Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ....ΤΟΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΑΚΙ.....


Recommended Posts

Καλημέρα !

Έχω μια τεράστια απορία ζώντας το θέμα της υιοθεσιας απο πολύ κοντινό αγαπημένο μου πρόσωπο. Μετά από άπειρες προσπάθειες, αποτυχιες, εξετασεις, γιατρούς έρχεται το θέμα της υιοθεσιας. Και....... αναμονη....αναμονη...αναμονη.... Σας δίνω τα δεδομένα....πολυ νορμαλ οικονομικη κατάσταση, τελεια οικογένεια, ωραίο σπίτι με πολλά δωμάτια...μια που το όνειρο της ζωής τους ήταν με πολλά παιδιά...

Έχουν ψάξει τα πάντα....δικηγόρους (που δεν θέλουν με τίποτα να μπούν σε αυτή την διαδικασία δηλ. να πληρώσουν 15.000 ευρω για να αποκτήσουν παιδί, και όχι για τα χρήματα αλλά δεν τους αρμόζει ιδεολογικά...να πάρουν προτεραιότητα από κάποιον άλλο που δεν πλήρώσει η να μπλέξουν με παράνομες υιοθεσίες κλπ) και τελικά έχουν κάνει αίτηση μέσω της Πρόνοιας για υιοθεσία παιδιού από το ΠΙΚΠΑ Πεντέλης.....που έμαθαν ότι είναι πιο έυκολο από το Μητέρα...αλλά η αναμονή και πάλι τραγική .... έχει περάσει 1,5 χρόνος....έχουν ζητήσει 2 παιδιά...αδέρφια....όχι απαραίτητα νεογέννητο...ακόμα και μεγάλης ηλικιας.

 

Αυτοι οι άνθρωποι ψάχνουν απεγνωσμένα, με κάθε νόμιμο πάντα τρόπο...να δώσουν όλη τους την αγάπη σε κάποιο παιδί - παιδία που την έχουν τόσο ανάγκη....κάποια ή μάλλον πολλά παιδιά ζούν σε ιδρύματα περιμένοντας να αποκτήσουν ενα σπιτάκι με μια μανούλα και ενα μπαμπακα.....ΜΑ ΓΙΑΤΙ ????????????????

Σας παρακαλώ όσοι έχετε ασχοληθεί ή οσοι γνωρίζετε το παραμικρό σχετικό ας μας διαφωτίσετε....βοηθήσετε....κατευθύνετε....

Οποιαδήποτε πληροφορία πολύ χρήσιμη για εμάς...

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα περιμένω ακόμα και προσωπικά σας μηνύματα για όσους γνωρίζουν κάτι που δεν θέλουν να το πούν δημόσια.

Και πάλι σας ευχαριστώ

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω, αλλά δεν έχω δυστυχώς ή ευτυχώς σχετικές γνώσεις ή εμπειρια.

Κατά τύχη όμως διάβαζα σήμερα ένα άρθρο για τα παιδάκια που παραμένουν στα νοσοκομεία λόγω κωλυσιεργίας του κρατικού μηχανισμού να τα προωθήσουν σε ιδρύματα ή οικογένειες και τις υποσχέσεις για επίσπευση των διαδικασιών.

 

Ρίξε μια ματιά, ίσως να σ' ενδιαφέρει και καλή τύχη.

 

http://www.iefimerida.gr/news/172071/%CF%84%CE%BF-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8C-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%89%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B2%CF%81%CE%AD%CF%86%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%BD%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CE%B9%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ supergirl για την απάντηση σου.

Κανείς άλλος δεν γνωρίζει κάτι ???? Ξέρω ότι πολλές από εσάς είτε έχουν υιοθετήσει παιδάκι είτε ψάχνουν για το θέμα της υιοθεσίας, γράψτε κάτι που ίσως μας βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ πολύ

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:P:p:p:p:p:p

 

