Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας άφησαν να μείνετε την πρώτη μέρα στον παιδικό?  

487

  1. 1. Σας άφησαν να μείνετε την πρώτη μέρα στον παιδικό?

    • όχι μου ειπαν να φύγω, αλλά επέμεινα και έκατσα τη πρώτη μέρα
      22
    • όχι μου είπαν να φύγω, και έφυγα κατευθείαν
      294
    • ναι με άφησαν την πρώτη μέρα
      112
    • ναι, μου είπαν κιόλας ότι πρέπει να μείνω 5 μέρες για να συνηθίσει το παιδί μου το χώρο.
      109


Recommended Posts

με πηρανε σημερα απο τον παιδικο που θα στειλουμε την μικρη μου τον σεπτεμβρη(θαναι 18 μηνων) για να κανονισουμε το ωραριο. το πρωι θα περναει στις 8 να την παιρνει και το μεσημερι θα την αφηνει στις15.30 στην γιαγια. μου ειπε οτι στην αρχη καλυτερα να την παιρνουμε πιο νωρις , κατα τις 1 μεχρι να συνηθισει. οκ. να παρω μια μερα αδεια για να την παω εγω αλλα παραπνω δεν μπορω. μια φιλη μου βεβαια μου ειπε οτι εκεινη τα εστειλε κανονικα αποτην αρχη και δεν ειχανε κανενα προβλημα καοτι ισως μου το λεει για να γλυτωσει κανενα δρομολογιο . εσεις τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ.ΠΡΙΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΤΗ ΣΤΕΛΛΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ 3 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ 5 ΜΗΝΩΝ.ΑΥΡΙΟ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ (ΔΗΜΟΣΙΟ)ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΩΡΑ ΤΑ ΠΑΝΕ ΤΟ ΠΡΩΙ;ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΩ ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

line_m122_beg_16_time_1220414400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλο μηνα και καλη αρχη σε ολα τα παιδακια. ξεκινησαμε και εμεις πρωτη μερα παιδικο. ειχαμε παει χθες το απογ με την μικρη.μας καλεσανε για να παιξουν τα παιδια και να δουνε τον χωρο μαζι με τους γονεις. σημερα το πρωι την πηγαμε. δεν εκλαψε καθολου. πηγε στην δασκαλα και φυγαμε. εχω τρομερο αγχος και σφυξιμο στο στομαχι!!!ελπιζω να παει καλα η μερα της και να περασει καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ουτε να καθησουμε 5 λεπτα δεν αφηνουν! και οταν παμε και οταν φευγουμε, απ εξω απ την εξωπορτα, "μεσα απαγορευεται" και τελος! Και το παιδι τρεχοντας πηγαινει, δεν ειναι αυτο το θεμα..αλλα να μην εχεις μια εικονα που ειναι τοσες ωρες το παιδι σου??

 

ναι βρε παιδια να μην μας αφηνουν να δουμε καν την αιθουσα που τα κρατανε? να σκασω ειμαι. θελω να μπω μεσα λεμε:(πως ειναι? εχει παιχνιδια?ειναι καθαρα? ποσα παιδακια ειναι? ποσες δασκαλες? μαλλον 2 :rolleyes:? δεν ξερω τιποτα!!!!

3 μερες παμε την πρωτη πηγε με πολλη χαρα την 2η εκλαψε με το που εκλεισε η πορτα κ σημερα εκλαιγε απο το σπιτι δεν ηθελε:|

κ η δασκαλα απλα του λεει καλημερα ,τον παιρνει αγκαλια κ κλεινει την πορτα.:( μου γινεται πετρα η καρδια να μην ξερω..... . δεν θα επρεπε να ρωτανε καποια πραγματα για την προσωπικοτητα του καθε παιδιου??? του εβαλα πανες βρακακια κ ειπαν οχι! α αφου του εχω ξεκινησει εκπαιδευση για τουαλετα δεν θα συνεχιζεται κ στον σταθμο?:confused:

