Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Γειά σας,

εχω μια απορία κ θα ήθελα να πάρω καποια έγκυρη απάντηση σχετικά με το αν επιτρέπεται η παρουσία ενός γονέα στα γενέθλια του παιδιού του, που του τα κάνει στο νηπιαγωγείο.

Ξέρω οτι στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια (σε ηλικία παιδικού σταθμού κ νηπιαγωγείου) σου επιτρέπουν να πας μια συγκεκριμένη ώρα κ να δεις το παιδί σου που σβήνει το κεράκι.

Ισως με θεωρείται υπερβολική αλλά για μενα είναι σημαντικό (οταν δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις έξω ή στο σπίτι γενέθλια κ επιλέγεις να πας μια τούρτα στο νηπιαγωγείο) να μοιραστώ αυτή τη στιγμή με το παιδί μου.

Η νηπιαγωγός που της ζήτησα να πάω να τραβήξω το παιδί μου φωτογραφία, μου είπε οτι δεν επιτρέπεται κ το μόνο που θα μπορούσα να κάνω είναι να της αφήσω την φωτογραφική μηχανή να βγάλει εκείνη φωτος.

Βέβαια πέρα από τις φώτος ήθελα πάνω από όλα να είμαι δίπλα στο παιδί μου.

Είναι πολύ αυτό που ζητάω?

Μήπως θα έπρεπε να το συζητήσω κ με την διευθύντρια του νηπιαγωγείου?

Υπάρχει κάποια σχετική εγκύκλιος που να απαγορεύει κάτι τέτοιο?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είναι πολύ αυτό που ζητάς κι εγώ στη θέση σου αυτό θα ήθελα...να ήμουν πλάι της όταν έσβηνε το κεράκι.

Στο δικό μας νηπιαγωγείο (δημόσιο) μια χαρά γενέθλια κάνουν τα παιδάκια. Δεν έχω κάνει γενέθλια στο σχολείο αλλά γνωρίζω πολύ καλά οτι επιτρέπουν έστω την παρουσία της μητέρας την στιγμή που το παιδί θα σβήσει το κερί της τούρτας.Για τη δασκάλα μας αυτό εννοείται αφού γνωρίζει ποσο σημαντικό είναι όχι μόνο για τη μαμά αλλά περισσότερο για το παιδί να έχει τη μαμά του δίπλα του τη συγκεκριμένη στιγμή.

Οσο για την ύπαρξη σχετικής εγκυκλιου δεν γνωρίζω αλλά αν θες ρωτάω αύριο τη δασκάλα μας και σε ενημερώνω.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

εχω μια απορία κ θα ήθελα να πάρω καποια έγκυρη απάντηση σχετικά με το αν επιτρέπεται η παρουσία ενός γονέα στα γενέθλια του παιδιού του, που του τα κάνει στο νηπιαγωγείο.

Ξέρω οτι στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια (σε ηλικία παιδικού σταθμού κ νηπιαγωγείου) σου επιτρέπουν να πας μια συγκεκριμένη ώρα κ να δεις το παιδί σου που σβήνει το κεράκι.

Ισως με θεωρείται υπερβολική αλλά για μενα είναι σημαντικό (οταν δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις έξω ή στο σπίτι γενέθλια κ επιλέγεις να πας μια τούρτα στο νηπιαγωγείο) να μοιραστώ αυτή τη στιγμή με το παιδί μου.

Η νηπιαγωγός που της ζήτησα να πάω να τραβήξω το παιδί μου φωτογραφία, μου είπε οτι δεν επιτρέπεται κ το μόνο που θα μπορούσα να κάνω είναι να της αφήσω την φωτογραφική μηχανή να βγάλει εκείνη φωτος.

Βέβαια πέρα από τις φώτος ήθελα πάνω από όλα να είμαι δίπλα στο παιδί μου.

Είναι πολύ αυτό που ζητάω?

