Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


newbiee

Recommended Posts

Οπότε για να καταλάβω....τα κιλά χάνονται μεν εύκολα μόλις γεννήσεις αλλά παίρνεις λίγα με τον θηλασμό?

 

Το πήρα απόφαση πάντως!!! Αφού γεννήσω οτι χάσω καλώς και μόλις σαραντήσω θα παίρνω τον μπέμπη βόλτα στο καρότσι και θα πηγαίνουμε βολτούλα...κάτι δεν θα κάνει? και μετά θα κάνω και ελαφριά γυμναστική σπίτι (κοιλιακούς,λίγο αεροβική ή πιλάτες--οτι βρω να κατεβάσω,αν έχετε κάτι να δώσετε ή από forma κλπ--)...Από διατροφή θα κάνω όχι δίαιτα αλλά απλά μια νορμάλ διατροφή.Θα τρώω όμως και την δόση μου το γλυκάκι μου που μπορώ να το κατευνάσω σε παυλίδης μάυρη τα μικρά την ημέρα ένα.

Τι λέτε? Καλό ακούγεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οπότε για να καταλάβω....τα κιλά χάνονται μεν εύκολα μόλις γεννήσεις αλλά παίρνεις λίγα με τον θηλασμό?

 

Το πήρα απόφαση πάντως!!! Αφού γεννήσω οτι χάσω καλώς και μόλις σαραντήσω θα παίρνω τον μπέμπη βόλτα στο καρότσι και θα πηγαίνουμε βολτούλα...κάτι δεν θα κάνει? και μετά θα κάνω και ελαφριά γυμναστική σπίτι (κοιλιακούς,λίγο αεροβική ή πιλάτες--οτι βρω να κατεβάσω,αν έχετε κάτι να δώσετε ή από forma κλπ--)...Από διατροφή θα κάνω όχι δίαιτα αλλά απλά μια νορμάλ διατροφή.Θα τρώω όμως και την δόση μου το γλυκάκι μου που μπορώ να το κατευνάσω σε παυλίδης μάυρη τα μικρά την ημέρα ένα.

Τι λέτε? Καλό ακούγεται?

εγώ ήμουν τόσο κουρασμένη από τα ξενύχτια και τη συνεχή γκρίνια του μωρού, που το μόνο που σκεφτόμουν ήταν να φάω κάνα γλυκάκι να νιώσω καλύτερα ψυχολογικά. η γυμναστική μου φάνταζε ουτοπία. αν είχα χρόνο για μένα, προτιμούσα να κοιμηθώ....

Link to comment
Share on other sites

εγώ ήμουν τόσο κουρασμένη από τα ξενύχτια και τη συνεχή γκρίνια του μωρού, που το μόνο που σκεφτόμουν ήταν να φάω κάνα γλυκάκι να νιώσω καλύτερα ψυχολογικά. η γυμναστική μου φάνταζε ουτοπία. αν είχα χρόνο για μένα, προτιμούσα να κοιμηθώ....

 

Μια από τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να καταλάβω....τα κιλά χάνονται μεν εύκολα μόλις γεννήσεις αλλά παίρνεις λίγα με τον θηλασμό?

 

Το πήρα απόφαση πάντως!!! Αφού γεννήσω οτι χάσω καλώς και μόλις σαραντήσω θα παίρνω τον μπέμπη βόλτα στο καρότσι και θα πηγαίνουμε βολτούλα...κάτι δεν θα κάνει? και μετά θα κάνω και ελαφριά γυμναστική σπίτι (κοιλιακούς,λίγο αεροβική ή πιλάτες--οτι βρω να κατεβάσω,αν έχετε κάτι να δώσετε ή από forma κλπ--)...Από διατροφή θα κάνω όχι δίαιτα αλλά απλά μια νορμάλ διατροφή.Θα τρώω όμως και την δόση μου το γλυκάκι μου που μπορώ να το κατευνάσω σε παυλίδης μάυρη τα μικρά την ημέρα ένα.