του εβαλα δικο του κολατσιο λογω αλλεργιας στο αβγο, κ εμεινε νηστικος, δεν του το εδωσαν γιατι ειδαν οτι εγραφε οτι μπορει να περιεχει ιχνη απο αβγο! μα ειναι δυνατον να του βαλω κατι που τον πειραζει?:confused:

την επομενη του εβαλα τοστ κ ελλειπε μια ακριτσα σαν να το ειχε δαγκωσει μονος του αν δεν του το κοψουν μπουκιτσες να του το χωσουν στο στομα δεν το τρωει:? μονος του περιμενανε να το φαει??????:confused:

σημερα μουτον στειλανε με αλλη πιπιλα... οχι δικια μας!

ΑΧΧΧΧΧ!!!!!!!!!!! Καλη αρχη:rolleyes:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πώ και εγώ το δράμα μας,σήμερα πήγαμε στον παιδικό για εγγραφή και να μιλήσουμε με την διευθύντρια,σύμφωνα με την επιστολή που πήραμε απο το δήμο.(Ξέχασα να σας πώ ότι η μικρή μου είναι 3 χρ. και 3 μηνών και έχουμε καθαρίσει από πάνα,κρατήστε το αυτό)Με ενημερωσαν για τα πράγματα που πρέπει να πάμε στο σταθμό,γία το οικονομικό,ωράριο πρώτων ημερών,ημερομηνία έναρξης(22-9 κρατήστε κι αυτό)και ξαφνικά παίζει η ερώτηση:Το βρακάκι το κατεβάζει μόνη της:shock:??Ορίστε απαντώ εγώ??Αυτοεξυπηρετείται?με ρωτάει. Δηλαδή απαντώ??Και μου λέει το θεικό:Οταν κάνει τουαλέτα να σκουπίζεται μόνη της.:shock:Και μένω κάγκελο.Οχι της απαντώ,και μου είπε με απόλυτο τρόπο ότι μέχρι να ξεκινήσει 22-9 πρέπει να τη μάθουμε να το κάνει και αν δεν το μάθει τα λέμε από 10 Οκτωβρίου!!!!!:-(:eek::shock:μου είπε επίσης ότι δεν τα πέρνουν εαν δεν αυτοεξυπερ μόνα τους!!!

 

 

Θα παρακαλούσα την Μαρία Στυλιανάκη να μου δώσει τα φώτα της!!Please!!Help!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απολύτως!! Το σχολείο πρέπει να δίνει την δυνατοτητα στα παιδια και στους γονεις να προσαρμοστουν στο νεο χώρο που θα φιλοξενησει τα παιδιά τους.

Η προσαρμογή πρέπει να γίνει όσο πιο ομαλά γίνεται.

Απαιτούνται 5 ημέρες ( 1 σχ. εβδομάδα) για να νιώσει το παιδί εμπιστοσύνη και να αγαπήσει τη δασκάλα με τη βοήθεια των γονέων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί δεν είναι παιδαγωγοί και πρέπει να σκεφτείς πόσο θα προσέχουν το παιδί σου καθ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Δηλ. εάν κάνει εμετό ή διάρροια θα το αφήσουν να σκουπιστεί και να καθαριστεί μόνο του;; Είναι δυνατόν παιδαγωγός να σιχαίνεται τις εκκρίσεις των παιδιών. Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

με πηρανε σημερα απο τον παιδικο που θα στειλουμε την μικρη μου τον σεπτεμβρη(θαναι 18 μηνων) για να κανονισουμε το ωραριο. το πρωι θα περναει στις 8 να την παιρνει και το μεσημερι θα την αφηνει στις15.30 στην γιαγια. μου ειπε οτι στην αρχη καλυτερα να την παιρνουμε πιο νωρις , κατα τις 1 μεχρι να συνηθισει. οκ. να παρω μια μερα αδεια για να την παω εγω αλλα παραπνω δεν μπορω. μια φιλη μου βεβαια μου ειπε οτι εκεινη τα εστειλε κανονικα αποτην αρχη και δεν ειχανε κανενα προβλημα καοτι ισως μου το λεει για να γλυτωσει κανενα δρομολογιο . εσεις τι λετε???

