Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

10ωρη εργασία - συμπλήρωμα - μείωση θηλασμού στον 4ο μήνα


Άννυ Κ

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο ένα αγοράκι 2900gr πριν από 4 μήνες. Είχε αναπνευστικό πρόβλημα (το ξέραμε από τον προτελευταίο υπέρηχο και κανονίστηκε η καισαρική με το που ολοκληρώθηκε η 37η εβδομάδα, γιατί ήταν ολιγάμνιο). Την πρώτη μέρα έμεινε στην κοιτίδα και του έδωσαν ξένο γάλα. Εγώ πρήστηκα, γιατί δεν είχα ροή από τις θηλές (ακόμα και το νοσοκομειακό θήλαστρο δεν έκανε πολλά),αλλά με τη βοήθεια των μαιών στο μαιευτήριο κατάφερα να τον θηλάσω τις επόμενες μέρες. Το παιδάκι δεν εμφάνισε ίκτερο. Μάλιστα αστειεύονταν με το πόσο γάλα είχα και έλεγαν να μου φέρουν και τα δίδυμα του διπλανού δωματίου.

Για τους επόμενους 2,5 μήνες θήλασα αποκλειστικά χρησιμοποιώντας το Mini Elecrtic αρχικά που μου έσπασε τα νεύρα, και το Swing ύστερα (όπου βρήκα την υγειά μου) της Medela, και το χάρηκα τόσο εγώ, όσο και το αγοράκι μου. Στον πρώτο μήνα ζύγιζε 3450gr, και στο δεύτερο 4950gr. Μόλις μπήκε στην τρίτη εβδομάδα του δεύτερου μήνα άρχισε να μου κλαίει στα γεύματα, δίνοντάς μου την εντύπωση ότι δε χόρταινε. Έτσι του έδωσα συμπλήρωμα, αρχικά μερικά ml, νομίζοντας ότι θα υποσιτιστεί το παιδί αν δεν το πάρει. Η παραγωγή μου ήταν στο μέγιστο (έφτανα τα 170ml σε 3/4 της ώρας τη φορά που αντλούσα, με το δεξί στήθος τουμπανιασμένο κάθε φορά και το αριστερό να δυσκολεύεται - συνολικά αντλούσα αραιά και που, αν ήταν να βγω από το σπίτι). Ταυτόχρονα άρχισα δουλειά, και το μικρό τον κρατάνε οι γιαγιάδες. Δουλεύω σε κατασκευαστική εταιρ:-(ία με δελτίο παροχής, οπότε είναι σα να είμαι ελεύθερη επαγγελματίας αλλά με πολύ αυστηρό ωράριο 10 ωρών. Παίρνω το swing στη δουλειά, και κλειδώνομαι σε ένα κενό γραφείο ανά 4 ώρες, αλλά από κει που είχα ξεκινήσει δυνατά με τις αντλήσεις, τώρα βγάζω 100ml σε 1,5 ώρα, ενώ το αριστερό στήθος έχει σχεδόν στερέψει. Ο μικρός τρέφεται 50-50 μητρικό και ξένο. Κάνει κακά του μία-δύο φορές τη μέρα, και τσίσα του αδύνατον να μετρήσω, μάλλον ανά ώρα/δίωρο. Με κοπάνισε και μία ίωση και αναγκάστηκα λόγω πυρετού να πετάω το γάλα, και μειώθηκε κι άλλο.

Τι κάνω λάθος?

Γιατί τόσες εργαζόμενες και με χειρότερα ωράρια από το δικό μου θηλάζουν αποκλειστικά ακόμα και για χρόνο, και εγώ με τόσο γάλα, κοντεύω να στερέψω στους 4 μήνες?

Το αγόρι μου στον τρίτο μήνα ζύγιζε 6075gr, και τώρα στον τέταρτο 7125gr. Παρακαλώ για τις απαντήσεις σας ως πιο έμπειρες μαμάδες και για τη συμβουλή της Αγλαΐας. Θέλω πολύ να συνεχίσω να θηλάζω γιατί ακόμα και όταν αρρώστησα, ο μικρός δεν κόλλησε, και ξέρω ότι το γάλα μου τον προστάτεψε. Τι μπορώ να κάνω? Άρχισα τα χάπια μπίρας και περιμένω μήπως δω αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ για το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, να σου ζήσει ευτυχισμένο το μωράκι σου. Δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλή, μια που εγώ θήλασα και τις 2 κόρες μου 2,5 μήνες πριν ξεκινήσω δουλειά 2-3 μέρες πριν μου κοβόταν. Μάλλον ψυχολογικό ήταν (σκεφτόμουν την διαδικασία του διαλλείματος για να βγάλω το γάλα και κάτι μ΄έπιανε). Σίγουρα κάποιες μανούλες θα μπορέσουν να σου απαντήσουν καλύτερα. Πάντως μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά είτε θηλάσεις είτε όχι. ;)

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γλυκειά μου, να χαίρεσαι το μωράκι σου.

