Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φιλοι;


mariantinos

Κατά πόσο άλλαξαν οι παρέες σας απ την στιγμή που γίνατε μαμάδες;  

882

  1. 1. Κατά πόσο άλλαξαν οι παρέες σας απ την στιγμή που γίνατε μαμάδες;



Recommended Posts

Ψήφισα αρκετά, όχι γιατί έχασα τους παλιούς μου φίλους, πολλούς από τους οποίους τους είχα χάσει από πριν κάνω παιδιά, μιας και έκανα τελευταία και καταιδρωμένη, αλλά γιατί απέκτησα πολλούς καινουργιους, κυριως από την παιδική χαρά, τον παιδικό σταθμό, αλλά και από την γειτονιά.

Οπως όλες καταλάβατε, προκειτε για μαμάδες άλλων παιδιών....

Τελικά τα παιδιά σε κάνουν πιο κοινωνικό. Εγώ που ποτέ δεν ήξερα ποιος μένει δίπλα μου, τώρα χαιρετάω όλη την ...περιοχή!

Και να φανταστείτε ότι είμαι ντροπαλή. Δύσκολα θα ανοίξω κουβέντα πρώτη. Δηλαδή αν δεν ήμουν? Θα κατέβαινα για Πρωθυπουργός!:lol::lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φίλοι??????????????

χμ...καλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μόλις ανακοίνωνα την εγκυμοσύνη μου...τσούπ!!!!!!!!!!! εξαφανιζόλ όλες!!!!!!!!!

τόσο πολύ χαιρόντουσαν με την χαρά μου!

δεν μπορώ να πώ πάντως...με ξαναθυμήθηκαν μόλις έμαθαν για την δική τους εγκυμοσύνη!!!!!!!

 

το πλήρωμα του χρόνου που λένε!!!!

 

τί να πείς? καμιά φορά στην ζωή, οι άνθρωποι που επιλέγεις να αποκαλείς φίλους σου, στέκονται δίπλα σου στην μεγαλύτερη δυστυχία σου, σε όλα σου τα προβλήματα...βράχοι !!!!!!!!!!! στην χαρά σου όμως δεν είναι εκεί για να μοιραστείς μαζί τους τα χαμόγελα!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Φίλοι??????????????

τί να πείς? καμιά φορά στην ζωή, οι άνθρωποι που επιλέγεις να αποκαλείς φίλους σου, στέκονται δίπλα σου στην μεγαλύτερη δυστυχία σου, σε όλα σου τα προβλήματα...βράχοι !!!!!!!!!!! στην χαρά σου όμως δεν είναι εκεί για να μοιραστείς μαζί τους τα χαμόγελα!

 

πολυ σωστη κουβεντα για μενα αυτο! η ζωη μου εχει δειξει οτι ποιο δυσκολο ειναι καποιος να σου σταθει στη χαρα σου παρα στη λυπη σου...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν αλλαξε. Γιατί απλά και πριν τη μτρότητα δεν ήμουν του στυλ άντε κολλητές πάμε κάθε τρεις και λίγο για καφέ.

 

Οπότε και τώρα βλεπόμστε σχεδόν τα ίδια.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμη είμαι έγκυος. Από τη στιγμή όμως που έμεινα έγκυος... όλοι οι φίλοι μου/του απομακρύνθηκαν. Το βρήκα φυσικό γιατί δεν μπορούμε με τον άντρα μου πια να τους ακολουθήσουμε (νυχτερινες εξοδοι/πάρτυ/άλλες δραστηριότητες). Αλλά δεν είναι και λόγος να μην γίνεται ένα τηλέφωνο... Προσωπικά με πείραξε.

Αλλά δέσαμε όμως με άλλους που έγιναν πρόσφατα γονείς και ήταν απλά γνωστοί μας. Μία η άλλη δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μενα η πρωτη κριση επηλθε οταν πριν 10 χρονια μετακομισα σε αλλη γειτονια, οποτε δεν μπορουσαμε να εχουμε την καθημερινη επαφη της γειτονιας....δεν εχω παραπονο, και στο γαμο ηρθανε, και στα παιδια μου ηρθανε, και στα παρτυ μας ερχονται, απλα χαθηκε η συχνη επαφη και ειναι λογικο....αλλη ειναι χωρισμενη με 14 χρονω παιδι, αλλη προσπαθει να παντρευτει απεγνωσμενα και δεν της καθεται, υστερα οταν εχεις αντρα και παιδια, οι ωρες των επισκεψεων και των τηλεφωνων ακομα δεν ειναι οπως πριν.....τα θεματα συζητησης απεχουν ετη φωτος......εγω πχ δεν εχω καμια διαθεση να βγω μπαροτσαρκα τωρα, την ωρα που εκεινες κανουν beaute εχω ροχαλιζω..........τοσο απλα!!! Τις αγαπαω παντα και τις σκεφτομαι πολυ συχνα, αλλα δεν μπορουμε να βρισομαστε παρα 2 φορες το χρονο....

