Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πότε θα φάει ολοκληρωμένο γεύμα?


Recommended Posts

Γεια σας. Η μικρή μου είναι 6μιση μηνών και έχει ένα μήνα που τρώμε βιολογικό ρυζάλευρο. Ποσότητα συνήθως 50 γρ. παραπάνω δε θέλει. πότε θα αυξήσει την ποσότητα?

Μετά τη θηλάζω και πίνει μέχρι να χορτάσει. στο γάλα πίνει όσο θέλει όποτε θέλει, κι έχει μάθει τώρα λίγο μετά λίγο ακόμη γάλα κτλ. Μήπως φταίει αυτό που δεν κάνει γεύμα? πώς θα μάθει να τρώει ποσότητες? ακούω για άλλα παιδάκια όιτ τρώνε 200γρ. και παραξενεύομαι.

 

Καλά δεν κάνω που της δίνω γάλα μετά το γεύμα της?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εννοείται καλά κανείς κ μη συγκρίνεις τι κάνουν αλλά μωρακια καθώς το καθένα είναι διαφορετικό.και ο δικός μου πάνω στο μήνα αύξησε τις ποσότητες αλλα για να κόψουμε τον θηλασμο μετά το γεύμα πέρασαν περίπου δυο μήνες να σου ζήσει το παιδάκι σου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Η μικρή μου είναι 6μιση μηνών και έχει ένα μήνα που τρώμε βιολογικό ρυζάλευρο. Ποσότητα συνήθως 50 γρ. παραπάνω δε θέλει. πότε θα αυξήσει την ποσότητα?

Μετά τη θηλάζω και πίνει μέχρι να χορτάσει. στο γάλα πίνει όσο θέλει όποτε θέλει, κι έχει μάθει τώρα λίγο μετά λίγο ακόμη γάλα κτλ. Μήπως φταίει αυτό που δεν κάνει γεύμα? πώς θα μάθει να τρώει ποσότητες? ακούω για άλλα παιδάκια όιτ τρώνε 200γρ. και παραξενεύομαι.

 

Καλά δεν κάνω που της δίνω γάλα μετά το γεύμα της?

κ εγω ακουω για παιδακια που τρωνε μεγαλες ποσοτητες αλλα δυστυχως το μωρακι μου δεν ανηκει σάυτη τη κατηγορια!!!!;):D εσυ καλα κανεις κ της προσφερεις στηθος μετα για να χορτασει το μωρο....εμεις τρωμε εδω περιπου 2 μηνες κ η ποσοτητα δεν ξεπερναει τα 100-120!!!!! υπομονη κ παντα να θυμασαι οτι τα μωρα μας ξερουν τι ειναι το σωστο κ τι να κανουν

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

ξεκινήσαμε κι εμείς χτες κρέμα βανίλια

είμαστε 5 1/2 μηνών

η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσουμε με ένα φλιτζανάκι του καφέ και σιγά σιγά να αυξάνουμε έως ότου φτάσει να κάνει πλήρες γεύμα δλδ 200γρ

αυτό μας είπε θα γίνει 4η με 5η μέρα

πραγματικά χτες έφαγε μισό φλιτζανάκι,σήμερα 2!

θα μου πείτε τώρα πως θα ξέρω με τα φλιτζανάκια πότε έχει φάει 200 γρ;έλα ντε!!

σκέφτομαι αύριο να της κάνω 200 κι όσο φάει!

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής

της δίνω γάλα έως ότου κάνει πλήρες γεύμα;

αμέσως μετά την κρέμα;

γιατι μισή ώρα μετά της δίνω νερο να μάθει να πίνει

και συνήθως στη μία ώρα της δίνω γάλα

Link to comment
Share on other sites

ξεκινήσαμε κι εμείς χτες κρέμα βανίλια

είμαστε 5 1/2 μηνών

η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσουμε με ένα φλιτζανάκι του καφέ και σιγά σιγά να αυξάνουμε έως ότου φτάσει να κάνει πλήρες γεύμα δλδ 200γρ

αυτό μας είπε θα γίνει 4η με 5η μέρα

πραγματικά χτες έφαγε μισό φλιτζανάκι,σήμερα 2!

