Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΜΟΛΥΤΙΚΟΣ ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ Β


Recommended Posts

Οταν λεω πως εχεις θεμα αντιληψης.. Αν προσεξεις καλυτερα το τικερακι μου θα δεις πως δεν αλλαζει εδω και λιγο καιρο. Ασε καμια αλλη να το παιξει εξυπνη, εσενα παντως δεν σου παει ;)

 

Καλα μου κανεις πλακα, θα ασχοληθώ εγω με το τικερακι σου;

Λοιπόν αρκετα το κατεβάζεις το επίπεδο της συζήτησης μην συνεχίζεις με τέτοιου είδους προσβολές γιατι σε διαβάζει κοςμος και εκτειθεσαι

Αν μπορεις να κανεις σοβαρή συζήτηση καντη

Το θέμα καισαρικης δεν σε ενδιαφέρει εκτός και αν κατηληξεις εκει στην επόμενη εγκυμοσυνη σου οπότε δουμε ποιος θα ειναι το θύμα τοτε

 

Bottom line και ας τελειώσει η συζήτηση έδω δειξε σε παρακαλώ σεβασμό ως προς ανθρώπους που επιλέγουν κάτι διαφορετικό απο σενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλα μου κανεις πλακα, θα ασχοληθώ εγω με το τικερακι σου;

Λοιπόν αρκετα το κατεβάζεις το επίπεδο της συζήτησης μην συνεχίζεις με τέτοιου είδους προσβολές γιατι σε διαβάζει κοςμος και εκτειθεσαι

Αν μπορεις να κανεις σοβαρή συζήτηση καντη

Το θέμα καισαρικης δεν σε ενδιαφέρει εκτός και αν κατηληξεις εκει στην επόμενη εγκυμοσυνη σου οπότε δουμε ποιος θα ειναι το θύμα τοτε

 

Bottom line και ας τελειώσει η συζήτηση έδω δειξε σε παρακαλώ σεβασμό ως προς ανθρώπους που επιλέγουν κάτι διαφορετικό απο σενα

Εγω παντως θα σου ευχηθω να γεννησεις το επομενο παιδακι σου φυσιολογικα και να το θηλασεις για οσο καιρο επιθυμει (κι ας μου "ευχηθηκες" εσυ να γεννησω με καισαρικη). Και χωρις αντιληψη και κακιά..χμμμμ:?

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα σου ευχηθω να γεννησεις το επομενο παιδακι σου φυσιολογικα και να το θηλασεις για οσο καιρο επιθυμει (κι ας μου "ευχηθηκες" εσυ να γεννησω με καισαρικη). Και χωρις αντιληψη και κακιά..χμμμμ:?

 

Βρε leticia δεν σου ευχήθηκα κάτι τέτοιο. Υγειες και ακέραιο να ειναι και ας έρθει όπως έρθει !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας που έχασα το 2ο παιδάκι μου.ήμουν στην 30η εβδομάδα όταν είχα αρκετά διαφανή υγρά κ λίγα καφέ υγρά κ πόνο στη μέση πήγα στο νοσοκομείο του νησιού μου καθώς ο γιατρός που με παρακολουθουσε ως τότε δε μπόρεσε να με δει επειδή ήτανε Κυριακή κ είπε να πάω την επόμενη.για να μην σας κουράζω δεν κατάλαβαν ότι γένναω.με έστειλαν σπίτι το μεσημέρι κ επέστρεψα στο νοσοκομείο το βραδάκι με συσπάσεις.η διάγνωση του γιατρού ήταν κολικος νεφρού!!!την Δευτέρα που μου κάνανε υπέρηχο τα αμνιακα υγρά είχαν σχεδόν τελειώσει.η απάντηση του γιατρού;ότι δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν την κατάσταση μου γιατί είναι περιφερειακό νοσοκομείο κ μου είπαν να πάω σε νοσοκομείο της κεντρικής Ελλάδας.εκεί με παρέλαβαν με 24ωρη κολπικη αιμορραγία κ 3,5 διαστολή.μου πήραν το μωρό μου με καισαρική κ έζησε μόνο 10ώρες.ακόμη δεν έχω μάθει γιατί έγινε αυτό.Μου είπαν στο νοσοκομείο αφού γέννησα ότι ήταν στρεπτοκοκκος κ μάλιστα μου χορηγήθηκε τριπλή αντιβίωση.αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι ενώ είχα κάνει κολπική καλλιέργεια μια εβδομάδα πριν κ είχε βγει καθαρή πώς βρέθηκε αυτό το μικρόβιο;γίνεται να μην ανιχνεύτηκε στην καλλιέργεια;υπάρχει περίπτωση να το κόλλησα 2 μέρες πριν το τοκετό ή ακόμα χειρότερα να δημιουργηθηκ3 εξαιτίας της πρόωσης ρήξης υμένων;συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..

