Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΕΜΒΡΥΙΚΗ ΚΥΗΣΗ


Recommended Posts

σε ευχαριστώ πολύ! εμένα ευτυχως το στήθος έχει αρχισει ήδη να ξεπρήζεται...

 

Να σε ρωτήσω...Η εμπειρία της απόξεσης πώς ήταν? Πονάει μετά? Είχες πάρει άδεια από δουλειά? Θέλει να μείνεις ξάπλα για κάποιες μέρες και γενικά προσεχεις?

 

Πολύ φοβάμαι ότι δε θα τη γλιτώσω...

 

Κοίτα εγώ προσωπικά πόνεσα μόνο την πρώτη μέρα, όταν δηλαδή έγινε η επέμβαση..ήταν ένας πόνος περιόδου λίγο πιο έντονος.μετά είχα ελάχιστο ροζ , πολύ λίγη ροή, αλλά κρατάει αρκετές μέρες..η γιατρός μου είπε να καθίσω 3 μέρες, μάλιστα προσφέρθηκε να μου δώσει και δικαιολογητικό για τη δουλειά.Από κει κ πέρα μου είπε ότι είναι όπως μια περίοδος, αν κουραστείς κ σηκώσεις βάρος θα έχεις πονάκια κ περισσότερη ροή..κ έτσι ακριβώς είναι.αν έχεις περιθώριο πάρε μια τριήμερη άδεια κ μετά κοίτα να μην κουράζεσαι για κανένα 10ήμερο. όσο για την επέμβαση δεν έιναι κάτι φοβερό, απλά περιλαμβάνει κ αναισθησία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τώρα που τελείωσε αυτή η ιστορία για μένα θέλω να γράψω αναλυτικά την ιστορία μου έτσι ώστε να βοηθήσω κάποια άλλη κοπέλα που μελλοντικά θα ζήσει τα ίδια.

 

Την πέμπτη μέρα καθυστέρησης έκανα το τεστ εγκυμοσύνης που βγήκε θετικό. Την επομενη μέρα έκανα την πρώτη χοριακή που βγήκε 3600. Η γιατρός μου είπε ότι η τιμή της χοριακής επιτρέπει να δούμε με υπέρηχο το σάκο. Πάμε την πρώτη φορά στο ιατρείο και βλέπουμε έναν ωραίο σάκο γερά δεμένο από παντού. Την επόμενη εβδομάδα θα βλέπαμε και την καρδούλα. Ξανακάνω χοριακή και ήταν περίπου 10.000. Ξαναπάμε στο ιατρείο αλλά δυστυχως δεν ακούσαμε καρδούλα και η γιατρός είπε ότι δε βλέπει καν εμβρυικά στοιχεία. Παρόλα αυτά μας σύστησε να περιμένουμε άλλη μία εβδομάδα μήπως και οφείλεται η καθυστέρηση σε αργή σύλληψη και άρα ακούσουμε καρδούλα την επόμενη εβδομάδα. Ξανακάνω χοριακή η οποία είχε φτάσει 40000. Οι ελπίδες μου εμένα αναπτερώθηκαν. Ξαναπάμε στη γιατρό αλλά και πάλι δεν ακούσαμε και δεν είδαμε τίποτα. Ισα ίσα που αυτή τη φορά ο σάκος παρέμενε στασιμος. Η γιατρός μου ξέκοψε κάθε ελπίδα. Στην εβδομάδα που ήμουν (σχεδόν 7η) και με την τιμή της χοριακής θα έπρεπε και να βλέπουμε έμβρυο και να ακούμε καρδούλα. Η γιατρός μου σύστησε να περιμένουμε άλλη μία εβδομάδα μήπως και ο οργανισμός μου απέβαλλε το σάκο μόνος του. Για μένα αυτή θα ήταν η καλυτερη λύση. Μου πρότεινε όμως να ξανακάνω σε τρεις μέρες άλλη μια χοριακή. Εάν αυτή έπεφτε θα σήμαινε ότι οοργανισμός μου έχει καταλάβει ότι η κύηση έχει τερματιστει και θα προχωρούσε σε φυσική αποβολή. Αντ' αυτού όμως εγώ είχα χοριακή 60000. Ανέβαινε κανονικότατα. Η γιατρός φοβήθηκε για μύλη κύηση και μου πρότεινε να κάνουμε απόξεση έτσι ώστε να στείλουμε το σάκο για ιστολογική εξέταση. Ευτυχώς τα αποτελέσματα βγήκαν και ήταν απλώς σύνδρομο κενού σάκου!!!

