Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έπιασα δουλειά και μου μειώθηκε το γάλα...


maraki2108

Recommended Posts

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 40+4μέρες

Β. Το φύλο του βρέφους: Κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ): ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.: Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Πολύ λίγο, μέχρι 5 νομίζω

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γεννήθηκε 4/5: 3500

7/5: 3400

14/5: 3730

21/5: 4070

28/5: 4310

4/6: 4630

11/6: 4830

18/6: 5000

25/6: 5260

2/7:5270

9/7: 5450

16/7: 5650

23/7: 5820

30/7: 5990

4/8: 6030

4/9: 6260

17/9: 6660

24/9: 6740

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο: γύρω στα 7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: Σε όλα πίνει μητρικό. Από τότε που ξεκίνησα δουλειά πίνει το δικό μου με μπιμπερό. Πριν μόνο θηλασμός.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα.

Δεν πήρε ποτέ.

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο): όχι

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Χρησιμοποιούσα το medela swing όταν έκανα αντλήσεις για να κρατήσω τράπεζα. Τώρα έχω πάρει ένα πολύ απλό από το Τζάμπο χειροκίνητο που τραβάς τον σωλήνα και βγάζει γάλα. Νομίζω care λέγεται. Το πήρα γιατι είναι εύκολο για την δουλειά αλλά δεν προλαβαίνω τελικά ούτε αυτό να κάνω...

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: όχι

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. τουλάχιστον 6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: τουλάχιστον 3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Η μικρή μου από τότε που άρχισε να μην ξυπνάει την νύχτα σταμάτησε να παίρνει πολύ βάρος. Από τότε που έπιασα δουλειά (15 Σεπτ.) κοιμάται στις 21:30 (ενώ πριν κοιμόταν στις δώδεκα) οπότε χάνει ένα γεύμα. Ο λόγος που κοιμάται τόσο νωρίς είναι ότι κοιμάται ελάχιστα μες στην ημέρα. Έτσι παρατήρησα ότι πήρε ελάχιστο βάρος από τότε που έπιασα δουλειά. Όμως το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι ότι μειώθηκε πολύ το γάλα μου. Τις πρώτες μέρες κατάφερα καναδυό φορές και έκανα άντληση. Οι συνθήκες δουλειάς δυσκολεύουν πολύ το να κάνω άντληση στην δουλειά και το Σαβ/κο που μας πέρασε, για πρώτη φορά δεν έφτασε το γάλα μου για να ταϊσω το μωρό μου. Το βράδυ χρειάστηκε να βγάλω απ'την καταψυξη... Λυπήθηκα πάρα πολύ γιατί μέχρι τώρα είχα πολύ γάλα. Εν τω μεταξύ τα αποθέματά μου τελειώνουν γιατί αντλούσα 100 γραμ. κάθε φορά και η μικρή χρειάζεται τουλάχιστον 150 στα γεύματα που τις δίνουν όταν λείπω. Τώρα θηλάζω το πρωί πριν φύγω και αργά το απόγευμα που γυρνάω και το βράδυ. Οπότε παίρνει 3 γεύματα μόνο από μένα. Στις 7 Οκτωβρίου μας είπε η παιδίατρος να αρχίσουμε φρουτάκια και συμπλήρωμα γάλα. Τα αποθέματά μου φτάνουν το πολύ για αυτή την εβδομάδα που διανύουμε. Νομίζετε ότι υπάρχει τρόπος να αυξήσω πάλι την παραγωγή μου? Λείπω 9-10 ώρες την ημέρα στην δουλειά (δεν έχω μειωμένο γιατί είναι καινούρια δουλειά). Το βράδυ μου είναι αδύνατο να ξυπνάω για αντλήσεις γιατί είμαι πτώμα. Έχω ελπίδα ή με τους ρυθμούς αυτούς θα μου κοπεί τελείως? Επίσης, δεν θα'πρεπε η μικρή μου να'χει διπλασιάσει το βάρος της ή όχι ακόμα? Και τέλος, γιατί λέμε αποκλειστικός θηλασμός μέχρι 6 μηνών αλλά οι παιδίατροι ξεκινάνε ρυζάλευρο ή φρούτα στους 5? (Παρεπιπτόντως η παιδίατρός μου δεν μου είπε τίποτα για ρυζάλευρο, μόνο φρούτα).

