Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώμε σούπες και Φρουτοκρεμα !!!!!Βοήθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας γλυκές μου μαμαδες!!!σας παρακολουθώ και ειναι πολυ χρήσιμα αυτα που γράφετε!!!😊 και γιαυτο χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!😯

 

Η κόρη μου ειναι σχεδον 11 μηνων, απο 4 μηνών προσπαθώ να την μαθω να τα τρωει σουπες και φρουτοκρεμα αλλα τπτ. Δοκίμασα με διάφορους συνδυασμούς την σουπα με κοτόπουλο η και χωρίς μονο με λαχανικά πάλι δεν τρωει, μου γυρνάει το κεφαλάκι της και στοματακι κλειστό που με τπτ δεν ανοίγει!!!

Ξέχασα να αναφέρω οτι θυλαζω τα βραδια και το πρωί. Ααα και το κυριότερο βγαζει δοντάκια και αυτό με δυσκολεύει ακομα περισσότερο!!!

 

Ξέρετε μηπως άλλες συνταγές? θα της δεχτώ ευχάριστος.

Εαν ειχατε και εσεις παρόμοια εμπειρία???

 

Με τα κιλα ειναι ολα καλα προς το παρόν ετσι μου λενε οι γιατροί, τελευταια φορα που την μετρήσαμε οταν ηταν 10 μηνων ηταν 9 835kg.

Τρωει πολυ καλα γιαούρτι 10 % λιπαρα και φοβάμαι εαν ειναι κακο με τοσα λιπαρα?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!! Περιμένω συμβουλές😻😻

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν τρώτε εσεις δεν ζηλεύει; Δεν ζητάει να δοκιμάσει; Ειναι σε ηλικια που μπορει να φάει απο το δικό σας φαγητο και μαλιστα χωρις να το αλεθεις.Φρουτακια ολόκληρα εχεις δωσει;

Link to comment
Share on other sites

Στη χορτόσουπα τι βαζεις? Βαλε ανηθο, βαλε μαιντανο διοτι προσθετουν γευση. Επισης προσθεσε γλυκεια κολοκυθα ή γλυκοπατάτα ή παντζαρι. Δινουν με φυσικο τρόπο γλυκυτητα. Στο τελος να προσθετεις ωμο ελαιόλαδο.

Για την φρουτοκρεμα ας ελπίσουμε να ερθει η ωρα των καλοκαιρινων φρουτων που είναι πιο ευπρόσδεκτα! Τωρα στα χειμερινα εγω προσθετω στο τελος μια κουταλια από την κρεμα δημητριακων. Και φροντιζω να είναι αρκετα ωριμα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν τρώτε εσεις δεν ζηλεύει; Δεν ζητάει να δοκιμάσει; Ειναι σε ηλικια που μπορει να φάει απο το δικό σας φαγητο και μαλιστα χωρις να το αλεθεις.Φρουτακια ολόκληρα εχεις δωσει;

 

Ναι ναι μαμας κοιτάζει θελει!!!! αλλα φοβαμαι λιγο να της δώσω..

ναι εχω δωσει τα δαγκώνει κιολας γιαυτό φοβάμαι λιγο....:(

Link to comment
Share on other sites

Στη χορτόσουπα τι βαζεις? Βαλε ανηθο, βαλε μαιντανο διοτι προσθετουν γευση. Επισης προσθεσε γλυκεια κολοκυθα ή γλυκοπατάτα ή παντζαρι. Δινουν με φυσικο τρόπο γλυκυτητα. Στο τελος να προσθετεις ωμο ελαιόλαδο.

Για την φρουτοκρεμα ας ελπίσουμε να ερθει η ωρα των καλοκαιρινων φρουτων που είναι πιο ευπρόσδεκτα! Τωρα στα χειμερινα εγω προσθετω στο τελος μια κουταλια από την κρεμα δημητριακων. Και φροντιζω να είναι αρκετα ωριμα...

 

αχ ευχαριστώ πολυ κορίτσια μου!!!