Είναι μεγάλο ωράριο για τόσο μικρό παιδί. Καλώς σας είπαν ότι πρέπει να την παίρνεται πιο νωρις τις πρώτες ημέρες. Κάντε λίγο υπομονή για το καλό του παιδιού.Μην της "πέσει βαρύ " το πρόγραμμα. Αν δεν μπορείτε τότε πρέπει να κοιμάται οπωσδήποτε στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πώ και εγώ το δράμα μας,σήμερα πήγαμε στον παιδικό για εγγραφή και να μιλήσουμε με την διευθύντρια,σύμφωνα με την επιστολή που πήραμε απο το δήμο.(Ξέχασα να σας πώ ότι η μικρή μου είναι 3 χρ. και 3 μηνών και έχουμε καθαρίσει από πάνα,κρατήστε το αυτό)Με ενημερωσαν για τα πράγματα που πρέπει να πάμε στο σταθμό,γία το οικονομικό,ωράριο πρώτων ημερών,ημερομηνία έναρξης(22-9 κρατήστε κι αυτό)και ξαφνικά παίζει η ερώτηση:Το βρακάκι το κατεβάζει μόνη της:shock:??Ορίστε απαντώ εγώ??Αυτοεξυπηρετείται?με ρωτάει. Δηλαδή απαντώ??Και μου λέει το θεικό:Οταν κάνει τουαλέτα να σκουπίζεται μόνη της.:shock:Και μένω κάγκελο.Οχι της απαντώ,και μου είπε με απόλυτο τρόπο ότι μέχρι να ξεκινήσει 22-9 πρέπει να τη μάθουμε να το κάνει και αν δεν το μάθει τα λέμε από 10 Οκτωβρίου!!!!!:-(:eek::shock:μου είπε επίσης ότι δεν τα πέρνουν εαν δεν αυτοεξυπερ μόνα τους!!!

Please!!Help!!!!

 

Eίχε καμιάς σας την ίδια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πώ και εγώ το δράμα μας,σήμερα πήγαμε στον παιδικό για εγγραφή και να μιλήσουμε με την διευθύντρια,σύμφωνα με την επιστολή που πήραμε απο το δήμο.(Ξέχασα να σας πώ ότι η μικρή μου είναι 3 χρ. και 3 μηνών και έχουμε καθαρίσει από πάνα,κρατήστε το αυτό)Με ενημερωσαν για τα πράγματα που πρέπει να πάμε στο σταθμό,γία το οικονομικό,ωράριο πρώτων ημερών,ημερομηνία έναρξης(22-9 κρατήστε κι αυτό)και ξαφνικά παίζει η ερώτηση:Το βρακάκι το κατεβάζει μόνη της:shock:??Ορίστε απαντώ εγώ??Αυτοεξυπηρετείται?με ρωτάει. Δηλαδή απαντώ??Και μου λέει το θεικό:Οταν κάνει τουαλέτα να σκουπίζεται μόνη της.:shock:Και μένω κάγκελο.Οχι της απαντώ,και μου είπε με απόλυτο τρόπο ότι μέχρι να ξεκινήσει 22-9 πρέπει να τη μάθουμε να το κάνει και αν δεν το μάθει τα λέμε από 10 Οκτωβρίου!!!!!:-(:eek::shock:μου είπε επίσης ότι δεν τα πέρνουν εαν δεν αυτοεξυπερ μόνα τους!!!

 

 

Θα παρακαλούσα την Μαρία Στυλιανάκη να μου δώσει τα φώτα της!!Please!!Help!!!!

 

Πολύ αυστηροί μου ακούγονται για το μικρό παιδάκι. Δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται πια... Θα πρέπει να τους πάω τον γιό μου που εκπαιδέυετε από μόνος του, κάνοντας τσίσα παντού! (ευτυχώς δεν στρώσαμε ακόμη χαλιά)

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ειπαν να φυγω αλλα να παω να τον παρω σε μια ωρα.

