Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική και ΟΑΕΕ (επιστροφή χρημάτων)


TakisS

Recommended Posts

Γειά σας σε όλα τα μέλη.

 

Θα κάνω τη μικρή διαφορά μιας και ειμαι ο σύζυγος του ζευγαριού μιας και η γυναικα μου έιναι ξένη.

 

Μπαίνουμε σε μεγάλη διαδικασία με τη γυναίκα μου μιας και ερχόμαστε Ελλάδα για μόνιμη εγκατάσταση, πρέπει να "στήσω" τη δουλειά μας και παράλληλα να προσπαθήσουμε για παιδί, δυστυχώς με εξωσωματικές κλπ.(επιβεβαιομένο και απο Ελληνες και ξένους γυναικολόγους...) Προσπαθώ να δέιχνω ψύχραιμός μέσα την ολη αβεβαιότητα με αυτή την αλλαγή στη ζωή μας όπως και να τη στηρίζω/χαλαρώνω. Ετσι, λογικά, έχω αναλάβει μεγάλο μέρος της μετάβασης και φυσικά τα (Ελληνικά) γραφειοκρατικά.

 

Θα πρέπει λοιπόν να ανοίξω μπλοκάκι (ΟΑΕΕ) ωστε να την ασφαλίσω και να πάρει άδεια παραμονής αλλά και φυσικά για να μπορέσουμε να καλύψουμε μέρος τον εξόδων (ελπίζω ο αφελής μετά από κάποια ποστ που διαβασα σε άλλα τοπικ εδώ).

Βρήκα ονλαϊν τις οδηγίες στον ΟΑΕΕ αλλά ήταν πραγματικά απελπιστικά δύσκολο να καταλάβω τις διαδικασίες βήμα βήμα. Aλλού διάβασα οτι στις κλινικές (ιδιωτικές) δίνουν αναλυτικές οδηγίες για τα γραφειοκρατικά. Ωστόσο, αν κάποια από εσας έχει περάσει (και) τη γραφειοκρατκή διαδικασία, θα μπορούσε σε απλά να μου εξηγήσει τη διαδικασία ή να παρεθέσει κάποιο λινκ που ειναι πιο κατανοητό;

Επίσης, θέλουμε να ξεκινήσουμε διαδικασίες για εξωσωματική αμέσως με το που έρθουμε. Αν ακόμα δεν έχω την ασφάλιση (παράλληλα φυσικά θα κάνω τα χαρτιά μου) θα δικαιολογίσει ο ΟΑΕΕ χρήματα ή η όλη διαδικασία θα πρέπει να ξεκινήσει αφού εχουμε ασφάλιση κλπ κλπ (γιατι διαβασα οτι η ασφαλισμένη πρωτα θα πρέπει να προσκομίσει εξετάσεις απο δημόσιο νοσοκομέιο που να διακαιολογούν εξωσωματικές κλπ).

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας σε όλα τα μέλη.

 

Θα κάνω τη μικρή διαφορά μιας και ειμαι ο σύζυγος του ζευγαριού μιας και η γυναικα μου έιναι ξένη.

 

Μπαίνουμε σε μεγάλη διαδικασία με τη γυναίκα μου μιας και ερχόμαστε Ελλάδα για μόνιμη εγκατάσταση, πρέπει να "στήσω" τη δουλειά μας και παράλληλα να προσπαθήσουμε για παιδί, δυστυχώς με εξωσωματικές κλπ.(επιβεβαιομένο και απο Ελληνες και ξένους γυναικολόγους...) Προσπαθώ να δέιχνω ψύχραιμός μέσα την ολη αβεβαιότητα με αυτή την αλλαγή στη ζωή μας όπως και να τη στηρίζω/χαλαρώνω. Ετσι, λογικά, έχω αναλάβει μεγάλο μέρος της μετάβασης και φυσικά τα (Ελληνικά) γραφειοκρατικά.