 

 

__________________

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν θες μια απλη γνωμη απο αυτα που διαβασα, ολα αυτα ετσι οπως τα γραφεις μου φανηκε οτι ισως και συ εισαι αγχωμενη με τη δουλεια και τον θηλασμο. Νομιζω πως και το στρες η το αγχος ελατωνει το γαλα. Οσο για αυτο που λες για αποκλειστικο θηλασμο ξερω και απο αυτα που διαβαζω εδω δηλ οτι ασχετα αν θηλαζει ενα παιδακι καποια στιγμη πρεπει να αρχισει να τρωει και τα υπολοιπα.Και μου φαινετε λογικο.αλλο γαλατακι και αλλο φαι. Αν δηλαδη φτασει το παιδακι σου πχ 1 χρονων και, και συ θηλαζεις πιστευω πως ειναι πολυ λογικο οτι θα τρωει κανονικα ισως με αλλες δοσεις αυτο δε τοξερω πως παει γιατι εμεις δε φτασαμε σε αυτο το σημειο.

τα παραπανω ηθελα να τα πω σαν απλη δικια μου αποψη. υπαρχουν εδω μεσα σιγουρα ατομα που ξερουν καλητερα να σου πουν τι μπορεις να κανεις στην πραξη. Ευχομαι να πανε ολα καλα καινχεις πολυ πολυ γαλατακι για το ζουζουνι σου

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο: γύρω στα 7

Θα μπορούσες να προσθέσεις 1-2 γεύματα ακόμα; Μήπως κρατάς ωράριο;

 

3.

Σε πόσα από αυτά θηλάζει: Σε όλα πίνει μητρικό. Από τότε που ξεκίνησα δουλειά πίνει το δικό μου με μπιμπερό. Πριν μόνο θηλασμός.

Εννοείς μπιμπερό μόνο όταν λείπεις ή κι όταν είσαι στο σπίτι; Παρακάτω λες ότι έβγαλες την Κυριακή το βράδυ από την κατάψυξη... (δούλευες εννοείς ; )

 

Χρησιμοποιούσα το medela swing όταν έκανα αντλήσεις για να κρατήσω τράπεζα. Τώρα έχω πάρει ένα πολύ απλό από το Τζάμπο χειροκίνητο που τραβάς τον σωλήνα και βγάζει γάλα. Νομίζω care λέγεται. Το πήρα γιατι είναι εύκολο για την δουλειά αλλά δεν προλαβαίνω τελικά ούτε αυτό να κάνω...

Είτε προλάβαινες είτε όχι το θήλαστρο αυτό είναι μάλλον ακατάλληλο... Γιατί δεν συνεχίζεις με το swing?

 

7.

Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: όχι

 

.

Από τότε που έπιασα δουλειά (15 Σεπτ.) κοιμάται στις 21:30 (ενώ πριν κοιμόταν στις δώδεκα) οπότε χάνει ένα γεύμα. Ο λόγος που κοιμάται τόσο νωρίς είναι ότι κοιμάται ελάχιστα μες στην ημέρα. Έτσι παρατήρησα ότι πήρε ελάχιστο βάρος από τότε που έπιασα δουλειά. Όμως το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι ότι μειώθηκε πολύ το γάλα μου.

 

Δεν ξέρω αν ισχύει η σύνδεση που κάνεις μεταξύ της επιστροφής στη δουλειά και της μείωσης του βάρους του μωρού για τους λόγους που αναφέρεις (καθώς το μωρό βρέχει αρκετές πάνες και έχει μπει στον 4ο που η πρόσληψη βάρους μειώνεται), πιστεύω όμως ότι οι φορές που θηλάζεις (3) καθώς δεν αντλείς είναι λίγες για να διατηρήσεις την παραγωγή σου και μάλλον γι' αυτό βλέπεις μείωση. Όταν γυρνάς και μέχρι να κοιμηθεί το μωρό, δεν θέλει το μωρό να θηλάσει περισσότερες από 2 φορές; Μήπως είναι παιδί που "δεν ζητάει να φάει"; Δοκίμασε να προσφέρεις το στήθος πιο συχνά τις ώρες που είστε μαζί και ίσως να την θηλάσεις ξανά πριν κοιμηθείς εσύ (αν φυσικά το μωρό συνεργαστεί...).

