Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


sosoka80

Recommended Posts

διαβασα κι εγω αυτο το σαιτ αν και λιγο καθυστερημενα...μηνες τωρα μαζευω σταγονα σταγονα και αποθηκευω σε ουροσυλλεκτες:cry: πεταμα λοιπον ολα...

Η Αγλαια αναφερει πως τα δοχεια πρεπει να εχουν το σημα με το ποτηρακι-πιρουνακι... που φυσικα οι ουροσυλλεκτες δεν το εχουν... εψαξα λοιπον ολα τα σκευη μου και ειδα πως το μπιμπερο της avent δεν εχει το σημα οπως επισης και τα δυο μπιμπερο αποθηκευσης του ηλεκτρικου θηλαστρου medela που χρησιμοποιω... ειναι δυνατον να μην εχουν?? να τα θεωρησω ακαταλληλα??

μπαι μπαι γαλατακι μου :oops:

 

Δεν είναι απόλυτα απαραίτητο να έχουν το σηματάκι αυτό. Μπορεί να περιλαμβάνουν τη φράση "για επαφή με τρόφιμα" ή ειδική ένδειξη σχετικά με τη χρήση, που φυσικά τα μπιμπερό την περιλαμβάνουν.

Δες εδώ (στο άρθρο 15) http://eur-lex.europa.eu/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexplus!prod!DocNumber&lg=el&type_doc=Regulation&an_doc=2004&nu_doc=1935

 

Στα πλαστικά ωστόσο καλό είναι να δεις από τι υλικό είναι φτιαγμένα καθώς δεν είναι όλα εντελώς ασφαλή (κι ας χρησιμοποιούνται για τρόφιμα):

Οι πλαστικές συσκευασίες των τροφίμων έχουν τυπωμένο ένα ειδικό σύμβολο, το οποίο δηλώνει τον τύπο του πλαστικού από το οποίο είναι φτιαγμένα. Το σύμβολο αυτό αποτελείται από τρία βέλη που σχηματίζουν ένα τρίγωνο και έναν κωδικό αριθμό στο κέντρο του τριγώνου, που μπορεί να συνοδεύεται από τα αρχικά λατινικά γράμματα της χημικής ονομασίας του πλαστικού.

Οι κωδικοί 2, 4 και 5 θεωρούνται γενικά πιο ασφαλείς.

Ο κωδικός 1 κατηγορείται για ενδεχόμενες ορμονικές διαταραχές.

Ο κωδικός 3, του οποίου η χρήση έχει περιοριστεί σημαντικά, ενοχοποιείται για καρκινογενέσεις και καρδιαγγειακά.

Ο κωδικός 6 είναι ύποπτος για καρκινογενέσεις.

Η κατηγορία με τον κωδικό 7 θεωρείται η πλέον αμφιλεγόμενη και επικίνδυνη. Περιλαμβάνει πλήθος τοξικών ουσιών, οι οποίες δεν αναφέρονται στη συσκευασία, ανάμεσά τους και η δισφαινόλη-Α (BPA).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ψάχνοντας να αγοράσω δοχεία για αποθήκευση μητρικού γάλακτος, συνάντησα μια φαρμακοποιό (φαινόταν διαβασμένη επί του θέματος) η οποία μου ανέφερε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω και ουροσυλλέκτες για την ίδια δουλεια. Αρκεί βέβαια να ξεπεράσω την ιδέα ότι θα φυλάσσω την πολυτιμότερη τροφή για το μωρό μου μέσα σε ουροσυλλέκτη! Προτού το κάνω θα ήθελα τις γνώμες και τις γνώσεις σας. Ενδείκνυται (συγγνώμη αν το γράφω λάθος, αλλά έχω κολλήσει και δεν μπορώ να θυμηθώ την ορθογραφία του αυτή τη στιγμή) ο ουροσυλλέκτης για αυτή τη χρήση;:?:

 

Οι ουροσυλλέκτες δεν είναι κατάλληλοι για τρόφιμα!

Οπότε δεν είναι κατάλληλοι και για μητρικό γάλα που είναι τροφή.

 

Ενημέρωσε και τη φαρμακοποιό που δυστυχώς αναπαράγει λάθος συμβουλή από νοσοκομείο.

