Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υιοθεσια απο εξωτερικο


Recommended Posts

σκεφτομαι παραλληλα με τις επομενες προσπαθειες να κοιταξω και αυτο.Στην Ελλαδα ειναι σχεδον ακατορθωτο.Ξερει κανεις για νομιμες υιοθεσιες απο εξωτερικο σε ποια υπηρεσια να απευθυνθω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Για νόμιμη υιοθεσία από το εξωτερικό θα πρέπει να απευθυνθείτε

στην αντίστοιχη πρεσβεία της χώρας από την οποία επιθυμήτε να υιοθετήσετε παιδάκι.

Εκεί σας λένε τι έγγραφα θέλουν και εκεί τα υποβάλλετε όταν τα συγκεντρώσετε. :)

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι δεν γίνεται από όλες.

Ωστόσο ξέρω ότι γίνεται από Αιθιοπία και ότι γίνεται πολύ δύσκολα από Αρμενία γιατί στην πρεσβεία θέλουν χαρτί από την πρόνοια για να ξεκινήσουν τη διαδικασία και η πρόνοια θέλει χαρτί από την πρεσβεία για να ξεκινήσει την κοινωνική έρευνα!!:roll:

Μπορείς όμως να μάθεις εύκολα από κάθε πρεσβεία αν υπάρχει δυνατότητα για υιοθεσία από τη χώρα τους.

Καλή τύχη!!!!!!:)

 

-Εάν όμως είσαι αμερικανός πολίτης μπορείς μέσω πρακτορείου να υιοθετήσεις παιδακι από πάρα πολλές χώρες σε ελάχιστους μήνες!!-

 

-Περιμένω νέα-!!!!:)

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρω ότι παλαιότερα υπήρχε μία διακρατική συμφωνία με τη Ρουμανία και γι' αυτό είχαν προηγηθεί, αν δεν κάνω λάθος, οι Έλληνες που επιθυμούσαν να υιοθετήσουν παιδί από αυτή τη χώρα. Νομίζω όμως ότι πλέον δεν ισχύει...Καλό θα ήταν να απευθυνθείς στη Ρουμανική πρεσβεία. Πάντως θέλει αρκετή υπομονή και ψάξιμο γιατί προκειμένου να ολοκληρωθεί η υιοθεσία δεν αρκεί να συμφωνούν οι γονείς αλλά λαμβάνεται υπόψη και το δίκαιο της χώρας απ' όπου προέρχεται το παιδί (κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και με τη Μαντόνα της οποίας αρχικά της αρνήθηκαν την υιοθεσία παρότι όλοι συμφωνούσαν γιατί σύμφωνα με το δίκαιο της χώρας έπρεπε η θετή μητέρα να έχει ζήσει κάποια χρόνια στη χώρα ( το Μαλάουι)...

Καλή τύχη εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ξέρω ότι παλαιότερα υπήρχε μία διακρατική συμφωνία με τη Ρουμανία και γι' αυτό είχαν προηγηθεί, αν δεν κάνω λάθος, οι Έλληνες που επιθυμούσαν να υιοθετήσουν παιδί από αυτή τη χώρα. Νομίζω όμως ότι πλέον δεν ισχύει...Καλό θα ήταν να απευθυνθείς στη Ρουμανική πρεσβεία. Πάντως θέλει αρκετή υπομονή και ψάξιμο γιατί προκειμένου να ολοκληρωθεί η υιοθεσία δεν αρκεί να συμφωνούν οι γονείς αλλά λαμβάνεται υπόψη και το δίκαιο της χώρας απ' όπου προέρχεται το παιδί (κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και με τη Μαντόνα της οποίας αρχικά της αρνήθηκαν την υιοθεσία παρότι όλοι συμφωνούσαν γιατί σύμφωνα με το δίκαιο της χώρας έπρεπε η θετή μητέρα να έχει ζήσει κάποια χρόνια στη χώρα ( το Μαλάουι)...

Καλή τύχη εύχομαι.

