Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ;


ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ;  

305

  1. 1. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ;



Recommended Posts

Ο Nόμος ορίζει ότι στις εκλογές για τους Συλλόγους Γονέων,θα υπάρχει ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ λίστα υποψηφίων για τη Σχολική Επιτροπή.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε μερικές Επιτροπές να μετέχει εκπρόσωπος των Γονέων εκτος Δ.Σ. του Συλλόγου.

Γιατί;

Σε ποιον δίνει λογαριασμό ο " εκπρόσωπος";

 

Μαζεύει μήπως ποτέ τους γονείς να τους ενημερώσει;

 

Οχι.

 

Και είναι αυτό ακριβώς που εκμεταλλεύονται "κάποιοι" και αυθαιρετούν.

Οταν δεν υποχρεώνονται να δίνουν λογαριασμό...

Ακριβώς. Κι εμείς οι γονείς τους αφήνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα από ένα νέο χρήστη.

Τέθηκε νομίζω το ερώτημα, γιατί να μπορεί να είναι ο εκπρόσωπος της Σχολικής Επιτροπής, εκτός ΔΣ του Συλλόγου Γονέων. Εγώ θα έλεγα γιατί όχι. Με το σκεπτικό ότι είτε έτσι είτε αλλιώς, αυτό που έχει την μεγαλύτερη σημασία είναι η σωστή ενημέρωση των γονέων. Αν το εκπρόσωπος δεν σκοπεύει να ενημερώνει τους γονείς, θα το προσπαθήσει είτε είναι εντός είτε εκτός ΔΣ.

 

Στην δική μου περίπτωση, είμαι από φέτος μέλος του ΔΣ σε δημοτικό σχολείο. Η πρόεδρος του ΔΣ είναι και εκπρόσωπος στην Σχολική Επιτροπή. Δεν είχε γίνει ενημέρωση πεπραγμένων ούτε στην Γενική Συνέλευση προ των εκλογών, ούτε εντός ΔΣ στις συνελεύσεις του νέου ΔΣ. Τώρα έχω αρχίσει να θέτω ερωτήματα (σε συνδιασμό και με άλλα θέματα που έχουν προκύψει εντός ΔΣ) και σιγά σιγά έχω αρχίσει να πέρνω κάποιες απαντήσεις. Από την στιγμή που ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων προσφέρει κάποια χρήματα για την κάλυψη αναγκών του σχολείου, απαιτώ να έχω πληροφόρηση για την Σχολική Επιτροπή για να μπορώ να πάρω σωστές αποφάσεις και για να γίνει σωστή κατανομή χρημάτων και προτεραιοτήτων από το ΔΣ.

 

Πάντως, υπάρχει ένας φαύλος κύκλος. Το ΔΣ δεν ενημερώνει επαρκώς τους γονείς (αυτή είναι μέχρι στιγμής η αίσθησή μου για την δική μας περίπτωση), και από την άλλη, η συμμετοχή των γονέων είναι απογοητευτική. Τόσο στις Γενικές Συνελεύσεις, όσο και στις ενημερώσεις γονέων που γίνονται από την δασκάλα κλπ.

 

Αυτό που χρειάζεται είναι ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Βέβαια όταν αρχίζουν και μπαίνουν στην μέση φιλίες, ατομικά συμφέροντα, προσέγγιση προς τους δασκάλους για ευνοική μεταχείρηση παιδιών, και εντέλει 'πελατειακές' σχέσεις, τα πράγματα περιπλέκονται και οι αληθειες κρύβονται. Ελπίζω να μην ανακαλύψω ένα τέτοιο περιβάλλον.

 

Πάντως, στο θέμα των Σχ. Επιτροπών, όταν λάβω περισσότερη ενημέρωση από την εκπρόσωπο μας, θα επανέλθω.

 

Καλή συνέχεια και δύναμη. Γιατί τα Ελληνόπουλα δικαιούνται καλύτερη παιδεία. Γιατί σε πολλές περιπτώσεις τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι καλύτερα αρκεί να υπήρχαν αρκετοί άνθρωποι να το να πιστέψουν και να αγωνιστούν για αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Άγνωστε καλή σου μέρα,

Έχεις απόλυτο δικιο.Ενημέρωση , ενημέρωση , ενημέρωση.Εγώ θα μου επιτρέψεις να προσθέσω το επόμενο βήμα.Διεκδικηση.Μπορουμε όλοι να βρούμε μέσω του internet στα sites που αναφερονται στις "ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ", πώς είναι υποχρεωμένοι να διαχειρίζονται το Δημόσιο χρήμα.

Όταν ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τότε σίγουρα θα μειώσουμε - αν όχι θα εξαλείψουμε-

τις αυθαιρεσίες.Στο θέμα των Γονιών , χρειάζεται υπομονή , μέχρι να καταλάβουν και οι ιδιοι το συμφέρον τους.

Θα είμαστε σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο μας,έχουμε αποφασίσει να μη χαριστούμε σε κανεναν!Ήδη οι εξελίξεις είναι ραγδαίες και αν δεν το καταλάβουν να διορθώσουν τη νοοτροπία τους,τότε οι εξέλίξεις θάναι ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΕΣ!

