Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΒΟΛΗ 15Η ΕΒΔ.


Eve

Recommended Posts

Μετά από 2 τελειόμηνες εγκυμοσύνες πριν καποια χρόνια, στην 3η έσπασαν τα νερά στην 15η εβδομάδα, χωρίς προηγουμενο πόνο (συσπάσεις) ή άλλη ένδειξη (πολύ καλή αυχενική). Το μωρό πρακτικά έπεσε απο τη μήτρα και έγινε απόξεση.

Την προηγουμενη μέρα (σε εξεταση ρουτινας) είχαμε δει στον υπέρηχο ενα ανοιγμα στον τραχηλο (funneling) αλλά κατα τα άλλα ο τραχηλος κλειστός 27χιλ. Περιμένουμε ιστολογικές, εξετασεις στον πλακούντα κοκ, αλλά ως τότε (επειδή είμαι ράκος) ήθελα να μάθω αν είχε καποια απο εσάς τετοια εμπειρία....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε κοριτσακι δεν εχω αναλογη εμπειρια ομως λυπαμαι πολυ. Δεν καταλαβα λες πως ειδατε ανοιγμα στιο τραχυλο αλλα μετα λες πως ηταν κλειστος...δεν καταλαβα! Εκανες μηπως κατι εκεινη την ημερα σηκωσες πολυ βαρος κατι?

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσακι δεν εχω αναλογη εμπειρια ομως λυπαμαι πολυ. Δεν καταλαβα λες πως ειδατε ανοιγμα στιο τραχυλο αλλα μετα λες πως ηταν κλειστος...δεν καταλαβα! Εκανες μηπως κατι εκεινη την ημερα σηκωσες πολυ βαρος κατι?

 

Funneling είναι οταν ο τραχηλος απο την πίσω μεριά ανοίγει λίγο (σαν χοάνη), αλλά ενα μεγαλο μερος του παραμένει κλειστό (φαντασου τον σαν το γραμμα "γ")..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!Μια κοπελα της είχαν σπάσει τα νερά στην 16ηβδομαδα αλλά αυτή πιο πριν είχε πονους.δ ξερω τιποτα παραπανω να σου πω αν εφταιγε κατι απλα το αναφερω σαν περιστατικο.βγηκαν εσενα οι εξετασεις σου;ευχομαι να εισαι καλα κ να αναρρωσεις ψυχικα γρηγορα.αν κ ειναι ενα κομματι π παντα ποναει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα ακριβώς την ίδια εμπειρία πριν κάποιους μήνες. εσπασαν τα νερά στις 26εβδομαδες.ο τραχηλος μια εβδομάδα πριν3mm και κλειστός.μερικες σταγόνες σαν νερό είχα παρατηρήσει καθώς και ένα κομμάτι σαν ζελέ με ίχνη αίματος που έπεσε μια εβδομάδα πριν την ολική ρήξη.δεν ανησύχησε όμως τον γιατρο.εμεινα 3εβδομάδες στο νοσοκομείο με μηδαμινό αμνιακο.δεν βρέθηκαν μικρόβια εκτός από στρεπτοκοκκο που δεν θεωρείται υπεύθυνος..γεννησα στις 29εβδομάδες χωρίς ιδιαίτερο πόνο.το παιδί το έχασα μετά από 3εβδομάδες.ηταν το πρώτο μου.θελω να προχωρήσω αλλά φοβάμαι γιατί δεν ξέρω την αιτία της ρήξης.εχεις παιδιά και σίγουρα θα είναι πολύ πιο εύκολο για σένα.παρε το χρόνο σου.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς την ίδια εμπειρία πριν κάποιους μήνες. εσπασαν τα νερά στις 26εβδομαδες.ο τραχηλος μια εβδομάδα πριν3mm και κλειστός.μερικες σταγόνες σαν νερό είχα παρατηρήσει καθώς και ένα κομμάτι σαν ζελέ με ίχνη αίματος που έπεσε μια εβδομάδα πριν την ολική ρήξη.δεν ανησύχησε όμως τον γιατρο.εμεινα 3εβδομάδες στο νοσοκομείο με μηδαμινό αμνιακο.δεν βρέθηκαν μικρόβια εκτός από στρεπτοκοκκο που δεν θεωρείται υπεύθυνος..γεννησα στις 29εβδομάδες χωρίς ιδιαίτερο πόνο.το παιδί το έχασα μετά από 3εβδομάδες.ηταν το πρώτο μου.θελω να προχωρήσω αλλά φοβάμαι γιατί δεν ξέρω την αιτία της ρήξης.εχεις παιδιά και σίγουρα θα είναι πολύ πιο εύκολο για σένα.παρε το χρόνο σου.

 

Πολύ λυπηρό...Κουράγιο εύχομαι και θάρρος για τη νέα προσπάθεια σου..Αυτό που πέρασες ηταν πολύ πιο δύσκολο απο το δικό μου. (3cm ο τραχηλος ή 3mm? διοτι στη δευτερη περιπτωση που γράφεις, σχεδόν είχε εξαλειφθει!)

Εγώ ένα μηνα μετά ακόμα περιμένω αποτελέσματα, μεσολάβησαν και οι γιορτές και καθυστερούν..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα!Μια κοπελα της είχαν σπάσει τα νερά στην 16ηβδομαδα αλλά αυτή πιο πριν είχε πονους.δ ξερω τιποτα παραπανω να σου πω αν εφταιγε κατι απλα το αναφερω σαν περιστατικο.βγηκαν εσενα οι εξετασεις σου;ευχομαι να εισαι καλα κ να αναρρωσεις ψυχικα γρηγορα.αν κ ειναι ενα κομματι π παντα ποναει.