 

 

Αυτο που κυρίως όμως θέλω να πω στις επόμενες κοπέλες είναι να μη φοβηθούν την απόξεση. Εμένα μου φάνταζε τρομαχτικότατη και προσπαθούσα να την αποφύγω πάρα πολύ! Οταν μου είπε ότι θα χρειαστεί να την κάνουμε έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Τελικά είναι μια επεμβασούλα που δεν καταλαβαίνεις τίποτα ούτε πριν, ούτε μετά. Δεν είχα καθόλου πόνου (δε χρειαστηκε να πάρω καν ντεπόν). Τις πρώτες μέρες είχα ελάχιστο αίμα (όχι αιμορραγία απλά σταγονούλες). Και από την τρίτη μέρα αρχισα να φοραω απλά ένα σερβιετάκι. Αυτες οι σταγονούλες κρατάνε κανα δεκαημερο όμως , σαν καφέ υγρα. Σημειώστε όμως ότι τη μέρα που θα κόψετε τα φάρμακα (αντιβίωση και μιτροπαν) θα έχετε λίγο παραπάνω αίμα. Εγώ χεστηκα πάνω μου γιατι δεν το ήξερα και πανικοβλήθηκα. Νόμιζα ότι επειδή εκείνη τη μέρα κουράστηκα λίγο παραπάνω ότι έπαθα ζημιά. Ελπίζω να μη συμβεί σε καμία απλά καλό είναι να ξέρουμε τι να περιμένουμε.

 

Επειδή φίλες μου και γνωστές μου είχαν αποβολές στο παρελθόν εγώ δε βίωσα έντονα το συναισθηματικό κομμάτι. Ηξερα από την πρώτη στιγμή που είδα το τεστάκι στα χέρια μου ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συμβει μια αποβολή. Ακόμα και η γιατρός μου την πρώτη φορά που πήγα μου διευκρίνισε "δεν είναι ακόμα εγκυμοσύνη, εάν δεν ακούσουμε καρδιά δεν είναι εγκυμοσύνη". Καλό είναι να το θυμόμαστε και να μην πανικοβαλλόμαστε. Τώρα θα περιμένω την πρώτη περίοδο και μετά θα κάνω ένα ακόμα υπέρηχο για να δούμε εάν όλα είναι καλά (μήτρα, ωοθήκες) και σε τρεις μήνες μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε...

 

Τώρα είμαι σε δίλημμα εάν θα κάνουμε εξετάσεις για καρυότυπους. Η γιατρός μου προτείνει να κάνουμε. Συνήθως κάνουν μετά την τρίτη αποβολή αλλά η γιατρός λέει ότι δεν υπάρχει λόγος να περιμένουμε. Καλύτερα να ξέρουμε για να αντιμετωπίσουμε ότι ενδεχομένως μπορεί να ξανασυμβεί! Προς το παρόν το σκέφτομαι. Εχει κάνει καμία τέτοιες εξετάσεις μετά την αποβολή?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για πείτε μου, βρε κορίτσια, υπάρχει περίπτωση να είναι καλή η εγκυμοσύνη και να φανεί το έμβρυο στον υπέρηχο την 8η εβδομάδα; Μέχρι τις 7w+2d έχουμε δει μόνο σάκο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Ι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για πείτε μου, βρε κορίτσια, υπάρχει περίπτωση να είναι καλή η εγκυμοσύνη και να φανεί το έμβρυο στον υπέρηχο την 8η εβδομάδα; Μέχρι τις 7w+2d έχουμε δει μόνο σάκο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Ι.

 

Φαντάζομαι μπορεί να συμβεί, αν έγινε πολύ καθυστερημένα η σύλληψη, πχ αν έχεις πολύ μεγάλο κύκλο (και όχι το σύνηθες των 28-30 ημερών).

Εγώ δυστυχώς χθες έκανα τη δεύτερη απόξεση, περίπου 8-8,5 εβδομάδων, και μεις βλέπαμε τα πάντα, πλην όμως του μωρού!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τελείωσε αυτή η ιστορία για μένα θέλω να γράψω αναλυτικά την ιστορία μου έτσι ώστε να βοηθήσω κάποια άλλη κοπέλα που μελλοντικά θα ζήσει τα ίδια.

 

