Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπανια νοσηματα δερματος σε παιδια!! ΕΠΕΙΓΟΝ!!


Recommended Posts

καλημερα,

 

μετα απο το πρωτο σοκ αρχισαμε ολοι να ψαχνομαστε και ζηταω πληροφοριες - γνωσεις και απο αλλους. Της αδελφης μου ο γιος 11 χρ διαγνθωσθηκε με σκληροδερμα πριν απο 3 ημερες στο αγια σοφια. Εδω και 7 μηνες παρουσιασε καποιες κοκκινιλες στο χερι, την κοιλια και το ποδι. Αρχικα νομιζαμε οτι ηταν αλλεργια οπως ειπε ο παιδιατρος..μετα αυτες αρχισαν να γινονται πιο εντονες και τελικα αλλαξαν χρωμα προς το καφε..τοτε τον πηγαν για πρωτη φορα σε δερματολογο ο οποιος ειπε να περιμενουμε να δουμε πως θα εξελιχθει και συνεστησε κρεμα κορτιζονης...το παιδι πριν απο ενα μηνα παραπονεθηκε οτι δυσκολευοταν να πιασει το στυλο και επισης παρουσιασε καποιες κοκκινιλες και στο λαιμο...τον πηγαν αμεσα στο Συγγρος οπου μιλησαν για λειχηνα...το θεμα ομως ειναι οτι ο μικρος χειροτερευε ωσπου τον πηγαν στο αγια σοφια -πριν 3 ημερες-και εκει διαγνωσθηκε με σκληροδερμα(απο τον παιδοδερματολογο και τον παιδορευματολογο)...εγινε βιοψια δερματος και αρχισε αγωγη με μεγαλες δοσεις κορτιζονης και στη συνεχεια θα παρει ενα φαρμακο που δινουν σε ασθενεις με ογκους και λεγεται μεθοτρεξατη....

κοιταξαμε στο ιντερνετ και εχουμε πελαγωσει....

εχει ακουσει κανεις κατι τετοιο σε μικρο παιδι? ειπαν οτι προκειται μαλλον για μορφεια εντοπισμενη στο δερμα -αλλα του κανουν και εξετασεις μηπως και εχει εξαπλωθει εσωτερικα....

ο δεματολογος που τον ειδε η και αυτοι στο Συγγρος δεν πηραν χαμπαρι?

ο παιδιατρος το ειδε το παιδι πανω απο 10 φορες το τελευταιο εξαμηνο και παλι περιμενε αντι να τους στειλει αμεσα στο νοσοκομειο!!!!

οποιαδηποτε πληροφορια σχετικη θα εκτιμηθει πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα,

 

μετα απο το πρωτο σοκ αρχισαμε ολοι να ψαχνομαστε και ζηταω πληροφοριες - γνωσεις και απο αλλους. Της αδελφης μου ο γιος 11 χρ διαγνθωσθηκε με σκληροδερμα πριν απο 3 ημερες στο αγια σοφια. Εδω και 7 μηνες παρουσιασε καποιες κοκκινιλες στο χερι, την κοιλια και το ποδι. Αρχικα νομιζαμε οτι ηταν αλλεργια οπως ειπε ο παιδιατρος..μετα αυτες αρχισαν να γινονται πιο εντονες και τελικα αλλαξαν χρωμα προς το καφε..τοτε τον πηγαν για πρωτη φορα σε δερματολογο ο οποιος ειπε να περιμενουμε να δουμε πως θα εξελιχθει και συνεστησε κρεμα κορτιζονης...το παιδι πριν απο ενα μηνα παραπονεθηκε οτι δυσκολευοταν να πιασει το στυλο και επισης παρουσιασε καποιες κοκκινιλες και στο λαιμο...τον πηγαν αμεσα στο Συγγρος οπου μιλησαν για λειχηνα...το θεμα ομως ειναι οτι ο μικρος χειροτερευε ωσπου τον πηγαν στο αγια σοφια -πριν 3 ημερες-και εκει διαγνωσθηκε με σκληροδερμα(απο τον παιδοδερματολογο και τον παιδορευματολογο)...εγινε βιοψια δερματος και αρχισε αγωγη με μεγαλες δοσεις κορτιζονης και στη συνεχεια θα παρει ενα φαρμακο που δινουν σε ασθενεις με ογκους και λεγεται μεθοτρεξατη....

