Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θάσος?


Franklin

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 6 months later...
Καλησπερα, ξερετε να μου πειτε ποσο ειναι η διαδρομη απο την Καβαλα- θασο?

Ευχαριστω:(

 

Καβάλα-Πρίνος όπως έγραψε και η άλλη κοπέλα είναι περίπου 1 ώρα και ένα τέταρτο. Αλλά υπάρχει και η άλλη εναλλακτική Κεραμωτή-Λιμένας που είναι τρία τέταρτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα, σκεφτόμαστε φέτος για διακοπές στη Θάσο. Βρήκα μια καλή προσφορά σε ένα ενοικιαζόμενο στην παραλία του Παχύ (ισόγειο διαμέρισμα με 2 κρεββατοκάμαρες και χωριστή κουζίνα, κήπο/παιδική χαρά, δίπλα στη θάλασσα, 55 ευρώ/βραδιά τον Ιούλιο). Ξέρει κανείς να μου πει αν είναι καλή η τιμή και, κυρίως, η συγκεκριμένη παραλία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουμε πάει Μυτιλήνη. Είναι πολύ όμορφο νησί, αλλά με χαλάει που δεν έχει καλές θάλασσες, ενώ στη Θάσο δεν ξέρεις πού να πρωτοκολυμπήσεις. Επίσης, η Θάσος έχει πολύ καλύτερο οδικό δίκτυο, στη Μυτιλήνη το μωρό είχε βγάλει τα συκώτια του στους δρόμους.

Link to comment
Share on other sites

Η Θάσος είναι υπέροχη, όπως και όλα τα νησιά του Βορείου Αιγαίου!! Είχαμε πάει πέρυσι κι ενθουσιαστήκαμε με τις παραλίες! Ο Παχύς είναι καλή παραλία, αν και σαφώς υπάρχουν και πιο όμορφες! Αν έχετε αμάξι εκεί γύρω υπάρχουν διάφορες όμορφες παραλίες! Έχει και πολλές οργανωμένες, αλλά αν θες τη γνώμη μου πάρε την ομπρελίτσα σου και τις πετσετούλες σου και πήγαινε λίγο πιο πέρα από τον πολύ κόσμο! Όχι μόνο θα έχεις χώρο και ηρεμία στην ακτή, αλλά και τα νερά θα είναι πιο καθαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα..!!δν ξέρω πως ακριβώς να γράψω σχόλιο,αλλα επειδή βιάζομαι αρκετά δν έχω χρόνο να ψάξω..ξέρει καμία κοπέλα να μου πει για την Παναγία ..;έχω βρει το ξενοδοχείο που θέλω απλώς πηγαίνω με ενα παιδι 3 χρόνων κ θέλω μέσα στο χωριό παιδότοπος η τέλος πάντων δραστηριότητες για το παιδι..θέλω το βράδυ να βγαίνω μια βόλτα με το παιδι χωρις αυτοκίνητο..θα τα βρω αυτα στην Παναγία η να ψάξω στα λιμεναρια..;;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΘΑΣΣΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ!!!ΠΕΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΔΕΣΕ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗ ΤΟΥΡΤΑ..

ΠΗΡΑ ΤΗΛ.ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ LOULOUDIS KAI TI ΕΙΠΑΝΕ :evil:.ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ.. ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ..ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ??ΖΩΟ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ?? ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΤΥΠΗΜΑ :evil:ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΝΝΑ HOTEL ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΔΕ ΘΑ ΣΑΣ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ,ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΚΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!ΣΕ ΟΣΑ ΠΕΡΝΑΜΕ Η ΔΕ ΘΑ ΕΙΧΑΝ Η ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ ΑΥΤΗ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΛΕΙΝΕΙ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΑΚΡΙΒΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΠΡΩΙΝΟ..ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΠΑΣ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΠΡΩΙΝΟ..ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΘΑΣΣΟ ΑΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΧΑΛΑΡΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ.ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δε βλέπω κάτι παράλογο στο να είναι ένα ξενοδοχείο adults only. Ειδικά σε ένα νησί τόσο "οικογενειακό" όσο η Θάσος, λογικό να υπάρχουν καταλύματα ειδικά για ζευγάρια ή ηλικιωμένους, που δε θέλουν να ακούνε όλη μέρα φωνές παιδιών.