Μήπως θα έπρεπε να το συζητήσω κ με την διευθύντρια του νηπιαγωγείου?

Υπάρχει κάποια σχετική εγκύκλιος που να απαγορεύει κάτι τέτοιο?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

δεν επιτρεπεται καποιος ξενος στο σχοειο χωρις αδεια.. βεβαια ειναι κ θεμα ποσο τυπικος κ ..φοβισμενος ειναι καποιος με ολα αυτα. εγω το επετρεπα γιατι σκεφτομουν αυτο που λες,οτι ειναι συγκινητικο να βλεπεις το παιδι σου.βεβαια ειναι μεγαλη αναστατωση κ ισως η κοπελα να φοβαται οτι θα χασει τον ελεγχο απο τα παιδια.η διευθυντρια δεν μπορει να την υποχρεωσει να το κανει.δεν εχουν καποιο λογο παραπανω για την ταξη της καθε εκπαιδευτικου,ισως να την επηρεασει θετικα ομως.αν ειδες οτι ειναι βολικη λιγο η νηπιαγ ξαναζητα το αν οχι..μηπως να της πεις να το κανετε το τελευταιο μισαωρο πριν σχολασουν κ οτι θα τα αναλαβεις ολα εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.

Το ξανασυζήτησα σήμερα με την νηπιαγωγό κ μάλλον ή το είχε ξανασκεφτεί ή είδε οτι επέμενα κ μου είπε οτι μπορω να παω. Μάλιστα μου είπε ότι θα μπορούσα να βοηθήσω κιόλας αφού την Παρασκευή που θα κάνω τα γενέθλια της μικρής μου κόρης, θα έχουν κ το αποκριάτικο πάρτυ στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω τους εκανα τα 2 , γενεθλια στο παιδικο σταθμο (δημοσιος). ΝΑ πω την αληθεια ουτε που διανοηθηκα να ζητησω να ειμαι και εγω. Αφου δεν επιτρεπουν να περασουμε την πορτα καν!!!

Αφησα τη φωτογραφικη και μου εβγαλαν φανταστικες φωτο! Περασαν τοσο καλα που ζηλεψα!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η παρουσία του γονιού στο χώρο του νηπιαγωγείου ή του σταθμού προκαλεί μία αναστάτωση και στο δικό σου παιδί και στα άλλα. Εξάλλου το νόημα και η σκέψη είναι ότι το σχολείο είναι για τα παιδιά και τις δασκάλες και αυτό βοηθάει και τα παιδιά να προσαρμοστούν καλύτερα.

Δεν ξέρω... Δεν έχω ακούσει να παρευρίσκονται γονείς όταν τα παιδιά σβήνουν τα κεράκια τους στο σχολείο. Είναι συγκινητικό, βέβαια, αλλά προσωπικά νιώθω πως το σχολείο είναι ο χώρος του παιδιού μου στον οποίο δε θα ήθελα να εισβάλω με οποιοδήποτε τρόπο...

Φέτος η κόρη μου έσβησε τα κεράκια της στο σπίτι λόγω γρίπης και ήμασταν μόνο εκείνη ο μπαμπάς της κι εγώ. Δεν τα αποφύγαμε τα δάκρυα της συγκίνησης...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την zois.

