Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΗ ΦΩΛΙΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζει κάποια μανούλα τον βρεφονηπιακό σταθμό "ΠΑΙΔΙΚΗ ΦΩΛΙΑ" στην Ηλιούπολη - Αργυρούπολη.

Σκέφτομαι να πάω εκεί τον μικρούλη μου απο Σεπτέμβρη.

μου φάνηκε καλός αλλά δεν έχω απο κάποιον συστάσεις?

Μήπως γνωρίζετε?

ευχαριστώωωω!!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!! Και εγώ έχω γράψει το παιδί μου σε αυτόν το σταθμό στην Ηλιούπολη και θα τον ξεκινήσω μόλις ανοίξουν. Μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση οι εγκαταστάσεις του!!! Ολοκαίνουργιες και πεντακάθαρες!!!! Εύχομαι να τον προσέχουν και το παιδί μου να είναι χαρούμενο....τι να πω... Πάντως, έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια. Το μόνο που δε μου αρέσει και με προβληματίζει, είναι ότι δεν επιτρέπουν να πας και να δεις το παιδί σου, αν θελήσεις κάποια στιγμή. Φαντάζομαι, για να μη ζηλέψουν και τα άλλα παιδάκια... Ποιος ξέρει;; Θα το ρωτήσω αυτό πάντως. Ξέρω ότι δε σε βοήθησα, απλά καταλαβαίνω την αγωνία σου. Την έχω και εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ sandy...

Φυσικά με βοήθησες, γιατί εγώ δεν έχω ακούσει τίποτα, οπότε αφού έχεις ακούσεις καλά σχόλια βοηθάει λίγο...είδωμεν....κι εμένα καλός μου φάνηκε πάντως...αυτό που δεν μπορείς να πας να τα δεις δεν το ήξερα...φαντάζομαι πως είναι για να μην αναστατώνονται τα ίδια...λογικά αν πας να το δεις θα θέλει να έρθει μαζί σου....πόσο είναι το μπουμπούκι σου? εννοώ είστε για βρεφικό? εμένα 18 μηνών...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!!!! Μην καταλάβω μόνο ότι δεν προσέχουν αρκετά το μωρό μου....δεν μπορεί και να μιλήσει ακόμα!!! :mad::x:x

Αν και απ' ότι κατάλαβα, είναι σωστοί απέναντι στα παιδάκια. Δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μαύρο φίδι που τους έφαγε...αν και δε νομίζω...είναι 27 χρόνια παιδικός σταθμός....και η εντύπωσή μου επειδή μίλησα με την ιδιοκτήτρια, είναι οτι προσέχουν τα μωράκια....και εύχομαι...εγώ περιμένω τα αποτελέσματα του εσπα (ελπίζω να πάρουμε το voucher)...οπότε αν μας πάρουν θα είμαστε μαζί εφόσον είναι βρεφάκια...στης Ηλιούπολης δεν θα τον πας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας!

 

κι εγω θα στειλω την κορη μου 3μισι ετων στη παιδικη φωλια ηλιουπολης! πολυ καλες τιμες (δε παω μεσω εσπα), θετικη εντυπωση η διευθυντρια και ωραιοι καθαροι χωροι.αλλα αγχωνομαι λογω του οτι δεν αφηνουν να βλεπουμε τα παιδια εν ωρα λειτουργιας ! κι εχω κι ενα γιο 2 ετων που θα ηθελα να τον στειλω αλλα φοβαμαι να τον στειλω κι εγω επειδη ειναι μικρος ακομα. οποτε κοριτσια να κρατησω επικοινωνια μαζι σας να μου λετε εντυπωσεις απο τα παιδακια σας? αν πηγαινουν και δειχνουν χαρουμενα...? και οποια μανουλα εχει ηδη στειλει εκει τα παιδια της σας παρακαλω στειλτε μας μηνυμα :D

Link to comment
Share on other sites

ωραια χαιρομαι!