κοιταξαμε στο ιντερνετ και εχουμε πελαγωσει....

εχει ακουσει κανεις κατι τετοιο σε μικρο παιδι? ειπαν οτι προκειται μαλλον για μορφεια εντοπισμενη στο δερμα -αλλα του κανουν και εξετασεις μηπως και εχει εξαπλωθει εσωτερικα....

ο δεματολογος που τον ειδε η και αυτοι στο Συγγρος δεν πηραν χαμπαρι?

ο παιδιατρος το ειδε το παιδι πανω απο 10 φορες το τελευταιο εξαμηνο και παλι περιμενε αντι να τους στειλει αμεσα στο νοσοκομειο!!!!

οποιαδηποτε πληροφορια σχετικη θα εκτιμηθει πολυ.

Θα σου πω αυτά που ξέρω λόγω της πάθησης του συζύγου μου

Η μεθοτρεξάτη είναι πράγματι χημειοθεραπευτικό φάρμακο που όμως δεν χρησιμοποιείται για θεραπεία όγκων πλέον.λειτουργεί κατα βάση ανοσοκατασταλτικά.Από όσο ξέρω πιθανότατα το παιδί θα χρειαστεί μεγάλη δόση αρχικά σε συνδυασμό με κορτιζόνη εως ότου η κορτιζόνη σταματήσει εντελώς ή μειωθεί στο ελάχιστο.Πρέπει να μειωθεί γιατί η κορτιζόνη βλάπτει τα οστά και ανεβάζει το ζάχαρο.Σε αυτό θα βοηθήσει η μεθοτρεξάτη κρατώντας σε ύφεση την ασθένεια.Είναι ανοσοκατασταλτικό πράγμα που σημαίνει πως πρέπει το παιδί να εμβολιάζεται

για ιούς της γρίπης και πνευμονιόκοκο.Επίσης για να περιορίσετε τις συνέπειες της κορτιζόνης καλό θα ήταν το παιδί να καταναλώνει τροφές πλούσιες σε ασβέστιο(αμύγδαλα,ασπράδια αυγού κ.λ.π.) και να γυμνάζεται.

Η πρόγνωση στις ρευματικές παθήσεις είναι συνήθως καλή.Οι περισσότεροι ασθενείς κάποια στιγμή σταματούν όλα τα φάρμακα ή κρατάν μόνο το ανοσοκατασταλτικό σε μικρή δόση,ώστε να μην βλάπτετε το συκώτι.

Από κει και πέρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Παράδειγμα:θείος του γαμπρού μου που διαγνώσθηκε σαν παιδί με σκλήρυνση κατά πλάκας πέθανε πρόσφατα(94 ετών)επειδή έπεσε από την σκάλα την ώρα που έβαφε το σπίτι του.Το άγχος είναι το χειρότερο.Το στρεςς πραγματικά λειτουργεί καταστροφικά στις ρευματικές παθήσεις.Ο κορυφαίος παγκόσμια είναι ο Μουτσόπουλος.Η ομάδα του βρίσκεται στο Λαϊκό αλλά δεν ξέρω αν ασχολείται με παιδιά.Επίσης έχει και ιδιωτικό ιατρείο.

περαστικά και τα καλύτερα εύχομαι.Μην κοιτάτε στο ίντερνετ.¨οτι κι αν διαβάσετε ο κάθε ασθενής είναι μοναδική περίπτωση.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδακι γνωστης μου εχει διαγνωστει εδω και τρια χρονια (αν δεν κανω λαθος) με το συγκεκριμενο αυτοανοσο.

Η κορτιζονη δεν το βοηθησε καθολου. Απ οσο ξερω κανει καποιες ενεσεις και το παρακολουθει στην Θεσσαλονικη μια γιατρος ονοματι Τραχανα.

Πριν εναν χρονο περιπου εκανε και μια εξεταση που λεγεται θερμογραφια και βλεπει εσωτερικα πως εξελισσεται η παθηση.

Καποια στιγμη εκανε και ειδικη διατροφη αλλα ουτε αυτο βοηθησε σημαντικα.