 

Αλήθεια γιατί χρησιμοποιούσες θήλαστρο πριν ξεκινήσεις δουλειά; Νομίζω ότι κι αυτό πρέπει να έχει παίξει ένα ρόλο, θα σου εξηγήσουν οι πιο έμπειρες. Όπως επίσης και το ότι έδωσες ξένο γάλα.Το μωρό πρέπει να βρίσκεται στο στήθος, και στην αρχή είναι συνέχεια, για να ρυθμίσει την παραγωγή σου, να δώσει σήμα στο στήθος πόσο γάλα χρειάζεται. Αν του δίνεις ξένο, το στήθος παίρνει το μήνυμα ότι δεν χρειάζεται τόσο γάλα και παράγει λιγότερο. Επίσης το πόσο βγάζεις με το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό του πόσο γάλα έχεις.

Πιστεύω πως μια σύμβουλος ηλασμού θα σε κατατοπίσει για το ποιες ενέργειες πρέπει να κάνεις, και νομίζω δεν είναι μόνο τα χάπια μπύρας.

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γλυκειά μου, να χαίρεσαι το μωράκι σου.

 

Αλήθεια γιατί χρησιμοποιούσες θήλαστρο πριν ξεκινήσεις δουλειά; Νομίζω ότι κι αυτό πρέπει να έχει παίξει ένα ρόλο, θα σου εξηγήσουν οι πιο έμπειρες. Όπως επίσης και το ότι έδωσες ξένο γάλα.Το μωρό πρέπει να βρίσκεται στο στήθος, και στην αρχή είναι συνέχεια, για να ρυθμίσει την παραγωγή σου, να δώσει σήμα στο στήθος πόσο γάλα χρειάζεται. Αν του δίνεις ξένο, το στήθος παίρνει το μήνυμα ότι δεν χρειάζεται τόσο γάλα και παράγει λιγότερο. Επίσης το πόσο βγάζεις με το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό του πόσο γάλα έχεις.

Πιστεύω πως μια σύμβουλος ηλασμού θα σε κατατοπίσει για το ποιες ενέργειες πρέπει να κάνεις, και νομίζω δεν είναι μόνο τα χάπια μπύρας.

 

Γεια σου γλυκειά μου, να χαίρεσαι το μωράκι σου.

 

Αλήθεια γιατί χρησιμοποιούσες θήλαστρο πριν ξεκινήσεις δουλειά; Νομίζω ότι κι αυτό πρέπει να έχει παίξει ένα ρόλο, θα σου εξηγήσουν οι πιο έμπειρες. Όπως επίσης και το ότι έδωσες ξένο γάλα.Το μωρό πρέπει να βρίσκεται στο στήθος, και στην αρχή είναι συνέχεια, για να ρυθμίσει την παραγωγή σου, να δώσει σήμα στο στήθος πόσο γάλα χρειάζεται. Αν του δίνεις ξένο, το στήθος παίρνει το μήνυμα ότι δεν χρειάζεται τόσο γάλα και παράγει λιγότερο. Επίσης το πόσο βγάζεις με το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό του πόσο γάλα έχεις.

Πιστεύω πως μια σύμβουλος ηλασμού θα σε κατατοπίσει για το ποιες ενέργειες πρέπει να κάνεις, και νομίζω δεν είναι μόνο τα χάπια μπύρας.

 

Χρησιμοποίησα μία - δύο φορές θήλαστρο ως και το δεύτερο μήνα, όταν επέμενε ο άντρας μου για βόλτα - όλο το καλοκαίρι δεν πήγαμε για μπάνιο, και μου ζήτησε ένα δυο απογεύματα και πήγαμε. Επίσης προσπάθησα να κάνω πρόβα για όταν θα δούλευα. Εδώ πρέπει να πω πως δεν έχω την υποστήριξη που θα ήθελα από το σπίτι μου για το θηλασμό. Η μάνα μου που μου τον προσέχει όταν πάω δουλειά, με θεωρεί υστερική που το παλεύω ακόμα, και που της ζητάω να μην του δίνουν συμπλήρωμα όσο λείπω πέρα από το αναγκαίο (τα δύο γεύματα ξένου συχνά γίνονταν 3 γιατί λέει έκλαιγε), και ο άντρας μου περιμένει πως και πως να τελειώσει ο θηλασμός για να ξαναγίνω λέει γυναίκα!!! Ως τώρα δε με πλησιάζει, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Και ξέρω περιπτώσεις μωρών που δεν μπορούσαν να κατεβάσουν το γάλα της μαμάς τις πρώτες μέρες, και το κατέβαζε ο μπαμπάς γι' αυτά, αν πάλι αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ. Πάρε λοιπόν και κατάλαβε...

