Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθαρά Δευτέρα Ιωάννινα


eft

Recommended Posts

Λοιπόν θα πάμε ιωάννινα το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας. Δεν έχω μείνει ξανά μέσα στην πόλη. Έχω πάει πολλές φορές Ζαγοροχώρια και Κατσανοχώρια. Θα ήθελα να μου προτείνετε μέρη μαζί με τα παιδιά, φαγητό , βόλτα κ.λ.π. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την Κυριακή, από νωρίς το απόγευμα, σε πολλές γειτονιές της πόλης ανάβουν φωτιές και το βράδυ ο κόσμος (μασκαρεμένοι ή μη) διασκεδάζει γύρω απ τη φωτιά. Είθισται να πηγαίνουν από φωτιά σε φωτιά με τα πόδια. Αυτό βέβαια δεν ξέρω πόσο βολικό μπορεί να είναι για κάποιον που δεν ξέρει την πόλη. Σίγουρα αν ρωτήσεις θα σε βοηθήσουν στο ξενοδοχείο που θα καταλύσεις.

Αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με μουσεία, θεωρώ πως πρέπει να πας στο Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων. Βέβαια δεν ξέρω τι ηλικία έχουν τα παιδιά, πολλά τρομάζουν.

Μπορείτε να κάνετε μια βόλτα στο Μέτσοβο που είναι σε πολύ κοντινή απόσταση. Επίσης, πρόσφατα άνοιξε το νέο χιονοδρομικό στο Ανήλιο Μετσόβου, αν έχετε χρόνο αξίζει νομίζω μια βόλτα, ακόμα κι αν δεν κάνετε σκι.

Για φαγητό εγώ μπορώ να σου προτείνω τη "Μυροβόλο" στη λίμνη. Όμορφο περιβάλλον, καλό φαγητό, μεγάλες μερίδες, πολύ καλές τιμές.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή, από νωρίς το απόγευμα, σε πολλές γειτονιές της πόλης ανάβουν φωτιές και το βράδυ ο κόσμος (μασκαρεμένοι ή μη) διασκεδάζει γύρω απ τη φωτιά. Είθισται να πηγαίνουν από φωτιά σε φωτιά με τα πόδια. Αυτό βέβαια δεν ξέρω πόσο βολικό μπορεί να είναι για κάποιον που δεν ξέρει την πόλη. Σίγουρα αν ρωτήσεις θα σε βοηθήσουν στο ξενοδοχείο που θα καταλύσεις.

Αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με μουσεία, θεωρώ πως πρέπει να πας στο Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων. Βέβαια δεν ξέρω τι ηλικία έχουν τα παιδιά, πολλά τρομάζουν.

Μπορείτε να κάνετε μια βόλτα στο Μέτσοβο που είναι σε πολύ κοντινή απόσταση. Επίσης, πρόσφατα άνοιξε το νέο χιονοδρομικό στο Ανήλιο Μετσόβου, αν έχετε χρόνο αξίζει νομίζω μια βόλτα, ακόμα κι αν δεν κάνετε σκι.

Για φαγητό εγώ μπορώ να σου προτείνω τη "Μυροβόλο" στη λίμνη. Όμορφο περιβάλλον, καλό φαγητό, μεγάλες μερίδες, πολύ καλές τιμές.

 

`ευχαριστώ πολύ. Το μουσείο κέρινων ομοιομάτων μάλλον είναι διαφορετικό από του Βρέλη? στο δεύτερο έχουμε πάει. Το σπήλαιο τι λέει? Τα παιδιά είναι 6 ετών. Μήπως ξέρεις και κάποιο φαγάδικο στο Κάστρο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, για το μουσείο του Βρέλλη σου λέω. Το σπήλαιο είναι σπήλαιο. Αν ενδιαφέρεσαι, πας. Φαγάδικα έξω απ το κάστρο υπάρχουν. Μέσα δεν ξέρω. Για κανένα όμως δεν έχω προσωπική άποψη.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα eft!Ευχομαι να περασετε ομορφα το τριημερο σας!

Την Καθαρα Δευτερα αρκετος κοσμος μαζευετε στο ''Γιαννιωτικο σαλονι''.

Προκειτε για ενα ανοιχτο μερος,με πρασινο,καφετερια και χωρο για να παιξουν τα παιδια!Εαν ρωτησεις σιγουρα θα σου δωσουν πληροφοριες!Μαλιστα εκεινη τη μερα σερβιρουν και παραδοσιακα εδεσματα!

Θα συμφωνησω με τη ravT πως αξιζει να γυρισεις την Κυριακη στους λεγομενους φανους!

Το σπηλαιο αξιζει,εαν και το παιδακι σου μπορει να εξικοιωθει σε τετοιους χωρους.

Μην παραλειψετε τη βολτα στο μωλο,στη λιμνη με λιγα λογια,οπου στην μικρη πλατειτσα εχουν στησει και διαφορα παιχνιδια για παιδια,αλλα αφιερωστε και χρονο για να επισκεφτειτε το νησακι!

Στη λιμνη θα βρειτε ωραιες ταβερνες!Εγω θα σου προτινα και το ''Αγναντι''.Εκει ειχε κανει η κουνιαδα μου τραπεζι για τα βαφτησια των παιδιων της και πραγματικα ειχαμε μεινει ολοι ευχαριστημενοι!