 

Το γάλα αποθηκεύεται σε οποιοδήποτε δοχείο για τρόφιμα αρκεί να είναι αποστειρωμένο.

Αν χρησιμοποιείς γυάλινα βάζα για την κατάψυξη, να τα γεμίζεις μόνο κατά τα 2/3 για να μη σπάσουν.

Από τα πλαστικά είναι προτιμότερα τα BPA free.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Της AVENT τα πλαστικά μπουκαλάκια δεν έχουν κανένα σήμα.Εγώ εκεί θα αποθηκεύσω απόψε το γάλα που θα αντλήσω. Ελπίζω δηλ να τα καταφέρω να αντλήσω. Θα είναι η πρώτη φορά.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ερώτηση που ΕΠΕΙΓΕΙ:

Άντλησα γάλα πριν δέκα λεπτά και το έβαλα σε αποστειρωμένο κυπελλάκι της AVENT και κατευθείαν στο ψυγείο. Η απορία μου είναι η εξής.

Το κυπελλάκι και το καπάκι έκαιγαν (μόλις τα είχα βράσει) και είχαν σταγόνες νερού (τα είχα βγάλει κατευθείαν από την κατσαρόλα).

Δεν πιστεύω να χαλάσει το γάλα επειδή το έβαλα σε βρεγμένο και καυτό κυπελλάκι και κατευθείαν στο ψυγείο;

Έχω σκοπό να δώσω το γάλα το βράδυ.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερώτηση που ΕΠΕΙΓΕΙ:

Άντλησα γάλα πριν δέκα λεπτά και το έβαλα σε αποστειρωμένο κυπελλάκι της AVENT και κατευθείαν στο ψυγείο. Η απορία μου είναι η εξής.

Το κυπελλάκι και το καπάκι έκαιγαν (μόλις τα είχα βράσει) και είχαν σταγόνες νερού (τα είχα βγάλει κατευθείαν από την κατσαρόλα).

Δεν πιστεύω να χαλάσει το γάλα επειδή το έβαλα σε βρεγμένο και καυτό κυπελλάκι και κατευθείαν στο ψυγείο;

Έχω σκοπό να δώσω το γάλα το βράδυ.

 

δεν υπαρχει προβλημα..

φανταζομαι ομως οτι 1. δεν θα δωσεις εσυ το γαλα και 2. οτι θα λειπεις και γι αυτο αντλησες..

: )

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει προβλημα..

φανταζομαι ομως οτι 1. δεν θα δωσεις εσυ το γαλα και 2. οτι θα λειπεις και γι αυτο αντλησες..

: )

 

Aκριβώς!!! Ο μπαμπάς μας θα το δώσει

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα μανούλες. Σκέφτομαι να κάνω τράπεζα μητρικού γάλακτος για την μπέμπα μου και ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει χρησιμοποιήσει σακουλάκια της lansinoh. Θα τα παραγγείλω από το ίντερνετ. Τα 50 κάνουν 10 λίρες και έχουν χωρητικότητα 180 μλ, ενώ της medela είναι ακριβότερα και χωράνε 150 μλ. Θα 'θελα όμως και μια γνώμη από κάποια μαμά που τα έχει χρησιμοποιήσει να μου πει εντυπώσεις.

Επεξεργάστηκαν by alex1979
Λαθος αριθμός

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μανούλες. Σκέφτομαι να κάνω τράπεζα μητρικού γάλακτος για την μπέμπα μου και ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει χρησιμοποιήσει σακουλάκια της lansinoh. Θα τα παραγγείλω από το ίντερνετ. Τα 50 κάνουν 10 λίρες και έχουν χωρητικότητα 180 μλ, ενώ της medela είναι ακριβότερα και χωράνε 150 μλ. Θα 'θελα όμως και μια γνώμη από κάποια μαμά που τα έχει χρησιμοποιήσει να μου πει εντυπώσεις.

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα σακουλάκια αλλά έχω χρησιμοποιήσει κατά κόρον της medela. Από το εξωτερικό (Αγγλία) σε παραγγελία μεγάλης ποσότητας, είχα βρει πολύ καλή τιμή σ' εκείνα (περίπου μισή τιμή).