Αν θέλετε να μάθετε τις αντιδράσεις μας , κάντε κλικ στο blog μας , στείλτε μας το e-mail σας για να σας κάνουμε προσκληση ΣΥΝΤΑΚΤΗ.

Να ενώσουμε τις δυνάμεις μας ΟΛΟΙ!!

Να καταλάβουν οι " όποιοι" ότι ξέρουμε,ότι δεν χαρίζουμε τίποτα σε κανέναν!Κι αυτό ΜΟΝΟ όλοι μαζί μπορούμε να το καταφέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε όλοι,ότι τις όποιες διαφορές ΔΕΝ τις έχουμε με τους εκπαιδευτικούς,αλλά με εκείνους που ΚΑΚΟΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ τα χρήματα των παιδιών μας.

Υπάρχουν τα χρήματα να κάνουμε τα Δημόσια Σχολεία πρότυπα.

Υπάρχουν οι προυποθέσεις να καλυτερέψουμε τις συνθήκες μάθησης.

Αυτό που χρειάζεται ειναι ΓΝΩΣΗ και ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι Σχολικές Επιτροπές ΕΧΟΥΝ τα χρήματα!

Περίπου 35.000 ευρώ , φτάνουν και περισσεύουν να πληρωθούν τα λειτουργικά έξοδα και να μείνει και ένα σεβαστό ποσόν για τις ανάγκες των υποδομών των Σχολείων.

Αρκεί βέβαια να μην υπάρχει στο μυαλό, ότι όποιος έχει το μέλι ....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο. Υπάρχουν Πρόεδροι Σχολικών Επιτροπών, που 'βγάζουν μεροκάματο' !!!

Αυτό ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ από τούτη τη γωνιά στους Γονείς!

Τα χρήματα υπάρχουν.Γνώση χρειάζεται νάχουν οι "φύλακες",για να πάψουν οι αυθαιρεσίες!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας σχολείο, η πρόεδρος του ΔΣ είναι και ο εκπρόσωπος μας στην σχολική επιτροπή.

 

Πρόσφατα ο σύλλογος διέθεσε ένα ποσό για τέντες στο κτίριο (το μεγαλύτερο ποσό το διέθεσε η σχ. επιτροπη), και έχουν υπάρξει κάποιες αναφορές για πιθανή προσφορά του συλλόγου για μέρος του κήπου ή για μόνωση σε μέρος του κτιρίου κλπ. Και γι'αυτό το ψάχνω να δω τί γίνεται με τα χρήματα της σχ. επιτροπής.

 

Υποθέτω ότι ο εκπρόσωπος των γονέων στην σχ. επιτροπή πρέπει να έχει τα οικονομικά στοιχεία (ποσό διαθέσιμο για τρέχουσα σχολική χρονιά, προτεραιότητες για διάθεση των χρημάτων κλπ) αλλά και ότι ο κάθε γονιός μπορεί αν θέλει να λάβει ενημέρωση για αυτά τα στοιχεία, σωστά ???

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να δέχονται χρήματα οι Σχολικές Επιτροπές απο τους Γονείς ή απο τον Σύλλογο!

Οσον αφορά την ενημέρωση για το πως διαχειρίζονται τα χρήματα, ΔΕΝ έχει δικαίωμα ΚΑΝΕΙΣ να κάνει έλεγχο.

Το μόνο που μένει είναι να επαφείονται οι γονείς στη "καλή διάθεση" του εκπροσώπου τους να τους ενημερώσει!!

Αυτός έχει το δικαίωμα να παίρνει φωτοτυπίες τα πρακτικά των συνεδριάσεων όπου θα αναφέρονται οι ενέργειες,τα έσοδα και τα έξοδα.

Οπότε... στην καλή του τη διάθεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλλιθεάτης, λογικό αυτό που λες ότι οι Σχολικές Επιτροπές δεν πρέπει να δέχονται λεφτά από τους γονείς ή τον Σύλλογο. Υποθέτω ότι ο τρόπος που αυτό ξεπερνιέται είναι όταν ο Σύλλογος δώσει τα χρήματα στο σχολείο (ή πληρώσει για κάτι ως δωρεά για το σχολείο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απαγορεύεται οποιαδήποτε πληρωμή των γονιών σε Δημόσιο Σχολείο.

Εκείνο που επιτρέπεται είναι να γίνει δωρεά πραγμάτων,τα οποία συνεισφέρουν στο διδακτικό έργο.

Οτιδήποτε όμως έχει σχέση με το σχολικό συγκρότημα , συνεργεία,

κατασκευές, επισκευές, κουρτίνες,δεη,πετρελαιο,οτε κλπ, τα οποία καλούνται "Λειτουργικά Εξοδα", ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ κάθε είδους συμμετοχή των Γονιών.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι.

