

στο μητερα εκανα τη μαγνητικη εμβρυου με τον κυριο καμπα ηλια.απιστευτος γιατρος κ αυτος κ ανθρωπος.σημειωσε το ονομα του,αχρειαστος να'ναι...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


efi28,στο πρωτο παιδι ειχα ολιγαμνιο.κατω απο τα φυσιολογικα επεσε την τελευταια εβδομαδα.ο γιατρος μου ελεγε σε ολη την εγκυμοσυνη που φαινοταν τα νερα μου στα κατωτερα φυσιολογικα,να πινω υγρα κ να μη ζοριζομαι.μια μερα πριν γεννησω ηταν κατω απο τα φυσιολογικα κ ειχε πει ο γιατρος οτι ισως εχανα τα νερα λιγα λιγα,αλλα στο τεστ εδειξε οτι δεν χανω αμνιακο.τελικα την επομενη μερα με πιασαν οι πονοι κ γεννησα φυσιολογικα.ημουν στο τελος της κυησης ομως.αν συμβει στην αρχη ομως,εχω ακουσει διαφορα,θετικα κ αρνητικα.παρε κ δευτερη γνωμη...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Natassa 1, θα ήθελα να σε καθησυχάσω όσο μπορώ, λέγοντας σου ότι στη Β επιπέδου είχε βρει ο εμβρυολόγος κάποιες κύστες στο κεφαλάκι της ζουζούνας μου... Με είχε θορυβήσει τότε για τυχόν μελλοντικές ανωμαλίες που ίσως παρουσίαζε. Όπως καταλαβαίνεις με φρίκαρε κ επισκέφτηκα κ άλλη εμβρυολόγο με τόσο άγχος κ τόση απελπισία. Ενώ λοιπόν στα δικά του χαρτιά έλεγε ότι καλό θα ήταν να κάνω αμνιοπαρακέντηση, στα δικά της χαρτιά έλεγε πως το έμβρυο παρουσιάζει τις κύστες που συνήθως έχουν καλή πρόβλεψη κ ουδεμία περαιτέρω εξέταση είναι απαραίτητη. Περιττό να σου πω ότι δεν έκανα καμία περαιτέρω εξέταση. Στους επόμενους μήνες τις εγκυμοσύνης οι κύστες εξαφανίστηκαν κ η μπέμπα μου που είναι σήμερα 9 μηνών χαίρει άκρας υγείας! Η 2η εμβρυολόγος θέλω να σου πω ότι είναι τοπ στο είδος της κ δεν είχα καμία αμφιβολία πως ό,τι μου πει, αυτό θα κάνω. Με ενημέρωσε πως τέτοιες κύστες είναι σύνηθες φαινόμενο κ εξαφανίζονται εν καιρώ. Αν κ εφόσον εμπιστεύεσαι το γιατρό σου ακολούθησε τις οδηγίες του. Αν όχι, απλά ψάξε το κ αλλού, απλά για να ηρεμήσεις! Σε φιλώ κ σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η φίλη μου, που είναι στον τέταρτο μήνα, ανησυχεί γιατί το έμβρυάκι της έχει μεγακύστη στα νεφρά. Ο εμβρυολόγος της είπε να περιμένει 3 εβδομάδες για να έχουν καλύτερη εικόνα αλλά δεν της εξηγεί και πολλά.Γνωρίζει κάποιος για το θέμα και για καλούς εμβρυολόγους στη Θεσσαλονίκη? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι καινούργια στο forum, αν και σας διαβάζω πολύ συχνά. Να συστηθώ, είμαι η Ληδία και μπήκα στην 22η εβδομάδα με δίδυμα. Η σύλληψη έγινε με εξωσωματική. Εχθές, στη Β΄επιπέδου ο γιατρός βρήκε 2 κύστεις στον εγκέφαλο της μικρής αρκετά μεγάλες 8 και 9mm περίπου. Μου είπε ότι ίσως υποχωρήσουν μέχρι την 28η εβδομάδα αλλά ίσως πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Οι κύστεις αυτές συνδέονται με την τρισωμία 18, για την οποία στην αυχενική, είχαν βγει πιθανότητες 1:7500. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα άλλο ανησυχητικό εύρημα. Πείτε μου τη γνώμη σας αν γνωρίζετε, να πάρω δεύτερη γνώμη, να κάνω αμνιοπαρακέντηση? Έχω αγχωθεί πολύ!