 

Εμείς πήγαμε φέτος την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου και περάσαμε πολύ ωραία. Δε θα είχα αντίρρηση να ξαναπάω, σίγουρα θα την προτιμήσω από τη Χαλκιδική για ένα τριήμερο.

 

Μείναμε στα bungalows Μορφέας και πληρώναμε 80 ευρώ/βραδιά για δίχωρο τετράκλινο, άνετο και καθαρό. Με βόλεψε πολύ που είχε παιδική χαρά και η θάλασσα ήταν μπροστά, με φυσική σκιά, καθόσουν και μεσημέρι ακόμα πολύ άνετα δηλαδή κι επίσης ήταν πολύ κοντά στο Λιμένα, την πρωτεύουσα. Το μόνο κακό ήταν η έλλειψη εστιατορίου και τα κάπως σκληρά στρώματα των κρεββατιών.

 

Πάντως το νησί είναι γεμάτο καταλύματα, για κάθε γούστο και βαλάντιο.

 

Προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο οι βόρειες/βορειοδυτικές παραλίες (Νιστέρι, Παχύς, Σαλιάρα). Όχι ότι οι άλλες είναι άσχημες δηλαδή, αλλά δε μου άρεσε που σήκωναν πολύ κύμα, χωρίς να υπάρχει φυσική σκιά (Παράδεισος). Αυτές που απέρριψα εντελώς είναι η Μακρύαμμος (πρέπει να πληρώσεις για να μπεις, πολύ ρηχή με κύμα και φύκια) και η Σκάλα Παναγιάς - Ποταμιάς, όπου γίνεται το σώσε από κόσμο, χωρίς να βλέπω κάτι το ιδιαίτερο σαν θάλασσα. Ούτε για μια βουτιά δε μας τράβηξε να σταματήσουμε. Μάλλον επειδή ήταν κι από τους πρώτους οικισμούς που αναπτύχθηκαν τουριστικά, η όλη αισθητική έχει μείνει στο '80.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Θάσος, ανάλογα με το ποιο χωριό θα επιλέξει κανείς θα βρει και αντίστοιχο κόσμο. Αλλού είναι πιο οικογενειακά, αλλού πιο ήρεμα, αλλού πιο κοσμοπολίτικα. Η Θάσος δουλεύει πολύ με κόσμο που έρχεται από το εξωτερικό, χωρίς να παραγνωρίζει και τον Έλληνα. Οι τιμές που θα βρει κάποιος στα καταλύματα αντιστοιχούν πραγματικά σε όλα τα πορτοφόλια.

 

Φυσικά δε μπορεί κάποιος να θέλει σουίτες ή σπέσιαλ δωμάτια και να τα δίνουν κοψοχρονιά. Στο κάτω κάτω, υπάρχει κόσμος που δίνει ακόμα χρήματα και μάλιστα ξένοι. Η εισροή χρημάτων από τον τουρισμό είναι σημαντικό έσοδο για τη χώρα. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν άφθονες λύσεις για όλα τα πορτοφόλια. Κανένας δε θα μείνει δυσαρεστημένος. Βέβαια, ό,τι πληρώνει κανείς παίρνει.

 

Και βέβαια είναι λογικό να υπάρχουν και τέτοια ξενοδοχεία που να μπορεί κάποιος να πάει να απολαύσει ήρεμα διακοπές. Υπάρχουν και άνθρωποι που για χ, ψ λόγους δε θέλουν τη βαβούρα των παιδιών. Ας υπάρχει και μια γωνιά για αυτούς. Είπαμε, η Θάσος καλύπτει όλα τα γούστα.

 

Να συμπληρώσω μόνο για την παραλία Σκάλα Ποταμιάς-Παναγιάς πως είναι πολύ βολική για οικογένειες.

 

Πρέπει να λαμβάνεται υπόψη όμως και η εποχή. Αν υπάρχουν π.χ. μελτέμια τότε και αέρας θα υπάρχει και κύμα. Αυτό ισχύει για όλη τη Βόρεια Ελλάδα.

 

Επίσης αν είναι υψηλή περίοδος σίγουρα θα βρει ΠΟΛΥ κόσμο σε "καλές" παραλίες.

 

Αν κάποιος έχει τη δυνατότητα καταλληλότερος είναι ο Ιούλιος και μάλιστα σε καθημερινή μέρα, όχι ΣΚ. Τότε πραγματικά θα απολαύσει το νησί και μπορεί να γνωρίσει τις ομορφιές του.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...