Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβος για πρωορο


Recommended Posts

ειμαι 36w2d!χθες εκανα την πρωτη διπλη δοση κορτιζονης για τα πνευμονακια του μωρου και σημερα θα κανω τις αλλες δυο αργα μου ειπε ο γιατρος δηλαδη κανα δυο ωρες μετα τη συμπληρωση του 24 ωρου.ολα αυτα γιατι εχω μια μικρη αιμοραγια και ισως γεννησω πριν τις 37 εβδομαδες.επισης εχω και διαβητη υπο διατροφη.το μωρακι ειναι απο 2800-3050 περιπου με τις αποκλισεις των μηχανηματων.υπαρχει περιπτωση το μωρακι να μπει θερμοκιτιδα μεν για αναπνευστικο ικτερο ελλιπη σιτιση κλπ και να ταλαιπωρηθουμε ετσι?και το θεμα δεν ειναι η ταλαιπωρια αλλα οτι ισως γεννηθει πρωορο δεν εχω εμπειρια και δεν ξερω τη συνεχεια...βοηθηστε με :( :( :( :(!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eiχα την εντύπωση οτι πρόωρο είναι πριν της 36 εβδομάδες. 37 εμδομάδες είσαι στο μήνα σου. Γιατι όλα αυτά ??

 

εκτος απο το ζαχαρο.εχω 3 μερες με λιγο αιματακι..λιγο καφε μετα την ουρηση.και ειμαι ξαπλα.με ειδε φυσικα ο γιατρος μου δεν ειχα απολυτος τιποτα τραχηλος αμνιακα πλακουντας μητρα ολα οκ...επισης καθαρα τα ουρα μου δεν υπαρχει μικροβιο..αλλα καποιες φορες μου ειπε ο γιατρος οτι καποια μωρακι βιαζονται οποτε μπηκαμε στη διαδικασια για κορτιζονη...αλλα εχω διαβασει τοσα πολλα και νιωθω τρομοκρατημενη μην παθει κατι το μωρο :( :( :( ax

Link to comment
Share on other sites

36+6 που γεννηθηκε ο δικος μου δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα... ουτε θερμοκοιτιδα, ουτε αναπνευστικο τιποτα.. Εγω επαιρνα κορτιζονη σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μμου για αλλο λογο. Εμεις το λεγαμε "οριακα προωρο" αλλα δεν υπαρχει τελικα αυτος ο ορος.. Με το καλο το μωρο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου. Το μωράκι σου είναι μια χαρά. Και στις βδομάδες και στα κιλά. Εμείς γεννηθήκαμε πραγματικά πρόωρες. Στις 29 εβδομάδες. Σήμερα 2 χρονών χαίρουν άκρας υγείας. Εκτός από κάποια ορθοπεδικά προβλήματα που διορθώνονται, κατατάλλα οκ. Ούτε οξυγόνα ούτε τίποτα, τόσα που πέρασαν. Απο σηψαιμία μέχρι εγκεφαλική αιμορραγία. Στεναχωριέμαι όταν σας λένε πάνω από 36 βδομάδων πως είναι πρόωρα. Σημμασία έχει πώς είναι τελειωμένα μωράκια απλά μόνο βάρος βάζουν σαυτές τις βδομάδες....τι να πώ. Να μην αγχώνεσαι. Να λες δόξα το Θεό που έφτασα σαυτές τις βδομάδες. Με το καλό το μωράκι σου. Φιλικά χχ

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου γγιστι εκανεσ ενεση .? Εχεισ μπει στο μηνα σου και να γενησεις δεν εχεισ προβλημα εγω γενησα 36 κ 6 2200 και ουτε θερμοκοιτηδα μπηκαμε ουτε ικτερο.μην ακουσ βλακειες ολα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites

ενοειτε δεν ρισκαρουμε τη ζωη του μωρου μασ αλλα εμεισ που δεν καναμε μηπωσ επρεπε να κανουμε λεω εγω τωρα?τελικα ο καθε γιατροσ λεει τα δικα του

Link to comment
Share on other sites

Tον τελευταιο καιρο βλεπω μεγαλη αμφισβιτηση ως προς τις μεθοδους και την ιατρικη αγωγη που πιθανον να χρησιμοποιουν καποιοι γιατροι. Εννοειται οτι πρεπει να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα, ομως με ποια ιατρικη γνωση προτεινουμε σε καποια γυναικα να παρακαμψει αυτο που της προτεινει ο γιατρος της και που μπορει να εχει επιπτωσεις στην ιδια ή στο μωρο της?