Τι λέτε? Καλό ακούγεται?

 

 

Νομίζω ότι έχει να κάνει αποκλειστικά με την κάθε γυναίκα. Πήρα 15 κιλά, έτρωγα πάρα πολύ(έτσι τα πήρα), όταν βγήκα από το μαιευτήριο είχα χάσει τα 10, μέσα σε 3 μήνες φορούσα τα ρούχα μου! Βέβαια θήλασα μόνο 1 μήνα αλλά και πάλι δεν πήρα κιλά παρόλο που έτρωγα.

Φίλη μου πήρε 16 κιλά, βγήκε από το μαιευτήριο έχοντας χάσει μόνο 6. Εχουν περάσει 4 μήνες και θέλει ακόμα να τα χάσει όλα...

Πιστεύω επίσης ότι έχει να κάνει και με το σωματότυπό μας. Εγώ δεν έιχα ποτε κοιλιά (έχω μπουτακια αλλά είμαι λετπή από τη μέση και πάνω, η κοιλιά ήταν πλάκα, τώρα έχει μεγαλώσει λίγο αλλά χωραέι σε όλα τα ρούχα μου), η φίλη μου ακριβώς το αντίθετο σώμα(υπέροχα μαικριά πόδια, ίχνος μα ίχνος κυτταριτιδας αλλά κοιλίτσα. Το απότέλεσμα είναι ότι τώρα η κοιλιά έχει μείνει, είναι αρκετά μεγάλη και τη στνεοχωρεί).

¨οπως είπαν κι άλλες κοπέλες κι εγώ αν είχα τότε χρόνο για τον εαυτό μου, θα κοιμόμουν. Τώρα η κόρη μου είναι 20 μηνών. Το σώμα σου θα σου δειξει τι θα κάνεις, μην αγχώνεσαι!!!!!!!!!Όλα καλά να πάνε εύχομαι:P

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει η mariakou ειναι....αναλογα και το σωμα και τον μεταβολισμο....και το ποσα θα χασεις στη γεννα...Ξερω περιπτωση που εχασε 4 και περιπτωση που εχασε 14

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια εγω πηρα 15 κιλα στη γεννα ...σε 4 μηνες τα εχασα σχεδον ολα με λιγο διαδρομο και διατροφη...τωρα 5 μηνες πριν τη γεννα εχω κολησει στα 2 ...ελπιζω να τα χασω και αυτα μεχρι το καλοκαιρι που θα κανω το γαμο και τη βαφτιση:-P:!::!::!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Αν και έχω ακόμα καιρό να σκέφτομαι τι γίνεται μετά τον τοκετό,είπα μήπως μπορείτε να πείτε την γνώμη σας όσες έχετε περάσει αυτό το στάδιο.

 

Μετά τον τοκετό (για φυσιολογικό μιλάμε), χάνονται κιλά μόνο εξαιτίας του θηλασμού? ή μπορούμε και με διατροφή να χάσουμε?

Επίσης γυμναστική (στο σπίτι) μπορούμε να κάνουμε μόλις γυρίσουμε από το μαιευτήριο ή πρέπει να περάσει ένα διάστημα?

 

