Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρεπει ξαφνικα να αποθηλασω λογω αντιβιωσης!!βοηθεια...


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!!περασα μια ουρολοιμωξη 1,5 μηνα πριν την οποια αντιμετωπισα με αντιβιωση συμβατη με θηλασμο!τωρα εμφανιστηκε αλλο μικροβιο (μαζι με το παλιο) και πρεπει να παρω ciproxin!η γυναικολογος μου ειπε πρεπει να παρω αυτην γιατι το μικροβιο ειναι πολυ ανθεκτικο αλλαδεν ειναι συμβατη με θηλασμο!!τι να κανω?πως να αποθηλασω τοσο γρηγορα??επισης στο e-lactania βλεπω οτι ειναι συμβατη!ξερει καμια κατι??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν το τσεκάρισα αλλά αν το e lactancia δείχνει όπως το λες ότι είναι συμβατό τότε ποιό το πρόβλημα?

Πες στη γυναικολόγο σου να διπλοτσεκάρει, δεν λέει να αποθηλάσεις χωρίς λόγο. Κρίμα αφού δεν το επιθυμείς κιόλα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

To e-lactancia το βγαζει συμβατό (risk level 0) και λέει ότι το παίρνουν και μωρα.

Επίσης δίνει 3 εναλλακτικα φάρμακα που περνάει λιγότερη ποσότητα στο γάλα.

Δεν υπάρχει λόγος να αποθηλασεις πάντως, καλύτερα να παραπεμψεις τον γυναικολογο ή τον παιδιατρο στη σελίδα για να δουν αν τους καλύπτει ή όχι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω αμεσα μαζι τους!απλα πρεπει επειγοντως να παρω δυνατη αντιβιωση γιατι και γτα συμπτωματα ειναι ακρως ενοχλητικα....nina-nana δεν ξερω για τα ενναλακτικα γιατι με τις ουρολοιμωξεις ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα..παιζει σε καμια ουσια απο τις αλλες να εναι ανθεκτικο το μικροβιο!θα ρωτησω παντως για σιγουρια...

Link to comment
Share on other sites

Παντως συμβατό το βγάζει και μάλιστα λέει ότι το παίρνουν και νεογεννητα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω μπαίνουμε σε χωράφια που δεν πρέπει, αλλά εντυπωσιάζομαι που η e-lactancia βγάζει τη ciproxin τόσο αθώα όσο το depon. Η Ciproxin δεν είναι depon. Είναι ισχυρή αντιβίωση με αρκετές γνωστές παρενέργειες και αρκετές άγνωστες, κατά τη γνώμη μου... Την πήρα κάποτε.

 

Βέβαια ένα μωρό φαντάζομαι θα παίρνει αντίστοιχα μικρότερη δόση, με το γάλα, οπότε είναι απίθανο να εμφανίσει ορατές παρενέργειες, αλλά πάλι... Depon δεν είναι!

 

Δίνεται μετά από αντιβιόγραμμα, έτσι δεν είναι; Μάλλον πρέπει να την πάρεις, τη συγκεκριμένη και όχι κάποια αντίστοιχη, γιατί φαντάζομαι ότι έχεις ένα ανθεκτικό μικρόβιο.... Δεν είναι να παίζεις με αυτά... Και να τηρήσεις ευλαβικά τη δοσολογία και τη διάρκεια της αγωγής.

 

Προσωπική άποψη τελείως, αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα να διατηρήσεις γαλουχία με άντληση και δυο-τρεις θηλασμούς, ίσα να μη χάσει επαφή το μωρό και πριν από δόση αντιβίωσης (για να είναι όσο το δυνατό χαμηλότερα τα επίπεδα στο αίμα)...;

 

Όπως τα γράφει βέβαια η e-lactancia η αθωότητα του συγκεκριμένου φαρμάκου έγκειται στο ότι έχουν μετρήσει ότι περνάνε απειροελάχιστες ποσότητες στο γάλα. Οπότε από αυτής της άποψης κρίνεται αθώο για το μωρό.