 

Αυτό με τη Ρουμανία ισχύει. Ρώτησα στην Πρόνοια, γιατί ενδιαφέρομαι για ένα πολύ δικό μου άτομο και μου είπαν ότι ισχύει.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τις διαδικασιες Ιόλη μου;εσυ τι ακριβως εκανες;

 

vasov μου, δεν ενδιαφέρομαι εγώ και γι' αυτό δεν το έχω ψάξει. Επειδή ενδιαφέρεται ένα δικό μου πρόσωπο, ρώτησα μια γνωστή μου που ήταν Δ/ντρια Πρόνοιας και μου είπε ότι υιοθεσίες γίνονται με τους εξής τρόπους:

- Ο 1ος τρόπος μέσω του ιδρύματος ΜΗΤΕΡΑ, όμως από κει σχεδόν κανείς δεν παίρνει παιδί ή αν του δώσουν, του προτείνουν συνήθως κάποιο με ειδικές ανάγκες.

- Ο 2ος τρόπος είναι να βρει κανείς κάποια που είναι έγκυος και δεν θέλει να κρατήσει το μωρό (συνήθως κάποια φοιτήτρια), όπου μετά τον τοκετό το παίρνουν οι ενδιαφερόμενοι σπίτι τους και μετά έχει κάποια διαδικασία με την Πρόνοια και τις κοινωνικές λειτουργούς (η διαδικασία αυτή ισχύει για όλους τους τρόπους υιοθεσίας).

- Ο 3ος τρόπος είναι μέσω Ρουμανίας (νομίζω και Βουλγαρίας), με την οποία η Ελλάδα έχει συνάψει κάποια διακρατική συμφωνία. Ρώτησα πως γίνεται και μου είπαν είτε μέσω πρεσβείας, είτε με το να πας Ρουμανία και να βρεις παιδί η ίδια (μετά έχουμε πάλι τη γνωστή διαδικασία με την Πρόνοια).

Το φιλικό μου πρόσωπο το έχει αφήσει στην άκρη το θέμα κι έτσι δεν ξανασχολήθηκα.

Όμως καλό είναι να περάσεις από την Πρόνοια της Νομαρχίας στην οποία κατοικείς, για να συζητήσεις από κοντά και να σου πουν πως να κινηθείς.

Μένεις Αθήνα? Αν ναι, πήγαινε στην Δ/νση Κοινωνικής Πρόνοιας της Νομαρχίας, που βρίσκεται επί της Λ. Αλεξάνδρας 196 και ζήτησε να μιλήσεις με κάποιον αρμόδιο.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

βρε κορίτσια, απορώ...Τόσα παιδάκια παρατημένα σε ιδρύματα και με τόσους υποψήφιους γονείς που κάνουν σαν τρελοί για να τα πάρουν κι αυτοί να τους κρίνουν όλους ακατάλληλους; Τι πρόνοια και μπούρδες είναι αυτές; Ολα για τα συμφέροντα. Ακόμα και τα παιδάκια στο βωμό του χρήματος! Μια γνωστή οικογένεια δύο χρόνια έτρεχε στο μητέρα μέχρι που τελικά οι "ειδήμονες" έκριναν πως είναι ακατάλληλοι για γονείς!!! Να έχεις τον πόνο σου που δεν τεκνοποίησες να έχεις και τους μαλ....να σε λένε ακατάλληλο! Ελεος πια...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση στα ελληνικα ιδρυματα ειναι αστεια.Στο εξωτερικο,υπαρχουν νομιμα πρακτορεια υιοθεσιων που αναλαμβανουν τα διαδικαστικα ωστε να μην εχουν οι αλλοι τον πονο τους ,να τρεχουν κι απο πανω.

Απ οτι ξερω ,εδω κανεις αιτηση σε ιδρυμα μονος σου.

Οταν δεησουν ,στελνουν κοινωνικη λειτουργο στο σπιτι να σε "βαθμολογησει",να σου παρει "συνεντευξη" ,να δει το περιβαλλον που μενεις,ενα εχεις εξοχικο κλπ.Μετα απο ενα διαστημα που διαρκει απο μηνες εως και χρονια (σε περιπτωση που θες παιδι χωρις ειδικες αναγκες), εαν η κοινωνικη λειτουργος σε εχει βαθμολογηση καλα, μπορει και να τα καταφερεις.