Καλημέρα, δεν νομίζω ότι από το φόρουμ θα βρεις πληροφορίες που δεν τις έχει ήδη λάβει το ζευγάρι από τον δικηγόρο... η υιοθεσία ενός παιδιού, δυστυχώς, είναι πολύ χρονοβόρα, ακολουθώντας τον νόμιμο δρόμο που είναι και ο μόνος κατ' εμέ.... εγώ αυτό που ξέρω από φιλικό ζευγάρι που ψάχνεται πολύ καιρό για υιοθεσία είναι πως επειδή σε αυτή τη φάση δουλεύει μόνο ο ένας και τα εισοδήματά τους είναι μέτρια, ο δικηγόρος τους τους είπε ότι είναι πιο εύκολο να υιοθετήσουν παιδάκι από το εξωτερικό σε σχέση με εδώ, πάντα μιλάμε με νόμιμες διαδικασίες....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα καλή μου, εγώ έχω δικό μου παιδί και επειδή το παιδί μου είναι κάπως δύσκολο (όχι πάντα) μπορώ να σου πω ότι μερικές όταν μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, λέω θα την στείλω στον πατέρα της, αλλά μετά σκέφτομαι ότι θα μου την στείλουν πάλι πίσω....!!! Lol, μπορώ να καταλάβω γιατί τα ιδρύματα δίνουν με μεγάλη δυσκολία τα παιδάκια. Τα παιδιά είναι λόττο, το καθένα έχει την δική του προσωπικότητα υπάρχει το παιδάκι που το αφήνεις σε μια γωνία και παίζει μόνο του ήσυχα ήσυχα και υπάρχει και ο μικρός ταρζάν που ξυπνάει από τις 4 τα χαράματα και σου λέει "ΜΑΜΑ ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ", όπως καταλαβαίνεις αυτές οι κυρίες που εργάζονται στα ιδρύματα ξέρουν από παιδιά...!!! και ξέρουν ότι μόλις κάποιος πάρει παιδί, του φεύγει η μαγκιά και προσγειώνεται στην πραγματικότητα...!!! κάπως έτσι προσγειώθηκε και στην πραγματικότητα η Αμερικανίδα που πήγε μέχρι την Ρωσία για να υιοθετήσει ένα μικρό αγοράκι, το οποίο πέθανε από κακοποίηση (κοινώς το σκότωσε στο ξύλο)(τα ιδρύματα αυτό φοβόνται πιο πολύ). Όσα έξοδα και να είχε κάνει, τα χρήματα δεν παίζουν κανένα ρόλο, τι θα κάνει η γνωστή σου οικογένεια εάν το παιδί τους βγει, αντάρτης;;; εε, αυτό το ίδρυμα δεν το ξέρει. Λοιπόν η κόρη μου είναι ταρζάν μέσα μόνο στο σπίτι, έξω είναι κυρία....! Άλλα παιδάκια όμως καλή μου είναι ταρζάν και έξω από το σπίτι, ένα κοριτσάκι έπιασε την κόρη μου να την πνίξει από το λαιμό. Ο πατέρας ατάραχος, συνηθισμένος, μην φανταστείς καμιά παλιοοικογένεια, μια συνηθισμένη ελληνική οικογένεια που απλά το τρίχρονο κοριτσάκι τους είναι ο τρόμος στην παιδική χαρά. Τι να κάνουνε;; να το σκοτώσουνε;; κάνουν τις πάπιες. Αυτό είναι το ένα σκέλος. Το άλλο καλή μου είναι πιθανές αρρώστιες, μην γελάς καθόλου αλλά υπάρχουν γονείς που υιοθετήσανε με αποτέλεσμα 6 μήνες αργότερα να πηγαίνουνε πίσω στο ίδρυμα από όπου έχουνε πάρει το παιδί για να το επιστρέψουνε γιατί παρουσίασε πρόβλημα υγείας σοβαρό. Συγγενικό μου λοιπόν πρόσωπο έψαχνε και αυτό για να υιοθετήσει, επειδή δουλεύει στον κλάδο υγείας και μάλιστα βλέπει και εγκαταλελειμμένα παιδάκια, έχει μιλήσει πολλές φορές με κοινωνικούς λειτουργούς που τις έχουνε πει απίστευτες ιστορίες για καταπληκτικές οικογένειες που όμως δεν κάνουν απλά για να υιοθετήσουνε γιατί δεν καταλαβαίνουνε τι τους περιμένει. Το παιδί δεν μεγαλώνει μόνο του θέλει χέρια, το ίδρυμα δεν μπορεί να είναι σίγουρο ότι η Χ ή Ψ οικογένεια έχει ένα περιβάλλον που θα αποδεχθεί το υιοθετημένο μέλος σαν ισότιμο και άρα θα συνδράμει (δεν μιλάω οικονομικά), ακόμα και αυτό παίζει ρόλο. Σε πολλές οικογένειες το υιοθετημένο παιδί είναι πρόβλημα γιατί αντί η άτεκνη θεία να αφήσει τα πλούσια περιουσιακά της στοιχεία στα ανιψιά της, τα αφήνει στο παιδί που υιοθέτησε και που πολλές φορές οι συγγενείς το έχουν δει με κακό μάτι. Δεν ξέρω λοιπόν εάν κατάφερα να σου λύσω κάπως την απορία γιατί τα ιδρύματα δεν δίνουν παιδάκια τόσο εύκολα. Ίσως γιατί πολύ απλά είναι καλύτερο για ένα παιδί να έχει το σταθερό περιβάλλον ενός ιδρύματος (όσο και κρύο εάν ακούγεται) παρά να βρεθεί σε ένα οικογενειακό περιβάλλον που μπορεί σύντομα να απογοητευτεί έχοντας μια εξιδανικευμένη εικόνα της απόκτησης ενός τέκνου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει αυτή την ιστορία της mamana, http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=117937