 

 

Βγηκαν και η ιστολογική έδειξε οξεια χοριοαμνιονίτιδα, λοιμωξη δηλαδή. Καποιο μικρόβιο ενοχοποιέιται γι αυτό, θα ψαξουμε μηπως το βρούμε για να πάρω καταλληλη αντιβίωση. Καθαρή ατυχία, να που όμως συνέβη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Eve τι εξετασεις θα κανεις για να βρεις το μικροβιο;οχι οτραχηλος μου ηταν 3εκατοστα.

 

 

Έγινε έλεγχος λοιμώξεων με την τεχνική PCR μετά την ιστολογική εξέταση που έδειξε λοίμωξη. Το μικρόβιο όμως δεν βρέθηκε ανάμεσα στα πιο συχνά μικρόβια που ψάχνουν. Τώρα θα κάνω και μια καλλιέργεια κολπικού και τραχηλικού δειγματος με τη μέθοδο PCR αν και κατα πασα πιθανότητα δεν θα δειξουν κάτι και αυτά. Πιθανολογούν πως κάποιο απο τα φυσιολογικά μικρόβια του κόλπου εισχώρησε στη μήτρα και έκανε τη ζημιά. :?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
On 9/2/2016 at 1:09 ΜΜ, Eve είπε:

 

 

Έγινε έλεγχος λοιμώξεων με την τεχνική PCR μετά την ιστολογική εξέταση που έδειξε λοίμωξη. Το μικρόβιο όμως δεν βρέθηκε ανάμεσα στα πιο συχνά μικρόβια που ψάχνουν. Τώρα θα κάνω και μια καλλιέργεια κολπικού και τραχηλικού δειγματος με τη μέθοδο PCR αν και κατα πασα πιθανότητα δεν θα δειξουν κάτι και αυτά. Πιθανολογούν πως κάποιο απο τα φυσιολογικά μικρόβια του κόλπου εισχώρησε στη μήτρα και έκανε τη ζημιά. :?

Καλησπερα.Εχουν περασει 2 χρόνια ...εχασα κι εγω τη μπεμπα μου από χοριοαμνιονιτιδα που ακολουθησε επειτα απο διανιιξη τραχηλου.Εζησε 10 μερες στη θερμοκοιτιδα..περασα φρικτες στιγμες...μικριβιο δεν βρεθηκε ενω η ιστολογική πλακουντα εδειξε οξεια χοριοαμνιονιτιδα...η crp κια τα λευκα ήταν στα υψη..ομως πηρα ενδοφκεβια τριπλα σχηματα αντιβιωσεων..εχουν περασει 6 μηνες απ τη γεννηση του μωρου μου ...εκανα καλλιεργεις 5 φορες..ολες καθαρες..εκανα υστεροσκοπηση που εδειξε μαλακο τραχηλο...σας παρακαλω θερμα πειτε μου αν βρεθηκε μικρόβιο κι αν γνωριζει κανεος να μου πει αν μπορει η χοριοαμνιονιτιδα να μιυ δημιιυργησει προβλημα συλληψης.Επισης αν υπαρχει περιπτωση να πανε ολα καλα σε επομενγ κυηση.Θα κανω βεβαια περιδεση και θα παιρνω προληπτικα αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2019 at 5:39 ΜΜ, Eleni 86 είπε:

Καλησπερα.Εχουν περασει 2 χρόνια ...εχασα κι εγω τη μπεμπα μου από χοριοαμνιονιτιδα που ακολουθησε επειτα απο διανιιξη τραχηλου.Εζησε 10 μερες στη θερμοκοιτιδα..περασα φρικτες στιγμες...μικριβιο δεν βρεθηκε ενω η ιστολογική πλακουντα εδειξε οξεια χοριοαμνιονιτιδα...η crp κια τα λευκα ήταν στα υψη..ομως πηρα ενδοφκεβια τριπλα σχηματα αντιβιωσεων..εχουν περασει 6 μηνες απ τη γεννηση του μωρου μου ...εκανα καλλιεργεις 5 φορες..ολες καθαρες..εκανα υστεροσκοπηση που εδειξε μαλακο τραχηλο...σας παρακαλω θερμα πειτε μου αν βρεθηκε μικρόβιο κι αν γνωριζει κανεος να μου πει αν μπορει η χοριοαμνιονιτιδα να μιυ δημιιυργησει προβλημα συλληψης.Επισης αν υπαρχει περιπτωση να πανε ολα καλα σε επομενγ κυηση.Θα κανω βεβαια περιδεση και θα παιρνω προληπτικα αντιβιωση

Αυτό το χοριοαμνιονιτιδα πώς προέκυψε; το κόλλησες από κάπου δηλαδή; λυπάμαι για την ατυχία σας... Μάκαρι να το προσπεράσετε σύντομα... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Αυτό το χοριοαμνιονιτιδα πώς προέκυψε; το κόλλησες από κάπου δηλαδή; λυπάμαι για την ατυχία σας... Μάκαρι να το προσπεράσετε σύντομα... 

Επειδη ο.τραχηλος ηταν ανοιχτός καποιο μικροβιο ανεβηκε τρυπησε τον σακο και μολυνθηκε το αμνιαμο υγρο εγω και το παιδί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...