Απ' όσο ξέρω και συμπλήρωμα αύξησης να πάρεις, δεν θα βοηθήσει από μόνο του αν δεν προσθέσεις αντλήσεις ή θηλασμούς.

 

Επίσης, δεν θα'πρεπε η μικρή μου να'χει διπλασιάσει το βάρος της ή όχι ακόμα?

Αυτό μπορεί να γίνει μέχρι τον 4ο ή τον 6ο.

 

Και τέλος, γιατί λέμε αποκλειστικός θηλασμός μέχρι 6 μηνών αλλά οι παιδίατροι ξεκινάνε ρυζάλευρο ή φρούτα στους 5?

Γιατί το 6μηνο το προτείνει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και όποιος φορέας καταλαβαίνει την αξία του μητρικού θηλασμού, κάτι που συνήθως οι παιδίατροι σαμποτάρουν...

 

Πάντως να ξέρεις ότι αν σε απασχολεί το βάρος του παιδιού τότε η γρήγορη έναρξη στερεεών τροφών δεν θα βοηθήσει. Εξάλλου, στην αρχή, τα μωρά δεν τρώνε τόση ποσότητα στερεών ώστε να αντικαταστήσουν ολόκληρο γεύμα γάλακτος...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να προσθέσεις 1-2 γεύματα ακόμα; Μήπως κρατάς ωράριο;

Δεν κρατάω ωράριο. Τρώει όποτε πεινάει. Από μένα (θηλασμό) τρώει το πρωί (8:00) και μετά στις 6:30 το απόγευμα που γυρίζω απ΄τη δουλειά και κατά τις 9:00 το βράδυ που πάει για ύπνο. Όταν λείπω την ταϊζουν συνήθως γύρω στι 4 φορές.

3.

Εννοείς μπιμπερό μόνο όταν λείπεις ή κι όταν είσαι στο σπίτι; Παρακάτω λες ότι έβγαλες την Κυριακή το βράδυ από την κατάψυξη... (δούλευες εννοείς ; )

Την Κυριακή έβγαλα απ΄την κατάψυξη γιατί δεν την έφτασε το δικό μου. Γι'αυτό στενοχωρήθηκα. Ποτέ ξανα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Όμως έφαγε από μένα και πείναγε ακόμα το Σαβ/κο που δεν δούλευα και θήλαζα σ'όλα τα γεύματα (χρειάστηκε έξτρα μόνο στο βραδυνό γεύμα).

Είτε προλάβαινες είτε όχι το θήλαστρο αυτό είναι μάλλον ακατάλληλο... Γιατί δεν συνεχίζεις με το swing?

 

Το swing με δυσκολεύει πολύ περισσότερο. Εϊναι πολύ χρονοβόρο. Μου παίρνει 20 λεπτά για να βγάλω 100 γραμ, ενώ με το άλλο τα βγάζω σε 5-10 λεπτά (όταν είμαι όλη μέρα στην δουλειά και έχω πολύ γάλα) Γιατί είναι ακατάλληλο το άλλο?

 

7.

 

.

 

Δεν ξέρω αν ισχύει η σύνδεση που κάνεις μεταξύ της επιστροφής στη δουλειά και της μείωσης του βάρους του μωρού για τους λόγους που αναφέρεις (καθώς το μωρό βρέχει αρκετές πάνες και έχει μπει στον 4ο που η πρόσληψη βάρους μειώνεται), πιστεύω όμως ότι οι φορές που θηλάζεις (3) καθώς δεν αντλείς είναι λίγες για να διατηρήσεις την παραγωγή σου και μάλλον γι' αυτό βλέπεις μείωση. Όταν γυρνάς και μέχρι να κοιμηθεί το μωρό, δεν θέλει το μωρό να θηλάσει περισσότερες από 2 φορές; Μήπως είναι παιδί που "δεν ζητάει να φάει"; Δοκίμασε να προσφέρεις το στήθος πιο συχνά τις ώρες που είστε μαζί και ίσως να την θηλάσεις ξανά πριν κοιμηθείς εσύ (αν φυσικά το μωρό συνεργαστεί...).