Μια βολτα στο καστρο θα σας γοητευσει,επισκεφτειτε και το λεγομενο ''ιτσ καλε''!Βρισκετε μεσα στο καστρο!Ρωτηστε πως να πατε!Εχει υπεροχη θεα!

Σας ευχομαι καλη διαμονη και ο καιρος να ειναι με το μερος σας!;)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν ξετρελαθηκα απο την πολη...μετρια..ειναι ομως ιδανικη για βολτες..περπατημα..αρα και για παιδια..συμφωνω να πατε μετσοβο..αξιζει..και αξιζει οντως το χινοδρομικο στο ανηλιο...ακομα κ αν δεν κανετε σκι...ειναι το πιο ανετο χιονοδρομικο που εχω παει..εχει απλετο χωρο και θα γελασετε πολυ..επισης θα προτεινα να πατε ζαγοροχωρια..αφιερωστε λιγο χρονο και χαζεψτε με τα παιδια στο βοιδοματη...καποια κοματια του ειναι φοβερα..τα παιδια θα τρελαθουν με το πρασινο χρωμα του..καλα να περασετε..

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ξετρελαθηκα απο την πολη...μετρια..ειναι ομως ιδανικη για βολτες..περπατημα..αρα και για παιδια..συμφωνω να πατε μετσοβο..αξιζει..και αξιζει οντως το χινοδρομικο στο ανηλιο...ακομα κ αν δεν κανετε σκι...ειναι το πιο ανετο χιονοδρομικο που εχω παει..εχει απλετο χωρο και θα γελασετε πολυ..επισης θα προτεινα να πατε ζαγοροχωρια..αφιερωστε λιγο χρονο και χαζεψτε με τα παιδια στο βοιδοματη...καποια κοματια του ειναι φοβερα..τα παιδια θα τρελαθουν με το πρασινο χρωμα του..καλα να περασετε..

 

 

Ευχαριστώ όμως όπως προείπα τα ζαγοροχώρια είναι μόνιμος προορσμός μας για εξορμήσεις . Θα πάμε σίγουρα για φαγητό μία ημέρα. Ριζά στο χωριό ελάτη, αλλά θέλω να αφιερώσω το τριήμερο στα Γιάννενα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα πάμε ιωάννινα το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας. Δεν έχω μείνει ξανά μέσα στην πόλη. Έχω πάει πολλές φορές Ζαγοροχώρια και Κατσανοχώρια. Θα ήθελα να μου προτείνετε μέρη μαζί με τα παιδιά, φαγητό , βόλτα κ.λ.π. Ευχαριστώ!

για ξενοδοχείο στα Γιάννενα προτείνω το Du Lac, τέλειο!και φυσικά βόλτα στην αγορά, στο νησάκι, στο Μέτσοβο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για πείτε βρε παιδιά και κανένα μουσείο εκτός του Βρέλλη

 

eft μου,στο ''ιτσ καλε'' που σου ειχα αναφερει,οπου βρισκεται μεσα στο καστρο,υπαρχει το βυζαντινο μουσειο.Γενικα ο χωρος εκει ειναι ιστορικος.Επισης μεσα στην πολη υπαρχει το Αρχαιολογικο μουσειο.

Στο νησακι σιγουρα να επισκεφτειτε το σπιτι του Αλι Πασα!:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο βρε Μαρία, την κατατόπισες περισσότερο την κοπέλα. Εγώ κάποια πράγματα τα θεωρώ αυτονόητα τρομάρα μου (όπως ιτς καλέ και νησάκι). Το αρχαιολογικό μουσείο είναι στη θέση Λιθαρίτσια, στον δρόμο απέναντι από το δημαρχείο. Το Βυζαντινό μουσείο στο Ιτς καλέ (στο υψηλότερο σημείο του κάστρου) και όπως αναφέρθηκε ήδη, στο νησάκι να πάτε στο σπίτι του Αλή πασά.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Μαρία, την κατατόπισες περισσότερο την κοπέλα. Εγώ κάποια πράγματα τα θεωρώ αυτονόητα τρομάρα μου (όπως ιτς καλέ και νησάκι). Το αρχαιολογικό μουσείο είναι στη θέση Λιθαρίτσια, στον δρόμο απέναντι από το δημαρχείο. Το Βυζαντινό μουσείο στο Ιτς καλέ (στο υψηλότερο σημείο του κάστρου) και όπως αναφέρθηκε ήδη, στο νησάκι να πάτε στο σπίτι του Αλή πασά.

 

:)..Βασικά και γω προσπαθούσα να σκεφτώ κάποια μέρη και ξεχνουσα τα αυτονόητα.Αν και ήμουν φοιτητρια εκεί και είναι και ο άντρας μου απο Γιαννινα,κάποια μέρη τα ξεχνά.:P

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ ξανά για τις πληροφορίες. Περάσαμε υπέροχα. Την Κυριακή που είχε καλό καιρό πήγαμε στο νησάκι στο Δημοτικό και στο Βυζαντινό μουσείο (ξέρετε ενθουσιαμός με τα σπαθιά τον αλή-πασά κ.λ.π. άλλωστε ήταν κοντά και η 25η Μαρτίου και ενθουσιάστηκαν) και το απόγευμα βόλτα στις τζαμάλες. Τη δευτέρα φάγαμε με πολύ χιόνι στην ελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...