Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΠ;;;;;


Recommended Posts

Καλησπερα. Θα ηθελα πολυ τις συμβουλες σας καθως εχω πελαγωσει λιγο με τη μικρη. Δεν ξερω αν εχει γοπ και εχω τρομοκρατηθει. Τωρα δυο τρεις μερες βγαζει περισσοτερες γουλιες απο πριν, μια με πιεση μια απλα ρεουν στο πλαι. Καμια φορα και απο τη μυτη. Αλλοτε ειναι απλο γαλα αλλοτε πηχτο σαν ξυνισμενο. Το πηχτο μια με δυο φορες το εχει βγαλει. Ολη μερα σφιγγεται, τεντωνεται, κλαιει. Δεν ξερω αν ειναι κολικοι ή το στομαχι της. Γιατι κατα τη διαρκεια των σφιξιματων ή θα κανει κακα ή θα αεριστει ή θα βγαλει γουλια. Ορεξη για φαγητο εχει, το μπιμπερο το καταπινει λαιμαργα. Μηπως της πεφτει βαρυ το γαλα τωρα που αυξηθηκε η δοση;; Εμετο παντως κανονικο εχει κανει μια φορα μονο. Για τα ειδικα γαλατα τι λετε;; Αυριο το απογευμα θα τη δει η γιατρος αλλα ηδη απο το τηλ κατι μου ειπε για ειδικο γαλα και δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα στο φορουμ. Οποια μπορει να με βοηθησει με παρομοια εμπειρια ας το κανει...Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν πηρα τον Μαριο απο τη θερμοκοιτιδα δεν ειχε διαγνωστει γοπ. Οσο επινε το γαλα για προωρα ηταν μια χαρα και ετρωγε μεγαλες ποσοτητες. Μολις μπηκαμε σε κανονικο γαλα για λιγο καιρο ετρωγε καλα αλλα μετα απο λιγες ημερες αρχισε να κλαιει πολυ και οταν εβλεπε το μπουκαλι παθαινε αμοκ. Η χαρακτηριστικη αντιδραση του σωματος οταν ενα παιδι εχει γοπ ειναι οτι γινεται τοξο και τραβαει το κεφαλι προς τα πισω συνεχεια και εχει ρουκετες. Βλεπεις κατι κοινο με αυτο που περιγραφεις??? Πριν αλλαξεις γαλα να κανεις πρωτα υπερηχο να εισαι σιγουρη αν οντως ειναι γοπ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν δεν κάνει εμετους ''ρουκέτες'' δεν είναι ΓΟΠ.

Γουλιές βγάζουν όλα τα μωρά το μόνο κακό είναι να βγαίνει απο την μύτη.

Δοκίμασε να το κρατάς περισσότερη ώρα όρθιο μετα το γέυμα και σήκωσε του λίγο το στρωματάκι έτσι ώστε να έχει λίγη κλύση και να είναι λίγο πιο όρθιο το μωρό.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν δεν κάνει εμετους ''ρουκέτες'' δεν είναι ΓΟΠ.

Γουλιές βγάζουν όλα τα μωρά το μόνο κακό είναι να βγαίνει απο την μύτη.

Δοκίμασε να το κρατάς περισσότερη ώρα όρθιο μετα το γέυμα και σήκωσε του λίγο το στρωματάκι έτσι ώστε να έχει λίγη κλύση και να είναι λίγο πιο όρθιο το μωρό.

