Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS!! Χανω το θηλασμό!! (μείωση παραγωγής - άντληση )


iojik

Recommended Posts

Χρόνια πολλά. ελπίζω να με βοηθήσετε άμεσα, γιατι όσο περναει ο χρονος νομίζω είναι χειρότερα τα πραγματα.... 2 μέρες στη δουλεια μπόρουσα να αντλησω μονο από 1 φορα. Το μωρo το θηλάζω στις 7 το πρωί και μετά μόνο στις 3 μμ μπορώ να αντλησω. και η παραγωγη μου επεσε στο ελάχιστο. Το παιδι είναι ανησυχο πολυ στο στήθος, το οποιο, δε γεμίζει όπως τις προηγούμενες μέρες. Και αντλω το πολυ 30μλ και απο τα δυο, εκει που αντλουσα μέχρι πριν 5 μερες 120 μλ άνετα. Πως να σωσω το πραγμα τωρα? SOS!

μήπως να αρχησω τη μαγια μπήρας?:(:(:(

To μωρακι μας έκλεισε σημερα 5 μηνες, μακάρι να το μπορω να το θηλαζω 6 μήνες τουλάχιστον:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρόνια πολλά. ελπίζω να με βοηθήσετε άμεσα, γιατι όσο περναει ο χρονος νομίζω είναι χειρότερα τα πραγματα.... 2 μέρες στη δουλεια μπόρουσα να αντλησω μονο από 1 φορα. Το μωρo το θηλάζω στις 7 το πρωί και μετά μόνο στις 3 μμ μπορώ να αντλησω. και η παραγωγη μου επεσε στο ελάχιστο. Το παιδι είναι ανησυχο πολυ στο στήθος, το οποιο, δε γεμίζει όπως τις προηγούμενες μέρες. Και αντλω το πολυ 30μλ και απο τα δυο, εκει που αντλουσα μέχρι πριν 5 μερες 120 μλ άνετα. Πως να σωσω το πραγμα τωρα? SOS!

μήπως να αρχησω τη μαγια μπήρας?:(:(:(

To μωρακι μας έκλεισε σημερα 5 μηνες, μακάρι να το μπορω να το θηλαζω 6 μήνες τουλάχιστον:(

 

Καταρχήν ηρέμησε....Για όλα υπάρχουν λύσεις. Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, αλλά μήπως πρέπει να ξυπνάς νωρίτερα το πρωί να ταϊζεις, αντλείς, ταϊζεις πάλι; Νομίζω...., αλλά αυτό προϋποθέτει ότι ξυπνάτε μαζί κατά τις 4 με 5 και κάτι....;

Διορθώστε με οι πιο ειδικοί παρακαλώ!Και το βράδυ το ίδιο;;;; (Λέω τώρα εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κρατήσεις μια χαρά την παραγωγή σου και με τη δουλειά και χωρίς να αντλείς, αρκεί όταν επιστρέφεις στο σπίτι σου να θηλάζεις διαρκώς, όποτε το ζητάει το μωρό,χωρίς πρόγραμμα και προπαντώς και τη νύχτα.

 

Έχω βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με την πρώτη μου και έτσι τα καταφέραμε...

Στην ουσία μένετε 7-8 ώρες χωρίς θηλασμό το πρωί (όπως θα μένατε αν κοιμόταν ολόκληρη τη νύχτα) οπότε πρέπει να αναπληρώσεις τη νύχτα τους θηλασμούς που θα έκανες τη μέρα...

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κρατήσεις μια χαρά την παραγωγή σου και με τη δουλειά και χωρίς να αντλείς, αρκεί όταν επιστρέφεις στο σπίτι σου να θηλάζεις διαρκώς, όποτε το ζητάει το μωρό,χωρίς πρόγραμμα και προπαντώς και τη νύχτα.

 

Έχω βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με την πρώτη μου και έτσι τα καταφέραμε...

