Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάρες απαγόρευσης στάθμευσης σε κοινόχρηστο χώρο γκαράζ (εμπειρίες?)


Recommended Posts

Γειά σε όλους!

έχω το εξής ερώτημα -

μήπως έχετε εμπειρία με μπάρες απαγόρευσης στάθμευσης?

υπάρχουν δίποδες ή τρίποδες,

και πρεπει να μπουν στην πυλωτη της πολυκατοικίας μας, ως κοινό έξοδο,

μπάρες στάθμευσης γιατί υπάρχουν καταπατητές. Το αποφασίσαμε δηλαδή ως πολυκατοικία.

 

ο χώρος είναι στενός, δηλαδή δεν χωράνε σε κάποια σημεία να περάσουν τα αυτοκίνητα οπότε οι μπάρες θα πρεπει να είναι μικρές λογικά.

 

είναι σημαντικό να είναι εύχρηστες, καπως καλής ποιότητας.

 

έχει κανείς γνώμη/εμπειρία ?

είδα ότι υπάρχουν με διαφορετικές διαμέτρους σωλήνα, ή και υλικό.

 

ακόμα, τι θα πρέπει να προσέξει ίσως ο τεχνκός στην τοποθέτηση ?.....

 

θα εκτιμήσω τις απόψεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο πεζοδρόμιο σας αν κατάλαβα καλά?

Εκεί δεν δικαούσαστε να βάλετε τίποτε χωρίς έγκριση του Δημου.

Από την γραμμή του πεζοδρομίου σας και μέσα οτι κάνετε

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έγινε στο παρόν θέμα, γιατί χάθηκε η απάντησή μου και ενός administrator, που μάλλον είχε το ιδιο πρόβλημα με τη θεματοθέτρια (μου έβγαλε ένα περίεργο μήνυμα ότι δεν έχω πρόσβαση στη σελίδα, και να αναζητήσω σε ένα φάκελο junk, anyway)

belleblue, επειδή δε μπορώ να ξαναγράψω όλο εκείνο το κατεβατό, πες μερικά στοιχεία ακόμα αν θες, γιατί δεν καταλαβαίνω πολλά από τις περιγραφές.

Αν τίθεται, πάντως, θέμα ιδιοκτησιακό, να απευθυνθείς σε δικηγόρο και μηχανικό. Αν πιστεύεις οτι λύνεται το πρόβλημα με τη μπάρα, ένας σιδεράς-αλουμινάς θα σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε? κάτι έκανα λάθος! για κάποιο λόγο σβήστηκε η δημοσίευσή μου, και ευτυχώς την είχα κρατήσει.

αυτό είχα γράψει:

 

όχι στο πεζοδρόμιο...,.... φυσικά στο χώρο της πολυκατοικίας!

είναι απλώς ένας χώρος κάτω, και παρκάρουν άλλοι περαν των νομίμων ενοικιαστών.

 

τα αυτοκινητα μπαινουν κανονικα απο την είσοδο και μετά υπάρχει ένας ιδιόκτητος χώρος όπου παρκάρουν με ή χωρίς έγκριση. εκεί λοιπόν υπάρχουν θέσεις στάθμευσης προς ενοικίαση, τις οποίες (επειδή δεν υπάρχει γκαραζόπορτα με κλειδί και δεν μπορεί να μπει/υπάρχει κόστος και δεν θέλει κανείς να το αναλάβει) μπαίνουν άλλα αυτοκίνητα, που δεν πληρώνουν για την στάθμευση και θέλουμε να το εμποδίσουμε.

 

θέλουμε όλες καθε μια οι θέσεις να έχουν μια τέτοια μπάρα. όποιος νοικιάζει την θέση έχει το κλειδάκι του και την ανοίγει και παρκάρει.

οπότε ήθελα να ρωτήσω εάν πρεπει να προσέξω σε θέμα υλικών, ανθεκτικότητας,

εάν κάποιος είχε εμπειρία με εταιρεία που πουλάει τέτοια υλικά.

 

θα είναι καλυμμένος ο χώρος δεν είναι δηλαδή "εξωτερικός" δεν θα βρέχονται.

είναι όπως είπα, σαν πυλωτή περίπου.

 

υπαρχουν ετοιμες αν γκουγλαρεις .

λεγονται μπαρες απαγορευσης σταθμευσης, και κανουν πχ 40 ευρω η μια.

λογικά ξέρει κάποιος που ηδη χρησιμοποιεί μια!

θέλω να ρωτήσω αν είναι βολικές ή άβολες, και υπαρχουν δίποδες και τρίποδες,

 

αλλα όπου και αν κάλεσα τηλεφωνικά, δεν ήξεραν να μου περιγράψουν γιατι να παρω τη μια και γιατι την άλλη.

(ωραιοι στο customer service...!!!! )

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε? κάτι έκανα λάθος! για κάποιο λόγο σβήστηκε η δημοσίευσή μου, και ευτυχώς την είχα κρατήσει.

