Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική λόγω μεγάλου εμβρύου;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

Αύριο πρωί μπαίνω για καισαρική στην 39η βδομάδα γιατί σύμφωνα με τον γιατρό μου ενω έχει μαλακώσει ο τράχηλος εδώ και δύο εβδομαδες, το παιδί είναι αρκετά ψηλά γιατί δεν χωράει να μπει στη λεκάνη μου.

Ή αλήθεια είναι ότι είμαι μικροκαμωμένη 1.50 ύψος και ο Μπέμπης μου υπερηχογραφηκα είναι 3.500 ωστόσο με τρώει ή αμφιβολία ότι με στέλνει για χειρουργείο χωρίς λόγο.

 

Καμία γνώμη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Υποθέτω πως δεν ειναι τοσο για τα κιλα του μωρου η επιλογη του να προχωρήσετε σε καισαρικη.

Ιςως ενας συνδιασμος, μαλλον δεν πιστεύει πως θα κατέβει το μωρο ευκολα, και πως εισαι αρκετα αδυνατη και μικροκαμωμένη για να γεννηθεί ευκολα...

Εχεις ομως και την επιλογη να κανει μια προσπάθεια να γεννήσεις κανονικα αλλα θα σου κανει τους τεχνιτους πόνους και ίσως δεν βγάλει πουθενα...

Η λεκανη σου τι περίμετρο εχει;

Άνοιξε καθολου στην εγκυμοσυνη;

Εμένα πχ απο 82cm πηγε 97cm :-0

Μήπως εγινε μια γενικη εκτίμηση...

Αλλα αν περίμενε άλλη μια εβδομαδα θα έπαιρνε και αλλο βαρος το μωρακι σου και κοντα στα 4 κιλα ειναι δυςκολο, εκτος αν το σωμα το "επιτρέπει"

Θελεις να αλλαξει κατι;γιατι λίγες ωρες έμεινα ακομη....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ή λεκανη μου δε γνωρίζω αν έχει αλλάξει γιατί δεν είχε τυχει να μετρηθω ποτέ ούτε πριν την εγκυμοσύνη.

Γεγονός είναι παντως ότι αν και έχω βαλει 20 κιλά και από 50 πήγα 70 τα παντελόνια προ εγκυμοσύνης μου ανεβαίνουν κανονικά. ( όπου σημειωτέον όλα στενή γραμμή) βέβαια δεν κλείνουν. Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι.

Μόνο ή κοιλιά μου έχει γίνει τεράστια.

 

Ή αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι τώρα τελευταία στιγμη. Απλά ακολουθώ τυφλά αυτά που λέει ο γιατρός ελπίζοντας ότι είναι ην καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου κανουν τα παντελόνια απλα δεν κλείνουν, δεν εχει ανοίξει :-/

Εμένα δεν μ κανει τιποτα!!! Ουτε xl πλεον!!!

Ημουν 55 πήγα 65 και ειμαι 1.68...

Ας ελπίσουμε πως δεν ειναι χωρις λογο η επιλογη αυτη που φαινεται πως ειναι σωστή επιλογη, πάντως ρώτησε τον αυριο γιατι ακριβως θα γινει έτσι.

Με το καλο εύχομαι!!! Ολα να πανε καλα!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έτσι γέννησα την πρώτη μου κόρη..ύψος 1.58, το μωρό στις σαράντα συν μία μέρα πολύ ψηλά και λοξά, βάρος γέννησης 3.400, με έβαλε τεχνητούς και τίποτα..και έκανα επισκληρίδιο και όλα καλά και εύκολα, χωρίς καμία αμφιβολία για τον γιατρό μου που είνα φιλος και γείτονας. μου είπε ότι φυσιολογικά θα ήταν σχεδόν αδύνατον κατά τη γνώμη του, και δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω..σου εύχομαι κάθε τι καλό, χωρίς αγχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις ευχες σας.

 

Μέχρι στιγμής δεν είχα κ εγώ λόγο να αμφισβητησω τον γιατρο μου απλά μου φάνηκε περίεργο που μέχρι χθες δεν είχε προκύψει τέτοιο θέμα και θα πηγαίναμε να φυσιολογικο και ξαφνικά είδε το πρόβλημα.

 

Και το βάρος του μωρού από την αρχή ήταν μεγάλο και εγω δεν υπήρχε περίπτωση να ψηλωσω η να ανοιξει η λεκανη μου ξαφνικά.

 

Το μόνο που με παρηγορεί είναι που αύριο πρωί πρωί θα δω το παιδάκι μου

Link to comment
Share on other sites

:-) αχ τι ωραια!!!!

Αυριο το πρωι!