Ρεαλιστικά και πρακτικά όμως, και με δεδομένο ότι δε νομίζω να υπάρχει ένας δήμος σε όλη την Ελλάδα που να καλύπτει το σύνολο των 'λειτουργικών' εξόδων (και δεν μιλάω για το πετρελαιο και ρεύμα, αλλά για την μία κουρτίνα που θα σκιστεί σε μια τάξη, ή κάτι τέτοιο μικρότερης ίσως αξίας), υποθέτω ότι σε όλα τα σχολειά οι γονείς, μέσω των συλλόγων, συνεισφέρουν αν μπορούν, για να βελτιώσουν τις συνθήκες των παιδιών τους. Κακώς γίνεται ίσως, αλλά ουσιαστικά το παιδί είναι στο σχολείο 6 χρόνια και ο χρόνος περνάει γρήγορα. Και στο τέλος της μέρας, ναι μεν θα παλέψεις για το καλό του σχολείου και για να κάνεις το σύστημα να δουλέψει, αλλά στο τέλος της μέρας θες και το παιδί σου σήμερα να έχει καλές συνθήκες, και όχι αυτές να έρθουν όταν θα έχει φύγει από το σχολείο.

 

Ουσιαστικά αυτό που λέω είναι ότι προσωπικά δεν με πειράζει να πληρώσει ο σύλλογος για ένα ψυγείο που ίσως χάλασε και τα παιδιά δεν θα μπορούν να φέρουν φαγητό στο ολοήμερο για μήνες μέχρι να εγκρίνει το κονδύλι ο δήμος, αλλά από την άλλη όταν μιλάμε για κτιριακά θέματα, εντελώς θεμελιώδη, πρέπει να γίνεται αγώνας και να ασκείται η μέγιστη πίεση.

 

Βέβαια, η άμεση ανάγκη ίσως είναι και ο ένας τρόπος που χρησιμοποιεί το σύστημα για να μην ανταποκρίνεται στις ευθύνες του...

Link to comment
Share on other sites

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

 

ΣΠΑΡΤΗΣ ΚΑΙ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑ

 

ΣΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ, ΣΤΟΝ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΧΟΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΤΟΥ 15ου ΔΗΜ.ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ,

ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ.

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΟ ΕΤΗΣΙΟ ΧΟΡΟ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΜΑΣΚΑΡΑΔΩΝ ΜΑΣ , ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ!

ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ DJ, ΚΡΥΟ ΠΙΑΤΟ, ΧΥΜΟ , ΚΑΦΕ ...

ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΣ 11 ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΘΑ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ!

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕ 7 ΕΥΡΩ!!!

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι.

Ρεαλιστικά και πρακτικά όμως, και με δεδομένο ότι δε νομίζω να υπάρχει ένας δήμος σε όλη την Ελλάδα που να καλύπτει το σύνολο των 'λειτουργικών' εξόδων (και δεν μιλάω για το πετρελαιο και ρεύμα, αλλά για την μία κουρτίνα που θα σκιστεί σε μια τάξη, ή κάτι τέτοιο μικρότερης ίσως αξίας), υποθέτω ότι σε όλα τα σχολειά οι γονείς, μέσω των συλλόγων, συνεισφέρουν αν μπορούν, για να βελτιώσουν τις συνθήκες των παιδιών τους. Κακώς γίνεται ίσως, αλλά ουσιαστικά το παιδί είναι στο σχολείο 6 χρόνια και ο χρόνος περνάει γρήγορα. Και στο τέλος της μέρας, ναι μεν θα παλέψεις για το καλό του σχολείου και για να κάνεις το σύστημα να δουλέψει, αλλά στο τέλος της μέρας θες και το παιδί σου σήμερα να έχει καλές συνθήκες, και όχι αυτές να έρθουν όταν θα έχει φύγει από το σχολείο.

 

Ουσιαστικά αυτό που λέω είναι ότι προσωπικά δεν με πειράζει να πληρώσει ο σύλλογος για ένα ψυγείο που ίσως χάλασε και τα παιδιά δεν θα μπορούν να φέρουν φαγητό στο ολοήμερο για μήνες μέχρι να εγκρίνει το κονδύλι ο δήμος, αλλά από την άλλη όταν μιλάμε για κτιριακά θέματα, εντελώς θεμελιώδη, πρέπει να γίνεται αγώνας και να ασκείται η μέγιστη πίεση.

 

Βέβαια, η άμεση ανάγκη ίσως είναι και ο ένας τρόπος που χρησιμοποιεί το σύστημα για να μην ανταποκρίνεται στις ευθύνες του...

 

Λοιπόν, άγνωστε, πιστεύω ότι κτύπησες το μαχαίρι στο κόκκαλο. Οπως λες:

η άμεση ανάγκη ίσως είναι και ένας τρόπος που χρησιμοποιεί το σύστημα για να μην ανταποκρίνεται στις ευθύνες του

Ας δείξω καλοπιστία πιστεύοντας (με κάποια προσπάθεια, όμως) ότι το "σύστημα" δεν εφαρμόζει σκοπίμως αυτή την τακτική και πρόκειται απλά για μια γραφειοκρατική κατάσταση.

 

Για παράδειγμα, ας πούμε ότι οι τουαλέτες χρειάζονται άμεσα επισκευή και παρότι ο δήμος έχει ειδοποιηθεί, έχουν περάσει 7 μήνες χωρίς να έχει γίνει κάποια ενέργεια από τη μεριά του δήμου.

