Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γονείς δεν θέλουν να επιτρέψουν στα παιδιά προσφύγων/μεταναστών να πάνε σχολείο


Recommended Posts

παρακαλώ σχολιάστε

 

 

"Σε μια απόπειρα να πάρει απόσταση από τους συγκεκριμένους συλλόγους, η Ένωση Γονέων της ευρύτερης περιοχής του Ωραιοκάστρου εξηγεί σε ανακοίνωση που εξέδωσε μετά τον θόρυβο που έχει προκληθεί πως «οι αποφάσεις που πάρθηκαν δεσμεύουν μόνο τους ίδιους τους συλλόγους οι οποίες απλά γνωστοποιήθηκαν στον Πρόεδρο και στα μέλη του Δ.Σ. και δεν αποτελούν επίσημη και συνολική θέση της Ένωσης» και παραπέμπει σε μελλοντική γενική συνέλευση για την τελική της τοποθέτηση."

 

εδω υπαρχει και άλλο ρεπορταζ http://egoraio.blogspot.gr/2016/09/blog-post_13.html

 

Δήλωση έγινε και από τον κ.Φίλη

 

«Τα παιδιά αυτά είναι εμβολιασμένα, όπως και τα ελληνόπουλα και για όσες περιπτώσεις υπάρξει ανάγκη εμβολιασμού, επιλαμβάνεται η Πολιτεία», απαντά από πλευράς του ο υπουργός Παιδείας

 

Ο κ. Φίλης τοποθετήθηκε συνολικά για το ζήτημα που έχει προκύψει με την ακόλουθη δήλωση:

 

«H μεγάλη πλειοψηφία γονέων και εκπαιδευτικών έχουν αγκαλιάσει με αγάπη, κατανόηση και αλληλεγγύη του πρόσφυγες. Τέτοιες συμπεριφορές ορισμένων γονέων στο Ωραιόκαστρο είναι έξω από τα αισθήματα του ελληνικού λαού. Προφανώς οφείλονται σε παρεξηγήσεις ή, φοβούμαι, και σε προκαταλήψεις. Θέλουμε να επαναλάβουμε ότι η φιλοξενία των προσφύγων στη χώρα μας υπακούει στις Διεθνείς Συνθήκες και τους νόμους του κράτους. Αυτό σημαίνει ότι η ελληνική Πολιτεία έχει υποχρέωση να προσφέρει δυνατότητες εκπαίδευσης στα προσφυγόπουλα και πρώτα πρώτα εκμάθησης της ελληνικής γλώσσας, προκειμένου τα παιδιά αυτά, όσο ζήσουν στη χώρα μας, να μην γκετοποιηθούν, αλλά να έρθουν σε επικοινωνία και φιλία με τα ελληνόπουλα. Γιʼ αυτό, το υπουργείο Παιδείας έχει καταρτίσει πρόγραμμα τάξεων υποδοχής παιδιών προσφύγων τις απογευματινές ώρες, σε σχολικά κτίρια κοντά στους χώρους φιλοξενίας των προσφύγων».

 

 

Σύμφωνα όμως με τα λεγόμενα των σχολείων της περιοχής αυτή τη στιγμή δεν έχει εγγραφεί κανένα παιδί προσφύγων εξαιτίας μή ύπαρξης ίσως της διαδικασίας που θα επιτρέψει αυτό - δηλαδή να υπάρξει κάποιος να βοηθήσει τους γονείς/κηδεμόνες των παιδιών να γράψουν τα παιδιά τους. Να φερουν τα δικαιολογητικά, να ολοκληρώσουν τη διαδικασία κλπ.

 

against_rights.png

 

against_rights1.png

 

λινκ pdf των ανακοινωσεων

http://parents.org.gr/images/upload/against_rights_1.pdf

 

 

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 308
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαστε λαός μεταναστών. Δυσανασχετούμε όταν μας αντιμετωπίζουν ως ανεπιθύμητους/βρώμικους/κλέφτες/απατεώνες.

 

Είμαστε παιδιά προσφύγων. Γενιές ολόκληρες πάλεψαν να ορθοποδήσουν για να έχουμε εμείς ένα καλύτερο μέλλον σε σχέση με εκείνους.

 

 

Κι όμως φαίνεται πως ξεχνάμε....... Είναι θλιβερό. Γιατί ο λαός που ξεχνά, εξαναγκάζεται να ζήσει ΞΑΝΑ την ιστορία του!