:-) προετοιμάσου σημερα λοιπόν... Χαλάρωσε και φαντάσου πως θα δειχνει περίπου το αγγελούδι σου...

Να δεις αν θα πέσεις μεσα! :-)

Καλο βράδυ!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια έχω μεγάλη αγωνία.

Το επικρατέστερο σενάριο είναι να έχει το σχήμα του προσώπου του πατέρα του (γιατί έτσι μας φάνηκε και στην β επιπέδου και στο Doppler) και τα δικά μου τα χαρακτηριστικά!

 

Πάντως κρυφη μου επιθυμία είναι να πάρει τον χαρακτήρα του πατέρα του!(αν πάρει από εμένα...μαύρο φίδι που μας έφαγε μέχρι την εφηβεία) :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλό ανάστημα, και γενικά το να είσαι μικροκαμωμένη ΔΕΝ είναι λόγος καισαρικής!!

η καισαρική βολεύει πολύ τους γιατρούς, γιατί σε 15' έχουν τελειώσει! και δεν περιμένουν 15 ώρες μέσο όρο για να γεννήσει η επίτοκος.

 

Δεν μπορεί να ξέρει κανένας γιατρό πριν τον τοκετό το πώς θα συμπεριφερθεί το σώμα της γυναίκας.

 

Στη θέση σου θα άλλαζα γιατρό.

 

Υγ: η μητέρα μου είναι 1,50 (μπορεί και λίγο λιγότερο) και γέννησε 4 παιδιά από 3500 το καθένα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλό ανάστημα, και γενικά το να είσαι μικροκαμωμένη ΔΕΝ είναι λόγος καισαρικής!!

η καισαρική βολεύει πολύ τους γιατρούς, γιατί σε 15' έχουν τελειώσει! και δεν περιμένουν 15 ώρες μέσο όρο για να γεννήσει η επίτοκος.

 

Συμφωνώ. Είμαι 1,73, πολύ ψηλή (για Ελληνίδα) με πάρα πολύ στενή λεκάνη όπως μας ενημέρωσε ο γιατρός στην πρώτη μου γέννα. Έκανα 21 ώρες να γεννήσω (απ την ώρα που σπάσαν τα νερά το μετράω) και σε πολύ λίγο θα με πήγαινε για καισαρικη (ήταν και λωροδεμένο). Ευτυχώς ο γιατρός μου ήταν υπερμαχος φυσικού τοκετού (γέννησα χωρίς επισκληρίδιο) σε δημόσιο νοσοκομείο. Στις 40+6.

 

Και το βάρος του μωρού από την αρχή ήταν μεγάλο και εγω δεν υπήρχε περίπτωση να ψηλωσω η να ανοιξει η λεκανη μου ξαφνικά.

 

Θεματοθέτρια να χαίρεσαι το παιδάκι σου αν και στη θέση σου θα είχα αλλάξει γιατρό. Δεν κατάλαβα, γιατί να στο πάρει στις 39? Και να μη σ'αφήσει να σπάσουν τα νερά πχ, αν όπως λες δεν υπήρχε άλλο προβλημα? Έχω ακούσει ανάλογα περιστατικά τελευταία και εκνευρίζομαι. Γιατί κύριε δεν είσαι έντιμος και δεν ξεκαθαρίζεις απ τον 5ο πχ οτι θες να ξεμπερδεύεις? Να κανονίσει κι η έγκυος την πορεία της. Θλίβομαι που ζω στη χώρα με το υψηλότερο ποσοστό καισαρικών παγκοσμιως.

Με συγχωρείς για το ξέσπασμα φίλη, κουβέντα να γίνεται. Να χαίρεσαι το μωρό σου και πάλι.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι 1.60 και 53 κιλα με ανύπαρκτη λεκάνη-γοφούς κι ο γιος μου γεννήθηκε 4.680γρ και 60 εκ ύψος.Ηξερε ο γιατρός οτι ήταν μεγάλο αλλά ποτε δε συζήτησε κάτι για καισαρική.Στις 40 εβδομάδες αφου σπάσανε τα νερά προσπάθησα 11 ώρες να τον γεννήσω φυσιολογικά αλλά δε τα κατάφερα..είχε σφηνώσει στη πυελο μου και κατέληξα σε καισαρικη όπου και ένιωσα το ξεσφηνωμα του κρανίου του απ τα οστά μου.Το κεφαλάκι είχε σημαδια δυο μήνες.Χαιρομαι που προσπαθήσε ο γιατρός μου να με ξεγεννησει φυσιολογικά μιας και δεν υπήρχε άλλο θέμα,άσχετα αν δε τα καταφέραμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...