 

Ωστόσο, αν ξεκινούσα σήμερα δεν θα έπαιρνα καθόλου σακουλάκια αλλά γυάλινα μπιμπερό με τάπες: μπορεί να βγαίνουν λίγο πιο ακριβά, αλλά τα ξαναχρησιμοποιείς όσες φορές θέλεις, το γάλα δεν μένει στα τοιχώματα (στο σακουλάκι, ειδικά κάποιο ποσοστό του λίπους παραμένει στα τοιχώματα) και μειώνεις τον κίνδυνο επιμόλυνσης του γάλακτος με τις απανωτές αλλαγές σκεύους (άντληση, σακουλάκι, μπιμπερό για να πιει το μωρό).

Εν τέλει, για τα σακουλάκια, αν σκεφτείς ότι για την ασφάλεια του γάλακτος κάθε σακουλάκι καλό είναι να το βάλεις και σ' ενα σακουλάκι τροφίμων (ώστε αν σκιστεί κάπου το σακουλάκι αποθήκευσης ή δεν κλείσει καλά, να μην τρέξει το γάλα και να μην ακουμπήσει κάπου οπότε θα είναι για πέταμα), καταλαβαίνεις για τι σπατάλη πλαστικού μιλάμε...

 

Η άντληση στο σακουλάκι απευθείας επίσης δεν είναι πολύ βολική κυρίως γιατί η μέτρηση στα σακουλάκια είναι εντελώς ανακριβής (μιλάω για της medela, όπου πάντα φαίνεται να έχεις βάλει περισσότερο γάλα απ' όσο είναι στην πραγματικότητα).

 

Τέλος, υπάρχουν κάποια μπιμπερό (έχουν αναφερθεί συχνά στο forum) που τυχαίνει να ταιριάζουν/βιδώνουν πάνω στα αντλητικά (της medela, τουλάχιστον) οπότε μπορείς να αντλήσεις απευθείας εκεί.

 

Εννοείται ότι τα μπιμπερό και οι τάπες τους θα πρέπει να αποστειρωθούν πριν τη χρήση και μ' ένα αυτοκόλλητο ή ένα χαρτάκι στερεωμένο μ' ένα λαστιχάκι, βάζεις γύρω από το μπιμπερό την ημερομηνία άντλησης και την ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

έχω χρησιμοποιήσει σακουλάκια της Lansinoh τα οποία προμηθεύτηκα από το http://www.apo-rot.de (6.37 ευρώ τα 25 σακουλάκια). Τα θεωρώ προτιμότερα από αυτά της medela γιατί έχουν διπλό κλείσιμο ασφαλείας, μεγαλύτερη χωρητικότητα και είναι φθηνότερα.

 

Συμφωνώ να χρησιμοποιούνται όσο το δυνατόν λιγότερα σκεύη κατά την άντληση και αποθήκευση του μητρικού γάλακτος και θεωρώ ότι αυτό μπορεί να συμβεί όταν η ποσότητα της τράπεζας είναι σχετικά μικρή, διαφορετικά είναι ασύμφορο και οικονομικά αλλά και από θέμα χώρου στον καταψύκτη. Εγώ για παράδειγμα έχω αυτή τη στιγμή ~30-40 σακουλάκια -έβγαζα γάλα κάθε μεσημέρι στη δουλειά και ανα δυο μέρες κατέψυχα-, τα οποία πλέον ξεπαγώνω και χρησιμοποιώ το απόγευμα στην κρέμα του μικρού. Δε νομίζω ότι θα μπορούσα να έχω τόσα κυπελάκια ή μπιμπερό για την αποθήκευση του γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

έχω χρησιμοποιήσει σακουλάκια της Lansinoh τα οποία προμηθεύτηκα από το www.apo-rot.de (6.37 ευρώ τα 25 σακουλάκια). Τα θεωρώ προτιμότερα από αυτά της medela γιατί έχουν διπλό κλείσιμο ασφαλείας, μεγαλύτερη χωρητικότητα και είναι φθηνότερα.