Το θέμα με το ξένο γάλα ήταν πολύ αγχωτικό, και είναι ακόμα. Ο μικρός μετά τα πρώτα 10 λεπτά θηλασμού, χτυπιόταν με κλάματα στο στήθος μου και δεν έτρωγε, ενώ είχα γάλα (το έβγαζα με τα χέρια μου για να το επιβεβαιώσω). Εκεί λοιπόν έπεφταν βροχή τα σχόλια "ταλαιπωρείς το παιδί", και "τι πρωτογονικά είναι αυτά", και ένα κάρο άλλα σχόλια που μου έσπαγαν τα νεύρα όλων των πολυξερίδηδων γονέων και παππούδων. Νόμιζα ότι δεν τρέφεται καλά, γιατί τον είχα σχεδόν συνέχεια πάνω μου (είχα διαβάσει πως όσο πιο πολύ θηλάζει τόσο πιο πολύ γάλα βγάζεις), και παρόλο το χρόνο που του έδινα, έκλαιγε πολύ. Φοβήθηκα, και με τις ευλογίες της παιδιάτρου του έδωσα συμπλήρωμα. Το βάρος του ήταν πάντα καλό, εκτός από τον πρώτο μήνα που ήταν οριακό, στο δεύτερο μήνα το ζυγίσαμε και ήταν μια χαρά το παιδάκι - τότε θήλαζε αποκλειστικά. Οπότε δεν ξέρω γιατί με έσπρωξε προς τα κει η παιδίατρος. Νομίζω εκεί ήταν η αρχή του τέλους. Το βάρος του τώρα είναι πάλι οριακό αλλά ανάποδα - η γιατρός τον λέει χαϊδευτικά φούσκα, αλλά δεν τον θεωρεί υπέρβαρο. Ζυγίζει 7kg στον τέταρτο μήνα. Ειλικρινά πιστεύω πως το συμπλήρωμα ήταν τελείως περιττό. Το γιατί μου έκλαιγε όμως δεν μπόρεσα να καταλάβω. Ίσως ήταν συγκυριακό. Προσέχω πολύ τι τρώω μήπως του μυρίσει κάτι.

Δεν τα παρατάω. Ήδη ρώτησα τη φαρμακοποιό μου να μου φέρει το symphony, και θα συνεχίσω να ξυπνάω μέσα στη νύχτα για να βγάζω γάλα, που να χτυπιούνται όλοι. Ότι μπορώ για το μικράκι μου.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μπήκα 34 φορές στο φόρουμ μέχρι να έρθει η πρώτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να σου ζήσει ευτυχισμένο το μωράκι σου. Δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλή, μια που εγώ θήλασα και τις 2 κόρες μου 2,5 μήνες πριν ξεκινήσω δουλειά 2-3 μέρες πριν μου κοβόταν. Μάλλον ψυχολογικό ήταν (σκεφτόμουν την διαδικασία του διαλλείματος για να βγάλω το γάλα και κάτι μ΄έπιανε). Σίγουρα κάποιες μανούλες θα μπορέσουν να σου απαντήσουν καλύτερα. Πάντως μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά είτε θηλάσεις είτε όχι. ;)

 

Σ'ευχαριστώ.

Να χαίρεσαι τα μικρούλια σου. Κι εγώ θέλω να κάνω δεύτερο κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου ζησει ο μπεμπακος σου!

πρωτον..ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ που σου λεει για τον θηλασμο (γιαγιαδες,παππουδες κλπ) φαντασου δηλαδη να ειχε παρει και λιγοτερο βαρος τι θα ακουγες..(μα καλα δεν ειναι ποτε ευχαριστημενοι???:evil:)

οσο απομακρυνεσαι απο τον τοκετο τοσο πιο ''δυσκολο'' ειναι να βγαλεις γαλα..νομιζω ομως οτι με το συμφονυ (αυτο εχω κι εγω) θα κανεις καλη ''δουλεια''..απλα θελει συστηματικες αντλησεις-προγραμμα- (θα σου πουν τα κοριτσια λεπτομερειες). θελει επιμονη και να μην απογοητευτεις..στην αρχη εβγαζα 50-80, μετα απο περιπου 10 μερες 150!!!

οσο μπορεις αφηνε το μωρο στο στηθος ακομα και ανα μια ωρα,! κι αστο ακομα και να πιπιλαει..το γιατι κλαιει ενα μωρο? υπαρχουν χιλιαδες λογοι και δεν ειναι λυση το μπουκαλι..αντιθετως δυσκολευει τα πραγματα..μπορει να ειχες υπερπαραγωγη και να πνιγοταν γιατι δεν μπορουσε να ελεγξει την ροη σου, για παραδειγμα..

γραψε μονο το προγραμμα της ημερας ωστε να σε βοηθησουν να φτιαξεις το προγραμμα..τις ωρες που δουλευεις ,τις ωρες που θηλαζεις ,τα γευματα του και ποσα μλ πινει ξενο γαλα. ποσα χαπια μπυρας παιρνεις και καθε ποτε?του δινεις πιπιλα?

θελει υπομονη κι επιμονη για λιγες μερες, αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις:-P:-P

οσο για τον μπαμπα???αστον να λεει!!!!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει ο μπεμπακος σου!

πρωτον..ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ που σου λεει για τον θηλασμο (γιαγιαδες,παππουδες κλπ) φαντασου δηλαδη να ειχε παρει και λιγοτερο βαρος τι θα ακουγες..(μα καλα δεν ειναι ποτε ευχαριστημενοι???:evil:)

οσο απομακρυνεσαι απο τον τοκετο τοσο πιο ''δυσκολο'' ειναι να βγαλεις γαλα..νομιζω ομως οτι με το συμφονυ (αυτο εχω κι εγω) θα κανεις καλη ''δουλεια''..απλα θελει συστηματικες αντλησεις-προγραμμα- (θα σου πουν τα κοριτσια λεπτομερειες). θελει επιμονη και να μην απογοητευτεις..στην αρχη εβγαζα 50-80, μετα απο περιπου 10 μερες 150!!!