Γενικα επειδη ενα διαστημα το ειχα ψαξει και στο εξωτερικο (γιατι για την Ελλαδα ειναι κατι καινουργιο) θεραπεια δυστυχως δεν υπαρχει. Ισως μπορει να σταματησει η εξελιξη του νοσηματος μονο. Απο ιστοριες λοιπον που ειχα διαβασει διαφορετικα πραγματα βοηθησαν τον καθε ασθενη. Καποια θυμαμαι απλα αλλαξε κλιμα και αυτο σταματησε την πορεια του νοσηματος.

Εγω σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα και να εχετε ολοι σας δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

και εγω οσο το εψαξα δεν βρηκα πουθενα οτι υπαρχει καποια θεραπεια...

ο μικρος θα αρχισει αγωγη με μεθοτρεξατη εβδομαδιαιως..προς το παρον του χορηγουν υψηλες δοσεις κορτιζονης...θα τον παρακολουθει η κα τσιτσαμη (παιδορευματολογος) στο αγια Σοφια. Δυστυχως ο κος μουλοπουλος στο λαικο δεν παρακολουθει παιδια αν και εχει μια συνεργατη την κα σμερλα στο αγια σοφια..Τη βιοψια στο δερμα και την περαιτερω παρακολουθηση θα αναλαβει ο κος αλεξοπουλος (παιδοδερματολογος της κλινικης).

Τι να πω!!!

μας εχουν κοπει τα ποδια....απλα ελπιζουμε και περιμενουμε τα αποτελεσματα της αγωγης.

και παλι ευχαριστω για τις πληροφοριες.

να πεις...ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.Όλες αυτές οι ασθένειες είναι ανίατες αλλά δεν είναι το τέλος του κόσμου.Έχουν υφέσεις και εξάρσεις.Στόχος είναι οι υφέσεις να κρατήσουν χρόνια.Το παιδί θα ζήσει μια φυσιολογική ζωή μέχρι τα βαθιά γεράματα.Μην φοβάστε.Δες εμένα.Είμαι παντρεμένη εδώ και 10 χρόνια με παιδί και ο σύζυγός είναι πολλά χρόνια ασθενής.Ασθενής...μη χέσω...μόνο για να με μουρλαίνει στην γκρίνια.Μια χαρά είναι.Τώρα τελευταία ξεκίνησε και γουίν τσουν(για ενδυνάμωση των μυών και καλά) και μου το παίζει καράτε κιντ.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πεις...ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.Τώρα τελευταία ξεκίνησε και γουίν τσουν(για ενδυνάμωση των μυών και καλά) και μου το παίζει καράτε κιντ.

να εισαι και εσυ και ο αντρας σου παντα καλα...

οντως αυτα που λες ειναι πολυ αισιοδοξα.:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Κάνω κατάχρηση του thread γιατί έχω και εγώ από ένα σπάνιο δερματολογικό πρόβλημα σε κάθε παιδί μου.

 

1. Η κόρη μου, σήμερα 4 χρόνων και 9 μηνών έχει στο χέρι της ταινιοειδή λειχήνα, σύμφωνα με την παιδοδερματολόγο. Εμφανίστηκε πριν από 2μισι χρόνια, αλλά αργήσαμε να την πάμε σε δερματολόγο μιας και αρχικά (και σύμφωνα και με τον παιδίατρό μας) νομίζαμε ότι πρόκειται είτε για γραμμικό τσίμπημα από έντομο (π.χ. κοριό) είτε για γρατζούνισμα από κάποιο αγκάθι.

 

2. Ο γιος μου, σήμερα 2 ετών, από τη μέρα που γεννήθηκε κάτω από το σαγόνι του έχει ένα μικρό μαστοκύττωμα, και πάλι σύμφωνα με την ίδια παιδοδερματολόγο.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό με αυτές τις περιπτώσεις;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα η κορουλα μου εχει γιγαντιαιο σπιλο σε ποπο και μπουτι και θα πρεπει να κανουμε μια σειρα απο πλαστικες για να το βγαλουμε.ξερει κανεις κατι?ειναι σπανιο πολυ και θα τραβηξει πολλα το μωρακι μου