 

Λέει ότι περίμεναν 5 χρόνια δια της νόμιμης οδού παρολο που είχαν ζητήσει νήπιο και όχι βρέφος. Τελικά η υπομονή τους ανταμείφθηκε. Οι λόγοι της αναμονής είναι αυτοί που αναφέρουν και τα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κοίτα καλή μου, εγώ έχω δικό μου παιδί και επειδή το παιδί μου είναι κάπως δύσκολο (όχι πάντα) μπορώ να σου πω ότι μερικές όταν μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, λέω θα την στείλω στον πατέρα της, αλλά μετά σκέφτομαι ότι θα μου την στείλουν πάλι πίσω....!!! Lol, μπορώ να καταλάβω γιατί τα ιδρύματα δίνουν με μεγάλη δυσκολία τα παιδάκια. Τα παιδιά είναι λόττο, το καθένα έχει την δική του προσωπικότητα υπάρχει το παιδάκι που το αφήνεις σε μια γωνία και παίζει μόνο του ήσυχα ήσυχα και υπάρχει και ο μικρός ταρζάν που ξυπνάει από τις 4 τα χαράματα και σου λέει "ΜΑΜΑ ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ", όπως καταλαβαίνεις αυτές οι κυρίες που εργάζονται στα ιδρύματα ξέρουν από παιδιά...!!! και ξέρουν ότι μόλις κάποιος πάρει παιδί, του φεύγει η μαγκιά και προσγειώνεται στην πραγματικότητα...!!! κάπως έτσι προσγειώθηκε και στην πραγματικότητα η Αμερικανίδα που πήγε μέχρι την Ρωσία για να υιοθετήσει ένα μικρό αγοράκι, το οποίο πέθανε από κακοποίηση (κοινώς το σκότωσε στο ξύλο)(τα ιδρύματα αυτό φοβόνται πιο πολύ). Όσα έξοδα και να είχε κάνει, τα χρήματα δεν παίζουν κανένα ρόλο, τι θα κάνει η γνωστή σου οικογένεια εάν το παιδί τους βγει, αντάρτης;;; εε, αυτό το ίδρυμα δεν το ξέρει. Λοιπόν η κόρη μου είναι ταρζάν μέσα μόνο στο σπίτι, έξω είναι κυρία....! Άλλα παιδάκια όμως καλή μου είναι ταρζάν και έξω από το σπίτι, ένα κοριτσάκι έπιασε την κόρη μου να την πνίξει από το λαιμό. Ο πατέρας ατάραχος, συνηθισμένος, μην φανταστείς καμιά παλιοοικογένεια, μια συνηθισμένη ελληνική οικογένεια που απλά το τρίχρονο κοριτσάκι τους είναι ο τρόμος στην παιδική χαρά. Τι να κάνουνε;; να το σκοτώσουνε;; κάνουν τις πάπιες. Αυτό είναι το ένα σκέλος. Το άλλο καλή μου είναι πιθανές αρρώστιες, μην γελάς καθόλου αλλά υπάρχουν γονείς που υιοθετήσανε με αποτέλεσμα 6 μήνες αργότερα να πηγαίνουνε πίσω στο ίδρυμα από όπου έχουνε πάρει το παιδί για να το επιστρέψουνε γιατί παρουσίασε πρόβλημα υγείας σοβαρό. Συγγενικό μου λοιπόν πρόσωπο έψαχνε και αυτό για να υιοθετήσει, επειδή δουλεύει στον κλάδο υγείας και μάλιστα βλέπει και εγκαταλελειμμένα παιδάκια, έχει μιλήσει πολλές φορές με κοινωνικούς λειτουργούς που τις έχουνε πει απίστευτες ιστορίες για καταπληκτικές οικογένειες που όμως δεν κάνουν απλά για να υιοθετήσουνε γιατί δεν καταλαβαίνουνε τι τους περιμένει. Το παιδί δεν μεγαλώνει μόνο του θέλει χέρια, το ίδρυμα δεν μπορεί να είναι σίγουρο ότι η Χ ή Ψ οικογένεια έχει ένα περιβάλλον που θα αποδεχθεί το υιοθετημένο μέλος σαν ισότιμο και άρα θα συνδράμει (δεν μιλάω οικονομικά), ακόμα και αυτό παίζει ρόλο. Σε πολλές οικογένειες το υιοθετημένο παιδί είναι πρόβλημα γιατί αντί η άτεκνη θεία να αφήσει τα πλούσια περιουσιακά της στοιχεία στα ανιψιά της, τα αφήνει στο παιδί που υιοθέτησε και που πολλές φορές οι συγγενείς το έχουν δει με κακό μάτι. Δεν ξέρω λοιπόν εάν κατάφερα να σου λύσω κάπως την απορία γιατί τα ιδρύματα δεν δίνουν παιδάκια τόσο εύκολα. Ίσως γιατί πολύ απλά είναι καλύτερο για ένα παιδί να έχει το σταθερό περιβάλλον ενός ιδρύματος (όσο και κρύο εάν ακούγεται) παρά να βρεθεί σε ένα οικογενειακό περιβάλλον που μπορεί σύντομα να απογοητευτεί έχοντας μια εξιδανικευμένη εικόνα της απόκτησης ενός τέκνου.

