Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ομφαλοκηλη στη μαμά, μετά τον τοκετό!!


vasoulagal

Recommended Posts

αφου σαραντησα πηγα για την καθιερωμενη εξεταση στον γυναικολογο , και μου ειπε οτι εχω ομφαλοκηλη!!! :(:(:( εχει καμια κοπελα εμπειρια του χειρουργειου? ειναι παντα απαραιτητη η επεμβαση? ειναι επωδηνο? τι αναισθησια γινεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα. εξαρτάται από το βαθμό της κήλης το αν θα χρειαστεί επέμβαση ή όχι και τί είδους. αυτό θα σου το πει ένας χειρουργός, όχι ο γυναικολόγος. και μια φίλη μου έκανε ομφαλοκήλη μετά τη γέννα και έκανε χειρουργείο με γενική αναισθησία. μέχρι τότε της είχαν πει να μην σηκώνει βάρος, να προσέχει όταν βήχει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ευχαρηστω για την απαντηση !! ναι και μενα μου ειπε να παω σε χειρουργο !! δηλαδη λες υπαρχει περηπτωση και να μην χρειαζεται χειρουργειο?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ευχαρηστω για την απαντηση !! ναι και μενα μου ειπε να παω σε χειρουργο !! δηλαδη λες υπαρχει περηπτωση και να μην χρειαζεται χειρουργειο?

 

Η ομφαλοκήλη υπήρχε πριν γεννήσεις ή δημιουργήθηκε αφού γέννησες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ομφαλοκήλη υπήρχε πριν γεννήσεις ή δημιουργήθηκε αφού γέννησες?

 

δημιουργηθηκε αφου γεννησα , ο γυναικολογος μου ειπε ( δεν εχω παει ακομα σε χειρουργο ) , οτι λογικα προηπυρχε απο πριν, και με την εγκυμοσυνη πεταχτηκε εξω !

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!κ εγω εκανα μετα τον πρωτο τοκετο μια μικρη ομφαλοκοιλη που εβγαινε οποε εβαζα δυναμη στην κοιλια πχ κανοντας κοιλιακους. πηγα σε χειρουργο που ειναι οικογενειακος μας φιλος κ μου εκανε "αναταξη" αν το λεω καλα με το χερι του, ουσιαστικα την εσπρωξε μεσα κ μ ειπε πως να την βαλω κ εγω εαν ξαναβγει. ευτυχως εκτοτε δεν εχει ξαναβγει παρολο που εκανα κ δευτερο μωρο κ γυμναζομαι συστηματικα. εμενα μ ειχε πει για λαπαροσκοπικη επεμβαση με την οποια ομως παλι δεν θα μπορουσα να σηκωνω βαρη κτλ οποτε την εχω αφησει μεχρι να μεγαλωσουν λιγο τα τεκνα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια! ειμαι στην 21η εβδομ κυησης και εχω κανει ομφαλοκηλη μου ειπε ο γιατρος. ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου, στην πρωτη δεν ειχα κανει. μου ειπε οτι για την ωρα δεν ειναι ανησυχητικο και συνηθως επανερχεται μετα τον τοκετο και οτι τωρα οφειλεται στην αποτομη διαταση της κοιλιας. Απ'οτι διαβαζω μενει και μετα ομως? derbybaby οταν εβγαινε η κηλη σε πονουσε?? εγω για την ωρα δε νιωθω κατι! απλα θα το παρακολουθει ο γυναικολογος και υποθετω αν μου μεινει μετα τον τοκετο θα με παραπεμψει σε χειρουργο..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

δημιουργηθηκε αφου γεννησα , ο γυναικολογος μου ειπε ( δεν εχω παει ακομα σε χειρουργο ) , οτι λογικα προηπυρχε απο πριν, και με την εγκυμοσυνη πεταχτηκε εξω !

Βασουλα, το ίδιο έπαθα κι εγώ. Όντως υπάρχει ένα" υπέδαφος για την δημιουργία της ομφαλοκήλης και με την πίεση τουτοκετού εμφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασουλα, το ίδιο έπαθα κι εγώ. Όντως υπάρχει ένα" υπέδαφος για την δημιουργία της ομφαλοκήλης και με την πίεση τουτοκετού εμφανίζεται.

 

katy εκανες επεμβαση? τι σου ειπε ο γιατρος ? εγω εχω σημερα ρνβ σε χειρουργο! ππφφφ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!!κ γω μόλις σαραντησα πήγα στην γυναικολόγο να με δει κ της είπα οτι πονάω λιγο στον ομφαλό με εξέτασε με το χέρι κ μου ειπε πως δημιουργείται κήλη.την ρώτησα τι να κανω γι αυτό κ μου ειπε να πλακωθω στους κοιλιακούς να δυναμωσει η κοιλιά μου..κ αν δω κάτι ανησυχητικό τότε ν απευθυνθώ σε χειρούργο.τι να κανω???φοβάμαι μήπως με τους κοιλιακους το ερεθισω.σκέφτομαι να παω κατευθείαν σε χειρούργο.ξέρεις κάποιος κατι γι αυτο?