οσο μπορεις αφηνε το μωρο στο στηθος ακομα και ανα μια ωρα,! κι αστο ακομα και να πιπιλαει..το γιατι κλαιει ενα μωρο? υπαρχουν χιλιαδες λογοι και δεν ειναι λυση το μπουκαλι..αντιθετως δυσκολευει τα πραγματα..μπορει να ειχες υπερπαραγωγη και να πνιγοταν γιατι δεν μπορουσε να ελεγξει την ροη σου, για παραδειγμα..

γραψε μονο το προγραμμα της ημερας ωστε να σε βοηθησουν να φτιαξεις το προγραμμα..τις ωρες που δουλευεις ,τις ωρες που θηλαζεις ,τα γευματα του και ποσα μλ πινει ξενο γαλα. ποσα χαπια μπυρας παιρνεις και καθε ποτε?του δινεις πιπιλα?

θελει υπομονη κι επιμονη για λιγες μερες, αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις:-P:-P

οσο για τον μπαμπα???αστον να λεει!!!!!

 

Να είναι ευτυχισμένο το μωράκι σου.

Σ ʽευχαριστώ για τη στήριξη. Φυσικά και δεν είναι ποτέ ευχαριστημένοι, τι νόμιζες? Είμαι 36 χρονών και είναι και οι δύο γονείς στην πλάτη μου ακόμα. Χαίρομαι που οι νέες Ελληνίδες μαμάδες θηλάζουν συστηματικά και έχουν τις ανάλογες γνώσεις ώστε να διατηρήσουν το θηλασμό. Η μάνα μου δε με θήλασε και αρρώσταινα συνέχεια.

Όσον αφορά το πρόγραμμα θα προσπαθήσω να το περιγράψω γιατί γίνεται λίγο της τρελής..

• Ξυπνάω στις 4:00 για την πρώτη άντληση με το swing 15 λεπτά το κάθε στήθος για 120ml παραγωγή.

• Ξυπνάω στις 7:00 από το μπέμπη. Αν δε μου γκρινιάζει τον αλλάζω πρώτα ή αλλιώς θηλάζει αμέσως για μισή ώρα – τρία τέταρτα, όπου πίνει κάπου στα 100ml. Τον ξανακοιμίζω, και αν προλάβω, αδειάζω το στήθος από το γάλα με άντληση ή πιέσεις, αλλιώς τρώω πρωινό, παίρνω τρία χάπια μπίρας και φεύγω για δουλειά.

• Ξυπνά συνήθως στις 10:00 και πίνει το πρώτο γευματάκι που του έχω αφήσει από την προηγούμενη (150ml). Εκείνη την ώρα στο γραφείο κάνω την πρώτη άντληση 15 λεπτά το κάθε στήθος για 70ml παραγωγή.

• Ο μικρός ξαναπεινά γύρω στις 13:00, όπου πίνει το δεύτερο γευματάκι που του έχω αφήσει, το οποίο όμως είναι λιγότερο (120ml), οπότε τρώει και άλλα 100ml συμπλήρωμα. Κάπου εκεί κάνουμε τα κακά της μέρας. Εγώ αντλώ πάλι στο γραφείο 15 λεπτά το κάθε στήθος με 80ml παραγωγή, τρώγοντας κάτι για να πάρω άλλα τρία χάπια μπίρας.

• Το παιδί τρώει πάλι στις 16:00. Πίνει 150ml καθαρό συμπλήρωμα (δεν υπάρχει άλλο μητρικό) και κοιμάται. Εγώ αντλώ τα τελευταία 60-70ml της μέρας στο γραφείο με τον ίδιο τρόπο.

• Συχνά του δίνουν άλλα 60ml συμπλήρωμα στις 17:30 «να τον κρατήσει μέχρι να έρθω».

• Στις 19:00 επιστρέφω στο σπίτι. Τον θηλάζω για λίγο. Αρχίζει και χτυπιέται στο στήθος μου, οπότε περπατάω πάνω κάτω (τον διευκολύνει και κρατά ο θηλασμός λίγο παραπάνω). Τον αφήνω επάνω μου ως και μιάμιση ώρα να γλύφει περισσότερο παρά να θηλάζει. Τρώω (η τελευταία φορά της μέρας) με το παιδί αγκαλιά μήπως και θηλάσει παραπάνω, και παίρνω τα τελευταία 4 χάπια μπίρας. Συχνά δεν έχει χορτάσει (αν του πειράξεις τα χείλια με δάχτυλο ή ύφασμα ή ότι άλλο, κάνει να τα καταβροχθίσει), οπότε τρώει λίγο από το μητρικό που έχω βγάλει για την επόμενη μέρα ενώ είμαι σπίτι (πράγμα που ξέρω πως είναι λάθος, αλλά το προτιμώ από το να δώσω σκόνη) γύρω στα 60ml. Ως τις 21:00 κάνω το παιδί μπάνιο, μαζεύω λίγο το σπίτι, και τότε κάθομαι να βγάλω το γάλα των 19:00 που δεν ήπιε, το οποίο έχει απομείνει άντε 50ml.