 

Συμφωνώ να χρησιμοποιούνται όσο το δυνατόν λιγότερα σκεύη κατά την άντληση και αποθήκευση του μητρικού γάλακτος και θεωρώ ότι αυτό μπορεί να συμβεί όταν η ποσότητα της τράπεζας είναι σχετικά μικρή, διαφορετικά είναι ασύμφορο και οικονομικά αλλά και από θέμα χώρου στον καταψύκτη. Εγώ για παράδειγμα έχω αυτή τη στιγμή ~30-40 σακουλάκια -έβγαζα γάλα κάθε μεσημέρι στη δουλειά και ανα δυο μέρες κατέψυχα-, τα οποία πλέον ξεπαγώνω και χρησιμοποιώ το απόγευμα στην κρέμα του μικρού. Δε νομίζω ότι θα μπορούσα να έχω τόσα κυπελάκια ή μπιμπερό για την αποθήκευση του γάλακτος.

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό ΑΛΛΑ ούτως ή άλλως το απόθεμα σπάνια χρειάζεται πραγματικά να είναι μεγάλο. Τις περισσότερες φορές καταλήγουμε με άπειρα σακουλάκια στην κατάψυξη που τελικά τα βάζουμε σε κρέμες και διάφορα άλλα για να μην πεταχτούν χωρίς όμως να ήταν τελικά απαραίτητο να αντλήσουμε τόσο πολύ γάλα. Η άντληση είναι μια επιβάρυνση για τη μαμά που καλό είναι να περιορίζεται στα απολύτως απαραίτητα...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο, εγώ επέστρεψα στη δουλειά σχετικά νωρίς (όταν ο μικρός ήταν 4 μηνών) κι επειδή πριν τη γέννα είχα αρκετά επαγγελματικά ταξίδια ήθελα να είμαι προετοιμασμένη κατάλληλα. Ευτυχώς δε χρειάστηκε να λείψω εκτός πόλης κι έτσι δημιουργήθηκε τοσο μεγάλο απόθεμα...

 

Από κάποια στιγμή και μετά (όταν πλέον το μωρό έτρωγε 3 γεύματα) η ποσότητα του γάλακτος που αντλούσα ήταν παραπάνω απ'οσο χρειαζόταν. Πλέον, έχω σταματήσει την άντληση και χρησιμοποιώ το αποθηκευμένο γάλα για την απογευματινή του κρέμα (γάλα, αλεσμένο δημητριακό και φρούτο). Οπότε σίγουρα θα καταναλωθεί όλο το απόθεμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες. Σκέφτομαι να κάνω τράπεζα μητρικού γάλακτος για την μπέμπα μου και ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει χρησιμοποιήσει σακουλάκια της lansinoh. Θα τα παραγγείλω από το ίντερνετ. Τα 50 κάνουν 10 λίρες και έχουν χωρητικότητα 180 μλ, ενώ της medela είναι ακριβότερα και χωράνε 150 μλ. Θα 'θελα όμως και μια γνώμη από κάποια μαμά που τα έχει χρησιμοποιήσει να μου πει εντυπώσεις.

 

 

Τα χρησιμοποιω εγω,όμως της medela ειναι καλυτερα, πιο ποιοτικα.

Τα ελαττωματα τους ειναι οτι παρολο που εχουν διπλο κλεισιμο, εχουν διαρροες, δεν στεκονται ορθια οταν ειναι γεματα (οταν ξεπαγωνω το γαλα βαζω το σακουλακι σε μια κουπα αλλιως θα γειρει και θα χυθει)και πρεπει να κοβω σελοτειπ για να το κολλαω στο θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αποθηκεύσω σε ένα απλό μπιμπερο το γαλα.θελω να αρχίσω να βγάζω λίγο με το θηλαστρο τώρα που σαραντισα να μπορώ να αφήνω λίγο σε κάποιον τη μπέμπα.εχω ένα απλό τις nuk.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Georgia_a είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αποθηκεύσω σε ένα απλό μπιμπερο το γαλα.θελω να αρχίσω να βγάζω λίγο με το θηλαστρο τώρα που σαραντισα να μπορώ να αφήνω λίγο σε κάποιον τη μπέμπα.εχω ένα απλό τις nuk.

