Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βραδινή πάνα


Recommended Posts

Κοριτσια καλημέρα.Ο μικρος μου ,4,5 χρ έβγαλε τη βραδινη πάνα πριν κανα 2μηνο.Κ οταν λεω εβγαλε εννοω οτι εγω τον ξυπναω μια φορα στη μεση του υπνου ,παμε τουαλετα κ ετσι μενει στεγνος.Δοκιμασα να μην τον ξυπνησω όλο το βραδυ και τα εκανε πανω του στον υπνο του.Η γιατρος μ λεει οτι αυτο σημαινει πως δεν ειναι ετοιμος κ να του ξαναβαλω πανα.Ο ιδιος μ ζητησε έντονα να μην φοραει γιατι τον ειχα δοκιμασει κ το καλοκαιρι κ εκει ουτε ηθελε να σηκωθει το βραδυ κ μου λεει η γιατρος ειναι ανωριμος.

Δεν ξερω τι να κανω δεδομενου οτι κ γιατην πρωινη πανα οταν εκανα αυτα που μ ειπε απετυχα κ αλλα ξα μεθοδο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως εφόσον το παιδί δεν την θέλει και αντιδρά να δοκιμάσεις άλλη μέθοδο??Μήπως είναι καλύτερα για λίγο καιρό να τον σηκώνεις την νύχτα να πηγαίνετε τουαλέτα?

Δεν γνωρίζω για την φάση αυτή, και σίγουρα θα μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο μητέρες που έχουν ήδη περάσει από αυτό, εγώ όμως νομίζω πως δεν θα του έβαζα την πάνα αφού ο ίδιος δεν την θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις λίγο χρόνο διάβασε αυτό το θέμα. Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ τότε αν και δεν αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερο πρόβλημα να κόψουμε τη πάνα.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26248&page=123

 

Νομίζω πως είναι αρκετά μεγάλος για να μη την ξαναβάλεις τη πάνα, θέλει υπομονή και επιμονή.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η εμπειρια μου εδειξε ότι θα βραχει...μια ,δυο ,τρεις,τρεις,πεντε ,δεκα μετα θα το σταματησει.Ατυχηματα οκ μπορει να εχετε αλλα μη του ξαναβαλεις πανα.Φροντισε να μην πινει πολλα υγρα το βραδυ...απαραιτήτως τσισα πριν πατε για υπνο .Εμενα ο μικρος βραχηκε καποιες φορες και με τη μια το εκοψε....παει οτυαλετα το πρωι.Ο μεγαλος μου σκεψου 6 ακομα καποιες φορες εχει ατυχήματα.Στην αρχη ειχα φρικαρει κι εγω αλλα σιγα σιγα εμαθε και σηκώνεται μεσα στη νυχτα παει τουαλετα μονος του και συνεχιζει τον υπνο του.Στις αρχες σκεψου τον σηκωνα 1-2 φορες εγω και παλι βρεχοταν...γιατι επινε και παρα πολλα υγρα ολη μερα.Παρε αυτά τα υποσεντονα τα ειδικα που υπαρχουν.Στρωσε ένα κατω από το σεντονι ώστε να προστατεύεις το στρωμα και ένα πανω στο σεντονι και βαζε τον να κοιμηθεί πανω εκει ώστε και να βραχει να μη γινουν τα σεντονια όλα μουσκεμα γιατι αυτό είναι ταλαιπωρια.

 

Υπομονή...και μη δυσανασχετείς γιατι κι αυτά τα κακομοιρα στεναχωριουνται με ολο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είχαμε ατυχήματα μέχρι τα 7 αρκετά βράδια.

Ακόμη και τώρα μπορεί να συμβεί αλλα πλέον σπάνια κυρίως όταν είναι πιεσμένος απο κάτι και δεν έχει ήσυχο ύπνο.

 

1.Για το πρακτικό μέρος : Τα πρώτα χρόνια έβαζα υπόστρωμα μιας χρήσεως (έχει το σουπερ μαρκετ και παιδικά αλλα και για μεγάλους που είναι πιο βολικά) κάτω απο το σεντόνι ....έτσι αν είχαμε ατύχημα, απλά τα έβγαζα όλα και ήταν έτοιμο πιο κάτω το δεύτερο καθαρό σεντόνι.