θα μου πείτε τώρα πως θα ξέρω με τα φλιτζανάκια πότε έχει φάει 200 γρ;έλα ντε!!

σκέφτομαι αύριο να της κάνω 200 κι όσο φάει!

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής

της δίνω γάλα έως ότου κάνει πλήρες γεύμα;

αμέσως μετά την κρέμα;

γιατι μισή ώρα μετά της δίνω νερο να μάθει να πίνει

και συνήθως στη μία ώρα της δίνω γάλα

μπραβο στην μπεμπα..καλη αρχη κανατε!!! λοιπον νερο γιατι δινεις μετα απο μιση ωρα??ετσι ειπε η παιδιατρος??εγω δινω αμεσως μετα το φαγητο κ καμια φορα κατα την διαρκεια γιατι διψαει..οσο για την ποσοτητα εσυ καλα το σκεφτηκες φτιαχνε 200 κ οσο φαει!!! οτι αφορα για το γαλα..αμεσως μετα το φαγητο να της προσφερεις στηθος(νομιζω οτι θηλαζεις) κ αν θελει εκεινη πινει..οταν θα χορταινει δεν θα το θελει..εγω στην αρχη παντα εδινα γαλα κ αν ηθελε επινε αλλιως το εφτυνε στα μουτρα!!!!:lol::lol:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπραβο στην μπεμπα..καλη αρχη κανατε!!! λοιπον νερο γιατι δινεις μετα απο μιση ωρα??ετσι ειπε η παιδιατρος??εγω δινω αμεσως μετα το φαγητο κ καμια φορα κατα την διαρκεια γιατι διψαει..οσο για την ποσοτητα εσυ καλα το σκεφτηκες φτιαχνε 200 κ οσο φαει!!! οτι αφορα για το γαλα..αμεσως μετα το φαγητο να της προσφερεις στηθος(νομιζω οτι θηλαζεις) κ αν θελει εκεινη πινει..οταν θα χορταινει δεν θα το θελει..εγω στην αρχη παντα εδινα γαλα κ αν ηθελε επινε αλλιως το εφτυνε στα μουτρα!!!!:lol::lol:

 

μισή ώρα μετά μου είπε ναι. υποθέτω για να έχει διψάσει; δεν πίνει πολύ νερό,δεν της αρέσει.Πιστεύω θα το συνηθίσει γιατι θα διψάει!Δεν την έβαλα αμέσως στο στήθος,αλλά θέλησε μετά από 1 1/2 ώρα.Αν τη βάλω αμέσως πως θα μάθει να πίνει νερό;θα μάθει να ξεδιψάει με το γάλα.

Δηλαδή εσύ την ταίζεις,της δίνεις νερό και καπάκι γάλα;

Πότε άρχισε να σου κάνει πλήρες γεύμα και να μη θέλει γάλα;γιατι βλέπω είστε 7 μηνών εσείς.

Υπολόγισα πως το πλήρες γεύμα είναι 2 1/2 φλιτζανάκια,οποτε είμαστε κοντά στο πλήρες γεύμα

Link to comment
Share on other sites

μισή ώρα μετά μου είπε ναι. υποθέτω για να έχει διψάσει; δεν πίνει πολύ νερό,δεν της αρέσει.Πιστεύω θα το συνηθίσει γιατι θα διψάει!Δεν την έβαλα αμέσως στο στήθος,αλλά θέλησε μετά από 1 1/2 ώρα.Αν τη βάλω αμέσως πως θα μάθει να πίνει νερό;θα μάθει να ξεδιψάει με το γάλα.

Δηλαδή εσύ την ταίζεις,της δίνεις νερό και καπάκι γάλα;

Πότε άρχισε να σου κάνει πλήρες γεύμα και να μη θέλει γάλα;γιατι βλέπω είστε 7 μηνών εσείς.