Την πέμπτη μέρα καθυστέρησης έκανα το τεστ εγκυμοσύνης που βγήκε θετικό. Την επομενη μέρα έκανα την πρώτη χοριακή που βγήκε 3600. Η γιατρός μου είπε ότι η τιμή της χοριακής επιτρέπει να δούμε με υπέρηχο το σάκο. Πάμε την πρώτη φορά στο ιατρείο και βλέπουμε έναν ωραίο σάκο γερά δεμένο από παντού. Την επόμενη εβδομάδα θα βλέπαμε και την καρδούλα. Ξανακάνω χοριακή και ήταν περίπου 10.000. Ξαναπάμε στο ιατρείο αλλά δυστυχως δεν ακούσαμε καρδούλα και η γιατρός είπε ότι δε βλέπει καν εμβρυικά στοιχεία. Παρόλα αυτά μας σύστησε να περιμένουμε άλλη μία εβδομάδα μήπως και οφείλεται η καθυστέρηση σε αργή σύλληψη και άρα ακούσουμε καρδούλα την επόμενη εβδομάδα. Ξανακάνω χοριακή η οποία είχε φτάσει 40000. Οι ελπίδες μου εμένα αναπτερώθηκαν. Ξαναπάμε στη γιατρό αλλά και πάλι δεν ακούσαμε και δεν είδαμε τίποτα. Ισα ίσα που αυτή τη φορά ο σάκος παρέμενε στασιμος. Η γιατρός μου ξέκοψε κάθε ελπίδα. Στην εβδομάδα που ήμουν (σχεδόν 7η) και με την τιμή της χοριακής θα έπρεπε και να βλέπουμε έμβρυο και να ακούμε καρδούλα. Η γιατρός μου σύστησε να περιμένουμε άλλη μία εβδομάδα μήπως και ο οργανισμός μου απέβαλλε το σάκο μόνος του. Για μένα αυτή θα ήταν η καλυτερη λύση. Μου πρότεινε όμως να ξανακάνω σε τρεις μέρες άλλη μια χοριακή. Εάν αυτή έπεφτε θα σήμαινε ότι οοργανισμός μου έχει καταλάβει ότι η κύηση έχει τερματιστει και θα προχωρούσε σε φυσική αποβολή. Αντ' αυτού όμως εγώ είχα χοριακή 60000. Ανέβαινε κανονικότατα. Η γιατρός φοβήθηκε για μύλη κύηση και μου πρότεινε να κάνουμε απόξεση έτσι ώστε να στείλουμε το σάκο για ιστολογική εξέταση. Ευτυχώς τα αποτελέσματα βγήκαν και ήταν απλώς σύνδρομο κενού σάκου!!!

 

 

Αυτο που κυρίως όμως θέλω να πω στις επόμενες κοπέλες είναι να μη φοβηθούν την απόξεση. Εμένα μου φάνταζε τρομαχτικότατη και προσπαθούσα να την αποφύγω πάρα πολύ! Οταν μου είπε ότι θα χρειαστεί να την κάνουμε έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Τελικά είναι μια επεμβασούλα που δεν καταλαβαίνεις τίποτα ούτε πριν, ούτε μετά. Δεν είχα καθόλου πόνου (δε χρειαστηκε να πάρω καν ντεπόν). Τις πρώτες μέρες είχα ελάχιστο αίμα (όχι αιμορραγία απλά σταγονούλες). Και από την τρίτη μέρα αρχισα να φοραω απλά ένα σερβιετάκι. Αυτες οι σταγονούλες κρατάνε κανα δεκαημερο όμως , σαν καφέ υγρα. Σημειώστε όμως ότι τη μέρα που θα κόψετε τα φάρμακα (αντιβίωση και μιτροπαν) θα έχετε λίγο παραπάνω αίμα. Εγώ χεστηκα πάνω μου γιατι δεν το ήξερα και πανικοβλήθηκα. Νόμιζα ότι επειδή εκείνη τη μέρα κουράστηκα λίγο παραπάνω ότι έπαθα ζημιά. Ελπίζω να μη συμβεί σε καμία απλά καλό είναι να ξέρουμε τι να περιμένουμε.

 

Επειδή φίλες μου και γνωστές μου είχαν αποβολές στο παρελθόν εγώ δε βίωσα έντονα το συναισθηματικό κομμάτι. Ηξερα από την πρώτη στιγμή που είδα το τεστάκι στα χέρια μου ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συμβει μια αποβολή. Ακόμα και η γιατρός μου την πρώτη φορά που πήγα μου διευκρίνισε "δεν είναι ακόμα εγκυμοσύνη, εάν δεν ακούσουμε καρδιά δεν είναι εγκυμοσύνη". Καλό είναι να το θυμόμαστε και να μην πανικοβαλλόμαστε. Τώρα θα περιμένω την πρώτη περίοδο και μετά θα κάνω ένα ακόμα υπέρηχο για να δούμε εάν όλα είναι καλά (μήτρα, ωοθήκες) και σε τρεις μήνες μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε...

 

Τώρα είμαι σε δίλημμα εάν θα κάνουμε εξετάσεις για καρυότυπους. Η γιατρός μου προτείνει να κάνουμε. Συνήθως κάνουν μετά την τρίτη αποβολή αλλά η γιατρός λέει ότι δεν υπάρχει λόγος να περιμένουμε. Καλύτερα να ξέρουμε για να αντιμετωπίσουμε ότι ενδεχομένως μπορεί να ξανασυμβεί! Προς το παρόν το σκέφτομαι. Εχει κάνει καμία τέτοιες εξετάσεις μετά την αποβολή?

 

Καλησπέρα!

 

Έχω κάνει 2 αποξεσεις. Την δεύτερη την έκανα μετά από αποβολή, για καθαρισμό και για να πάρει η γιατρός μου δείγμα για ιστολογικές και καρυοτυπική ανάλυση.

 

Την πρώτη φορά είχα κάνει απλή ανάλυση στα κολπικά υγρά για να δούμε ότι όλα ήταν οκ μετά την αποξεση.

 

Τη δεύτερη, αφού ιστολογικές και καρυοτυπική (εμβρύου) βγήκαν οκ, έκανα το πακέτο για καθ εξιν. Τα αποτελέσματα αξιολογηθηκαν από ειδικό αιματολογο.