1Zlqp3.png

 

kGiyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια καλημερα,

 

θα ηθελα να ρωτησω το εξης. ειμαι στη 37 εβδομαδα κυησης και εδω και μια εβδομαδα περνω ceclor για στρεπτοκοκκο Β. Μου ειπε ο γιατρος να επαναλαβω την εξεταση σε μια εβδομαδα αλλα ανχωνομαι μηπως γεννησω ως τοτε δεδομενου οτι εχω διαστολη 3. Ξερει καμοια αν παω σε 2-3 μετα την αντιβιωση αν θα εχω αξιοπιστα αποτελεσματα? εσεις μετα απο ποσο καιρο επαναλαβατε την εξεταση? Ευχαρστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Είμαι έγκυος 40+1 σήμερα. Είχα κάνει καλλιέργεια πριν περίπου 2 εβδομάδες την οποία σήμερα πήρε στα χέρια του ο γιατρός (έλειπε εκτός 1 εβδομάδα) και μου είπε οτι είναι θετική στο Β αιμολυτικο στρεπτοκοκκο. Νου είπε ότι το 6-10% των εγκύων μπορεί να το παρουσιάσει και αν γεννήσει η γυναίκα κολπικά αυτό περνάει στο δέρμα του μωρού και ότι στο 1% (νομίζω) μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα. Όμως μου είπε ότι από τη στιγμή που το ξέρουμε θα πάρω αντιβίωση πριν τον τοκετό κ έτσι δεν περνάει. Γνωρίζετε κάτι να μου πείτε για αυτό; Είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί; Επίσης χτες (δεν είχε δει ακόμα τα αποτελέσματα) μου έκανε δακτυλική αποκόλληση υμενων (αν το γράφω σωστά -αποκόλληση σάκου από μήτρα για να βοηθήσει να ξεκινήσει η διαδικασία του τοκετού) από ότι διάβασα όταν έχεις αυτό το μικρόβιο πρέπει να αποφεύγεται η αποκόλληση υμενων για να μην μολυνθεί το μωρό. Μπορεί να έχει μολυνθεί τώρα; Κ αν ναι τι σημαίνει αυτό; Επειδή είμαι κοντά στο να γεννήσω (τι κοντά δηλαδή χτες γενναγα) αν μπορείτε απαντήστε μου άμεσα όσες γνωρίζετε.

Επίσης σήμερα είχα ογκώδες διαφανή βλέννα στην τουαλέτα (πιθανόν λόγω της χτεσινής παρέμβασης του γιατρού. Αυτό σημαίνει ότι είμαι κοντά στο να γεννήσω η δεν παίζει ρόλο; Σημειώνω ότι πάω για vbac (φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική) και αν δεν έχω γεννήσει μέχρι Πέμπτη μπορεί να μην αποφύγω την καισαρική.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο post.

