Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζηταω συμβουλες και υποστηριξη


Recommended Posts

Καλησπερα σας..Εχω ξαναγραψει κατα καιρους στο φορουμ για διαφορα θεματα..Αυτη τη φορα ομως θα σας γραψω για να ζητησω συμβουλη για μια δυσκολη στιγμη μου..Θα τα πω απτην αρχη και συντομα.Μετα απο ενα εξωμητριο μετα απο σπερματεγχυση τον μαρτιο του 2014 ,κανω δευτερη επιτυχημενη προσπαθεια εξωσωματικης(εχω ηδη ενα αγορακι 2 ετων)και μενω εγκυος σε διδυμα.Μεχρι την 6η εβδομαδα ολα καλα,ωσπου ξεκινανε αιμορραγιες και καθηλωνομαι στο κρεββατι..Την 12η εβδομαδα δυστυχως,και αφου ειχα κανει την αυχενικη,αποβαλλω το ενα εμβρυο μετα απο πολλες συσπασεις και αιμορραγια.Μετα την αποβολη και αφου εχει σταματησει το αιμα συνεχιζουν ολα κανονικα με το δευτερο μωρακι μου.Δυστυχως ομως δεν ειχαμε χαπι εντ.Ξημερωματα της προηγουμενης Κυριακης σπανε τα νερα μου..Κανω εισαγωγη για παρακολουθηση και καθηλωση στο κρεββατι καθως ειμαι μονο στην 26η εβδομαδα..Αλλα η τυχη μου δεν ειχε τελος..Το επομενο βραδυ, που ηδη ημουν στην κλινικη παθαινω αποκολληση πλακουντα.Το αποτελεσμα για να μη σας ζαλιζω,ειναι οτι απο την προηγουμενη Δευτερα εχω το αγορακι μου 26 εβδ και 940γρ διασωληνωμενο στη μοναδα.Δεν μπορω ακομα να συνηδητοποιησω τι συμβαινει και θα ηθελα λιγη στηριξη και λιγα αισιοδοξα μηνυματα..Και θα ηθελα να ρωτησω και καποια πραγματα για την αντληση μητρικου.Απο δικη μου βιασυνη και λαθος παροτρυνση απο τον γιατρο μου πηρα 2 δοσεις dostinex για να κοψω το γαλα.Ομως το μετανιωσα καθως το γαλα μου ειναι το μονο που θα μπορω να του προσφερω οταν θα μπορει να σιτιστει κανονικα.Ετσι ξεκινησα αντλησεις καθε περιπου 4 ωρες(κι αυτο γιατι με ενα διχρονο και με τα δρομολογια στη μπεμπη δεν προλαβαινω πιο συχνα)το οποιο το πεταω γιατι χρειαζεται 14 μερες για να αποβληθει το φαρμακο..Το θεμα ειναι πως ειμαι στην 3η μερα αντλησεων αλλα βγαζω καθε φορα συνολο και απο τα δυο στηθη το πολυ 40μλ.Τι κανω λαθος;;Προλαβε και εδρασε το ντοστινεξ;Σας παρακαλω βοηθηστε με..το εχω μεγαλη αναγκη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχομαι πανω απ ολα να μεγαλωσει το μωρακι σας και να φτασει η ωρα η καλη να το παρετε αγκαλια!!!

Περασες πολλα και σιγουρα εισαι δυνατη μαμα! Θα τα καταφερει το μωρακι σας και θα ειστε μια χαρα!!!

 

Οσο αφορα τον θηλασμο, μην ανησυχεις...εσυ το μονο που μπορεις να κανεις και πρεπει να κανεις , ειναι να αντλεις οσο πιο πολυ μπορεις γαλα... Τα 40μλ μην σε ανησυχουν, εισαι μολις την 3η μερα αντλησης!

Συνεχισε και θα τα καταφερεις! στο ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Αντλείς με απλό ή νοσοκομειακό θήλαστρο; Τα νοσοκομειακά είναι πιό αποτελεσματικά και αν δεν κάνω λάθος μπορείς να αντλήσεις ταυτόχρονα από

τους δύο μαστούς ώστε να γλιτώσεις χρόνο. Η ποσότητα του γάλακτος λογικά θα αυξηθεί, είσαι ακόμα μόλις στην τρίτη μέρα. Ίσως θα ήταν καλό να μιλήσεις με κάποια σύμβουλο θηλασμού (υπάρχει και η τηλεφωνική γραμμή Αλκυόνη 10525).

Να σου ζήσει το μωράκι και να πάνε όλα καλά!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που ειχε γεννηθει ο ενας περιπου 1300γρ δεν με αφησαν να δωσω μητρικο γιατι δινουν ειδικο γαλα στα ελλειποβαρη μωρα για να παρουν αμεσα βαρος.ευχομαι να πανε ολα καλα και να παρεις συντομα το μωρακι σας σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Chris80, όλα καλά να πάνε με το μωράκι σου! Όπως σου είπαν και τα κορίτσια, να κάνεις αντλήσεις κάθε τρίωρο, με διπλό νοσοκομειακό θήλαστρο. Μη σε νοιάζει η ποσότητα, είναι πολύ νωρίς!

 

mpouli, σε ποιο μαιευτήριο σ'το είπαν αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα που ειχε γεννηθει ο ενας περιπου 1300γρ δεν με αφησαν να δωσω μητρικο γιατι δινουν ειδικο γαλα στα ελλειποβαρη μωρα για να παρουν αμεσα βαρος.ευχομαι να πανε ολα καλα και να παρεις συντομα το μωρακι σας σπιτι.

 

Αχου κοπελια δεν το πιστεύω οτι σου είπαν κατι τέτοιο!!!