εχω δοκιμάσει με μαϊντανό και αυτο δεν εφαγε....

για φρουτα βαζω μηλο πορτοκαλι εαν εχω αβοκαντο αχλαδι μπανανες ... παλια τις έτρωγε τωρα με τα δοντακια με τπτ... με το ζορι 2 κουταλιές... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη χορτόσουπα τι βαζεις? Βαλε ανηθο, βαλε μαιντανο διοτι προσθετουν γευση. Επισης προσθεσε γλυκεια κολοκυθα ή γλυκοπατάτα ή παντζαρι. Δινουν με φυσικο τρόπο γλυκυτητα. Στο τελος να προσθετεις ωμο ελαιόλαδο.

Για την φρουτοκρεμα ας ελπίσουμε να ερθει η ωρα των καλοκαιρινων φρουτων που είναι πιο ευπρόσδεκτα! Τωρα στα χειμερινα εγω προσθετω στο τελος μια κουταλια από την κρεμα δημητριακων. Και φροντιζω να είναι αρκετα ωριμα...

 

θα τα δοκιμάσω !!! Με γλυκοπατάτα δεν εχω κανει αυριο θα την δοκιμάσουμε....

παντος ευχαριστώ πολυ ...:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι μαμας κοιτάζει θελει!!!! αλλα φοβαμαι λιγο να της δώσω..

ναι εχω δωσει τα δαγκώνει κιολας γιαυτό φοβάμαι λιγο....:(

 

Ετσι κι αλλιώς πρεπει να κόψετε σιγα σιγα τα αλεσμενα... άλλωστε σε πολλα παιδια δεν αρεσει η υφή τους γιατι δεν ειναι το φυσικό.Φτιαξε εναν αρακά οπως θα τον έκανες για τον εαυτό σου με το κρεμμυδάκι με την ντομάτα και πάτησε το λιγο με το πυρουνι αν φοβασαι.επισης για κρεας εγω εκανα μπιφτεκακια στον ατμο που τα άφηνα αρκετή ωρα στον ατμομαγειρα και πραγματικα ελιωναν.Οσπρια,λαχανικα,ψάρια,ρύζι,ολα ελαφρώς πατημένα με το Πυρουνάκη για αρχή και σιγα σιγα κανονικά.Επισης ολα τα φρουτα εκτος απο Μήλο γιατι ειναι σκληρό μπορεις να της δινεις.Με οποίαδηποτε μαλακή τροφή ειναι σχεδόν αδύνατον να πνηγει.Εξαλλου μετα τους 12 μηνες συνήθως τα αλεσμενα τελος!!

Μπορούν να μασησουν και νωρίτερα αλλα εμεις φοβόμαστε και άδικα πιστεψε με...Υ.Γ.απο 12 μηνων ο δικός μου μασουσε κανονικό κρεας με τα πίσω ούλα,χωρις δοντια...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιώς πρεπει να κόψετε σιγα σιγα τα αλεσμενα... άλλωστε σε πολλα παιδια δεν αρεσει η υφή τους γιατι δεν ειναι το φυσικό.Φτιαξε εναν αρακά οπως θα τον έκανες για τον εαυτό σου με το κρεμμυδάκι με την ντομάτα και πάτησε το λιγο με το πυρουνι αν φοβασαι.επισης για κρεας εγω εκανα μπιφτεκακια στον ατμο που τα άφηνα αρκετή ωρα στον ατμομαγειρα και πραγματικα ελιωναν.Οσπρια,λαχανικα,ψάρια,ρύζι,ολα ελαφρώς πατημένα με το Πυρουνάκη για αρχή και σιγα σιγα mκανονικά.Επισης ολα τα φρουτα εκτος απο Μήλο γιατι ειναι σκληρό μπορεις να της δινεις.Με οποίαδηποτε μαλακή τροφή ειναι σχεδόν αδύνατον να πνηγει.Εξαλλου μετα τους 12 μηνες συνήθως τα αλεσμενα τελος!!