Το οτι δεν συνεβει σε καποια και κυλησαν ολα ομαλα δεν σημαινει οτι δεν μπορει να παει στραβα σε καποια αλλη... Υπευθυνος για την αγωγη ειναι αποκλειστηκα ο γυναικολογος που εχουμε επιλεξει. Ενα ολοκληρωμενο μωρο ειναι στις 40 εβδομαδες. Προωρο θεωρειται ενα μωρο που γεννιεται πριν τις 37 εβδομαδες. Θυμαμαι τον δικο μου που αγωνιουσε να φτασουμε οσο πιο κοντα στις 37 γιατι μειωνονται οι πιθανοτες για επιπολοκες,οχι οτι εξαλειφονται. Μην παιρνουμε τα παντα αψηφιστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμια φορα πρεπει και εμεισ οι ιδιεσ να χουμε αποψη για το μωρακι που κουβαλαμε μεσα στην κοιλια μας.εγω ας πουμε καταλαβα οτι το μωρακι μου δεν κουνιοταν και αμεσωσ πηγα στο γιατρο και το εσωσα παροτι ακουγα ειναι μεγαλο και δεν θα γυριζει,ξερω κ αλλα ατομα που δεν ακουγαν το μωρακι του δεν το παν στο γιατρο και μετα τα ριξαν σ αυτον οταν δημιουργηθηκε προβλημα.ο γιατρος βεβαια δεν ειναι θεοσ.

Link to comment
Share on other sites

καμια φορα πρεπει και εμεισ οι ιδιεσ να χουμε αποψη για το μωρακι που κουβαλαμε μεσα στην κοιλια μας.εγω ας πουμε καταλαβα οτι το μωρακι μου δεν κουνιοταν και αμεσωσ πηγα στο γιατρο και το εσωσα παροτι ακουγα ειναι μεγαλο και δεν θα γυριζει,ξερω κ αλλα ατομα που δεν ακουγαν το μωρακι του δεν το παν στο γιατρο και μετα τα ριξαν σ αυτον οταν δημιουργηθηκε προβλημα.ο γιατρος βεβαια δεν ειναι θεοσ.

Mπραβο κοριτσι μου. Να σου ζησει το μωρο.. προφανως εγω ημουν στον κοσμο μου, γιατι το πρωτο το εχασα με κεντρικη αποκολληση πλακουντα σε μεγαλη ηλικια κυησης και τιποτα δεν με προειδοποιησε, τα δευτερα τα γεννησα προωρα λογω προεκλαμψιας και παλι μαλλον ημουν στον κοσμο μου, και το τριτο στο οριο με μια μητρα ετοιμη να ανοιξει.. πρεπει τελικα να ημουν πολυ χαζη που δεν ακουγα το σωμα μου....

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο κοριτσι μου. Να σου ζησει το μωρο.. προφανως εγω ημουν στον κοσμο μου, γιατι το πρωτο το εχασα με κεντρικη αποκολληση πλακουντα σε μεγαλη ηλικια κυησης και τιποτα δεν με προειδοποιησε, τα δευτερα τα γεννησα προωρα λογω προεκλαμψιας και παλι μαλλον ημουν στον κοσμο μου, και το τριτο στο οριο με μια μητρα ετοιμη να ανοιξει.. πρεπει τελικα να ημουν πολυ χαζη που δεν ακουγα το σωμα μου....

 

 

δεκ καταλαβαινω γιατι μου επιτυθεσαι ετσι εδω μεσα γραφει ο καθενασ την εμπειρια του και τισ σκεψεισ του δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν.απλα εκφραζω την γνωμη μου η καθε μια απο μασ κρινει αυτο που θεωρει σωστο για τον εαυτο τησ.δεν επιβαλουμε την γνωμη μας ουτε καρπονομαστε απ τισ εμπειριεσ των αλλων .αν σε προσεβαλα λυπαμαι.

Link to comment
Share on other sites

δεκ καταλαβαινω γιατι μου επιτυθεσαι ετσι εδω μεσα γραφει ο καθενασ την εμπειρια του και τισ σκεψεισ του δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν.απλα εκφραζω την γνωμη μου η καθε μια απο μασ κρινει αυτο που θεωρει σωστο για τον εαυτο τησ.δεν επιβαλουμε την γνωμη μας ουτε καρπονομαστε απ τισ εμπειριεσ των αλλων .αν σε προσεβαλα λυπαμαι.

 

λυπαμαι για τα μωρα σου αλλα κ εγω εχω χασει και ξερω πωσ ειναι και να χανεσ και να αναμενεισ και να προσπαθεισ 3 χρονια ενω εχεισ κανει ενδομητριωση και ολοι σου λενε δεν θα κανεισ παιδι χωρισ εξωσωματικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα για προωρο, ο γιατρος παιρνει τα μετρα του. Αυτος ειναι υπευθυνος για εμας και το μωρο μας, και κανενας αλλος. Ευθυνη δεν παιρνουμε εμεις απο τον καναπε του σπιτιου μας. Τα πραγματα ειναι απλα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα για προωρο, ο γιατρος παιρνει τα μετρα του. Αυτος ειναι υπευθυνος για εμας και το μωρο μας, και κανενας αλλος. Ευθυνη δεν παιρνουμε εμεις απο τον καναπε του σπιτιου μας. Τα πραγματα ειναι απλα.