θα συμφωνησω-καρτα το πιο πολυ ωρα ορθιο και να ξερεις οτι δεν ειναι ακομα κατι σοβαρο-η δικη μου την ωρα που ρουφαγε το γαλα το εβγαζε ΟΛΟ ΜΑ ΟΛΟ απο τη μυτη χωρις προειδοποιηση η σφιξιμο.δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι ειδικο γαλα-ρωτα και παιδιατρο-Εμεις αν και σοβαρο προβλημα το ειδικο γαλα την επινιγε-ειναι πολυ παχυ!!!καναμε μια μικρη κληση στο στρωμα,πολλα μικρα γευματα και μιση ωρα τουλαχιστον ορθια μετα απο καθε γευμα(αγγαλια)μην ανυσηχεις -οτι και να ναι περναει

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντησεις...Το στρωματακι το εχω ανασηκωσει αλλα διαφορα μεγαλη δε βλεπω. Ρουκετες δεν κανουμε, εμετους γενικα, απλα γουλιες αλλοτε πιο παχυρευστες και αλλοτε πιο αραιες. Αλλα σχεδον σε καθε γευμα εκτος απο το βραδυ, προς το παρον. Θα ρωτησω αυριο τη γιατρο για τα πιο μικρα και συχνα γευματα. Μου φαινεται καλη ιδεα αυτο. Το τεντωμα το κανει και μενα αλλα παραλληλα με σφιξιμο, κοκκινισμα και μαζεμα των ποδιων προς την κοιλια. Δεν ξερω. Θα ζητησω απο τη γιατρο να κανουμε υπερηχο να δουμε ακριβως τι εχει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηρα τον Μαριο απο τη θερμοκοιτιδα δεν ειχε διαγνωστει γοπ. Οσο επινε το γαλα για προωρα ηταν μια χαρα και ετρωγε μεγαλες ποσοτητες. Μολις μπηκαμε σε κανονικο γαλα για λιγο καιρο ετρωγε καλα αλλα μετα απο λιγες ημερες αρχισε να κλαιει πολυ και οταν εβλεπε το μπουκαλι παθαινε αμοκ. Η χαρακτηριστικη αντιδραση του σωματος οταν ενα παιδι εχει γοπ ειναι οτι γινεται τοξο και τραβαει το κεφαλι προς τα πισω συνεχεια και εχει ρουκετες. Βλεπεις κατι κοινο με αυτο που περιγραφεις??? Πριν αλλαξεις γαλα να κανεις πρωτα υπερηχο να εισαι σιγουρη αν οντως ειναι γοπ.

 

Εμας το γαλα των προωρων μας το αλλαξαν ηδη απο την κλινικη, περιπου οταν το μωρο εφτασε τα 2 κιλα. Η γιατρος ειπε οτι δεν το δινουν για πολυ καιρο για να αποφυγουν την παχυσαρκια, επειδη εχει πολλες θερμιδες και για να γινει η μεταβαση στο κανονικο γαλα απο αυτους οποτε να αντιμετωπισουν αυτοι τυχον παρενεργειες, δυσφαγιες, στασιμοτητα βαρους κτλ. Τωρα βεβαια η καθε μοναδα εχει τη δικη της τακτικη, αλλα νομιζω ειναι λογικο το μωρο να δυσανασχετησει στην αλλαγη του γαλακτος, ειδικα αν το επινε για πολυ καιρο το γαλα για τα προωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον πηρα 2 κιλα και μου ειπαν μεχρι να φτασει το κανονικο βαρος ενος τελειομηνου μωρου επρεπε να παιρνει γαλα για προωρα. Το ιδιο ειπε και ο παιδιατρος που το ανελαβε μετα.

 

Εμας ειχε τη λεγομενη υπογεια παλινδρομηση που δεν εχει συνεχεις εμετους και γινεται πιο δυσκολα η διαγνωση της. Ουτε στον υπερηχο δεν ειχε φανει αρχικα.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε στη γιατρο σημερα και ευτυχως ολα καλα. Η μπεμπα παιρνει βαρος κανονικα οποτε μου ειπε οτι το θεμα με τις γουλιες δε μας απασχολει προς το παρον. Αν τυχον καποια στιγμη σταματησει να παιρνει τοτε θα το αντιμετωπισουμε. Μου ειπε παντως οτι ολα τα προωρα κανουν παλινδρομηση αλλα μεγαλυτερου και αλλα μικροτερου βαθμου. Βεβαια εμας τρωει και παραπανω απο οτι πρεπει και ισως φταιει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι ειναι το γοπ?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια τι ειναι το γοπ?