Οταν πήγα να δω της φίλης μου το πρωωρακι στο νοσοκομείο (25 βδομαδων!!!) τις βάζανε ΟΛΕΣ να αντλούν να δίνουν στα μωρα του μέσω σωλήνα... Μια μάνα που ειδα ζήτησε ξένο και την πήραν στην άκρη να της μιλήσουν

Κρίμα στο Μητερα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας..Εχω ξαναγραψει κατα καιρους στο φορουμ για διαφορα θεματα..Αυτη τη φορα ομως θα σας γραψω για να ζητησω συμβουλη για μια δυσκολη στιγμη μου..Θα τα πω απτην αρχη και συντομα.Μετα απο ενα εξωμητριο μετα απο σπερματεγχυση τον μαρτιο του 2014 ,κανω δευτερη επιτυχημενη προσπαθεια εξωσωματικης(εχω ηδη ενα αγορακι 2 ετων)και μενω εγκυος σε διδυμα.Μεχρι την 6η εβδομαδα ολα καλα,ωσπου ξεκινανε αιμορραγιες και καθηλωνομαι στο κρεββατι..Την 12η εβδομαδα δυστυχως,και αφου ειχα κανει την αυχενικη,αποβαλλω το ενα εμβρυο μετα απο πολλες συσπασεις και αιμορραγια.Μετα την αποβολη και αφου εχει σταματησει το αιμα συνεχιζουν ολα κανονικα με το δευτερο μωρακι μου.Δυστυχως ομως δεν ειχαμε χαπι εντ.Ξημερωματα της προηγουμενης Κυριακης σπανε τα νερα μου..Κανω εισαγωγη για παρακολουθηση και καθηλωση στο κρεββατι καθως ειμαι μονο στην 26η εβδομαδα..Αλλα η τυχη μου δεν ειχε τελος..Το επομενο βραδυ, που ηδη ημουν στην κλινικη παθαινω αποκολληση πλακουντα.Το αποτελεσμα για να μη σας ζαλιζω,ειναι οτι απο την προηγουμενη Δευτερα εχω το αγορακι μου 26 εβδ και 940γρ διασωληνωμενο στη μοναδα.Δεν μπορω ακομα να συνηδητοποιησω τι συμβαινει και θα ηθελα λιγη στηριξη και λιγα αισιοδοξα μηνυματα..Και θα ηθελα να ρωτησω και καποια πραγματα για την αντληση μητρικου.Απο δικη μου βιασυνη και λαθος παροτρυνση απο τον γιατρο μου πηρα 2 δοσεις dostinex για να κοψω το γαλα.Ομως το μετανιωσα καθως το γαλα μου ειναι το μονο που θα μπορω να του προσφερω οταν θα μπορει να σιτιστει κανονικα.Ετσι ξεκινησα αντλησεις καθε περιπου 4 ωρες(κι αυτο γιατι με ενα διχρονο και με τα δρομολογια στη μπεμπη δεν προλαβαινω πιο συχνα)το οποιο το πεταω γιατι χρειαζεται 14 μερες για να αποβληθει το φαρμακο..Το θεμα ειναι πως ειμαι στην 3η μερα αντλησεων αλλα βγαζω καθε φορα συνολο και απο τα δυο στηθη το πολυ 40μλ.Τι κανω λαθος;;Προλαβε και εδρασε το ντοστινεξ;Σας παρακαλω βοηθηστε με..το εχω μεγαλη αναγκη...

 

Πήρες ολη τη δοση του φαρμάκου; Αν ναι λογικό ειναι να μειωθεί

Μήπως να πας στον γιατρο σου να σου δώσει φάρμακο που το αυξάνει;

Αλλιώς πολυ βρωμη και πολυ τσάι απο μάραθο

 

Ολα θα πανε τελεια με το μικρακι!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα σου είπαν οι κοπέλες, συνέχισε να αντλείς με νοσοκομειακό θήλαστρο και μην σε ανησυχεί η ποσότητα. Σάμπως αν το τάιζες απευθείας θα ήξερες πόσο πίνει; Και καλή τύχη στο μωράκι σου, καλό κουράγιο και δύναμη να έχει μέχρι να τελειώσει αυτή η δοκιμασία. (και σε εσένα υπομονή κοριτσάκι μου)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία με το μωράκι σου σου εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρει και να μπορέσεις να το πάρεις σπίτι σου!!! Υπομονή γιατί θα χρειαστεί να περάσει κάποιος καιρός να πάρει τα πάνω του. Τα κορίτσια που έχουν εμπειρία μια χαρά στα λένε, ρώτα και στο νοσοκομείο που είναι το μωράκι σου να σου δώσουν συμβουλές για να τα καταφέρεις με τον θηλασμό. Επίσης απο γνωστή μου ξέρω ότι μπορείς να καταψύξεις και το μητρικό γάλα για να το κρατήσεις για αργότερα. Λεπτομέριες δεν ξέρω. Καλή επιτυχία γερό να είναι το μωράκι σου και να σου ζήσει!!!

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ ολες σας για τις συμβουλες και για τις ευχες για τον μπεμπη μου..ειναι τοσο ομορφος κοριτσια κ δειχνει τοσο δυνατος που αποκλειεται να μην τα καταφερει να βγει αλωβητος απο ολο αυτο.στειλτε μας ολη τη θετικη σας ενεργεια.τη χρειαζομαστε...οσο για το γαλα προσπαθω να αντλω καθε τετραωρο γιατι εχω και τον μεγαλο μου που εχει καταλαβει οτι κατι γινεται κ εχει προσκολληθει πανω μου..φοβαται μη ξαναφυγει η μανουλα του..βγαζω καθε φορα γυρω στα 150μλ κ απο τα δυο στηθη κ το πεταω προς το παρον...θα σας γραφω νεοτερα...κ παλι ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...