• Στις 23:00 θα πάρει το τελευταίο συμπλήρωμα 150ml , αλλά αυτό δε γίνεται αν έχει κοιμηθεί από πριν (πράγμα αρκετά συχνό μετά τον 4ο μήνα).

• Στις 24:00 κάνω την τελευταία άντληση αλλά δε βγάζω παρά 30ml max.

Επειδή όμως έχει φάει τμήμα της αυριανής, ξυπνάω εκτός από 4:00, και 2:00, όπου βγάζω άλλα 40ml (παραπάνω δε γίνεται) για την επόμενη να ισορροπήσω τα πράγματα…

Να πω πως μετά από κάθε άντληση πιέζω τα στήθη μου με τα χέρια ανά δίλεπτο (γιατί ξαναγεμίζουν) ώστε να στραγγίξουν τελείως.

Δε θέλει πιπίλα, ποτέ δεν του άρεσε, ούτε στο αυτοκίνητο, που στην αρχή πλάνταζε στο κλάμα, δεν ήθελε το καθισματάκι.

Πίνω γύρω στα 2,5 με 3,5 λίτρα νερό τη μέρα.

Τι κάνω λάθος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια διάβασε το κατεβατό και έχει κάτι να θίξει…Σε λίγο καταρρέω, είμαι ανοιχτή σε όλα…:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πίνω γύρω στα 2,5 με 3,5 λίτρα νερό τη μέρα.

Τι κάνω λάθος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια διάβασε το κατεβατό και έχει κάτι να θίξει…Σε λίγο καταρρέω, είμαι ανοιχτή σε όλα…:confused:

 

Το σύμφωνυ το πήρες;

 

(δεν υπάρχει λόγος να το πάρεις από τον φαρμακοποιό, εκτός και αν σου κάνει την ίδια τιμή με την εταιρεία)

 

θα σου στείλω και πμ

Link to comment
Share on other sites

Να είναι ευτυχισμένο το μωράκι σου.

Σ ʽευχαριστώ για τη στήριξη. Φυσικά και δεν είναι ποτέ ευχαριστημένοι, τι νόμιζες? Είμαι 36 χρονών και είναι και οι δύο γονείς στην πλάτη μου ακόμα. Χαίρομαι που οι νέες Ελληνίδες μαμάδες θηλάζουν συστηματικά και έχουν τις ανάλογες γνώσεις ώστε να διατηρήσουν το θηλασμό. Η μάνα μου δε με θήλασε και αρρώσταινα συνέχεια.

Όσον αφορά το πρόγραμμα θα προσπαθήσω να το περιγράψω γιατί γίνεται λίγο της τρελής..

• Ξυπνάω στις 4:00 για την πρώτη άντληση με το swing 15 λεπτά το κάθε στήθος για 120ml παραγωγή.

• Ξυπνάω στις 7:00 από το μπέμπη. Αν δε μου γκρινιάζει τον αλλάζω πρώτα ή αλλιώς θηλάζει αμέσως για μισή ώρα – τρία τέταρτα, όπου πίνει κάπου στα 100ml. Τον ξανακοιμίζω, και αν προλάβω, αδειάζω το στήθος από το γάλα με άντληση ή πιέσεις, αλλιώς τρώω πρωινό, παίρνω τρία χάπια μπίρας και φεύγω για δουλειά.

• Ξυπνά συνήθως στις 10:00 και πίνει το πρώτο γευματάκι που του έχω αφήσει από την προηγούμενη (150ml). Εκείνη την ώρα στο γραφείο κάνω την πρώτη άντληση 15 λεπτά το κάθε στήθος για 70ml παραγωγή.

• Ο μικρός ξαναπεινά γύρω στις 13:00, όπου πίνει το δεύτερο γευματάκι που του έχω αφήσει, το οποίο όμως είναι λιγότερο (120ml), οπότε τρώει και άλλα 100ml συμπλήρωμα. Κάπου εκεί κάνουμε τα κακά της μέρας. Εγώ αντλώ πάλι στο γραφείο 15 λεπτά το κάθε στήθος με 80ml παραγωγή, τρώγοντας κάτι για να πάρω άλλα τρία χάπια μπίρας.

• Το παιδί τρώει πάλι στις 16:00. Πίνει 150ml καθαρό συμπλήρωμα (δεν υπάρχει άλλο μητρικό) και κοιμάται. Εγώ αντλώ τα τελευταία 60-70ml της μέρας στο γραφείο με τον ίδιο τρόπο.

• Συχνά του δίνουν άλλα 60ml συμπλήρωμα στις 17:30 «να τον κρατήσει μέχρι να έρθω».

