Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Νίκη

Recommended Posts

Α τα μυστικα ειναι !!!

Το πρωι + το απογευμα 1 κουπα πρασσινο τσαι

Το βραδυνο το αργοτερο στις 8,30μμ!

Να τρωμε σε ολα τα γευματα απο κατι για να ενεργοποιειται ο μεταβολισμος!

Εγω εχω κανει πολλες διαιτες στη ζωη μου ειμαι 1,72 και διατηρουμουν παντα στα 68 - 70 κιλα ποτε δεν πηγα παρακατω, αλλα ειναι τετοιος ο σωματοτυπος μου που φοραγα το small σε φουστες και απο πανω το

medium επειδη αλλιως μου ειναι σαν κοντο μπλουζακι!

Το θεμα ειναι επειδη εχω φτασει και τ α140 κιλα καποια εποχη με κατι κορτιζονες που εκανα οτι ειναι η μοναδικη φορα που χανω χωρις να πειναω!

 

Ασε τα κολπα που εχει πχ λεει το μεσιμερι λαχανικα βραστα ε αφου βραζω για τον μπεμπη ουτως η αλλως βαζω παραπανω και για μενα!

 

 

Εχχω αρχισει να σκεφτομαι μηπως να τρωω οτι το μωρο !!

χιχιχι!

 

Επισης οσες θηλαζετε μεγαλη βλακεια δικη μου!!!

Υπαρχουν ειδικες ισορροπημες διατροφες για οτν θηλαμσο που βοηθουν στο να χασεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 524
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΣΧΕΔΟΝ 30 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΙΛΑ??? ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΑ 64 ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΧΕΔΟΝ 96. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΖΥΓΙΖΟΜΑΙ.... μέχρι να βγω από το μαιευτήριο έχασα 10 κιλά(γέννησα με καισαρική) και εδώ και 3 εβδομάδες στο σπίτι μονο ένα 1 κιλό :-( τι να κάνω έχετε κάποια διατροφή κάτι? με έχει πιάσει κατάθλιψη θέλω να κλαίω συνεχεια!!

mVgep3.png

 

 

N63tp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλα! ο μικρός μου είναι 58 ημερών, και η μεγάλη μου, 3 ετών. εγώ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, γιατί η tsh μου τρελάθηκε και στις 2 εγκυμοσύνες κι έτσι δεν είχα πάρει πολλά κιλά, γιατί πρόσεχα πάρα πολύ!!! όμως το έχω δει το έργο των 30 κιλών σε κάθε εγκυμοσύνη, με την αδερφή μου, οπότε θα σου πω την δική της μέθοδο.

το πιο σημαντικό όμως εαν θηλάζεις, είναι να μην στερήσε τίποτα, γιατί τα έχει ανάγκη το μωράκι σου!!!!

το κόλπο είναι απλό και δοκιμασμένο. τρως τουλάχιστον 5 γεύματα την ημέρα, τρως απ'όλα, στο πιάτο του φρούτου, αποφεύγεις τα πολλά ψωμιά, και δεν αφήνεις τίποτα έξω απο την διατροφή σου. διότι, το θέμα δεν είναι μόνο να τα χάσεις αλλά να μην τα ξαναπάρεις κι'όλας!!!! όσο λοιπόν έχεις υπομονή, μην καταφύγεις σε εξαντλητικές δίαιτες γιατί σου χρειάζονται δυνάμεις τώρα με το μωράκι σου! και μην ξεχνάς, το σώμα σου θέλει τουλάχιστον όσο χρόνο έκανε για να τα πάρει τα κιλά, να τα χάσει για να μην έχεις κι άλλα προβλήματα όπως εξάντληση η αποβιταμίνωση κα.

να σου ζήσει το μωράκι σου!:P

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα παρει 25+ κιλα, μετα σταματησα να ζυγιζομε.

αλλα πριν σαραντησω ημουν 2 κιλα πιο αδυνατη απο πριν μεινω εγκυος!!!!!

και αυτο χαρη στην μπεμπα μου που καθε 2 ωρες θηλαζε πρωι βραδυ!! και που δεν ειχα βοηθεια με το μαγειρεμα και της καθημερινες δουλειες του σπιτιου που επρεπε να γινουν!!

 

τωρα που περιμενω το 2ο μωρακι μου ειμαι στην 27η βδομαδα και + 8 κιλα δεν νομιζω να ξανα φτασω τα 25!! βλεπετε η μπεμπα μου με κραταει σε φορμα !!