 

Ληδία

Link to comment
Share on other sites

icon1.gifΚύστεις χοριοειδούς πλέγματος

Καλησπέρα,

 

είμαι καινούργια στο forum, αν και σας διαβάζω πολύ συχνά. Να συστηθώ, είμαι η Ληδία και μπήκα στην 22η εβδομάδα με δίδυμα. Η σύλληψη έγινε με εξωσωματική. Εχθές, στη Β΄επιπέδου ο γιατρός βρήκε 2 κύστεις στον εγκέφαλο της μικρής αρκετά μεγάλες 8 και 9mm περίπου. Μου είπε ότι ίσως υποχωρήσουν μέχρι την 28η εβδομάδα αλλά ίσως πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Οι κύστεις αυτές συνδέονται με την τρισωμία 18, για την οποία στην αυχενική, είχαν βγει πιθανότητες 1:7500. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα άλλο ανησυχητικό εύρημα. Πείτε μου τη γνώμη σας αν γνωρίζετε, να πάρω δεύτερη γνώμη, να κάνω αμνιοπαρακέντηση? Έχω αγχωθεί πολύ!

 

Ληδία

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και καλως ηρθες.συγγνωμη αλλα δεν ξερω να σου απαντησω.το μονο που εχω να σου πω,επειδω εχω κανει αμνιο,οτι δεν ειναι τιποτα και ξεμπερδευεις μια και καλη.σου φευγει ολο το αγχος.θα περασεις χαλαρα ολη την υπολοιπη περιοδο της εγκυμοσυνης σου.ευχομαι να σου πανε ολα καλα.

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα ακριβώς τις ίδιες κύστες είχε ο μικρούλης μου 8 mm περίπου η καθεμία στην 20η εβδ.

Έκανα αμνιοπαρακέντηση όχι όμως τόσο για τις κύστες αλλά για την αυχενική σε συνδυασμό με τους βιοχημικούς δείκτες που είχα βγάλει χαμηλούς.

Δεν είναι επώδυνη η εξέταση... εγώ πάντως μετά την αμνιοπαρακέντηση ήμουν πολύ ήρεμη... γιατι πριν τα είχα παίξει!!!! Πάντως γύρω στην 26η εβδομάδα είχαν υποχωρήσει..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα η κυστη φανηκε στην 21 εβδομαδα και μεχρι την 25 και 5 ημερων ακομα δσεν ειχε φυγει.δεν μου ειπε για αμνιο γιατι ολοι οι δεικτες ηταν καλοι και στο β επιπεδου αλλα και στην αυχενικη.μου ειπε οτι μεχρι την 32 εβδομαδα αυτες οι κυστεσ υποχωρουνε.η κυστη ηταν 3χ5 χιλ και απο τη στιγμη που δεν βρηκε κανενα αλλο ευρημα μου ειπε να μην στεναχωριεμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ληδια θα ελεγα να παρεις και μια δευτερη γνωμη. Καμια φορα η θεση του μωρου επιρεαζει τις μετρησεις. Εγω εκανα αμνιοπαρακεντηση και στις δυο εγκυμοσυνες αλλα δεν ειχα διδυμα. Παντως οτι και να αποφασεις μαλλον θα πρεπει να το ακνεις σχετικα αμεσα. Σε γενικες γραμμες παντως τετοια ευρηματα ειναι αρκετα συχνα τις περισσοτερρες φορες με καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν αντεξα την εκανα την αμνιο στις 24/6 και το μωρο ειναι υγιεστατο...ουτε τρισωμιες ουτε αλλες αηδιες. Ο κουρτης που μου εκανε την β επιπεδου μου ειπε οτι σε προσφατες μελετες τεινει να σταματησει η αποψη οτι οι κυστες αυτες αυξανουν κατα 1,5 φορες τον κινδυνο για τρισωμια 18. Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κορίτσια, γεια σας

αν και καθυστερημένα διάβασα το θέμα με τις κύστες. Είμαι 23 εβδ. κι έκανα το β επιπέδου πριν 2 εβδομάδες.