 

εμενα ο γιος μου ειναι 26 μηνων και ισως απο οκτωβρη να τον ξεκινησω κι αυτον. δενε ργαζομαι και διαλεξα να τα πηγαινω στο προγραμμα εως τις 1μισι που εχει με 200 ευρω το μηνα (ανευ σχολικου ). η κορη μου θα ξεκινησει απο τελη αυγουστου καπου, ο μικρος θα το σκεφτω μετα τον οκρωβρη γιατι δενε ιναι και σουπερ θετικος στο να παει σχολειο (προσπαθησα πριν κανα διμηνο σε ενα αλλο παιδικο σταθμο που ξεκινησε και η κορη μου αλλα αυτος ... με τιποτα δεν ηθελε). οποτε μιλαμε μετα απο κανα μηνα και ανταλλασουμε εντυπωσεις. εως τοτε καλο υπολοιπο καλοκαιριου να χουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας και παλι.

 

ξεκινησαμε στη παιδικη φωλια δευτερα 29/8... τα παιδια επρεπε να διαχωριστουν το καθενα σε αλλο τμημα λογω των ηλικιων τους... ο μικρος που ειναι 26 μηνων πηγε στο 1ο οροφο. η μεγαλη 3,5 ετων στο ισογειο. μειναμε εως τη πεμπτη 1/9 δηλ μολις 4 μερες...

στο ισογειο η κορη μου ειχε μια πολυ καλη δασκαλα, επικοινωνιακη, καλη επαφη με τα παιδια (μεσα απο κατι χαραμαδες που εχουν τα παραθυρα κατι μπορουσα να δω εκει). Και περγαγε καλα η μικρη, ειχαμε δηλ ευκολη προσαρμογη. ΑΛΛΑ σε μια αιθουσα μεγαλη συνωστιζονται τρια τμηματα με τρεις δασκαλες !! (γυρω στα 30 παιδακια!) = συνωστισμος-μαζοποιηση. Επισης κακη εντυπωση μου εκανε το οτι στη αυλη που προαυλιζονται τα παιδια εχουν παιχνιδια χαλασμενα (για μενα αυτο ειναι ενδειξη προχειροτητας).

στον 1ο οροφο εχουν τις ηλικιες 2-3 ετων... εκει πηγε ο μικρος μου... και ηδη απο τη δευτερα μερα παρελαβα το παιδι μου ξεκορακιασμενο (δηλ δεν του ειχαν δωσει πιθανοτατα καθολου νερο) και αλλαγμενο το σορτσ του γιατι ειχαν προφανως ξεχασει να τον αλλαξουν και εντελει φουλαρε η πανα του και του βγηκαν τα πιπι εξω!! Αυτα εγιναν την τεταρτη 31/8 (δευτερα και τριτη τα πηγα για 2 ωρες μονο, τεταρτη μειναν 4 ωρες). Αποκορυφωμα την πεμπτη: εξω και απο τους οροφους πετυχαμε παιδια που ηταν γατζωμενα πανω απο τις μητερες τους και ουρλιαζαν παρακαλουσαν να μην τα βαλουν μεσα στις ταξεις τους! τρελαθηκαν και τα δικα μου βλεποντας τα παιδακια να κανουν ετσι και που να μπουν μεσα.... γενικα την πρωτη του μηνα μαλλον ερχονταν πολλα καινουργια παιδακια (μεσω εσπα ισως?) και γινοταν της τρελης εκει περα!

