Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΙΕΣΗ ΓΙΑ 3 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ


Recommended Posts

Αφου θηλαζει να μην αγχονεσε. Εγω ξεκινησα φρουτο μετα τους 7,5 και παλι δε βιαζομουν. Σουπιτσα στους 8 και κατι και καθολου κρεμες γιατι ειχαμε δυσανεξια σε οτιδηποτε γαλακτοκομικο αλλα δεν του αρεζαν και αυτες χωρις γαλα. Οποτε μεχρι 1 χρονο εδινα μονο 2 γευματα και μετα εδωσα και αυγο. Απογευμα εδινα το ιδιο φαγητο. Οχι απαραιτητα κρεας καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ισα ίσα δεν αγχώνομαι για το πόσο θα φάει το μωρό, ούτε μετράω μπουκιές. Σίγουρα κρεατάκι πρέπει να φάει. Αλλά σιγά μην κάτσω να το πιέσω να τρώει 3 φορές τη μέρα. Αυτό μου φάνηκε πολύ παράξενο. Και χωρίς σταδιακή εισαγωγή κάθε τροφής, ώστε να αποφευχθεί ή να προληφθεί αλλεργία σε κάποιο τρόφιμο.

 

Αυτό που λες είναι πράγματι περίεργο. Δηλαδή δεν δίνει λίγο χρόνο για κάθε λαχανικό ή φρούτο ή οτιδήποτε άλλο χωριστά ώστε να βλέπεις αν υπάρχει κάποια αντίδραση;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φαει ικανοποιητικη ποσοτητα στα πρωτα δυο γευματα δεν εχει νοημα να προσφερεις και τριτο. Εμεις φαγαμε 3ο γευμα μετα απο 1,5-2 μηνες, εμενα ομως δεν ετρωγε. Σε ενα παιδακι που θελει να φαει ειναι κριμα να στερουμε ενα γευμα παραπανω ή την δυνατοτητα να φαει περισσοτερο μονο και μονο για να μην δωσουμε κουταλι. Αν εχεις κακαφαγο παιδακι θα με καταλαβεις, παρακαλαω τη δικη μου να φαει δυο μπουκιες. Η πιεση ειναι αρνητικη οταν πιεζουμε το παιδι, οχι οταν πιεζουμε τη μαμα να προσφερει φαγητο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συνήθως τα μωρά που θηλάζουν αρχίζουν στερεές (σιγά σιγά) αφού κλείσουν τον 6ο μήνα. ο λόγος είναι η πρόληψη αλλεργικών αντιδράσεων.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά εδώ στην Ελλάδα τα έχουν με κρέμες μεχρι να πανε φαντάροι. Εγκληματικό.

 

 

Αγαπητή δεν ξέρω αν έχεις υπόψη πολλές εγκληματίες μαμάδες (εδώ στην Ελλάδα)ς οι οποίες ταίζουν με κρέμα τα μωρά τους μέχρι να γίνουν φαντάροι. Ατυχής ο χαρακτηρισμός και το σχόλιο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ξεκινήσαμε νωρις στερεες τροφες, οποτε δε μπορουσα να ακολουθησω το baby led weaning αλλά από 7 μηνών τρώει κομματάκια ο δικός μου.

 

8 μηνων εδω

 

Τρώει κομματάκια ή τρέφεται με κομμάτακια; Υπάρχει διαφορά. Και το δικό σου ξεκίνησε με αλεσμένα και κρέμες. Και μετά άρχισε να δοκιμάζει ολόκληρη τροφή. Πως ζητά να κάνει κάτι τέτοιο ένα μωρό που όλη του τη ζωή έπινε μόνο γάλα;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Τσάρλι. Καταρχήν ήθελα εδώ και καιρό να σε συγχαρώ που τα καταφέρατε τόσο καλά. Θυμάμαι τα μηνύματά σου πριν από μερικούς μήνες και τις δυσκολίες που είχατε.