 

Θα πρέπει λοιπόν να ανοίξω μπλοκάκι (ΟΑΕΕ) ωστε να την ασφαλίσω και να πάρει άδεια παραμονής αλλά και φυσικά για να μπορέσουμε να καλύψουμε μέρος τον εξόδων (ελπίζω ο αφελής μετά από κάποια ποστ που διαβασα σε άλλα τοπικ εδώ).

Βρήκα ονλαϊν τις οδηγίες στον ΟΑΕΕ αλλά ήταν πραγματικά απελπιστικά δύσκολο να καταλάβω τις διαδικασίες βήμα βήμα. Aλλού διάβασα οτι στις κλινικές (ιδιωτικές) δίνουν αναλυτικές οδηγίες για τα γραφειοκρατικά. Ωστόσο, αν κάποια από εσας έχει περάσει (και) τη γραφειοκρατκή διαδικασία, θα μπορούσε σε απλά να μου εξηγήσει τη διαδικασία ή να παρεθέσει κάποιο λινκ που ειναι πιο κατανοητό;

Επίσης, θέλουμε να ξεκινήσουμε διαδικασίες για εξωσωματική αμέσως με το που έρθουμε. Αν ακόμα δεν έχω την ασφάλιση (παράλληλα φυσικά θα κάνω τα χαρτιά μου) θα δικαιολογίσει ο ΟΑΕΕ χρήματα ή η όλη διαδικασία θα πρέπει να ξεκινήσει αφού εχουμε ασφάλιση κλπ κλπ (γιατι διαβασα οτι η ασφαλισμένη πρωτα θα πρέπει να προσκομίσει εξετάσεις απο δημόσιο νοσοκομέιο που να διακαιολογούν εξωσωματικές κλπ).

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας

 

Καλησπέρα, θα απαντήσω ως ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ και όχι ως λογίστρια, καθώς δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία από πελάτες μου.

Ο ΟΑΕΕ γενικά είναι λίγο "δυσκοίλιος" σαν οργανισμός σε τέτοια θέματα και μου φαίνεται λίγο απίθανο να καλύψει έξοδα εξωσωματικής, ειδικά σε ιδιωτική κλινική. Στην ιστοσελίδα ωστόσο αναφέρει το εξής: Ο ΟΑΕΕ καλύπτει για τις ασφ/νες του τη δαπάνη για Εξωσωματική Γονιμοποίηση με ορισμένες προϋποθέσεις. Η δαπάνη που καταβάλλεται για την παραπάνω ιατρική πράξη ανέρχεται:

1) Σε περίπτωση επιτυχούς προσπάθειας στο ποσόν που καθορίζεται κάθε φορά από τις κείμενες διατάξεις και το οποίο σήμερα ανέρχεται σε 352,16

2) Σε περίπτωση ανεπιτυχούς προσπάθειας στο ήμισυ του παραπάνω ποσού

Αν ήταν η σύζυγος άμεσα ασφαλισμένη, σίγουρα θα έπαιρνε μετά επίδομα μητρότητας και μείωση εισφορών, αλλά κι αυτό ενδέχεται να αλλάξει πλέον, καθώς το ΟΑΕΕ συγχωνεύτηκε μαζί με άλλα ταμεία και έγινε ΕΦΚΑ από 01/01/2017, οπότε και δεν έχουμε πλήρη γνώση των αλλαγών ακόμα.

Ως έμμεσα ασφαλισμένη (προστατευόμενο μέλος-σύζυγος) δεν δικαιούται καν κάποιο επίδομα και σίγουρα δεν θα δικαιολογήσουν δαπάνες εξωσωματικής.

Όσον αφορά το κομμάτι της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, για να υπάρξει κάλυψη ο ΟΑΕΕ απαιτούσε με το παλαιό καθεστώς να έχεις συμπληρώσει 4 μήνες ασφάλισης (2 δίμηνα) και το ΙΚΑ αντίστοιχα 100 μέρες εργασίας το προηγούμενο έτος.

Σε δημόσιο νοσοκομείο δεν απαιτείται να υπάρχει ασφαλιστική κάλυψη για τις εξετάσεις, αλλά σίγουρα θα πρέπει να πληρώσετε μεγαλύτερα ποσά.