 

ΓΟΠ = Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση

......Mερικά μωράκια κάνουν εμετό σε στίλ ρουκέτας....

Υπάρχουν πολλά post για να διαβάσεις.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

εμεις οταν γεννηθηκε το μωρο σχεδον αμεσως ανακαλυψαμε με υπερηχο πως ειχε γοπ.ταλαιπωρηθηκαμε μεχρι να φτασει 12 μηνων.ανασηκωσαμε το στρωμα αλλα τιποτα δεν αλλαξε...ειχαμε αλλαξει πολλα γαλατα...αλλα αυτο που μας εσωσε ηταν το S26GF ...ειναι καλαμποκισιο...κ ειχε ρυθμισει εντελως την γοπ παρολο που ηταν μεγαλη...ειχαμε πλεον περιορισει τις συνεχομενες ρουκετες σε καθε γευμα...κ το μωρο επαψε να εχει απο τα γαλατα μία διαρροια κ μία δυσκοιλιοτητα.

 

να πω επισης πως ποτε δεν εφυσυχαστηκα...παντα τον ειχα διπλα μου,οταν ετρωγε τον κοιτουσα για 2,5 ωρες...κ τυχαινε στις 3 ωρες περιπου που ηταν να ξαναφαει να βγαζει γουλια ρουκετα κ να πνιγεται...οποτε καταλαβαινεις πως δεν κοιμομουν σχεδον για 2 μηνες ωσπου πηρα αυτο το γαλα...φοβομουν για πνιγμο!!

κ να σημειωσω πως ετρωγε κ τον κραταγα να ρευτει κ μιση ωρα!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα πραγματα χειροτερευουν με τη μικρη. Εχουν αυξηθει οι γουλιες και τωρα μπορει να βγαλει και στο τριωρο, λιγο πριν το επομενο γευμα. Δεν ξερω τι να κανω. Οσο την κραταω ειναι καλα, μολις ξαπλωσει μετα απο λιγο τα βγαζει. Με αγχωνει πολυ αυτο και δεν ξερω πως θα το αντεξω μεχρι τους 6 μηνες που μου ειπε η γιατρος οτι θα το εχει. Δε θελω βεβαια να της δωσω και φαρμακα, αν δεν την επηρεαζει στο βαρος της. Αρκετα εχει παρει μεχρι τωρα. Να πω στη γιατρο να αλλαξουμε γαλα;;; Ποια η γνωμη σας;;; Επισης το παραξενο ειναι οτι πειναει πολυ. Πολλες φορες δεν την φτανουν τα μλ που της δινουμε και αμεσως μετα το γευμα κλαιει και τρωει τα χερια της και βγαζει ομως γουλιες πολλες. Δε θελω να της δινω συμπληρωμα γιατι πιστευω οτι θα της ξεκανω το στομαχι.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα, εμεις ειμαστε στον 5ο μηνα και ακομα να ηρεμησουμε με τη γοπ. Εχουμε καλες ημερες και φρικτες ημερες που το παιδι σπαραζει απο το κλαμα και δεν τρωει καλα. Τουλαχιστον μετα απο παρα πολλα γαλατα που αλλαξαμε καταληξαμε στο φρισολακ κομφορτ και εχουν κοπει οι ρουκετες και οι συνεχεις εμετοι που ειχαμε τους πρωτους μηνες. Το σιροπι το επαντορεν δεν το γλυτωσαμε. Ελπιζω οταν μπουμε σε κρεμες να παμε καλυτερα. Ποιο γαλα πινει το παιδι???? Εμενα ο μικρος τους πρωτους μηνες και ακομα πολλες φορες ειναι ολη την ημερα στα χερια γιατι ειτε ποναγε ειτε πνιγοταν με τους εμετους.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα, εμεις ειμαστε στον 5ο μηνα και ακομα να ηρεμησουμε με τη γοπ. Εχουμε καλες ημερες και φρικτες ημερες που το παιδι σπαραζει απο το κλαμα και δεν τρωει καλα. Τουλαχιστον μετα απο παρα πολλα γαλατα που αλλαξαμε καταληξαμε στο φρισολακ κομφορτ και εχουν κοπει οι ρουκετες και οι συνεχεις εμετοι που ειχαμε τους πρωτους μηνες. Το σιροπι το επαντορεν δεν το γλυτωσαμε. Ελπιζω οταν μπουμε σε κρεμες να παμε καλυτερα. Ποιο γαλα πινει το παιδι???? Εμενα ο μικρος τους πρωτους μηνες και ακομα πολλες φορες ειναι ολη την ημερα στα χερια γιατι ειτε ποναγε ειτε πνιγοταν με τους εμετους.