 

Κρίμα τον πολιτισμό, τα φώτα και την παιδεία που υποτίθεται πως έχουμε ως λαός.... Τίποτα δεν έχουμε. ΕΙΧΑΜΕ ... κάποτε! Τώρα, δεν έχουμε τίποτα. Το δείχνουμε κάθε μέρα. Γιατί ο καλός άνθρωπος φαίνεται στα δύσκολα. Κι εδώ υπάρχουν άνθρωποι που δε θέλουν να χαλάσουν τη ζαχαρένια τους, ενώ οι δομές γύρω τους καταρρέουν. Έχουν την ψευδαίσθηση πως έχουν το δικαίωμα να τρώνε με χρυσά κουτάλια κι ας πεινάει ο άλλος.

 

Η ανισότητα θα φέρει πολλά προβλήματα!

 

Μόνο μεσα από την παιδεία θα εξομαλυνθούν οι διαφορές, θα γίνει ανάμειξη ιδεών, πολιτισμών, για να βγει κερδισμένος ο άνθρωπος.

 

 

Υ.Γ. Δεν έχουμε υποχρέωση επειδή το λένε πέντε χαρτιά και κάποιες υπογραφές. Έχουμε υποχρέωση απέναντι στον εαυτό μας, στον Άνθρωπο! Είναι θέμα τιμής και ήθους.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσουμε ότι άλλες χώρες που δεν έχουν τη δική μας κρίση, όπως η Βρετανία, έχουν ορίσει τον αριθμό που θα δεχτούν σε 20.000 σύνολο. Εμείς ΛΕΝΕ ότι έχουμε ήδη 20.000 μαθητές - χώρια οι υπόλοιποι και οφείλουμε αυτούς που είναι εδώ προς το παρόν, να τους προσφέρουμε μόρφωση κτλ. Σε αυτό το θέμα έχουμε ακούσει τεράστια ψέματα και δεν είναι κανείς σίγουρος για το πόσοι θα εμφανιστούν αύριο, τους οποιους οφείλουμε, γιατί άραγε, να τους υποδεχτούμε χωρίς προβληματισμό.

 

Εντάξει ρε παιδιά, δεν τους κάνουμε 500.000, 2 εκατομμύρια, όσους αποφασίσει να αφήσει ο Ερντογάν και να είμαστε ρατσιστές αν δεν τους εντάξουμε όλους χωρίς δεύτερη κουβέντα! Βλέπω το θέμα μπήκε κάτω από το Ρατσισμός.

 

Γιατί τότε δεν συνεννοήθηκαν όποιοι το σχεδίασαν αυτό με τους γονείς ώστε να πάνε σε ένα σχολείο τα παιδιά που θα ήταν πιο αποδεκτά; Γιατί μπήκαν σε διαδικασία να συμφωνήσουν με το Διευθυντή και μόνο, αφού αυτό που έκαναν ήταν τόσο ανώδυνο; Γιατί ξέρουν ότι δεν είναι ανώδυνο, απλά.

 

Είμαστε λαός μεταναστών, αλλά δεν απαιτήσαμε κιόλας πηγαίνοντας χωρίς τα διαβατήριά μας να μας δεχτεί κάποια χώρα που ήταν σε κρίση η ίδια, να μας μορφώσει και όλα τα συναφή που κάποιοι τα θεωρούν δεδομένα.

 

Το θέμα είχε διαρρεύσει και είχε συζητηθεί και εδώ και τότε κάποιοι μιλούσαν για παραπληροφόρηση και λαϊκισμό. Δηλαδή σαν να μην πίστευαν ότι θα γινόταν αυτό στα αλήθεια!

 

Εσάς σας φαίνονται όλοι αυτοί που περιφέρονται ότι είναι Σύριοι; Μάλλον όχι. Αλλά μην κάνουμε πολλές ερωτήσεις, θα μας πουν και ρατσιστές.

 

Το Brexit το έκαναν στη Βρετανία ορισμένοι που μέρος αυτών τους είπαν ρατσιστές και ίσως να είναι κάποιοι. Το μεγαλύτερο μέρος όμως είναι άνθρωποι που κυρίως κουράστηκαν να περιμένουν από τους φόρους τους να σωθεί ένα υπερβολικά μεγάλο μέρος τυχοδιωκτών του πλανήτη, που είχε βρει τρύπες να μπαίνει και να μην προσφέρει στη χώρα, μόνο να απομυζά, πλήττοντας και την αποτελεσματικότητα των σχολείων, μεταξύ άλλων. Αν τώρα επιλέγουμε να ακούμε ΜΟΝΟ αυτούς που πιστεύουν στις καλές νεράιδες και δεν τους νοιάζουν οι πολλές πολλές ερωτήσεις, θα τα ξαναζήσουμε όλα, ενώ βρισκόμαστε μέσα σε κρίση κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσουμε ότι άλλες χώρες που δεν έχουν τη δική μας κρίση, όπως η Βρετανία, έχουν ορίσει τον αριθμό που θα δεχτούν σε 20.000 σύνολο. Εμείς ΛΕΝΕ ότι έχουμε ήδη 20.000 μαθητές - χώρια οι υπόλοιποι και οφείλουμε αυτούς που είναι εδώ προς το παρόν, να τους προσφέρουμε μόρφωση κτλ. Σε αυτό το θέμα έχουμε ακούσει τεράστια ψέματα και δεν είναι κανείς σίγουρος για το πόσοι θα εμφανιστούν αύριο, τους οποιους οφείλουμε, γιατί άραγε, να τους υποδεχτούμε χωρίς προβληματισμό.