• Στις 19:00 επιστρέφω στο σπίτι. Τον θηλάζω για λίγο. Αρχίζει και χτυπιέται στο στήθος μου, οπότε περπατάω πάνω κάτω (τον διευκολύνει και κρατά ο θηλασμός λίγο παραπάνω). Τον αφήνω επάνω μου ως και μιάμιση ώρα να γλύφει περισσότερο παρά να θηλάζει. Τρώω (η τελευταία φορά της μέρας) με το παιδί αγκαλιά μήπως και θηλάσει παραπάνω, και παίρνω τα τελευταία 4 χάπια μπίρας. Συχνά δεν έχει χορτάσει (αν του πειράξεις τα χείλια με δάχτυλο ή ύφασμα ή ότι άλλο, κάνει να τα καταβροχθίσει), οπότε τρώει λίγο από το μητρικό που έχω βγάλει για την επόμενη μέρα ενώ είμαι σπίτι (πράγμα που ξέρω πως είναι λάθος, αλλά το προτιμώ από το να δώσω σκόνη) γύρω στα 60ml. Ως τις 21:00 κάνω το παιδί μπάνιο, μαζεύω λίγο το σπίτι, και τότε κάθομαι να βγάλω το γάλα των 19:00 που δεν ήπιε, το οποίο έχει απομείνει άντε 50ml.

• Στις 23:00 θα πάρει το τελευταίο συμπλήρωμα 150ml , αλλά αυτό δε γίνεται αν έχει κοιμηθεί από πριν (πράγμα αρκετά συχνό μετά τον 4ο μήνα).

• Στις 24:00 κάνω την τελευταία άντληση αλλά δε βγάζω παρά 30ml max.

Επειδή όμως έχει φάει τμήμα της αυριανής, ξυπνάω εκτός από 4:00, και 2:00, όπου βγάζω άλλα 40ml (παραπάνω δε γίνεται) για την επόμενη να ισορροπήσω τα πράγματα…

Να πω πως μετά από κάθε άντληση πιέζω τα στήθη μου με τα χέρια ανά δίλεπτο (γιατί ξαναγεμίζουν) ώστε να στραγγίξουν τελείως.

Δε θέλει πιπίλα, ποτέ δεν του άρεσε, ούτε στο αυτοκίνητο, που στην αρχή πλάνταζε στο κλάμα, δεν ήθελε το καθισματάκι.

Πίνω γύρω στα 2,5 με 3,5 λίτρα νερό τη μέρα.

Τι κάνω λάθος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια διάβασε το κατεβατό και έχει κάτι να θίξει…Σε λίγο καταρρέω, είμαι ανοιχτή σε όλα…:confused:

 

Να σου ζήσεις γλυκιά μου το μωράκι σου.....

Τα κιλά του μπέμπι είναι υπερβολικά καλά !!!

Αυτό που πρέπει να κάνεις κατά τη γνώμη μου είναι

Τα 60μλ στις 17 30 είναι περιττά.... επιρεάζουν το γεύμα του μωρού οπότε όταν επιστρέφεις δεν είναι τόσο πεινασμένος.....να προσπαθήσουν να το απασχολήσουν με άλλα πράγματα μέχρι να έρθεις.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι το εξής

Δεν ταίζουν το παιδί μετά τις 1700

Όχι συμπλήρωμα όταν είσαι σπίτι μόνο θηλασμός

Κόβεις μαγιά μπύρας άμεσα επηρεάζει τη γεύση του γάλακτος σε μερικά μωρά δεν αρέσει και αποστρέφονται το στήθος

Πάρε fenugreek 3χάπια X 3 φορές την ημέρα

Το μωρό σου χρειάζεται περίπου 420 μλ γάλα όταν λείπεις καλό θα ήταν να εξασφαλίζεις τουλάχιστον τα 350 μλ στη δουλειά και μια βραδυνή άντληση όταν κοιμηθεί το μωρό για τα υπόλοιπα. αν με το θήλαστρο που έχεις δεν τα καταφέρνεις θα σου έλεγα να νοικιάσεις το symphony είναι ευεργετικό για την παραγωγή σου είναι διπλής άντλησης άρα πιο ξεκούραστο και σίγουρα πιο δυνατό από το swing. Θα το χρειαστείς το πολύ 4 μήνες γιατί από τον 6ο μήνα το μωρό θα ξεκινήσει στέρεες (φρούτα λαχανικά κρέας) οπότε η ανάγκη για γάλα θα μικραίνει προοδευτικά μέχρι να αντικαταστήσει τα γεύματα γάλακτος με τις στέρεες για όσο θα λείπεις και ανεμπόδιστος θηλασμός όταν θα επιστρέφεις.

Η παραγωγή σου έχει επιρεαστεί από το γεγονός ότι το μωρό δεν συνεργάζεται καλά όταν είστε μαζί και εσύ κάνεις πολλές αντλήσεις με θήλαστρο που δεν είναι για τόσα γεύματα.

Μην ξεχνάς ότι ο μπέμπης είναι 4 μηνών σε αυτήν την ηλικία ξεκινούν τα περίεργα στο στήθος γενικά γιατί θέλουν να ασχοληθούν και με άλλα πράγματα με το μπουκάλι εξασφαλίζουν ένα γρήγορο γεύμα οπότε το προτιμούν. Μια καλή λύση είναι να θηλάζεις περπατώντας όπως το κάνεις επίσης μπορείς να το βάζεις σε σλιγκ, να θηλάζεις σε ήσυχο μέρος χωρίς πολλά ερεθίσματα, να βάλεις ένα κολιέ στο λαιμό για να τον κρατάς απασχολημένο.