Εμείς οι γονείς που είμαστε; Δεν είμαστε δημότες; Κανονικά, εφόσον στέλνουμε τα παιδιά μας σε δημόσιο σχολείο, είμαστε δημότες.

Δεν θα έπρεπε να έχουμε απαιτήσεις από το δήμο μας;

Δεν μας ενοχλεί που τα παιδιά μας εκτίθενται σε ανθυγιεινές συνθήκες; Τι περιμένουμε; Να λυθούν όλα από "κάποιον"... "κάποτε;".

 

Εμ... κάνει και ο δήμος τα δικά του απαράδεκτα, αλλά και ο δημότης κάνει και τα στραβά μάτια και μένει αμέτοχος.

 

Εφόσον καθυστερεί εκτεταμένα ο δήμος να ανταποκριθεί στις ανάγκες που οφείλει βάσει νόμου να καλύψει, γιατί δεν εμφανίζεται μια ομάδα γονιών δίπλα στο σύλλογο γονέων να κτυπήσει την πόρτα του γραφείου του δημάρχου;

Link to comment
Share on other sites

BELFACCINO,

Το δίκιο σου είναι βουνό! Φταίμε εμείς πρώτα απ'όλους.

Φταίμε που ΔΕΝ ασχολούμαστε.

Φταίμε που ΔΕΝ μας ενδιαφέρει τίποτα.

Φταίμε που επιδιώκουμε να βρεθεί το "κορόιδο" να βγάλει το φίδι απο τη τρύπα.

Φταίμε ... φταίμε ...φταίμε!!!

 

Θα επανέλθουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με Belfaccino και κρίτων περί ευθύνης του πολίτη, του δημότη. Αυτό αφορά κάθε πτυχή της καθημερινότητας του νεοέλληνα. Και σίγουρα όταν όλοι μάθουμε να διεκδικούμε το δίκιο μας (με το να ενημερωνόμαστε ούτως ώστε να ξέρουμε επακριβώς τί δικαιούμαστε και πώς να το διεκτικήσουμε) τα πράγματα ίσως αλλάξουν.

 

Απλά δεν υπάρχει πάντα θετική ανταπόκριση. Ειδικά στον χώρο του σχολείου όπου μιλάμε για παιδιά, έχω παρατηρήσει τις εξής περιπτώσεις γονέων:

- αυτοί που φοβούνται ότι αν καταγγείλουν κάτι, αυτό θα έχει αντίκτυπο στο παιδί τους

- αυτοί που έχουν μεγαλύτερα παιδιά και το έχουν ξαναδεί το 'έργο' και την πρώτη φορά δεν είχαν αποτέλεσμα, οπότε βλέποντας πώς λειτουργούν τα πράγματα δεν έχουν το κουράγιο να ξαναπροσπαθήσουν (παρότι έχουν επίγνωση του τί γίνεται)

- αυτοί που έχουν πλήρη άγνοια - δεν περνάει καν από το μυαλό τους το ότι π.χ. οι τουαλέτες πρέπει να έχουν σαπούνι εν έτη 2009...

- αυτοί που έχουν βρει τον τρόπο τους (κολλητοί με κάποιους εκπαιδευτικούς κανονίζουν τα παιδιά τους να έχουν τους καλύτερους δασκάλους, να έχουν προσοχή κλπ) οπότε γιατί να ασχοληθούν για το κοινό καλό ?

- και κάποιοι άλλοι που πνίγονται όταν βλέπουν το παιδί τους να φοιτά σε ένα περιβάλλον που όχι μόνο δεν προσεγγίζει το φινλανδικό τέλειο μοντέλο, αλλά που δεν καλύπτει ούτε καν τα βασικά. Και θέλουν να κάνουν ότι μπορούν για να αλλάξουν τα πράγματα.

 

Θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε. Ας ανταλλάξουμε απόψεις, ας μάθουμε τί γίνεται σε άλλα σχολεία που με κάποιο τρόπο βρήκαν την ισορροπία, και ας προτείνουμε κι εμείς στα δικά μας σχολειά τις απαραίτητες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Άγνωστε,

Ναι,η ευθύνες μας είναι αυτές που περιγράφεις!

Αυτό όμως που ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΖΟΥΜΕ απο τούτη εδώ τη γωνιά, είναι η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - που θάπρεπε να μας την είχαν δώσει οι κύριοι "υπεύθυνοι"-.

Μια ενημέρωση που θα δώσει δύναμη σ'όλους μας να διεκδικήσουμε αυτά που οφείλονται στα παιδιά μας.

Μια ενημέρωση που θα μας βγάλει απο την άγνοια και τον "ωχαδελφισμό".

Που θα διώξει τους όποιους φόβους κουβαλάμε μέσα μας.

Αλλά το σπουδαιότερο.

Θα πιέσει τους όποιους "υπεύθυνους" στο να διαχειρίζονται τα του Σχολείου για το καλό των παιδιών!

Θα πιέσει να μειωθούν οι αυθαιρεσίες!

( Κατάλαβες τώρα γιατί ΔΕΝ μας ενημερώνουν ; )

Ελπίζω τούτο δω το "μετερίζι" να είναι η απαρχή της ΓΝΩΣΗΣ των Γονιών.