 

 

σιγουρα πωσ ξερεισ οτι θα ναι προωρο ομωσ?πρεπει κατι να αισθανθει η να δεισ κατι που σε βαζει σε σκεψεισ.εγω μεσα σε 5 μερεσ επαθα γυρανση πλακουντα με ειδε ο γιατροσ παρασκευη και τριτη γεννησα γιατι δεν ειχε υγρα το μωρο και θα πεθαινε αν εμενε 2 μερεσ ακομα.η τρελα μου και το ανχοσ μου να δουμε το μωρο με βοηθησε να και που μια φορα βοηθησε το ανχοσ σ εμενα.

Link to comment
Share on other sites

To παρόν φόρουμ είναι ένα φόρουμ γονέων και όχι γιατρών. Ο καθένασ γράφει με βάση την εμπειρία του και αυτός που ανοίγει ένα θέμα νομίζω πως αυτό ζητάει, γνώμες και εμπειρίες άλλων. Ολοι είμαστε άγνωστοι μεταξύ μας όποτε το να παίρνουμε προσωπικά ένα σχόλιο ενός ανθρώπου που ούτε γνωρίζουμε όύτε μας γνωρίζει δεν έχει νόημα.

 

όσον αφορά το θέμα , ο γενικός κανόνασ είναι ότι ένα παιδί πριν τις 36 εβδομάδες δε θεωρείται πρόωρο και οι περισσότερες που έχουμε γεννήσει στις 36, 37 εβδομάδες δε μας ζητήθηκε να κάνουμε ενέσεις.Τώρα αν το ιστορικό της θεματοθέτριας το απαιτούσε η κοπέλα χαζή δεν είναι και φυσικά θα ακούσει το γιατρό και όχι τη κάθε κίτσα και νίτσα που γράφει.

Link to comment
Share on other sites

To παρόν φόρουμ είναι ένα φόρουμ γονέων και όχι γιατρών. Ο καθένασ γράφει με βάση την εμπειρία του και αυτός που ανοίγει ένα θέμα νομίζω πως αυτό ζητάει, γνώμες και εμπειρίες άλλων. Ολοι είμαστε άγνωστοι μεταξύ μας όποτε το να παίρνουμε προσωπικά ένα σχόλιο ενός ανθρώπου που ούτε γνωρίζουμε όύτε μας γνωρίζει δεν έχει νόημα.

 

όσον αφορά το θέμα , ο γενικός κανόνασ είναι ότι ένα παιδί πριν τις 36 εβδομάδες δε θεωρείται πρόωρο και οι περισσότερες που έχουμε γεννήσει στις 36, 37 εβδομάδες δε μας ζητήθηκε να κάνουμε ενέσεις.Τώρα αν το ιστορικό της θεματοθέτριας το απαιτούσε η κοπέλα χαζή δεν είναι και φυσικά θα ακούσει το γιατρό και όχι τη κάθε κίτσα και νίτσα που γράφει.

 

Συμφωνω μαζι σου αλλα ο οροσ κιτσα νιτσα δεν αρμοζει.οταν ρωτας εδωμεσα καποιοι θα πουν αυτα που πιστευουν αλλιως αν δεν θες ν ακουσεις μην ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εγω πρωτη φορα ακουω ενεσεις κορτιζονης στις 36 εβδομαδες. Η θεματοθετρια καλως ακουσε το γιατρο της εφοσον τον εμπιστευοταν κι ευχομαι να πηγαν ολα καλα, ομως επειδη εχω ακουσει και για γυναικολογους που κανουν τις ενεσεις αυτες προληπτικα, ακομη και σε κυησεις χωρις κανενα προβλημα, καλο ειναι να παιρνουμε και μια δευτερη αποψη(απο γιατρο βεβαια),κορτιζονη ειναι αυτη οχι καραμελιτσες..

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι ομως οτι οτι σου πει ο γιατρος θα κανεις το ρισκαρεις οχι,κ αλλη γνωμη να περνε η κοπελα τι θα του λςγε οχι.κ γω ρωτησα να την κανιυμε οταν γεννουσα κ μου πε οχι κατι θα ξερε .

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι ομως οτι οτι σου πει ο γιατρος θα κανεις το ρισκαρεις οχι,κ αλλη γνωμη να περνε η κοπελα τι θα του λςγε οχι.κ γω ρωτησα να την κανιυμε οταν γεννουσα κ μου πε οχι κατι θα ξερε .

Κοιτα, και οι γιατροι ανθρωποι ειναι.. Υπαρχουν καλοι και κακοι γιατροι, οπως καλοι και κακοι δασκαλοι, υδραυλικοι κτλ. Αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα, να ενημερωνομαστε, και αν δουμε δυο τρια πραγματα που δε μας αρεσουν, αλλαζουμε γιατρο. Μιλαμε γενικα βεβαια δεν αναφερομαι στη συγκεκριμμενη κοπελα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...