Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πριν μια βδομαδουλα προτεινε η παιδιατρος να ξεκινησουμε κρεμα βανιλια στην μπεμπουλα...και λεω κι εγω αφου κοντευει να κλεισει τον εκτο ας δοκιμασουμε..μεχρι τοτε θηλαζαμε αποκλειστικα...και συνεχιζουμε.

Με το που επεφτε η κρεμα στο δερματακι της κοκινιζε...καντηλες που κραταγαν για καμια ωρα.

πηραμε την παιδιατρο...αλεργια λεει!!Μαλον στο αγελαδινο που εχει η κρεμα.

Δοκιμασαμε για να ειμαστε σιγουροι και ακουμπησαμε σκετο ριζαλευρο και δεν επαθε τιποτα.

Δοκιμασαμε και αλμιρον με ριζαλευρο και κοκινισε..Επομενως λεμε φταιει το αγελαδινο...

Πηγαμε χτες και για ρας τεστ για να ξερουμε με την εισαγωγη των στερεων τι να προσεξουμε

 

Αποτελσμα?δεν εχει αλεργια ουτε στο γαλα ουτε στο τυρι!!!Σε καποιο αλλο συστατικο της κρεμας η του αλμιρον...:|:|

Το θεμα μου ειναι τι σκ..πρεπει να προσεξουμε??την παρασκευη θα παω στην παιδιατρο αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια μανουλα με σχετικη εμπειρια...Σε ποιο συστατικο θα μπορουσε να εχει αλεργια???

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα ραστ δε εινια παντα αξιοπιστα. μπορει να εχει αλλεργια και να μην δειξουν.

 

τι εξετασεις κανατε; κανατε για καθε μια πρωτεινη του γαλακτος ξεχωριστα η μονο για το συνολικο γαλα;

 

μπορει στο συνολικο αγελαδινο γαλα να μην εχει αλλεργια αλλα να εχει σε μια πρωτεινη μονο, πχ καζεινη η β-λακτοσφαιρινη.

Link to comment
Share on other sites

τα ραστ δε εινια παντα αξιοπιστα. μπορει να εχει αλλεργια και να μην δειξουν.

 

τι εξετασεις κανατε; κανατε για καθε μια πρωτεινη του γαλακτος ξεχωριστα η μονο για το συνολικο γαλα;

 

μπορει στο συνολικο αγελαδινο γαλα να μην εχει αλλεργια αλλα να εχει σε μια πρωτεινη μονο, πχ καζεινη η β-λακτοσφαιρινη.

 

Ωχ σοβαρα?και δεν τα ξερω καλα.Λοιπον οι εξετασεις γραφουν

F002 γαλα αγελαδας 0,10 u/ml

F078 τυρινη/καζεινη 0,10 u/ml

IgE ανοσοσφαιρινη ολικη 3,00 u/ml

Δεν ξερω τι σημαινουν αυτα αλλα ο μικροβιολογος μου ειπε οτι αυτα δειχνουν οτι δεν εχει αλεργια...:|

Υπρχει δηλαδη περιπτωση να μην μας καλυπτει το τεστ?

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την ηλικία τα ψευδώς αρνητικά αποτελέσματα είναι πολυ πιθανά.

 

Το καλύτερο είναι να εμπιστευτεις την παρατήρησή σου δλδ το ότι αντέδρασε στο αγελαδινο.

Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει κανένας λόγος να φάει έτοιμη κρέμα με αγελαδινο γάλα ένα μωρο που θηλαζει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είχε κάνει εξετάσεις για αλεργια στο αγελαδινό όταν ήταν δύο μεινων και δεν δειξανε τίποτα,το βρήκαμε ένα μήνα μετά ταλαιπωρίας σε παιδογαστρεντερολογο.τώρα δύο φορές που ξανακαναμε έδειξε ότι όντως έχει αλεργια αλλά μάλλον ήταν διαφορετικές εξετάσεις,έχουμε αλλάξει και παιδίατρο.

Όσο για τις κρέμες αν επιμένεις να δώσεις έχει μερικές χωρίς γάλα μέσα,τέτοιες περνουμε και εμείς και της δίνω δύο φορές την εβδομάδα δεν μας αφήνει περισσότερες η παιδίατρος

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυτήν την ηλικία τα ψευδώς αρνητικά αποτελέσματα είναι πολυ πιθανά.

 

Το καλύτερο είναι να εμπιστευτεις την παρατήρησή σου δλδ το ότι αντέδρασε στο αγελαδινο.

Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει κανένας λόγος να φάει έτοιμη κρέμα με αγελαδινο γάλα ένα μωρο που θηλαζει.

 

Η μικρή μου είχε κάνει εξετάσεις για αλεργια στο αγελαδινό όταν ήταν δύο μεινων και δεν δειξανε τίποτα,το βρήκαμε ένα μήνα μετά ταλαιπωρίας σε παιδογαστρεντερολογο.τώρα δύο φορές που ξανακαναμε έδειξε ότι όντως έχει αλεργια αλλά μάλλον ήταν διαφορετικές εξετάσεις,έχουμε αλλάξει και παιδίατρο.