Στην ουσία μένετε 7-8 ώρες χωρίς θηλασμό το πρωί (όπως θα μένατε αν κοιμόταν ολόκληρη τη νύχτα) οπότε πρέπει να αναπληρώσεις τη νύχτα τους θηλασμούς που θα έκανες τη μέρα...

 

:| Πως να μη κοιμαμαι νήχτα όταν όλη την ημέρα τρέχω σαν σκυλος?

βαίβαια δεν είναι αδυνατο αμα είναι η μόνη λύση, αλλα φοβάμαι να μη αρρωστήσω.

Ευχαριστω παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ηρέμησε....Για όλα υπάρχουν λύσεις. Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, αλλά μήπως πρέπει να ξυπνάς νωρίτερα το πρωί να ταϊζεις, αντλείς, ταϊζεις πάλι; Νομίζω...., αλλά αυτό προϋποθέτει ότι ξυπνάτε μαζί κατά τις 4 με 5 και κάτι....;

Διορθώστε με οι πιο ειδικοί παρακαλώ!Και το βράδυ το ίδιο;;;; (Λέω τώρα εγώ)

 

Αυτο έκανα, επειδη δεν παιρναμε και καλο βάρος, δεν δουλευα κιολας, τοτε ξυπνούσα κάθε 3 ωρες, χωρις να φονάζει, το εβαζα κοντα και θηλαζα. το σταμάτησα γιατι μου λεγαν" Αστο το παιδι να κοιμηθε!" μου άρεσε και εμένα βεβαια. Αλλα τωρα που δουλευω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

iojik, σου είπα τι δούλεψε σε μας. Μπορεί εσύ να καταφέρεις να βρεις κάποια άλλη λύση.;)

Πάντως τους νυχτερινούς θηλασμούς με δουλειά το πρωί κατάφερα να τους αντέξω με co-sleeping. Βέβαια υπάρχουν πολλές μαμάδες που δεν επιθυμούν να κοιμούνται μαζί με τα μωρά τους, σ' αυτήν την περίπτωση τα πράγματα είναι όντως ακόμα πιο δύσκολα.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

iojik, σου είπα τι δούλεψε σε μας. Μπορεί εσύ να καταφέρεις να βρεις κάποια άλλη λύση.;)

Πάντως τους νυχτερινούς θηλασμούς με δουλειά το πρωί κατάφερα να τους αντέξω με co-sleeping. Βέβαια υπάρχουν πολλές μαμάδες που δεν επιθυμούν να κοιμούνται μαζί με τα μωρά τους, σ' αυτήν την περίπτωση τα πράγματα είναι όντως ακόμα πιο δύσκολα.

 

marandnik, αυτο που λες είναι λογικό.το βλέπω και εγω σαν μοναδικη λύση... μόνο αν καποια άλλη μαμά έχει βρει κάτι άλλο. και πόσο θήλαζες έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που επιστρέφεις πόσους θηλασμούς κάνει το μωρό; Έχει αρχίσει στερεές; Αν ναι, θα φροντίσεις να του δίνουν όλες τις στερεές το πρωί που λείπεις και το απόγευμα μόνο θα θηλάζεις (δεν υπάρχει κανένας κανόνας, ούτε είναι απαραίτητο να τρώνε τα μωρά, ειδικά σ' αυτή την ηλικία οπωσδήποτε ένα γεύμα στερεών το απόγευμα, κάλλιστα μπορεί να τρώει στερεές μόνο το πρωί! Άμα μεγαλώνοντας ζητάει στερεές και το απόγευμα από μόνο του, τότε θα προσαρμόσεις το πρόγραμμα στις ανάγκες του μωρού). Μ' αυτόν τον τρόπο θα μετατοπίσεις τον ένα θηλασμό που χάνεις το πρωί στο απόγευμα. Επίσης, αφού δεν μπορείς να αντλείς περισσότερο στη δουλειά, μπορείς να βάλεις κάποια ή περισσότερες αντλήσεις το απόγευμα. Πιστεύω με μερικές αντλήσεις παραπάνω μέσα στη μέρα, όποτε εσένα σε βολεύει, θα αυξηθεί και πάλι η παραγωγή σου. Αν δεν ξυπνάει το μωρό τη νύχτα καθόλου, δεν είναι ανάγκη να του χαλάσεις τις συνήθειες, φρόντισε να κάνεις μία άντληση αν μπορείς μεταξύ 12 και 6 το πρωί (πχ. πριν πας για ύπνο, ή μόλις ξυπνήσεις πριν θηλάσεις, ή μετά, πράγμα που προϋποθέτει να ξυπνάς περίπου 20 λεπτά νωρίτερα)