 

Εντάξει ρε παιδιά, δεν τους κάνουμε 500.000, 2 εκατομμύρια, όσους αποφασίσει να αφήσει ο Ερντογάν και να είμαστε ρατσιστές αν δεν τους εντάξουμε όλους χωρίς δεύτερη κουβέντα! Βλέπω το θέμα μπήκε κάτω από το Ρατσισμός.

 

Γιατί τότε δεν συνεννοήθηκαν όποιοι το σχεδίασαν αυτό με τους γονείς ώστε να πάνε σε ένα σχολείο τα παιδιά που θα ήταν πιο αποδεκτά; Γιατί μπήκαν σε διαδικασία να συμφωνήσουν με το Διευθυντή και μόνο, αφού αυτό που έκαναν ήταν τόσο ανώδυνο; Γιατί ξέρουν ότι δεν είναι ανώδυνο, απλά.

 

Είμαστε λαός μεταναστών, αλλά δεν απαιτήσαμε κιόλας πηγαίνοντας χωρίς τα διαβατήριά μας να μας δεχτεί κάποια χώρα που ήταν σε κρίση η ίδια, να μας μορφώσει και όλα τα συναφή που κάποιοι τα θεωρούν δεδομένα.

 

Το θέμα είχε διαρρεύσει και είχε συζητηθεί και εδώ και τότε κάποιοι μιλούσαν για παραπληροφόρηση και λαϊκισμό. Δηλαδή σαν να μην πίστευαν ότι θα γινόταν αυτό στα αλήθεια!

 

Εσάς σας φαίνονται όλοι αυτοί που περιφέρονται ότι είναι Σύριοι; Μάλλον όχι. Αλλά μην κάνουμε πολλές ερωτήσεις, θα μας πουν και ρατσιστές.

 

Το Brexit το έκαναν στη Βρετανία ορισμένοι που μέρος αυτών τους είπαν ρατσιστές και ίσως να είναι κάποιοι. Το μεγαλύτερο μέρος όμως είναι άνθρωποι που κυρίως κουράστηκαν να περιμένουν από τους φόρους τους να σωθεί ένα υπερβολικά μεγάλο μέρος τυχοδιωκτών του πλανήτη, που είχε βρει τρύπες να μπαίνει και να μην προσφέρει στη χώρα, μόνο να απομυζά, πλήττοντας και την αποτελεσματικότητα των σχολείων, μεταξύ άλλων. Αν τώρα επιλέγουμε να ακούμε ΜΟΝΟ αυτούς που πιστεύουν στις καλές νεράιδες και δεν τους νοιάζουν οι πολλές πολλές ερωτήσεις, θα τα ξαναζήσουμε όλα, ενώ βρισκόμαστε μέσα σε κρίση κιόλας.

Συμφωνώ απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα...να κάνω μια ερώτηση?

τα προσφυγόπουλα θα παρακολουθούν μαθήματα μαζί με τα ελληνόπουλα ή θα είναι σε διαφορετικές τάξεις? κάτι πήρε το αυτί μου ότι θα παρακολουθούν απογευματινά μαθήματα. ισχύει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα...να κάνω μια ερώτηση?

τα προσφυγόπουλα θα παρακολουθούν μαθήματα μαζί με τα ελληνόπουλα ή θα είναι σε διαφορετικές τάξεις? κάτι πήρε το αυτί μου ότι θα παρακολουθούν απογευματινά μαθήματα. ισχύει?

Ισχύει. Έχουν πει για 14-18.00.

Link to comment
Share on other sites

«Τα παιδιά αυτά είναι εμβολιασμένα, όπως και τα ελληνόπουλα και για όσες περιπτώσεις υπάρξει ανάγκη εμβολιασμού, επιλαμβάνεται η Πολιτεία», απαντά από πλευράς του ο υπουργός Παιδείας

 

αυτό μόνο εγώ θα μπορούσα να το γράψω!! :confused::confused::confused::confused:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα είπε όλα η AthinaP.

 

Θα μπουν σε απογευματινά τμήματα - φέτος.