Περιμενω πως και πως να γνωρισω καμια μαμα με παιδακι, στο παρκο, στον παιδικο, να κανουμε παρεουλα, μονο που σ αυτο δε με βοηθαει η περιοχη....ειναι λιγο καπως ο κοσμος εδω...ελπιζω να τα καταφερω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

χαθηκα με πολλους φιλους και φιλες.αυτο οφειλεται κυριως οτι αλλαξαν τα ενδιαφεροντα μας.εγω στα 19 εγινα μανουλα.οι ''φιλες'' μου οι οποιες ηταν απο το σχολειο οπως καταλαβαινεται,δεν μπορουσαν να ακολουθησουν τους ρυθμους μιας παντρεμενης πλεον κοπελας με ενα και αργοτερα δυο παιδια η οποια δεν εβγαινε ..εγω ειχα ενα σωρο προβληματα που απασχολουν μια νοικοκυρα και εκεινες το πιο σοβαρο προβλημα τους ηταν τι θα φορεσουν το βραδυ που θα βγουν με το φλερτ..οποτε θελωντας και μη χαθηκαμε.τωρα ενα τηλεφωνο στις γιορτες.επισης εχουν προσαρμοστει οι παρεες μας και κανουμε πιο πολυ παρεα με ζευγαρια που εχουν παιδια!!

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Οι παρέες μου δεν άλαξαν ιδιαίτερα καθώς έγινα μαμά. Σίγουρα άλαξε η συχνότητα που βλέπως κάποιους ανθρώπους, όμως δεν άλαξαν οι άνθρωποι. Τώρα στο μέλον τι θα γίνει... δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα,

προς το παρον ειμαι εγκυος (στα 24 και η πρωτη εγκυος απο ολες οσες ξερω) ακομη αλλα απο ολες τις φιλες που ειχα πριν και βγαιναμε και καναμε παρεα κ ερχοταν κ σπιτι οπου εμενα με τον αντρα μ (που επισης ειμαι η πρωτη που εκανε "σοβαρη" σχεση και συγκατοικησε),μονο μια εχει μεινει διπλα μ και δεν εχει αλλαξει συμπεριφορα..Βλεπετε πριν χρονια που δουλευα νυχτα και ημουν μεσα στα "κολπα" ολοι με λατρευαν και ηταν κολλητοι μ,μετα που γνωρισα τον αντρα μ και αλλαξα δουλεια (απο δικη μ αποφαση καθαρα γιατι με κουρασε η νυχτα) μειωθηκαν καποια ατομα που στη τελικη τζαμπα ξυδια θελανε..Αλλα απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος κ μετα ειναι η αποκορυφωση!!Μονο μια ειναι αυτη η οποια θα με παρει απο μονη της τηλ να δει πως ειμαι,τι κανω,πως παει γενικα...Για τις αλλες πλεον δεν ειμαι.. "ενδιαφερον"..Κ οσο και να με πληγωνει αυτο και να στεναχωριεμαι δεν θα αλλαζα για τιποτα μα για τιποτα στον κοσμο αυτο το δωρακι που εχω στη κοιλιτσα μ και με δινει κλωτσιες και με κανει να δακριζω..Αυτα εχουν αξια στη ζωη..Τωρα ανα εχεις και κανα 2 ατομα διπλα σ να χαιρονται με τη χαρα σ εχει καλως..Αν οχι παλι καλως εχει!!;)