2.Απο κει και πέρα για την αντιμετώπιση :απλά τον σήκωνα κοντά στις 3μμ χωρίς ομιλίες πολλές.Τον ανασήκωνα απαλά και του έλεγα χαμηλόφωνα ..πάμε για τσίσα.Αμέσως ερχόταν γιατι όντως ήθελε τσίσα και δεν κοιμόταν καλά. Εκανε τσίσα και αυτόματα ξανά ύπνο. Σιγά σιγά το έκοβα και παρατηρούσα ότι μέχρι και τις 6 ήταν οκ , μετα δεν άντεχε , έτσι κράτησα να τον σηκώνω ενδιάμεσα γιατι δεν είχε νόημα να τον ξυπνώ στις 6.

Σιγά σιγά με τον καιρό δεν τον σήκωνα. Πήγαινα να δω μήπως έχει βραχεί, αν ναι, τον άλλαζα και έβγαζα το υπόστρωμα. Κράτησε 2-3 χρόνια αυτό και ίσως φέτος είναι η πρώτη χρονιά που δεν έχουμε ατυχήματα!!!

 

Η πάνα δεν έχει νόημα, να μένει και με τα τσίσα ως το πρωί στην ηλικία αυτή ,ειδικά αφού δεν την θέλει κιόλας. Δοκίμασε τα υποστρώματα εναλλακτικά για την περίοδο αυτή και όπως κάνεις , να τον σηκώνεις.

 

Υ.Γ. Απο ότι βλέπω όλες στα ίδια ακριβώς καταλήξαμε και κάναμε:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημέρα.Ο μικρος μου ,4,5 χρ έβγαλε τη βραδινη πάνα πριν κανα 2μηνο.Κ οταν λεω εβγαλε εννοω οτι εγω τον ξυπναω μια φορα στη μεση του υπνου ,παμε τουαλετα κ ετσι μενει στεγνος.Δοκιμασα να μην τον ξυπνησω όλο το βραδυ και τα εκανε πανω του στον υπνο του.Η γιατρος μ λεει οτι αυτο σημαινει πως δεν ειναι ετοιμος κ να του ξαναβαλω πανα.Ο ιδιος μ ζητησε έντονα να μην φοραει γιατι τον ειχα δοκιμασει κ το καλοκαιρι κ εκει ουτε ηθελε να σηκωθει το βραδυ κ μου λεει η γιατρος ειναι ανωριμος.

Δεν ξερω τι να κανω δεδομενου οτι κ γιατην πρωινη πανα οταν εκανα αυτα που μ ειπε απετυχα κ αλλα ξα μεθοδο

 

Ε όχι και να βάλεις ξανά πάνα σε παιδί 4,5 ετών!

 

Ο γιος μου είναι συνομίληκος και παρόλο που έβγαλε την βραδυνή πάνα πολυ νωρίς (λίγο μετά τα 2,5) μέχρι πριν από λίγους μήνες τον σήκωνα κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ εγώ. Το σταμάτησα όταν άρχισα να βλέπω ότι έκανε ελάχιστα τσίσα. Εννοείται ότι από τα 2,5 μέχρι σήμερα έχουν υπάρξει αρκετά ατυχήματα, αλλά δεν φαίνεται να ταράζεται, πιθανόν γιατί κι εγώ κάνω σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Έχω κι εγώ υποσέντονο μιας χρήσης κάτω από το σεντόνι και αν τύχει και βραχεί τον αλλάζω, αλλά δεν αλλάζω σεντόνια εκείνη την ώρα, στρώνω 1 χοντρή πετσέτα σώματος πάνω από το βρεγμένο μέρος και τα αλλάζω πια όλα μαζί το πρωί.