Υπολόγισα πως το πλήρες γεύμα είναι 2 1/2 φλιτζανάκια,οποτε είμαστε κοντά στο πλήρες γεύμα

εμενα μου ειχε πει οτι αμεσως μετα το φαγητο να δωσω να πιει νερακι για να ξεδιψασει κ μετα εαν δεν εχει φαει αρκετη ποσοτητα να συμπληρωσω με γαλα..το νερο κ εμενα στην αρχη δεν το ηθελε,ασε που πνιγοταν:confused:.. σιγα σιγα το εμαθε κ τωρα πινει ενα κυπελακι(το εκπαιδευτικο) ολη μερα.. εγω τωρα δεν δινω γαλα γιατι χορταινει με το φαγητο αλλα μην φανταστεις οτι τρωει καμια σπουδαια ποσοτητα(ειναι λιτοδιαιτη κ οικονομικη:D) κρεμα κ σουπα τρωει κανονικη ποσοτητα πλεον αλλα τα φρουτα ουτε να τα δει,μονο ολοκληρα..

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχε πει οτι αμεσως μετα το φαγητο να δωσω να πιει νερακι για να ξεδιψασει κ μετα εαν δεν εχει φαει αρκετη ποσοτητα να συμπληρωσω με γαλα..το νερο κ εμενα στην αρχη δεν το ηθελε,ασε που πνιγοταν:confused:.. σιγα σιγα το εμαθε κ τωρα πινει ενα κυπελακι(το εκπαιδευτικο) ολη μερα.. εγω τωρα δεν δινω γαλα γιατι χορταινει με το φαγητο αλλα μην φανταστεις οτι τρωει καμια σπουδαια ποσοτητα(ειναι λιτοδιαιτη κ οικονομικη:D) κρεμα κ σουπα τρωει κανονικη ποσοτητα πλεον αλλα τα φρουτα ουτε να τα δει,μονο ολοκληρα..

 

μια χαρά!

οπότε και να μην κάνει ολόκληρο γεύμα πάλι μπορεί να μη ζητήσει γάλα;;

εμένα όπως σου ειπα χτες ζήτησε στη 1 1/2 ώρα

εν τω μεταξύ αυτές τις μέρες που τρώει κρέμα κάνει 4 γεύματα και όχι 5 όπως πριν

βέβαια και λόγω ύπνου

μάλλον πρέπει να της βάλω πρόγραμμα

πώς θα τρώει 5 γεύματα όταν θα ξεκινήσουμε λαχανικά και φρούτα;

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά!

οπότε και να μην κάνει ολόκληρο γεύμα πάλι μπορεί να μη ζητήσει γάλα;;

εμένα όπως σου ειπα χτες ζήτησε στη 1 1/2 ώρα

εν τω μεταξύ αυτές τις μέρες που τρώει κρέμα κάνει 4 γεύματα και όχι 5 όπως πριν

βέβαια και λόγω ύπνου

μάλλον πρέπει να της βάλω πρόγραμμα

πώς θα τρώει 5 γεύματα όταν θα ξεκινήσουμε λαχανικά και φρούτα;

 

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κανεις; Θέλεις να θηλασεις για καιρο ακόμα ή να αποθηλασεις;

 

Στο δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρου οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του μητρικου γάλακτος που παραμένει η κυρία τροφη του μωρου. Αυτο σημαίνει ότι συνεχίζεις να θηλαζεις όπως παλιά.

 

Το μωρο χρειάζεται τουλάχιστον 500μλ γάλα οπότε αυτο σημαίνει ότι πρέπει να κάνει σίγουρα 5 γεύματα στο στήθος (5 θηλασμους δλδ το λιγότερο).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο χρειάζεται τουλάχιστον 500μλ γάλα οπότε αυτο σημαίνει ότι πρέπει να κάνει σίγουρα 5 γεύματα στο στήθος (5 θηλασμους δλδ το λιγότερο).