OiM1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,

προς το παρον ειμαι εγκυος (στα 24 και η πρωτη εγκυος απο ολες οσες ξερω) ακομη αλλα απο ολες τις φιλες που ειχα πριν και βγαιναμε και καναμε παρεα κ ερχοταν κ σπιτι οπου εμενα με τον αντρα μ (που επισης ειμαι η πρωτη που εκανε "σοβαρη" σχεση και συγκατοικησε),μονο μια εχει μεινει διπλα μ και δεν εχει αλλαξει συμπεριφορα..Βλεπετε πριν χρονια που δουλευα νυχτα και ημουν μεσα στα "κολπα" ολοι με λατρευαν και ηταν κολλητοι μ,μετα που γνωρισα τον αντρα μ και αλλαξα δουλεια (απο δικη μ αποφαση καθαρα γιατι με κουρασε η νυχτα) μειωθηκαν καποια ατομα που στη τελικη τζαμπα ξυδια θελανε..Αλλα απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος κ μετα ειναι η αποκορυφωση!!Μονο μια ειναι αυτη η οποια θα με παρει απο μονη της τηλ να δει πως ειμαι,τι κανω,πως παει γενικα...Για τις αλλες πλεον δεν ειμαι.. "ενδιαφερον"..Κ οσο και να με πληγωνει αυτο και να στεναχωριεμαι δεν θα αλλαζα για τιποτα μα για τιποτα στον κοσμο αυτο το δωρακι που εχω στη κοιλιτσα μ και με δινει κλωτσιες και με κανει να δακριζω..Αυτα εχουν αξια στη ζωη..Τωρα ανα εχεις και κανα 2 ατομα διπλα σ να χαιρονται με τη χαρα σ εχει καλως..Αν οχι παλι καλως εχει!!;)

Μια απο τα ιδια κοριτσι μου λες και τ εγραψα εγω;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι...μεχρι το γαμο ολα ηταν ακριβως οπως πριν, απ οταν εμεινα εγκυος και ειδικα απ οταν γεννησα και μετα ολα αλλαξαν...

Και ναι καταλαβαινω οτι πλεον εφοσον οι πιο πολλες φιλες μου ειναι ανυπαντρες και χωρις παιδια να βαριουνται να κανονισουν μαζι μου που πλεον μπορω συγκεκριμενες ωρες , μερες , με το μωρο μαζι , καπου που να μην καπνιζουν .. κλπ κλπ ... αλλα εμενα εχουν κοψει και τα τηλεφωνα..

Πονεμενη ιστορια που με εχει στεναχωρησει πολυ.. μειναν 2 κολλητες μονο και κανα δυο πιο μακρινοι φιλοι οι οποίοι εχουν και αυτοι μωρα και γιναν πιο κοντινοι τωρα...

Ισως επειδη οι παρεες μου ηταν μονο του εξω και των βραδυνων κανονισματων .. τι να πω ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 κολλητες ανυπαντρες...Μετά την γεννα μιλαω με τη μια μονο απο το τηλ.και με την αλλη εχουμε χαθει..ενα τηλ.ανα 2μηνο!Η κουμπαρα μου ειναι πολυ κοντα αλλα δουλευει συνεχεια οπως και η κουνιαδα μου, με αποτελεσμα να μενω...εγω,εσυ και η λαμπα!!

M5Pdp3.png?LUTgJROj
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι:rolleyes:...Ούτε ο γάμος ούτε το παιδί άλλαξαν πολλά.Εντάξει δεν μπορώ να τα κάνω όλα όπως πριν αλλά οι φίλοι μας δεν ξέκοψαν από εμάς ίσα ίσα που τρελαίνονται για τον μικρό μας και δεν έχουν και παιδιά...Εντάξει είχα φίλη που κάποιες φορές τρώγαμε έξω τα μεσημέρια οι δύό μας και το σταματήσαμε λόγο των δικών της οικονομικών πριν ακόμα μείνω έγκυος και τώρα που μπορεί δεν είναι εύκολο για μένα.Το κάναμε κάνα δύό φορές αλλά απόγευμα και τον μικρό τον είχε ο άντρας μου;).Πιστεύω πως οι άνθρωποι που απομακρύνονται από κοντά μας γιατί παντρευτήκαμε η΄κάναμε παιδί απλά δεν μας αγαπούν ,είναι δίπλα μας γιατί έτσι βολεύει:roll:.Γνώμη μου ε;Ίσως και να είναι λάθος:roll:...

Link to comment
Share on other sites

Eμάς δεν άλλαξαν καθόλου οι παρεες μας, ίσα ίσα που ήρθαμε και πιο κοντά με ανθρώπους ιδιαίτερα που έχουν παιδιά. Σίγουρα οι μετακινήσεις και οι πολλές βόλτες κόπηκαν, αλλά βρισκόμαστε συχνά. Πιο πολύ και από πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημερα κ απο εμενα!

παντα ειχα παρα πολλες φιλες- γνωστες κ κολλητες! με το που γνωρισα τον αντρα μου κ η σχεση πηγαινε σοβαρα, ολες μια μια εξαφανηστικαν...