 

Η πρώτη κύηση ανεμβρυικη, η δεύτερη παλινδρομη.

 

Μ.

Link to comment
Share on other sites

Tsarli, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εγώ έκανα απόξεση τελικά. Φαίνεται πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο αν μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν έχει φανεί κάτι. Για εμένα ήταν η τρίτη ανεπιτυχής εξωσωματική αφού οι δύο προηγούμενες ήταν βιοχημικές εγκυμοσύνες. Η "πλάκα" είναι ότι με τον άντρα μου μπορούμε να επιτύχουμε μόνοι μας εγκυμοσύνη και την εξωσωματική την κάνουμε για πρόληψη μεσογειακής αναιμίας. Οπότε το χαρακτηριστικό της δικής μας περίπτωσης ήταν ότι και τις τρεις φορές επρόκειτο για έμβρυα που είχαν υποοστεί βιοψία για προεμφυτευτική διάγνωση.

Στην τελευταία (ανεμβρυική) κύηση ο γιατρός πήρε δείγμα για ιστολογική, οπότε αν υπάρξει κάποιο παθολογικό εύρημα θα σας ενημερώσω.

 

Καλή τύχη σε όλες για την επόμενη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Tsarli, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εγώ έκανα απόξεση τελικά. Φαίνεται πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο αν μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν έχει φανεί κάτι. Για εμένα ήταν η τρίτη ανεπιτυχής εξωσωματική αφού οι δύο προηγούμενες ήταν βιοχημικές εγκυμοσύνες. Η "πλάκα" είναι ότι με τον άντρα μου μπορούμε να επιτύχουμε μόνοι μας εγκυμοσύνη και την εξωσωματική την κάνουμε για πρόληψη μεσογειακής αναιμίας. Οπότε το χαρακτηριστικό της δικής μας περίπτωσης ήταν ότι και τις τρεις φορές επρόκειτο για έμβρυα που είχαν υποοστεί βιοψία για προεμφυτευτική διάγνωση.

Στην τελευταία (ανεμβρυική) κύηση ο γιατρός πήρε δείγμα για ιστολογική, οπότε αν υπάρξει κάποιο παθολογικό εύρημα θα σας ενημερώσω.

 

Καλή τύχη σε όλες για την επόμενη εγκυμοσύνη!

 

Καλή επιτυχία !! Σε πόσο καιρό θα ξαναμπείτε στη διαδικασία της εξωσωματικής? Εμένα μου είπε να ξαναπροσπαθήσω σε 2-3 μήνες.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, tsarli. Νομίζω ότι αυτό το διάστημα που αναφέρεις είναι αυτό που συνήθως προτείνουν να έχει περάσει μετά από ένα τέτοιο μικρό χειρουργείο. Βέβαια, σε αυτή τη φάση προσωπικά δεν βιάζομαι τόσο για την επόμενη προσπάθεια όσο για να βγουν τα αποτελέσματα της ιστολογικής για να δούμε τί έφταιξε στην ανεμβρυική. Νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό να γίνεται η εξέταση σε αυτές τις περιπτώσεις. Απλά αυτό προϋποθέτει ότι θα γίνει απόξεση και όχι προκλητή αποβολή με φάρμακα (για να μπορέσει να πάρει δείγμα).

 

Καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ, tsarli. Νομίζω ότι αυτό το διάστημα που αναφέρεις είναι αυτό που συνήθως προτείνουν να έχει περάσει μετά από ένα τέτοιο μικρό χειρουργείο. Βέβαια, σε αυτή τη φάση προσωπικά δεν βιάζομαι τόσο για την επόμενη προσπάθεια όσο για να βγουν τα αποτελέσματα της ιστολογικής για να δούμε τί έφταιξε στην ανεμβρυική. Νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό να γίνεται η εξέταση σε αυτές τις περιπτώσεις. Απλά αυτό προϋποθέτει ότι θα γίνει απόξεση και όχι προκλητή αποβολή με φάρμακα (για να μπορέσει να πάρει δείγμα).

 

Καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια!

 

συγνωμη που επεμβαινω μπορω να σου στειλω π.μ.?

μπορει να χασαμε τη μαχη αλλα ΟΧΙ τον πολεμο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια γειά σας.Εφτασε η ώρα που πλέον διαβάζω τις συζητήσεις με μεγάλο ενδιαφέρον καθώς βιώνω την πρώτη μου εγκυμοσύνη.Το ανησυχητικό είναι ότι χθες , στην πρώτη μου επίσκεψη στον γιατρό, φάνηκε ο σάκος,ο οποίος ήταν κ μεγαλούτσικος αλλά σποράκι πουθενά...Ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός και είπε πως είναι νωρίς( 4η μέρα καθυστέρησης) αλλά μου έδωσε πιθανότητες 70% να πάνε καλά και ένα 30% να πρόκειται για ανεμβρυική κύηση.Ήθελα να μοιραστώ την ανησυχία μου με κάποιον...Επίσης , νιώθω συχνά ρίγος και κρυώνω λίγο ασυνήθιστα...Συμβαίνει?