 

Συμφωνώ με τον τρόπο που θέλεις να αρχίσεις να μοιράζεσαι με το παιδί σου το φαγητό, ως τροφή και ως οικογενειακό γεγονός. Κι εμείς έτσι περίπου κάναμε. Το ότι άργησαν να φάνε δεν έχει να κάνει πιστεύω με το ότι δεν ήταν αλεσμένο το φαγητό, αλλά με το ότι δεν ήταν έτοιμες οι κόρες μου. Κι όταν τους το άλεθα, δεν έβλεπα καμμιά διαφορά.

 

Ο γιατρός μου είχε πει να ξεκινήσουμε κι άλλες τροφές. Αλλά αν το παιδί δεν θέλει, τι θα κάνεις, θα του βάλεις σωληνάκι, ή θα του κλείνεις τη μύτη για να ανοίξει το στόμα; Ή θα του κάνεις μια ώρα τον καραγκιόζη για να ξεχάσει ότι δεν θέλει να φάει;

Ρώτησα το γιατρό αν χρειάζεται να κάνουμε εξετάσεις για να δούμε αν τους λείπει τίποτε, και μου είπε ότι δεν χρειάζεται, εξετάσεις κάνουμε μόνο όταν έχουμε ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά, και στις δικές μου δεν υπήρχε τέτοια ένδειξη. Εφόσον η δική σας γιατρός συνέστησε εξετάσεις, κάντε τις.

 

Πάντως εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη με τον τρόπο που έγινε η μετάβαση στις στερεές τροφές, ώστε το φαγητό να μην γίνει αφορμή άγχους. Το ίδιο θα κάνω και με τον μικρούλη μου, όταν έρθει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

@ditop

Για την απορία σου περί αλέσματος.

Υπήρχαν μύλοι,γουδιά και άλλα αλεστικά...

Επίσης από μαρτυρία της μαμάς...

Μασούσαν το σκληρό φαγητό οι μαμάδες και το έδιναν αλεσμένο και μασημένο στο μωρό.Άλλοι καιροί,άλλα ήθη αν σου φαίνεται κομματάκι αηδιαστικό.

@tsarli

Τρία γεύματα ταυτόχρονα πρώτη φορά ακούω.Συνήθως κάθε 15 μέρες προστίθεται γεύμα(απόπειρα γεύματος δλδ).

Συνήθως οι παιδίατροι ξεκινούν με φρούτα(ο δικός μου με κρεατοχορτόσουπες

και ήταν ένας από τους λόγους που τον διάλεξα).

Εμείς ολοκληρώσαμε σε τρία γεύματα κάπου στο τέλος του όγδοου μήνα.Καθυστερήσαμε λίγο.

Καλή επιτυχία με όποιο τρόπο ανταποκρίνεστε καλύτερα ...

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τρώει κομματάκια ή τρέφεται με κομμάτακια; Υπάρχει διαφορά. Και το δικό σου ξεκίνησε με αλεσμένα και κρέμες. Και μετά άρχισε να δοκιμάζει ολόκληρη τροφή. Πως ζητά να κάνει κάτι τέτοιο ένα μωρό που όλη του τη ζωή έπινε μόνο γάλα;

 

Τρεφόταν με κομματάκια, τώρα τρώει κανονικό φαγητό και φρουτο κλπ όπως το τρώμε εμείς.

Αλεσμένα έχει να φάει από 6 μηνών. Κρέμες του έδινα αναγκαστικά για λίγο διάστημα για να βάζω το γάλα του, γιατί μου έκοψε το μπουκάλι.

 

Οπως είπα και σε προηγούμενο πόστ, ξεκινήσαμε πολύ νωρίς.

Μια φίλι μου ξεκίνησε λίγο αργότερα (5 μηνών) και του έδινε τις τροφές όπως ήταν.

Δεν είχε κανένα πρόβλημα απολύτως. Ακόμη θηλάζουν κιόλας και τρώει κανονικά από τότε.

 

Το baby led weaning δεν είναι μια ιδέα δική μου ή της τσάρλι που απλά τη μοιραστήκαμε-το κάνουν χιλιάδες γονείς.