Link to comment
Share on other sites

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥΩΡΑ : 19:00

 

ΣΠΑΡΤΗΣ ΚΑΙ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑ

 

ΣΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ, ΣΤΟΝ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΧΟΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΤΟΥ 15ου ΔΗΜ.ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ,

ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ.

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΟ ΕΤΗΣΙΟ ΧΟΡΟ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΜΑΣΚΑΡΑΔΩΝ ΜΑΣ , ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ!

ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ DJ, ΚΡΥΟ ΠΙΑΤΟ, ΧΥΜΟ , ΚΑΦΕ ...

ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΣ 11 ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΘΑ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ!

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕ 7 ΕΥΡΩ!!!

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο χέρι των Σχ.Επιτροπών να προσφέρουν στο Σχολείο.

Είναι στο χέρι τους να κάνουν σωστή κατανομή δαπανών.

 

Είναι όμως στο χέρι μας να τους πιέσουμε προς αυτή την κατευθυνση.

 

Κι αυτό γίνεται μόνο αν ενεργοποιηθούμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για ολοήμερο νηπιαγωγείο, στην Καλλιθέα, και επειδή δεν γνωρίζω από συνδικαλισμό επί των σχολείων, σχολικών επιτροπών, συμφερόντων κ.λ.π. θα ήθελα την καθοδήγηση σας.Στην αρχή της χρονιάς μας ζητήθηκαν 140? για υλικά (60?)- λόγω λέει οτι είναι ολοήμερο- και "ενισχυτικά" (αναφέρω τις ακριβείς φράσεις) για την καθαρίστρια (80?) που θα εκτελεί και χρέη τραπεζοκόμου. Δώθηκαν. Τον τελευταίο καιρό έχουμε πρόβλημα με την καθαρίστρια. Δεν πληρώνεται, γιατί λέει δεν έχει υπογραφεί η σύμβαση της. όπως και πολλών άλλων πανελλαδικά, και έφυγε. Δεν την κατηγορώ τη γυναίκα, σε καμία περίπτωση, έχει ανάγκη τα χρήματα, έμεινε απλήρωτη, έφυγε. Μας κάλεσαν λοιπόν τους γονείς να συμφωνήσουμε λέει, να έρθει άλλη καθαρίστρια και να πληρωθεί από τα λεφτά των γονιών, αυτά που δώσαμε για άλλο σκοπό. Ρωτάει, ένας πατέρας που είναι ταμίας σε άλλο σχολείο, επιτροπή, "γιατί δεν αναλαμβάνεται την ευθύνη να εκταμιεύσετε τα χρήματα και να πληρώσετε την καθαρίστρια?" "στο σχολείο που είμαι εγώ,το άλλο παιδί, έτσι κάνουν" Ο πρόεδρος της επιτροπής που ήταν εκεί αρνήθηκε γιατί λέει φοβάται τα δικαστήρια, είναι παράνομο να το κάνουν αυτό. Και ρωτώ, είναι νόμιμο να πληρώνουν οι γονείς?Επίσης λέχθηκε οτι η καθαρίστρια δούλευε και ανασφάλιστη, αλλά, το ΙΚΑ το πλήρωσαν για να είναι καλυμένοι, μην συμβεί τίποτα! Δηλαδή για να εκταμιεύσουν λεφτά για το ΙΚΑ δεν τίθεται θέμα παρανομίας αλλά για να πληρωθεί ο μισθός της είναι παράνομο!!!!Είπα να κλείσουμε το σχολείο να πιεστούν οι αρμόδιοι, "Όχι λέει ο πρόεδρος αυτό δεν είναι σωστό, δεν θα ιδρώσει το αυτί τους,να στείλουν οι γονείς μια αυστηρή επιστολή με προθεσμία ικανοποίησης του αιτήματος, άλλως να ληφθούν δραστικά μέτρα " Και λέω εγώ, Καθίστε ρε παιδιά, δεν ξέρουν αυτοί οτι δεν έχουμε καθαρίστρια? αφού, 3 μήνες δεν έχουν δώσει εντολή για εκταμίευση, δεν θα ιδρώσει το αυτί τους με την κατάληψη και θα ιδρώσει με την επιστολή? :shock: Εγώ, δεν γράφω καμία τέτοια επιστολή, το θεωρώ κοροιδία, προσπάθεια για υποχειρισμό των γονιών εκ μέρους της επιτροπής. Πρότεινα λοιπόν το εξης, αφού, άλλη λύση δεν υπάρχει, και πρέπει μέχρι να υπογραφούν οι συμβάσεις να πληρώνουν οι γονείς, θα επιλέξουμε εμείς συνεργείο καθαρισμού που θα καλύπτεται και το θέμα ασφάλισης και δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το ΙΚΑ :shock: Οι γονείς συμφώνησαν, ο πρόεδρος της επιτροπής τότε, είπε,οτι αυτό δεν επιτρέπεται :lol: "Θα ρωτήσω και θα στείλω αύριο μια κυρία, που ενδιαφερόταν για τη θέση, εάν μπορεί να δουλέψει για 1-2 μ΄νες χωρίς να πληρωθεί και να τα πάρει αφού υπογραφεί η σύμβαση :shock: Τα συμπεράσματα δικά σας!!!