αυτό είχα γράψει:

 

όχι στο πεζοδρόμιο...,.... φυσικά στο χώρο της πολυκατοικίας!

είναι απλώς ένας χώρος κάτω, και παρκάρουν άλλοι περαν των νομίμων ενοικιαστών.

 

τα αυτοκινητα μπαινουν κανονικα απο την είσοδο και μετά υπάρχει ένας ιδιόκτητος χώρος όπου παρκάρουν με ή χωρίς έγκριση. εκεί λοιπόν υπάρχουν θέσεις στάθμευσης προς ενοικίαση, τις οποίες (επειδή δεν υπάρχει γκαραζόπορτα με κλειδί και δεν μπορεί να μπει/υπάρχει κόστος και δεν θέλει κανείς να το αναλάβει) μπαίνουν άλλα αυτοκίνητα, που δεν πληρώνουν για την στάθμευση και θέλουμε να το εμποδίσουμε.

 

θέλουμε όλες καθε μια οι θέσεις να έχουν μια τέτοια μπάρα. όποιος νοικιάζει την θέση έχει το κλειδάκι του και την ανοίγει και παρκάρει.

οπότε ήθελα να ρωτήσω εάν πρεπει να προσέξω σε θέμα υλικών, ανθεκτικότητας,

εάν κάποιος είχε εμπειρία με εταιρεία που πουλάει τέτοια υλικά.

 

θα είναι καλυμμένος ο χώρος δεν είναι δηλαδή "εξωτερικός" δεν θα βρέχονται.

είναι όπως είπα, σαν πυλωτή περίπου.

 

υπαρχουν ετοιμες αν γκουγλαρεις .

λεγονται μπαρες απαγορευσης σταθμευσης, και κανουν πχ 40 ευρω η μια.

λογικά ξέρει κάποιος που ηδη χρησιμοποιεί μια!

θέλω να ρωτήσω αν είναι βολικές ή άβολες, και υπαρχουν δίποδες και τρίποδες,

 

αλλα όπου και αν κάλεσα τηλεφωνικά, δεν ήξεραν να μου περιγράψουν γιατι να παρω τη μια και γιατι την άλλη.

(ωραιοι στο customer service...!!!! )

 

:P:p:p:p:p:p

αααα και εγώ δεν πετάω τίποτε, τα κρατάω τα μηνύματα έτσι ώστε άμα για κάποιο λογο δεν το ποστάρω εκείνη την στιγμή τα ποστάρω αργότερα (!!!).

 

Επί του θέματος των μπαρών: υπάρχουν διάφορα είδη από διάφορα υλικά, για να δεις τι βολεύει θα πρέπει κατ' εμέ να πας από το μαγαζί να τις δεις από κοντά για να αποφασίσεις... ο πωλητής θα μπορέσει να σε κατευθύνει καλύτερα!!

 

Και μεγάλη προσοχή από εδώ και πέρα!!

 

Το λέω γιατί άμα τις βάλεις αυτές τις μπάρες και δεν βολέψουν δεν ξέρω πόσο εύκολα θα βγαίνουν μετά, άσε το κόστος!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:P:p:p:p:p:p

αααα και εγώ δεν πετάω τίποτε, τα κρατάω τα μηνύματα έτσι ώστε άμα για κάποιο λογο δεν το ποστάρω εκείνη την στιγμή τα ποστάρω αργότερα (!!!).

 

Επί του θέματος των μπαρών: υπάρχουν διάφορα είδη από διάφορα υλικά, για να δεις τι βολεύει θα πρέπει κατ' εμέ να πας από το μαγαζί να τις δεις από κοντά για να αποφασίσεις... ο πωλητής θα μπορέσει να σε κατευθύνει καλύτερα!!

 

Και μεγάλη προσοχή από εδώ και πέρα!!

 

Το λέω γιατί άμα τις βάλεις αυτές τις μπάρες και δεν βολέψουν δεν ξέρω πόσο εύκολα θα βγαίνουν μετά, άσε το κόστος!

 

Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή, ειδικά αν έχεις 2 αυτοκίνητα ή και παραπάνω. Μην μπερδευτείς και ενώ θέλεις να βάλεις το ένα αμάξι τελικά βάλεις το άλλο... Από την άποψη του κλειδιού το λέω....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι έγινε, belleblue, βρήκες άκρη;

Πάντως αν έχετε το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης στον εν λόγω χώρο, μπορείτε να καλέσετε και την αστυνομία, αλλιώς υπάρχει πρόβλημα, και θα βρεθείτε εσείς μπλεγμένοι αν βάλετε μπάρα σε χώρο που δε σας ανήκει.

Επίσης σε περίπτωση που αποφασίσετε να μπει τέτοιου είδους ράμπα να λάβετε υπόψην σας προϋποθέσεις, όπως να υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος ελιγμών, στροφής, κλπ των αυτοκινήτων, και να τοποθετηθεί αυστηρά εντός των ορίων της αποκλειστικής χρήσης (αν έχετε)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...