Ενημερώσου για το τι μπορει και τι δεν μπορεί, ενα μωρό.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πριν 100 ή 1000 ή 10000 χρονια που δεν υπηρχε φαριν λακτε και μουλτι τα παιδια υποσιτιζοταν (και δε μιλαω για την κατοχη, γενικα μιλαω για ολα τα παιδακια του κοσμου). Ποιος το λεει οτι το γαλα δεν προσφερει πολυτιμα στοιχεια, οι βιομηχανιες;

Οι αρχαιοι Ελληνες δηλ. πως επεζησαν και γεννηθηκαμε εμεις οι παντογνωστες που με την τελεια διατροφη μας ειμαστε υγειεστατοι.

 

Το μηνυμα μου απευθυνοταν στην τσαρλι που το μωρακι της ειναι 6μηνων και μπηκαν οι στερεες, οποτε συνεπαγεται οτι δεν μπορει να λαβει μονο απο το γαλα τα στοιχεια του οργανισμου για να ενδυναμωση του ανοσοποιητικου, ως εκ τουτου ΠΡΕΠΕΙ να τραφει και με αλλες τροφεσ για να παρει σε ικανοποιητικη ποσοτητα αυτα που πρεπει και κυριωσ σιδηρο που σε καμια περιπτωση δεν μπορει να αναπληρωσει το γαλα αλλα το κρεας που ακομα και οι αρχαιοι ελληνες ετρωγαν πολυ απο αυτο...........με γουδι. (εκει αποσκοπουσε το προηγουμενο μηνυμα μου)

 

Υγ...εγω δεν μιλησα για (φαριν λακτε ουτε για ποσοτητα αλλα ουτε και για τροπο αλεσματος) απλα τονησα την αναγκαιοτητα των τροφων περα απο το γαλα στο σωστα απαιτουμενο χρονο......γιατι η μη ληψη τους......σιγουρα δεν θα κανει καποιον υγιεστατο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μηνυμα μου απευθυνοταν στην τσαρλι που το μωρακι της ειναι 6μηνων και μπηκαν οι στερεες, οποτε συνεπαγεται οτι δεν μπορει να λαβει μονο απο το γαλα τα στοιχεια του οργανισμου για να ενδυναμωση του ανοσοποιητικου, ως εκ τουτου ΠΡΕΠΕΙ να τραφει και με αλλες τροφεσ για να παρει σε ικανοποιητικη ποσοτητα αυτα που πρεπει και κυριωσ σιδηρο που σε καμια περιπτωση δεν μπορει να αναπληρωσει το γαλα αλλα το κρεας που ακομα και οι αρχαιοι ελληνες ετρωγαν πολυ απο αυτο...........με γουδι. (εκει αποσκοπουσε το προηγουμενο μηνυμα μου)

 

Υγ...εγω δεν μιλησα για (φαριν λακτε ουτε για ποσοτητα αλλα ουτε και για τροπο αλεσματος) απλα τονησα την αναγκαιοτητα των τροφων περα απο το γαλα στο σωστα απαιτουμενο χρονο......γιατι η μη ληψη τους......σιγουρα δεν θα κανει καποιον υγιεστατο!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Οσο για τα 3 γευματα ειναι καθαρα λαθος οδηγιες του παιδιατρου κατα την γνωμη μου!!!!!!!!!! Ακρως υπερβολικα τα 3 γευματα!!!!!!!! Σταδιακα μπαινουν!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχαιοι Ελληνες δηλ. πως επεζησαν και γεννηθηκαμε εμεις οι παντογνωστες που με την τελεια διατροφη μας ειμαστε υγειεστατοι.

Οι αρχαίοι Έλληνες είχαν προσδόκιμο ζωής τα 40-50 χρόνια, ενώ οι γυναίκες λόγω των κινδύνων του τοκετού και της μητρικής θνησιμότητας που συνεπαγόταν, στην πλειοψηφία τους πέθαιναν συνήθως πριν τα 40.

 

Για να μην μιλήσουμε για παιδική θνησιμότητα...