Link to comment
Share on other sites

Πας για vbac και σου έκανε αποκόλληση στις 40 εβδομάδες; Για ποιο λόγο; Η ανάπτυξη του μωρού είναι ΟΚ;

 

Για όλα αυτά που ρωτάς να τον πάρεις τηλ και να τον ρωτήσεις τώρα αμέσως δεν πρέπει να μένεις με απορίες. Η βλέννα πιθανώς να είναι από το τραχηλικό βύσμα όντως. Ο τοκετός μπορεί να χρειαστεί μέρες για να ξεκινήσει.

 

Με το καλό, μ΄ένα πόνο κι ένα γερό μωρό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ανάπτυξη της ειναι μια χαρά, συγκεκριμένα ειναι 3767 στα κιλά. Λόγω του ότι μπήκα στην 41η εβδομάδα (40 και 1 σήμερα) έπενεβη για να βοηθήσει να ξεκινήσει ο τοκετός (δεν ειναι και σίγουρο αλλά από ότι έχω διαβάσει συνηθίζεται προς το τέλος και πολλές φορές βοηθάει. Το θέμα ειναι ότι καλώς η κακώς δεν είχε ακόμα την πληροφόρηση για τον στρεπτοκοκκο και φοβάμαι μήπως αυτό που έκανε αυξάνει τις πιθανότητες να περάσει στο μωρό. Εννοείται ότι θα τον τηλ το απόγευμα με όλες τις απορίες. Αλλά ήθελα και τις δικές σας εμπειρίες γιατί δε νομίζω ο ίδιος να μου πει ναι μ... Έκανα και στο πείραξα πριν δω τα αποτελέσματα της καλλιέργειας.. Όσο για το Vbac αναμένουμε σίγουρα μέχρι Πέμπτη (εβδομάδα 41) για φυσιολογικό και μετά θα συζητήσουμε τη περίπτωση Καισαρίδης μιας και πρόκληση δεν ενδείκνυται σε. Vbac και μετά αυξάνονται λίγο οι πιθανότητες να υπάρξουν επιπλοκες αν αφήσουμε κι άλλες μέρες (αύξηση βάρους μωρού κτλ).

 

Για το θέμα του στρεπτοκοκκου καμία;

Link to comment
Share on other sites

Αμεση επικοινωνία με τον γιατρό εφόσον γεννάς καλέ, μην στέκεσαι σε απαντήσεις δικές μας.

Εγώ πέρασα αυτόν τον στρεπτόκοκκο στον φάρυγγα πριν λίγες ημέρες και ξέρω πως μετά το πρώτο 24ωρο αντιβίωσης, δεν το μεταδίδεις.

Ομως ίσως διαφέρει στην περίπτωση σου. Και πότε ξεκινάς καλέ αντιβίωση; αφού γεννάς!!!!!!!!!

Με το καλό! μετο καλό ένα γερό μωράκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω επικοινωνήσει με το γιατρό -αυτός μου είπε οτι το έχω. Δεν είναι το ίδιο με του λαιμού και αντιβίωση παίρνεις 4 ώρες πριν τον τοκετό. Ευχαριςτω Για τις ευχές. Κάποιος που να το έχει περάσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...αντιβίωση παίρνεις 4 ώρες πριν τον τοκετό. τ;

 

Πού ξερεις πότε ακριβως θα γεννησεις ωστε να παρεις αντιβιωση 4 ωρες πριν;

Ή εννοεις οτι και 4 ωρες πριν τον τοκετο να παρεις την αντιβιωση, θα προλαβει να δρασει;

Εσυ πότε θα την ξεκινησεις;

Κολπικά τη λαμβανεις ή απο στόματος;

Ολα να πανε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε οτι πρέπει να την πάρω πταν πάω στο μαιευτήριο πριν τον τοκετό και σε ιστοσελίδες που διάβασα γράφουν 4 ώρες πριν (υποθέτω στο περίπου αφού πιάσουν οι πόνοι ανάλογα με την διαστολή;) ενδοφλέβια νομίζω ειναι