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

 

Τα μωρακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια αν δεν μπει κ φερμουαρ, δεν γίνεται δουλειά... Σίγουρα κολλάει κ ο μεταβολισμός μας αλλά ακούω τρελές δικαιολογίες πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ!!! ....τουλαχιστον οχι ολα...αυτη ειναι η πικρη δικη μου αληθεια. Ειδικα μετα την δευτερη γεννα, δυσκολα, πολυ δυσκολα επανερχεσαι. Θελει ραψιμο στοματος και γυμναστικη, που αν εισαι τετοιος τυπος δεν νομιζω να επαιρνες τοσα πολλα κιλα στις εγκυμοσυνες. Εγω ειμαι συν 15 κιλα περιπου απο οταν με γνωρισε ο αντρας μου που ημουν αδυνατη....μια κανω διαιτα μια χλαπακιαζω.....γουρουνα!

Link to comment
Share on other sites

χάνονται τα κιλά από όποιο λόγο κι αν προέρχονται..θέλει σωστή διατροφή, πέντε μικρά γεύματα, περπάτημα ή γυμναστική και πολύ νερό..όλες ξέρουμε..απλά το σώμα μετά τη γέννα θέλει τον χρόνο του, μπορει να φεύγουν τα κιλά και να μένουν οι πόντοι..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια μου δίνετε κουράγιο... ποτε δεν είχα τόσα κιλά πάντα πρόσεξα αλλα ξέρετε πως είναι αυτά "να το ευχαριστηθώ τώρα που μπορώ και κανεις δεν θα μου λέει stop και μετά θα τα χάσω με τον θηλασμό " την πάτησα όμως γιατί δεν έχω στάλα από gala και αν και δεν τρώω μένω στάσιμη στα κιλά :-( (κοτόπουλο,μοσχάρι,γαλοπούλα ,λαχανικά ,όχι λάδια,όχι πολύ αλάτι k.t.l ) θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που είπε η μανούλα effi11 .. επίσης δεν έχω την πολυτέλεια τις βοηθειας μανούλα δυστυχώς δεν έχω και η πεθερά μου δουλεύει όλη μέρα οποτε όλα περνούσαν και περνάνε από τα χερια μου ... θα κάνω υπομονή και θα επιμείνω ο επιμένων ... όλες μαζί θα τα καταφέρουμε δεν είμαι μονη ...

mVgep3.png

 

 

N63tp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπορει να φεύγουν τα κιλά και να μένουν οι πόντοι..

 

:-(:sad::-( Εχω περίπου 8 μήνες που γέννησα, η ζυγαριά δείχνει ότι θέλω να χάσω ακόμα ένα κιλό για να είμαι στα προ εγκυμοσύνης κιλά μου, τα τζην μου όμως δεν συμφωνούν... Ανοιξε η περιφέρεια, ο θώρακας? Πώς θα επανέλθω πλήρως?

Link to comment
Share on other sites

πριν τις εγκυμοσύνες ήμουν 63-65 κιλά. κανονική με "πιασίματα". μετά τις δύο εγκυμοσύνες έγινα 90κιλά. τα οποία δεν έχασα ούτε στην πρώτη ούτε στην δεύτερη εγκυμοσύνη.

τελικά, ξεκίνησα γυμναστήριο μη φανταστείτε κάτι τρομερό απλά στον πολιτιστικό μας 3 φορές την εβδομάδα (30' αερομπικ + 30' στατική γυμναστική με βαράκια χειρός, λάστιχα κ.λ.π οχι οργανωμένο γυμναστήριο και με ηλικίες αππό 20 -70 χρονών οπότε και το πρόγραμμα ήταν χαλαρό) και μέσα σε 8 μήνες έπεσα στα 70 κιλά. δεν έκανα δίαιτα απλά πρόσεχα τι έτρωγα, δεν στερήθηκα κάτι απλά όταν έτρωγα παραπάνω πρόσεχα τις επόμενες ημέρες. το περίεργο είναι οτι ακόμα και που μου έμειναν 5 (70 είμαι τώρα ενώ πριν τις εγκυμοσύνες ήμουν 63-65 κιλά) φοράω ρούχα στενά που φορούσα όταν ήμουν 63-65 κιλά και όλοι μου λένε οτι φαίνομαι πιο αδύνατη απο όταν ήμουν 65. το σώμα μου έχει σφίξει και έχω χάσει πόντους και έτσι φαίνομαι πιο αδύνατη. φέτος δεν θα μπορέσω να πάω (μάλλον δεν θα γίνει το τμήμα) και στεναχωριέμαι γιατί φοβάμαι μην και ξαναφουσκώσω.

πάντως πιστεύω οτι η γυμναστική ήταν το κλειδί και επαναλαβμάνω οτι ήταν γυμναστική χαλαρή. αν δεν έχετε λεφτά για γυμναστήρια, δείτε τα προγράμματα των δήμων σας μήπως και έχουν με λιγότερα χρήματα.