Εάν λέει δεν μπορεί, να έρθει το συνεργείο (τότε δεν θα είμαστε παράνομοι ε? :twisted: ) και μόλις υπογραφεί η σύμβαση της κυρίας να έρθει να δουλέψει. Ρωτάω και εγώ, "Ναι, αλλά αν κάνει αίτηση αύριο, θα πληρωθεί από αύριο?" Ναι μου λέει, άρα λέω, θα έχουμε πληρώσει εμείς το συνεργείο, και η κυρία θα πληρωθεί χωρίς να έχει δουλέψει ! Ναι μου λέει! Το πιστεύεται αυτό????

 

Πείτε μου τι γίνεται, τι παίζεται? Τι κάνουμε?

 

Εγώ τους είπα, ότι από Τρίτη αν πάω και το σχολείο δεν έχει καθαρίστρια, δεν το αφήνω το παιδί μου εκεί! ήδη, τον τσίμπησε κάποιο μολυσμένο έντομο, δεν ξέρω αν έγινε στο σχολείο, και πέρασε στο αίμα του βακτηρίδιο. Είμαι τυχερή που το πήγα το παιδί στο ΣΥΓΓΡΟΣ και του έκαναν εξέταση για αντισώματα και το βρήκαν...

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι προφανες οτι ο κυριος προεδρος εχει μια γνωστη κυρια..

Νομιζω οτι δεν πρεπει να το δεχτητε και να καταγγειλετε τον κυριο προεδρο. να συσταθει επιτροπη γονεων η οποια θα αξιολογησει τις υποψηφιες αφου βγει αγγγελια σε εφημεριδα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για ολοήμερο νηπιαγωγείο, στην Καλλιθέα, και επειδή δεν γνωρίζω από συνδικαλισμό επί των σχολείων, σχολικών επιτροπών, συμφερόντων κ.λ.π. θα ήθελα την καθοδήγηση σας.Στην αρχή της χρονιάς μας ζητήθηκαν 140? για υλικά (60?)- λόγω λέει οτι είναι ολοήμερο- και "ενισχυτικά" (αναφέρω τις ακριβείς φράσεις) για την καθαρίστρια (80?) που θα εκτελεί και χρέη τραπεζοκόμου. Δώθηκαν. Τον τελευταίο καιρό έχουμε πρόβλημα με την καθαρίστρια. Δεν πληρώνεται, γιατί λέει δεν έχει υπογραφεί η σύμβαση της. όπως και πολλών άλλων πανελλαδικά, και έφυγε. Δεν την κατηγορώ τη γυναίκα, σε καμία περίπτωση, έχει ανάγκη τα χρήματα, έμεινε απλήρωτη, έφυγε. Μας κάλεσαν λοιπόν τους γονείς να συμφωνήσουμε λέει, να έρθει άλλη καθαρίστρια και να πληρωθεί από τα λεφτά των γονιών, αυτά που δώσαμε για άλλο σκοπό. Ρωτάει, ένας πατέρας που είναι ταμίας σε άλλο σχολείο, επιτροπή, "γιατί δεν αναλαμβάνεται την ευθύνη να εκταμιεύσετε τα χρήματα και να πληρώσετε την καθαρίστρια?" "στο σχολείο που είμαι εγώ,το άλλο παιδί, έτσι κάνουν" Ο πρόεδρος της επιτροπής που ήταν εκεί αρνήθηκε γιατί λέει φοβάται τα δικαστήρια, είναι παράνομο να το κάνουν αυτό. Και ρωτώ, είναι νόμιμο να πληρώνουν οι γονείς?Επίσης λέχθηκε οτι η καθαρίστρια δούλευε και ανασφάλιστη, αλλά, το ΙΚΑ το πλήρωσαν για να είναι καλυμένοι, μην συμβεί τίποτα! Δηλαδή για να εκταμιεύσουν λεφτά για το ΙΚΑ δεν τίθεται θέμα παρανομίας αλλά για να πληρωθεί ο μισθός της είναι παράνομο!!!!Είπα να κλείσουμε το σχολείο να πιεστούν οι αρμόδιοι, "Όχι λέει ο πρόεδρος αυτό δεν είναι σωστό, δεν θα ιδρώσει το αυτί τους,να στείλουν οι γονείς μια αυστηρή επιστολή με προθεσμία ικανοποίησης του αιτήματος, άλλως να ληφθούν δραστικά μέτρα " Και λέω εγώ, Καθίστε ρε παιδιά, δεν ξέρουν αυτοί οτι δεν έχουμε καθαρίστρια? αφού, 3 μήνες δεν έχουν δώσει εντολή για εκταμίευση, δεν θα ιδρώσει το αυτί τους με την κατάληψη και θα ιδρώσει με την επιστολή? :shock: Εγώ, δεν γράφω καμία τέτοια επιστολή, το θεωρώ κοροιδία, προσπάθεια για υποχειρισμό των γονιών εκ μέρους της επιτροπής. Πρότεινα λοιπόν το εξης, αφού, άλλη λύση δεν υπάρχει, και πρέπει μέχρι να υπογραφούν οι συμβάσεις να πληρώνουν οι γονείς, θα επιλέξουμε εμείς συνεργείο καθαρισμού που θα καλύπτεται και το θέμα ασφάλισης και δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το ΙΚΑ :shock: Οι γονείς συμφώνησαν, ο πρόεδρος της επιτροπής τότε, είπε,οτι αυτό δεν επιτρέπεται :lol: "Θα ρωτήσω και θα στείλω αύριο μια κυρία, που ενδιαφερόταν για τη θέση, εάν μπορεί να δουλέψει για 1-2 μ΄νες χωρίς να πληρωθεί και να τα πάρει αφού υπογραφεί η σύμβαση :shock: Τα συμπεράσματα δικά σας!!!