Το θεωρώ βάρβαρο να ξυπνάς στις 4 να αντλείς, χρειάζεσαι ξεκούραση δεν βγαίνει έτσι. Δοκίμασε fenugreek και sympony για να αυξήεις την ποσότητα που αντλείς στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Το σύμφωνυ το πήρες;

 

(δεν υπάρχει λόγος να το πάρεις από τον φαρμακοποιό, εκτός και αν σου κάνει την ίδια τιμή με την εταιρεία)

 

θα σου στείλω και πμ

 

Η φαρμακοποιός μου είπε πως το symphony το νοικιάζει ο συγκεκριμένος προμηθευτής μόνο σε όσες μένουν Αθήνα. Έμαθα για το medela free style. Είναι καινούριο. Πρόκειται για μικρογραφία του symphony, αλλά χωρίς χέρια! Το περιγράφουν με βίντεο στο site της medela.

Στη δουλειά αντλώ όχι μόνο τα 2 15λεπτα, αλλά παραπάνω, γιατί κάνω πιέσεις στο στήθος ανά επαναλαμβανόμενα δίλεπτα, μήπως βγάλει παραπάνω, οπότε αργώ. Με το free style όμως θα μπορώ να μην καθυστερώ τη δουλειά κρατώντας το μπουκαλάκι, και να αυξήσω το χρόνο άντλησης, αφού θα έχω τα χέρια ελεύθερα (δουλεύω μόνιμα εμπρός από υπολογιστή). Άρχισαν τα ενοχλημένα βλέμματα λόγω του πόση ώρα κλειδώνομαι, και δε θέλω να δημιουργώ προβλήματα στην εταιρία, με έχουν στηρίξει πολύ, και γενικά ενθαρρύνουν τις μαμάδες. Επειδή λοιπόν δε βρίσκω το symphony, σκέφτομαι να αγοράσω το free style (380 ευρώ μου ζητάει η φαρμακοποιός - τιμή κόστους...) - πολύ κοπανάνε τις τιμές - αρκεί να είναι το ίδιο αποδοτικό με το symphony. Έχει ακούσει κανείς για το free style?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσεις γλυκιά μου το μωράκι σου.....

Τα κιλά του μπέμπι είναι υπερβολικά καλά !!!

Αυτό που πρέπει να κάνεις κατά τη γνώμη μου είναι

Τα 60μλ στις 17 30 είναι περιττά.... επιρεάζουν το γεύμα του μωρού οπότε όταν επιστρέφεις δεν είναι τόσο πεινασμένος.....να προσπαθήσουν να το απασχολήσουν με άλλα πράγματα μέχρι να έρθεις.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι το εξής

Δεν ταίζουν το παιδί μετά τις 1700

Όχι συμπλήρωμα όταν είσαι σπίτι μόνο θηλασμός

Κόβεις μαγιά μπύρας άμεσα επηρεάζει τη γεύση του γάλακτος σε μερικά μωρά δεν αρέσει και αποστρέφονται το στήθος

Πάρε fenugreek 3χάπια X 3 φορές την ημέρα

Το μωρό σου χρειάζεται περίπου 420 μλ γάλα όταν λείπεις καλό θα ήταν να εξασφαλίζεις τουλάχιστον τα 350 μλ στη δουλειά και μια βραδυνή άντληση όταν κοιμηθεί το μωρό για τα υπόλοιπα. αν με το θήλαστρο που έχεις δεν τα καταφέρνεις θα σου έλεγα να νοικιάσεις το symphony είναι ευεργετικό για την παραγωγή σου είναι διπλής άντλησης άρα πιο ξεκούραστο και σίγουρα πιο δυνατό από το swing. Θα το χρειαστείς το πολύ 4 μήνες γιατί από τον 6ο μήνα το μωρό θα ξεκινήσει στέρεες (φρούτα λαχανικά κρέας) οπότε η ανάγκη για γάλα θα μικραίνει προοδευτικά μέχρι να αντικαταστήσει τα γεύματα γάλακτος με τις στέρεες για όσο θα λείπεις και ανεμπόδιστος θηλασμός όταν θα επιστρέφεις.

Η παραγωγή σου έχει επιρεαστεί από το γεγονός ότι το μωρό δεν συνεργάζεται καλά όταν είστε μαζί και εσύ κάνεις πολλές αντλήσεις με θήλαστρο που δεν είναι για τόσα γεύματα.

Μην ξεχνάς ότι ο μπέμπης είναι 4 μηνών σε αυτήν την ηλικία ξεκινούν τα περίεργα στο στήθος γενικά γιατί θέλουν να ασχοληθούν και με άλλα πράγματα με το μπουκάλι εξασφαλίζουν ένα γρήγορο γεύμα οπότε το προτιμούν. Μια καλή λύση είναι να θηλάζεις περπατώντας όπως το κάνεις επίσης μπορείς να το βάζεις σε σλιγκ, να θηλάζεις σε ήσυχο μέρος χωρίς πολλά ερεθίσματα, να βάλεις ένα κολιέ στο λαιμό για να τον κρατάς απασχολημένο.