Είμαστε πάντως συγκρατημένα αισιόδοξοι....Σας ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέα στο Forum και αισθάνομαι την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας την περίπτωσή μου. Έχω μείνει έγκυος 3 φορές σε λιγότερο από ενάμιση χρόνο. Την πρώτη φορά δεν ακούστηκε ποτέ η καρδιά, τυχαίο γεγονός, ο γιατρός είπε δε χρειάζεται τίποτα απλά προσπάθησε ξανά. Την δεύτερη φορά, ακούσαμε καρδιά στην 8η εβδομάδα και την επόμενη σταμάτησε. Παλίνδρομη. Ο νέος γιατρός, είπε τυχαίο γεγονός, ειρωνευόμενος τις πολλές εξετάσεις που ζητούσα να γίνουν (θρομβοφιλίας) και το έριξε στην προχωρημένη ηλικία (40). Κάνω απόξεση Γενάρη και αμέσως μετά τον επόμενο μήνα πριν καν αδιαθετήσω μένω ξανά έγκυος. Τώρα είμαι 6w 6d και μάλλον είναι κενός ο σάκος (βάσει χτεσινού υπέρηχου). Ευτυχώς ο νέος μου γιατρός είναι αρκετά σχολαστικός και κάνοντας εξετάσεις έχω βρει προς το παρόν ότι έχω αυξημένο ζάχαρο και θυρεοειδή και χτες βγήκαν τα αποτελέσματα ότι έχω θρομβοφιλία. Μου είπε ότι μάλλον δε προλάβαμε την αποβολή αλλά θα το οριστικοποιήσουμε αύριο. Έχω θυμό για όλους τους γιατρούς που ελαφρά την καρδία σε "αφήνουν" να κάνεις αποβολές πάω από 1-2 μέχρι να σου δώσουν εξετάσεις και με μένα βέβαια που δε το έκανα από μόνη μου. Επίσης και απογοήτευση ότι μάλλον δε θα μπορέσω να κάνω ποτέ παιδιά. Αισθάνομαι ότι οι γύρω μου δε με καταλαβαίνουν και λένε απλά εντάξει όλα καλά την επόμενη φορά (που σε κάθε φορά αυτό έλεγαν) και έτσι στρέφομαι εδώ.

 

Σας ευχαριστώ και o θεός μαζί μας κι ας μας αξιώσει να γίνουμε μανουλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι και εγώ νέα στο Forum και αισθάνομαι την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας την περίπτωσή μου. Έχω μείνει έγκυος 3 φορές σε λιγότερο από ενάμιση χρόνο. Την πρώτη φορά δεν ακούστηκε ποτέ η καρδιά, τυχαίο γεγονός, ο γιατρός είπε δε χρειάζεται τίποτα απλά προσπάθησε ξανά. Την δεύτερη φορά, ακούσαμε καρδιά στην 8η εβδομάδα και την επόμενη σταμάτησε. Παλίνδρομη. Ο νέος γιατρός, είπε τυχαίο γεγονός, ειρωνευόμενος τις πολλές εξετάσεις που ζητούσα να γίνουν (θρομβοφιλίας) και το έριξε στην προχωρημένη ηλικία (40). Κάνω απόξεση Γενάρη και αμέσως μετά τον επόμενο μήνα πριν καν αδιαθετήσω μένω ξανά έγκυος. Τώρα είμαι 6w 6d και μάλλον είναι κενός ο σάκος (βάσει χτεσινού υπέρηχου). Ευτυχώς ο νέος μου γιατρός είναι αρκετά σχολαστικός και κάνοντας εξετάσεις έχω βρει προς το παρόν ότι έχω αυξημένο ζάχαρο και θυρεοειδή και χτες βγήκαν τα αποτελέσματα ότι έχω θρομβοφιλία. Μου είπε ότι μάλλον δε προλάβαμε την αποβολή αλλά θα το οριστικοποιήσουμε αύριο. Έχω θυμό για όλους τους γιατρούς που ελαφρά την καρδία σε "αφήνουν" να κάνεις αποβολές πάω από 1-2 μέχρι να σου δώσουν εξετάσεις και με μένα βέβαια που δε το έκανα από μόνη μου. Επίσης και απογοήτευση ότι μάλλον δε θα μπορέσω να κάνω ποτέ παιδιά. Αισθάνομαι ότι οι γύρω μου δε με καταλαβαίνουν και λένε απλά εντάξει όλα καλά την επόμενη φορά (που σε κάθε φορά αυτό έλεγαν) και έτσι στρέφομαι εδώ.