 

Είναι και αυτό ένα μεταβατικό στάδιο που πρέπει να το περάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε...εμενα ο μεγαλος μου ο κακομοιρης βαζει τα κλαμματα κάθε φορα.Ειναι κι ευαίσθητος...το παιρνει πολύ προσωπικα και ντρεπεται.Ακομα και το υπόστρωμα που βαζω κατά βαθος τον στεναχωρει.Μια μερα μου ειπε "μαμα δε με εμπιστεύεσαι να με αφησεις να κοιμηθώ χωρις αυτό?Μπορει να τα καταφερω να μη βραχω":(:(:(:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας. Ο δικος μ κοιμαται κατα τις 10 δεν πινει πολυ νερο κ παει τουαλετα πριν.Τον ξυπναω στις 4 κ όλα εν ταξει.Κανα δυο φορες τον πηγα στη 1 πριν κοιμηθω εγώ κ αντεξε ως το πρωι αλλα κ τις 2-3 φορες που τον αφησα ολοκληρη νυχτα κατουρηθηκε.Εσεις δηλ τι μου προτεινετε ακριβως γιατι λιγο μπερδευτηκα να τον ξυπναω(για ποσο ακομη)ή νΑ μην τον ξυπνω καθολου κ ας τα κανει πανω του(αυτο καταλαβα)

ΓιΑ να γυρισω στην πανα ουτε λογος αλλα κ το ξυπνημα δυσκολο πολυ μετα δεν μπορω να ξανακοιμηθω,μετα ξυπναει κ ο ανδρας μ να φυγει αλλα περα απο αυτα θελω να κανω το καλυτερο για το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Eγω προτείνω να τον ξυπνάς!

Eκει κοντα στις 3πμ ωστε να φτάνει μετά εως τις 7πμ.

Πιο μετά απο τις 3-4μμ, μπορεί ήδη να έχει γίνει το ατύχημα και επίσης δεν είναι εύκολο να ξανακοιμηθείτε .

Έτσι και αλλιώς κάποια ώρα αναγκαστικά ξυπνάμε να τα δούμε , γιατί δεν μπορούμε να τα αφήσουμε βρεγμένα μέχρι το πρωί. Προτείνω να δεις ποια ώρα είναι πιο κατάλληλη για εσάς.

 

Το υπόστρωμα είναι για οταν συμβεί κάτι , ώστε εύκολα να λύνεται το πρόβλημα από το να ψάχνουμε μες την νύχτα λύση για το που ή πως θα κοιμηθεί. Εγώ δηλαδή είχα έτοιμο σεντόνι στρωμένο απο κάτω. Ετσι απλά έβγαζα τα βρεγμένα απο πάνω και έτοιμο το κρεβάτι σε 1 λεπτό για να συνεχίσουμε όλοι τον υπνο μας.

 

Το πόσο καιρό είναι σχετικό. Έμενα πήγε 7 για να γίνει σπάνιο φαινόμενο όχι εντελώς κομμένο!

Κατά διαστήματα, δεν θα τον σηκώνεις ένα βράδυ για δοκιμή.Εφόσον δεν βράχηκε συνεχίζεις να μην τον ξυπνάς κοκ. Αλλα πάντα υπόστρωμα , είναι σωτήριο.

 

Ωστόσο, θεωρώ ότι στην αρχή τουλάχιστον όταν δεν θα τον σηκώνεις , θα πρέπει και πάλι να ρίχνεις μια ματιά ενδιάμεσα αν βράχηκε για να τον αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Eγω προτείνω να τον ξυπνάς!

Eκει κοντα στις 3πμ ωστε να φτάνει μετά εως τις 7πμ.

Πιο μετά απο τις 3-4μμ, μπορεί ήδη να έχει γίνει το ατύχημα και επίσης δεν είναι εύκολο να ξανακοιμηθείτε .

Έτσι και αλλιώς κάποια ώρα αναγκαστικά ξυπνάμε να τα δούμε , γιατί δεν μπορούμε να τα αφήσουμε βρεγμένα μέχρι το πρωί. Προτείνω να δεις ποια ώρα είναι πιο κατάλληλη για εσάς.

 

Το υπόστρωμα είναι για οταν συμβεί κάτι , ώστε εύκολα να λύνεται το πρόβλημα από το να ψάχνουμε μες την νύχτα λύση για το που ή πως θα κοιμηθεί. Εγώ δηλαδή είχα έτοιμο σεντόνι στρωμένο απο κάτω. Ετσι απλά έβγαζα τα βρεγμένα απο πάνω και έτοιμο το κρεβάτι σε 1 λεπτό για να συνεχίσουμε όλοι τον υπνο μας.