Απάντησέ μας στις ερωτήσεις που σου δίνω παραπάνω με έντονα γράμματα και επίσης, γράψε μας με τι θήλαστρο αντλείς και ρίξε μια ματιά εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862, να δεις ποιο είναι το καταλληλότερο θήλαστρο για τη δική σου περίπτωση!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα μεγάλα ζόρια ήταν την περίοδο του αποκλειστικού θηλασμού. Στην πρώτη μου που γύρισα στη δουλειά όταν ήταν 4 μηνών ήταν δύσκολα τα πράγματα μέχρι να πάει 6 μηνών και να ξεκινήσει και στερεές τροφές.

Μετά μου έφυγε το πολύ άγχος γιατί έτρωγε και άλλα πράγματα, αλλά φυσικά συνεχίσαμε τους νυχτερινούς θηλασμούς, δεν θυμάμαι να σου πω για πόσο καιρό ακριβώς γιατί μετά από τρία παιδιά έχω συνηθίσει πλέον τις ολονυχτίες και έχω σταματήσει να μετράω.:P

Πάντως σίγουρα μέχρι να χρονίσει είχαμε νυχτερινούς θηλασμούς, όχι όμως τόσο συχνούς όσο στις αρχές.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Kαλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!έχω μία μπεμπούλα που θήλαζε αποκλειστικά για 3 μήνες.Μία εβδομάδα πριν ξεκινήσω την δουλειά της έδινα ένα γεύμα με μπιμπερό για να μπορέσει να ενταχθεί στο μελλοντικό πρόγραμμα αφού είχα σκοπό να την θηλάζω πριν φύγω στην δουλειά (γύρω στις 7.00 το πρωί) και αφού θα γυρνούσα γύρω στις 14.30 και μετά κανονικά.Την πρώτη εβδομάδα με το μπιμπερό είμασταν καλά αφού έπινε και θήλαζε.Εδώ και 3 μέρες αρνείται με κλάματα και νεύρα να θηλάσει και θέλει μόνο το μπιμπερό.Να σημειώσω ότι στην δουλειά δεν μπορώ να αντλήσω και μετά από 3 μήνες θηλασμού με 8 γεύματα την ημέρα είναι δυνατόν τόσο γρήγορα να έχει μειωθεί η παραγωγή του γάλακτος ώστε να την νευριάζει το γεγονός ότι ίσως δεν κατεβαίνει τόσο γρήγορα το γάλα σε αντίθεση με το μπιμπερό και για αυτό να μην θέλει να θηλάσει??

Τι να κάνω ώστε να μπορέσω να διατηρήσω τον θηλασμό??Σημειωτέον ότι στην δουλειά θα είμαι μέχρι 31/7.Είναι πραγματικά κρίμα για τόσο λίγο χρονικό διάστημα να χάσουμε τον θηλασμό.Βοηθήστε με...