 

Σας ευχαριστώ και o θεός μαζί μας κι ας μας αξιώσει να γίνουμε μανουλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι και εγώ νέα στο Forum και αισθάνομαι την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας την περίπτωσή μου. Έχω μείνει έγκυος 3 φορές σε λιγότερο από ενάμιση χρόνο. Την πρώτη φορά δεν ακούστηκε ποτέ η καρδιά, τυχαίο γεγονός, ο γιατρός είπε δε χρειάζεται τίποτα απλά προσπάθησε ξανά. Την δεύτερη φορά, ακούσαμε καρδιά στην 8η εβδομάδα και την επόμενη σταμάτησε. Παλίνδρομη. Ο νέος γιατρός, είπε τυχαίο γεγονός, ειρωνευόμενος τις πολλές εξετάσεις που ζητούσα να γίνουν (θρομβοφιλίας) και το έριξε στην προχωρημένη ηλικία (40). Κάνω απόξεση Γενάρη και αμέσως μετά τον επόμενο μήνα πριν καν αδιαθετήσω μένω ξανά έγκυος. Τώρα είμαι 6w 6d και μάλλον είναι κενός ο σάκος (βάσει χτεσινού υπέρηχου). Ευτυχώς ο νέος μου γιατρός είναι αρκετά σχολαστικός και κάνοντας εξετάσεις έχω βρει προς το παρόν ότι έχω αυξημένο ζάχαρο και θυρεοειδή και χτες βγήκαν τα αποτελέσματα ότι έχω θρομβοφιλία. Μου είπε ότι μάλλον δε προλάβαμε την αποβολή αλλά θα το οριστικοποιήσουμε αύριο. Έχω θυμό για όλους τους γιατρούς που ελαφρά την καρδία σε "αφήνουν" να κάνεις αποβολές πάω από 1-2 μέχρι να σου δώσουν εξετάσεις και με μένα βέβαια που δε το έκανα από μόνη μου. Επίσης και απογοήτευση ότι μάλλον δε θα μπορέσω να κάνω ποτέ παιδιά. Αισθάνομαι ότι οι γύρω μου δε με καταλαβαίνουν και λένε απλά εντάξει όλα καλά την επόμενη φορά (που σε κάθε φορά αυτό έλεγαν) και έτσι στρέφομαι εδώ.

 

Σας ευχαριστώ και o θεός μαζί μας κι ας μας αξιώσει να γίνουμε μανουλες.

 

Κοριτσακι μου ειχα κι εγω ενα εξωμητριο πριν 6 χρονια και μια κατα λαθος εκτρωση...Ξερω πως ειναι το συναισθημα της απωλειας.Μολις πριν λιγες μερες ανακαλυψα κι εγω οτι εχω αυηξημενη tsh.Κι αυτο το εμαθα τυχαια απο κατι εξετασεις που μου γραψε η ρευματολογος μου.Βλεπεις πασχω και απο ρευματοειδη αρθριτιδα.Ευχομαι τωρα που ξερεις τ εχεις και με τη βοηθεια του γιατρου σου του καινουργιου να καταφερεις να αποκτησεις το πολυποθητο νινι.Και μεσα απτη καρδια μου σου ευχομαι η επομενη εγκυμοσυνη σου να κυλησει ομαλα.Το ευχαρισο στην ολη υποθεση ειναι οτι μπορεις ανετα να μεινεις εγκυος.Απλα λογο της αποξεσης μαλλον θα πρεπει να περιμενεις λιγακι πριν επαναλαβεις τις προσπααθειες!!Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα! Θα ήθελα τα φώτα σας!! Στις 6 Ιουνίου είχα ένα αρνητικό τεστ στις 9 Ιουνίου έκανα το predictor early και βγήκε θετικό! 22 Ιουνίου είδαμε έναν μικρό σάκο! Στις 6 Ιουνίου πήγαμε για την καρδιά ομως είδαμε έναν μεγαλύτερο σάκο και τίποτα μέσα! Ο γιατρός μου είπε να πάω σε 10 μερες πάλι να δούμε μήπως η συλληψη έγινε καθυστερημένα και ότι μπορω να κάνω δυο χοριακες με διαφορά 2 ημερών ομως δεν είναι απαραίτητο γιατί θα με ξαναδεί σε 10 μερες. Εγώ πήγα ομως σημερα το πρωί και η χοριακη μου ήταν 2100. Μάλλον κάτι δε πάει καλά, γίνεται πειν δυο εβδομάδες να είδαμε σάκο και τώρα να εχω χοριακη τόσο λίγο; δεν υποτίθεται ότι από 1000 και πάνω βλέπεις σακο και μετά κάθε δυο μερες η χοριακη διπλασιάζεται;; θα τρελαθώ! Ας μου απαντήσει κάποια μανούλα που ξέρει!! Να σημειώσω ότι ο κύκλος μου πραγματικά ήταν πολύ άστατος και μεγάλος ! Να σκεφτείτε όταν έκανα το πρώτο τεστ στις 6 ήμουν στις 42 ημέρες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 18/6/2008 at 11:43 ΜΜ, Guest andro2 είπε:

...Αυτό ομως που θα ήθελα να σου πω, είναι ότι τη θρομβοφιλία ή την έχεις εφόρου ζωής ή δεν την έχεις. Δηλαδή δεν μπορεί να έκανες τα 2 σου παιδάκια μια χαρά και ξαφνικά να απέκτησες θρομβοφιλία!