Απ' όσο ξέρω και συμπλήρωμα αύξησης να πάρεις, δεν θα βοηθήσει από μόνο του αν δεν προσθέσεις αντλήσεις ή θηλασμούς.

 

Είναι παιδί που ζητάει να φάει. Δεν έχω τέτοιο θέμα. Το πρόβλημα είναι ότι γυρνάω πολύ αργά και επειδή όσο λείπω δεν κοιμάται καλά τα μεσημέρια νυστάζει από τις 9:30. Από τις 6-6:30 που γυρίζω μέχρι τις 9-9:30 που κοιμάται δεν έχω και πολύ χρόνο να προσθέσω κι άλλα γεύματα.

 

 

Αυτό μπορεί να γίνει μέχρι τον 4ο ή τον 6ο.

Ευτυχώς έχω ακόμα καιρό δηλ.

 

 

Γιατί το 6μηνο το προτείνει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και όποιος φορέας καταλαβαίνει την αξία του μητρικού θηλασμού, κάτι που συνήθως οι παιδίατροι σαμποτάρουν...

 

Πάντως να ξέρεις ότι αν σε απασχολεί το βάρος του παιδιού τότε η γρήγορη έναρξη στερεεών τροφών δεν θα βοηθήσει. Εξάλλου, στην αρχή, τα μωρά δεν τρώνε τόση ποσότητα στερεών ώστε να αντικαταστήσουν ολόκληρο γεύμα γάλακτος...

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, τα φρούτα ή το ξένο γάλα? Αν δεν της ξεκινήσω φρούτα θα πρέπει να καλύπτει τα γεύματα με ξένο γάλα γιατί τα αποθέματά μου τελειώνουν, δυστυχώς και δεν βλέπω να μπορώ να σώσω την κατάσταση. Καλά, μέχρι να εδραιώσει τα φρούτα θα πίνει και γάλα μετά, εννοείτε.

Αν θηλάζω μόνο τρείς φορές την ημέρα τις καθημερινές και όλη μέρα το ΣΚ θα μπορέσω να διατηρήσω τουλάχιστον αυτό που έχω ή ολοένα θα μειώνετε?

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, τα φρούτα ή το ξένο γάλα? Αν δεν της ξεκινήσω φρούτα θα πρέπει να καλύπτει τα γεύματα με ξένο γάλα γιατί τα αποθέματά μου τελειώνουν, δυστυχώς και δεν βλέπω να μπορώ να σώσω την κατάσταση. Καλά, μέχρι να εδραιώσει τα φρούτα θα πίνει και γάλα μετά, εννοείτε.

Τον πρώτο χρόνο οι στερεές τροφές πρέπει να είναι συμπληρωματικές. Το γάλα, ακόμα και το ξένο, εξακολουθεί να είναι η βασική τροφή. Ειδικά αν το παιδί δεν παίρνει εύκολα βάρος δεν μειώνουμε το γάλα γιατί από τις στερεές που μπορεί να καταναλώσει παίρνει λιγότερες θερμίδες.

 

Αν θηλάζω μόνο τρείς φορές την ημέρα τις καθημερινές και όλη μέρα το ΣΚ θα μπορέσω να διατηρήσω τουλάχιστον αυτό που έχω ή ολοένα θα μειώνετε?

Αυτό δεν μπορεί να το προεξοφλήσει κανείς. Αν όμως είδες μείωση σε 15 μόνο μέρες τότε ίσως οι φορές που θηλάζεις να μην είναι αρκετές για σένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι να κάνω. Η παιδίατρος μου πρότεινε να την ξυπνάω μες στην νύχτα να την θηλάζω. Το έκανα μια φορά κ δεν μπορούσα να την κοιμίσω μετά. Δυσκολεύτηκε πολύ κ δεν θέλω να την ταλαιπωρώ.

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites

4/9: 6260

17/9: 6660

24/9: 6740

 

το μωρό σου πήρε σε 20 μέρες 480 γρ. ενώ το αναμενόμενο σε αυτή την ηλικία είναι περίπου 350 γρ. το μήνα.

 

Μετά τον 3ο μήνα ΌΛΑ τα μωρά βάζουν περίπου το μισό βάρος σε σχέση με αυτό που έβαζαν μέχρι και τον 3ο μήνα.

