Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έτοιμες κρεμες ή σπιτι λες κρεμες?


Recommended Posts

Γεια σας.

Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Το μωρο μου έκλεισε τους 7 μηνες και θηλαζω αποκλειστικα. Επίσης εδω και 1 μηνα ξεκινησαμε και στερεες τροφες. Του μαγειρεύω και δεν εχω δωσει ακόμα έτοιμες κρεμες εμπορίου. Η απορία μου ειναι αν τελικά τις χρειαζονται τις κρεμες δεδομένου ότι εχουν τόσες πρόσθετες βιταμινες. Οι φυσικές τροφες λογω του ότι μαγειρεύονται (βραστες ή στον ατμό), τεμαχιζονται κλπ κλπ χάνουν το μεγαλύτερο τμημα των βιταμίνης τους. Στον ατμο ναι μεν δεν χανονται οι βιταμινεσ αλλα αυτο ισχυει για μαγειρεμα 5-7 λεπτα που τα περισσοτερα λαχανικα θελουν πιο πολυ χρονο να μαγειρευτουν ωστε να μπορει να τα φαι ενα μωρακι. Μήπως τελικα τα μωρα δεν καλύπτονται με τα συστατικά που τους παρέχονται μέσω φυσικής τροφής? Μήπως τελικα τη σημερον ημερα τα παιδιά γίνονται πιο ψηλά και αναπτυγμένα ή και πιο έξυπνα απο ότι παλαιότερα λογω των έτοιμων τροφών και των χημικών που εχουν? Μπορει να ακούγεται παράλογο και άσχημο να λέω δώστε ετοιμάτζίδικα και χημικά στα παιδιά για καλυτερη αναπτυξη αλλα έπειτα απο ψάξιμο και παρατήρηση σας τα γράφω. Βασικά ο όλος προβληματισμός μου εχει να κάνει στο ότι ένα μηνα τωρα και θηλαζω και φτιαχνω φαγητο το οποίο δεν το πολυ τρωει και πήρε μόνο 100 γρ σε αυτόν τον μηνα και δεν ψήλωσε καθολου....στάσιμη αναπτυξη είπε η παιδιατρος. Τα αλλα παιδάκια με τις έτοιμες κρεμες Γιωτης κλπ εχουν αλματώδη αναπτυξη. Τι να πω! Πείτε μου και εσεις τι μου προτείνεται, τι πιστεύεται, τι με συμβουλευετε? Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας.

Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Το μωρο μου έκλεισε τους 7 μηνες και θηλαζω αποκλειστικα. Επίσης εδω και 1 μηνα ξεκινησαμε και στερεες τροφες. Του μαγειρεύω και δεν εχω δωσει ακόμα έτοιμες κρεμες εμπορίου. Η απορία μου ειναι αν τελικά τις χρειαζονται τις κρεμες δεδομένου ότι εχουν τόσες πρόσθετες βιταμινες. Οι φυσικές τροφες λογω του ότι μαγειρεύονται (βραστες ή στον ατμό), τεμαχιζονται κλπ κλπ χάνουν το μεγαλύτερο τμημα των βιταμίνης τους. Στον ατμο ναι μεν δεν χανονται οι βιταμινεσ αλλα αυτο ισχυει για μαγειρεμα 5-7 λεπτα που τα περισσοτερα λαχανικα θελουν πιο πολυ χρονο να μαγειρευτουν ωστε να μπορει να τα φαι ενα μωρακι. Μήπως τελικα τα μωρα δεν καλύπτονται με τα συστατικά που τους παρέχονται μέσω φυσικής τροφής? Μήπως τελικα τη σημερον ημερα τα παιδιά γίνονται πιο ψηλά και αναπτυγμένα ή και πιο έξυπνα απο ότι παλαιότερα λογω των έτοιμων τροφών και των χημικών που εχουν? Μπορει να ακούγεται παράλογο και άσχημο να λέω δώστε ετοιματζιδικα και χημικά στα παιδιά για καλυτερη αναπτυξη αλλα έπειτα απο ψάξιμο και παρατήρηση σας τα γράφω. Βασικά ο όλος προβληματισμός μου εχει να κάνει στο ότι ένα μηνα τωρα και θηλαζω και φτιαχνω φαγητο το οποίο δεν το πολυ τρωει και πήρε μόνο 100 γρ σε αυτόν τον μηνα και δεν ψήλωσε καθολου....στάσιμη αναπτυξη είπε η παιδιατρος. Τα αλλα παιδάκια με τις έτοιμες κρεμες Γιωτης κλπ εχουν αλματώδη αναπτυξη. Τι α πω! Πείτε μου και εσεις τι μου προτείνεται, τι πιστεύεται, τι με συμβουλευετε? Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κι εγώ γενικά δεν είμαι υπέρ των έτοιμων κρεμών. δίνω μόνο βιολογικό ρυζάλευρο ολικής άλεσης και μόνο αυτό προτιμά. τα Γιώτης ούτε να τα φτύσει! Τι να πω? κι εγώ προβληματίζομαι.. Η παιδίατρος μας είπε να φάει από αυτές τις κρέμες αλλά νομίζω όιτ δνε έχει νόημα. Κυρίως θηλάζω δηλαδή και είμαστε 7,5 μηνών. κι εμείς αρχίσαμε να πέφτουμε στις καμπύλες. ποεριμένω να δω τον άλλο μήνα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...