 

Το πόσο καιρό είναι σχετικό. Έμενα πήγε 7 για να γίνει σπάνιο φαινόμενο όχι εντελώς κομμένο!

Κατά διαστήματα, δεν θα τον σηκώνεις ένα βράδυ για δοκιμή.Εφόσον δεν βράχηκε συνεχίζεις να μην τον ξυπνάς κοκ. Αλλα πάντα υπόστρωμα , είναι σωτήριο.

 

Ωστόσο, θεωρώ ότι στην αρχή τουλάχιστον όταν δεν θα τον σηκώνεις , θα πρέπει και πάλι να ρίχνεις μια ματιά ενδιάμεσα αν βράχηκε για να τον αλλάξεις.[/QU

Καποως έτσι ειχα σκοό να κινηθώ με τη διαφορα οτι στο μυαλο μ έχω οτι θα γινει πολυ πιο σύντομα κ όχι μεχρι τα 7.Θα το δουμε όμως .Η γιατρος λεει οτι κατα βάση ειναι κληρονομικο κ ο,τι κ να κανω εγω δε θα γινει κατι αν εχει κληρονομικοτητα (ο δικος μ έχει)

Υποστρωμα εχω ενα μόνιμο ,οταν κατουρα το βρεχει κ βαζω αλλο.Ειναι καλυτερα τα μιας χρήσης;Ωραια η ιδεα με το 2ο σεντονι απο κατω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά με βόλεψαν πιο πολύ τα μιας χρήσης ενηλίκων σε σχέση με τα μόνιμα.

Είναι πιο απορροφητικά κ αδιάβροχα και πιο στεγνά από πάνω (σαν τις πάνες) Γενικά είναι πολύ πιο εύκολα και ξεκούραστα για την περίοδο αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια διαβαζα το θεμα σας χτες κ ενω γενικα δε με πολυαφορουσε μιας κ η κορη μου εχει απ τα 2,5 που εκοψε την πανα χωρις πολλα ατυχηματα...αυτη τη βδομαδα 3 βραδια κατουρηθηκε...δεν ξερω τι να σκεφτω κ αν ειναι τυχαιο,δεν το καταλαβε ή είναι τιποτα ψυχολογικό.Είναι 5 χρονών τωρα,έχουμε κ ενα μπεμπακο 5 μηνων(το λεω μπας κ ειναι κανα θεμα ζηλειας αν κ μια χαρα τα παει μαζι του τελεια θα ελεγα).Επισης το προηγουμενο σαββατο ειχαμε παει σε μια αποκριατικη εκδηλωση κ χαθηκε,εφυγε απ το χερι της μαμας μου κ την ψαχναμε ποση ωρα,αυτη δε φοβηθηκε αλλα εγω προσπαθω να την τρομαξω λιγο για να ειναι πιο προσεχτικη.Να εχει φοβηθει απ αυτο το περιστατικο?Η κακομοιρα παει τουαλετα πριν κοιμηθει κ σηκωνεται συνηθως κ μονη της μια φορα κατα τις 3-4 αλλα αυτα τα 3 βραδια σηκωθηκε για να κανει αλλα ηταν κ ηδη βρεγμενη.Το πρωι δε θελει καν να το συζητησει ντρεπεται οποτε δεν την πιεζω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Προσωπικά με βόλεψαν πιο πολύ τα μιας χρήσης ενηλίκων σε σχέση με τα μόνιμα.

Είναι πιο απορροφητικά κ αδιάβροχα και πιο στεγνά από πάνω (σαν τις πάνες) Γενικά είναι πολύ πιο εύκολα και ξεκούραστα για την περίοδο αυτή.

