Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ολο προβλήματα μου προκύπτουν στη 2η εγκυμοσύνη μου. Έκανα εξετάσεις για το θυροειδή μου λόγω σακχάρου κύησης στη 1η εγκυμοσύνη και ενώ είναι μέσα στα όρια ο ενδοκρινολόγος λέει πως είναι υψηλά για εγκυμοσύνη. Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία? Γιατί δεν είχα κάνει ποτέ πριν εξετάσεις γιγα θυροειδή. Το βράδ θα πρέπει να του μιλήσω στο ιατρείονα δούμε τι πρέπει να γίνει.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωχ.... εγώ με το θυρεοειδή μου δεν έχω καλές σχέσεις.... Γιαυτό τον έβγαλα πριν μείνω έγκυος... αλλά ο ατιμος αν και απών, τον τελευταίο μήνα με ταλαιπώρησε πολύ. Και μαζί με μένα και το μωρό μου....

ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΣΤΕΝΑ..... μην το αφήσεις. :cry:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έπαιρνες φάρμακα στην εγκυμοσύνη μου? Εγώ πάντως πριν δεν είχα κανένα σύμπτωμα και στην πρώτη εγκυμοσύνη μόνο σάκχαρο που ανέβασα. Έχω αγχωθεί γιατί δεν έχω ιδέα τι γίνεται με αυτά... :cry: Ελπίζω όλα καλά να πάνε.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι, ειναι κατι που ρυθμιζεται. Μια φιλη μου τωρα στην εγκυμοσυνη της παιρνει ενα χαπακι και ολα καλα. Μπορει να μην χρειαστει καν να παρεις αγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Rosalita,κι εμένα ο θυροειδής μου ανέβηκε πολύ λίγο πάνω από το όριο στην εγκυμοσύνη μου.Κατόπιν προτροπής του γυναικολόγου μου πήγα σε ενδοκρινολόγο η οποία μου εξήγησε ότι οι ορμόνες της εγκυμοσύνης επιδρούν στη λειτουργία του θυροειδούς αδένα για αυτό ακόμη και μια πολύ μικρή απόκλιση από το φυσιολογικό πρέπει να αντιμετωπισθεί με αγωγή.Μου έγραψε κάποιες περεταίρω αιματολογικές εξετάσεις και τελικά πήρα τα Τ4 των 50 από τον 4ο ώς και των 8ο μήνα και στον ένατο αύξησα σε Τ4 των 75.Μόλις γέννησα συνέχισα με Τ4 των 50 πάλι τα οποία παίρνω ως και σήμερα.Την προηγούμενη βδομάδα έκανα ξανά εξετάσεις και η TSH έχει πέσει αρκετά.Δεν τις έχω δείξει ακόμη στην ενδοκρινολόγο μου,αλλά στην τελευταία επίσκεψη που της έκανα μου είπε ότι εφ όσον επιθυμώ να ξαναμείνω έγκυος πρέπει να παρακολουθώ στενά το θέμα.Όσο για τα χαπάκια δεν έχουν καμμία αρνητική επίδραση τόσο στην εγκυμοσύνη όσο και στο θηλασμό.Απεναντίας κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αύξηση του θυροειδούς μπορεί να έχει επιπτώσεις στο έμβρυο, ακόμη και επιπτώσεις στην μετέπειτα ανάπτυξή του και στο δείκτη ευφυίας του ως παιδί, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα της γιατρού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, από τη στιγμή που έκανα ολική θυρεοειδεκτομή θα παίρνω εφ' όρου ζωής χάπι για να το ρυθμίζω. Το κακό είναι ότι ενώ δεν είχα πρόβλημα σε όλη την εγκυμοσύνη εμφανίστηκε ξαφνικά προς το τέλος υπερβολική η ΤSH. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν συμπτώματα, γιαυτό και το ΩΧ ΄που έγραψα.

Συγνώμη, δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ με το θυρεοειδή μου και δε θα ήθελα να περασει και κάποιος αλλος τα ΄ιδια..

Πάντως δεν κάνει κακο να το έχεις από κοντά.... Καλύτερα βέβαια να μιλήσεις με το γιατρό, τον ενδροκρινολόγο, ο οποίος θα δει και τις εξετάσεις σου. Αυτός θα σου πει τι πρέπει να κάνεις.