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Elenikatz είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!κ γω μόλις σαραντησα πήγα στην γυναικολόγο να με δει κ της είπα οτι πονάω λιγο στον ομφαλό με εξέτασε με το χέρι κ μου ειπε πως δημιουργείται κήλη.την ρώτησα τι να κανω γι αυτό κ μου ειπε να πλακωθω στους κοιλιακούς να δυναμωσει η κοιλιά μου..κ αν δω κάτι ανησυχητικό τότε ν απευθυνθώ σε χειρούργο.τι να κανω???φοβάμαι μήπως με τους κοιλιακους το ερεθισω.σκέφτομαι να παω κατευθείαν σε χειρούργο.ξέρεις κάποιος κατι γι αυτο?

 

Εγώ γέννησα μέσα σε 5 λεπτά και για μια επιπλέον ώρα με έραβε, είχε καταστραφεί ένας μυς μου. Που και που με πιάνει κανας πόνος εκεί λόγω του χειρουργείου. Δε θες να μάθεις τι πόνους με πέρασα πάρα τα άπειρα παυσίπονα που πήρα ενδοφλέβια, στο μαιευτήριο μου ανέβηκε η πίεση στο 16 με 17

Πρέπει να κάνεις κοιλιακούς οντως κι αν συνεχίσει να πας σε χειρουργό. Εγω κοιλιακούς δεν κάνω και γι αυτό πονάω πάρα το χειρουργείο. Οπότε ξεκινά και μην το φοβάσαι.. Η άσκηση θα σε σώσει. Όταν για εποχή έκανα κι εγώ δεν πονουσα. Θέλω να πω ακόμα και χειρουργείο να κάνεις πάλι θα χρειαστεί να γυμνάζεισ τη περιοχή 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 21/2/2020 at 1:36 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Εγώ γέννησα μέσα σε 5 λεπτά και για μια επιπλέον ώρα με έραβε, είχε καταστραφεί ένας μυς μου. Που και που με πιάνει κανας πόνος εκεί λόγω του χειρουργείου. Δε θες να μάθεις τι πόνους με πέρασα πάρα τα άπειρα παυσίπονα που πήρα ενδοφλέβια, στο μαιευτήριο μου ανέβηκε η πίεση στο 16 με 17

Πρέπει να κάνεις κοιλιακούς οντως κι αν συνεχίσει να πας σε χειρουργό. Εγω κοιλιακούς δεν κάνω και γι αυτό πονάω πάρα το χειρουργείο. Οπότε ξεκινά και μην το φοβάσαι.. Η άσκηση θα σε σώσει. Όταν για εποχή έκανα κι εγώ δεν πονουσα. Θέλω να πω ακόμα και χειρουργείο να κάνεις πάλι θα χρειαστεί να γυμνάζεισ τη περιοχή 

Νεφέλη καλημέρα κ χρόνια πολλά με Υγεία!Καλη ανάρρωση εύχομαι!Εγώ πήγα τελικά σε χειρούργο να με δει κ να μου πει ακριβώς τι έχω κ να μου δώσει τις απαραίτητες οδηγίες.Είναι κήλη μου είπε αλλά προς το παρόν δεν χρειάζεται επέμβαση..μου είπε να μην κάνω κοιλιακούς,γιατί θα επιδεινωθεί η κατάσταση.γυμναστική κ κοιλιακούς μετά απο ενα εξάμηνο.Μου είπε να επικεντρωθώ στα παιδιά μου, γιατί θηλάζω κιόλας,να προσέχω..και θα το παρακολουθουμε.μου έδωσε να κάνω και μια εξέταση για κύστη στην χολή για να είμαστε σίγουροι ότι δεν ειναι κ κάτι άλλο.Αυτά..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα και από εμένα, επαναφέρω αυτό το θέμα καθώς πριν λίγες εβδομάδες, παρατήρησα ένα μικρό γρομπαλακι στην περιοχή του αφαλού. Σήμερα είχα κλείσει ραντεβού με χειρουργο, μου μίλησε για μια σχετικα μικρή ομφαλοκήλη που για την ώρα δεν υπαρχει λόγος να χειρουργηθεί, απλά να παρακολουθώ μήπως μεγαλώσει, σκλυρηνει ή πονάει. Λέει σε αυτό το σημείο πολλές φορές μπορεί να υπάρχουν από πολύ μικρή ηλικία λόγω του ομφάλιου λώρου και με τις εγκυμοσύνες πχ μπορεί να επιδεινωθούν, αλλά ότι μπορεί να μείνει κ στάσιμη και να μην χρειαστεί χειρουργείο.

 

 Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια αλλη κοπελα έχει κάνει σχετικό χειρουργείο και με τι μέθοδο (πλέγμα κλπ)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...