καλό κουράγιο σε όλες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα 20 κιλά στην εγκυμοσύνη κ τα έχασα όλα μόλις περπάτησε ο μικρός κ άρχισα να τρέχω από πίσω του.Τώρα που πλέον τρέχει κ σκαρφαλώνει παντού χάνω από αυτά που είχα πριν την εγκυμοσύνη χαχαχαχαχα

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δίαιτα δίαιτα και πάλι δίαιτα..

εγώ είχα βάλει 12 έχασα τα 10 στο μαιευτήριο αλλά γυρίζοντας σπίτι έβαλα αλλά 10 δηλαδή τι έκανα η έξυπνη μια τρύπα στο νερό ..

τελικός απολογισμός 116,6 έδειξε η ζυγαριά (αφού πλέον με βλέπει και φωνάζει μην κάνεις κάνα αστείο και ανέβεις.. )

βλέπεις έλεγα πρέπει να φάω για να πάρει θρεπτικά συστατικά το μωρό .. (δικαιολογίες τούμπανα δηλαδή για να μην χάσω τα πιτόγυρα)

εντέλει και δεν κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά και κιλά εβάλα

ώσπου ξύπνησα μια ωραία πρωία με βλέπω στο καθρέπτη και κατάλαβα πως έχω χαθεί κάτω απο στρώσεις λίπους.. και το λύπος δεν είναι σπιράκι για να το καλύψεις με μεικ απ ,. και να ήταν δηλαδή τόσο που το έφτασα θα ήθελα ολόκληρο εργοστάσιο για να το καλύψω..

οπότε ξεκίνησα σε διατροφολόγο διατροφή μέχρι να χάσω όλο το αποθηκευτικο σαβούριασμα που είχα κάνει τόσο καιρό κάνοντας τον σκουπιδοτενεκέ σε ότι έβλεπα..

προς το παρόν μειον 3 και συνεχίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

αγαπητές μου μανούλες θυμάστε που πριν μερικούς μήνες κλαιγόμουν πως θα φίγκου τα κιλά τις εγκυμοσύνης??? λοιπόν δεν θέλει άγχος έχασα είδη 16 κιλά και συνεχίζω μονο με διατροφή και προς θεού όχι αναψυκτικά και τηγανητά ...όλα αυτά σας τα λέω γιατί εγώ δεν είχα κανέναν να μου δόση κουράγιο ( εκτος απ τον αντρούλη μου που πάντα πιστεύει σε εμενα ) και να μου αναπτερώσει το ηθικό υπομονή λοιπόν και όλα γίνονται :-)

mVgep3.png

 

 

N63tp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πηρα 12 εχασα 2 στη γεννα!!!Το μωρο ηταν 4520 κι εγω εχασα 2 κοντεψα να παθω εγγεφαλικο αλλα ηταν κατακρατηση υγρων λογω καισαρικης...6 μερες μετα εχασα 8 μαζεμενα ουτε καταλαβα πως,σιγα σιγα αλλα 2 και οταν εγινε 10 μηνων που εκοψε μονος του τον θηλασμο αλλα 2.5 οποτε ειμαι λιγοτερα απ οταν εμεινα εγκυος...νομιζω ο θηλασμος βοηθαει

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυμοσύνη πήρα δεκαπέντε κιλά, ήμουν και με λίγα περιττά και ειλικρινά έγινα σαν ΜΟΣΧΑΡΑ.:shock: Τώρα, πέντε μήνες μετά τα έχω χάσει όλα +5 ακόμα (δεν ξέρω αν βοηθάει ο θηλασμός, πάντως προσέχω κιόλας αλλά όχι δίαιτα). Και θέλω να χάσω άλλα εφτά που είχα περιττά από πριν, τα οποία όμως έχουν κατοικοεδρεύσει και δεν θέλουν να αποχωρήσουν καθώς φαίνεται!:evil:Και χρειάζομαι και πολλή γυμναστική!

Σε όλα αυτά να σημειώσω ότι έχω μπει στα παλιά μου ρούχα αλλά ειδικά κάποια μπλουζάκια είναι τσίτα πλέον -και από το στήθος με το γάλα, αλλά και ο θώρακάς μου που έχει ανοίξει αρκετά.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