Και πάλι συγνώμη αν σε φόβησα.... Δεν είχα τέτοια πρόθεση... :oops:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην αγχώνεσαι :!: Είναι κάτι που ευτυχώς αντιμετωπίζεται πάρα πολύ εύκολα και ανώδυνα...Εμένα ήταν το μόνο που δε με απασχόλησε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εφόσον το είχα εντοπίσει και έπαιρνα κάθε πρωι τα χαπάκια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να βρω το διαβητολόγο μου χτες και μου έδωσε Τ4 των 50. Η TSH ήταν στο 3,6 με όριο το 5, αλλά μου εξήγησε ότι στις έγκυες το όριο είναι το 2,5 και ότι έιμαι οριακά πάνω, αλλά λόγω εγκυμοσύνης δεν το ρισκάρει να το αφήσει έτσι. Το θέμα είναι ότι στη πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχαμε πάρει χαμπάρι τίποτα και ευτυχώς που όλα πήγαν μια χαρά!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nα σας ρωτησω και κατι άλλο? Ξεκίνησα από προχτές τα χάπια (Τ4 των 50)και από τη πρώτη μέρα νιώθω περίεργα. Έχω μια νευρικότητα, ένα μόνιμο άγχος, μια υπερένταση. Ξέρω ότι είναι συμπτώματα του θυροειδούς, αλλά εγώ πριν ήμουν μια χαρά. Μετά την έναρξη της θεραπείας μου αρχίσανε αυτά. Είναι άραγε φυσιολογικό? Και αυτό τον ενδοκρινολόγο μου δεν τον βρίσκω πάλι!!! Όλο εξαφανίζεται. Θα προσπαθήσω να τον βρω να του τα πω να δω...

Α,και κάτι άλλο πολύ σημαντικό. Το θυροειδή τον ανακαλύψαμε στη 2η εγκυμοσύνη. Είναι βέβαια οριακά ανεβασμένος, αλλά υπάρχει. Υπάρχει περίπτωση να έχει άραγε κάποιο πρόβλημα με το θυροειδή του ο γιός μου? Γιατί μια φίλη μου μου βαλέ φυτίλια, να πάω να του κάνω αίματος.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδηποτε θα ρωτήσεις το γιατρό σου για πιο έγκυρη απάντηση αλλά απ' όσο ξέρω καλό είναι στην εφηβεία του να κάνει κάποιες εξετάσεις.

Εμένα τουλάχιστον ο ενδοκρινολόγος μου έτσι μου είπε να κάνω για τη μικρή μου. Βέβαια εμένα η δικιά μου έκανε και τις απαραίτητες εξετάσεις όταν γεννήθηκε μιας και εγώ είχα πρόβλημα.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μονο που πρεπει να κανεις οπωσδηποτε ειναι να τον ρυθμισεις με τον ενδοκρινολογο σου γιατι ο θυρεοειδης παιζει πρωταρχικο ρολο στη νοητικη εξελιξη του παιδιου.

Εγω ανακαλυψα οτι εχω υποθυρεοειδισμο τυπου Hashimoto οταν ημουν 11 χρονων.

Στη δικη μου περιπτωση δεν γινεται εγχειριση γιατι ειναι σαν να μην εχω.

Ακολουθω θεραπεια εφ΄ορου ζωης με τα Thyrormone. Μαλιστα παιρνω μεγαλη δοση.

Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης χρειαζεται στενη παρακολουθηση γιατι αλλαζει ο οργανισμος και μεταβαλλονται οι αναγκες του.

Γι΄αυτο το λογο μπορει να αλλαζουν και οι δοσεις του φαρμακου.

Δεν χρειαζεται να ανησυχεις καθολου εφοσον βρισκεται στα φυσιολογικα ορια.

Ο μικρουλης μου δεν εχει παρουσιασει ακομα θυρεοειδη.

Εχει μεγαλες πιθανοτητες αλλα μπορει και να μην παρουσιασει καθολου.

Δεν ειναι απαραιτητο να εχει επειδη εχω και εγω.