Πελάτισσά μου ασφαλισμένη στο ΙΚΑ πάντως, έκανε πρόσφατα εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο, την οποία κάλυψε το ταμείο, απλά δεν γνωρίζω αν έγινε μερικώς ή ολικώς η κάλυψη. Απαιτήθηκαν κάποιες εξετάσεις τις οποίες έκανε εκεί και μπορώ να ρωτήσω περισσότερες λεπτομέρειες και να σας ενημερώσω.

Αν πρόκειται να εγκατασταθείτε στην Αθήνα, ενδεχομένως να μπορώ να σας παραπέμψω σε αρμόδιες υπηρεσίες ή να βοηθήσω με κάποιες γραφειοκρατικές λεπτομέρειες, ως άνθρωπος και όχι ως επαγγελματίας, μη νομίσετε ότι θα σας ζητήσω αμοιβή!!!

Αν πιστεύετε ότι μπορώ να σας βοηθήσω σε κάτι, μη διστάσετε να μου στείλετε μήνυμα, θα χαρώ πολύ να μειώσω το άγχος και την αγωνία σας!!!

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

@ nat2308 Ευχαριστώ θερμά για τη μακροσκελή απάντηση και το ενδιαφέρον!

- Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, σε μια εξωσωματική (που αν γνωρίζω σωστα σε ιδιωτική κλινική κοστίζει 2.500-5.000ευρώ), ο ΟΑΕΕ θα πληρώσει 352ε αν είναι επιτυχής ή 176 αν ειναι ενεπιτυχής;; :confused: χμμμ...Μάλιστα.

- " Όσον αφορά το κομμάτι της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, για να υπάρξει κάλυψη ο ΟΑΕΕ απαιτούσε με το παλαιό καθεστώς να έχεις συμπληρώσει 4 μήνες ασφάλισης (2 δίμηνα)" Α, και κάτι θυμόμουν οτι η ασφάλιση δεν "ισχύει" αμέσως... Μάλιστα.

 

Αν κατάλαβα, να μη περιμένω και πολλά. Ιδιως στη περίπτωσή μας που θα ειναι "προστατευόμενο" μέλος.

 

Φυσικά μόλις έρθουμε Ελλάδα θα περάσω από τον ΟΑΕΕ να ρωτήσω απο κοντά αλλά καλό ειναι να έχω μια ιδέα για να ειμαι προετοιμασμένος τι να ρωτήσω και πως να χειριστώ διαδικασίες.

 

Αν πάμε δηλαδή σε δημόσιο νοσοκομέιο, ίσως να καλύψουν κάτι; Η λόγω "προστατευόμενου" μέλους τίποτα πάλι; Υπάρχει κάποιο Δημόσιο με καλή Γυναικολογική Κλινική και σχετικά αξιοπρεπείς συνθήκες;

 

Ευχαριστώ θερμά και πάλι για τη διάθεση για βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

@ nat2308 Ευχαριστώ θερμά για τη μακροσκελή απάντηση και το ενδιαφέρον!

- Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, σε μια εξωσωματική (που αν γνωρίζω σωστα σε ιδιωτική κλινική κοστίζει 2.500-5.000ευρώ), ο ΟΑΕΕ θα πληρώσει 352ε αν είναι επιτυχής ή 176 αν ειναι ενεπιτυχής;; :confused: χμμμ...Μάλιστα.

- " Όσον αφορά το κομμάτι της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, για να υπάρξει κάλυψη ο ΟΑΕΕ απαιτούσε με το παλαιό καθεστώς να έχεις συμπληρώσει 4 μήνες ασφάλισης (2 δίμηνα)" Α, και κάτι θυμόμουν οτι η ασφάλιση δεν "ισχύει" αμέσως... Μάλιστα.

 

Αν κατάλαβα, να μη περιμένω και πολλά. Ιδιως στη περίπτωσή μας που θα ειναι "προστατευόμενο" μέλος.

