Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σωστη ποσοτητα γαλακτος


yiota

Recommended Posts

γεια σας, ξερει καμια σας πόσα ml σε κάθε γευμα πρεπει να καταναλώνει ενα μωρο 6μηνων, ξερω οτι το καθε μωρο ειναι διαφορετικο, αλλα περίπου.

εχουμε αρχισει να πινουμε το μητρικο γαλα σε μπιμπερο και πινει 80ml - 120ml το καθε γευμα, 4 - 5 γευματα την ημερα χωρια την φρουτοκρεμα??????ειναι λίγο??

αργότερα που θα του δίνω του εμπορίου τι ποσοτητα πρεπει να καταναλωνει???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Σχετικά με την ποσότητα ισχύει ότι πρέπει πάντα να αφήσει κάποια μλ στο μπουκάλι,ένδειξη ότι χόρτασε και δε θελει άλλο?

Αν παράδειγμα βάζω χ μλ στο μπουκάλι και τα πιει όλα ευχάριστα άλλα μόλις τελειώσουν δεν γκρινιάξει και είναι ήρεμο τότε υποθέτουμε ότι χόρτασε? Ή πρέπει να προσφέρω κι άλλα μλ?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ποσότητα ισχύει ότι πρέπει πάντα να αφήσει κάποια μλ στο μπουκάλι,ένδειξη ότι χόρτασε και δε θελει άλλο?

Αν παράδειγμα βάζω χ μλ στο μπουκάλι και τα πιει όλα ευχάριστα άλλα μόλις τελειώσουν δεν γκρινιάξει και είναι ήρεμο τότε υποθέτουμε ότι χόρτασε? Ή πρέπει να προσφέρω κι άλλα μλ?

 

Καλημέρα εμένα η μικρούλα όσο και να της δώσω θα το πάρει όλο γίαυτο της αφήνω 150 μλ για 3 ώρες απουσίας και το πίνει όλο. Αν δεν γκρινιαζει και φενετε χορτάτη είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

εγώ άφηνα γάλα στην μικρή μου από 3 μηνών εώς και 8,5 μηνών.

 

Στην αρχή ξεκινήσαμε με 80-100 ml και σταδιακά το αύξησε και έφτασε να πίνει μέχρι και 160 ml σε κάθε γεύμα. Βέβαια στην αρχή έκανε 3 μικρά γεύματα στο 7ωρο και μετά έκανε 2 μεγάλα (είχε κλείσει τον 6 και είχε αρχίσει να δοκιμάζει φρούτα σε μικρές ποσότητες). Άρα έπινε περίπου 300 ml τις ώρες που έλειπα.

 

Όλα αυτά τα κατάφερα με το symphony της medela γιατί με το swing που είχα δεν νομίζω ότι θα τα είχα καταφέρει καθώς επίσης και με την στήριξη του συζύγου μου και του forum !!!

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα και αν το θες πολύ θα τα καταφέρεις!!!:wink:

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ερώτηση εργάζομαι και αντλώ 2με 3φορές τη μέρα όπου βγάλω 200με 250 σύνολοο μικρός μου απ ότι φαίνεταιΖΗΤΑΕΙ παραπάνω εχω ήδη δοκιμάσει μαγιά μπύρας σούπες κλπ 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τι δεν σε εχουν βγαλειι αποτελεσματα ...δεν μπορεις να βγαλεις αλλο ??? Δλδ δεν εχει πολυ γαλα ..εγω στην θεση σου θα προσπαθουσα η αμα δεν τα καταφερνα να βγαλω αλλο τοτε θα εδινα ξενο αλλα θα το αφηνα ως τελευτεα επιλογη ..αλλα καλυτερα μηλα η με το παιδιατρο σ η με την γυναικολογο σ .να σε συμβουλευσει καλυτερα ..

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, nikoletara είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ερώτηση εργάζομαι και αντλώ 2με 3φορές τη μέρα όπου βγάλω 200με 250 σύνολοο μικρός μου απ ότι φαίνεταιΖΗΤΑΕΙ παραπάνω εχω ήδη δοκιμάσει μαγιά μπύρας σούπες κλπ 

 

Δ ξερω απο θηλαστρα κ αντλησεις αλλα γραψε καποια στοιχεια παραπανω

Ποσο ειναι ο μικρος,ποσες ωρες λειπεις,αν θηλαζεις τις υπολοιπες ωρες;

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2017 at 1:14 ΠΜ, nikoletara είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ερώτηση εργάζομαι και αντλώ 2με 3φορές τη μέρα όπου βγάλω 200με 250 σύνολοο μικρός μου απ ότι φαίνεταιΖΗΤΑΕΙ παραπάνω εχω ήδη δοκιμάσει μαγιά μπύρας σούπες κλπ 

 

 

Πόσες ώρες λείπεις; Αν το μώρο πίνει ακόμη μόνο γάλα και λείπεις πχ 9 ώρες, θηλάζεις πριν φύγεις και μόλις έρθεις, δεν έπρεπε να χρειάζεσαι περισσότερο λογικά. Ξέρει να το ταϊσει όποιος μένει μαζί του; Θηλή για νεογέννητα απαραίτητα, όχι πάνω από 30 ml ανά ώρα μεταξύ γευμάτων, και σταμάτημα ανά 20 ml περίπου για ρεψιμο, για να τρώει αργά.

Τα θηλάζοντα συχνά τρώνε πολύ περισσότερο από μπουκάλι, γιατί το γάλα τρέχει πολύ πιο εύκολα.

Αν π.χ. κάνεις τελεταίο θηλασμό το πρωί 7 και φεύγεις, θα έπρεπε να πιει ας πούμε από 60 ml στις 9, στις 11, στις 1 και στις 3 και να ξαναθηλάσεις κατά τις 5 γυρνώντας. Αν λείπεις 10 ώρες και πάνω, χρειάζεσαι σαφώς περισσότερες αντλήσεις. 

Αν είστε σε ηλικία στερεών, το γάλα παραείναι πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...