Στην εγκυμοσύνη μου πήρα 15 κιλά.Μόλις γέννησα έχασα τα 10.Ξεκίνησα γυμναστήριο μετά από 25 μέρες(γέννησα φυσιολογικά).Έκανα στο γυμναστήριο μόνο διάδρομο για 3 μήνες,3 φορές τη βδομάδα,μιά ώρα με personal trainer από πάνω μου, που μου άλλαζε τους βαθμούς δυσκολίας.Δεν έκανα διατροφή γιατί θήλαζα,αλλά δεν έτρωγα και πιο πολύ.Έτσι έχασα και τα άλλα 5.Όμως μετά δεν έχανα άλλα.Μετά το τρίμηνο,ξεκίνησα πιλάτες,ζούμπα και power yoga.Σταμάτησα να θηλάζω το μωρό, στα μέσα του πέμπτου μήνα,γιατί είχε λιγοστέψει το γάλα,παρόλο που δεν είχα ξεκινήσει διατροφή.Η γιατρός μου είπε ότι ίσως έφταιγε και η έντονη άσκηση.Δεν ξαναμπήκα στη διαδικασία να ξαναθηλάσω,γιατί ούτως η άλλως, είχα βάλει deadline για θηλασμό στον 6ο μήνα.Tώρα κάνω ζούμπα,πιλάτες,power yoga 5 φορες τη βδομάδα και έχω χάσει άλλα 7 κιλά(παραπανίσια από πριν) κάνοντας και διατροφή:-P:razz: Τρώω και τη βλακεία μου βέβαια που και που!Το καλύτερο με αυτές τις ασκήσεις είναι ότι το σώμα μαζεύει και σμιλεύει...ειδικά η κοιλιά πάει να γίνει καλύτερη απ'ότι ήταν πριν μείνω έγκυος!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στην εγκυμοσύνη μου πήρα 15 κιλά.Μόλις γέννησα έχασα τα 10.Ξεκίνησα γυμναστήριο μετά από 25 μέρες(γέννησα φυσιολογικά).Έκανα στο γυμναστήριο μόνο διάδρομο για 3 μήνες,3 φορές τη βδομάδα,μιά ώρα με personal trainer από πάνω μου, που μου άλλαζε τους βαθμούς δυσκολίας.Δεν έκανα διατροφή γιατί θήλαζα,αλλά δεν έτρωγα και πιο πολύ.Έτσι έχασα και τα άλλα 5.Όμως μετά δεν έχανα άλλα.Μετά το τρίμηνο,ξεκίνησα πιλάτες,ζούμπα και power yoga.Σταμάτησα να θηλάζω το μωρό, στα μέσα του πέμπτου μήνα,γιατί είχε λιγοστέψει το γάλα,παρόλο που δεν είχα ξεκινήσει διατροφή.Η γιατρός μου είπε ότι ίσως έφταιγε και η έντονη άσκηση.Δεν ξαναμπήκα στη διαδικασία να ξαναθηλάσω,γιατί ούτως η άλλως, είχα βάλει deadline για θηλασμό στον 6ο μήνα.Tώρα κάνω ζούμπα,πιλάτες,power yoga 5 φορες τη βδομάδα και έχω χάσει άλλα 7 κιλά(παραπανίσια από πριν) κάνοντας και διατροφή:-P:razz: Τρώω και τη βλακεία μου βέβαια που και που!Το καλύτερο με αυτές τις ασκήσεις είναι ότι το σώμα μαζεύει και σμιλεύει...ειδικά η κοιλιά πάει να γίνει καλύτερη απ'ότι ήταν πριν μείνω έγκυος!:P

Deliah διαβάζω το μήνυμα σου και σε χαίρομαι! κάπως έτσι γυμναζόμουν και εγώ προ εγκυμοσύνης και είχα ωραίο σώμα..τώρα είμαι 3-4 κιλά πάνω- σε σχέση με τότε, το μωρό μου είναι 8 μηνών, πλέον θηλάζει το βράδυ και καμιά φορά το πρωί και θα ήθελα τόσο να μπορούσα άμεσα μετά την γέννα να ξεκινήσω χαλαρή γυμναστική, όμως που θα τον άφηνα τόσο μικρούλι που κάθε 1.30 ώρα θήλαζε..? και με τι κουράγιο να κάνω πρόγραμμα στο γυμναστήριο όταν ήμουν και είμαι διαρκώς άυπνη..πως τα συνδυάσατε όλα αυτά όσες το καταφέρατε..γιατί εγώ ακόμα και τώρα που σας γράφω τον έχω αγκαλιά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...