 

Φυσικά μόλις έρθουμε Ελλάδα θα περάσω από τον ΟΑΕΕ να ρωτήσω απο κοντά αλλά καλό ειναι να έχω μια ιδέα για να ειμαι προετοιμασμένος τι να ρωτήσω και πως να χειριστώ διαδικασίες.

 

Αν πάμε δηλαδή σε δημόσιο νοσοκομέιο, ίσως να καλύψουν κάτι; Η λόγω "προστατευόμενου" μέλους τίποτα πάλι; Υπάρχει κάποιο Δημόσιο με καλή Γυναικολογική Κλινική και σχετικά αξιοπρεπείς συνθήκες;

 

Ευχαριστώ θερμά και πάλι για τη διάθεση για βοήθεια

 

Σε ιδιωτικη κλινικη σου καληπτονται τα φαρμακα κ εχεις επιστροφη γυρω στα 300 ευρω οπως ειπες ισχυει το ιδιο κ αν εισαι προστατευομενο μελος. Γενικα ολα αυτα ειναι χρονοβορα δηλαδη να υπολογιζεις ενα τριμηνο σιγουρα! Τωρα βρε παιδι μου με την κατασταση που υπαρχει στην ελλαδα δημοσιο νοσοκομειο ειναι δυσκολα τα πραγματα υπαρχουν πολυ καλοι γιατροι ομως απο αποψη υλικων μηχανηματων κτλ ειναι λιγο ρισκο. Αν ειστε ευκολη υποθεση εξωσωματικης κ εχετε πολυ χρονο μπροστα σας πολυ πιθανο να τα πατε καλα. Αν δεν εχετε χρονο δεν θα στο συνιστουσα

Δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

@ nat2308 Ευχαριστώ θερμά για τη μακροσκελή απάντηση και το ενδιαφέρον!

- Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, σε μια εξωσωματική (που αν γνωρίζω σωστα σε ιδιωτική κλινική κοστίζει 2.500-5.000ευρώ), ο ΟΑΕΕ θα πληρώσει 352ε αν είναι επιτυχής ή 176 αν ειναι ενεπιτυχής;; :confused: χμμμ...Μάλιστα.

- " Όσον αφορά το κομμάτι της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, για να υπάρξει κάλυψη ο ΟΑΕΕ απαιτούσε με το παλαιό καθεστώς να έχεις συμπληρώσει 4 μήνες ασφάλισης (2 δίμηνα)" Α, και κάτι θυμόμουν οτι η ασφάλιση δεν "ισχύει" αμέσως... Μάλιστα.

 

Αν κατάλαβα, να μη περιμένω και πολλά. Ιδιως στη περίπτωσή μας που θα ειναι "προστατευόμενο" μέλος.

 

Φυσικά μόλις έρθουμε Ελλάδα θα περάσω από τον ΟΑΕΕ να ρωτήσω απο κοντά αλλά καλό ειναι να έχω μια ιδέα για να ειμαι προετοιμασμένος τι να ρωτήσω και πως να χειριστώ διαδικασίες.

 

Αν πάμε δηλαδή σε δημόσιο νοσοκομέιο, ίσως να καλύψουν κάτι; Η λόγω "προστατευόμενου" μέλους τίποτα πάλι; Υπάρχει κάποιο Δημόσιο με καλή Γυναικολογική Κλινική και σχετικά αξιοπρεπείς συνθήκες;

 

Ευχαριστώ θερμά και πάλι για τη διάθεση για βοήθεια

 

Δεν τίθεται θέμα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει έναν άνθρωπο, επιβάλλεται να το κάνει!!!

Και το θέμα του προστατευόμενου μέλους λύνεται αν πάρει άδεια παραμονής η σύζυγος, μπορείτε να της κολλήσετε ένσημα ΙΚΑ είτε εσείς ως εργοδότης είτε κάποιος τρίτος κατόπιν συμφωνίας. Μακάρι να είναι αυτή η μεγαλύτερη δυσκολία!!! Αν κολλήσετε σ'αυτό το ζήτημα, θα σας εξηγήσω αναλυτικά τι εννοώ.

