Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;


nano

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;  

1.251

  1. 1. σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;

    • σπίτι τσίλικο
    • σπίτι "παιδότοπος"


Recommended Posts

Μαμα@2 σαν να ακούω τον μεγάλο με το μικρό γιό μου.Μια από τα ίδια, ειδικά αυτό με την τουαλέτα ο μεγάλος και γάλα ο μικρός! Απλά εγώ βρε κορίτσια, θυμάμαι στον πρώτο μου γιο καθε μέρα είχα σκούπισμα, σφουγγάρισμα, ξεσκόνισμα και εννοείται τα μπάνιο-κουζίνα- μαγείρεμα. Τώρα που έκανα τον δέυτερο και έχω μετακομίσει σε μεγαλύτερο σπίτι που είναι μεζονέτα, τα κάνω αλλά ανα κάμποσες ημέρες. Δεν προλαβαίνω και πλέον δεν αντέχω. Απλά όταν κάπου "βρωμίζει" προσπαθώ κατευθε'ίαν να επιλυφθώ του θέματος ώστε να μην πάθουν και τίποτα τα παιδιά! Όσο για το σαλόνι, ναι είναι κανονικός παιδότοπος αλλά δνε με απασχολεί καθόλου. Το προτειμώ έτσι παρά να μπενοβγαίνουν όλη την ώρα παιχνίδια από οτ δωμάτιο κτλ. Τώρα έχει κάποια παιχνίδια στο δωμάτιο του, τα υπόλοιπα στο σαλόνι και όπου βρίσκεται κάθε φορά παίζει και μετά τα επιστρέφει στη θέση τους. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι αυτό το ρημαδοτραπεζάκι του σαλονιού το εχει κάνει αρένα με τα αυτοκινητάκια του και δεν αφήνει να πλησιάσει κανείς παρα μόνο όταν έχουμε κόσμο που μαας αφήνει να τα μαζέψουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα δικα μου ανεβαιναν πανω στο τραπεζακι του σαλονιου:shock::shock::shock:

 

Ο μεγαλος ποτε δεν το εκανε, το εκανε ο μικρος κ ξεκινησε κ ο μεγαλος:confused:

 

Στην αρχη, το εβαλα σε αλλο δωματιο, τωρα το ξαναεφερα, οταν παει να ανεβει ο μικρος του λεω οτι δεν κανει κλπ, πλεον ο μεγαλος δεν ανεβαινει, αλλα ειναι αδειο, δεν αφηνουν τιποτα πανω κ το γεμιζουν δαχτυλιες στο 5λεπτο......

 

Τα παιχνιδια......επιτρεπονται παιχνιδια στο σαλονι, παιζουν, αλλα ειναι διπλα το παιχνιδκουτο, θα παιξουν καμμια ωρα κ μετα ολα μαζευονται κ αν τα θελουν, στο δωματιο τους..κ θα κρατησουν απο ενα αγαπημενο...ο μικρος προτιμα να ανοιγει συρταρια κλπ αυτο ειναι το προβλημα, καποια στιγμη θα καταλαβει...η γλωσσα μου εχει μαλλιασει...ευτυχως δεν φτανει να ανοιξει πορτα.....κλεινω ολες τις πορτες κ ειμαστε στο σαλονι οποτε τον ελεγχω οταν κανω καποια δουλεια.

 

Μεζονεττα, ωχ......λογικο Μαρια να τα κανεις ανα καμποσες μερες....σε καταλαβαινω, εγω απλα κλεινω τα αλλα δωματια κ μονο το σαλονι λερωνει, κ το ελεγχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Ο μικρός μας είναι 27 μηνών και (α) πολύ σπάνια παίζει μόνος του στο δωμάτιό του, του αρέσει να παίζει όπου είμαστε εμείς, δηλαδή στο σαλόνι, και (β) το δωμάτιό του έτσι κι αλλοιώς είναι 10τ.μ. εκ των οποίων «καθαρά» όχι πάνω από 4... Γενικά το σπίτι είναι μικρό. Και τέλος (γ) έχει ΠΟΛΛΑΑΑ παιχνίδια. Το συμπέρασμα νομίζω βγαίνει από μόνο του! 

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια απ' τα ίδια, σπίτι παιδότοπος και τελικά το χαιρόμαστε όλοι, γιατί είμαστε όλοι στο ίδιο δωμάτιο και απολαμβάνουμε ο ένας τον άλλο, παίζουμε ποδόσφαιρο αν μας έρθει και μέσα στο σαλόνι, κυνηγιόμαστε και διαλύουμε τον καναπέ να τον κάνουμε υπερωκεάνιο και επίσης και πολύ σημαντικό κάθε φορά που βρίσκω καρέκλα μουτζουρωμένη με μαρκαδόρους, τον καναπέ με μασημένες μπουκιές στις γωνίες ή ψίχουλα στις πιο απίθανες μεριές, τραπεζάκια να κολλάνε με μέλι κ.λπ., αντί να νευριάζω γελάω και το χαίρομαι! Σπίτι τσίλικο ψηφίζω μετά τα 10-12 των παιδιών!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...