Αυτή είναι η φυσιολογική ανάπτυξη την οποία μπορείς να δεις και στις καμπύλες ανάπτυξης που υπάρχουν στο βιβλιάριο του παιδιού.

 

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Χρησιμοποιούσα το medela swing όταν έκανα αντλήσεις για να κρατήσω τράπεζα. Τώρα έχω πάρει ένα πολύ απλό από το Τζάμπο χειροκίνητο που τραβάς τον σωλήνα και βγάζει γάλα. Νομίζω care λέγεται. Το πήρα γιατι είναι εύκολο για την δουλειά αλλά δεν προλαβαίνω τελικά ούτε αυτό να κάνω...

 

Γιατί προσπαθείς να αντλήσεις στη δουλειά;

Αφού δεν σε βολεύει δεν έχεις κανένα λόγο να το κάνεις.

 

Πριν φύγεις το πρωί κάνεις μια καλή άντληση με το swing και όταν επιστρέψεις, μετά το θηλασμό, ξανακάνεις μια άντληση.

 

 

Η μικρή μου από τότε που άρχισε να μην ξυπνάει την νύχτα σταμάτησε να παίρνει πολύ βάρος. Από τότε που έπιασα δουλειά (15 Σεπτ.) κοιμάται στις 21:30 (ενώ πριν κοιμόταν στις δώδεκα) οπότε χάνει ένα γεύμα.

Δεν χάνει κανένα γεύμα, μια χαρά είναι!

 

 

Έτσι παρατήρησα ότι πήρε ελάχιστο βάρος από τότε που έπιασα δουλειά.

Πήρε πολύ λιγότερο βάρος από 4/8 έως 4/9, εκεί γιατί δεν προβληματίστηκες;

 

Όμως το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι ότι μειώθηκε πολύ το γάλα μου.

Δεν μπορεί να μειώθηκε το γάλα και να βρέχει το μωρό 7 πάνες.

 

 

 

Τώρα θηλάζω το πρωί πριν φύγω και αργά το απόγευμα που γυρνάω και το βράδυ. Οπότε παίρνει 3 γεύματα μόνο από μένα.

 

Γιατί δεν αντλείς πριν φύγεις και όταν επιστρέφεις;

Γιατί δεν αντλείς τις μέρες που δεν δουλεύεις για να έχεις απόθεμα;

 

 

Νομίζετε ότι υπάρχει τρόπος να αυξήσω πάλι την παραγωγή μου?

 

 

Λείπω 9-10 ώρες την ημέρα στην δουλειά (δεν έχω μειωμένο γιατί είναι καινούρια δουλειά).

 

Το βράδυ μου είναι αδύνατο να ξυπνάω για αντλήσεις γιατί είμαι πτώμα.

Γιατί να ξυπνάς; Αντλείς όταν είσαι ξύπνια και δεν σου φτάνει το γάλα;

 

Έχω ελπίδα ή με τους ρυθμούς αυτούς θα μου κοπεί τελείως? Επίσης, δεν θα'πρεπε η μικρή μου να'χει διπλασιάσει το βάρος της ή όχι ακόμα?

Τα μωρά πρέπει να διπλασιάσουν το βάρος μέχρι το τέλος του 6ου μήνα

 

Και τέλος, γιατί λέμε αποκλειστικός θηλασμός μέχρι 6 μηνών

Αυτο το λέει ο ΠΟΥ, η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων, η Unicef και όλοι οι επίσημοι φορείς που υποστηρίζουν το θηλασμό και την υγεία του παιδιού με βάστη την επιστημονικά τεκμηριωμένη γνώση

 

αλλά οι παιδίατροι ξεκινάνε ρυζάλευρο ή φρούτα στους 5?

Γιατί στην Ελλάδα οι παιδίατροι λένε ό,τι θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως και το στρες η το αγχος ελατωνει το γαλα.

 

Δεν ελαττώνεται.

 

 

Οσο για αυτο που λες για αποκλειστικο θηλασμο ξερω και απο αυτα που διαβαζω εδω δηλ οτι ασχετα αν θηλαζει ενα παιδακι καποια στιγμη πρεπει να αρχισει να τρωει και τα υπολοιπα.Και μου φαινετε λογικο.αλλο γαλατακι και αλλο φαι. Αν δηλαδη φτασει το παιδακι σου πχ 1 χρονων και, και συ θηλαζεις πιστευω πως ειναι πολυ λογικο οτι θα τρωει κανονικα ισως με αλλες δοσεις αυτο δε τοξερω πως παει γιατι εμεις δε φτασαμε σε αυτο το σημειο.