Σε δημόσιο νοσοκομείο αξιολογούν τις περιπτώσεις και προχωρούν αναλόγως.

Η κοπέλα που ανέφερα νομίζω πήγε στο Αλεξάνδρα, θα το επιβεβαιώσω και θα σας ενημερώσω, πάντως το πρόβλημα το είχε ο σύζυγός της και της εγκρίθηκε κανονικά η διαδικασία (εγώ δεν το περίμενα!!!), θα μάθω αύριο αν καλύφθηκε εξ'ολοκλήρου από το ΙΚΑ.

Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να έχετε τα εξής για να ξεκινήσετε οτιδήποτε: ΑΦΜ και ΑΜΚΑ. Χωρίς αυτά δεν κάνετε πλέον τίποτα στην Ελλάδα!!!

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ninaki80, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τη γνώμη σου. Μάλλον θα παμε σε ιδιωτικη κλινική αρχικά και θα δούμε πως θα πάει η κατάσταση και τι πληροφορίες θα μαζευουμε ενώ θα είμαστε πια Ελλάδα.

 

@nat2308, ευχαριστώ και πάλι. Αυτο για τα ένσημα, ίσως να πρέπει να το ψάξω αλλα με φίλο μου σε σχετικά ανάλογη κατάσταση (μπλοκακι εκέινος, Ελληνίδα αλλά ανασφάλιστη σύζυγος) μου έιπε οτι το έψαξε και δεν συνέφερε. Θα τον ξαναρωτήσω όμως ή θα το ψάξω.

Στο Αλεξάνδρας βρεθήκαμε πριν καποια χρόνια σε μια επίσκεψή μας στην Ελλάδα και που επιασε μια ουρολοίμοξη τη γυναίκα μου και η αντιμετώπιση (αν και δεν έιχε κόσμο καθόλου) ήταν απαράδεκτη ενώ κανένας δε μιλούσε Αγγλικά όπως και δε κάναν διάγνωση. Μας έστειλαν Ευαγγελισμό, όπου παρ'ολο τις πολεμικές συνθήκες από κόσμο και γενικό χαμό (μιλαμε το 2007... προ κρίσης..) ο γιατρός, νεος, με αγγλικά του ήταν καταπληκτικός. Οπότε το Αλεξάνδρας, το ξέρουμε και οι 2 και εχουμε κακες εντυπώσεις. Τυχαίο ίσως.

Link to comment
Share on other sites

@ninaki80, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τη γνώμη σου. Μάλλον θα παμε σε ιδιωτικη κλινική αρχικά και θα δούμε πως θα πάει η κατάσταση και τι πληροφορίες θα μαζευουμε ενώ θα είμαστε πια Ελλάδα.

 

@nat2308, ευχαριστώ και πάλι. Αυτο για τα ένσημα, ίσως να πρέπει να το ψάξω αλλα με φίλο μου σε σχετικά ανάλογη κατάσταση (μπλοκακι εκέινος, Ελληνίδα αλλά ανασφάλιστη σύζυγος) μου έιπε οτι το έψαξε και δεν συνέφερε. Θα τον ξαναρωτήσω όμως ή θα το ψάξω.

Στο Αλεξάνδρας βρεθήκαμε πριν καποια χρόνια σε μια επίσκεψή μας στην Ελλάδα και που επιασε μια ουρολοίμοξη τη γυναίκα μου και η αντιμετώπιση (αν και δεν έιχε κόσμο καθόλου) ήταν απαράδεκτη ενώ κανένας δε μιλούσε Αγγλικά όπως και δε κάναν διάγνωση. Μας έστειλαν Ευαγγελισμό, όπου παρ'ολο τις πολεμικές συνθήκες από κόσμο και γενικό χαμό (μιλαμε το 2007... προ κρίσης..) ο γιατρός, νεος, με αγγλικά του ήταν καταπληκτικός. Οπότε το Αλεξάνδρας, το ξέρουμε και οι 2 και εχουμε κακες εντυπώσεις. Τυχαίο ίσως.