και δεν μπορω να πω οτι φταιει ο αντρας μου φυσικα, αλλα οι ελευθερες προτειμουν να βγαινουν με ελευθερες σε κλαμπακια παρα για φαγητο με αλλα ζευγαρια η αλλες παρεες!

μου εχει μεινει μια κολλητη που την εχω παντρεψει κ της εχω βαπτησει το παιδι, ειμαστε απο τα 15 μαζι και ειναι σαν αδελφη μου κ ενα δυο ζευγαρια που κανουμε παρεα μια στο τοσο!

οι αλλες μου "κολλητες" δεν εχουν δει ακομα το παιδακι μου που εινια 6,5 μηνων, ουτε στο μαιευτηριο ηρθαν γιατι ειχαν "πολλες δουλειες κ δεν προλαβαιναν"! α ξεχασα να πω οτι μια ακομη κολλητη που την προοριζα για νονα του μωρου μου εξαφανιστηκε οταν ημουν 4 μηνων εγκυος, μου ειπε να μην την ξαναπαρω τηλεφωνο γιατι εχει τα ψυχολογικα της.

κανω πολυ παρεα με τον αντρα μου κ περναμε τελεια!

οταν μπορουν κ τα αλλα ζευγαρια κανουμε παρεουλα, και ολα καλα! ημουν ατυχη με τις φιλες, εκτος της κουμπαρας μου φυσικα, αλλα πολυ τυχερη στην ζωη μου γιατι βρηκα τον αντρα μου κ μαζι καναμε μια υπεροχη οικογενεια κ αποκτησαμε το μπιζουδακι μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά από πολλά χαστούκια....πρόσφατα χάλασε φιλία 20 χρόνων, ενα πράγμα εχω να πώ....για να εχεις "φίλους" πρεπει να ανέχεσαι πολλά ΟΜΩΣ με τους συγγενεις σου μπορείς να νοιώθεις ασφάλεια και ελευθερία....δεν θα σε παρεξηγήσει για παράδειγμα η ξαδέρφη σου αν τελευταία στιγμή της ακυρώσεις έξοδο γιατι αρρώστησε το παιδί σου ενω η single "φίλη" σου ΝΑΙ!!!

Νοιώθω πολύ τυχερή για την σχέση μου με τον άντρα μου και με όλη την υπόλοιπη οικογένεια μου, είμαι πολύ ευτυχισμένη με ό,τι επιλογές εκάνα και ας ελεγαν όλοι οτι παντρευτήκα και εκανα παιδακια μικρή,και δεν νομίζω τελικα οτι έχει αξία τίποτα αλλο!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κ εμείς χαθήκαμε... οι περισσότερες φίλες μου γέννησαν πρόσφατα οπότε χαθήκαμε τελείως, αυτές με τα μωρά όλη την ώρα, εγώ τις έπαιρνα τηλ στην αρχή αλλά καμία δεν με έπαιρνε να με ρωτήσει πως πάω με την εγκυμοσύνη μου, ούτε καν η κολλητή μου.. εγώ είμαι έγκυος οπότε δεν μπορώ να ακολουθήσω τις υπόλοιπες σε εξόδους κλπ...ελπίζω όταν μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά μας να συνεχίσουμε να βγαίνουμε... λέω τώρα εγώ...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλες μου οι φίλες κρατάνε απο την εφηβεία και μετά,οπότε λίγα πράγματα άλλαξαν

Η μια είναι Κρήτη και την πάντρεψα πριν δυο χρόνια κι η άλλη είναι εδω της έχω βαφτίσει το μεγάλο της παιδί, αλλά της έχω κόψει τα πολλά-πολλά γιατί έτυχε και με γνώρισε εκείνη στον σύζυγο κι άρχισα και καταλάβαινα οτι μπλεκόταν πολύ στα του οίκου μου...κοινώς η ζήλια βγάζει μάτια!!!

Με την κουμάρα μου στην Κρήτη απλώς σταμάτησα τα καθημερινά δωρεάν πολύωρα τηλεφωνήμτα!!!εκείνη έχει μωρό κι εγω το περιμένω να έρθει!!Οπότε και απο λογους μονο σεβασμού προτιμώ να της στέλνω μην. και να με παίρνει όποτε εκείνη μπορεί (να κοιμάται το παιδί κ.λ.π.) κι ας είναι μια φορά στις 15 μέρες!!