Ετσι καναμε τις πρωτες 3 ημερες και μετα τον αφηνα ολο και περισσοτερο.

Τωρα ειμαστε στις 5 ωρες και οταν πηγενει ο αντρας μου να τον παρει του λεει "πηενε γιουλεια μπαμπα.Οη πιτι "( μεταφραση "πηγενε δουλεια μπαμπα.οχι στο σπιτι" ...!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις ξεκινησαμε 1η Σεπτεμβρη (19 μηνων) παιδικο, τις δυο πρωτες μερες τον αφησα απο μια ωρα, μου ειπαν να φυγω ωστε να μην με βλεπει γιατι θα κολλαγε πανω μου και οτι ειναι κακο και για τα αλλα παιδακια γιατι αρχιζουν και κλαινε και θελουν και αυτα τη μαμα τους. Μετα καθε μερα τον αφηνα λιγο παραπανω. Συνολικα μας πηρε δυο βδομαδες να φτασουμε στο ωραριο που ηθελα να τον αφηνω.

Ακομα κλαιει το πρωι μολις τον παιρνει η δασκαλα του αλλα περναει καλα, τρωει, κοιμαται και ευτυχως ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τον παιδικο, μου λενε αναλυτικα τι εκανε καθε μερα και με αφηνουν να μπαινω μεσα. Στην αρχη μονο δεν με αφηνανε επειδη ειχαν πολλα παιδακια που κανανε προσαρμογη και με το που με εβλεπαν ξεσηκωνονταν ολα και κλαιγανε οποτε μου εφερναν τον μικρο στην πορτα.

Δηλαδη my billy και boyboom εσας δεν σας εδειξαν καθολου τις αιθουσες που εχουν τα παιδια σας? Πως περιμενουν να τα γραψετε εκει χωρις να δειτε τους χωρους? Ή εννοειται δεν σας αφηνουν οσο εχει παιδια μεσα στην αιθουσα?

Να επιμεινετε να δειτε τους χωρους αν δεν τους εχετε δει, τα παιδια σας τους εμπιστευεστε, μυστικο το κρατανε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Θα σας πώ και εγώ το δράμα μας,σήμερα πήγαμε στον παιδικό για εγγραφή και να μιλήσουμε με την διευθύντρια,σύμφωνα με την επιστολή που πήραμε απο το δήμο.(Ξέχασα να σας πώ ότι η μικρή μου είναι 3 χρ. και 3 μηνών και έχουμε καθαρίσει από πάνα,κρατήστε το αυτό)Με ενημερωσαν για τα πράγματα που πρέπει να πάμε στο σταθμό,γία το οικονομικό,ωράριο πρώτων ημερών,ημερομηνία έναρξης(22-9 κρατήστε κι αυτό)και ξαφνικά παίζει η ερώτηση:Το βρακάκι το κατεβάζει μόνη της:shock:??Ορίστε απαντώ εγώ??Αυτοεξυπηρετείται?με ρωτάει. Δηλαδή απαντώ??Και μου λέει το θεικό:Οταν κάνει τουαλέτα να σκουπίζεται μόνη της.:shock:Και μένω κάγκελο.Οχι της απαντώ,και μου είπε με απόλυτο τρόπο ότι μέχρι να ξεκινήσει 22-9 πρέπει να τη μάθουμε να το κάνει και αν δεν το μάθει τα λέμε από 10 Οκτωβρίου!!!!!:-(:eek::shock:μου είπε επίσης ότι δεν τα πέρνουν εαν δεν αυτοεξυπερ μόνα τους!!!

 

 

Θα παρακαλούσα την Μαρία Στυλιανάκη να μου δώσει τα φώτα της!!Please!!Help!!!!