Στη δική μου περίπτωση η κύστη στην μπέμπα μας φάνηκε στον 4ο μήνα. Ξεκίνησε με 3,5 mm, μεσα σε 15 μέρες έγινε 5,2mm και τώρα στο β επιπέδου φάνηκε γύρω στα 6mm.

Γύρω στον 5ο μήνα ο γιατρος μου θορυβήθηκε και μου πρότεινε να κάνω άμνιο γιατί αυτές οι κύστες σχετίζονται με τρισωμία 18 (αν και η αυχενική ήταν καλή).Την έκανα και τα πρώτα αποτελέσματα για τις τρισωμίες ήταν καλά.

Εμείς όμως δεν μπορούσαμε να ησυχάσουμε και ζητήσαμε μία 2η γνώμη. Ο άλλος γιατρός μας έδειξε έρευνες και βιβλιογραφία που μας καθησύχασαν και μας διαβεβαίωναν ότι αν δεν υπάρχουν άλλα ευρήματα μία τέτοια κύστη σχετίζεται ΜΟΝΟ με την τρισωμία 18 και συνήθως απορροφάται μέχρι την 26η εβδομάδα ή ακόμα κι αν μείνει θεωρείται μία παραλλαγή του φυσιολογικού και όχι κάτι αξιο ανησυχίας.

Εμάς πάντως μας καθησύχασε κι αναπτερώθηκε κάπως το ηθικό μας γιατί πραγματικά είχαμε σκάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσια κ εγω εχω το ιδιο προβλημα!

Υστερα απο την εξεταση Β επιπεδου βρεθηκε μια κυστη στον εγκεφαλο7x7!

Ο γιατρος μου ειπε πως δεν ειναι ανησυχητικο αλλα πρεπει να το ξαναδουμε σε 2 εβδομαδες!

Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην χρειαστει να κανω αμνιοπαρακεντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θα ήθελα να γράψω κι εγώ σε αυτό το θέμα, αν και πολύ αργότερα από την τελευταία δημοσίευση, διότι όταν μου έτυχε και το έψαχνα ανησύχησα με το πόσο λίγες δημοσιεύσεις έβρισκα, ό,τι είναι κάτι πολύ σοβαρό. Οπότε σκέφτηκα ότι καλό είναι να καταγράφονται όλες οι σχετικές περιπτώσεις για να καθησυχάζονται όσο γίνεται όλες οι κοπέλες που τους εμφανίζεται το συγκεκριμένο εύρημα!

Στον υπέρηχο β' επιπέδου (στις 24 εβδομάδες τον έκανα) βρέθηκαν δύο κύστες στο δεξιό χοριοειδές πλέγμα του εγκεφάλου του μπεμπούλη μας (μία 7x7 και μία 4x4). Όλα τα άλλα ήταν πολύ καλά και στο β' επιπέδου και στην αυχενική με το papp-a. Οπότε ο γιατρός μου ήταν πολύ καθησυχαστικός ότι θα εξαφανιστούν οι κύστες ή τουλάχιστον θα μειωθούν στον επόμενο έλεγχο (στις 30 εβδομάδες) και ότι δεν χρειαζόταν να έμπαινα στη διαδικασία αμνιοπαρακέντησης για να δούμε για την τρισωμία 18 (που όπως ανέφερε και μια άλλη κοπέλα σχετίζεται με το συγκεκριμένο εύρημα). Επίσης και άλλοι γνωστοί που ρώτησαν τους γιατρούς ή τις μαίες τους ήταν καθησυχαστικοί ότι αυτές οι κύστες απορροφώνται.

Στην αρχή είχα στενοχωρηθεί πάρα πολύ και δεν ήξερα πώς θα αντέξω ενάμιση μήνα με την αγωνία. Τελικά επιβλήθηκα στον πανικό μου και έκανα υπομονή όπως μου είχε πει ο γιατρός. Στις 30 εβδομάδες οι κύστες είχαν εξαφανιστεί και όλα ήταν μια χαρά με το μωρό γενικά!

(Τώρα αν δεν είχαν εξαφανιστεί βέβαια δεν ξέρω πώς θα ένιωθα, να κάνω ίσως τόσο αργά αμνιοπαρακέντηση, αλλά φαντάζομαι θα το αντιμετώπιζα και αυτό...)