 

Το Αλεξάνδρας έχει τραγική φήμη, πας μόνο αν έχεις συμφωνήσει πρώτα με γιατρό (και το έχεις πληρώσει αδρά και μαύρα). Από δημόσια μαιευτήρια, το Έλενα είναι καλό, εγώ το προτίμησα από ιδιωτικό, και σαν γιατρούς και περιέργως και σαν δωμάτιο (αν προτίθεσαι να πληρώσεις τη διαφορά για να πας σε δίκλινο ή μονόκλινο, έχεις με πολύ λίγα χρήματα πολύ καλύτερο δωμάτιο από ο,τι σε πολύ ακριβά ιδιωτικά). Και αν και δεν χρειάστηκα εξωσωματικη, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το αντίστοιχο τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Το Αλεξάνδρα έχει βελτιωθεί αισθητά και πρακτικά με το Έλενα έχουν κοινή διοίκηση και θεωρούνται ως ένα νοσοκομείο. Εγώ γέννησα στο Έλενα και από το νοσοκομείο είμαι πολύ ευχαριστημένη, με τον γιατρό είχα θέματα, αλλά επειδή μιλάμε για εξωσωματική, παρέθεσα εμπειρία γνωστού μου ατόμου για το Αλεξάνδρα, η οποία ήταν πολύ καλή.

Και τα δύο νοσοκομεία έχουν τμήμα εξωσωματικής, από 'κει και πέρα θέλει αρκετό ψάξιμο.

Περαιτέρω υπάρχει και το Αρεταίειο, το οποίο έχει καλή φήμη.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το Αλεξάνδρα έχει βελτιωθεί αισθητά και πρακτικά με το Έλενα έχουν κοινή διοίκηση και θεωρούνται ως ένα νοσοκομείο. Εγώ γέννησα στο Έλενα και από το νοσοκομείο είμαι πολύ ευχαριστημένη, με τον γιατρό είχα θέματα, αλλά επειδή μιλάμε για εξωσωματική, παρέθεσα εμπειρία γνωστού μου ατόμου για το Αλεξάνδρα, η οποία ήταν πολύ καλή.

Και τα δύο νοσοκομεία έχουν τμήμα εξωσωματικής, από 'κει και πέρα θέλει αρκετό ψάξιμο.

Περαιτέρω υπάρχει και το Αρεταίειο, το οποίο έχει καλή φήμη.

 

Επιτυχιες υπαρχουν σε ολα τα κεντρα κ σε ολα τα νοσοκομεια ομως δυστυχως εξωσωματικη με εξωσωματικη διαφερει κ κυριως για πιο λογο γινεται η εξωσωματικη κ πια ειναι η ηλικια της γυναικας που την κανει. Οποτε μια επιτυχια σε μια κοπελα που ειναι 30 χρονων κ εχει ο αντρας απλα ενα μικρο προβλημα με το σπερμα πχ χαμηλη κινητικοτητα μια επιτυχια στην εξωσωματικη δεν λεει κατι αν ειναι καλο το νοσοκομειο ή το ιδιωτικο κεντρο που πας. Οποτε μην γνωριζοντας το προβλημα του θεματοθετη θα ελεγα απλα να ειναι προσεκτικος με το τι θα επιλεξει ολα τα κεντρα εχουν επιτυχιες δεν μπορεις ομως να κρινεις μονο απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

@ ΑγγεΚ, να είσαι καλά που μου το θύμισες. Οντως έχω ακούσει καλά λόγια και από ξάδερφό μου που η γυνάικα του γέννησε εκεί και θυμάμαι που πήγα και τα δωμάτια ήταν ωραιότατα.