Να της πεις ντροπη της της ανοητης , θελει να λεγεται και παιδαγωγος . Μα τι θελουνε επιτελους ? τα παιδια μηχανηματα οπου θα τα κανουνε ολα μονα τους ? ειχα τυχει και εγω σε ενα τετοιο παιδικο (με πληρωμη κιολας ) οπου επρεπε ο τοτε 2,5 ετων γιος μου να εχει καθαρισει απο πανα και να μην φοραει σαλοπετες (παντελονακια με τιραντες) στο σταθμο για να μην κουραζονται λεω εγω τωρα να τον εξυπηρετουνε . Οχι ρε παιδια σε τετοιο λουκι δεν βαζω τα παιδια μου , θα τα κανουνε ολα οταν ειναι ετοιμα .Τελικα δεν τον ειχα στειλει γιατι δεν το θεωρησα απαραιτητο ουτε ηθελα να τον πιεσω να κοψει την πανα απο τα 2,5 .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη μερα ππου πηγα το μωρο στον παιδικο για μια ωρα για προσαρμογη η υπευθυνη τον πηρε αγκαλια και μου ειπε να παμε ολοι μαζι στις κουνιες. πηγα και εγω κανονικα χωρις να επεμβαινω, ο μικρος καθοταν, εβλεπε τα παιδακια και τις κουνιες και μετα απο κανενα 10 λεπτο μου ειπε η υπευθυνη να φυγω, να γυρισω σε 20 λςπτα και να ειμια κοντα στον παιδικο (να μην απομακρυνθω). το εκανα. οταν γυρισα στο 20λεπτο η υπευθυνη μου ειπε να τον δω απο το παραθυρο (χωρις να με δει το μωρο). ηταν μες την τρελη χαρα, εδειχνε τις κουνιες και ηθελε να ανεβει στην τσουληθρα. εφυγα και γυρισα σε αλλα 20 λεπτα να τον παρω και δεν ηθελε να φυγει..

 

οταν πηγαμε ομως, υπηρχε και ενα ακομα παιδακι το οποιο δεν καθοταν με τιποτα και τη μαμα την κρατησαν εκει, δεν ξερω ποση ωρα αλλα την κρατησαν αρκετα, ισως και μισαωρο... ισως να εφυγε και με το παιδακι. λειτουργησαν αναλογα με τις αναγκες του καθε παιδιου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα!Εμένα και στους δύο παιδικούς δε με άφησαν να μείνω απλά μου είπαν τις πρώτες μέρες να έρχομαι νωρίτερα και σταδιακά προσθέταμε ώρες.(βέβαια περσι προσαρμογή έκανε με τη γιαγιά και φέτος είμαι άνεργη οπότε είχα και την πολυτέλεια να το κάνω).Συμφωνώ στο να μη μείνεις εκεί γιατί τα παιδάκια είναι πολλά και κλαίνε και ζητάνε και αυτά τις μανούλες τους.Ο γιος μου και τις δύο χρονιές έκανε το ίδιο πράγμα.Την πρώτη βδομάδα όλα καλά, καθόλου κλάμα και μόνο χαρά.Τη δεύτερη βδομάδα λίγη αναστάτωση.Την τρίτη που πλέον καταλάβαινε ότι ο παιδικός είναι μια ρουτίνα, όχι απλά με άφησε η μαμά κάπου για λίγο, είχαμε κλάματα και φωνές και δεν θέλω να πάω και τέτοια.Στον μήνα πάνω τα ξεπερνούσε όλα και τέλος.Όσο για την "κυρία" που είπε να αυτοεξυπηρετούνται πλήρως έχω να πω ότι ναι να το μάθουν και αυτό σιγά σιγά αλλά όχι έτσι, υπό πίεση.Φτάνει που αγχωνόμαστε με την πάνα θα τα πρήξουμε και για αυτό?Εγώ όταν είχα τα 2,5αρια στην τάξη τα βοηθούσα να σκουπίζονται και έλεγχα πάντα αν έχουν καθαριστεί, αλλιώς το έκανα μόνη μου.Μέχρι το τέλος της χρονιάς μαζί με τους γονείς τα είχαμε μάθει να το κάνουν και αυτό χωρίς πίεση αλλά΄με περηφάνια!Τέλος απαιτήστε να δείτε τις τάξεις και το υλικό τους.Τι πάει να πει δε σε αφήνω να έρθεις μέσα?Δεν λέω όχι το πρωί που γίνεται χαμός κατά την προσέλευση, αλλά κάποια άλλη στιγμή που θα μπορούν όλοι(γονείς και δασκάλα).