 

Απο του χρόνου, θα είναι στα πρωινά, εδώ θα είμαστε και να μου το θυμηθείτε. Ειλικρινά, υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι μπορεί ένα παιδί να διδαχθεί μέσα σε μια σχολική χρονιά τα ελληνικά σε τέτοιο επίπεδο, που μπορέσει να παρακολουθήσει ελληνικό σχολείο τις επόμενες; Ετοιμαστείτε για μια δεύτερη γύρα από τα ίδια - και χειρότερα - με το αλαλούμ που επικρατούσε στα σχολεία τη δεκαετία του '90, λόγω των παιδιών των Αλβανών, που δεν ήξεραν ούτε λέξη ελληνικά κι όμως μπήκαν εντελώς απροετοίμαστα στις σχολικές αίθουσες, με τα γνωστά αποτελέσματα.

 

Το θέμα ανοίχτηκε από τη διαχείριση στην ενότητα Ρατσισμός, αλλά αδιαφορώ παγερά αν θα χαρακτηριστώ ρατσίστρια για την άποψή μου. Σε κάθε περίπτωση, το προτιμώ από το αιθεροβάμων.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ανοίχτηκε από τη διαχείριση στην ενότητα Ρατσισμός, αλλά αδιαφορώ παγερά αν θα χαρακτηριστώ ρατσίστρια για την άποψή μου. Σε κάθε περίπτωση, το προτιμώ από το αιθεροβάμων.

 

Όταν κάποιοι λένε σε 5 γραμμές στην κυριολεξία όχι στους πρόσφυγες αλλιώς θα κάνουμε κατάληψη, αν δεν είναι ρατσιστικό, τι ακριβώς είναι; Τυχόν πρακτικά προβλήματα, θα μπορούσαν να συζητηθούν. Ένα ξερό όχι δεν αφήνει περιθώρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα είπε όλα η AthinaP.

 

Θα μπουν σε απογευματινά τμήματα - φέτος.

 

Απο του χρόνου, θα είναι στα πρωινά, εδώ θα είμαστε και να μου το θυμηθείτε. Ειλικρινά, υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι μπορεί ένα παιδί να διδαχθεί μέσα σε μια σχολική χρονιά τα ελληνικά σε τέτοιο επίπεδο, που μπορέσει να παρακολουθήσει ελληνικό σχολείο τις επόμενες; Ετοιμαστείτε για μια δεύτερη γύρα από τα ίδια - και χειρότερα - με το αλαλούμ που επικρατούσε στα σχολεία τη δεκαετία του '90, λόγω των παιδιών των Αλβανών, που δεν ήξεραν ούτε λέξη ελληνικά κι όμως μπήκαν εντελώς απροετοίμαστα στις σχολικές αίθουσες, με τα γνωστά αποτελέσματα.

 

Το θέμα ανοίχτηκε από τη διαχείριση στην ενότητα Ρατσισμός, αλλά αδιαφορώ παγερά αν θα χαρακτηριστώ ρατσίστρια για την άποψή μου. Σε κάθε περίπτωση, το προτιμώ από το αιθεροβάμων.

 

Συμφωνούμε απόλυτα.. δυστυχώς η λέξη "ρατσισμός" πλέον είναι μία καραμέλα που την χρησιμοποιούν όπου και όπως μας βολεύει...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα είπε όλα η AthinaP.

 

Θα μπουν σε απογευματινά τμήματα - φέτος.

 

Απο του χρόνου, θα είναι στα πρωινά, εδώ θα είμαστε και να μου το θυμηθείτε. Ειλικρινά, υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι μπορεί ένα παιδί να διδαχθεί μέσα σε μια σχολική χρονιά τα ελληνικά σε τέτοιο επίπεδο, που μπορέσει να παρακολουθήσει ελληνικό σχολείο τις επόμενες; Ετοιμαστείτε για μια δεύτερη γύρα από τα ίδια - και χειρότερα - με το αλαλούμ που επικρατούσε στα σχολεία τη δεκαετία του '90, λόγω των παιδιών των Αλβανών, που δεν ήξεραν ούτε λέξη ελληνικά κι όμως μπήκαν εντελώς απροετοίμαστα στις σχολικές αίθουσες, με τα γνωστά αποτελέσματα.

 

Το θέμα ανοίχτηκε από τη διαχείριση στην ενότητα Ρατσισμός, αλλά αδιαφορώ παγερά αν θα χαρακτηριστώ ρατσίστρια για την άποψή μου. Σε κάθε περίπτωση, το προτιμώ από το αιθεροβάμων.

Αν διάβασα καλά σε κάποιο άρθρο, τα ελληνικά θα διδάσκονται ως "ξένη γλώσσα"...