Υπαρχουν βεβαια ενα σωρο "οροι".πχ εαν δεν εχεις βεβαιωση στειροτητας (για την γυναικα ή τον αντρα)το πιθανοτερο ειναι να μην σου δωσουν παιδι.Εαν,εστω,υπαρχει αυτο το πιστοποιητικο και στο ενδιαμεσο απο τοτε που κανεις την αιτηση μεχρι ερθει η σειρα σου να υιοθετησεις ,τυχει (λεμε,αν)να μεινεις εγκυος ,σε απορριπτουν και ενα καρο βλακειες.

Τα 3 στα 5 ζευγαρια απορριπτονται απο τα ιδρυματα ,με αποτελεσμα να υπαρχουν παιδια που αντι να μεγαλωνουν σε οικογενεια ,μεγαλωνουν εκει μεσα.

Με την λογικη τους ,οποια κοπελα μενει εγκυος θα επρεπε να "περναει"απο συνεντευξη απο κοινωνικη λειτουργο και εαν δεν παρει καλη "βαθμολογια" να τις λενε "α,εσυ δεν εισαι ικανη να το μεγαλωσεις,θα το δωσουμε αλλου",γιατι δηλαδη μονο στα ζευγαρια που προσπαθουν να υιοθετησουν να ισχυει αυτο?

Η αλλη επιλογη ειναι η ιδιωτικη υιοθεσια.Αυτο πρακτικα σημαινει να βγεις και να διαλαλησεις οτι θες παιδι και εαν βρεθει κοπελα που μενει εγκυος και δεν το θελει ,τα συμφωνειτε ,γινετε (τυπικα)διακαστηριο και το υιοθετεις....Ελεος δηλαδη!Λες πχ σε ολους στο γραφειο,"παιδια,εαν ακουσετε για καποια που δεν θελει να κρατησει το παιδι εχετε με υπ οψην σας!"....Ξαναελεος! Παντως ,ολες οι παρανομες υιοθεσιες που ακουμε κατα καιρους βασιζονται σε αυτο το τελευταιο(δηλ.καποιοι το κανουν "φαμπρικα").Εδω που τα λεμε,με τους παραλογους νομους που εχουμε ,δεν μπορω και να κατηγορησω τα ζευγαρια που καταληγουν σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

.....Και στο μεταξύ τόσα και τόσα παιδάκια μεγαλώνουν στα ιδρύματα. Ζευγάρι από το άμεσο οικογενειακό μου περιβάλλον προσπαθούσε πάνω από 10 χρόνια να υιοθετήσει παιδί. Τους κρατούσαν σε αναμονή ίσα ίσα να έχουν αγωνία οι άνθρωποι και μετά τους απέρριπταν. Ήταν και οι δύο υγιέστατοι, σωματικά και ψυχικά, και με καλή οικονομική επιφάνεια. Ποιά είναι τα κριτήρια επιλογής ή απόρριψης ποιός να ξέρει? Τελικά βρήκαν από μόνοι τους και υιοθέτησαν παιδάκι από μία οικογένεια που είχε συνολικά 11 και δε μπορούσε να τα μεγαλώσει. Το κορίτσι μεγάλωσε μια χαρά, παντρεύτηκε και έκανε δική του οικογένεια. Αν και έμαθε μέσω "καλοθελητών" ότι ήταν υιοθετημένο και αρχικά υπέστη σοκ, όταν γνώρισε τους φυσικούς της γονείς και την κατάσταση στην οποία μεγάλωσαν τα αδέρφια της, ένιωσε τόση ευγνωμοσύνη για τους ανθρώπους που τη μεγάλωσαν και θεωρεί ότι ήταν διπλή η αγάπη τους αφού τη μεγάλωσαν γιατί την ήθελαν όχι γιατί ήταν υποχρεωμένοι. Να θέλεις να προσφέρεις αγάπη σε ένα ταλαιπωρημένο παιδί και η πολιτεία να μη σε αφήνει!!!

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...