κ στις 3 εγκυμοσυνες επιπλεον 30 κιλα περιπου!!δλδ 90 στο συνολο!ευτυχως κ τις 3 φορες τα εχασα.λιγο στην αρχη προσεχα.πιστευω οτι βοηθαει το οτι δεν ειχα κ δεν εχω καμια βοηθεια για τα παιδια (περα απο τον αντρα μου οταν δεν δουλευει.σπανια δλδ)κ ολη μερα τα εχω εγω.οι κοιλιακοι μου εχουν εμφανιστει παλι (αλλα μονο το σχεδιο δυστυχως η κοιλιτσα εχει την χαλαρωση της).παντως για 3 γεννες ειμαι μια χαρα.ισως βοηθησε ο χορος που εκανα μεχρι τα 20 κ το σωμα εχει σχηματιστει.μικρυνε το στηθος μου(αν κ εξακολουθει να θεωρειται μεγαλο).αν ειχα χρονο κ χρηματα θα εκανα παλι χορο.οτι καλυτερο για ενα ωραιο γυναικειο σωμα!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ειχα παρει 11κιλα, την δευτερα γεννησα στις 10/12 και ζυγιστικα πριν βγω απο το μαιευτηριο και ημουν μειον 8κιλα, αν σκεφτεις οτι το μωρο ζυγιζε 3,500κιλα, οποτε τωρα θα παλεψω για τα 3 που εμειναν και οτι αλλο μπορω.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια και εγώ παλεύω με 3-4 κιλά, αλλά δεν ξεκολλάει η ζυγαριά..εννοείται προσέχω την διατροφή μου.. δεν ξέρω τι φταίει έχω ακούσει όμως πως για να φύγουν τα τελευταία κιλά θα πρέπει να ολοκληρωθεί ο θηλασμός και να έχει αποκατασταθεί η περίοδος.. έχετε αντίστοιχη εμπειρία? ή ξέρετε κάτι σχετικό ? (εγώ πλέον θηλάζω πρωί-βράδυ, το μωρό μου είναι 8 μηνών και η περίοδος είναι άφαντη...)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

η μικρή μου κοντεύει 10 μηνών.θηλάζω πρωί βράδυ και περίοδος μου ηρθε τον 5ο μήνα.στην εγκυμοσύνη πήρα 20 κιλά.τις πρώτες 10 μέρες έφυγαν τα 10 κιλάκια.τα υπόλοιπα 10 τα έχω ακόμα :( .δεν έχω κάνει καμιά δίαιτα,αλλά όλοι μου λένε οτι θα τα χάσω όταν σταματήσω να θηλάζω ή όταν αρχίσει να περπατάει η μικρή.Τώρα είμαι 65 κιλά.δεν έχω την απαίτηση να χάσω και τα 10.μου αρκεί να χάσω τα 5.Το μόνο κακό που τρώω είναι οι σοκολάτες.δεν ξέρω τι έχω πάθει αλλά θα μπορούσα να ζήσω μόνο με σοκολάτες τους τελευταίους μήνες.γιατί το έχω πάθει αυτό?

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Το μόνο κακό που τρώω είναι οι σοκολάτες.δεν ξέρω τι έχω πάθει αλλά θα μπορούσα να ζήσω μόνο με σοκολάτες τους τελευταίους μήνες.γιατί το έχω πάθει αυτό?

Λένε ότι ο θηλασμός μπορεί να προκαλέσει υπογλυκαιμία... Δεν ξέρω αν ισχύει!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι προσπαθω να βαλω μερικα κιλα, γιατι με το που γεννησα μεσα σε λιγο καιρο εφυγαν ολα και 2-3 παραπανω :mad: χωρις να κανω διαιτα η διατροφη, απλα θελω να βαλω κιλα και δεν μπορω, τι κακο και αυτο???

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι προσπαθω να βαλω μερικα κιλα, γιατι με το που γεννησα μεσα σε λιγο καιρο εφυγαν ολα και 2-3 παραπανω :mad: χωρις να κανω διαιτα η διατροφη, απλα θελω να βαλω κιλα και δεν μπορω, τι κακο και αυτο???

 

 

join the club!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ παλεύω με 3-4 κιλά, αλλά δεν ξεκολλάει η ζυγαριά..εννοείται προσέχω την διατροφή μου.. δεν ξέρω τι φταίει έχω ακούσει όμως πως για να φύγουν τα τελευταία κιλά θα πρέπει να ολοκληρωθεί ο θηλασμός και να έχει αποκατασταθεί η περίοδος.. έχετε αντίστοιχη εμπειρία? ή ξέρετε κάτι σχετικό ? (εγώ πλέον θηλάζω πρωί-βράδυ, το μωρό μου είναι 8 μηνών και η περίοδος είναι άφαντη...)

Εμενα η περίοδος ήρθε πρην ενα μηνα 9 μηνες μετα τη γέννα και θηλαζω 4 φορές την ημερα και 2 νύχτα αλλα τα κιλά εκει δεν φεύγουν με τίποτα ,3-4 κι εγω!! Νομίζω οσο Θηλαζουμε ο οργανισμός "κρατάει" λίπος για απόθεμα για το γάλα οπότε μάλλον πρεπει να πείνασουμε πολυ για να τα χάσουμε τωρα..η..να αγοράσουμε 2-3 καινούργια τζιν και να απολαμβάνουμε αυτο που κάνουμε χωρις να μας νοιαζουν τα κιλά!!!Εγω πλέον αυτο προσπαθώ και κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...