Η νονά της μπέμπας είναι φίλη που γνώρισα προ 5ετίας και κολλήσαμε!!!Εκείνη αν και μικρότερη στην ηλικία έχει ήδη ένα αγοράκι 5 χρονών οπότε δεν δυσκολευτήκαμε να κολλήσουμε απο πριν,τώρα που θα συντεκνιάσουμε θα τα χαλάσουμε;;;;

Άλλες φίλες που είχα απο λυκειο και είχαμε και μετά κρατήσει μια κάποια επαφή μετά το σχολείο,έκοψαν απο μόνες τους...η μια παντρεύτηκε μικρή και μετακόμισε β.προάστεια αλλά επέλεξε εκείνη να κόψει επαφές....μια άλλη που βλεπόμασταν συνέχεια επίσης χάθηκε απο μόνη της μόλις μετακόμισα με τον σύζυγο..μέχρι και στο fb προσπαθώ να τη βρώ και δεν απαντά!!η τρίτη της παρέας εξαφανίστηκε απο όλους χωρίς κανείς να γνωρίζει το γιατί....

Ευτυχώς μέχρι τώρα με τους φίλους του συζύγου παντρεμένους και μη δείχνει να πηγαίνει καλά,το ίδιο και σύζυγος με τις δικές μου..τώρα το μέλλον θα δείξει τί είναι σαθρό και τί όχι!!

Αλλά σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να πω οτι μετά τη συμβίωση και την εγκυμοσύνη οτι άλλαξαν και πολλά.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι? ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!!Απο την εφηβεία μέχρι τα 25 είχα μια φίλη που την θεωρούσα "η καλύτερή μου φίλη" αλλά μάλλον η ίδια το έβλεπε αλλιώς. Μόλις αποκαταστάθηκα επαγγελματικά, ζήλεψε κ σε συνδυασμό με τον τότε φίλο μου που δεν της άρεσε καθόλου εξαφανίστηκε. Δεν μπήκε στον κόπο να μου μιλήσει ή τελωσπάντων να μου πει ότι δεν θέλει να ξανακάνουμε παρέα. Στην10ετία των 20 είχα μόνο γνωστούς, οι οποίοι, κ γω μαζί, θέλαμε απλά να βγαίνουμε κ να περνάμε καλά. Όταν παντρεύτηκα ξέκοψα διότι δεν άξιζαν. Με μία κοπέλα που διατηρώ επαφές έχω ξινήσει για διαφόρους λόγους, όπως το ότι οι συναντήσεις μας θέλει να γίνονται στα μέρη της ή ότι οταν της είχα προτείνει για κουμπαριά ως 2η κουμπάρα δεν μπήκε στον κόπο να μου πει ότι επέλεξε αλλά το έμαθα τυχαία μέσα απο την συζήτηση. Ή με άλλη φίλη όταν είχε σχέση σοβαρή με είχε κάνει πέρα, όταν παντρεύτηκα με θυμήθηκε (εκείνη χώρισε) κ τώρα που έχει πάλι σχέση πάλι χάθηκε. Γενικά δεν μου κάθεται το θέμα της φιλίας κ του άντρα μου του φαίνεται περίεργο που δεν έχω φίλες. Αλλά προτιμώ μόνη μου παρά να ανέχομαι πράγματα που με χαλάνε.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μιλήσω απο την πλευρά της "ελεύθερης". Οι φίλες μου ποτέ δεν με έκαναν πέρα όταν παντρεύτηκαν και έκαναν παιδιά, ίσα ίσα ήμουν η επαφή τους με τον έξω κόσμο. Εγώ έμαθα να πίνω καφέδες σε παιδότοπους και πέρασα Σαββατόβραδα παίζοντας με τις barbie των κοριτσιών .. αυτό είναι η φιλία νομίζω να θυσιάζεις χρόνο και να αλλάζεις συνήθειες για να μην χάνεις επαφή. Από την δική τους πλευρά δεν με άφησαν ποτέ έξω απο μια παρέα ζευγαριών, αν και μπορεί να μην είχα συνοδό εκείνη την εποχή. Υπήρξαν βέβαια και εποχές που λόγω καταστάσεων θα τα λέγαμε μόνο απο το τηλέφωνο, ακόμα και αυτό όμως είναι επαφή.