Εάν λέει δεν μπορεί, να έρθει το συνεργείο (τότε δεν θα είμαστε παράνομοι ε? :twisted: ) και μόλις υπογραφεί η σύμβαση της κυρίας να έρθει να δουλέψει. Ρωτάω και εγώ, "Ναι, αλλά αν κάνει αίτηση αύριο, θα πληρωθεί από αύριο?" Ναι μου λέει, άρα λέω, θα έχουμε πληρώσει εμείς το συνεργείο, και η κυρία θα πληρωθεί χωρίς να έχει δουλέψει ! Ναι μου λέει! Το πιστεύεται αυτό????

 

Πείτε μου τι γίνεται, τι παίζεται? Τι κάνουμε?

 

Εγώ τους είπα, ότι από Τρίτη αν πάω και το σχολείο δεν έχει καθαρίστρια, δεν το αφήνω το παιδί μου εκεί! ήδη, τον τσίμπησε κάποιο μολυσμένο έντομο, δεν ξέρω αν έγινε στο σχολείο, και πέρασε στο αίμα του βακτηρίδιο. Είμαι τυχερή που το πήγα το παιδί στο ΣΥΓΓΡΟΣ και του έκαναν εξέταση για αντισώματα και το βρήκαν...

 

Αγαπητή Βίκυ,

 

Αν μιλάμε για Δημόσιο Νηπιαγωγείο και ειδικά στη Καλλιθέα,νομίζω ότι μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Κατ'αρχήν α π α γ ο ρ ε ύ ε τ α ι να πληρώνετε '' ενισχυτικά '' είτε καθαρίστρια είτε τραπεζοκόμο. Ο Πρόεδρος της Επιτροπής το γνωρίζει αυτό καλά.

Για να λειτουργήσει ένα Δημόσιο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο,θα πρέπει εκτός από τους Νηπιαγωγούς να έχουν καθαρίστρια-ες, μαγείρισα και τραπεζοκόμο.

Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν έχουν τραπεζοκόμους.

Σ'αυτές τις περιπτώσεις με πρωτοβουλία της Διευθύντριας,τα παιδιά τα σερβίρει η μαγείρισα με βοήθεια από τα υπόλοιπα άτομα του παιδικού.

Είτε αυτά είναι καθαρίστριες είτε Νηπιαγωγοί.

Σε καμμιά όμως περίπτωση δεν πληρώνετε για την τραπεζοκόμο.

 

Τώρα όσον αφορά τις καθαρίστριες.

Ναι.Δεν είχαν υπογραφεί οι συμβάσεις.

Απ'ότι όμως γνωρίζω - ειδικά για την Καλλιθέα -, όλες οι καθαρίστριες δούλευαν κανονικά.

Θα μου πεις απλήρωτες;

Ναι,μέχρι να υπογραφεί η σύμβαση.Στη σύμβαση όμως που υπέγραψαν, η αμοιβή περιλάμβανε και τους μήνες που δουλευαν απλήρωτες.

Ολες οι συμβάσεις υπογράφτηκαν τελη Δεκέμβρη 2008,με ημερομηνία 1η Δεκέμβρη,και η αμοιβή ήταν αυξημένη κατά 200-300 ευρώ για να περιλαμβάνει και τους προηγούμενους μήνες.

Αν θέλεις πες μας για ποιο Νηπιαγωγείο πρόκειται - που βρίσκεται - και θα μάθουμε λεπτομέρειες να σου πούμε.

Υπάρχει η περιπτωση να ξέρουμε τον Πρόεδρο της Επιτροπής αλλά υπάρχει και η δυνατότητα παρέμβασης στο Δήμο.

 

Ειδικά για την Καλλιθέα μπορούμε να βοηθήσουμε.

Είμαστε στη διάθεσή σου.

Σ.Β.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυστυχώς για τα ολοήμερα νηπιαγωγεία δε δικαιολογείται στα έξοδα τραπεζοκόμος και με το ζόρι αν πείσεις την καθαρίστρια να έρθει και στις 12.30 να καθαρίσει τις τουαλέττες (αλλιώς στο τέλος της ημέρας). Σε ένα νηπιαγωγείο στο οποίο φοιτούν καμιά 40- 45 παιδιά (25 είναι ο μέγιστος αριθμός ανά τμήμα) δύο φορές να πάει το καθένα στην τουαλέττα αντιλαμβάνεστε την κατάσταση. Επιπλέον αν τα φαγητά τα ζεσταίνει η νηπιαγωγός, ποιος θα είναι με τα παιδιά τα οποία συνήθως εκείνη την ώρα είναι διάλειμμα. Προσπαθούμε να βάζουμε μια επιπλέον αίθουσα στις καθαρίστριες για να υπάρχει ένα ποσό για το ζέσταμα του φαγητού κ.λ.π., αλλά δεν είναι πάντα εφικτό. Οπότε κάποιες φορές ζητάμε έξτρα χρήματα. (ελεεινό και τρισάθλιο κατά τη γνώμη μου).