Συμπερασμα: αν εχετε παιδακι ανω των 3,5 ετων αξιζει να το πατε γιατι ασχολουνται μαζι τους, περνανε καλα, εχουν χαμηλες τιμες. βεβαια λογω του συνωστισμου ισως υπαρξουν πολλα κρουσματα ασθενειων - ψειρων κτλ. Για παιδακι κατω των τριων ετων... τι να πω, δε ξερω γιατι κι εγω που ρωτησα δυο γονεις που ηδη πηγαιναν εκει τα παιδια τους μου ειπαν καλα λογια, οτι τα απασχολουν, περνανε καλα τα παιδακια.... εγω ομως κοριτσια δεν ειχα καλη εμπειρια απο τον 1ο οροφο (εχει τρεις κοπελες εκει για δυο τμηματα η μια ειναι βοηθητικη).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Δηλαδή σταματήσατε από αυτόν το σταθμό; Εμείς ξεκινήσαμε 1/9. Μία εβδομάδα πριν που πήγα να πληρώσω, γινόταν χαμός από γονείς και τηλέφωνα. Γενικά, απ' ότι κατάλαβα, πηγαίνουν πολλοί τα παιδιά τους σε αυτόν το σταθμό. Δεν έχω κάτι στραβό να πω, ίσως επειδή μου το παίρνουν και μου το φέρνουν σε συνδυασμό του ότι δεν μπορώ να το δω και δεν ξέρω τι γίνεται εκεί πέρα.... :?:-?:? Η αλήθεια είναι ότι, αυτός ο χαμός με προβληματίζει και εμένα αρκετά, γιατί δεν ξέρω αν θα προσέχουν το παιδί μου όσο πρέπει. Φαντάζομαι ότι θα ηρεμήσουν τα πράγματα όσο περνάνε οι μέρες και θα ηρεμήσω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κρίμα.... Εύχομαι να βρεις τον καλύτερο σταθμό για τα παιδιά σου, ώστε να περνάνε καλά!!! Θα δείξει και με εμάς πώς θα πάει. Είμαι και εγώ πολύ αμυντική πάντως.... Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι στη θεση σας και σας καταλαβαινω , ξερω οτι ισως σας εχω αγχωσει αυτη τη στιγμη. Γι αυτο επαναλαμβανω οτι απο δυο γονεις ( ο ενας μαλιστα ειχε ρωτησει κοντα στα 10 διαφορετικα ατομα) ειχαν ακουσει πολυ καλα λογια και ηδη εστελναν ο ενας 2 χρονια και ο αλλος κανα δημηνο τα παιδια τους εκει.

Οποτε τους δινω το ελαφρυντικο οτι 1η του μηνα ηρθαν πολλα παιδακια καινουργια . Ομως διαφωνω με το συστημα που εχουν (να τα αφηνουμε να ουρλιαζουν και να τα "χωνουμε" στη ταξη τους με το ζορι, ειδικα για τα κατω των δυο ετων θεωρω οτι θελουν αλλου ειδους προσαρμογη αλλιως το στρες στο οποιο τα υποβαλουμε ειναι μεγαλο)

οσο για μενα , απο βδομαδα θα τα παω στο αλφαβηταρι της αννας μοσχου στον καρεα. δεν δεχεται μεσω εσπα, εχει μικρα τμηματα, πιστευω δε θα εχει τοσα πολλα παιδακια συνωστισμενα. καλες τιμες και φοβερες εγκαταστασεις (πισινα, εξωτ. παιδικη χαρα, αλλη εσωτερικη μεγαλη παιδικη χαρα, πολλα παιχνιδια και δραστηριοτητες...) και ειδομεν.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ξεκινησαμε στο αλφαβηταρι στον καρεα απο δευτερα! χτες δηλαδη. και καμια σχεση με την παιδικη φωλια. μεγαλες αιθουσες, πολλααα παιχνιδια, τα δυο μου παιδια ειναι στο ιδιο τμημα το οποιο εχει μολις 6 παιδακια (μαζι με τα δικα μου. αναμενονται αλλα 3 ή 4 απο αρχες οκτωβρη). πολυ καλυτερες εγκαταστασεις, φοβερη η κοπελα - δασκαλα των παιδιων... πολυ καλυτερη προσαρμογη του μικρου μου παιδιου λοιπον! Παμε πολυ καλα, το συστηνω ανεπιφυλακτα. Μονο που δε δεχεται μεσω εσπα, αλλα εχει αρκετα καλη τιμη (περι τα 200 ευρω μηνιαιως το καθε παιδι, χωρις σχολικο και σιτηση)