Γενικά οι κύστες εμφανίζονται στο 3% των εγκύων, πιο συχνά στα αγοράκια και απορροφώνται σιγά-σιγά. Αν όλα τα άλλα είναι πολύ καλά από ότι κατάλαβα τελικά δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

Ελπίζω να βοήθησα όποια άλλη κοπέλα το αντιμετωπίσει να το δει κάπως πιο ψύχραιμα και να μην ανησυχήσει τόσο πολύ όσο εγώ στην αρχή!

 

bGMQp3.png?6xqcHzTu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από μένα. Εμείς στην 8η εβδομάδα μρήκαμε 1 κύστη στον εγκέφαλο (στην αρχή φαινόταν σαν κύστη στο στομάχι, αλλά εν τέλει ήταν στον εγκέφαλο). Τότε ήταν περίπου ο,40 mm.Χθες, 10 εβδομ.+1 ημ. το ξαναείδαμε. Η κύστη ήταν εκεί, στον εγκέφαλο.

Σε 2 εβδομάδες θα κάνουμε αυχενική και pap-a στην Ψαρρά. Θα κάνω και λήψη τροφοβλάστη γιατί έχω ανησυχήσει πάρα πολύ. Είναι φυσιολογικό εύρημα από τόσο μικρή βδομάδα? Διάβασα ότι σε όλες οι κύστες εμφανίστηκαν μετά την 20 εβδομάδα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια. Λοιπον ειμαι στον 5ο μηνα κυησης και προχθες στον υπερηχο ειδαμε μια κυστη στον εγκεφαλο του μωρου. Μας ειπε να μην ανησυχουμε μεχρι τον υπερηχο β επιπεδου γιατι μπορει και να εξαφανιστει κ εφοσον η αυχενικη ηταν πολυ καλη οπως κ ολα τα υπολοιπα να μην αγχωνομαι. Ναι ομως εγω θα σκασω μεχρι τη β επιπεδου σε δυο εβδομαδες. Διαβασα στο ιντερνετ οτι μπορει κ να μην ειναι τιποτα αυτε οι κυστες. Εχει συμβει σε καμια απο εσας κατι τετοιο; τι εγινε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας.θα ηθελα να ρωτησω το εξης αν με καθαρη την αυχενικη διαφανεια, τωρα που ειμαστε στην 20 εβδομαδα κυησης και παρουσιάστηκε στον τυπικο υπερηχο πιθανη κυστη ,θα μάθουμε την ερχόμενη τεταρτη στην β επιπεδου, υπαρχει περιπτωση να εχουμε θεμα με τρισωμια 21 η 18? Ειναι φυσιολογικο? Εχει τυχει φανταζομαι σε πολλες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Επαναφέρω το θέμα. 

Τροποποιημένη πιθανότητα

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21 .. 1/ 16.000

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18 .. 1/ 1.483

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13 ... 1/ 9.000

Είχα χαμηλή τιμή στην αυχενική papp-A και χοριακης. 

Το μωρό ήταν κατά 5 ημέρες μικρότερο σε μέγεθος από την ηλικία κύησης μου πριν μια βδομάδα που κάναμε έναν τυπικό υπέρηχο οπότε μας συμβούλευσε η γιατρός μου να πάμε για υπέρηχο προ -β επιπέδου να δούμε αν όλα είναι καλά. 

ΟΛΑ τα ευρήματα (ουροποιητικό σύστημα, γαστρεντερικό, καρδιά, αμνιακό υγρό , ομφάλιος λώρος κλπ) ήταν ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. 

Από τις μετρήσεις που έγιναν στο μήκος βραχίονα κλπ ήταν στα φυσιολογικά πλαίσια επίσης αλλά  στα χαμηλότερα όρια του φυσιολογικού. 

 

Βρέθηκε ωστόσο μια κύστη στον εγκέφαλο 8*5*6 mm. 

Συνδυαστικά με τα χαμηλά κατά τον γιατρό ποσοστά πήραμε την απόφαση και κάναμε αμνιοπαρακέντηση. Αύριο 'η την Δευτέρα θα έχουμε τα πρώτα αποτελέσματα για την ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18. Εύχομαι όλα να πάνε καλά....

Είμαστε πολύ χάλια .όλος διαπιστώσαμε την κύστη άρα υπάρχει μια υπόνοια για τρισωμια 18

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...