 

Καλημερα!!! Η μπεμπα πινει το Novalac 1. Δεν ξερω αν ειναι βαρυ ή κανονικο, αλλα οπως λες αλλες μερες ειναι καλυτερα τα πραγματα και αλλες φρικτα. Την ορεξη δεν την εχουμε χασει ακομα, αλλα τρεμω τη στιγμη που θα αρνηθει να φαει. Δε θελω ουτε να το σκεφτομαι. Θα πως στην παιδιατρο και γω για το γαλα που ανεφερεις γιατι το εχω διαβασει απο πολλες κοπελες οτι βοηθησε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον δε θελω να σε αγχωσω αλλα νομιζω εχετε παλλινδρομηση.

Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι εναν υπερηχο να δειτε σε τι βαθμο υπαρχει.

Ξερεις οι παιδιατροι αυτο το θεμα με τις γουλιες το αντιμετωπιζουν πολυ επιπολαια...κοιτανε μονο το βαρος και το πολυ πολυ προτεινουν φαρμακα.

Και ο δικος μου ειχε εξ αρχης γουλιες και πολλες φορες και λιγο πριν το επομενο γευμα παρολα αυτα οι γουλιες του δε μυριζαν και αυτο ηταν καλο διοτι προφανως δεν ηταν πολυ οξινες και ετσι γλιτωσαμε την οισοφαγιτιδα.

Ξερεις ποσες φορες ακουσα απο τον περιγυρο και απο τους γιατρους ''ελα δεν ειναι τιποτα ολα τα παιδακια βγαζουν''?

Λοιπον δεν ειναι τοσο απλο και ειναι και πολυ ψυχοφθορο για τη μαμα.

Εμας κρατησε μεχρι τον 7ο μηνα(δεν εδωσα ποτε φαρμακο) και μετα κοπηκαν οι γουλιες μαχαιρι ομως μεχρι τοτε ειχα αγχωθει τρομερα και ειχα κουραστει τρομερα να τον κραταω ορθιο,να μην τον ταρακουναω πολυ να μη βγαλει κτλ.

Φυσικα πιναμε αντιαναγωγικο γαλα και το επινε με μεγαλη ορεξη.Βεβαια αλλαξαμε πολλες μαρκες αλλα τουλαχιστον δε μου το εβγαζε ολα.

Τι να σου πω υπομονη και επιμονη στην παιδιατρο για να βρειτε την καλυτερη δυνατη λυση μεχρι να περασει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα να σου πω οτι η παλλινδρομηση ειναι με τις μερες της.

Θα παρατηρησεις οτι θα υπαρχουν μερες με εξαρση γουλιων και μερες που θα βγαζει αλλα πιο αραια.

Επισης καλο ειναι να αντιμετωπιστει εστω και με ενα αντιαναγωγικο αμεσα(βεβαια το αντιαναγωγικο δε λυνει το προβλημα απλα παλλινδρομει πιο δυσκολα το γαλα μιας και ειναι πηχτο) διοτι και ο δικος μου κοντα στους 4 μηνες και ενω ετρωγε πολυ μια μερα αρνιοταν να φαει.Αυτο συνεχιστηκε για οσο η παιδιατρος επεμενε στα απλα γαλατα.μολις εδωσα αντιαναγωγικο(ακομα το θυμαμαι το πουλακι μου..)το ηπιε με μανια και αναστεναξε ανακουφισμενος.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα να σου πω οτι η παλλινδρομηση ειναι με τις μερες της.