Μπορούν να μασησουν και νωρίτερα αλλα εμεις φοβόμαστε και άδικα πιστεψε με...Υ.Γ.απο 12 μηνων ο δικός μου μασουσε κανονικό κρεας με τα πίσω ούλα,χωρις δοντια...

 

πο πο μακάρι κοριτσι μου... θα τα κανω αυτα που μου εγραψες πολυ χρήσιμα... Ευχαριστώ :Dπολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας γλυκές μου μαμαδες!!!σας παρακολουθώ και ειναι πολυ χρήσιμα αυτα που γράφετε!!!😊 και γιαυτο χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!😯

 

Η κόρη μου ειναι σχεδον 11 μηνων, απο 4 μηνών προσπαθώ να την μαθω να τα τρωει σουπες και φρουτοκρεμα αλλα τπτ. Δοκίμασα με διάφορους συνδυασμούς την σουπα με κοτόπουλο η και χωρίς μονο με λαχανικά πάλι δεν τρωει, μου γυρνάει το κεφαλάκι της και στοματακι κλειστό που με τπτ δεν ανοίγει!!!

Ξέχασα να αναφέρω οτι θυλαζω τα βραδια και το πρωί. Ααα και το κυριότερο βγαζει δοντάκια και αυτό με δυσκολεύει ακομα περισσότερο!!!

 

Ξέρετε μηπως άλλες συνταγές? θα της δεχτώ ευχάριστος.

Εαν ειχατε και εσεις παρόμοια εμπειρία???

 

Με τα κιλα ειναι ολα καλα προς το παρόν ετσι μου λενε οι γιατροί, τελευταια φορα που την μετρήσαμε οταν ηταν 10 μηνων ηταν 9 835kg.

Τρωει πολυ καλα γιαούρτι 10 % λιπαρα και φοβάμαι εαν ειναι κακο με τοσα λιπαρα?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!! Περιμένω συμβουλές😻😻

 

 

 

Γιατί ξεκινήσατε στερεές τόσο νωρίς;

 

Δεν τρωει τίποτα γενικώς ή μόνο τώρα; Πολλα μωρά κλείνουν στόμα οταν ειναι έτοιμα για επόμενο στάδιο, πχ απο αλεσμένα σε μη αλεσμένα.

 

Γιατί θηλάζεις μόνο πρωί και βραδυ; Μέχρι το έτος το μητρικό γαλα εξακολουθεί να ειναι η κυρία τροφή του μωρού!

 

Οι συνταγές μπορούν να ειναι ότι τρώτε εσείς, αλλα χωρίς αλάτι ή ελάχιστο.

 

Παρόμοιες εμπειρίες γεμάτο το φόρουμ, πολλα μωρά ανοίγουν στόμα μετά το έτος!

 

Τα λιπαρά ειναι απαραίτητα για την ανάπτυξη του μωρού κι ειδικά για τον εγκέφαλο! Τίποτα light στα μωρά!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ξεκινήσατε στερεές τόσο νωρίς;

 

Δεν τρωει τίποτα γενικώς ή μόνο τώρα; Πολλα μωρά κλείνουν στόμα οταν ειναι έτοιμα για επόμενο στάδιο, πχ απο αλεσμένα σε μη αλεσμένα.

 

Γιατί θηλάζεις μόνο πρωί και βραδυ; Μέχρι το έτος το μητρικό γαλα εξακολουθεί να ειναι η κυρία τροφή του μωρού!

 

Οι συνταγές μπορούν να ειναι ότι τρώτε εσείς, αλλα χωρίς αλάτι ή ελάχιστο.

 

Παρόμοιες εμπειρίες γεμάτο το φόρουμ, πολλα μωρά ανοίγουν στόμα μετά το έτος!

 

Τα λιπαρά ειναι απαραίτητα για την ανάπτυξη του μωρού κι ειδικά για τον εγκέφαλο! Τίποτα light στα μωρά!

 

Ευχαριστώ για την απαντηση...

Βασικα απο τον 6 μηνα προσπαθω να την βαλω να συνηθίσει την σουπα ... αλλα χωρισχωρις αποτέλεσμα...