 

Κάποιοι σαφώς επιβίωναν μέχρι αυτό που λέμε στις μέρες μας τρίτη ηλικία ή τουλάχιστον μέχρι να κάνουν παιδιά, αλλά δεδομένου ότι οι περισσότερες γυναίκες έκαναν παιδιά πριν τα 20, το γεγονός ότι το είδος κατάφερε να διαιωνιστεί δεν λέει πολλά πράγματα για την ποιότητα της διατροφής, της περίθαλψης και της υγιεινής στην αρχαία Ελλάδα, ούτε μας επιτρέπει να πανηγυρίζουμε για το προσδόκιμο ζωής.

 

Επίσης όταν δεν υπήρχαν τα μούλτι, οι μαμάδες συνήθιζαν να δίνουν στα μωρά μόνο μαλακά φαγητά που τα πατούσαν με τα δάχτυλά τους ή τα μασούσαν πρώτα πριν τα δώσουν στα μωρά. Όπως φαντάζεσαι στα χρόνια των γιαγιάδων μας, το τελευταίο που τις απασχολούσε ήταν πώς θα λιώσουν το κρέας για να ταΐσουν τα μωρά τους, αφού το κρέας σε καθημερινή βάση ήταν πολυτέλεια άγνωστη για πολλούς. Κι αν το παιδί είχε αναιμία και ήταν λίγο νωθρό, τόσο το καλύτερο αφού καθόταν ήσυχο χωρίς να δημιουργεί προβλήματα.

 

Και ξαναλέω, ας μην μιλήσουμε για τα ποσοστά βρεφικής και παιδικής θνησιμότητας λόγω κακής σίτισης και πνιγμών τότε που δεν υπήρχαν τα κακά γάλατα, τα διαβολεμένα μούλτι, και οι τρισκατάρατες φαρίν λακτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λίγα ξέρω και γω και έχω εντυπωσιαστεί με το μωρό μιας γνωστής που ακολουθεί τη μέθοδο αυτή.

 

Δεν είναι όλα τα μωρά ίδια. Μην κρίνεις από μεμονωμένα περιστατικά.

 

Κατά τα άλλα, αυτό που μου φάνηκε περίεργο είναι η ξαφνική εισαγωγή 3 γευμάτων. Νόμιζα, σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει και εδώ μέσα, ότι πρώτα δίνουν ένα φρούτο, μετά περνάει ένα 4ημερο π.χ. και βάζουν δεύτερο κλπ. Το ίδιο δεν θα έπρεπε να ισχύει και με τα γεύματα? Π.χ. την 1η εβδομάδα μόνο πρωινό και σταδιακά να μπει το μεσημεριανό και τελευταίο το βραδυνό.

Ακόμη και αλεσμένα, πώς το μωρό θα φάει με τη μία 3 γεύματα? Εκεί είναι η απορία μου.

 

Είναι όντως πολλά τα 3 γεύματα με τη μία. Πρέπει να συνηθίσει και να προσαρμοστεί λίγο το μωρό. Ξεκίνα με χορτόσουπα για μεσημεριανό και μετά βάζεις φρούτα και απογευματινό.

Link to comment
Share on other sites

http://www.foninaousis.gr/go.asp?do=news&id=4900

Ενα πολυ ωραιο αρθρο

 