 

Βέβαια όλα αυτα που γράφουμε είναι απόψεις και καλό είναι να το συζητήσεις με γιατρό όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αρχικά καλο θα ήταν όπως έγραψα πιο πάνω να παραπεμψεις τον γιατρό να διαβάσει είτε απο το e-lactancia είτε απο άλλες έγκυρες πηγές, υπάρχει βιβλίο για τη συμβατότητα των φαρμάκων με το θηλασμο. Επίσης ίσως θα ήταν καλο να επικοινωνήσεις με την Αγλαια μέσω μειλ ή με τον γιατρό Στέλιο Παπαβεντση μέσω fb ή με την LLL Greece για να σε καθοδηγησουν αφενός για το αν επιτρέπεται στο θηλασμο το φάρμακο κι αφετέρου αν δεν είναι συμβατό τι θα μπορούσες να κάνεις είτε αφορά σε αποθηλασμο είτε σε διατήρηση γαλουχίας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο... Η χρήση του συγκεκριμένου φαρμάκου σε παιδιά στην Αμερική απαγορεύεται, εκτός και αν πράγματι δεν υπάρχει κάποιο άλλο φάρμακο να πιάνει το συγκεκριμένο μικρόβιο...

 

Πηγή: wikipedia.

 

Pediatric population

Fluoroquinolones are not licensed by the U.S. FDA for use in children due to the risk of fatalities[38] as well as permanent injury to the musculoskeletal system, with two exceptions. Ciprofloxacin is being licensed for the treatment of complicated urinary tract infections and pyelonephritis due to Escherichia coli, and inhalational anthrax (postexposure), and levofloxacin was recently licensed for the treatment of inhalational anthrax (postexposure). However, the fluoroquinolones are licensed to treat lower respiratory infections in children with cystic fibrosis in the UK.

Within the studies submitted in response to a Pediatric Written Request (ciprofloxacin, circa 2004), the rate of atrophy was reported to be 9.3%.[39] Within the BPCA Pediatric Studies Summary for ciprofloxacin,[39] it was stated that the overall incidence of adverse events at six weeks was 41%. This would be consistent with the safety profile found with the other fluoroquinolones studied in the pediatric population. As such, the current ban on the use of the fluoroquinolones in the pediatric population is both reasonable and supported by various clinical studies. The most recent long term study, BAY 0 9867 Cipro Pediatric Use Study (QUIP), which followed pediatric patients from 1999–2008,[40] supports the current expert opinion that the risk of permanent injury continues to outweigh the potential benefits of ciprofloxacin therapy in the pediatric population.

Within the United States, the FDA has stated it is their intention to pursue the licensing of the fluoroquinolones for pediatric use in spite of the evidence presented at that 62 Meeting of the Anti-Infective Drugs Advisory Committee that the fluoroquinolones cause irreversible joint damage in the pediatric population.[41]

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπέρα,μιλησα με γνωστη μου μαια και συμβουλο θηλασμου εδω στην περιοχη μου και μου ειπε οτι δεν μπορω να θηλαζω καθολου ουτε και ενδιαμεσα απο την αντιβιωση παρολο που ειναι 12 ωρη γιατι ειναι πολυ δυνατη!οποτε ειτε θα προσπαθησω με το θηλαστρο να διατηρησω καπως τη γαλουχια για να την επαναφερω μετα απο 12 μερες που θα τελειωσει η θεραπεια ειτε σιγα σιγα θα πρεπει να αποθηλασω...παντως απορησε που τη δινουν συμβατη με θηλασμο στη συγκεκριμενη ιστοσελιδα μια τετοια αντιβιωση γιατι ειναι αρκετα δυνατη.Συγκεκριμενα ηθελε και ειδικη συνταγογραφηση απο τη γιατρο!Πραγματικα μου φαινεται πολυ περιεργο που απο σημερα δεν θα θηλαζω το μικρουλι μου...μου φαινεται τοσο δυσκολο και δεν το περιμενα να στενοχωρηθω τοσο...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπαίνουμε σε χωράφια που δεν πρέπει, αλλά εντυπωσιάζομαι που η e-lactancia βγάζει τη ciproxin τόσο αθώα όσο το depon. Η Ciproxin δεν είναι depon. Είναι ισχυρή αντιβίωση με αρκετές γνωστές παρενέργειες και αρκετές άγνωστες, κατά τη γνώμη μου... Την πήρα κάποτε.

 

Βέβαια ένα μωρό φαντάζομαι θα παίρνει αντίστοιχα μικρότερη δόση, με το γάλα, οπότε είναι απίθανο να εμφανίσει ορατές παρενέργειες, αλλά πάλι... Depon δεν είναι!

 

Δίνεται μετά από αντιβιόγραμμα, έτσι δεν είναι; Μάλλον πρέπει να την πάρεις, τη συγκεκριμένη και όχι κάποια αντίστοιχη, γιατί φαντάζομαι ότι έχεις ένα ανθεκτικό μικρόβιο.... Δεν είναι να παίζεις με αυτά... Και να τηρήσεις ευλαβικά τη δοσολογία και τη διάρκεια της αγωγής.