τωρα ειναι που την δινω οχι πολυ αλεσμενα... και ψιλό τρωει ...ναι με τον θηλασμό δεν ειχαμε ποτε προβλήματα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως δεν της αρεσουν οι σουπες και τα θελει πιο στερεα? στη δικια μου παντως δεν αρεσαν ποτε οι σουπες.

 

Επισης όταν μου κανει νουμερα της δινω μπουκιτσες με το χερι,,για καποιο λογο το δεχεται η την ξεγελω με ζεστο ψωμακι που τρελαίνεται της δινω δηλαδή για παράδειγμα το ψαρι κρυμμενο μεσα σε ψωμακι. Δες τι της αρεσει και δοκιμασε διαφορετικα στιλ μαγειρέματος.

 

Και δοκιμασε αυτο που σου εγραψε η Αλεξια,,τωρα πλεον πατημα με το πιρουνι και αν....αλεθε μονο αν το κρεας είναι σκληρο πχ κανενα μοσχαρι και δωσε της να φαει μπανανα κανονικα όπως την τρωμε εμεις η αχλαδι μαλακο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο συνταγές άλλο τιποτα εδω http://www.annabelkarmel.com/recipes - αυτή εχει βιβλίο που τα εχει πιο αναλυτικά αλλα θα πάρεις πολλες ιδέες απο το σάιτ.. Αν κατι το εχει σε μεγάλα κομμάτια πχ κοτόπουλο καρυ, απλα κόψει το σε μικρότερα κομμάτια

 

Κατι που αρέσει πολυ στα μωρα ειναι ζυμαρικα με σάλτσα τυριού - για την σάλτσα λιωνεις λιγο βούτυρο, βάλε λιγο αλεύρι και ανακατέψε καλα, μετά λιγο γάλα με ολα τα λιπαρά και αστο να ψηθει για κανά δεκάλεπτο και λιγο πριν το τέλος βάλε κασέρι (ανακάτευε συνεχεια)... Βάλε μεσα μπρόκολο η αρακά και ζυμαρικά μικρά για τα μωρα.. Δεν ξέρω μωρο να μη τρελλαινεται

 

 

Αλλιώς κανε δικά σου τυροπιτακια για παράδειγμα και βαλτα μπροστά της να ταιστει... Η κρατά της το κοντά στο στομα και αστο να το μασουλησει!

Κάνω και αυτο συχνα και ειναι τέλειο:

http://www.babyledweaning.com/blw-recipes/broccoli-and-cheese-muffins/

Link to comment
Share on other sites

Απο συνταγές άλλο τιποτα εδω http://www.annabelkarmel.com/recipes - αυτή εχει βιβλίο που τα εχει πιο αναλυτικά αλλα θα πάρεις πολλες ιδέες απο το σάιτ.. Αν κατι το εχει σε μεγάλα κομμάτια πχ κοτόπουλο καρυ, απλα κόψει το σε μικρότερα κομμάτια

 

Κατι που αρέσει πολυ στα μωρα ειναι ζυμαρικα με σάλτσα τυριού - για την σάλτσα λιωνεις λιγο βούτυρο, βάλε λιγο αλεύρι και ανακατέψε καλα, μετά λιγο γάλα με ολα τα λιπαρά και αστο να ψηθει για κανά δεκάλεπτο και λιγο πριν το τέλος βάλε κασέρι (ανακάτευε συνεχεια)... Βάλε μεσα μπρόκολο η αρακά και ζυμαρικά μικρά για τα μωρα.. Δεν ξέρω μωρο να μη τρελλαινεται

 

 

Αλλιώς κανε δικά σου τυροπιτακια για παράδειγμα και βαλτα μπροστά της να ταιστει... Η κρατά της το κοντά στο στομα και αστο να το μασουλησει!