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα λινουλα,πραγματηκα ειναι κρημα να χασεις το θυλασμο για τοσο λιγο

:? το γαλα που δινεις ςτο μωρο ειναι αντλημενο η φορμουλα? εγω που γυρσα στης 20 μερες στη δουλια αντλουσα και του εδεινα με το μπημπερο της μεντελα το καλμα που μημητε το θυλασμο,ενα αλο που εκανα ηταν μπημπερο να του δινει καποιος αλος κι εγω ΜΟΝΟ στηθος.ισως θα ηταν καλο να κανεις απο τωρα μια τραπεζα γαλακτος για εκεινες της μερες! ειναι πραγματηκα αδυνατον να αντλησεις στη δουλια? εστο και μια φορα? ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ:P

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!έχω μία μπεμπούλα που θήλαζε αποκλειστικά για 3 μήνες.Μία εβδομάδα πριν ξεκινήσω την δουλειά της έδινα ένα γεύμα με μπιμπερό για να μπορέσει να ενταχθεί στο μελλοντικό πρόγραμμα αφού είχα σκοπό να την θηλάζω πριν φύγω στην δουλειά (γύρω στις 7.00 το πρωί) και αφού θα γυρνούσα γύρω στις 14.30 και μετά κανονικά.Την πρώτη εβδομάδα με το μπιμπερό είμασταν καλά αφού έπινε και θήλαζε.Εδώ και 3 μέρες αρνείται με κλάματα και νεύρα να θηλάσει και θέλει μόνο το μπιμπερό.Να σημειώσω ότι στην δουλειά δεν μπορώ να αντλήσω και μετά από 3 μήνες θηλασμού με 8 γεύματα την ημέρα είναι δυνατόν τόσο γρήγορα να έχει μειωθεί η παραγωγή του γάλακτος ώστε να την νευριάζει το γεγονός ότι ίσως δεν κατεβαίνει τόσο γρήγορα το γάλα σε αντίθεση με το μπιμπερό και για αυτό να μην θέλει να θηλάσει??

Τι να κάνω ώστε να μπορέσω να διατηρήσω τον θηλασμό??Σημειωτέον ότι στην δουλειά θα είμαι μέχρι 31/7.Είναι πραγματικά κρίμα για τόσο λίγο χρονικό διάστημα να χάσουμε τον θηλασμό.Βοηθήστε με...

 

Τι μπουκάλι χρησιμοποιείς; Στα παιδια που θηλάζουν, η θηλή του μπουκαλιού δε συμβαδίζει με την ηλικία που γράφει η εκάστοτε θηλή αλλά προτιμούμε την θηλή με τη χαμηλότερη ροή (το στηθος δεν ανοίγει περισσότερες τρύπες απλά το μωρο γίνεται πιο αποτελεσματικό στο θηλασμό)! Αλλά και πάλι, το calma της medela θα ήταν πιθανόν καλύτερο!

Τις πρόβες απουσίας δεν πρέπει να τις κάνει η μαμά αλλά αυτός που θα κρατάει το μωρό! Η μαμά δεν πρέπει να έιναι καν σπίτι όταν δίνεται το μπουκάλι!

Έδινες συμπλήρωμα δικό σου γάλα ή ξενο;

 

Κατά πάσα πιθανότητα το μωρό μπερδευτηκε που η μαμά του δεν ήταν διαθέσιμη κι αντί στήθος του έδωσε ένα μακρόστενο πλαστικό με προσομοιώση θηλής πάνω! Δε θέλει πολύ για να κάνει απεργία!

 

Προσπαθησε να κάνεις τα εξής:

-μην δώσεις εσύ αλλη φορά μπουκάλι

-επιδίωξε επαφή δέρμα με δέρμα

-επιδίωξε θηλασμό όταν το μωρό είναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημένο

-κοιμήσου μαζί με το μωρό κι επιδίωξε θηλασμό

-κάντε μπάνιο μαζί

-άλλαζε στάσεις θηλασμού

-θήλαζε περπατώντας ή ακόμα και... χορεύοντας!

