Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες μετά τον τοκετό


newbiee

Recommended Posts

Οι ραγάδες δεν είναι απαραίτητα θέμα κιλών... Εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη έβαλα πάνω απο 20 κιλά - ενω ήμουν αδύνατη, κ δεν έκανα ούτε μια. Κ βλέπεις κοριτσάκια που λόγω ύψους , ορμονών κτλ έχουν ραγάδες. Επίσης είναι κ θέμα δέρματος, ελαστικότητας κτλ. Σίγουρα βέβαια όσο πιο πολλά κιλά, τόσες μεγαλύτερες πιθανότητες να εμφανίσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συμφωνώ, κι γω 8 κιλά πήρα (και λίγες μέρες πρίν γεννήσω άλλα 3) και τα έχασα, δεν δικαιολογούσε το πάρτυ ραγάδων στο κάτω μέρος της κοιλιάς! Εκει δεν είχα ποτέ.

Είναι θέμα δέρματος. Η αδελφή μου δεν έχει ούτε 1, κι είχε 3 εγγυμοσύνες!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Θεμα δερματος ειναι καθαρα. Εβαλα κι εχασα πολλα κιλα σε δυο εγκυμοσυνες και δεν εκανα ουτε μια. Θυμαμαι ομως στα νιατα μου που ενω εχανα κι εβαζα λιγα κιλα εκανα ραγαδες στα καπουλια.

 

Αυτο που διαβαζα προσφατα ειναι πως για να μη κανει ραγαδες το δερμα μας πρεπει να κανουμε διατροφη πλουσια σε ζωικα λιπαρα. Δλδ μαγειρεμα με βουτυρα, να τρωμε φαγητο με λιπος. Για κοιταξτε το κι αυτο.

 

Επισης εχετε υποψη οτι οσο πιο γρηγορα κι αποτομα φευγουν τα κιλα τοσο μεγαλωνουν οι πιθανοτητες για ραγαδες γιατι το δερμα δεν προλαβαινει να σφιξει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Οι ραγάδες είναι θέμα οργανισμού... Εγώ που ήξερα ότι την είχα την προδιάθεση παστώθηκα με κρέμες και ακριβές και φτηνές, πήρα μόνο 10 κιλά στην εγκυμοσύνη και στον τελευταίο μήνα εκεί που είπα ότι τα κατάφερα τις πέταξα κάτω στην κοιλιά...μου έχει στοιχίσει μπορώ να σας πω... δεν μπορώ να τις βλέπω... Έχω διαβάσει περιστασιακά ότι όσο είναι κόκκινες μπορούν να καταπολεμηθούν με λέιζερ...έχετε γνώση επί του θέματος... Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος εγγυημένος γιατρός στην Πάτρα που να μπορεί να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γεια σας,γέννησα πριν 6 μήνες και δυστυχώς έκανα αρκετές ραγάδες στην κοιλιά καθώς και στα καπούλια παρόλο που έβαζα την κρέμα της Frezyderm από τον 3ο μήνα.Θα ήθελα να μου πει αν ξέρει καμιά σας, αν υπάρχει ιατρείο στο Ηράκλειο Κρήτης που κάνει Fractional laser.Αν πάλι δεν υπάρχει, μπορεί να μου συστήσει κάποιο καλό στην Αθήνα;Είμαι 28 ετών και δε μου αρέσει καθόλου το θέαμα των ραγάδων.Ειδικά τώρα που έχω μαζέψει και έχω επανέλθει στα φυσιολογικά μου , μου φαίνονται πολύ πιο έντονες και είναι και κόκκινες...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...