 

Eχεις πολύ δίκαιο σε αυτά που λες!!!!! Και γω ακριβώς αυτά πιστευω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Τα παιδάκια είναι κυριολεκτικά "παρκαρισμένα " στα ιδρύματα όχι γιατί οι κοινωνικοί λειτουργοί βάζουν αυστηρά κριτήρια για τους υποψήψιους θετούς γονείς αλλά για άλλους λόγους.

Είναι τόσες πολλές οι αιτήσεις για υιοθεσία που δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεθούν θετοί γονείς που να ανταποκρίνονται στα κριτήριά τους.

Το πρόβλημα είναι ότι ο αριθμός των παιδιών διαθέσιμα προς υιοθεσία είναι μικρός.

Κι όταν λέω διαθέσιμα προς υιοθεσία εννοώ να μην υπάρχει νομικό κώλυμα για να προχωρήσει η υιοθεσία.

Τα περισσότερα παιδιά που είναι στα ιδρύματα έχουν τέτοια προβλήματα γιατί οι βιολογικοί γονείς κυρίως η μάνα δεν δίνει την συγκατάθεσή της για να υιοθετηθεί το παιδί κι ας της είναι αδύνατο να καταφέρει να το πάρει πίσω ή ας αδιαφορεί γι' αυτό εντελώς.

Ακόμη και τα εγκαταλελειμένα βρέφη δεν μπορούν να υιοθετηθούν αν δεν γίνουν όλες οι διαδικασίες που ορίζει ο νόμος προκειμένου να εντοπιστεί η βιολογική μάνα και να πάρουν την συγκατάθεσή της. Κι αν δεν βρεθεί τότε το μωρό είναι από τα "τυχερά" και δίνεται για υιοθεσία. Αυτές όμως οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες και στην καλύτερη των περιπτώσεων διαρκεί ένα με 2 χρόνια. Που σημαίνει ότι το παιδί φτάνει να υιοθετηθεί στην ηλικία των12 με 24 μηνών.

Υιοθεσία βρεφών από ιδρύματα είναι σπάνια φαινόμενο. Αντίθετα πολύ συχνό στις ιδιωτικές υιοθεσίες.

Πρέπει ν' αλλάξει η νομοθεσία γύρω από τις υιοθεσίες όλοι το φωνάζουν αλλά το κράτος δεν κάνει και πολλά.