Το ηθικό δίδαγμα ποιο είναι από αυτό το άρθρο; Να μην εμβολιαζουμε τα παιδιά μας; Οταν είναι άρρωστα να τα αφήνουμε σε μια γωνίτσα χωρίς να κάνουμε τίποτα μέχρι να γίνουν μόνα τους καλά (όπως κάνει και το ζωακι στο άρθρο); Οταν κάνει εμετό (όχι έναν αλλά 5 ή 6 την ημέρα)να μην ανησυχούμε γιατι προσπαθεί ο οργανισμός να καθαριστεί από τη τοξίνωση; Οταν ανεβάσει 40 πυρετό να μην πάμε σε παιδιατρο γιατί θα μας δώσει προϊόντα απο κερδοσκοπικές φαρμακευτικές; Καλά θα ήταν να δίνουμε εξαιρετικής ποιότητας νερό αλλά που υπάρχει; Ολοι το ίδιο δίκτυο ύδρευσης δεν χρησιμοποιούμε (ανάλογα τη πόλη φυσικά); Και τα εμφιαλωμένα; όλα τα σούπερ ίδιες μάρκες δε πουλάνε; Μπορεί πχ στις Αλπεις να έχει εξαιρετικό νερό και καταπληκτικές τροφές, αλλά πως θα τις βρω; Καλή η θεωρία αλλά η πράξη μερικές φορές διαφέρει. Καλό θα ήταν το άρθρο λοιπόν να εξηγεί συγκεκριμένα πράγματα όπως που βρίσκεται το καθαρό νερό, ποιες είναι οι αγνες τροφές. Γιατί έχουν εξαλειφθεί ασθένειες που ήταν θανατηφόρες παλαιότερα; Μήπως μέσω του εμβολιασμού; Γιατι οι δυστυχείς οι μετανάστες που έρχονται απο χώρες του τρίτου κόσμου εξακολουθούν να πάσχουν απο τέτοιες "εξαφανισμενες" για εμάς ασθένειες όπως η φυματίωση; Μήπως γιατί στην χώρα τους δεν υπάρχουν εμβόλια; Στην ζωή δεν είναι όλα άσπρο - μαύρο, υπάρχει και το γκρι. Καλό θα ήταν να μη πρεσβευουμε ακρότητες!

Τα αγγελουδια μου 24/10/12

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω να σου πω να ακούς το μωρό σου κυρίως και η γιατρός θα βλέπει την ανάπτυξή του και θα σε συμβουλέψει. Η μικρή μου δεν έφαγε ποτέ αλεσμένα και μέχρι 16 μηνών μόνο θήλαζε....στους 20 μήνες άρχισε να τρώει κανονικά και πάντα έπαιρνε κομματάκια γιατί τα αλεσμένα δεν τα ήθελε καθόλου.

Έχω διαβάσει τη θεωρία του να τρώει το παιδάκι με τα χέρια του κομματάκια και επειδή είχα αγχωθεί με το θέμα του φαγητού της μίλησα με τη μαία μου και μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου και ότι είναι πολύ καλό που θέλει να τρώει μόνο κομματάκια και όχι αλεσμένα.

Έκανα πολύ συχνά εξετάσεις αίματος στη μικρή επειδή δεν έτρωγε κρέας και βέβαια παρουσίασε έλλειψη σιδήρου (αναμενόμενο) αλλά όλα τα υπόλοιπα ήταν τέλεια στις εξετάσεις της, άρα ο θηλασμός προσφέρει όλα τα υπόλοιπα εκτός από τον απαραίτητο σίδηρο. Για να σου δώσω να καταλάβεις 1 έτους η μικρή ήταν 13 κιλά (και έχει παραμείνει τόσα ακόμα- είναι 26 μηνών!)

Η γιατρός μου μου έλεγε να δίνω τροφές κάθε μέρα, αλλά να μην την πιέζω και μια μέρα ξεκίνησε μόνη της. Φυσικά σήμερα τρώει τα πάντα και μόνη της πάντα.

Για τα τρία γεύματα βέβαια άρχισε να μου μιλάει η παιδίατρος από τη στιγμή που έτρωγε πλέον κανονικά ώστε να ρυθμιστεί ο μεταβολισμός της και να μην τσιμπολογάει.

Θα σε συμβούλευα όμως να συνεχίσεις να προσπαθείς καθημερινά και να δαγκώνει σκληρούτσικα φαγητά για να καθαρίζονται και τα δόντια της - υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάνει τερηδόνα θηλασμού όταν δεν τρώει άλλες τροφές. Και επίσης να πίνει νερό- όταν δεν τρώει δεν διψάει και δεν πίνει νερό, οπότε επιβαρύνονται και πάλι τα δόντια. Εμείς την πατήσαμε με την τερηδόνα αλλά ειλικρινά δεν θα άλλαζα τακτική γιατί ο θηλασμός της έχει δώσει απίστευτα πολλά οφέλη και υπερτερεί η διατήρησή του....φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τσαρλι καλή τύχη με την εισαγωγή στερεών. Ακόμα μεγαλύτερη τύχη και πολύ πολύ επιμονή με τη blw.