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

για τον ταινιοειδή λειχήνα δεν ξέρω και δεν έχω ακούσει τίποτα..για το μαστοκυττωμα όμως γνωρίζω καθότι η μικρή μου η κορη (4 χρ σήμερα) το παρουσίασε στην πλατη όταν ήταν 2 χρ...είδαμε πέρυσι τον παιδοδερματολογο κο αλεξοπουλο ο οποιος μόλις το είδε (είπε ότι ήταν τυπικό και δεν χρειάστηκε καν να κάνει βιοψία-ευτυχώς δηλαδή)..ειναι καλοήθης κατάσταση που απλα φουσκώνει και ξεφουσκώνει με τη ζεστη, το τρίψιμο, τον τραυματισμό και ίσως και με κάποια φάρμακα πχ ασπιρίνη λόγω της ισταμίνης που απελευθερώνεται..θα υποχωρήσει μονο του -συνήθως μέχρι τα 10 έτη..αυτα..

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εμάς η παιδοδερματολόγος μας είπε ότι θα ανησυχήσουμε αν δεν έχει φύγει μέχρι τα 5 του χρόνια.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο μενα την παθηση αυτη την εχει η κουμπαρα μου εδω και 5 χρονια απο τα 38 της ..ξερω οτι πιαρνει καθημερινα φαρμακα και κανει καθε χρονο εξετασεις αλλα ειναι μια χαρα δεν την επιρεαζη κατι στην ζωη της απλα περνει μονιμη θεραπεια λογο ηλικιας και οτι εχει σταματηση και η περιοδος εχει θεμα ....απλα σε ενα παιδι δεν νομιζω οτι ειναιετσι τα πραγματα .....απλα θελει επιβλεψη το θεμα και δεν ειναι τοσο σοβαρο δυστηχως υπαρχουν και χειροτερα ............καλο κουραγιο και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα την παθηση αυτη την εχει η κουμπαρα μου εδω και 5 χρονια απο τα 38 της ..ξερω οτι πιαρνει καθημερινα φαρμακα και κανει καθε χρονο εξετασεις αλλα ειναι μια χαρα δεν την επιρεαζη κατι στην ζωη της απλα περνει μονιμη θεραπεια λογο ηλικιας και οτι εχει σταματηση και η περιοδος εχει θεμα ....απλα σε ενα παιδι δεν νομιζω οτι ειναιετσι τα πραγματα .....απλα θελει επιβλεψη το θεμα και δεν ειναι τοσο σοβαρο δυστηχως υπαρχουν και χειροτερα ............καλο κουραγιο και καλη συνεχεια

Απ οσο εχω ψαξει δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι οπως τα λες.

Ειναι μια πολυ σοβαρη αρρωστια που μπορει να προσβαλει και τα εσωτερικα οργανα.

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο εχω ψαξει δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι οπως τα λες.

Ειναι μια πολυ σοβαρη αρρωστια που μπορει να προσβαλει και τα εσωτερικα οργανα.

 

έτσι ακριβώς είναι...ευτυχώς στον μικρο μας περιορίστηκε το νόσημα-μέχρι τώρα-μονο στο δέρμα (που είναι θετικό σημείο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα clair,

 

ειμαι ενηλικη κοπελα που εχω διαγνωστει απο τεσσαρων περιπου χρονων με γραμμικη σκληροδερμια, οπου ειναι ειδος μορφεας εντοπισμενης σκληροδερμιας. απο οσο μου ειπαν οι γονεις μου ξεκινησε ενα καλοκαιρι οπου ειχα υψηλο πυρετο και κατι σαν μελανιες και κοκκινιλες στο δερμα οι οποιες εξαφανιστηκαν και το επομενο καλοκαιρι αρχησε να ατροφει το δερμα μου. Απο την αρχη χωρις οποιαδηποτε εξεταση καταλαβαν στο νοσκομειο "παιδον αγια σοφια" περι τηνος προκειται. συγκεκριμενα η δερματολογος ονομαζεται Ιορδανιδου, η οποια πηρε συνταξη πριν 10 περιπου χρονια ομως (μπορειται να την βρειτε στο προσωπικο της ιατρειο αν θεωρειται οτι θα θελατε ν επισκευτειτ καποιον που ξερει).