 

Υπολογίστε ότι ένα μέσο νηπιαγωγείο (ένα κλασικό τμήμα και ένα ολοήμερο) λαμβάνει το χρόνο περίπου 4000- 4500 ?. Για ΟΛΑ τα έξοδα.

 

Χαίρομαι που βλέπω τόσο ενεργούς γονείς, γιατί πραγματικά είναι πολλές οι φορές που οι νηπιαγωγοί ακούμε εξάψαλμο για πράγματα που μόνες μας δεν μπορούμε να καταφέρουμε. Πιέστε τους δήμους, μπείτε στις σχολικές επιτροπές, ακούστε τις νηπιαγωγούς, γιατί μη νομίζετε στις κακές συνθήκες που τα παιδιά περνούν τη μέρα τους περνάμε κι εμείς τη δική μας. Οπότε μας πνίγει κι εμάς το δίκιο ακριβώς όπως κι εσάς και για τα παιδιά και για τον εαυτό μας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Η κορη φετος πρωτη χρονια παει προνηπια σε δημοσιο νηπιαγωγειο..

Το σχολειο της ειναι νεοσυστατο λειτουργει πρωτη φορα φετος.

 

Δεν υπηρχε τιποτα μεσα παρα μονο το κτιριο. Επομενως επρεπε να γινουν αγορες απο επιπλα μεχρι χαλια κουρτινες κουζινακια ψυγεια υπολογιστης γραφικη υλη και διαφορα αλλα.

Ολα αυτα αγοραστηκαν φυσικα με φεσια γιατι ο δημος ακομα δεν εχει δωσει τα λεφτα στους προμηθευτες. Τα κοστολογησε μονο 3000 ευρω, αλλα οι αγορες ειναι γυρω στις 4000. Και φυσικα για τα αμεσα απαραιτητα πραγματα για τα αλλα δεν το σηζηταμε...

 

Εχουμε κανει επιτροπη σαν συλλογος γονεων και κηδεμονων και ενοχλουμε τον δημαρχο καθημερινα.

 

Αλλα εγω δεν μπορω να καταλαβω με τι κριτηρια ο ιδιος δημος σε αλλα σχολεια δινει απλοχερα λεφτα και σε αλλα οχι????

Και γιατι δεν κανουν σωστους οικονομικους προγραμματισμους για να μην φτανουμε παντα στο σημειο να παρακαλαμε τα αυτονοητα????

 

Παραδειγμα τωρα ο δημος θα κανει μια μεγαλη αποκριατικη γιορτη ε λοιπον γιατι να μην περικοψει τα εξοδα και να τα δωσει στο σχολειο που εχει αναγκη απο αυτα τα λεφτα???

 

Γιατι εμεις πρεπει σαν συλλογος γονεων να κανουμε δωρεες παιχνιδια βιβλια και οχι να τα πληρωνει ο δημος αυτα???

 

 

Με την κατασταση αυτη της ελλαδας εχω απογοητευτει παρα πολυ. Τιποτα δεν λειτουργει σωστα και αξιοκρατικα.......

δυστυχως ειμαι καινουργια και τωρα ειδα το μηνυμα σου

οτι αφορα το κτηριο και τιν εξοπλισμο ειναι υπευθυνος ο ΟΣΚ ο Δημος εχει αναλαβει τη συντηρηση αλλα ουτε και απο την Τοπικη Αυτοδιοικηση γινεται σωστη δουλεια και πεφτει το βαρος πάλι στους γονεις

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να δέχονται χρήματα οι Σχολικές Επιτροπές απο τους Γονείς ή απο τον Σύλλογο!

Οσον αφορά την ενημέρωση για το πως διαχειρίζονται τα χρήματα, ΔΕΝ έχει δικαίωμα ΚΑΝΕΙΣ να κάνει έλεγχο.

Το μόνο που μένει είναι να επαφείονται οι γονείς στη "καλή διάθεση" του εκπροσώπου τους να τους ενημερώσει!!

Αυτός έχει το δικαίωμα να παίρνει φωτοτυπίες τα πρακτικά των συνεδριάσεων όπου θα αναφέρονται οι ενέργειες,τα έσοδα και τα έξοδα.

Οπότε... στην καλή του τη διάθεση!!!

μια διευκρινηση δημοσια εγγραφα δεν ειναι τι θα πει δεν εχει κανεις δικαιωμα να κανει ελεγχο οι Σχολικες Επιτροπες διαχειριζονται λεφτα τους κρατους οχι τησ τσεπης τους μια χαρα εχω το δικαιωμα ειδικα αν εχω αμφιβολιες για την σωστη κατανομη τους

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...