Όσο για τις κρέμες αν επιμένεις να δώσεις έχει μερικές χωρίς γάλα μέσα,τέτοιες περνουμε και εμείς και της δίνω δύο φορές την εβδομάδα δεν μας αφήνει περισσότερες η παιδίατρος

Εχετε δικιο οτι δεν ηταν αναγκη να φαει κρεμα.Επεμενε η παιδιατρος και με παρεσυρε θα ελεγα:oops::oops:

ΜΕγαλη βλακεια μου αφου εχω ενημερωθει τοσο και απο το forum.Της φαινεται οτι ειναι αδυνατη σε σχεση με το υψος της:confused::confused: Ασχετα αν εχει διπλασιασει εδω και ενα μην ατο βαρος της γεννησης(γεννηθηκε 3090και πριν ενα μηνα ηταν 6200)!!!

Mε λιγα λογια μου λετε οτι μαλον στο αγελαδινο ειναι η αλεργια...

Και οχι σε καποιο αλλο κρυφο συστατικο...

Δεν ξερω και τι να προσεξω πια!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν θες να φαει ρυζαλευρο υπαρχουν βιολογικα χωρις γαλα και το διαλυεις με δικο σου γαλα

To ξερω!!βλακεια εκανα κι εδωσα αυτο!απλα αναρωτιεμαι μηπως οντως δεν εχει αλεργια στο γαλα αλλα σε κατι αλλο...αλλα σε τι???:confused:

και αν ζητησω και στην παιδιατρο να μου γραψει και αλλα ραστ τεστ με το ταμειο μαλον θα με γραψει!!

:evil:

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

εσυ τρως γαλακτοκομικα? γιατι νομιζω οτι αν το παιδι εχει αλλεργια στο γαλα δεν κανει η μαμα να τρωει κανενα γαλακτοκομικο. Παντως μη σκας αν δεν φαει ρυζαλευρο. Λες οτι ειναι αδυνατο, η καμπυλη του πως ειναι? εχει πεσει? Απ οσο ξερω μεχρι το 6μηνο πρεπει να εχουν διπλασιασει το βαρος καιμεχρι το 12μηνο να το εχουν τριπλασιασει

Link to comment
Share on other sites

εσυ τρως γαλακτοκομικα? γιατι νομιζω οτι αν το παιδι εχει αλλεργια στο γαλα δεν κανει η μαμα να τρωει κανενα γαλακτοκομικο. Παντως μη σκας αν δεν φαει ρυζαλευρο. Λες οτι ειναι αδυνατο, η καμπυλη του πως ειναι? εχει πεσει? Απ οσο ξερω μεχρι το 6μηνο πρεπει να εχουν διπλασιασει το βαρος καιμεχρι το 12μηνο να το εχουν τριπλασιασει

 

Το βαρος το εχει διπλασιασει απο τον 5ο!

ΔΕΝ ειναι αδυνατη αλλα επιεδη ειναι τεραστια σε υψος...ειναι στην πανω πανω καμπυλη...πριν κλεισει τον 5ο 66 εκ (97η καμπυλη) και βαρος 6200(76η καμπυλη) λεει οτι δεν ταιριαζει το υψος με το βαρος και οτι θα επρεπε ν αεχει κιλα παραπανω!!

ουφ!

διαφωνουσα να φαει κρεμες και ειδικα απο τον 40 που μπυ το ελεγε αλλα παρασυρθηκα η αμοιρη.

εγω στον θηλασμο τρωω κανονικα τα παντα.Δεν ειχα κανενα προβλημα εκτως απο κατι πρασινα κακακια μερικες φορες ή καμια βλενα αλλα πολυ αραια.Ειχα αναρωτηθει και τοτε τι συμβαινει αλλα δεν ηταν κατι που επεμενε.ειδικα τωρα που δεν εχουμε πια κανενα συμπτωμα

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βαρος το εχει διπλασιασει απο τον 5ο!

ΔΕΝ ειναι αδυνατη αλλα επιεδη ειναι τεραστια σε υψος...ειναι στην πανω πανω καμπυλη...πριν κλεισει τον 5ο 66 εκ (97η καμπυλη) και βαρος 6200(76η καμπυλη) λεει οτι δεν ταιριαζει το υψος με το βαρος και οτι θα επρεπε ν αεχει κιλα παραπανω!!

ουφ!

διαφωνουσα να φαει κρεμες και ειδικα απο τον 40 που μπυ το ελεγε αλλα παρασυρθηκα η αμοιρη.