 

Αν το μωρό δεν πιάνει καθόλου στηθος θα ήταν καλό να αντλούσες και να το έδινες με εναλλακτικά μέσα σίτισης (κυπελάκι, σύριγγα, κουταλάκι ή το calma).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό το πηγαίνουμε τώρα στην γιαγιά του οπότε ήταν αναγκαίο κακό να της δίνω εγώ το μπιμπερό για την περίοδο προσαρμογής αλλά και τώρα που δεν θέλει να φάει δεν υπάρχει άλλος μέσα στο σπίτι για να της το δώσει.

Ξεκίνησα να της δίνω αντλημένο αλλά δεν μπόρεσα να μαζέψω αρκετή ποσότητα (ίσως με έπιασε και πανικός)οπότε τώρα πίνει από το μπιμπερό πιο πολύ ξένο.

Σήμερα το μεσημέρι που γύρισα και ήταν όπως είπες μισοκοιμισμένη την έβαλα να θηλάσει άρχισε πάλι να αντιδράει πολύ έντονα,την ηρέμησα σε κανένα μισάωρο την έβαλα ξανά ,άρχισε πάλι να κλαίει ,πέρασε ένα μισάωρο και θήλασε τελικά για κανένα δεκάλεπτο ενώ οι θηλασμοί της ήταν στο μισάωρο.Φυσικά δεν χόρτασε προσπάθησα να την ηρεμήσω,μετά να την κοιμίσω (μήπως και είχε χάσει τον ύπνο της με το καινούριο πρόγραμμα) αλλά τίποτα.

Είναι δυνατόν να μην θέλει καθόλου να θηλάσει.Μήπως την επηρρέασε τόσο πολύ το ότι έφυγα από το σπίτι.Όταν την βάζω στο στήθος ,παρακαλάω να θηλάσει και αγχώνομαι όταν δεν μπορεί και όταν όπως σήμερα θήλασε λίγο αγχωνόμουν μήπως σταματήσει γρήγορα όπως και έγινε.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.Να πω ότι και με το μπιμπερό δεν τρώει γρήγορα ώστε να σκεφτώ ότι της έρχεται πιο εύκολο και το προτιμάει.Τι άλλο μπορώ να κάνω ???Είναι πολύ κρίμα έτσι και τόσο εύκολα να χαθεί ο θηλασμός...

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτά που σου έγραψα παραπάνω! Μην περιμένεις να δεις αποτέλεσμα από τη μια στιγμή στην άλλη!

Προσπάθησε να μην δίνεις μπουκάλι με ξένο γάλα!!! Αν πεινάει υπάρχει το στηθος της μαμάς: αυτό είναι το φαγητό, όσο δίνεις εναλλακτική τόσο δυσκολεύεις την κατάσταση!

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για την απεργία θηλασμού, θα δεις πολλές περιπτώσεις παρόμοιες (καποια έχουν τίτλο αν θυμάμαι καλά "αρνείται να θηλάσει" κτλ)!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο τοπικ αλλα για λογους οικονομιας δεν ανοιξα νεο θεμα. Σε λιγες μερες επιστρεφω για δουλεια κ φοβαμαι οτι ο θηλασμος ισως φτανει στο τελος του:-( Το μωρο απο 40 ημερων επαψε να ξυπναει μεσα στη νυχτα για να φαει. Κανουμε 5-6 θηλασμος την ημερα. Ξυπναει στις 9 τρωει απο το ενα στηθος κ απο το αλλο αντλω γυρω στα 150 ml το οποιο του το δινω το βραδυ με μπιμπερο (για να το μαθει) πριν κοιμηθει.Μες στη μερα θα θηλασει αλλες 4-5 φορες με τελευταιο θηλασμο στις 7 το απογευμα περιπου. Στις 10 θα φαει τα 150 μλ που αντλω το πρωι κ αν κλαιει δινω κ λιγο στηθος μετα κοιμαται σερι μεχρι το πρωι.Εγω λιγο πριν κοιμηθω κατα τη 1 αντλω γυρω στα 100-150 μλ που τα βαζω στην καταψυξη για οταν θα γυρισω στη δουλεια.Αυτο γινεται αρκετο καιρο τωρα κ ομολογω οτι με εχει βολεψει απιστευτα αυτο το προγραμμα.:-DΣτη δουλεια θα φευγω στις 9:30 και θα γυριζω στις 4 Ωστοσο δεν ξερω αν θα μπορω να βρισκω χρονο να αντλω.Στο διαστημα που θα λειπω θα θελει 2 γευματα που σκεφτομαι να τα καλυπτω με την τελευταια βραδυνη αντληση και με το αποθεμα που εχω στην καταψυξη. Και ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης:υπαρχει περιπτωση να μειωθει η παραγωγη μου αφου δεν θα θηλαζω(αντλω) για τοσες ωρες το πρωι και αλλες τοσες το βραδυ??τι μου προτεινετε να κανω οι πιο εμπειρες??Να το ξυπναω το βραδυ δεν ειναι κριμα?? Θελω να θηλασω μεχρι τους 6 μηνες αλλα δυστυχως το βλεπω δυσκολο:-(:-(

