Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και θυρεοειδής!!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια γεια χαρα! Είμαι καινουρια στο forum, ειμαι 4 εβδομαδων εγκυος δεν εχω κανει χοριακη ακομα!Πριν απο 2 εβδομάδες περιπου ξεκινησα τη θεραπεια για το θυροειδη!!!Επειδη πριν ενα χρόνο είχα μια αποβολή στην 7η εβδομαδα, λογικα λογω θυροειδη, φοβαμαι μηπως συμβουν τα ιδια παλι...Υπάρχει καμια που να εχει αναλογη εμπειρια με το θυροειδη της κ με την εγκυμοσύνη??:P:p:p

 

 

 

dev348pf___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια γεια χαρα! Είμαι καινουρια στο forum, ειμαι 4 εβδομαδων εγκυος δεν εχω κανει χοριακη ακομα!Πριν απο 2 εβδομάδες περιπου ξεκινησα τη θεραπεια για το θυροειδη!!!Επειδη πριν ενα χρόνο είχα μια αποβολή στην 7η εβδομαδα, λογικα λογω θυροειδη, φοβαμαι μηπως συμβουν τα ιδια παλι...Υπάρχει καμια που να εχει αναλογη εμπειρια με το θυροειδη της κ με την εγκυμοσύνη??:P:p:p

 

 

 

dev348pf___.png

 

Αμεεεε! Πολύς κόσμος! Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα! Θα συμβουλευτείς αμέσως τον ενδοκρινολόγο σου ο οποίος θα αναλάβει να σε παρακολουθεί ίσως πιο τακτικά, να σου γράψει αν χρειάζονται υπερηχογράφημα και περαιτέρω εξετάσεις και να σου ρυθμίσει τη δόση της θυροξίνης. Τέλος να θυμάσαι ότι θα εξεταστεί και το μωρό σου μόλις γεννηθεί για να δουν αν του κληροδότησες το πρόβλημα. Εγώ είχα μια υπέροχη 1η εγκυμοσύνη και γέννησα ένα υγιέστατο (και πανέμορφο :lol: ) μωράκι! Μόνο τη δόση μου αύξησε λίγο κι έκανα διάφορες εξετάσεις ανά διαστήματα. Με το καλό να ανταμώσεις το αγγελάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

θα πας γρηγορα γρηγορα στον ενδοκρινολογο.

Προσωπικα η εγκυμοσύνη μου ....εφτιαξε τον θυροειδη. Κατα την διαρκεια της εγκυμοσύνης εφτασα να περνω την μικροτερη δοση και μαλιστα το χαπι κομμένο στα 2.

Τακτικός ελεγχος και ολα καλα θα πανε :D

 

 

Με το καλό

Link to comment
Share on other sites

Eπικοινώνησε αμέσως με τον ενδοκρινολόγο σου! Βασικά έπρεπε πρώτα να τηλεφωνήσεις στον ενδοκρινολόγο και μετά στον γυναικολόγο!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ανακαλυψα οτι ειχα υποθυροειδισμο στις πρωτες εξετασεις που εκανα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη.Ξεκινησα τη θεραπεια με Τ4 και πηγαινα καθε 2 μηνες στον ενδοκρινολογο.Δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα η εγκοσυνη αρκει να πηγαινεις τακτικα στον ενδοκρινολογο σου και να κανεις οτι σου λεει.

 

Μετα το τελος του θηλασμου,μειωσα την δοση λιγο και σε αυτη την εγκυμοσυνη την αυξησα παλι δυο φορες.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!!Μου δινετε πολυ κουραγιο!!!!Πήγα στον ενδοκρινολογο και μου ειπε οτι θα το παρακολουθουμε συχνα τωρα....μακαρι να πανε ολα καλα!!!!!!!:D:D:D:D

 

 

 

 

 

 

dev347pf___.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα θεμα με το θυρεοειση hasimoto και κατι με τα αντισωματα , αλλα δεν ειχα παρει ποτε χαπι !!

τωρα στη 2η εγκυμοσυνη ειμαι 10 εβδομαδων ..με εξετασεις ανακαλυψα οτι εχω υψηλη TSH και χαμηλο Τ4 ....

εχω γυναικολογο τη δευτερα , να περιμενω να παω εκει πρωτα ? ΄ή να μιλησω με τον ενδοκρινολογο ? εσας σας παρακολουθουσε ενδοκρινολογος?

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

To tsh ιδανικα πρεπει να ειναι 1 με 2....να πας σε ενδοκρινολογο να σου πει τι να κανεις. Όλα καλα θα πανε απλα μην το αμελεις. Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ηξερα ότι ειχα προβλημα, ευτυχως πηγαν όλα καλα. Μετα την εγκυμοσυνη εκανα αφαιρεση και στην δευτερη το ρυθμιζα με χαπι....Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

εχω γυναικολογο στη δευτερα , θα δω τι θα μου πει ..φανταζομαι θα μου πει γαι χαπι ..

απλα δε ξερω αν πρεπει να το ψαξω και με ενδοκρινολογο ή να ακουσω το γυναικολογο

εντωμεταξυ ειμαι ηδη 10 εβδομαδων και φοβαμαι μηπως εχει γινει ηδη καμια ζημια στο εμβρυο

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω γυναικολογο στη δευτερα , θα δω τι θα μου πει ..φανταζομαι θα μου πει γαι χαπι ..

απλα δε ξερω αν πρεπει να το ψαξω και με ενδοκρινολογο ή να ακουσω το γυναικολογο

εντωμεταξυ ειμαι ηδη 10 εβδομαδων και φοβαμαι μηπως εχει γινει ηδη καμια ζημια στο εμβρυο

πόσο ηταν το tsh?

Για το θυροειδή ο ειδικός γιατρός είναι ο ενδοκρινολόγος.

Οι ενδοκρινολόγοι γνωρίζουν τι χρειάζεται στην εγκυμοσύνη.

συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

tsh 5.57 με οριο 4, 2 ..αλλα δε ξερω αν ισχυουν τα ιδια και στην εγκυμοσυνη !!!...

mhn agxvnesai.... πιθανοτητα για να δημιουργηθει προβλημα στο μωρο, εχεις μονο μετα το 12....απλα ξεκινα αμεσα Τ4...πηγαινε γρηγορα σε ενδοκρινολογο...εγω στην εγκυμοσυνη δυο φορες εφτα 7.5 αλλα όλα καλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tsh 5.57 με οριο 4, 2 ..αλλα δε ξερω αν ισχυουν τα ιδια και στην εγκυμοσυνη !!!...

 

Ο ενδοκρινολόγος μου μού είπε ότι τώρα στην εγκυμοσύνη στόχος μας είναι να διατηρείται το TSH κάτω από 2.

 

Μου αύξησε το Τ4 σε 0.88mg από 0.75 που έπαιρνα μέχρι πριν από μία εβδομάδα, γιατί είχε ανέβει λίγο το TSH.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...