 

 

η θρομβοφιλία είναι είτε κληρνομική είτε επίκτητη καθως μπορεί να προκύψει και από παχυσαρκία, διαβήτη, κάπνισμα, αντισυλληπτικά κλπ.... μη δίνουμε λάθος ενημέρωση αν δε γνωρίζουμε.... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπέλες,

 

Επειδή είχα μια ακριβώς την ίδια εμπειρία πριν 4 μήνες αλλά δεν εκανα απόξεση θα ήθελα να σας πω την εμπειρία μου. Ημουν στην 9η εβδομάδα οταν πήγαμε να ακούσουμε καρδούλα και τελικά μας ειπε ο γιατρός ότι δεν υπάρχει τίποτα στο σάκο. Στη συνέχεια μου είπε επειδη ήμουν στην 9η δεν χρειαζόταν να κανω απόξεση. Ότι το σωμα μου θέλει 2-4 εβδομαδες για να αποβάλει το σάκο και οτι θα εχω μια πιο βαριά περίοδο. Οντως Στις 2 βδομάδες ενιωσα να εχω υγρά (λες και σπανε τα νερά) και αμεσως ήρθε περίοδος. Γενικά εχω ελαφριες περιόδους και αυτή ηταν ακομη πιο ελαφριά. Απλα ένιωθα λίγο πιο έντονο πόνο και ειχα περισσότερο αίμα από ότι συνήθως τις 2 πρωτες ώρες. Πηρα 2 panadol ξάπλωσα και σε 2-3 ώρες το αιμα ηταν πολύ πιο λίγο.Ο σάκος αποβλήθηκε μετα απο μια βδομαδα. Ειχα πάει στο γιατρό και τον έβλεπε ακόμη και την ιδια μερα ειδα στην τουαλέτα ότι αποβλήθηκε. Ισως το μόνο δύσκολο σε αυτή τη διαδικασία είναι η αναμονή. Μέχρι να δεις περίοδο είναι πολύ περίεργο το συναίσθημα του το ότι το σώμα σου δεν καταλαμβάνει ότι δεν υπάρχει έμβρυο και πρέπει να σταματήσει τη κύηση. Ωστόσο η διαδικασία αυτή με βοήθησε να εμπιστευτώ ξανα το σώμα μου. Βλέπωντας ότι αντέδρασε οπως ανέμενε ο γιατρος μου. Έχοντας περάσει μια δύσκολη αποβολη πριν 2 χρόνια (πρόωρος τοκετός στης 10 εβδομάδες) Δεν θα ήθελα με τίποτα να μπω σε χειρουργείο για κατι τόσο μικρό. 

 

Γενικά οι αποβολές του πρωτου τριμήνου θεωρούνται πολύ φυσιολογικές Και συνηθως οφείλονται σε χρωματοσωματικες ανωμαλίες. Δεν είναι κατι που πρέπει να σε ανησυχεί εκτος εαν δεν είναι η πρωτη φορά.  Τώρα κατι καλό που προκύπτει από όλο αυτό. Ο γιατρος μου αφού ειδε πως καθάρισα τελειως μου είπε πως μπορούμε να αρχίσουμε προσπάθειες αμέσως και πως τους επόμενους 3-4 μήνες η γονιμότητα μας αυξάνετε κατακόρυφα. Έμεινα έγκυος αμέσως χωρίς να ξαναδώ περίοδο και με μόνο μια προσπάθεια καθως ο σύντροφος μου έφευγε για ταξίδι. Και σκεφτείτε ότι έχουμε δυσκολίες και προσπαθούσαμε σχεδόν ενα χρόνο!!! 

 

Τέλος, σου εύχομαι να περάσει γρήγορα ο πόνος που αφήνει πισω μια αποβολή και να κρατας σύντομα στα χέρια σου το επόμενο μωράκι σου. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2019 at 11:24 ΠΜ, Mariacy είπε:

Καλημέρα κοπέλες,

 

Επειδή είχα μια ακριβώς την ίδια εμπειρία πριν 4 μήνες αλλά δεν εκανα απόξεση θα ήθελα να σας πω την εμπειρία μου. Ημουν στην 9η εβδομάδα οταν πήγαμε να ακούσουμε καρδούλα και τελικά μας ειπε ο γιατρός ότι δεν υπάρχει τίποτα στο σάκο. Στη συνέχεια μου είπε επειδη ήμουν στην 9η δεν χρειαζόταν να κανω απόξεση. Ότι το σωμα μου θέλει 2-4 εβδομαδες για να αποβάλει το σάκο και οτι θα εχω μια πιο βαριά περίοδο. Οντως Στις 2 βδομάδες ενιωσα να εχω υγρά (λες και σπανε τα νερά) και αμεσως ήρθε περίοδος. Γενικά εχω ελαφριες περιόδους και αυτή ηταν ακομη πιο ελαφριά. Απλα ένιωθα λίγο πιο έντονο πόνο και ειχα περισσότερο αίμα από ότι συνήθως τις 2 πρωτες ώρες. Πηρα 2 panadol ξάπλωσα και σε 2-3 ώρες το αιμα ηταν πολύ πιο λίγο.Ο σάκος αποβλήθηκε μετα απο μια βδομαδα. Ειχα πάει στο γιατρό και τον έβλεπε ακόμη και την ιδια μερα ειδα στην τουαλέτα ότι αποβλήθηκε. Ισως το μόνο δύσκολο σε αυτή τη διαδικασία είναι η αναμονή. Μέχρι να δεις περίοδο είναι πολύ περίεργο το συναίσθημα του το ότι το σώμα σου δεν καταλαμβάνει ότι δεν υπάρχει έμβρυο και πρέπει να σταματήσει τη κύηση. Ωστόσο η διαδικασία αυτή με βοήθησε να εμπιστευτώ ξανα το σώμα μου. Βλέπωντας ότι αντέδρασε οπως ανέμενε ο γιατρος μου. Έχοντας περάσει μια δύσκολη αποβολη πριν 2 χρόνια (πρόωρος τοκετός στης 10 εβδομάδες) Δεν θα ήθελα με τίποτα να μπω σε χειρουργείο για κατι τόσο μικρό. 