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια κ απο μενα.τι προβλημα κ αυτο με τον σταθμο!!!!οταν πηγε πρωτη μερα πριν κανενα μηνα ουτε που με χαιρετησε,την δευτερη το ιδιο.απο την τριτη μερα κ μετα δεν εχει σταματησει να κλαιει.για να με αφησει γινεται χαμος,τι τον περνουν αγκαλια οι δασκαλες,τι του κανουν παιχνιδια τα αλλα παιδακια,αυτος τιποτα.μετα οταν φευγω σταματαει,παιζει κ ειναι μες στην τρελλη χαρα.καθε πρωι ραγιζει η καρδια μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Εμένα και στους δύο παιδικούς δε με άφησαν να μείνω απλά μου είπαν τις πρώτες μέρες να έρχομαι νωρίτερα και σταδιακά προσθέταμε ώρες.(βέβαια περσι προσαρμογή έκανε με τη γιαγιά και φέτος είμαι άνεργη οπότε είχα και την πολυτέλεια να το κάνω).Συμφωνώ στο να μη μείνεις εκεί γιατί τα παιδάκια είναι πολλά και κλαίνε και ζητάνε και αυτά τις μανούλες τους.Ο γιος μου και τις δύο χρονιές έκανε το ίδιο πράγμα.Την πρώτη βδομάδα όλα καλά, καθόλου κλάμα και μόνο χαρά.Τη δεύτερη βδομάδα λίγη αναστάτωση.Την τρίτη που πλέον καταλάβαινε ότι ο παιδικός είναι μια ρουτίνα, όχι απλά με άφησε η μαμά κάπου για λίγο, είχαμε κλάματα και φωνές και δεν θέλω να πάω και τέτοια.Στον μήνα πάνω τα ξεπερνούσε όλα και τέλος.Όσο για την "κυρία" που είπε να αυτοεξυπηρετούνται πλήρως έχω να πω ότι ναι να το μάθουν και αυτό σιγά σιγά αλλά όχι έτσι, υπό πίεση.Φτάνει που αγχωνόμαστε με την πάνα θα τα πρήξουμε και για αυτό?Εγώ όταν είχα τα 2,5αρια στην τάξη τα βοηθούσα να σκουπίζονται και έλεγχα πάντα αν έχουν καθαριστεί, αλλιώς το έκανα μόνη μου.Μέχρι το τέλος της χρονιάς μαζί με τους γονείς τα είχαμε μάθει να το κάνουν και αυτό χωρίς πίεση αλλά΄με περηφάνια!Τέλος απαιτήστε να δείτε τις τάξεις και το υλικό τους.Τι πάει να πει δε σε αφήνω να έρθεις μέσα?Δεν λέω όχι το πρωί που γίνεται χαμός κατά την προσέλευση, αλλά κάποια άλλη στιγμή που θα μπορούν όλοι(γονείς και δασκάλα).

καλημερα κοριτσακι τι κανει το παιδακι σου?ασχετο με το θεμα αλλα αν θυμαμαι καλα ειχες αναφερει για φυσιμα σωστα?κανατε το τριπλεξ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μειες την ειχαμε παει 2-3 φορες πριν γραφτουμε και καθησε λιγη ωρα κι επαιζε με τα παιδακια και της αρεσε. οταν ξεκινησαμε κανονικα καθησα κι εγω λιγη ωρα εξω αλλα η μικρη δε χαμπαριαζε οποτε απλα πηγαινα να την παρω πιο νωρις. μονο οταν την ξαναξεκινησα μετα την ιωση μου εκανε νουμερα στο σπιτι, δεν ηθελε να ετοιμαστει και να φαει αλλα στο σταθμο δεν εκλαιγε, ετρωγε κιολας.