Είναι φίλες μου πάνω απο δεκαπέντε χρόνια γιατί ανεχόμαστε η μια την άλλη, δεν κατακρίνουμε και δεν παρεξηγούμαστε με το παραμικρό.Θέλει προσπάθεια και πάνω απο όλα θέληση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω χρόνια τώρα έχω 1 κοπέλα,όχι κολλητη αλλά αδερφή μου κ κουμπαρα μου με την οποία είμαστε μαζί από τα 16 μας και με την οποία 10 χρόνια τώρα που έχουμε περάσει μια ζωή είμαστε πολύ δεμενες..μπορεί να έχω γνωστές αλλα φιλη δεν αποκαλώ εύκολα κάποια ιδιως μετά από τόσα χαστούκια σε μικρότερη ηλικία που έχω φάει κ βλεποντας κ απο αλλες γνωστες ανα διαστηματα και ειδικα τωρα που περιμενω το παιδακι μου μέρα με την μέρα πως φερθηκαν..μέσα από την ζωή μαθαίνεις πολλά,το θέμα ειναι να αποβάλεις ότι προκαλεί αρνητική ενέργεια σε εσένα και στην οικογένεια σου για να είστε καλά απο το να ανέχεσαι καταστάσεις ζήλιας κ μικροπρεπειες απο στενομυαλους ανθρώπους που με την συμπεριφορά τους το μόνο που κάνουν ειναι να σε χαλάνε χωρίς να σου προσφέρουν τίποτα άλλο..δεν υπάρχει λόγος να κρατάς τέτοιους ανθρώπους στην ζωή σου..είμαι αυτής της άποψης για αυτό κιόλας έχω έναν άνθρωπο που ξέρει την ζωη μου κ γνωστούς για καφεδάκι κ γέλιο αρκετούς άλλους..πάντως πιστεύω ότι δεν ειναι θέμα οικογένειας για να εξαφανιστεί κάποιος που ηταν διπλα σου απλά πατάει εκεί βρίσκοντας την ευκαιρία που έψαχνε για να εξαφανιστει γιατί στην ζωη κάθε ανθρώπου το αληθινό ειναι αυτό που μένει..καθετι ψεύτικο φεύγει επειδή δεν αντέχει την αληθινή πραγματικότητα που συμβαίνει! Έτσι το έχω εξηγήσει εγω και έχω αποβάλει καθετί αρνητικο μπορούσε να με κάνει να νιώθω χάλια και εμένα κ την οικογένεια μου..:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο ΦΙΛΟΣ ΣΤΗ ΧΑΡΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!!

Σε μια δυσκολη στιγμη μπορει να ενδιαφερθει κι ο γειτονας που δεν τον εχεις ξαναδει στη ζωη σου(για συμπαρασταση, κουτσομπολιο ή για οποιον αλλο λογο...)

Γι'αυτο αν κατι σε κανει χαρουμενο-η και χαιρεσαι μονος-η σου, τοτε εισαι πραγματικα μονος-η σου!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά χαστούκια....πρόσφατα χάλασε φιλία 20 χρόνων, ενα πράγμα εχω να πώ....για να εχεις "φίλους" πρεπει να ανέχεσαι πολλά ΟΜΩΣ με τους συγγενεις σου μπορείς να νοιώθεις ασφάλεια και ελευθερία....δεν θα σε παρεξηγήσει για παράδειγμα η ξαδέρφη σου αν τελευταία στιγμή της ακυρώσεις έξοδο γιατι αρρώστησε το παιδί σου ενω η single "φίλη" σου ΝΑΙ!!!

Νοιώθω πολύ τυχερή για την σχέση μου με τον άντρα μου και με όλη την υπόλοιπη οικογένεια μου, είμαι πολύ ευτυχισμένη με ό,τι επιλογές εκάνα και ας ελεγαν όλοι οτι παντρευτήκα και εκανα παιδακια μικρή,και δεν νομίζω τελικα οτι έχει αξία τίποτα αλλο!!!

 

Θα διαφωνισω καθετα μαζι σου...τους φιλους τους διαλλεγεις ενω τους συγγενεις τους ''λουζεσαι''!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΙΛΟΣ ΣΤΗ ΧΑΡΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!!

Σε μια δυσκολη στιγμη μπορει να ενδιαφερθει κι ο γειτονας που δεν τον εχεις ξαναδει στη ζωη σου(για συμπαρασταση, κουτσομπολιο ή για οποιον αλλο λογο...)

Γι'αυτο αν κατι σε κανει χαρουμενο-η και χαιρεσαι μονος-η σου, τοτε εισαι πραγματικα μονος-η σου!

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Πιό εύκολα σου συμπαραστέκονται στα δύσκολα (που είσαι και σε ευάλωτη θέση) απ'το να χαρούν ειλικρινά με τη χαρά σου. Δυστυχώς..:|

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...