Το θεωρώ βάρβαρο να ξυπνάς στις 4 να αντλείς, χρειάζεσαι ξεκούραση δεν βγαίνει έτσι. Δοκίμασε fenugreek και sympony για να αυξήεις την ποσότητα που αντλείς στη δουλειά.

 

σ' ευχαριστώ. Πως φαίνεται η εμπειρία...

να χαίρεσαι το ψυχάκι που βλέπω πάνω στη βέσπα...κουκλί.

θα δοκιμάσω ότι μου είπες.

πως να ξέρω για το symphony?

γιατί δεν ενημερώνουν στα μαιευτήρια?

αυτό που γέννησα είναι από τα καλύτερα στην πόλη που μένω - εξ αιτίας της προϊσταμένης μαίας θήλασα την πρώτη μέρα, όταν ο μικρός δεν τράβαγε. Ξέρουν τη δουλειά τους. Που να πήγαινα πουθενά αλλού...

για τους γιατρούς, άσε...ο μαιευτήρας μου ήταν έτοιμος να το κόψει με χάπι όταν κατέβηκε το γάλα μου, αλλά δεν έβγαινε.

 

Πάλι ευχαριστώ

καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Η φαρμακοποιός μου είπε πως το symphony το νοικιάζει ο συγκεκριμένος προμηθευτής μόνο σε όσες μένουν Αθήνα. Έμαθα για το medela free style. Είναι καινούριο. Πρόκειται για μικρογραφία του symphony, αλλά χωρίς χέρια! Το περιγράφουν με βίντεο στο site της medela.

Ο αντιπρόσωπος το νοικιάζει σε όλη την Ελλάδα και την Κύπρο και το στέλνει με κούριερ. Εδώ υπάρχουν τα στοιχεία επικοινωνίας:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

Απαράδεκτη η φαρμακοποιός, μόνο αν βγάζει κέρδος σε εξυπηρετεί, σωστά;

 

Το free style δεν είναι μικρογραφία του symfony όπως το smart δεν είναι μικρογραφία κανενός 4Χ4!

 

Το free style δεν είναι νοσοκομειακό και σε απόδοση δεν διαφέρει από αυτό που ήδη έχεις.

 

Επειδή λοιπόν δε βρίσκω το symphony, σκέφτομαι να αγοράσω το free style (380 ευρώ μου ζητάει η φαρμακοποιός - τιμή κόστους...) - πολύ κοπανάνε τις τιμές - αρκεί να είναι το ίδιο αποδοτικό με το symphony. Έχει ακούσει κανείς για το free style?
:shock::shock::shock: τι εννοεί τιμή κόστους; τόσο θα της το δώσουν και σου κάνει χάρη; :twisted:

 

380 δολλάρια (όχι ευρώ) είναι η τιμή του

 

θα χρειαστείς πολύ λιγότερα για να νοικιάσεις το symphony και να έχεις πιο αποτελεσματικό θήλατρο

 

το symphony ζυγίζει 3 κιλά, δεν μπορεί μια συσκευή που ζυγίζει περίπου μισό κιλό να έχει την ίδια απόδοση, όπως δεν μπορεί ένα κινητήρας 500 κυβικών εκατοστών να συγκριθεί με έναν κινητήρα 3000 κυβικών.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δες το έτσι 380€ για ένα θήλαστρο που είναι κάπου μεταξύ του swing και του symphony (πιο πολύ πλησιάζει στο swing) είναι πεταμένα λεφτά. Θήλαστρο για περιστασιακή χρήση έχεις εσύ χρειάζεσαι κάτι δυνατό που θα σε βγάλει ασπροπρόσωπη για το διάστημα αυτό που οι ανάγκες του μωρού για γάλα στο 10ώρο που λείπεις είναι μεγάλες. Κάτι που δεν θα επηρεάσει την παραγωγή σου αρνητικά και θα σου γλιτώνει χρόνο (όσες έχουν ασχοληθεί με αντλήσεις ξέρουν πολύ καλά τι σημαίνει η διπλή άντληση............). εξάλλου το νοικιάζεις αν δεν σου κάνει το επιστρέφεις το άλλο αν δεν σου κάνει τι θα το κάνεις??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς!

 

Χρησιμότατο να συζητάς τελικά με ανθρώπους που ξέρουν τι λένε!

Θα νοικιάσω το σύμφωνυ να τελειώνω.

Ευχαριστώ, έχω πανικοβληθεί τόσο που η κοινή λογική έχει πάει από το παράθυρο.

Παρεμπιπτόντως, δε θα το πίστευα αν δεν το έβλεπα...το κολιέ δουλεύει...ο μικρός θηλάζει πιο πολύ ώρα με το παλιοκολιέ....:!:Κριστίνα ευχαριστώ. Τι πιο απλό, χρειαζόταν κάτι να τον απασχολήσει. Από κει που έβγαζα 70ml στην πρωινή άντληση του γραφείου, πήγα στα 110ml, μόνο και μόνο επειδή χτες θηλάζαμε πάνω από ώρα (τρώγαμε, όχι πιπίλα) όλες τις φορές που τον θήλασα.

Κορίτσια και πάλι ευχαριστώ, να είστε καλά και καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...