 

Και εγώ αυτά χρησιμοποιώ για την δικιά μας που ειναι 4 ετών. Σίγουρα ειναι πιο βολικά από τα μόνιμα αφού έχεις να πλύνεις μόνο σεντόνι. Άσε που άμα καλοκαιρίασει με το μόνιμο νάιλον υπόσεντόνο θα έσκαγε

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα.Ο μικρος μου ,4,5 χρ έβγαλε τη βραδινη πάνα πριν κανα 2μηνο.Κ οταν λεω εβγαλε εννοω οτι εγω τον ξυπναω μια φορα στη μεση του υπνου ,παμε τουαλετα κ ετσι μενει στεγνος.Δοκιμασα να μην τον ξυπνησω όλο το βραδυ και τα εκανε πανω του στον υπνο του.Η γιατρος μ λεει οτι αυτο σημαινει πως δεν ειναι ετοιμος κ να του ξαναβαλω πανα.Ο ιδιος μ ζητησε έντονα να μην φοραει γιατι τον ειχα δοκιμασει κ το καλοκαιρι κ εκει ουτε ηθελε να σηκωθει το βραδυ κ μου λεει η γιατρος ειναι ανωριμος.

Δεν ξερω τι να κανω δεδομενου οτι κ γιατην πρωινη πανα οταν εκανα αυτα που μ ειπε απετυχα κ αλλα ξα μεθοδο

 

Εγώ το βλέπω ταλαιπωρία για το παιδί να πρέπει να ξυπνάει στη μέση της νύχτας για να πάει τουαλέτα...

Οποιαδήποτε άλλη λύση μου φαίνεται καλύτερη. πχ είτε του αφήνεις τη βραδυνή πάνα και την βγάζεις όταν θα είναι πια στεγνή το πρωί, είτε του τη βγάζεις για να μην κάνεις πισωγύρισμα αλλά δεν τον ξυπνάς συνέχεια τη νύχτα... Θα πρέπει να μάθει να το ελέγχει και αν χρειαστεί να σηκωθεί μόνος του. Βάζεις υποσέντονα στην ανάγκη και φροντίζεις να μην έχει πιει πολλά υγρά το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ τους ξεκίνησα και τους δύο χτες. Ο ένας καιρό τώρα δε λέρωνε την πάνα και ήθελε να τη βγάλει. Ο άλλος είναι στον κόσμο του. Θέλει να τη βγάλει αλλά πίνει πολύ νερό και κάνει και πολλά τσίσα.

Δοκίμασα να τους ξυπνάω δύο ώρες μετά και την υπόλοιπη νύχτα μένανε στεγνοί.  Προσπαθώ να τους κάνω να μάθουν να σηκόνωντε  μόνοι τους. 

Θα το συνηθίσουν κάποια στιγμή ή τσάμπα ελπίζω; 

Βλέπω και κάποιους γονείς που λένε να μη τα ξυπνάμε.  Μα πως θα γίνει;  Δεν είναι πολύ μικρά ακόμα για να καταλάβουν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν; 

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, manoulina είπε:

Εγώ τους ξεκίνησα και τους δύο χτες. Ο ένας καιρό τώρα δε λέρωνε την πάνα και ήθελε να τη βγάλει. Ο άλλος είναι στον κόσμο του. Θέλει να τη βγάλει αλλά πίνει πολύ νερό και κάνει και πολλά τσίσα.

Δοκίμασα να τους ξυπνάω δύο ώρες μετά και την υπόλοιπη νύχτα μένανε στεγνοί.  Προσπαθώ να τους κάνω να μάθουν να σηκόνωντε  μόνοι τους. 

Θα το συνηθίσουν κάποια στιγμή ή τσάμπα ελπίζω; 

Βλέπω και κάποιους γονείς που λένε να μη τα ξυπνάμε.  Μα πως θα γίνει;  Δεν είναι πολύ μικρά ακόμα για να καταλάβουν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν; 

Φυσικα και δεν είναι μικρά, αν πριν από 50 χρόνια έλεγε κάποιος ότι το παιδί του φορά πάνα στα 4, θα γέλαγε η γειτονιά. Δεν άλλαξαν τα παιδιά από τότε, οι διαφημιστικές καμπάνιες και οι πάνες άλλαξαν ;)

Τώρα σοβαρα, μην το παίρνεις αρνητικά εσύ και αγχώνεσαι, γιατί δε θα καταφέρετε τίποτα. Τα παιδιά φυσικά και μπορούν να μείνουν στεγνά, ούτε είναι νεογέννητα να κατουριούνται κάθε δύο ώρες! Αν θες να είσαι πιο ήσυχη, ξύπνησε μόνο το παιδί που κατουριέται στις 2 ώρες, το άλλο άσε το ήσυχο. Αλλά μία φορά, όχι κάθε δύο ώρες!