 

Γενικά οι αποβολές του πρωτου τριμήνου θεωρούνται πολύ φυσιολογικές Και συνηθως οφείλονται σε χρωματοσωματικες ανωμαλίες. Δεν είναι κατι που πρέπει να σε ανησυχεί εκτος εαν δεν είναι η πρωτη φορά.  Τώρα κατι καλό που προκύπτει από όλο αυτό. Ο γιατρος μου αφού ειδε πως καθάρισα τελειως μου είπε πως μπορούμε να αρχίσουμε προσπάθειες αμέσως και πως τους επόμενους 3-4 μήνες η γονιμότητα μας αυξάνετε κατακόρυφα. Έμεινα έγκυος αμέσως χωρίς να ξαναδώ περίοδο και με μόνο μια προσπάθεια καθως ο σύντροφος μου έφευγε για ταξίδι. Και σκεφτείτε ότι έχουμε δυσκολίες και προσπαθούσαμε σχεδόν ενα χρόνο!!! 

 

Τέλος, σου εύχομαι να περάσει γρήγορα ο πόνος που αφήνει πισω μια αποβολή και να κρατας σύντομα στα χέρια σου το επόμενο μωράκι σου. 

 

 

 

 

Τωρα με το καλο το μωρακι σου..κ ολα να γινουν ενα κακο ονειρο..

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Τωρα με το καλο το μωρακι σου..κ ολα να γινουν ενα κακο ονειρο..

Με το καλό κι από μένα.. 

Δυστυχώς κακό όνειρο δεν ξέρω αν γίνεται να μείνουν, εγώ νομίζω αυτά δεν ξεχνιούνται αλλά τουλάχιστον ξεπερνιουνται.. Εγώ στεναχωριέμαι πάρα πολύ όταν διαβάζω τέτοιες ιστορίες και εύχομαι να σταματήσει αυτή η αδικία της ζωής.. Άλλες γυναίκες να προσπαθούν να λαχταρουν να πάρουν στην αγκαλιά τους ένα μωρό κι άλλες να τα πετάνε, να τα πουλάνε η να τα παρατάνε...ασε άσε τρελαίνομαι με αυτά που γίνονται.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν είναι εύκολο να ξεχάσεις μια τετοια εμπειρία ειδικά αν ειναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη. Σε τρώει το αγχος μηπως πάθεις τα ιδια. Ωστόσο εύχομαι και ελπίζω για το καλύτερο.

 

Σας Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariacy είπε:

Δεν είναι εύκολο να ξεχάσεις μια τετοια εμπειρία ειδικά αν ειναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη. Σε τρώει το αγχος μηπως πάθεις τα ιδια. Ωστόσο εύχομαι και ελπίζω για το καλύτερο.

 

Σας Ευχαριστώ

Καταλαβαινω τουσ φοβουσ σου

..

Εδω οι περισσοτερεσ απο μασ ειχαμε τα προβληματα μασ..τουλαχιστον ευχομαι να τα ξεπερναμε ολεσ..

Να εισαι δυνατη κ να μην το βαλεισ κατω..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 19/5/2008 at 10:03 ΜΜ, michel είπε:

μολις γυρισα απο τον υπερηχο που εκανα και ειδαμε τον κενο σακο.

ειμαι 7 και 2μερες..

 

δεν εχω δυναμη ουτε να γραψω ουτε να μιλησω σε κανεναν...απλα σε καταλαβαινω....οσο μπορω ..

Καλησπέρα.

Έμαθα και εγώ ακριβώς στις ίδιες εβδομάδες κ μέρες πως στον σάκο δεν υπάρχει έμβρυο, αύριο θα κάνω μια χοριακή και βλέπουμε.

Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν παλινδρομη αμέσως έπιασα ένα κοριτσάκι και τώρα αυτό... 

Είναι φρικτό να ξέρεις ότι μέσα έχεις κάτι αλλά όχι ένα μωρό.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...