Link to comment
Share on other sites

και εγω στην αρχη της εγκυμοσυνης ειχα πηρα αντιβιωση και περασε.με ειχε ενημερωσει ο γιατρος οτι θα ξανακαναμε επαναληπτικη οταν μπω στον μηνα μου και επειδη ειχα αγχωθει με αυτο το θεμα μου ειχε εξηγησει ο γιατρος οτι και να ξαναειχα στο τελος της εγκυμοσυνης τοτε οταν θα ερχοταν η ωρα του τοκετου θα μου χορηγουσαν αντιβιωση και οτι θα επρεπε να ηταν το πρωτο που θα δηλωσω μολις φτασω στο μαιευτηριο και ολα ενταξει(δηλαδη το ιδιο πραγμα που σου ειπε και εσενα).απλα δεν γνωριζω στην περιπτωση σου αυτο που λες οτι μπορει να εγινε ρηξη της τραχιλικης βλεννης με την δακτυλικη εξεταση και εαν υπαρχει περιπτωση να μολυνθηκε.οπωσδηποτε ο γιατρος σου θα σου απαντησει αν και νομιζω οτι θα γεννησεις πολυ συντομα μιας και εφυγε αυτη η λεγομενη "ταπα" οπως την χαρακτηριζουν οι γιατροι.εμενα "επεσε" φυσιολογικα (ηταν υγρα με αχνο αιματακι)και οντως 2 μερες μετα εσπασαν τα νερα μου και γεννησα.καλη επιτυχια με την vbac και με το καλο το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ελπίζω όντως να γεννήσω σύντομα ακόμα τίποτα 40&2 :(

Σήμερα το πρωί θα ξαναμιλήσω με τον γιατρό κ θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα είμαι 37+5 εβδομάδων κ την περασμένη βδομάδα η καλλιέργεια κολπικού υγρού εμφάνισε Στρεπτόκοκκο Β, οπότε για δεύτερη φορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης παίρνω αντιβίωση. Ο γυναικολόγος μου με είχε ενημερώσει ήδη από την πρώτη φορά που διαγνώστηκε οτι θα πάμε σε τοκετό με πρόκληση, ώστε να γίνει χορήγηση ενδοφλέβιας αντιβίωσης για να μην περάσει το βακτήριο στο μωρό. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε κάτι αντίστοιχο; Αν ναι στις πόσες εβδομάδες έγινε η πρόκληση; Επίσης, ποια ήταν η διαδικασία της πρόκλησης και πόσο διηρκησε; Γεννήσατε φυσιολογικά ή με καισαρική; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου mary και με το καλο το μωρακι σου. δεν ειναι ενδειξη για προκληση τοκετου ο στρεπτοκοκκος β. επισης με την αντιβιωση που παιρνεις τωρα πιθανοτατα θα σου περασει. αλλα ακομα κι αν δεν σου περασει η χορηγηση ενδοφλεβιας αντιβιωσης μπορει να γινει και στην αυθορμητη εναρξη τοκετου, το μωρο μπορει να κολλησει το βακτηριο μονο κατα την εξοδο του οχι πιο πριν. μηπως να το ξανασυζητησεις με το γιατρο σου και να τον ρωτησεις γιατι θεωρει οτι πρεπει να πας για προκληση?