 

Προσωπική άποψη τελείως, αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα να διατηρήσεις γαλουχία με άντληση και δυο-τρεις θηλασμούς, ίσα να μη χάσει επαφή το μωρό και πριν από δόση αντιβίωσης (για να είναι όσο το δυνατό χαμηλότερα τα επίπεδα στο αίμα)...;

 

Όπως τα γράφει βέβαια η e-lactancia η αθωότητα του συγκεκριμένου φαρμάκου έγκειται στο ότι έχουν μετρήσει ότι περνάνε απειροελάχιστες ποσότητες στο γάλα. Οπότε από αυτής της άποψης κρίνεται αθώο για το μωρό.

 

Βέβαια όλα αυτα που γράφουμε είναι απόψεις και καλό είναι να το συζητήσεις με γιατρό όλο αυτό.

ναι μου την εδωσε μετα απο αντιβιογραμμα...παντως θα προσπαθησω με αντληση αν και οταν θηλαζα αποκλειστικα εβγαζα με το ζορι 80 ml τη μερα..και με πρησμενο στηθος...τωρα θα δειξει...αληθεια εχει καμια σας να μου προτεινει κανενα ξενο γαλα?πηρα almiron και το neslacμηπως αποφυγω τη σκονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπέρα,μιλησα με γνωστη μου μαια και συμβουλο θηλασμου εδω στην περιοχη μου και μου ειπε οτι δεν μπορω να θηλαζω καθολου ουτε και ενδιαμεσα απο την αντιβιωση παρολο που ειναι 12 ωρη γιατι ειναι πολυ δυνατη!οποτε ειτε θα προσπαθησω με το θηλαστρο να διατηρησω καπως τη γαλουχια για να την επαναφερω μετα απο 12 μερες που θα τελειωσει η θεραπεια ειτε σιγα σιγα θα πρεπει να αποθηλασω...παντως απορησε που τη δινουν συμβατη με θηλασμο στη συγκεκριμενη ιστοσελιδα μια τετοια αντιβιωση γιατι ειναι αρκετα δυνατη.Συγκεκριμενα ηθελε και ειδικη συνταγογραφηση απο τη γιατρο!Πραγματικα μου φαινεται πολυ περιεργο που απο σημερα δεν θα θηλαζω το μικρουλι μου...μου φαινεται τοσο δυσκολο και δεν το περιμενα να στενοχωρηθω τοσο...

 

Το πόσο δυνατή ή όχι είναι μια αντιβίωση δεν έχει να κάνει με το αν είναι συμβατή ή όχι με το θηλασμο. Για να αποφασιστεί αν είναι συμβατή υπολογίζονται πολλοί παράγοντες όπως το πόσο περνάει στο γάλα ή το αν ο κίνδυνος απο το ελάχιστο της αντιβίωσης είναι μεγαλύτερος ή λιγότερος απο το ξένο γάλα κ.ά. Για παράδειγμα η μεθαδονη κι η μορφινη είναι πολυ δυνατες ουσιες παρόλα αυτα στο βιβλίο της Πατσουρου (παιδιατρος-σύμβουλος θηλασμου) γράφει ότι είναι συμβατές.

Η μαία σου είναι IBCLC; Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις και μια άλλη γνώμη κι αν τελικά δεν είναι συμβατη να σου δωσουν οδηγιες πως θα γίνει η μετάβαση απο το θηλασμο πιο ομαλή για τι παιδι.

Διάβασε κι αυτο: http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/αναίτια-διακοπή-του-θηλασμού-σε-λήψη-φ/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο δυνατή ή όχι είναι μια αντιβίωση δεν έχει να κάνει με το αν είναι συμβατή ή όχι με το θηλασμο. Για να αποφασιστεί αν είναι συμβατή υπολογίζονται πολλοί παράγοντες όπως το πόσο περνάει στο γάλα ή το αν ο κίνδυνος απο το ελάχιστο της αντιβίωσης είναι μεγαλύτερος ή λιγότερος απο το ξένο γάλα κ.ά. Για παράδειγμα η μεθαδονη κι η μορφινη είναι πολυ δυνατες ουσιες παρόλα αυτα στο βιβλίο της Πατσουρου (παιδιατρος-σύμβουλος θηλασμου) γράφει ότι είναι συμβατές.