 

Δεν μπορούμε να εισάγουμε τις στερεές τροφές όποτε θέλουμε. Η εισαγωγή πρέπει να γίνεται όταν το παιδί είναι έτοιμο. Για τα περισσότερα παιδιά ισχύει αυτό μετά τους 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Το swing με δυσκολεύει πολύ περισσότερο. Εϊναι πολύ χρονοβόρο. Μου παίρνει 20 λεπτά για να βγάλω 100 γραμ, ενώ με το άλλο τα βγάζω σε 5-10 λεπτά (όταν είμαι όλη μέρα στην δουλειά και έχω πολύ γάλα) Γιατί είναι ακατάλληλο το άλλο?
Για να αντλείς αποτελεσματικά και γρήγορα, μπορείς να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο, το symphony ή το lactina και να αντλείς πριν φύγεις και μια ή δύο φορές όταν επιστρέφεις. Μπορείς να αντλήσεις αμέσως μετά τον πρώτο θηλασμό μετά την επιστροφή σου και μπορείς να αντλήσεις ξανά πριν κοιμηθείς.

 

Επίσης τα ΣΚ μπορείς να κάνεις δύο τουλάχιστον αντλήσεις στη διάρκεια της μέρας.

 

Αν μπορείς στη δουλειά να αντλείς με οποιοδήποτε θήλαστρο, έχει καλώς, αν δεν μπορείς, πάλι έχει καλώς.

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΪΑ, εμεις μπηκαμε στον 6ο.θηλαζω αποκλειστικα από τελη ιουλιου. εδω και 2 εβδομαδες παω δουλεια. αντλω και στη δουλεια 1 φορα στις 6 ωρες. η μικρη μου τρωει ανα 2ωρο. και το βραδυ. λες να μου μειωθει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μωρό σου πήρε σε 20 μέρες 480 γρ. ενώ το αναμενόμενο σε αυτή την ηλικία είναι περίπου 350 γρ. το μήνα.

 

Μετά τον 3ο μήνα ΌΛΑ τα μωρά βάζουν περίπου το μισό βάρος σε σχέση με αυτό που έβαζαν μέχρι και τον 3ο μήνα.

Αυτή είναι η φυσιολογική ανάπτυξη την οποία μπορείς να δεις και στις καμπύλες ανάπτυξης που υπάρχουν στο βιβλιάριο του παιδιού.

 

 

 

 

Γιατί προσπαθείς να αντλήσεις στη δουλειά;

Αφού δεν σε βολεύει δεν έχεις κανένα λόγο να το κάνεις.

 

Μου λέγαν όλοι ότι πρέπει να αντλώ τουλάχιστον μια φορά στην δουλειά για να ενεργοποιείται το στήθος και να μην κοπεί το γάλα.

 

Πριν φύγεις το πρωί κάνεις μια καλή άντληση με το swing και όταν επιστρέψεις, μετά το θηλασμό, ξανακάνεις μια άντληση.

 

Δυστυχώς δεν βγάζω καθόλου γάλα όταν προσπαθώ να αντλήσω αφού έχει φάει. Πριν πιάσω δουλειά αντλούσα το πρωί γιατί την τάιζα απ΄το ένα και χόρταινε κι έτσι αντλούσα απ΄το άλλο. Τώρα όμως πίνει κι απ΄τα δύο για να χορτάσει. Το ίδιο συμβαίνει και το απόγευμα. Το βράδυ δε, με το ζόρι μου φτάνει το γάλα μου για να την χορτάσω, πόσο μάλλον να αντλήσω

 

 

Δεν χάνει κανένα γεύμα, μια χαρά είναι!

 

 

 

Πήρε πολύ λιγότερο βάρος από 4/8 έως 4/9, εκεί γιατί δεν προβληματίστηκες;

 

Προβληματίστηκα πάρα πολύ αλλά μου είπε η γιατρός να δούμε πώς θα πάει και τον επόμενο μήνα και βλέπουμε. Τώρα, βασει καμπύλης θα'πρεπε να'ναι 7000 και ήταν 6660 την τελευταία φορά που πήγαμε. Έπεσε καμπύλη.