Εχει αλλα προβληματα με χοληστερινες και τετοια.

Τελος παντων.

Οι συμβουλες του ενδοκρινολογου μου ειναι να πινω το χαπι μου καθε πρωι μιση ωρα πριν απο το πρωινο. Να μην τρωω γαλακτοκομικα και να μην παιρνω σιδηρο(στην εγκυμοσυνη) τις επομενες 3 ωρες.

Πρεπει να περναει ενα τριωρο γιατι κατι γινεται και το ασβεστιο και το σιδηρο και μπλοκαρει την απορροφηση του φαρμακου απο τον οργανισμο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε να μη παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου ή ασβεστίου πριν το μεσημέρι. Αλλά για γάλα και γενικά γαλακτοκομικά δεν είπε τίποτα, και μάλιστα έχω μιλήσει με πολλόυς με πρόβλημα θυροειδούς και δεν το έχω ξαναακούσει αυτό. Εγώ δηλαδή μισή ώρα μετά το χάπι πίνω ένα ποτήρι γάλα . Ελπίζω να είναι απλώς υπερβολικός ο δικός σου γιατρός. Πάντως θα το ρωτήσω για σιγουριά. Στη πρώτη εγκυμοσύνη πάντως αν είχα θυροειδή και δεν τον είχα δει σίγουρα ο μικρός μου δεν έχει πρόβλημα νοημοσύνης...ευτυχώς!! Είναι πανέξυπνος.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Rosalita μου, καταρχάς μην ανησυχείς για τον πρώτο σου γιο. Το πολύ πολύ όταν μεγαλώσει να χρειάζεται να ελέγχει το θυρεοειδή του. Μόνο και μόνο λόγω κληρονομικότητας και πάλι δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα έχει πρόβλημα.

Για το γάλα ούτε κι εγώ έχω πρόβλημα.... Δηλ. δε μου είπε ποτέ τίποτα ο γιατρός μου (και να σκεφτείς ότι εγώ πίνω πολυ γάλα γενικώς γιατί μου αρέσει). Ούτε και το έχω ξανακούσει. Ϊσως έχει να κάνει με το τί είδους πρόβλημα έχει καθένας με το θυρεοειδή του. Εγώ π.χ. έπρεπε -πριν κάνω εγχείρηση- να προσέχω το ιώδιο... Δεν μου επιτρεπόνταν να φάω οστρακοειδή -τα οποία λατρεύω- και να χρησιμοποιώ ιώδιο ή betantine στις πληγές.... Και γενικά ό,τι προϊόν μπορεί να περιείχε ιώδιο (ακόμα και βιταμίνες). Πάντως καλά θα είναι τα περισσότερα να τα ρωτάς στο γιατρό σου γιατί ο θυρεοειδής είναι λίγο περίεργη ασθένεια και σύνθετη. Χωρίς να χρειάζεται βέβαια να ανησυχείς απλά να το έχεις πάντα στα υπόψιν σου και ειδικά τώρα που είσαι έγκυος. Μην ανησυχείς για τίποτε. Με το καλό το μωράκι σου. :D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν αλλάζω λίγο το θέμα, αλλά ξέρετε αν μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα θυροειδή μετά από εγκυμοσύνη?

 

Στο παρελθόν είχα κάνει εξετάσεις και δεν είχα, αλλά επειδή έχει τύχει να με ρωτήσουν κατά καιρούς αν έχω (δεν ξέρω πως ακριβώς βγάζουν το συμπέρασμα), υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήθηκε πρόβλημα και να μην το ξέρω?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδική, αλλά απ'ότι έχω διαβάσει ο θυροειδής μπορεί να εμφανιστεί και σε μεγαλύτερη ηλικία, ξαφνικά, χωρίς κάποια αιτία. Στα 25, στα 30 κτλ. Όχι ότι το προκάλεσε η εγκυμοσύνη. Αυτό δεν το έχω ξανακούσει. Πάντως μήπως ο λαιμός σου δείχνει λίγο πρησμένος? Συνήθως γι'αυτό σε ρωτάνε κάποιοι. Ή ίσως έχεις άλλα συμπτώματα όπως εξάψεις, κυκλοθυμισμό, απότομες αυξομειώσεις βάρους.. Αυτά συνήθως είναι τα συμπτώματα. Δεν ξέρω αν βοήθησα, αλλά σίγουρα τη λύση θα στη δώσει ένας ενδοκρινολόγος κα οι κατάλληλες αματολογικές εξεετάσεις. :)

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η αδερφή μου είχε πρόβλημα με το βάρος της..... Πριν κάνει εγχείρηση είχε χάσει πολυ βάρος.... Μετά την εγχειρηση υπήρχαν φορές που πρηζόνταν πολύ.....