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα πρόκληση και λόγω διαβήτη κύησης και λόγω στρεπτόκοκκου. Αντιβίωση δεν μου έδωσε απο το στόμα μου είχε πει οτι το πρωτοκολλο λέει για ενδοφλέβια κάποιες ώρες πριν τον τοκετό. 38 και 6 γέννησα. Η όλη διαδικασία διήρκησε 12 ώρες ( δεύτερη γέννα) για φ.τοκετό ξεκινήσαμε και έτσι και γέννησα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2018 at 2:00 ΜΜ, mary_ph είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα είμαι 37+5 εβδομάδων κ την περασμένη βδομάδα η καλλιέργεια κολπικού υγρού εμφάνισε Στρεπτόκοκκο Β, οπότε για δεύτερη φορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης παίρνω αντιβίωση. Ο γυναικολόγος μου με είχε ενημερώσει ήδη από την πρώτη φορά που διαγνώστηκε οτι θα πάμε σε τοκετό με πρόκληση, ώστε να γίνει χορήγηση ενδοφλέβιας αντιβίωσης για να μην περάσει το βακτήριο στο μωρό. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε κάτι αντίστοιχο; Αν ναι στις πόσες εβδομάδες έγινε η πρόκληση; Επίσης, ποια ήταν η διαδικασία της πρόκλησης και πόσο διηρκησε; Γεννήσατε φυσιολογικά ή με καισαρική; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ είχα στρεπτόκοκκο που διαγνώστηκε στην 39η εβδομάδα. Πήρα και εγώ και ο σύζυγος αντιβιωση σε χάπια. Εκανα επανεξέταση και δεν είχα πλέον. Γέννησα φυσιολογικά αφού μου σπασαν τα νερα και το μωρό ήταν υγιές. 

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις δεύτερη γνώμη. Ο στρεπτόκοκκος σε καμία περίπτωση δεν είναι ένδειξη για πρόκληση. Εγώ είχα στρεπτόκοκκο και απλώς με το που σπάσανε τα νερά και τρέξαμε για εισαγωγή μου χορήγησαν αντιβίωση κατά τη διάρκεια του τοκετού.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για πρόκληση  (μηπως γεννάς πάνω στο τριήμερο της Κ.Δευτέρας και δε θέλει να το χάσει ο γιατρός; χαχα)

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές κ τις απαντήσεις σας! Μου έχει πει ότι αν σπάσουν τα νερά το πρωτόκολλο λέει ότι θα μου κρατήσουν το μωρό για παρακολούθηση στα πρόωρα κ θα πάρει κ το παιδί αντιβίωση για προληπτικούς λόγους. Οπότε γι αυτό κ θέλει να πάμε με πρόκληση. Τι να πω...Όπως κ να χει θα το προσπαθήσουμε για Φ.τ. δε μου έχει αναφέρει για καισαρική κάτι ακομα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!

Είμαι 13 εβδομάδων κ βρέθηκε στην καλλιέργεια ούρων ότι έχω β αιμολυτικο στρεπτόκοκκο. Μίλησα με τον γιατρό μου κ άρχισα αντιβίωση.υπαρχει άλλη κοπέλα που να το είχε; Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά κ ότι θα τα καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2022 at 3:28 ΜΜ, kallialam είπε:

Καλησπέρα!

Είμαι 13 εβδομάδων κ βρέθηκε στην καλλιέργεια ούρων ότι έχω β αιμολυτικο στρεπτόκοκκο. Μίλησα με τον γιατρό μου κ άρχισα αντιβίωση.υπαρχει άλλη κοπέλα που να το είχε; Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά κ ότι θα τα καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικα.

Καλημερα!!

Βρεθηκε σε δικη μου εγκυμοσυνη, γυρω στην 21η βδομαδα νομιζω, ειχα παρει αντιβιωση κανονικα κ εφυγε. Δε νομιζω να χεις θεμα, ειναι συνηθες.

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2022 at 12:09 ΜΜ, HopeA είπε:

Καλημερα!!

Βρεθηκε σε δικη μου εγκυμοσυνη, γυρω στην 21η βδομαδα νομιζω, ειχα παρει αντιβιωση κανονικα κ εφυγε. Δε νομιζω να χεις θεμα, ειναι συνηθες.

Μακάρι!! πήρα αντιβίωση κ η επόμενη καλλιέργεια βγήκε αρνητική οπότε θέλω να πιστεύω όλα καλά! Να χαίρεσαι το μικρουλακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...