Εντωμεταξύ τα παιδάκια μεγαλώνουν στα ιδρύματα , ιδρυματοποιούνται και όσο μεγαλώνουν, οι θετοί γονείς δεν τα προτιμούν για διάφορους λόγους και έχουν και τα δίκια τους.

Και έτσι απορρίπτονται πολλές αιτήσεις κατα τ' αλλα υπέροχων υποψήφιων θετών γονέων με το αιτιολογικό ότι τα κριτήρα που έθεσαν δεν ανταποκρίνονται στα παιδάκια που διαθέτει το ίδρυμα.

 

'Ημουν κι εγώ υποψήφια θετή μητέρα στο ΠΙΚΠΑ ΠΕΝΤΕΛΗΣ και μας απέρριψαν με το αιτιολογικό που σας έγραψα παραπάνω διότι ζητήσαμε παιδάκι έως 3 ετών, υγιές, όχι άλλης φυλής ή χρώματος. Όταν το έψαξα λίγο παραπάνω έμαθα τα παραπάνω που σας έγραψα. Οι κοινωνικοί λειτουργοί έχουν κυριολεκτικά δεμένα τα χέρια τους μ' αυτό το νομικό πλαίσιο που υπάρχει.

Όλοι κι όλα σε οδηγούν στις ιδιωτικές υιοθεσίες μέσω των κυκλωμάτων των δικηγόρων και των γιατρών. Δηλαδή στην αγοροπωλησία.

Όσοι έχουν κάποιες ευαισθησίες και αρχές απλά αντιστέκονται και μένουν χωρίς παιδί ή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ξανακάνουν αίτηση με νέα δεδομένα.

 

Καλές υπομονές σε όσους βρίσκονται σε αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα, είμαστε και μεις υποψήφιοι θετοί γονείς και έχουμε κάνει αίτηση για υιοθεσία εδώ και 2 περίπου χρόνια . Συμφωνώ ότι υπάρχουν πολύ σοβαρά προβλήματα στο νομικό πλαίσιο . Από τη μία καθυστερούν πάρα πολύ τα δικαστήρια των παιδιών προς υιοθεσία, από την άλλη ανθίζει η αγορά των ιδιωτικών υιοθεσιών.Λίγες είναι εκείνες οι περιπτώσεις ιδιωτικών υιοθεσιών όπου οι θετοί γονείς δεν μπήκαν στη διαδικασία της δοσοληψίας.Πρέπει να γίνουν τομές στο νομικό πλαίσιο γιατί το υπάρχον έχει σαν αποτέλεσμα την ιδρυματοποίηση των παιδιών και την ψυχική ταλαιπωρία των υποψήφιων θετών γονέων που περιμένουμε ελπίζοντας να φτάσει η σειρά μας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
'Ημουν κι εγώ υποψήφια θετή μητέρα στο ΠΙΚΠΑ ΠΕΝΤΕΛΗΣ και μας απέρριψαν με το αιτιολογικό που σας έγραψα παραπάνω διότι ζητήσαμε παιδάκι έως 3 ετών, υγιές, όχι άλλης φυλής ή χρώματος. Όταν το έψαξα λίγο παραπάνω έμαθα τα παραπάνω που σας έγραψα. Οι κοινωνικοί λειτουργοί έχουν κυριολεκτικά δεμένα τα χέρια τους μ' αυτό το νομικό πλαίσιο που υπάρχει.

Όλοι κι όλα σε οδηγούν στις ιδιωτικές υιοθεσίες μέσω των κυκλωμάτων των δικηγόρων και των γιατρών. Δηλαδή στην αγοροπωλησία.

Όσοι έχουν κάποιες ευαισθησίες και αρχές απλά αντιστέκονται και μένουν χωρίς παιδί ή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ξανακάνουν αίτηση με νέα δεδομένα.

 

Καλές υπομονές σε όσους βρίσκονται σε αναμονή.

 

 

Αν θέλεις εξήγησε μου λίγο γιατί μάλλον δεν κατάλαβα καλά.

Ζητήσατε παιδάκι έως 3 ετών, υγιές και λευκό. Δεν είχαν κάτι τέτοιο και για αυτό σας απέρριψαν; Χωρις να σας δείξουν άλλο παιδάκι; Τι σας είπαν ακριβώς;

Είχατε περάσει την οικογενειακή έρευνα; Σε τι στάδιο της αίτησης σας απέρριψαν;

 

Έχουμε κανει και εμείς αίτηση και τρόμαξα λίγο με το ποστ σου.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...