 

Για να έχει νόημα η όποια συζήτηση θα πρέπει να μας πουν πολύ συγκεκριμένα τι σκοπεύουν να κάνουν με αυτά τα παιδιά όχι μόνο φέτος αλλά και μακροπρόθεσμα (χλωμό).

Κι επίσης έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Το ανοικτό μυαλό που ζητάμε να έχουν άλλοι, θα πρέπει να το διαθέτουμε κι εμείς έτσι δεν είναι?

Επεξεργάστηκαν by poulxeria
ορθογραφικό
Link to comment
Share on other sites

Η μόρφωση είναι ανθρώπινο δικαιωμα, ενα ύψιστο αγαθό που δεν μπορει να στερείται απο κανεναν ανθρωπο. Με το να αρνηθείς το σχολειο και την παιδεία σε ενα παιδι πρόσφυγα η μετανάστη κανεις ρατσιστή και τον μεν Έλληνα μαθητή και τον δε μετανάστη που του αρνήθηκε ενα τετοιο αγαθό.

ΟΜΩΣ.... αλλα.... Η ένταξη δεν γινεται με το καλημερα η ετσι απλα οπως σε καθε σοβαρη χωρα βλέπε Σουηδία πχ εχουν ολους τους προσφυγες Σύριους και μεταναστες σε απογευματινά τμήματα παιδικά και ενηλίκων και μαθαίνουν την Σουηδική γλωσσα ενω τα πρωινα μπορουν να εργαζονται (στην Ελλαδα η λεξη εργασια ειναι σχεδον ανέκδοτο αλλα τελος παντων) αυτο εχει αποτελεσμα την ένταξη των προσφύγων και μεταναστών στην πολιτεία μαθαίνουν τον πολιτισμό και τα ήθη της χώρας που μενουν και εντάσσονται κανονικοτατα. Η διαρκεια ειναι ενα έτος. Μετα τα παιδια πανε σε κανονικα σχολεια ετοιμα πλεον και οι γονεις εργαζονται κανονικα.

Αυτο κανει μια σοβαρη χωρα.

Μην βαζουμε τα ξερα μαζι με τα χλωρά ειναι κριμα για αυτα τα παιδια. Και αυτα παιδια ειναι που εφυγαν απο πολεμο η απο άθλια οικονομικη κατασταση πχ στο Πακισταν η την Αφρική.

Βιαστές κλέφτες και δεν ξερω τι θα γινουν αν δεν μορφωθούν το πιθανότερο...οχι το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Απο του χρόνου, θα είναι στα πρωινά, εδώ θα είμαστε και να μου το θυμηθείτε. Ειλικρινά, υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι μπορεί ένα παιδί να διδαχθεί μέσα σε μια σχολική χρονιά τα ελληνικά σε τέτοιο επίπεδο, που μπορέσει να παρακολουθήσει ελληνικό σχολείο τις επόμενες;

 

Επειδή τυχαίνει και έχω στην οικογένεια μου πολλούς εκπαιδευτικούς, που έζησαν τα δημοτικά του '90 από πρώτο χέρι, σε περιοχές με 80% μεταναστάκια, σε διαβεβαιώνω ότι λίγοι μήνες είναι αρκετοί για να μπορεί ένα παιδί να παρακολουθήσει κανονικά την επόμενη χρονιά την τάξη που πρέπει.

 

Ετοιμαστείτε για μια δεύτερη γύρα από τα ίδια - και χειρότερα - με το αλαλούμ που επικρατούσε στα σχολεία τη δεκαετία του '90, λόγω των παιδιών των Αλβανών, που δεν ήξεραν ούτε λέξη ελληνικά κι όμως μπήκαν εντελώς απροετοίμαστα στις σχολικές αίθουσες, με τα γνωστά αποτελέσματα.

 

Δεν ήταν μόνο παιδιά Αλβανών το 90 αλλά και Ρωσάκια (ειδικά στην βόρεια Ελλάδα) που δεν ήξεραν λέξη. Λόγω ηλικίας τα θυμάμαι πολύ καλά. Ποια είναι τα γνωστά αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσουμε ότι άλλες χώρες που δεν έχουν τη δική μας κρίση, όπως η Βρετανία, έχουν ορίσει τον αριθμό που θα δεχτούν σε 20.000 σύνολο. Εμείς ΛΕΝΕ ότι έχουμε ήδη 20.000 μαθητές - χώρια οι υπόλοιποι και οφείλουμε αυτούς που είναι εδώ προς το παρόν, να τους προσφέρουμε μόρφωση κτλ. Σε αυτό το θέμα έχουμε ακούσει τεράστια ψέματα και δεν είναι κανείς σίγουρος για το πόσοι θα εμφανιστούν αύριο, τους οποιους οφείλουμε, γιατί άραγε, να τους υποδεχτούμε χωρίς προβληματισμό.