OmrJp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ξεκίνησα να δουλεύω όταν το παιδί μου σαράντησε, αλλά όχι κάθε μέρα. Στους 3 μήνες δούλευα κανονικά 10 ώρες την ημέρα. Τον θήλασα μέχρι 14 μηνών.

 

Με βοήθησαν τα εξής:

- για την αρχή μια μικρή τράπεζα που είχα φτιάξει κ την είχα στην κατάψυξη.

- δεν του έδωσα ποτέ μπιμπερό εγώ, πάντα κάποιος άλλος.

- αντλούσα το πρωί πριν φύγω για τη δουλειά που είχα πολύ γάλα κ το άφηνα στο ψυγείο. Εάν το έπινε, δεν έβγαζε άλλο η μαμά μου από την κατάψυξη. Όσο άφηνε το έβαζε στην κατάψυξη για την επόμενη μέρα για οικονομία. Αυτό το έκανα για να είναι το γάλα φρέσκο κ να έχω το περιθώριο να το καταψύξω μετά.

- όσο έλειπα δεν έπινε πολύ γάλα. Τους είχα πει να μην τον πιέζουν, όπως μου είχε πει η γιατρός μου. Ξεδιψούσε μέσα στην μέρα κ χόρταινε από το στήθος όταν γύριζα.

- με το που γύρναγα τον έβαζα στο στήθος. Ήταν το καλωσόρισμα μας κ μάλλον το μεγαλύτερο γεύμα του.

- το βράδυ τον είχα στο κρεββάτι μας. Θηλάζαμε πλάι πλάι, κ σιγά σιγά έμαθε να θηλάζει χωρίς καν να με ξυπνάει.

 

Μη το πάρετε στραβά, αλλά εμένα με βοήθησε πάρα πολύ η ... σκυλίτσα της γειτόνισσας. Όταν ήμουν έγκυος είχε γεννήσει τα σκυλάκια της κ την παρατηρούσα από το μπαλκόνι μου να θηλάζει τόσο ήρεμα κ φυσικά... κοιμόταν κ τα μωράκια της έτρωγαν. Όταν ήταν μωρά τα έσπρωχνε στο στήθος κ τα άφηνε να παίζουν εκεί έτρωγαν δεν έτρωγαν. Όποτε λοιπόν αγχωνόμουν στην αρχή με τον γιο μου, σκεφτόμουν αυτές τις εικόνες κ έλεγα τι στο καλό, είναι η φύση του θα τα καταφέρουμε. είχα το στήθος μου στη διάθεσή του κ τον άφηνα, όσο ήθελε, όποτε ήθελε κ το βράδυ αγκαλίτσα. Βέβαια με στήριζε και ο άντρας μου, του άρεσε το co sleeping.

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...