Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Με ποιό βάρος αποφεύγουμε θερμοκοιτίδα-πρόωρα;


Recommended Posts

1) το βάρος γέννησης δεν είναι ο μόνος ικανός παράγοντας για να μπει ένα μωρό στην θερμοκοιτίδα

 

το επαναλαμβάνω για εμπέδωση :wink:

 

Συμφωνώ με τη Βούλα ... εμείς γεννηθήκαμε 2600 και χρειαστήκαμε θερμοκοιτίδα, είναι πολλοί οι παράγοντες που καθορίζουν αν ένα μωράκι χρειάζεται θέρμο..

 

Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου και μην αγχώνεσαι προκαταβολικά με προβλήματα που ίσως δεν σε απασχολήσουν ποτέ :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μανουλες ηρωιδες ειμαισ την 29η εβδομαδα σε διδυμακια και ολα πανε καλα..δεν εχουμε συσπασεις,πονακια και γενικα ολα δειχνουν οτι τα μωρακια μου θα μεινουν στην κοιλιτσα τουλαχιστον μεχρι την 36η εβδομαδα..

 

εχω κανει ηδη 3 διπλες ενεσεις κορτιζονης για την ωριμανση των πνευμονων και θα κανω μεχρι την 33η εβδομαδα αλλες 5 διπλες.

 

ξερω οτι το βαρος δεν ειναι το μοναδικο κριτηριο για το αν θα μεινουν τα μωρακια μου στην θερμοκοιτιδα αλλαααααααα... εχω αγωνια για το βαρος τους..

 

χτες στον υπερηχο μου ειπε η γιατρος οτι ειναι 1550 γρ ο γιοκας μας και 1650 γρ η κορη μας..ξερω οτι παιζει ο υπερηχος 100 με 200 γρ αλλα θα ηθελα να ξερω αν τα μωρακια σας ειχαν διαφορα απο τα γρ που σας ειπαν και τελικα απο αυτα που γεννηθηκαν..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μέλλουσα μανούλα,

καταλαβαίνω το άγχος σου σχετικά με την υγεία των μωρών,όμως το βάρος τους δεν αποτελεί μοναδικό παράγοντα για το αν θα μπουν στην θερμοκοιτίδα ή όχι.

Δεν θα σου αναφέρω τις πιθανές αιτίες εισαγωγής τους απο πλευράς παθολογικών καταστάσεων, γιατί θα χειροτερέψουν την ψυχολογία σου και δεν είναι κάτι που επιτρέπετε στην κατάστασή σου.

Πολλές φορές η εισαγωγή ή όχι ενός μωρού στην θερμοκοιτίδα εξαρτάται καθαρά και απο το πρωτόκολο κάθε μαιευτηρίου. Αυτό σημαίνει ότι κάθε μαιευτήριο αναπτήσει και ακολουθεί τη δική του πολιτική, όσον αφορά την λειτουργία του.

Δηλαδή, υπάρχουν π.χ μαιευτήρια ή κλινικές που βάζουν σε θερμοκοιτίδα νεογνά με βάρος γέννησης κάτω απο 2,5 κιλά(χωρίς να υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα). Μερικές φορές ένα μωρό μπαίνει θερμοκοιτίδα για ένα 24ωρο μόνο και μόνο επειδή η μαμά του έχει ζάκχαρώδη διαβήτη ή αυξημένη πίεση.

Τέλος, και για να μην σε πρίζω θα σου πω ότι ένας υπέρηχος έχει απόκλειση ± 10% και έχει να κάνει πολύ με την ικανότητα ενός γιατρού για το πόσο μεγάλη απόκλιση υπάρχει απο το πραγματικό βάρος.

Στην δική μου περίπτωση ο γιατρόσ δεν έπεσε έξω σε κανένα απο τα δύο αγοράκια μου.