 

οσον αφορα το δικο μου νοσημα, που αν δεν κανω λαθος ειναι στην ιδια κατηγορια με αυτο που ψαχνεται αν οχι και το ιδιο, ειναι καθαρα δερματικο! μου εδωσαν και εμενα κορτιζονη οταν εμφανιστηκε, αλλα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις να σταματησει μονο του τον κυκλο του. σε εμενα εμφανιστηκε στο ενα ποδι, στο στηθος και στην κοιλια. αν προκειται για αυτο δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος ανησυχιας καθως θα κανει τον κυκλο του σε λιγο καιρο και στη συνεχεια θα αφησει μονο ουλες στο δερμα, οι οποιες μονες τους μπορει να εξαφανιστουν! καλη ειναι η χρηση κρεμας στα σημεια οπου το δερμα εχει σκληρινει και ατροφισει. το εντοπισμενο σκληροδερμα παντως δν επιρεαζει καθολου εσωτερικα οργανα!

 

http://www.sclero.org/lang/greek/a-to-z.html

(εδω γραφει καποια σχετικα πραγματα)

 

ελπιζω να σε βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα clair,

 

ειμαι ενηλικη κοπελα που εχω διαγνωστει απο τεσσαρων περιπου χρονων με γραμμικη σκληροδερμια, οπου ειναι ειδος μορφεας εντοπισμενης σκληροδερμιας. απο οσο μου ειπαν οι γονεις μου ξεκινησε ενα καλοκαιρι οπου ειχα υψηλο πυρετο και κατι σαν μελανιες και κοκκινιλες στο δερμα οι οποιες εξαφανιστηκαν και το επομενο καλοκαιρι αρχησε να ατροφει το δερμα μου. Απο την αρχη χωρις οποιαδηποτε εξεταση καταλαβαν στο νοσκομειο "παιδον αγια σοφια" περι τηνος προκειται. συγκεκριμενα η δερματολογος ονομαζεται Ιορδανιδου, η οποια πηρε συνταξη πριν 10 περιπου χρονια ομως (μπορειται να την βρειτε στο προσωπικο της ιατρειο αν θεωρειται οτι θα θελατε ν επισκευτειτ καποιον που ξερει).

 

οσον αφορα το δικο μου νοσημα, που αν δεν κανω λαθος ειναι στην ιδια κατηγορια με αυτο που ψαχνεται αν οχι και το ιδιο, ειναι καθαρα δερματικο! μου εδωσαν και εμενα κορτιζονη οταν εμφανιστηκε, αλλα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις να σταματησει μονο του τον κυκλο του. σε εμενα εμφανιστηκε στο ενα ποδι, στο στηθος και στην κοιλια. αν προκειται για αυτο δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος ανησυχιας καθως θα κανει τον κυκλο του σε λιγο καιρο και στη συνεχεια θα αφησει μονο ουλες στο δερμα, οι οποιες μονες τους μπορει να εξαφανιστουν! καλη ειναι η χρηση κρεμας στα σημεια οπου το δερμα εχει σκληρινει και ατροφισει. το εντοπισμενο σκληροδερμα παντως δν επιρεαζει καθολου εσωτερικα οργανα!

 

http://www.sclero.org/lang/greek/a-to-z.html

(εδω γραφει καποια σχετικα πραγματα)

 

ελπιζω να σε βοηθησα...

 

Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες το παραπάνω λινκ με εμάς!

Είσαι τυχερή που έχεις το εντοπισμένο σκλήροδερμα, εγώ δυστυχως έχω διαγνωστεί με το συστηματικό σκληρόδερμα αλλά το ''εντόπισα'' σε πολύ αρχικό στάδιο και δεν έχω ξεκινήσει καν θεραπεία.

Θέλουν υπομονή όλα τα αυτοάνοσα και κυρίως δε θέλουν άγχος και στεναχώρια-πόσο μπορεί να γίνει αυτό δε ξέρω αλλά η αλήθεια ότι το άγχος όντως μας ''σκοτώνει'' εμάς!