εδω ο σταθμος λειτουργει μεχρι τις 1 το μεσημερι, τα παιδια τα περνουν και με πανα και στο μικρο τμημα και στο πιο μεγαλο (των 2μιση+) πληρωνουμε τροφεια αναλογα με το εισοδημα οι δασκαλες μου φαινονται καλες, οσο για το σκουπισμα που ειπε μια κοπελα η δικια μου στο σπιτι δε σκουπιζοταν μονη της και στο σταθμο εμαθε και να σκουπιζεται και να ανεβαζει το παντελονι (το βρακακι μπορουσε απο πριν).

τωρα μαιο θα την ξαναξεκινησω γιατι αρρωσταινε και ακομα ειναι πολλα παιδακια αρρωστα που οι γονεις δουλευουν και τα στελνουν χωρις να εχουν αναρρωσει τελειως .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

3 δημόσιοι-δημοτικοί παιδικοί σταθμοί στην Χαλκίδα και 1 ιδιωτικός.

3 παιδιά φοίτησαν (ως τώρα)

Σε όλους μας είπαν να φύγουμε αλλά επιμέναμε και μείναμε τουλάχιστον 1 εβδομάδα (εναλλάξ εγώ και η γυναίκα μου)...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σημερα ειναι η τριτη εβδομαδα που παει η μικρη μου παιδικο ειναι 27 μηνων, τις 2 πρωτες βδομαδες ειμασταν ή εγω ή ο μπαμπας της εκει μαζι της, μαλιστα μας παροτρηναν οι ιδιοι απο το παιδικο σταθμο, γιατι οπως μας ειπαν προσαρμοζονται πολυ καλυτερα τα παιδια ετσι. Ο παιδικος ειναι στην Καλλιθεα, ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη, η μικρη μου ειναι ενα ντροπαλο παιδακι και ειχα προετοιμασει τον ευατο μου για πολλα κλαματα, αλλα με την τοσο καλη προσαρμογη που της εκαναν, δεν εχει κλαψει ουτε ενα δευτερολεπτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μας πήγε σταθμό όταν έκλεισε το 1ο έτος της ηλικίας του. Την πρώτη μέρα κάτσαμε μαζί του 1 ώρα (ούτε που μας αναζήτησε) και μετά φύγαμε όλοι μαζί. Τις επόμενες πέντε μέρες καθόταν μόνος του για 2 με 3 ώρες χωρίς πάλι να μας αναζητήσει καθόλου. Φέτος δεύτερη χρονιά με παρακάλαγε όλο τον Αύγουστο να πάμε στο σχολείο οπότε προχθές που πήγαμε στο σχολείο πρώτη μέρα ήταν η καλύτερή του.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 χρόνια μετά...

Με άφηναν και για τα 2 παιδιά. Πήγα μόνο στην Ηλέκτρα και δεν χρειαζόταν.

Η Ηλέκτρα ξεκινησε παιδικό 2.5 ετών. Ο γιος μου 2.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγω σκεφτομαι γυρω στα 2,5 να τον παω παιδικο, αλλα θα πω την εμπειρια μου οσο ημουν φοιτητρια στα παιδαγωγικα προ 5ετιας. Οσες φορες ημουν σε παιδικο και εκανα πρακτικη, τα παιδια τα φερνανε οι γονεις και τους λεγανε οτι το καλυτερο ειναι να τους δωσουν ενα φιλακι, μια αγκαλιτσα και να φυγουν και να μην ξανακοιταξουν πισω τους :shock: . Το μονο που κανανε για "προσαρμογη" ηταν να ερθουν να τα παρουν σε 1-2 ωρες την πρωτη εβδομαδα. Φυσικα πλανταζανε τουλαχιστον 10 παιδια μαζι...κατασταση για γερα νευρα..και αντε να χωρεσες 10 μικρα που κλαινε σε μια αγκαλια... Το τραγικο ειναι οτι και στο ΤΕΙ τα ιδια μας λεγανε! Δεν μας ειπανε ποτε για προσαρμογη με τον γονεα παρεα -μονο για κανα 10λεπτο επιτρεποταν να κατσει αν ηταν πολυ δυσκολη η προσαρμογη. 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...