 

Δεν μπορεί να μειώθηκε το γάλα και να βρέχει το μωρό 7 πάνες.

 

Επειδή όσο λείπω πίνει απ΄το απόθεμα οπότε συμπληρώνει τα γεύματά της. Το ΣΚ είναι που πραγματικά καταλαβαίνω την μείωση γιατί καθημερινές την θηλάζω μόνο σε 3 γεύματα (πρωί, απόγευμα και βράδυ).

 

 

Γιατί δεν αντλείς πριν φύγεις και όταν επιστρέφεις;

Γιατί δεν αντλείς τις μέρες που δεν δουλεύεις για να έχεις απόθεμα;

 

Όπως είπα και παραπάνω, δυστυχώς δεν βγάζω γάλα όταν αντλώ αφού έχει φάει.

 

 

Λείπω 9-10 ώρες την ημέρα στην δουλειά (δεν έχω μειωμένο γιατί είναι καινούρια δουλειά).

 

 

Γιατί να ξυπνάς; Αντλείς όταν είσαι ξύπνια και δεν σου φτάνει το γάλα;

 

Νόμιζα πώς για να μην κοπεί πρέπει να ενεργοποιώ το στήθος με αντλήσεις. Άλλωστε εφόσον τις άλλες ώρες δεν βγάζω τίποτα, οι μόνες ώρες που θα μπορούσα να βγάλω είναι οι βραδυνές που κοιμάται και δεν τρώει. Δεν έχω όμως το κουράγιο. Γυρνάω τόσο πτώμα απ΄τη δουλειά...

Τα μωρά πρέπει να διπλασιάσουν το βάρος μέχρι το τέλος του 6ου μήνα

Οκ. Θα τα καταφέρουμε.

 

Αυτο το λέει ο ΠΟΥ, η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων, η Unicef και όλοι οι επίσημοι φορείς που υποστηρίζουν το θηλασμό και την υγεία του παιδιού με βάστη την επιστημονικά τεκμηριωμένη γνώση

Σωστά.

 

Γιατί στην Ελλάδα οι παιδίατροι λένε ό,τι θέλουν...

Κλασσικά!

 

Σε ευχαριστώ πολύ Αγλαία και όλα τα κορίτσια που απαντήσατε.

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΪΑ, εμεις μπηκαμε στον 6ο.θηλαζω αποκλειστικα από τελη ιουλιου. εδω και 2 εβδομαδες παω δουλεια. αντλω και στη δουλεια 1 φορα στις 6 ωρες. η μικρη μου τρωει ανα 2ωρο. και το βραδυ. λες να μου μειωθει?

 

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Η άντληση που κάνεις στη μέση του 6ώρου, είναι σαν να θηλάζεις στις 3 ώρες, οπότε δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό. Μια χαρά θα είσαι! Εγώ λείπω σχεδόν 10 ώρες και δεν αντλώ καθόλου στο ενδιάμεσο γι' αυτό έχω πρόβλημα...

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Η άντληση που κάνεις στη μέση του 6ώρου, είναι σαν να θηλάζεις στις 3 ώρες, οπότε δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό. Μια χαρά θα είσαι! Εγώ λείπω σχεδόν 10 ώρες και δεν αντλώ καθόλου στο ενδιάμεσο γι' αυτό έχω πρόβλημα...

 

Δυστυχως αντλω στο 5 ωρο και οχι στο 3ωρο..

Link to comment
Share on other sites

Pls, μην γράφεις μέσα στο quote, μόνο κάτω από αυτό.

 

 

Μου λέγαν όλοι ότι πρέπει να αντλώ τουλάχιστον μια φορά στην δουλειά για να ενεργοποιείται το στήθος και να μην κοπεί το γάλα.