 

tot72 τον σύζυγο τον παρακολουθεί ο Μουτσόπουλος;

Πρέπει και εμείς να κάνουμε εμβόλιο γρίπης δηλαδή; και η γυμναστική κάνει καλό έτσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

θα ηθελα να πω οτι ο μικρος πηγαινει καλα με τη μεθοτρεξατη που παιρνει εβδομαδιαια (περαν της εντονης τασης για εμετο που κραταει για λιγες ωρες μετα τη ληψη του φαρμακου). Η εξελιξη του νοσηματος φαινεται να εχει ελεγχθει μετα τους πρωτους τεσσερις μηνες αλλα ακομα οι αρχικες βλαβες φαινονται εντονα. Παντως οι γιατροι που τον παρακολουθουν ειναι αισιοδοξοι!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολύ για τα νέα σας.Η τάση για εμετό μου κάνει εντύπωση.Παίρνει φιλικό οξύ ο μικρός την προηγούμενη ή την επόμενη της λήψης ,έτσι;

Θα δείτε που όλα θα ελεγχθούν και θα ξεχνάτε πως είναι ασθενής.

ΜΑΡΙΤΑ συγγνώμη δεν είχα δει την ερώτηση.όχι,τον σύζυγο τον παρακολουθούν στο λαϊκό μέχρι πριν λίγο καιρό ο Βλαχογιαννόπουλος και τώρα μια ομάδα υπό μιαν άλλη επιμελήτρια(δεν θυμάμαι όνομα).

Ο Μουτσόπουλος τον είχε δει τον πρώτο καιρό μέχρι να γίνει διάγνωση για το πιο ακριβώς αυτοάνοσο ήταν.Εμβόλιο κάνει κάθε χρόνο.ήδη το έκανε.όπως επίσης και πνευμονιόκοκου κάθε πέντε χρόνια.Άσκηση ,διατροφή ,όλα κάνουν καλό.Με την κορτιζόνη δημιουργεί περίσσιο λίπος ο οργανισμός μειώνοντας την μυική μάζα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!το έχω ζήσει το νόσημα,από φιλικό μου πρόσωπο που του παρουσιάστηκε στα 30.

τι σου είπαν οι γιατροι clair?δεν ξέρω τι υσχύει για τις μικρές ηλικίες. . ξέρω ότι είναι κατά περιόδους δύσκολα τα πράγματα..καλή δύναμη clair..η επιστήμη προχωρά...οι θεραπείες μπορούν να το καταστείλουν το αυτοάνοσο για πάντα?

πάρτε δύναμη και αισιοδοξία clair.σύμφωνα με τα κορίτσια παραπάνω,βλέπω ότι είναι αντιμετωπίσιμο.πολύ σημαντικό είναι και αυτό που είπες για τους γιατρούς..κάτι παραπάνω θα ξέρουν και είναι ενθαρρυντικοί!!έχουν μεγάλη εμπειρία..

θετική σκέψη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ευχαριστω κοριτσια για τα ενθαρυντικα σας λογια. Ναι παιρνει φυλλικο την επόμενη απο οσο ξερω..οι γιατροί λενε οτι το νοσημα εχει διαφορετικη πορεια στα παιδια..ισως πιο ηπια η απλα ετσι μας λενε για να μας καθυσηχαζουν.Παντως προς το παρον τα πραγματα δειχνουν σταθερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα,

θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε ξανακουσει σε παιδι να κανει δερματιτιδες απο ερπητα στο ιδιο σημειο του προσωπου και επαναλαμβανομενες. Η μεγαλη μου κορη εχει πιασει ερπητα στο ιδιο σημειο στο μαγουλο 5 φορες τους τελευταιους 8 μηνες. Τι ειναι αυτο παλι! εχει παρει ζοβιραξ 3 φορες απο την παιδιατρο μας και περασε αλλα μετα παλι τα ιδια. Πηγαμε και σε παιδοδερματολογο τον κο αλεξοπουλο ο οποιος ζητησε να ελεγξουμε το ανοσοποιητικο του παιδιου στο παιδων.Σημερα πηραμε τα αποτελεσματα -και δοξα το θεο-ολα ηταν καλα.Αναρωτιεμαι απο που ερχεται τωρα ολο αυτο. Ο γιατρος ειπε οτι καποια παιδια εχουν ευαισθησια και οτι αυτο μπορει να κρατησει μερικα χρονια απλα εγω φοβαμαι γιατι ειναι και το ματι της κοντα. Το εχετε ξανακουσει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε ξανακουσει σε παιδι να κανει δερματιτιδες απο ερπητα στο ιδιο σημειο του προσωπου και επαναλαμβανομενες. Η μεγαλη μου κορη εχει πιασει ερπητα στο ιδιο σημειο στο μαγουλο 5 φορες τους τελευταιους 8 μηνες. Τι ειναι αυτο παλι! εχει παρει ζοβιραξ 3 φορες απο την παιδιατρο μας και περασε αλλα μετα παλι τα ιδια. Πηγαμε και σε παιδοδερματολογο τον κο αλεξοπουλο ο οποιος ζητησε να ελεγξουμε το ανοσοποιητικο του παιδιου στο παιδων.Σημερα πηραμε τα αποτελεσματα -και δοξα το θεο-ολα ηταν καλα.Αναρωτιεμαι απο που ερχεται τωρα ολο αυτο. Ο γιατρος ειπε οτι καποια παιδια εχουν ευαισθησια και οτι αυτο μπορει να κρατησει μερικα χρονια απλα εγω φοβαμαι γιατι ειναι και το ματι της κοντα. Το εχετε ξανακουσει?

 

Καλησπέρα!! Έχω δική μου εμπειρία από τέτοιο έρπη ως παιδί, στο μήλο στο μάγουλο μου έβγαινε εμένα, οφθαλμικό μου τον είχαν χαρακτηρίσει. Πρώτη φορά έβγαλα όταν ήμουν 5η Δημοτικού σε υψηλό πυρετό 40!!! Έβγαλα 5-6 φορές στη ζωή μου στο ίδιο πάντα σημείο, μήλο, μάτι γύρω γύρω και μια φορά μου μπήκε και στο μάτι, αλλά το πρόλαβα.

Ο έρπης άπαξ και τον αποκτήσεις, είναι ιός, τον έχεις πάντα, έτσι μου είχαν πει, και όταν βρίσκει καλές συνθήκες τσουπ βγαίνει.

Από τις 5-6 φορές που έχω βγάλει οι πρώτες ήταν μαζεμένες, σε λίγο χρονικό διάστημα. Μέσα σε ένα ή δυό χρόνια νομίζω, πάνε και πολλά πολλά χρόνια από τότε.

Πεσμένο ανοσοποιητικό, ήλιος μεγάλη προσοχή, εγώ την 1η φορά έβγαλα από πυρετό και τις υπόλοιπες από τον ήλιο το καλοκαίρι, υψηλός πυρετός, στεναχώρια, είναι παράγοντες που τον ευνοούν.

Όσο μεγάλωνα αραίωνε, έχω να βγάλω πια 24 χρόνια!!! και παρότι έβγαζα οφθαλμικό έρπη, ποτέ δεν έχω βγάλει στα χείλια, που είναι και πολύ συνηθισμένος!!

Αυτά, δεν ξέρω αν βοήθησα, περαστικά εύχομαι δεν είναι κάτι!!!!

 

Α!!! να προσέχει να μην σπάνε οι φυσαλίδες γιατί θα κάνει σημάδι, εγώ έχω ένα μικρό και με τα υγρά από τη σπασμένη φυσαλίδα μπορεί να κολλήσει και αλλού π.χ. γεννητικά όργανα!!! Δική της πετσέτα μόνο για το σημείο εκείνο ταμποναριστά!!! Και άλλη πετσέτα για το σώμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω vissina.

και εγω μην παει στο ματι της μικρης και το πιθανο σημαδι που μπορει να αφησει πισω φοβαμαι. Ελπιζω να μην κρατησει βεβαια για πολυ καιρο. Ο παιδοδερματολογος δεν ανησυχει και δε μιλησε για ερπη ζωστηρα που εγω διαβασα και φρικαρα. Ειπε οτι ειναι υποτροπη απλου ερπητα που φουντωνει πλεον τωρα πιο ευκολα πανω στην ηδη υπαρχουσα βλαβη.Αλλα θα υποχωρησει! αμην και ποτε συμπληρωνω και εγω!