 

 

Αρνητικο του ειναι οτι δεν εχει δικη του κουζινα, αρα ειτε δινουμε ταπερακια για πρωινο μεσημεριανο, ειτε catering με επιπλεον χρεωση. επισης στο παιδικο εργαστηρι που ειναι για παιδακια απο 2,5 εως 4 ετων δεν εξυπηρετει το σχολικο λεωφορειο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, συγγνώμη που μπαίνω εμβόλιμα στην κουβέντα σας, αλλά μήπως ξέρετε αν κάποιος από τους παιδικούς σταθμούς που συζητάτε κάνει και φύλαξη, αν έχει δηλαδή πιο διευρυμένο ωράριο;

Link to comment
Share on other sites

ο σταθμος στον καρεα ειναι ανοιχτος εως τις 3μισι . η παιδικη φωλια ειναι σιγουρα εως τις 5, ισως και εως τις 6. Αλλα αν τα πας στη παιδικη φωλια με την ωρα μου ειχε παει η διευθυντρια 5 ευρω η ωρα, δε νομιζω οτι συμφερει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σχολάω στις 18:00, και θα μπορούσα 18:15 το αργότερο να είμαι στην παιδική φωλιά.

Πήρα τηλέφωνο το μεσημέρι, αλλά είχαν κλείσει, δε μπορούσαν να πάρουν άλλα παιδάκια.

Πφ, δε βρίσκω πουθενά με διευρυμένο ωράριο στη γύρω περιοχή.:cry:

Υ.Γ. κι 100ευρώ το μήνα να έδινα γι' αυτή τη μια παραπάνω ώρα που ζητάω, με συμφέρει σε σχέση με την νταντά που έχω τώρα (η οποία φεύγει, εξου και ψάχνω για βρεφονηπιακό σταθμό ξαφνικά)

Link to comment
Share on other sites

κιτρινες ομπρελες στο ελληνικο. Εχει και σχολικο λεωφορειο θα το παιρνει πρωι και εχει ωραριο εως τις 6 απογευμα αρα θα στο φερνει αρκετα μετα τις 6. Κοστιζει παραπανω απο την παιδικη φωλια (καπου στα 400 ευρω μηνιαιως) και ειναι ανοιχτος ολο το χρονο (κλεινει μονο 20 μερες τον αυγουστο).

Και εκει το παιδι σου θα ειναι καλυτερα απο την παιδικη φωλια, κι απο αποψη εγκαταστασεων και απο αποψη βρεφονηπιοκοπων. εχω προσωπικη πειρα εστειλα εκει τη μεγαλη μου κορη για εναμιση μηνα το καλοκαιρι.

 

Η παιδικη φωλια παντως εχει και δευτερο παιδικο σταθμο στην αργυρουπολη, ρωτησες μηπως εχει θεση για εκει?

 

Ποσο χρωνων ειναι το παιδι σου? ρωταω μηπως και σου διναμε τις δικες μας θεσεις γιατι ειχα πληρωσει εγγραφη των παιιδιων μου (η μεγαλη 3,5 ο μικρος 26 μηνων), και τωρα ισως ειναι ακομα κενες μιας και τελικα τα σταματησα απο εκει. Αν βεβαια το παιδι σου ειναι ανω των 2 ετων ...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση antsa, και για την πρότασή σου να πάρουμε τη θέση σας, αλλά πήρα εχθές τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη θέση!!!:shock:

Το παιδί μου είναι 11 μηνών.

Για τις κίτρινες ομπρέλες το είδα κι αλλού στο φόρουμ, αλλά για να είμαι ειλικρινής με προβληματίζει κάπως η απόσταση, γιατί θα προτιμούσα κάτι πιο κοντά σε εμάς που μένουμε Δάφνη.

Είμαι ακόμα στο ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...