Ατυχήματα θα υπάρχουν, και τώρα και σε 1 χρόνο και μπορεί και σε 10 χρόνια. Βάλε για τωρα πλαστικά υποσέντονα, μην πλένεις και στρώματα, και αν τοπαιδί κατουρηθεί, βάλε το να συμμετάσχει στο άλλαγμα, και στο πλύσιμο. Οχι ως τιμωρία, ως συνεπεια, μην θεωρήσει οτι αν βαριέται να σηκωθεί, θα το πάρεις αγκαλια και θα το αλλάξεις μισοκοιμισμενο. Εχω δει τέτοιο σενάριο και το παιδί κόντεψε να παει γυμνάσιο, με τη μαμα να το παρακολουθεί και να το αλλάζει κοιμισμένο!

Και φυσικά υπομονή. Και κόβετε τα νερά τουλάχιστον μία ώρα πριν τον ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Μανουλινα νομιζω οτι εχεις αναφερει οτι ειναι 4;θεωρω οτι δ ειναι πολυ μικρα,μου φαινεται πολυ βαρβαρο να τα ξυπναω εγω για τσισα,βεβαια αν μονιμα κατουριουνταν θα το δοκιμαζα

Οχι πολλα υγρα πριν τον υπνο,τσισα οπωσδηποτε κ υπιστρωμα μια χρησης

Θεωρω οτι δ ειναι μικρα απο την προσωπικη μου εμπειρια με την κορη μου.ειναι 3.εχει βγαλει την πανα εδω κ πανω απο 3μηνες.κ ημερησια κ βραδινα κ τα ατυχηματα ειναι σπανια(πχ μια φορα το μηνα που εφαγε καρπουζι αργα).φυσικα καθε παιδι ειναι διαφορετικο οποτε προσαρμοζομαστε κ μεις μαζι του

Link to comment
Share on other sites

Τους ξυπνάω και τους δύο,  δύο ώρες αφού κοιμηθούν όχι κάθε δύο ώρες. Το πρωί τους ρωτάω αν ξύπνησαν να πάνε για τσίσα και μου λένε πως δεν θυμούνται να πήγαν. Τους λέω ότι εγώ με το μπαμπά τους βοηθήσαμε να πάνε τουαλέτα και γι' αυτό έμειναν στεγνοί όλη νύχτα.  Μήπως και τους εντυπωθεί  στο μυαλό και μάθουν να ξυπνάνε μόνοι τους. 

Τα δικά σας ξυπνάνε για τουαλέτα μόνα τους ή το πάνε σερί όλη νύχτα;

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , manoulina είπε:

Τους ξυπνάω και τους δύο,  δύο ώρες αφού κοιμηθούν όχι κάθε δύο ώρες. Το πρωί τους ρωτάω αν ξύπνησαν να πάνε για τσίσα και μου λένε πως δεν θυμούνται να πήγαν. Τους λέω ότι εγώ με το μπαμπά τους βοηθήσαμε να πάνε τουαλέτα και γι' αυτό έμειναν στεγνοί όλη νύχτα.  Μήπως και τους εντυπωθεί  στο μυαλό και μάθουν να ξυπνάνε μόνοι τους. 

Τα δικά σας ξυπνάνε για τουαλέτα μόνα τους ή το πάνε σερί όλη νύχτα;

Να σου πω θυμαμαι μονο με τον ενα μου γιο ατυχηματα. Και οτι ξυπναγε για τουαλετα και φωναζε. Ακομη σηκωνεται 1-2 φορες τη νυχτα και ειναι κοντα 11. Τα αλλα 2 παιδια δε θυμαμαι ουτε ατυχηματα ουτε να σηκωθηκαν ποτε για τσισα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...