Η μαία σου είναι IBCLC; Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις και μια άλλη γνώμη κι αν τελικά δεν είναι συμβατη να σου δωσουν οδηγιες πως θα γίνει η μετάβαση απο το θηλασμο πιο ομαλή για τι παιδι.

Διάβασε κι αυτο: http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/αναίτια-διακοπή-του-θηλασμού-σε-λήψη-φ/

 

δεν γνωριζω αν ειναι IBCLC.θα στειλω e-mail εκει που μου προτεινεις απλα πιστευω πως ειναι ηδη αργα γιατι την αρχισα και σημερα με το θηλαστρο δεν βγηκαν ουτε 5 ml...οποτε σθγα σιγα θα διακοπει το γαλα...εντωμεταξυ πρωτη μερα πυ ηπιε ξενο ο μικρος και εκανε εμενο..να φανταστεις εχει να κανει εμετο απο 40 ημερων..δεν κανει ποτε...το ποσο στενοχωρηθηκα δεν λεγεται...ετοιμη να κλαψω ημουν..

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω αν ειναι IBCLC.θα στειλω e-mail εκει που μου προτεινεις απλα πιστευω πως ειναι ηδη αργα γιατι την αρχισα και σημερα με το θηλαστρο δεν βγηκαν ουτε 5 ml...οποτε σθγα σιγα θα διακοπει το γαλα...εντωμεταξυ πρωτη μερα πυ ηπιε ξενο ο μικρος και εκανε εμενο..να φανταστεις εχει να κανει εμετο απο 40 ημερων..δεν κανει ποτε...το ποσο στενοχωρηθηκα δεν λεγεται...ετοιμη να κλαψω ημουν..

 

Υπάρχει περίπτωση να έχει αλλεργία ή δυσανεξια στο αγελαδινο; Είχε αλλα συμπτώματα ποτε;

 

Να στείλεις βρε Σοφια, είναι κρίμα να διακόψει τον θηλασμο αν δεν υπάρχει λόγος. Μην νομίζεις κιόλας ότι η αγελάδα δεν παίρνει αντιβίωση για μαστιτιδες!!!

 

Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το πόσο βγάζεις με το θηλαστρο, σημασία έχει το ερέθισμα του στήθους. Έτσι κι αλλιώς το θηλαστρο προκειμένου να αποδώσει πρέπει να "γνωριστεί" με το στήθος. Τι θηλαστρο έχεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να έχει αλλεργία ή δυσανεξια στο αγελαδινο; Είχε αλλα συμπτώματα ποτε;

 

Να στείλεις βρε Σοφια, είναι κρίμα να διακόψει τον θηλασμο αν δεν υπάρχει λόγος. Μην νομίζεις κιόλας ότι η αγελάδα δεν παίρνει αντιβίωση για μαστιτιδες!!!

 

Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το πόσο βγάζεις με το θηλαστρο, σημασία έχει το ερέθισμα του στήθους. Έτσι κι αλλιώς το θηλαστρο προκειμένου να αποδώσει πρέπει να "γνωριστεί" με το στήθος. Τι θηλαστρο έχεις;

 

καποτε ειχε κατι βλεννες και 2 φορες αιμα αλλα ξανα τιποτα και χωρις να κανω διατροφη!και η αληθεια ειναι πως τα γαλακτοκομικα τα τσακιζω...και τωρα τρωει και κρεμες εμποριου που εχουν γαλα και ειναι μια χαρα..βασικα ισως να τον ζορισα και εγω να φαει..σημερα θα δειξει..

εχω το swing και το χρησιμοποιουσα που και που και εχω και 4-5 σακουλακια στην καταψυξη..τοτε εβγαζα περιπου 80 ml τη φορα...τωρα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

καποτε ειχε κατι βλεννες και 2 φορες αιμα αλλα ξανα τιποτα και χωρις να κανω διατροφη!και η αληθεια ειναι πως τα γαλακτοκομικα τα τσακιζω...και τωρα τρωει και κρεμες εμποριου που εχουν γαλα και ειναι μια χαρα..βασικα ισως να τον ζορισα και εγω να φαει..σημερα θα δειξει..

εχω το swing και το χρησιμοποιουσα που και που και εχω και 4-5 σακουλακια στην καταψυξη..τοτε εβγαζα περιπου 80 ml τη φορα...τωρα τιποτα...

 

Εστειλες στην Αγλαια email; Έχεις fb; Αν ναι, μπορείς να γράψεις εδω:

http://www.facebook.com/groups/278766877115/ με το όνομα του γιατρού στο ποστ σου για να το δει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...