 

Και εγώ για πολλούς και προσωπικούς λόγους ακολούθησα αυτή τη μέθοδο. Η μικρή μου είναι τώρα 10.5 μηνών και τσιμπάει κατιτίς 3 φορές τη μέρα. Σίγουρα δε τρώει πολύ, και ίσως να μη τρώει πολύ κρέας, αλλά για την ώρα φαίνεται αρκετά χαρούμενη και θέλω να πιστεύω πως είναι υγιέστατη.

 

Επειδή για μένα καμία μέθοδος δεν είναι τέλεια, δε μπορώ να σου πω τι να κάνεις ή τι να μη κάνεις. Από προσωπική εμπειρία ξέρω πως η μέθοδος αυτή δεν είναι ότι πιο εύκολο, και σίγουρα πολλοί (οι περισσότεροι δηλαδή) είναι εναντίον. Και πως κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό και οι ανάγκες τους μπορεί να διαφέρουν!

 

Αλλά επειδή είμαι τυχερή και μένω στο εξωτερικό, μπορώ με σιγουριά να σου πω πως καλοί οι παιδίατροι στην Ελλάδα με όλες τις θεωρείες τους, και τις εξετάσεις τους κάθε μήνα, και τις θεωριες τους περι εισγωγή τροφών, αλλά και τα παιδάκια που μένουν στην Αγγλία επιβιώνουν μια χαρά. Και κατά τη γνώμη μου (δε χρειάζεται να συμφωνήσουν όλοι σε αυτό) κάτι περισσότερο θα ξέρει και το NHS (να σημειώσω πως δεν είμαι και τρελή φαν του συστήματος, αλλά τελικά μια χαρά όλα πήγαν στην εγκυμοσύνη μου και στη γέννα που δε με είδε γιατρός!) και προτείνει ότι προτείνει. Για όποιες ενδιαφέρονται ας διαβάσουν και τι συνιστάται σε άλλες χώρες.

 

http://www.nhs.uk/start4life/Pages/babies-food-variety.aspx

(έυχομαι να επιτρέπεται να βάζω σελλίδες).

 

Και γενικώς, αν και αναφέρεται το blw ως αποδεκτός τρόπος εισαγωγής τροφών (ίσως όχι στη συγκεκριμένη σελλίδ), αυτό που προτείνεται είναι η σταθερή και ομαλή εισαγωγή τροφών, αρχικά με μαλακά φρούτα και λαχανικά και στη συνέχεια με κρέας και άλλα. Σημαντική διαφορά είναι πως από νωρίς (από τον 7 ακόμα μήνα) συνιστούνται τα finger foods, για να μάθουν τα μικρά να μασαν, και πως καλό είναι έως το χρόνο να μπορούν να τρων τα παιδιά κανονικό φαγητό. Ακόμα και οι τροφές εμπορίου είναι διαφορετικές και ακολουθούν αυτές τις αρχές! Για ποσότητες, αναφέρουν σταδιακή εισαγώγη και πάντα να αφήνουμε το μωρό να μας καθοδηγήσει. Βλέπεις επειδή στην Αγγλία η παιδική παχυσαρκία είναι μεγάλο πρόβλημα προσπαθούν να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα από τη ρίζα του!

 

Αλλά όπως είπαμε, ο καθένας έχει κρίση, σίγουρα ακούει το γιατρό του, αλλά και το να διαβάσει λίγο παραπάνω δε βλάπτει ούτε το να ακολουθήσει εναν τρόπο ανορθόδοξο, αρκεί πάντα να γνωρίζει τι πρέπει και τι δε πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...