Σε φιλώ και περιμένω απορίες σχετικά με τις αγορές και όχι για τη θερμοκοιτίδα. Αφού τα μωράκια σου θα είναι θηριάκια. :roll:

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 μέρες πριν γεννήσω με κτ λόγω προβλημάτων στην 35 εβδ. ο υπέρηχος έδειχνει 1800 kg. Γέννησα 2130, μείναμε 1 μέρα θερμοκοιτίδα (λίγο πολύ όλα μπαίνουν για παρακολούθηση) και άλλες 10 μέρες στη ΜΕΝΝ σε πυρεξάκι στο μητέρα γιατί δεν είχε ανακλαστικο θηλασμου. Τελικά το πήραμε από το μαιευτήριο 2040! Τώρα, 5 μήνες μετά είναι περίπου 7 κιλά και δεν το προλαβαίνω να το ταιζω...ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΣΟΥ!

 

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα μανούλες,:oops:

Ελπίζω να είσαστε καλά και να χαίρεστε τα μωράκια σας!

Anniw δεν είχαμε νέα σου, για τα μωράκια σου, αλλά σου έυχομαι όλα να σου πήγαν καλά και να τα χαίρεσαι. :roll:

Ελπίζω να μάθω τα νέα σου σύντομα ή να βρω κάποια άλλη πιο πρόσφατη δημοσίευση σου σε κάποια άλλη θεματική ενότητα! :wink:

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα, εγώ γέννησα την κόρη μου την 34 εβδομάδα και 6ημερες,.... είχε βάρος 2610.... δεν μπήκε θερμοκοιτίδα, αλλά ήταν στην εντατική απλά σε κρεβατάκι 2 μέρες και άλλες 7μερες στην παρακολούθηση λόγο ότι έκανε ίκτερο...

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα απο τη δικη μας εμπειρια εχει να κανει με την ωριμοτητα των πνευμονων και οχι τοσο με το βαρος...εγω για αυτο το λογο εκανα ενεσεις τελη του ογδοου μηνα.διοτι φοβομασταν προωρη γεννα και οπως εγινε τελικα.η μικρουλα μας γεννηθηκε 2360 και δεν μπηκε ΜΕΝΝ, ουτε θερμοκοιτιδα...

με το καλο σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν υπηρχε κανενα προβλημα μεχρι το απογευμα τισ 1-06-06 ολα καλα .. μαλιστα ειχα ραντεβου με τον γιατρο μου ξανα την δευτερα 5-2-06 αλλα εκεινη την μερα εκανα βλακιες.. ειχε καυσωνα και εγω βγηκα και εκανα ενα σωρο δουλειες.. με αποτελεσμα να γινει οτι εγινε.......

τωρα ηταν να γινει... φταιω εγω..... φταει ο γιατρος.... στο Ιασω που με κρατησανε... δεν ξερω αυτες τις αποριες ακομα και τωρα μετα απο 3,5 χρονια τις εχω......τυψεις.. τυψεις.... και γιατι....

τωρα εχω τα παιδακια μου και ολα εχουν μεινει πισω.....

και στην τελικη

ισως η μικρη να ηθελε να βγει εξω νωριτερα....:)...

αντε καιρος για το τριτο.....:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω γεννησα την κορη μου στην 35η εβδομαδα και ηταν 3 κιλα μπεμπε και δεν μπηκαμε καθολου θερμοκοιτιδα εκτος την 1η μερα και αυτο μονο για τη ζεστη, δεν ηταν διασωληνομενη,ουτε ικτερο εκανε ουτε τιποτα...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο πρωτος μου γιος γεννηθηκε 1,900 και ο δευτερος 2,700 την 37η βδομαδα και οι δυο αν και κανανε ικτερο και μπηκαν κατω απο την λαμπα για ενα βραδυ δεν μπηκαν θερμοκοιτιδα και βγηκα κανονικα απο το νοσοκομειο μετα απο 5 μερες καισαρικη και οι δυο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω γεννήσει πολύ πρόσφατα και θέλω να σου πω ότι δεν έχει τόσο να κάνει με το βάρος αλλά με την κατάσταση του βρέφους και φυσικά δεν έχει να κάνει με την καισαρική. Εγώ με καισαρική 2700 (και το παιδί έφτασε τα 2500) την 2η μέρα, μια χαρά όμως η μπεμπούλα μου και η κοπέλα δίπλα μου (στο μαιευτήριο) με φυσιολογικό και 3400 η κόρη της 12 μέρες στην εντατική λόγω πίεσης από τον τοκετο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...