@ nat2308, ευχαριστώ για τη πρόταση. Θα το ψάξω και για το Αρεταίειο. Να ρωτήσω κάτι σε προηγούμενο σχόλειό σου. Είχες πει :

 

"Όσον αφορά το κομμάτι της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, για να υπάρξει κάλυψη ο ΟΑΕΕ απαιτούσε με το παλαιό καθεστώς να έχεις συμπληρώσει 4 μήνες ασφάλισης (2 δίμηνα) και το ΙΚΑ αντίστοιχα 100 μέρες εργασίας το προηγούμενο έτος."

 

Αυτό σημαίνει οτι αν πχ. ασφαλιστέι 1/4/2017, αλλά εμείς ξεκινήσουμε την ίδια μέρα εξωσωματικές κλπ. Τότε, θα καταφέρουμε να καλύψουμε φάρμακα που θα πάρει μόνο από 1/8/2017 και μετά;

 

@ninaki80, πολύ σωστές παρατηρήσεις...

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις πληροφορίες και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ ΑγγεΚ, να είσαι καλά που μου το θύμισες. Οντως έχω ακούσει καλά λόγια και από ξάδερφό μου που η γυνάικα του γέννησε εκεί και θυμάμαι που πήγα και τα δωμάτια ήταν ωραιότατα.

@ nat2308, ευχαριστώ για τη πρόταση. Θα το ψάξω και για το Αρεταίειο. Να ρωτήσω κάτι σε προηγούμενο σχόλειό σου. Είχες πει :

 

"Όσον αφορά το κομμάτι της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, για να υπάρξει κάλυψη ο ΟΑΕΕ απαιτούσε με το παλαιό καθεστώς να έχεις συμπληρώσει 4 μήνες ασφάλισης (2 δίμηνα) και το ΙΚΑ αντίστοιχα 100 μέρες εργασίας το προηγούμενο έτος."

 

Αυτό σημαίνει οτι αν πχ. ασφαλιστέι 1/4/2017, αλλά εμείς ξεκινήσουμε την ίδια μέρα εξωσωματικές κλπ. Τότε, θα καταφέρουμε να καλύψουμε φάρμακα που θα πάρει μόνο από 1/8/2017 και μετά;

 

@ninaki80, πολύ σωστές παρατηρήσεις...

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις πληροφορίες και πάλι!

 

Λογικά ναι, αλλά επειδή είμαστε σε μεταβατική περίοδο λόγω ΕΦΚΑ, δεν υπάρχουν ακόμα επαρκείς διευκρινίσεις για τους νεοασφαλισμένους το 2017. Λογικά μέσα στον μήνα κάτι θα βγει.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

@ ΑγγεΚ, να είσαι καλά που μου το θύμισες. Οντως έχω ακούσει καλά λόγια και από ξάδερφό μου που η γυνάικα του γέννησε εκεί και θυμάμαι που πήγα και τα δωμάτια ήταν ωραιότατα.

@ nat2308, ευχαριστώ για τη πρόταση. Θα το ψάξω και για το Αρεταίειο. Να ρωτήσω κάτι σε προηγούμενο σχόλειό σου. Είχες πει :

 

"Όσον αφορά το κομμάτι της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, για να υπάρξει κάλυψη ο ΟΑΕΕ απαιτούσε με το παλαιό καθεστώς να έχεις συμπληρώσει 4 μήνες ασφάλισης (2 δίμηνα) και το ΙΚΑ αντίστοιχα 100 μέρες εργασίας το προηγούμενο έτος."

 

Αυτό σημαίνει οτι αν πχ. ασφαλιστέι 1/4/2017, αλλά εμείς ξεκινήσουμε την ίδια μέρα εξωσωματικές κλπ. Τότε, θα καταφέρουμε να καλύψουμε φάρμακα που θα πάρει μόνο από 1/8/2017 και μετά;

 

@ninaki80, πολύ σωστές παρατηρήσεις...

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις πληροφορίες και πάλι!