 

Αυτοί οι όλοι, έτσι έκαναν και τα κατάφεραν ή μιλούσαν θεωρητικά;

 

αν αντλείς πριν και μετά είναι καλά

αν αντλείς ΚΑΙ στη δουλειά καλύτερα αλλά δίνεις έμφαση στις αντλήσεις που σε βολεύουν και μπορείς να κάνεις και όχι σε αυτές που δεν σε βολεύουν και ίσως τις χάνεις

 

 

 

Δυστυχώς δεν βγάζω καθόλου γάλα όταν προσπαθώ να αντλήσω αφού έχει φάει. Πριν πιάσω δουλειά αντλούσα το πρωί γιατί την τάιζα απ΄το ένα και χόρταινε κι έτσι αντλούσα απ΄το άλλο. Τώρα όμως πίνει κι απ΄τα δύο για να χορτάσει. Το ίδιο συμβαίνει και το απόγευμα. Το βράδυ δε, με το ζόρι μου φτάνει το γάλα μου για να την χορτάσω, πόσο μάλλον να αντλήσω

 

1. Παίρνεις fenugreek, ένα συμπλήρωμα διατροφής, το βρίσκεις στο φαρμακείο από την εταιρεία solgar. Aν δεν το έχουν το παραγγέλνεις. Η δοσολογία είναι 3 φορές την ημέρα από 3, δηλαδή 9 το 24ωρο (αυτή είναι η σωστή δοσολογία γαλουχίας).

 

2. Νοικιάζεις νοσοκομειακό θήλαστρο για να αντλείς αποτελεσματικά πριν και μετά τη δουλειά και δύο φορές τις μέρες που δεν εργάζεσαι.

 

 

 

 

Προβληματίστηκα πάρα πολύ αλλά μου είπε η γιατρός να δούμε πώς θα πάει και τον επόμενο μήνα και βλέπουμε. Τώρα, βασει καμπύλης θα'πρεπε να'ναι 7000 και ήταν 6660 την τελευταία φορά που πήγαμε. Έπεσε καμπύλη.

Γιατί έπρεπε να είναι 7000;

 

 

 

 

Επειδή όσο λείπω πίνει απ΄το απόθεμα οπότε συμπληρώνει τα γεύματά της. Το ΣΚ είναι που πραγματικά καταλαβαίνω την μείωση γιατί καθημερινές την θηλάζω μόνο σε 3 γεύματα (πρωί, απόγευμα και βράδυ).

Οκ, με τις αντλήσεις και το fenugreek θα το επαναφέρεις.

 

 

 

Όπως είπα και παραπάνω, δυστυχώς δεν βγάζω γάλα όταν αντλώ αφού έχει φάει.

Ακόμη και αν δεν βγάζεις γάλα, μια άντληση 15 λεπτών σε κάθε στήθος είναι πολύ σημαντική για να ενεργοποιήσει την παραγωγή.

 

Όταν προσπαθούμε να αυξήσουμε την παραγωγή, οι αντλήσεις μετράνε ως χρόνος και όχι ως ποσότητα.

 

Όσο λιγότερη ποσότητα αντλείς, τόσο περισσότερες αντλήσεις πρέπει να κάνεις για να αυξηθεί η παραγωγή. Εσύ κάνεις ακριβώς το αντίθετο. Όσο λιγότερη ποσότητα αντλείς, τόσο μειώνεις τις αντλήσεις.

 

 

 

Νόμιζα πώς για να μην κοπεί πρέπει να ενεργοποιώ το στήθος με αντλήσεις.

 

Αυτό πρέπει να κάνεις, αλλά το προσαρμόζεις και το κάνεις τις ώρες που μπορείς. Ακόμη και αν το αποτέλεσμα δεν είναι ιδανικό, σίγουρα είναι πολύ καλύτερο από το να μην αντλείς.

Άλλωστε εφόσον τις άλλες ώρες δεν βγάζω τίποτα,

Δεν άντλησες ποτέ συστηματικά και με πιο αποτελεσματικό θήλαστρο, οπότε δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Επίσης οι αντλήσεις που κάνεις χωρίς να βγάζεις τίποτα, ενεργοποιούν την παραγωγή όλου του 24ωρου.

Νομίζω ότι έχεις μπλοκάρει χωρίς λόγο στο να αντλείς βράδυ που δεν μπορείς και στη δουλειά που επίσης φαίνεται ότι δεν μπορείς.

 

Πρώτα κάνουμε αυτό που μας βολεύει και μετά βλέπουμε αν χρειάζεται αναπροσαρμογή. Εσύ ξεκίνησες κάνοντας αυτό που δεν σε βόλευε και αυτό σε οδηγήσε σε μείωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...