 

Εντάξει ρε παιδιά, δεν τους κάνουμε 500.000, 2 εκατομμύρια, όσους αποφασίσει να αφήσει ο Ερντογάν και να είμαστε ρατσιστές αν δεν τους εντάξουμε όλους χωρίς δεύτερη κουβέντα! Βλέπω το θέμα μπήκε κάτω από το Ρατσισμός.

 

Γιατί τότε δεν συνεννοήθηκαν όποιοι το σχεδίασαν αυτό με τους γονείς ώστε να πάνε σε ένα σχολείο τα παιδιά που θα ήταν πιο αποδεκτά; Γιατί μπήκαν σε διαδικασία να συμφωνήσουν με το Διευθυντή και μόνο, αφού αυτό που έκαναν ήταν τόσο ανώδυνο; Γιατί ξέρουν ότι δεν είναι ανώδυνο, απλά.

 

Είμαστε λαός μεταναστών, αλλά δεν απαιτήσαμε κιόλας πηγαίνοντας χωρίς τα διαβατήριά μας να μας δεχτεί κάποια χώρα που ήταν σε κρίση η ίδια, να μας μορφώσει και όλα τα συναφή που κάποιοι τα θεωρούν δεδομένα.

 

Το θέμα είχε διαρρεύσει και είχε συζητηθεί και εδώ και τότε κάποιοι μιλούσαν για παραπληροφόρηση και λαϊκισμό. Δηλαδή σαν να μην πίστευαν ότι θα γινόταν αυτό στα αλήθεια!

 

Εσάς σας φαίνονται όλοι αυτοί που περιφέρονται ότι είναι Σύριοι; Μάλλον όχι. Αλλά μην κάνουμε πολλές ερωτήσεις, θα μας πουν και ρατσιστές.

 

Το Brexit το έκαναν στη Βρετανία ορισμένοι που μέρος αυτών τους είπαν ρατσιστές και ίσως να είναι κάποιοι. Το μεγαλύτερο μέρος όμως είναι άνθρωποι που κυρίως κουράστηκαν να περιμένουν από τους φόρους τους να σωθεί ένα υπερβολικά μεγάλο μέρος τυχοδιωκτών του πλανήτη, που είχε βρει τρύπες να μπαίνει και να μην προσφέρει στη χώρα, μόνο να απομυζά, πλήττοντας και την αποτελεσματικότητα των σχολείων, μεταξύ άλλων. Αν τώρα επιλέγουμε να ακούμε ΜΟΝΟ αυτούς που πιστεύουν στις καλές νεράιδες και δεν τους νοιάζουν οι πολλές πολλές ερωτήσεις, θα τα ξαναζήσουμε όλα, ενώ βρισκόμαστε μέσα σε κρίση κιόλας.

 

Να μπω κ εγώ για να συμφωνήσω με την AthinaP.

 

Να προσθέσω (από προσωπική πείρα) ότι δεν είναι όλα εμβολιασμένα.

Και να ρωτήσω αν στα πρωτάκια φέτος στο Δημοτικό, έδωσαν έγγραφο που αναφέρονται τα εμβόλια (μας το έδωσαν στο νήπιο). Άντε κ να έδωσαν, άντε κ κάποιο να μην έχει κάνει το τάδε κ το τάδε εμβόλιο. Τι γίνεται ? ο δάσκαλος εννοείται ότι θα το έχει με το δικό μου το εμβολιασμένο, έτσι δεν είναι???

Και γιατί είναι κακό να θέλω εγώ το παιδί μου να έρχεται σε επαφή με παιδιά παρόμοιου (αν όχι ιδίου) βιωτικού επιπέδου ? (+ ενδεχομένως κ πνευματικού - κοινωνικού - οικονομικού?). Δηλαδή είμαι ρατσίστρια με αυτή μου την δήλωση ???

 

Σαφώς κ το "ΟΧΙ" στα παιδιά προσφύγων είναι ΑΔΙΚΟ. Το πιστεύω αυτό. Παιδάκια είναι κ αυτά. Αλλά με τις σωστές υποδομές, που η χώρα μας στερείται.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μπω κ εγώ για να συμφωνήσω με την AthinaP.

 

Να προσθέσω (από προσωπική πείρα) ότι δεν είναι όλα εμβολιασμένα.

Και να ρωτήσω αν στα πρωτάκια φέτος στο Δημοτικό, έδωσαν έγγραφο που αναφέρονται τα εμβόλια (μας το έδωσαν στο νήπιο). Άντε κ να έδωσαν, άντε κ κάποιο να μην έχει κάνει το τάδε κ το τάδε εμβόλιο. Τι γίνεται ? ο δάσκαλος εννοείται ότι θα το έχει με το δικό μου το εμβολιασμένο, έτσι δεν είναι???