Θα παρατηρησεις οτι θα υπαρχουν μερες με εξαρση γουλιων και μερες που θα βγαζει αλλα πιο αραια.

Επισης καλο ειναι να αντιμετωπιστει εστω και με ενα αντιαναγωγικο αμεσα(βεβαια το αντιαναγωγικο δε λυνει το προβλημα απλα παλλινδρομει πιο δυσκολα το γαλα μιας και ειναι πηχτο) διοτι και ο δικος μου κοντα στους 4 μηνες και ενω ετρωγε πολυ μια μερα αρνιοταν να φαει.Αυτο συνεχιστηκε για οσο η παιδιατρος επεμενε στα απλα γαλατα.μολις εδωσα αντιαναγωγικο(ακομα το θυμαμαι το πουλακι μου..)το ηπιε με μανια και αναστεναξε ανακουφισμενος.

 

Οντως ειναι πολυ ψυχοφθορο για μενα αυτο και επικινδυνο για το παιδι, καθως πολλες φορες γυριζει το κεφαλι προς τα επανω, ενω την εχω στο πλαι, και πνιγεται. Εχω ραντεβου ξανα σε μια βδομαδα με τη γιατρο για το πρωτο εμβολιο και θα της πω να αλλαξουμε τουλαχιστον το γαλα μπας και διορθωθει λιγο η κατασταση. Απο την αλλη τις φοβαμαι και αυτες τις αλλαγες μην τυχον και δεν το πινει το καινουργιο γαλα και αρχισουμε καθε μερα και αλλο. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και το κουραγια. Τουλαχιστον ξερω οτι καποια στιγμη θα περασει.

Link to comment
Share on other sites

Να μην τις φοβασαι καθολου τις αλλαγες εγω αλλαξα ολα τα αντιαναγωγικα μεχρι να καταληξω για μεγαλο διαστημα στο frisolac comfort(ειναι το πιο νοστιμο σε σχεση με αλλα)και μετα οταν ξαναεπιδεινωθηκε και μεχρι το χρονο το almiron ar2.

Εγω σε καταλαβαινω.. ξερω ποσο ψυχοφθορο ειναι και δοκιμασε να αλλαξεις γαλατα μεχρι να δεις καποια βελτιωση.Για φαρμακα αν σου προτεινει να επιμεινεις πρωτα να κανει υπερηχο και μετα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τι γράφετε και νομίζω ότι έχουμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα... Κι ο δικός μου πρόωρος. Τις τελευταίες μέρες φτάσαμε τα 150ml/γεύμα. Άρχισε όμως παράλληλα σε κάποια γεύματα (όχι πάντα) να ουρλιάζει με το μπιμπερό και να τεντώνεται σα να θέλει να φύγει τρέχοντας. Επίσης προσπαθεί να βγάλει τα αέρια και δυσκολεύεται. Σήμερα πέρασε κι η δεύτερη μέρα που δεν ενεργήθηκε (μέχρι τώρα στη δεύτερη μέρα το αργότερο τα έκανε). Πολλές φορές τον βλέπω να σφίγγεται και να κοκκινίζει και φυσικά να κλαίει. Μπορεί εκεί που κάθεται ξαφνικά να ξεκινήσει σπαρακτικό κλάμα (φαντάζομαι θα νιώθει ξαφνικές σουβλιές;). Επίσης ενώ μέχρι τώρα που κλείνει τον 4ο μήνα του μου είχε κάνει μόνο μια φορά εμετό και αυτό πολύ παλιότερα, γουλιές μου έβγαλε 3 φορές... απ'αυτές μια χτες και μια σήμερα. Μιλάω για ποσότητα 10-20ml περίπου... Πίνει από το μαιευτήριο το almiron1 και συνεχίσαμε μ'αυτό. Προ 2 ωρών πάλι ξύπνησε με ουρλιαχτά (νομίζω επειδή δεν έχει ενεργηθεί) και δεν ησύχαζε με τίποτα, αναγκάστηκα να του δώσω λίγο ντεπόν για να ηρεμήσει. Μέχρι προφανώς να τον πιάσει ξύπναγε με κλάμα ανά 10-15 λεπτά. Προτείνετε αλλαγή του almiron και υπέρηχο; :( Τι να του κάνω πιο άμεσα για να ενεργηθεί;