Αποστειρωμένο μπιμπερό ή άλλο αποστειρωμένο δοχείο με καπάκι που κλείνει πολύ καλα. Οχι μπιμπερό με πιπίλα.  Μένει στο ψυγείο αν είναι να καταναλωθεί την ίδια μέρα, αλλιώς κατάψυξη. Απαγορεύονται τα γυάλινα δοχεία.

Γενικά συνιστάται εισαγωγή μπουκαλιού μετά τους 2 μήνες, για να μην μπερδευτεί το μωρό. Για μία φορά στις τόσες δε θα πάθει κατι, αλλά τόσο νωρίς να εισαι προετοιμασμένη ότι μπορεί να μην το δεχτεί καν. Επίσης αν λείψεις για ώρα (π.χ. αν τρώει κάθε 1-2 ώρες και λείψεις για 4) τόσο αρχή ακόμη θα πρέπει να έχει μαζί θήλαστρο να βγάλεις γάλα, αλλιώς θα γίνεις εντελώς χάλια. Γενικά μεχρι τους 3-4 μήνες, εμένα μου φαινοταν πιο εύκολο απλά να βγαίνω μαζί με το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλους/ όλες.

Τα φώτα σας παρακαλώ εάν γνωρίζετε...

Έχω αγοράσει σακουλάκια αποθήκευσης γαλακτος από μια εταιρεία δεν ξέρω αν επιτρέπεται να την αναφέρω τα οποία αναγράφουν ότι μπορούμε να διατηρήσουν το γάλα στην συμβατικη κατάψυξη έως 7 ημέρες. Από όσα έχω διαβάσει , ξέρω ότι το γάλα μπορεί να διατηρηθεί για τέλειομηνα υγιή μωρά 3-6 μήνες στην καταψυξη. Υπάρχει περίπτωση τα συγκεκριμένα σακουλάκια να περιέχουν ή κ να μην περιέχουν κάτι , ώστε να μην επιτρέπει η πολύμηνη συντήρηση; Έχετε ακούσει κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ekapi είπε:

Καλημέρα σε όλους/ όλες.

Τα φώτα σας παρακαλώ εάν γνωρίζετε...

Έχω αγοράσει σακουλάκια αποθήκευσης γαλακτος από μια εταιρεία δεν ξέρω αν επιτρέπεται να την αναφέρω τα οποία αναγράφουν ότι μπορούμε να διατηρήσουν το γάλα στην συμβατικη κατάψυξη έως 7 ημέρες. Από όσα έχω διαβάσει , ξέρω ότι το γάλα μπορεί να διατηρηθεί για τέλειομηνα υγιή μωρά 3-6 μήνες στην καταψυξη. Υπάρχει περίπτωση τα συγκεκριμένα σακουλάκια να περιέχουν ή κ να μην περιέχουν κάτι , ώστε να μην επιτρέπει η πολύμηνη συντήρηση; Έχετε ακούσει κάτι σχετικό;

Δεν έχω διαβάσει πουθενά ο χρόνος διατήρησης στην κατάψυξη να εξαρτάται από τη μάρκα της σακούλας και μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Γενικά 6 μήνες μαξ. δίνουν σε καταψύκτη με δική του πόρτα και αρκετά χαμηλή ρύθμιση θερμοκρασίας αλλά σίγουρα στην κατάψυξη αντέχει πάνω από μήνα. Εδώ 2-3 μέρες σου λένε ότι αντέχει στη συντήρηση. Πολύ περίεργο αυτό και να σου πω την αλήθεια θα δίσταζα να τα χρησιμοποιήσω για οτιδήποτε. 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση γι' αυτό και ηθελα να δω αν το έχει ξανακουσει κάνεις. Αλλά το γράφει σαφώς στις οδηγίες όπως επίσης το συνάντησα κ στα αρνητικά σχόλια του προϊόντος σε σελίδας εύρεσης αγοράς του. Έχω κ το θηλαστρο της ίδιας μάρκας γι'αυτό κ τα προτίμησα αλλά δεν το έψαξα καλά μάλλον.. έχεις δίκιο ότι είναι αμφιβόλου να τα χρησιμοποιήσω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...