 

500μλ γάλα χρειάζεαται όλο το δεύτερο εξάμηνο ζωής ή το έγραψες για την ηλικία 6,5 μηνών που είναι τo μωρό της klio; Μετά το χρόνο πόσα μλ χρειάζεται; Ένα πλήρες γεύμα θηλασμού ίσούται περίπου με 100μλ; Κάτι ακόμα: Ξέρεις πότε είναι ασφαλές να σταματήσουμε το νυχτερινό θηλασμό;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

500μλ γάλα χρειάζεαται όλο το δεύτερο εξάμηνο ζωής ή το έγραψες για την ηλικία 6,5 μηνών που είναι τo μωρό της klio; Μετά το χρόνο πόσα μλ χρειάζεται; Ένα πλήρες γεύμα θηλασμού ίσούται περίπου με 100μλ; Κάτι ακόμα: Ξέρεις πότε είναι ασφαλές να σταματήσουμε το νυχτερινό θηλασμό;

 

Το δεύτερο εξάμηνο χρειάζεται 500μλ (βέβαια το μητρικο γάλα δεν το μετράμε μόνο έτσι,παίζει ρόλο κι η σύσταση κτλ αλλα χονδρικά μισο λίτρο). Στην ηλικία των 6,5 μηνών ενδεχομένως η ποσότητα που χρειάζεται ένα μωρο να είναι μεγαλύτερη καθώς προοδευτικά αυξάνονται οι στερεές και μειώνονται οι θηλασμοι.

Μετα το χρόνο ισχύουν άλλες οδηγιες καθώς ένα νήπιο μετα τον χρόνο εχει αυτορυθμισει πληρως τις αναγκες του κι είναι σε θέση να δηλώσει είτε με λέξη, είτε δείχνοντας ποτε θέλει να θηλασει. Οπότε για ένα μωρο 1 έτους όπου για 1 χρόνο είχε πρόσβαση στο στήθος ελεύθερη κι ανεμπόδιστη μπορούμε να πούμε ότι χρειάζεται οσο γάλα θέλει αυτο να πιει.

Δεν μπορούμε να ξέρουμε ποσά ml είναι ένα γεύμα θηλασμου αλλα αν κάνει 5 θηλασμους πιθανόν να φτάσει τα 500μλ. Σε κάποιο γεύμα θα πάρει λιγότερο, σε κάποιο περισσότερο.

 

Οπωσδήποτε μετα το έτος αλλα και πάλι εξαρτάται απ΄ το τι εννοείς ασφαλές (απο άποψη παραγωγής, απο άποψη τροφής ή απο άποψη συναισθηματική). Ασφαλές είναι όταν ακούμε τις ανάγκες του μωρου και προσαρμοζομαστε στη στιγμή. Δλδ δεν θεωρώ ασφαλές να έχουμε το μωρο άρρωστο και να μην τρώει τίποτα αλλα επειδη προσπαθούμε νυχτερινό αποθηλασμο να θεωρούμε πισωγύρισμα το να θηλασει το βράδυ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε μετα το έτος αλ

λα και πάλι εξαρτάται απ΄ το τι εννοείς ασφαλές (απο άποψη παραγωγής, απο άποψη τροφής ή απο άποψη συναισθηματική). Ασφαλές είναι όταν ακούμε τις ανάγκες του μωρου και προσαρμοζομαστε στη στιγμή. Δλδ δεν θεωρώ ασφαλές να έχουμε το μωρο άρρωστο και να μην τρώει τίποτα αλλα επειδη προσπαθούμε νυχτερινό αποθηλασμο να θεωρούμε πισωγύρισμα το να θηλασει το βράδυ.

 

Συμφωνώ για τη συναισθηματική άποψη. Από άποψη παραγωγής και διατροφής;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τη συναισθηματική άποψη. Από άποψη παραγωγής και διατροφής;

 

Αν τρώει καλα τις στερεές και θηλαζει κάποιες φορές μέσα στην ημέρα είναι οκ απο διατροφική πλευρά.