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

ChristinaGRZ το γαλα μαγνησιας κανει πραγματικα θαυματα στην δυσκηλιοτητα.εγω εδινα στον γιο μου οταν ηταν 2 μηνων 2-3 ml στο γαλα του μια φορα το πρωι και μια το βραδυ και μεσα σε ενα μηνα βρηκε το ρυθμο του.

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας το αντιμετώπισα με την μικρή μου είχε φτάσει στο σημείο το παιδί που το γρηγορότερο που ενεργούνταν ήταν μέρα παρα μέρα είχε φτάσει και τις 3 μέρες αλλάξαμε πολλά γάλατα τελικά καταλήξαμε να πίνουμε το Frisolac Confort με αυτό τουλάχιστον έκανε 1 φορά την ημέρα. Ένα θα σου πώ το παιδί είχε δυσανασχετίσεις τόσσο πολύ που μονίμως σφιγγότανε δεν χαμογέλαγε δεν έκανε τίποτα άλλο απο το να σφίγγεται.

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τι γράφετε και νομίζω ότι έχουμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα... Κι ο δικός μου πρόωρος. Τις τελευταίες μέρες φτάσαμε τα 150ml/γεύμα. Άρχισε όμως παράλληλα σε κάποια γεύματα (όχι πάντα) να ουρλιάζει με το μπιμπερό και να τεντώνεται σα να θέλει να φύγει τρέχοντας. Επίσης προσπαθεί να βγάλει τα αέρια και δυσκολεύεται. Σήμερα πέρασε κι η δεύτερη μέρα που δεν ενεργήθηκε (μέχρι τώρα στη δεύτερη μέρα το αργότερο τα έκανε). Πολλές φορές τον βλέπω να σφίγγεται και να κοκκινίζει και φυσικά να κλαίει. Μπορεί εκεί που κάθεται ξαφνικά να ξεκινήσει σπαρακτικό κλάμα (φαντάζομαι θα νιώθει ξαφνικές σουβλιές;). Επίσης ενώ μέχρι τώρα που κλείνει τον 4ο μήνα του μου είχε κάνει μόνο μια φορά εμετό και αυτό πολύ παλιότερα, γουλιές μου έβγαλε 3 φορές... απ'αυτές μια χτες και μια σήμερα. Μιλάω για ποσότητα 10-20ml περίπου... Πίνει από το μαιευτήριο το almiron1 και συνεχίσαμε μ'αυτό. Προ 2 ωρών πάλι ξύπνησε με ουρλιαχτά (νομίζω επειδή δεν έχει ενεργηθεί) και δεν ησύχαζε με τίποτα, αναγκάστηκα να του δώσω λίγο ντεπόν για να ηρεμήσει. Μέχρι προφανώς να τον πιάσει ξύπναγε με κλάμα ανά 10-15 λεπτά. Προτείνετε αλλαγή του almiron και υπέρηχο; :( Τι να του κάνω πιο άμεσα για να ενεργηθεί;

Δεν ξέρω αν τα προβλήματα που περιγράφεις οφείλονται μόνο στο ότι δεν ενεργείται, μίλα και με τον / την γιατρό σου μήπως χρειάζεται να άλλαξεις γάλα. Εμένα δυσκολοιότητα δεν είχε αλλά είχε πολλούς κολικούς με συμπτώματα όπως το περιγράφεις λόγω του almiron.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...