Κάνω και αυτο συχνα και ειναι τέλειο:

http://www.babyledweaning.com/blw-recipes/broccoli-and-cheese-muffins/

 

Ευχαριστώ πολυ babycute... πολυ χρήσιμα αυτα που εγραψες thxxx:p

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα θα πω αφού τα έχεις δοκιμάσει όλα δεν χάνεις τίποτα, να της άφηνες μόνης της να ανακαλύψει το φαγητό; Πχ να έκοβες μπροστά της λίγη μπανάνα κ να έτρωγες εσύ μηπως σε μιμούνταν; Υπάρχει η μέθοδος baby led weaning αν φοβάσαι για κομμάτια ξεκίνα απλα μα αρκετα μαλακά αλλα να μπορεί να τα πιάσει. Μηπως νιώθει τη πίεση σου κ αντιδρά. Δοκίμασε κ ζωμους να παίρνει έστω ετσι καποια θρεπτικά στοιχεία. Δεν είμαι ειδικός κ εγώ στο ψάξιμο ειμαι σε ενα μήνα θα αρχίσουμε στερεες.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα θα πω αφού τα έχεις δοκιμάσει όλα δεν χάνεις τίποτα, να της άφηνες μόνης της να ανακαλύψει το φαγητό; Πχ να έκοβες μπροστά της λίγη μπανάνα κ να έτρωγες εσύ μηπως σε μιμούνταν; Υπάρχει η μέθοδος baby led weaning αν φοβάσαι για κομμάτια ξεκίνα απλα μα αρκετα μαλακά αλλα να μπορεί να τα πιάσει. Μηπως νιώθει τη πίεση σου κ αντιδρά. Δοκίμασε κ ζωμους να παίρνει έστω ετσι καποια θρεπτικά στοιχεία. Δεν είμαι ειδικός κ εγώ στο ψάξιμο ειμαι σε ενα μήνα θα αρχίσουμε στερεες.

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ ναι ετσι κανω μερικες φορες και πιανει... !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Κοριτσια μου καλησπερα! Εχω εναν μπεμπη 8 μηνων.. Εδω και εναμιση μηνα περιπου εχουμε ξεκινησει τις σουπες.. Ξεκινησαμε με χορτοσουπα αλλα δε μας αρεσε.. Εχουμε καταληξει να δοκιμασουμε σχεδον τα παντα.. Κ κοτοπουλο και μοσχαρακι, καροτο, πατατα, μπροκολο, του εχω βαλει κ λιγο ζυμαρικο κ τιποτα.. Τα χω δοκιμασει κ σε διαφορους συνδιασμους κ το καθενα μονο του ξεχωριστα .ηοως καταλαβω αν κατι δε του αρεσει αλλα τζιφος.. Εχετε να μου προτεινετε κατι; ειναι δυνατον να μην του αρεσει τιποτα;;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, popaki2007 είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα! Εχω εναν μπεμπη 8 μηνων.. Εδω και εναμιση μηνα περιπου εχουμε ξεκινησει τις σουπες.. Ξεκινησαμε με χορτοσουπα αλλα δε μας αρεσε.. Εχουμε καταληξει να δοκιμασουμε σχεδον τα παντα.. Κ κοτοπουλο και μοσχαρακι, καροτο, πατατα, μπροκολο, του εχω βαλει κ λιγο ζυμαρικο κ τιποτα.. Τα χω δοκιμασει κ σε διαφορους συνδιασμους κ το καθενα μονο του ξεχωριστα .ηοως καταλαβω αν κατι δε του αρεσει αλλα τζιφος.. Εχετε να μου προτεινετε κατι; ειναι δυνατον να μην του αρεσει τιποτα;;

εχεις δοκιμασει πιο ζεστο;πιο κρυο;να αλεσεις το κρεας αλλα τα λαχανικα να τα δωσεις πατημενα με το πηρουνι η σε κομματια;αλλα κρεατα;πχ κουνελι;γαλοπουλα;κατσικι;λεμονι;ρυζι;μυρωδικα;απο λαχανικα μονο αυτα;ντοματα;κολοκυθακι;δοκιμασε γλυκια κιτρινη κολοκυθα κ γλυκοπατατα.λογικα 8μ θα σας επιτρεπει κ ανθοτυρο ο γιατρος;