Η παραγωγη προσαρμόζεται, εξάλλου καμία μαμα δε χρειάζεται να θηλαζει για πάντα αλλα για οσο θέλει το παιδι. Αν το παιδι θηλαζει μόνο 2 φορές πχ μέσα στην ημέρα δε θεωρω καλη ιδέα το να γίνει νυχτερινος αποθηλασμος καθώς εξασφαλίζει την παραγωγη της ημέρας αλλα και πάλι εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες καθώς το κάθε ζευγάρι είναι διαφορετικό.

Εγω προσωπικά για το συναισθηματικό κομμάτι θα ανησυχούσα.. Αλλα σίγουρα ένα μωρο είναι καλα αν η μαμα είναι καλα. Αν η μαμα είναι στα πρόθυρα της κατάρρευσης τότε πρέπει να βαλει στη ζυγαριά τα θέλω της και τις αντοχές της.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κανεις; Θέλεις να θηλασεις για καιρο ακόμα ή να αποθηλασεις;

 

Στο δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρου οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του μητρικου γάλακτος που παραμένει η κυρία τροφη του μωρου. Αυτο σημαίνει ότι συνεχίζεις να θηλαζεις όπως παλιά.

 

Το μωρο χρειάζεται τουλάχιστον 500μλ γάλα οπότε αυτο σημαίνει ότι πρέπει να κάνει σίγουρα 5 γεύματα στο στήθος (5 θηλασμους δλδ το λιγότερο).

 

δε θέλω να αποθηλάσω

αλλά τι γάλα να πιει μετά από πλήρες γεύμα κρέμας;

πίνει νερό

και στο επόμενο γεύμα πίνει το γάλα της

ξυπνάει το βράδι αν θέλει να συμπληρώσει γάλα

Link to comment
Share on other sites

δε θέλω να αποθηλάσω

αλλά τι γάλα να πιει μετά από πλήρες γεύμα κρέμας;

πίνει νερό

και στο επόμενο γεύμα πίνει το γάλα της

ξυπνάει το βράδι αν θέλει να συμπληρώσει γάλα

 

Τι εννοείς "πλήρες γεύμα κρέμας";

 

Δηλαδή θεωρείς καλύτερο το να ξυπνάει το βράδυ απο το να προσφέρεις στήθος μέσα στην ημέρα;

 

Πόσους θηλασμους κάνει το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω μεγάλο πρόβλημα! δε θέλει ούτε τη φρουτόκρεμα, ούτε τη χορτοσουπα. πεινάει και δεν τα τρώει, δεν ανοίγει το στόμα της. θέλει το γάλα μου. μόλις της δώσ ωστήθος αμέσως τρώει γιατί πεινάει, απλά δε θέλει να φάει φαγητό. δεν τρώει ούτε 3 κουταλιές από αυτά. τι να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "πλήρες γεύμα κρέμας";

 

Δηλαδή θεωρείς καλύτερο το να ξυπνάει το βράδυ απο το να προσφέρεις στήθος μέσα στην ημέρα;

 

Πόσους θηλασμους κάνει το 24ωρο;

 

η παιδίατρος μας είπε να κόψουμε ένα γεύμα γάλα όταν θα φάει 200 γρ κρέμα

έτσι και έκανα.δε θέλει να πιει γάλα μετά την κρέμα, πίνει νερό.

Κάνει 3 θηλασμούς τώρα χωρίς να ξυπνάει κάθε βράδι!

Η ανησυχία της περισσότερο είναι όταν περιμένω περίοδο.Τότε ξυπνάει βράδι.

Την πέμπτη θα ξεκινήσουμε και τη φρουτόκρεμα και σε 10 μέρες τη χορτόσουπα.Τότε πιστεύω πως θα κόψει και τον 3ο θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Ντέμι αν θέλεις να θηλάσεις για καιρό μην κόβεις γεύματα. Πρόσφερε στο μωρό συχνά μέσα στην ημέρα και ας πιει όσο θέλει. Είναι πολύ μικρό ακόμα το παιδάκι για τρεις ή και δύο θηλασμούς τη μέρα, ειδικά αν κοιμάται τη νύχτα. Γεύματα κόβουμε από το ξένο, λόγω της ιδιαίτερης σύστασής του.