εγω στον θηλασμο τρωω κανονικα τα παντα.Δεν ειχα κανενα προβλημα εκτως απο κατι πρασινα κακακια μερικες φορες ή καμια βλενα αλλα πολυ αραια.Ειχα αναρωτηθει και τοτε τι συμβαινει αλλα δεν ηταν κατι που επεμενε.ειδικα τωρα που δεν εχουμε πια κανενα συμπτωμα

 

Καλα που δεν σου είπε να την κοντύνεις για να ταιριάζει το ύψος με το βάρος!!! :D

Το βάρος είναι πολυ καλο, το ύψος επίσης! Και τα δυο είναι πάνω απο τον μέσο όρο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλα που δεν σου είπε να την κοντύνεις για να ταιριάζει το ύψος με το βάρος!!! :D

Το βάρος είναι πολυ καλο, το ύψος επίσης! Και τα δυο είναι πάνω απο τον μέσο όρο!

 

αυτο βλεπω κι εγω, που ειναι το προβλημα? μια χαρα ειναι το παιδακι

Link to comment
Share on other sites

Αντι να ψαχνεις τι πειραζει το μωρακι με τα τοσα που χουν οι κρεμες ξεκινα το με φυσικες τροφες οπως φρουτα ενα καθε φορα να μπορεις να ελεγχεις για τυχον αλλεργειες και στην συνεχεια λαχανικα και προσθετεις σιγα σιγα οτι αλλο!

Αν και θυμαμαι ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι η βανιλια δεν κανει αλεργειες,οποτε μαλλον το αγελαδινο τον πειραξε.

Κι εγω στο πρωτο δεν ηξερα και του ξεκινησα κρεμες αλλα στο δευτερο ενημερωθηκα καλυτερα και δεν του δωσα κρεμα.ξεκινησαμε φρουτα και στην πορεια του φτιαχνα κρεμα με βρωμη η σιμιγδαλι.

ΠΟΠΟ αυτοι οι παιδιατροι με τπτ δεν ειναι ευχαριστημενοι!

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι εξετασεις εινια μονο για το ολικο γαλα και για την καζεινη. το αγελαδινο γαλα εχει και αλλες πρωτεινες, α-λακταλβουμινη και β-λακτοσφαιρινη. μπορει να εχει αλλεργια σε κατι απο αυτα. αφου το παιδι βγαζει φλυκταινες δεν θα δωσεις κρεμα μεγαλα εννοειται. αμα θες και σε βολευει μπορεις να πας και σε αλλον παιδιατρο να παρεις μια δευτερη γνωμη.

 

φρουτα δεν σας εδωσε; εμεις στον μεγαλο με φρουτα ξεκινησαμε, τρια μαζι. τωρα αυριο θα παω να παρω οδηγιες και για τον μικρο. αλλα αφου φανηκε μια αλλεγια κλαυτερα ενα ενα τα φρουτα για τσεκαρισμα.

 

εγω θα σου ελεγα να παρεις και μια δευτερη γνωμη, και να μην κοψεις το θηλασμο. υπαρχουν και κρεμες που τις κανεις με το γαλα το δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΠΟ αυτοι οι παιδιατροι με τπτ δεν ειναι ευχαριστημενοι!

καλα δεν το συζηταμε με τιποτα!!!!Τωρα μας εβαλε φρουτα απο το τηλεφωνο και προτεινε να βαζω ριζαλευρο σκετο για να παρει θερμιδες!!!εννοειτε οτι δεν θα το κανω!!!!

 

αυτες οι εξετασεις εινια μονο για το ολικο γαλα και για την καζεινη. το αγελαδινο γαλα εχει και αλλες πρωτεινες' date=' α-λακταλβουμινη και β-λακτοσφαιρινη. μπορει να εχει αλλεργια σε κατι απο αυτα. αφου το παιδι βγαζει φλυκταινες δεν θα δωσεις κρεμα μεγαλα εννοειται. αμα θες και σε βολευει μπορεις να πας και σε αλλον παιδιατρο να παρεις μια δευτερη γνωμη.

 

φρουτα δεν σας εδωσε; εμεις στον μεγαλο με φρουτα ξεκινησαμε, τρια μαζι. τωρα αυριο θα παω να παρω οδηγιες και για τον μικρο. αλλα αφου φανηκε μια αλλεγια κλαυτερα ενα ενα τα φρουτα για τσεκαρισμα.

 

[b']εγω θα σου ελεγα να παρεις και μια δευτερη γνωμη[/b], και να μην κοψεις το θηλασμο. υπαρχουν και κρεμες που τις κανεις με το γαλα το δικο σου.

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!Πολυ χρησιμες για να ξερω και την Παρασκευη που θα παω απο κοντα.τον θηλασμο δεν θα τον κοψω μεχρι τον χρονο σιγουρα.Τωρα ειδικα που υπαρχει και υποψια αλεργιας ειδικα.

Αν δεν με καλυψει αυτη θα δω πως αλλιως μπορω να το ψαξω.

 

Καλα που δεν σου είπε να την κοντύνεις για να ταιριάζει το ύψος με το βάρος!!! :D

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...