λαχανικα σκετα χωρις κρεας;να προσφερεις κομματια να πιασει μονο του να φαει;

παντα βοηθαει να τρωτε οικογενειακως κ σχεδον το ιδιο φαγητο.βεβαια τα δικα μου θελανε απο το πιατο μου συγκεκριμενα

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2018 at 3:57 ΜΜ, popaki2007 είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα! Εχω εναν μπεμπη 8 μηνων.. Εδω και εναμιση μηνα περιπου εχουμε ξεκινησει τις σουπες.. Ξεκινησαμε με χορτοσουπα αλλα δε μας αρεσε.. Εχουμε καταληξει να δοκιμασουμε σχεδον τα παντα.. Κ κοτοπουλο και μοσχαρακι, καροτο, πατατα, μπροκολο, του εχω βαλει κ λιγο ζυμαρικο κ τιποτα.. Τα χω δοκιμασει κ σε διαφορους συνδιασμους κ το καθενα μονο του ξεχωριστα .ηοως καταλαβω αν κατι δε του αρεσει αλλα τζιφος.. Εχετε να μου προτεινετε κατι; ειναι δυνατον να μην του αρεσει τιποτα;;

Tι σημαίνει δεν του αρέσει; Τι τρώει και πόσο;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εχεις δοκιμασει πιο ζεστο;πιο κρυο;να αλεσεις το κρεας αλλα τα λαχανικα να τα δωσεις πατημενα με το πηρουνι η σε κομματια;αλλα κρεατα;πχ κουνελι;γαλοπουλα;κατσικι;λεμονι;ρυζι;μυρωδικα;απο λαχανικα μονο αυτα;ντοματα;κολοκυθακι;δοκιμασε γλυκια κιτρινη κολοκυθα κ γλυκοπατατα.λογικα 8μ θα σας επιτρεπει κ ανθοτυρο ο γιατρος;

λαχανικα σκετα χωρις κρεας;να προσφερεις κομματια να πιασει μονο του να φαει;

παντα βοηθαει να τρωτε οικογενειακως κ σχεδον το ιδιο φαγητο.βεβαια τα δικα μου θελανε απο το πιατο μου συγκεκριμενα

Ναι δοκιμασα κ την γλυκοπατατα 2 μερες τωρα.. Σημερα του το δωσα απλα λιωμενο με το πηρουνι.. Αλλα τπτ κ παλι..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Tι σημαίνει δεν του αρέσει; Τι τρώει και πόσο;

Δεν θελει καν να φαει τις σουοες το μεσημερι.. Τρωει μια κουταλια κ δεν ξανανοιγει το στομα κ αρχιζει τα κλαμματα.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, popaki2007 είπε:

Δεν θελει καν να φαει τις σουοες το μεσημερι.. Τρωει μια κουταλια κ δεν ξανανοιγει το στομα κ αρχιζει τα κλαμματα.

 

Καταρχήν δοκίμασε άλλη μορφή: κομματάκια βρασμένο λαχανικό, κομματάκια φρούτο, κομματάκια κοτόπουλο. Πατημένα με πιρούνι, ή και μικρά κομμάτια να τα πιάσει με τα χεράκια (προφανώς όχι τίποτα σκληρό για αρχή). Βάλε του μακαρονάκι μικρό να το πιάσει ένα ένα, κομματάκια ψωμί κλπ, να δεις πώς θα πάει, μήπως απλά είστε έτοιμοι για κανονικό φαγητό κατευθείαν.

Μετά σκέψου μήπως ήδη όταν το ταϊζεις πεινάει τόσο που δε θέλει πειράματα και περιμένει το γάλα του. Μπορείς π.χ. να δώσεις λιγότερο γάλα σε ένα γεύμα και μετά, πριν την ώρα που κανονικά θα έτρωγε, να δοκιμάσεις με στερεά.

Η μήπως και το ανάποδο, δεν πεινά αρκετα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...