 

Πάρε δεύτερη γνώμη από παιδίατρο που να γνωρίζει τη διατροφή και την ανάπτυξη των μωρών που θηλάζουν. Ακόμη και μέσα στο φόρουμ υπάρχουν δύο εθελοντές συνεργάτες παιδίατροι- σύμβουλοι θηλασμού. Το ότι σας ξεκίνησε τόσο νωρίς στερεές δείχνει ότι η παιδίατρός σου έχει ως γνώμονα τα παιδιά που πίνουν ξένο και όχι που θηλάζουν.

 

Εναλλακτικά διάβασε το βιβλίο του Παπαβέντση για τη διατροφή και ένα ενδεικτικό πρόγραμμα εισαγωγής στερεών.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

έχω μεγάλο πρόβλημα! δε θέλει ούτε τη φρουτόκρεμα, ούτε τη χορτοσουπα. πεινάει και δεν τα τρώει, δεν ανοίγει το στόμα της. θέλει το γάλα μου. μόλις της δώσ ωστήθος αμέσως τρώει γιατί πεινάει, απλά δε θέλει να φάει φαγητό. δεν τρώει ούτε 3 κουταλιές από αυτά. τι να κάνω??

 

Να κανεις υπομονη!

Είναι πολυ μικρη ακόμα για να σε προβληματιζει κάτι τέτοιο. Πολλα μωρα φτάνουν μέχρι τον χρόνο με θηλασμο κι ελάχιστες στερεές μέχρι να αποφασίσουν να ανοίξουν το στόμα τους!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κιλο δοκίμασε σε ώρα που δεν πεινάει έτσι, για παιχνίδι. Επίσης δοκίμασε την ώρα που θηλάζεις να ακουμπήσεις στα χειλάκια της λίγο φαγάκι (τύπου γουλιά γάλα και μετά μικρή μπουκίτσα). Δοκίμασε επίσης να δώσεις φαγάκι με το δάχτυλό σου. Δεν σκέφτεσαι γεύμα, σκέφτεσαι δοκιμή και προπόνηση. Μπορείς επίσης να το αφήσεις για καμιά εβδομάδα και να δοκιμάσεις ξανά αργότερα.

 

Ο μικρός μου στους 7 κλεισμένους έφαγε κανονικό γεύμα φρούτα και στους 11 φαγητό. Μέχρι τότε τρεις κουταλιές και στόμα ερμητικά κλειστό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki, ακριβώς αυτά δοκιμάζω τωρα. σε ευχαριστώ πολύ! έτυχε να της δώσω και με το δάχτυλο, είπα μπας και φάει. δοκιμάζω διάφορα ότι βγει. φυσικά πασαλείφει τα πάντα μόνο που δνε τρώει. ελπίζω να φάει. κάνω υπομονή. πραγματικά, κλείνει το στόμα. μόνο 50 γρ. ρυζάλευρο τρώει. αν καταλάβει ότι είναι φαγητό το κλείνει το στόμα και με κοιτάει με ένα ύφος. φυσικά, δεν την πιέζω. μόλις γκρινιάζει την αφήνω. λέω που θα πάει..θα φάει. διατηρώ τις ελπίδες μου.

Link to comment
Share on other sites

χτες ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα το πρωι

δεν έφαγε πολύ,οπότε συμπλήρωσε με γάλα.στο επόμενο γεύμα θήλασε πάλι κανονικά.

σήμερα έφαγε περισσότερο,όχι τόσο ώστε να αντικαταστήσει το γάλα,επομένως συμπλήρωσε πάλι με γάλα.στο επόμενο γεύμα όμως,την έβαλα να θηλάσει και πιπίλιζε λίγο στην αρχή και μετά το αφηνε και πάλι τα ίδια και τελικά έβαζε τα κλάματα

δεν την πίεσα,τη σήκωσα,ηρέμησε,κοιμήθηκε.κοιμάται δυο ώρες τώρα.