Και γιατί είναι κακό να θέλω εγώ το παιδί μου να έρχεται σε επαφή με παιδιά παρόμοιου (αν όχι ιδίου) βιωτικού επιπέδου ? (+ ενδεχομένως κ πνευματικού - κοινωνικού - οικονομικού?). Δηλαδή είμαι ρατσίστρια με αυτή μου την δήλωση ???

 

Σαφώς κ το "ΟΧΙ" στα παιδιά προσφύγων είναι ΑΔΙΚΟ. Το πιστεύω αυτό. Παιδάκια είναι κ αυτά. Αλλά με τις σωστές υποδομές, που η χώρα μας στερείται.......

 

Annoulen ξέρει πόσα ελληνόπουλα στερούνται στις μέρες μας το βιοτικό επίπεδο το δικό σου/μου που αναφέρεις? Πολλά :-( θα έκανες την ίδια δήλωση και σε αυτά ή όχι? Για να σταματήσουμε να αναρωτιόμαστε αν έχει μπει στην σωστή ενότητα:confused:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω (από προσωπική πείρα) ότι δεν είναι όλα εμβολιασμένα.

 

Επίσης όλο και περισσότερα Ελληνάκια δεν είναι εμβολιασμένα. Μια γύρα σε φόρουμ και άλλα γκρουπ να κάνετε, να δείτε πόσες μανάδες ψάχνουν για πλαστές βεβαιώσεις από γιατρούς, ότι έκαναν εμβόλια στα παιδιά για να εγγράψουν στις σχολικές μονάδες. Αυτά πως τα θα τα ξεχωρίσετε;

 

Επίσης πως ακριβώς θα εξασφαλίσετε ότι όλα τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης/σχολείου είναι παρόμοιου βιωτικού επιπέδου με το δικό σας; Πως ακριβώς μετράτε το κοινωνικό επίπεδο; Βάσει ποιων κριτηρίων; Και αν ένα παιδάκι πχ φτωχύνει τι ακριβώς προτείνετε; Να αλλάζει σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί είναι κακό να θέλω εγώ το παιδί μου να έρχεται σε επαφή με παιδιά παρόμοιου (αν όχι ιδίου) βιωτικού επιπέδου ? (+ ενδεχομένως κ πνευματικού - κοινωνικού - οικονομικού?). Δηλαδή είμαι ρατσίστρια με αυτή μου την δήλωση ???

 

 

χμμμμμμμ, ναι!

Δηλαδή δεν ξέρω τι είσαι, γιατί δεν σε γνωρίζω, αλλά αυτός είναι ο ορισμός του ρατσισμού (με κάποια συμπληρώματα βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όλο και περισσότερα Ελληνάκια δεν είναι εμβολιασμένα. Μια γύρα σε φόρουμ και άλλα γκρουπ να κάνετε, να δείτε πόσες μανάδες ψάχνουν για πλαστές βεβαιώσεις από γιατρούς, ότι έκαναν εμβόλια στα παιδιά για να εγγράψουν στις σχολικές μονάδες. Αυτά πως τα θα τα ξεχωρίσετε;

 

Επίσης πως ακριβώς θα εξασφαλίσετε ότι όλα τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης/σχολείου είναι παρόμοιου βιωτικού επιπέδου με το δικό σας; Πως ακριβώς μετράτε το κοινωνικό επίπεδο; Βάσει ποιων κριτηρίων; Και αν ένα παιδάκι πχ φτωχύνει τι ακριβώς προτείνετε; Να αλλάζει σχολείο;

 

 

 

Αυτό θα έγραφα... Δεν τα εμβολιάζουν από άποψη και τα στέλνουν με ψεύτικα χαρτιά στα σχολεία. Εκεί γιατί δεν διαμαρτύρεται κανείς;

 

Όταν το παιδί μας δεν θέλουμε να έρχεται σε επαφή με άλλα παιδιά που δεν έχουν το ίδιο μορφωτικό-κοινωνικό-οικονομικό-βιοτικό επίπεδο κτλ, μάλλον ρατσιστικό-ελιτιστικό μου ακούγεται... (συμφωνώ vtgian γι΄αυτό σε έκανα quote)

Link to comment
Share on other sites

Τα είπε όλα η AthinaP.

 

Θα μπουν σε απογευματινά τμήματα - φέτος.