και παλι σε ευχαριστω γιατι νομιζα μονο εμεις το παθαμε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω vissina.

και εγω μην παει στο ματι της μικρης και το πιθανο σημαδι που μπορει να αφησει πισω φοβαμαι. Ελπιζω να μην κρατησει βεβαια για πολυ καιρο. Ο παιδοδερματολογος δεν ανησυχει και δε μιλησε για ερπη ζωστηρα που εγω διαβασα και φρικαρα. Ειπε οτι ειναι υποτροπη απλου ερπητα που φουντωνει πλεον τωρα πιο ευκολα πανω στην ηδη υπαρχουσα βλαβη.Αλλα θα υποχωρησει! αμην και ποτε συμπληρωνω και εγω!

και παλι σε ευχαριστω γιατι νομιζα μονο εμεις το παθαμε αυτο.

 

Εχω ακούσει ότι το τεστ δυσανεξίας που γίνεται σε πολλά μικροβιολογικά εργαστηρια βοηθάει στις περίεργες δερματοπάθειες....βέβαια έιναι περί τα 250ε...δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις...;):wink: Περαστικά στο παιδάκι σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα σας,

ο μεγαλος μου ο γιος 5 χρ εδω και 4 μηνες εβγαλε στα ποδια του κατι στρογγυλα σημαδια με κατι γρομπαλακια στην περιφερεια. 3-4 στο δεξι ποδι κατω απο το γονατο και αλλα τοσα στο αρ ποδι. Αρχικα ο παιδιατρος μιλησε για μυκητες και καναμε θεραπεια για 2 εβδομαδες με αλοιφη. Αυτα δεν υποχωρησαν και πηγαμε σε δερματολογο (εδω στην κερκυρα που μενουμε και ειπε δεν ηξερε τι ηταν και ζητησε να κανει ο μικρος βιοψια!) βεβαιως ακολουθησε ο απολυτος πανικος.

Μοναδικη λυση ηταν η αθηνα και το παιδων. Εκει ειδαμε τον παιδοδερματολογο κο αλεξοπουλο ο οποιος ειπε οτι ηταν δακτυλιοειδη κοκκιωματα-πιθανως μη ειδικη αντιδραση σε καποιο τσιμπημα και εκανε εισαγωγη στο νοσοκομειο στο μικρο για καμπυλη σακχαρου γιατι καποιες φορες συνοδευεται αυτο και απο σακχαρο! Ειπε οτι θα υποχωρησουν σε κανα δυο χρονια το πολυ και εγραψε και καποια αλοιφη (προτοπικ)! η καμπυλη σακχαρου ηταν οκ!Το εχει ξανακουσει καμια σας? με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας αλλα εγω ανησυχω που ειμαι και απο μακρια!

Αχ βρε κοριτσια ωρες ωρες σκεφτομαι τι τυχερες που ειστε οσες εχετε μικρα παιδια και μεγαλωνετε διπλα στα παιδων στην αθηνα!Τι να πω?

γνωριζει καποιος κατι για τα δακτυλιοειδη κοκκιωματα?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου.επειδη σε βλεπω πολυ αγχωμενη και δεν ξερει μαλλον καποια κοπελα στο φορουμ για το περιστατικο σου οπως ουτε και εγω αλλα επειδη εχω παει και την δικια μου για κοκκιωμα στον συγκεκριμενο γιατρο (αλλου ειδους ομως καμια σχεση με το δικο σου γιατι της δικιας μου με το που το ειδε λεει οτι επρεπε να βγει με ολιγολεπτη πλαστικη επεμβασουλα αλλα και παλι τονιζω οτι τα κοκκιωματα ειναι πολλων ειδων οπως επισης ειναι και εντελως αφοβα)καταλαβαινω την αγωνια σου αλλα απο την στιγμη που σου ειπε ο γιατρος οτι θα φυγουν μονα τους σε κανα 2 χρονακια και οτι ειναι εντελως ακινδυνο με την κρεμουλα που σου εδωσε θα ειναι μια χαρα....χαλαρωσε και αφου και η καμπυλη του ειναι τελεια σε προτρεπω να το προσπερασεις....ο γιατρος ειπε οτι δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ...:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...