 

και αναρωτιέμαι:

δεν πεινούσε;αφού έφαγε και κρέμα και γάλα στο προηγούμενο γευμα;

ή δε βρήκε γάλα και κουράστηκε και κοιμήθηκε;αλλά να κοιμάται 2 ώρες νηστική;

πώς θα καταλαβαίνω πως δε θέλει τώρα και με τις στέρεες;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας!εγω τους γιους μου δεν τους θηλασα, ομως εχω ακουσει οτι καποιες φορες το μητρικο γαλα ειναι πιο χορταστικο και εξαρταται και απ'τη δικη σου διατροφη.Το λεω αυτο γιατι ειπες πως μετα απο ενα γευμα θηλασμου κοιμηθηκε δυο ωρες.Ισως να χορτασε περισσοτερο.Εγω στον πρωτο μου γιο, για τον δελεασω με τη στερεα τροφη εκανα το εξης..για φρουτοκρεμα του αλεθα στο multi μισο πορτοκαλακι με λιγο νερο και μια φετουλα κοκκινο γινομενο μηλο πολυ καλα ωστε να γινει ενας ελαφρα πυκτος χυμος και του το εδεινα με το κουταλακι λιγο λιγο μιση ωρα περιπου πριν απο την καθορισμενη ωρα που ηξερα πως θα πεινουσε( κι αυτο γιατι αν περιμενα να πεινασει θα νευριαζε και μετα θα ηταν δυσκολο). Για φαγητο αρχισα με λιγο στηθος κοτοπουλο και ελαχιστο ριζακι παλι στο multi και παλι με την ιδια διαδικασια.Σιγα σιγα οι ''δοκιμες'' εγιναν πολυ ευκολα κανονικα γευματα!!!!!ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΟ ειναι απλα θεμα υπομονης....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας!εγω τους γιους μου δεν τους θηλασα, ομως εχω ακουσει οτι καποιες φορες το μητρικο γαλα ειναι πιο χορταστικο και εξαρταται και απ'τη δικη σου διατροφη.Το λεω αυτο γιατι ειπες πως μετα απο ενα γευμα θηλασμου κοιμηθηκε δυο ωρες.Ισως να χορτασε περισσοτερο.Εγω στον πρωτο μου γιο, για τον δελεασω με τη στερεα τροφη εκανα το εξης..για φρουτοκρεμα του αλεθα στο multi μισο πορτοκαλακι με λιγο νερο και μια φετουλα κοκκινο γινομενο μηλο πολυ καλα ωστε να γινει ενας ελαφρα πυκτος χυμος και του το εδεινα με το κουταλακι λιγο λιγο μιση ωρα περιπου πριν απο την καθορισμενη ωρα που ηξερα πως θα πεινουσε( κι αυτο γιατι αν περιμενα να πεινασει θα νευριαζε και μετα θα ηταν δυσκολο). Για φαγητο αρχισα με λιγο στηθος κοτοπουλο και ελαχιστο ριζακι παλι στο multi και παλι με την ιδια διαδικασια.Σιγα σιγα οι ''δοκιμες'' εγιναν πολυ ευκολα κανονικα γευματα!!!!!ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΟ ειναι απλα θεμα υπομονης....

Link to comment
Share on other sites

και αναρωτιέμαι:

δεν πεινούσε;αφού έφαγε και κρέμα και γάλα στο προηγούμενο γευμα;

ή δε βρήκε γάλα και κουράστηκε και κοιμήθηκε;αλλά να κοιμάται 2 ώρες νηστική;

πώς θα καταλαβαίνω πως δε θέλει τώρα και με τις στέρεες;

 

Γιατι να μην βρει γάλα; Το στηθος δεν στερευει ανάλογα με την ώρα της ημέρας. Ούτε ειναι μικρο νεογέννητο ώστε να κοιμηθει απο εξάντληση.

Εσύ θα προσφέρεις στηθος κανονικά ώστε να ξέρεις ότι είσαι διαθέσιμη και το μωρο θα αποφασίσει αν θέλει να θηλασει ή όχι. Το πολυ πολυ να κατεβάσεις πάλι (ή να ανεβασεις) την μπλουζα σου!:wink:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...