 

Απο του χρόνου, θα είναι στα πρωινά, εδώ θα είμαστε και να μου το θυμηθείτε. Ειλικρινά, υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι μπορεί ένα παιδί να διδαχθεί μέσα σε μια σχολική χρονιά τα ελληνικά σε τέτοιο επίπεδο, που μπορέσει να παρακολουθήσει ελληνικό σχολείο τις επόμενες; Ετοιμαστείτε για μια δεύτερη γύρα από τα ίδια - και χειρότερα - με το αλαλούμ που επικρατούσε στα σχολεία τη δεκαετία του '90, λόγω των παιδιών των Αλβανών, που δεν ήξεραν ούτε λέξη ελληνικά κι όμως μπήκαν εντελώς απροετοίμαστα στις σχολικές αίθουσες, με τα γνωστά αποτελέσματα.

 

Το θέμα ανοίχτηκε από τη διαχείριση στην ενότητα Ρατσισμός, αλλά αδιαφορώ παγερά αν θα χαρακτηριστώ ρατσίστρια για την άποψή μου. Σε κάθε περίπτωση, το προτιμώ από το αιθεροβάμων.

Oταν πηγαμε στην Αμερικη η κορη μου ηταν 7 χρονων. Πηγε σε Αμερικανικο σχολειο δευτερα δημοτικου ενω παραλληλα την ειχα σε δυο ακομη τμηματα. Η αληθεια ειναι οτι ειχε παει μια χρονια αγγλικα στην Ελλαδα.. ξερετε.. τα τυπικα αγγλικα ;) . ΜΕχρι τα Χριστουγεννα δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα και την επομενη χρονια οχι μονο δεν πηγε παραλληλα στα ειδικα τμηματα αλλα ηταν μια απο τις καλυτερες μαθητριες ολου του σχολειου.

Η αληθεια ειναι οτι χρειαζονται πραγματα για να ενταχθουν αυτα παιδια. Να τρεχουν παραλληλα ειδικα τμηματα. Τιποτα δεν ειναι αδυνατο αρκει να υπαρχει σχεδιασμος και θεληση.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί είναι κακό να θέλω εγώ το παιδί μου να έρχεται σε επαφή με παιδιά παρόμοιου (αν όχι ιδίου) βιωτικού επιπέδου ? (+ ενδεχομένως κ πνευματικού - κοινωνικού - οικονομικού?). Δηλαδή είμαι ρατσίστρια με αυτή μου την δήλωση ???

 

 

Καλά, αυτό το σκέφτηκες πριν το γράψεις; (!!!) Αλήθεια το εννοείς;

 

Καλό είναι πιστεύω, ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ ή όχι με τα μέτρα που έχουν ληφθεί, το δικό σου και το δικό μου παιδί να αρχίσουν να βλέπουν και πέρα από τη μύτη τους. Μόνο καλό θα τους κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ καθόλου με το συγκεκριμένο.

Ρεαλιστικά όμως, το θεωρείς πιθανό?

Για τον σχεδιασμο οχι,δεν το θεωρω ρεαλιστικο. Αλλα το να μαθει ενα παιδι την γλωσσα μιας καινουργιας χωρας και να προχωρησει κανονικα στο σχολειο,ναι το θεωρω ρεαλιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Για τον σχεδιασμο οχι,δεν το θεωρω ρεαλιστικο. Αλλα το να μαθει ενα παιδι την γλωσσα μιας καινουργιας χωρας και να προχωρησει κανονικα στο σχολειο,ναι το θεωρω ρεαλιστικο.

 

Είναι ρεαλιστικό.

Τόσο η μητέρα μου, όσο και η αδελφή μου είχαν ουκ ολίγες φορές να αντιμετωπίσουν στην τάξη τους παιδάκια που μόλις είχαν ερθει και δεν ήξεραν κυριολεκτικά ούτε λέξη Ελληνικά. Παιδάκια από 1η μέχρι και 6η δημοτικού. Όμως στο τέλος της χρονιάς, μιλούσαν και έγραφαν σε πολύ καλό επίπεδο. Ήθελε βέβαια και προσωπική προσπάθεια από τον δάσκαλο. Πχ η μαμά μου θυμάμαι ότι δεν τα άφηνε να μιλάνε την μητρική τους καθόλου στο σχολείο και στα διαλλείματα φρόντιζε να είναι ήταν πάντα μαζί με Ελληνάκια ώστε να μαθαίνουν μέσα από το παιχνίδι. Δεν τα άφηνε ποτέ μόνα με ομοεθνείς. Σωστό, λάθος δεν ξέρω, πάντως απέδιδε.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς στο σχολείο μας είχαμε παιδάκι που δεν ήξερε λέξη ελληνικά. Προς το τέλος της χρονιάς είχε κάνει πολύ μεγάλη πρόοδο. Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν κράτησε την τάξη πίσω, ούτε και εμπόδισε-επηρέασε σε κάτι τα υπόλοιπα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...