 

Τα φαρμακα της εξωσωματικης για να τα παρεις πρεπει πρωτα να περασεις απο επιτροπη κ μετα τα περνεις. Δεν γινετε δηλαδη οπως αλλα φαρμακα που τα περνεις απτο φαρμακειο κ αν θες τα γραφεις κ μετα. Τα φαρμακα της εξωσωματικης τα περνεις μονο με χαρτι απο την επιτροπη κ μονο απτο φαρμακειο του εοπυ αρα πρεπει να εισαι ηδη ασφαλισμενος καποιες μερες κ μετα να σου επιτρεψουν να περασεις επιτροπη. Τωρα δεν ξερω ποσο διαστημα πρεπει να εισαι ασφαλισμενος για να σου δικαιολογησουν εξετασεις κτλ μολις βγαλεις βιβλιαριο θα τα ρωτησεις ολα αυτα για να εισαι καλλημενος.

Link to comment
Share on other sites

ninaki & nat, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.Κατάλαβα...

Φανταστείτε στη χώρα που είμαστε, επίσκεψη σε γυναικολόγο (ιδιωτική κλινική) και υπέρηχος 5ευρώ σύνολο, απλά με τη δημόσια ασφάλιση...

Ελλάδα, φιλική τιμή 80... :shock:

 

Ψιλοάσχετη ερώτηση, αν κάνει ιδιωτική νοσοκομειακή ασφάλιση και μετά από πχ 1 μήνα θα ηθελε να κάνει κάποια επέμβαση πχ. αφάιρεση κυστών, οι ιδιωτικές ασφαλίσεις καλύπτουν τέτοιες επεμβάσεις ή μόνο έκτατα περιστατικά;

Link to comment
Share on other sites

ninaki & nat, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.Κατάλαβα...

Φανταστείτε στη χώρα που είμαστε, επίσκεψη σε γυναικολόγο (ιδιωτική κλινική) και υπέρηχος 5ευρώ σύνολο, απλά με τη δημόσια ασφάλιση...

Ελλάδα, φιλική τιμή 80... :shock:

 

Ψιλοάσχετη ερώτηση, αν κάνει ιδιωτική νοσοκομειακή ασφάλιση και μετά από πχ 1 μήνα θα ηθελε να κάνει κάποια επέμβαση πχ. αφάιρεση κυστών, οι ιδιωτικές ασφαλίσεις καλύπτουν τέτοιες επεμβάσεις ή μόνο έκτατα περιστατικά;

 

Ναι καλυπτουν επεμβασεις οι ιδιωτικες ασφαλειες. Βεβαια ειναι για καποια ποσα κ σε συγκεκριμενα νοσοκομεια που συνεργαζονται. Αλλα καλυπτουν κ επεμβασεις κ καποιες εξετασεις πρεπει να δεις κ το πακετο που θα κανεις βεβαια δεν ειναι παντου το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

ninaki & nat, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.Κατάλαβα...

Φανταστείτε στη χώρα που είμαστε, επίσκεψη σε γυναικολόγο (ιδιωτική κλινική) και υπέρηχος 5ευρώ σύνολο, απλά με τη δημόσια ασφάλιση...

Ελλάδα, φιλική τιμή 80... :shock:

 

Ψιλοάσχετη ερώτηση, αν κάνει ιδιωτική νοσοκομειακή ασφάλιση και μετά από πχ 1 μήνα θα ηθελε να κάνει κάποια επέμβαση πχ. αφάιρεση κυστών, οι ιδιωτικές ασφαλίσεις καλύπτουν τέτοιες επεμβάσεις ή μόνο έκτατα περιστατικά;

 

για να χρησιμοποιήσεις την ιδιωτική ασφάλεια, πρέπει να περάσουν 6 μήνες από την ημερομηνία του συμβολαίου!!!

επίσης πρόβλημα υγείας που μπορεί να θεωρηθεί προϋπάρχον, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα στο καλύψουν!

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ninaki80, ευχαριστώ, θα ρωτήσω ασφαλιστή.

nat2308... ωχ, θα είμαστε δηλαδη ανασφαλιστοί κανα 4μηνο δηλαδη (περίπου για ισχύ ασφάλισης από ΟΑΕΕ). Ευχαριστώ για τη πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...