Εμένα που πάει ακόμα παιδικό κάναμε γενέθλια στο σπίτι όπου καλέσαμε γιαγιάδες παπούδες ξαδελφάκια και παιδάκια φίλων μας ...αλλά στο παιδικό έκανε το πάρτυ μόνη της με την δασκάλα και τα παιδάκια κόψανε τούρτα είπανε τραγούδια χόρεψαν και έφαγαν ότι είχα στείλει....δεν χρειάζεται να είμαστε πανταχού παρόντες...άλλο να έιναι μια σχολική γιορτή στην οποία να είναι καλεσμένοι οι γονείς όλων των παιδιών ...'ετσι νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ρώτησα τη δασκάλα μας και μου είπε οτι η νομοθεσία δεν επιτρέπει την παρουσία ξένου προσώπου στο νηπιαγωγείο. Αλλά μου είπε οτι καμιά φορά(έκτακτες περιπτώσεις) πρέπει να είμαστε ελαστικοί όταν αυτό γίνεται για το καλό του παιδιού. Π.χ στην αρχή της σχολικής χρονιάς επέτρεψε την παρουσία μητέρας ενός 4χρονού παιδιού το οποίο έκλαιγε επίμονα καί δεν ήθελε να μείνει στο σχολείο. Συμφωνα με τη νομοθεσία αυτό δεν επιτρέπεται αλλά η νηπιαγωγός θεώρησε οτι είναι καλύτερο για το παιδί να βρίσκεται η μητέρα του για κάποια ώρα μέσα στην αίθουσα μέχρι το παιδάκι να νιώσει ασφαλές.Αυτό έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα και το συγκεκριμένο παιδί έρχεται πλέον με όρεξη και διάθεση για το σχολείο.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις έχει να κάνει με την περίοδο προσαρμογής του παιδιού στον παιδικό και ναι, είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να βρίσκεται εκεί η μητέρα του για όσο απαιτείται μέχρι το παιδάκι να αισθανθεί άνετα στο χώρο του σχολείου και να εμπιστευτεί τις δασκάλες του. Μιλάμε για μία ειδική κατάσταση ανάγκης, όπου η παρουσία της μαμάς εξυπηρετεί ένα συγκεκριμένο σκοπό και είναι για το καλό του παιδιού. Η παρουσία της μαμάς στα γενέθλιά του στο σχολείο δεν έχει να κάνει με το καλό του παιδιού, αλλά με την ανάγκη της μαμάς... Και τις ανάγκες μας υπάρχουν φορές (και πάρα πολλές θα έλεγα... :-)) που τις βάζουμε στην άκρη ή τις καταπίνουμε για το καλό των παιδιών μας.

Δεν ξέρω αν ακούγονται σκληρά αυτά, αλλά τα πιστεύω απόλυτα. Και να ξέρεις, επίσης, ότι σε νιώθω απόλυτα και κατανοώ πλήρως αυτό που επιθυμείς... Παρεπιπτόντως... Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από ότι κατάλαβα η δασκάλα μου είπε οτι η νομοθεσία αναφέρεται για όλες τις περιπτώσεις ακόμα και για την προσαρμογή του παιδιού στο χώρο του δημόσιου νηπιαγώγειο. Για παιδικό σταθμό δεν γνωρίζω. Οι νηπιαγωγοί καλύπτονται με αυτή τη νομοθεσία όταν π,χ κάποια μητέρα επιμείνει να μείνει στην αίθουσα με τσαμπουκά που λέμε χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος.

Η χρυσή τομή πάντως βρίσκεται στο πόσο ελαστικός μπορεί να γίνει ένας νηπιαγωγός και πόσο σωστός θα είναι κάποιος γονέας στις απαιτήσεις του.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς! Εγω μαλλον ειμαι η εξαιρεση! Περσι που πηγαινε η κορη μου στα νηπια εχουμε κανει κανονικοτατο παρτι και μαλιστα 2 φορες , γιορτη και γενεθλια, με τις γιαγιαδες, εμενα και τον αντρα μου. Φουσκωσαμε μπαλονια, βαλαμε μουσικη και χορεψαμε, μοιρασαμε κερασματα, κοψαμε τουρτα ( μαλιστα σβησαμε το κερακι 2 φορες γιατι μας φωναξαν να παμε και στο διπλα τμημα), βγαλαμε φωτογραφιες και δωσαμε και στα παιδια δωρακια. Με λιγα λογια επι μια ωρα περιπου καναμε ενα κανονικο παρτι.

Φυσικα ολα αυτα εγιναν αφοτου μιλησα με τη δασκαλα , αλλα με παρομοιο τροπο γιορτασαν και αλλα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...