Μια φίλη μου πάλι, έχει πρόβλημα με την περίοδό της και επισης έχει πρηστεί.....

Ένα επίσης άσχημο -και μη ιάσιμο- πρόβλημα είναι ο εξόφθαλμος... Βγαίνουν έξω τα μάτια..... (ελαφρώς μην πάει το μυαλό σου σε υπερβολές).

 

ΜΠορεί όμως να μην υπάρχει και κανένα απολύτως εμφανές σύμπτωμα.

 

Άτιμο πράγμα ο θυρεοειδής..... αν υπάρχει οποιαδήποτε υπόνοια ότι έχεις καλύτερα να δεις έναν ενδοκρινολόγο..... Μην κάνεις μόνη σου εικασίες και μην αρκείσαι σε απαντήσεις από εμάς.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμήθηκα..λόγω των ματιών μου με ρωτάνε όλοι,αλλά πάντα ήμουν έτσι, δεν έχει παρουσιαστεί κάποια διαφορά τα τελευταία χρόνια!!!!

 

Εγώ φοβάμαι λόγω αυξησξς του βάρους μου και στισ 2 εγκυμοσύνες...Στην πρώτη τα έχασα με το παραπ'ανω, αλλά τώρα δυσκολεύομαι. Κάποια στιγμή θα το κοιτάξω και αυτό..

 

Πάντως νομίζω ότι γενικότερα πρέπει να αρχίσουμε τις εξετάσεις και εμείς

Link to comment
Share on other sites

Rosalita

ελπιζω να μην πηρες στραβα αυτο που εγραψα για την νοητικη αναπτυξη του παιδιου.

Σου παρεθεσα την εμπειρια μου και τα λογια του γιατρου μου.

Αλλωστε ηταν κι ενας λογος ανησυχιας που ειχα για το δικο μου μωρο που ευτυχως και το δικο μου δεν μου εχει δειξει προς το παρον κατι ανησυχητικο.

Οταν ειναι ρυθμισμενος δεν υπαρχει προβλημα.

Ο θυρεοειδης αδενας ειναι ενας πολυ σημαντικος αδενας που ρυθμιζει πολλες λειτουργιες του οργανισμου.

Τι να πω ισως ο δικος μου γιατρος να ειναι υπερβολικος για να μην παραλειπω τα χαπια μου και να ακολουθω τις οδηγιες του πιστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανακάλυψα ότι έχω υποθυροειδισμό τα τελευταία 7 χρόνια. Στην εγκυμοσύνη έκανα εξετάσεις ανα 2-3 μήνες και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Είχα φτάσει να παίρνω το Τ4 των 125, αλλά τώρα παίρνω των 75 και αυτό όχι τα ΣΚ. Πρόσφατα ανακάλυψε και η αδερφή μου ότι έχει (είναι μεγαλύτερη μου κατά 9 χρόνια), αλλά και ο ανηψιός μου (17 ετών).

Να πω ότι είναι κληρονομικό; η μαμά μου είχε παρουσιάσει πριν απο αρκετά χρόνια, αλλά ο γιατρός της σταμάτησε τα χάπια γιατί της είπε ότι ήταν οκ....

Δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά χρειάζεται παρακολούθηση.

Για το γάλα δεν το ήξερα..μόνο για την ασπιρίνη είχα διαβάσει στις οδηγίες του φαρμάκου. Πάντως εγώ να σας πώ δεν περιμένω να περάσει και μισή ώρα για να πιώ/φάω κάτι. Στο τετάρτάκι την κάνω την ατασθαλία μου. :oops:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβουλες του ενδοκρινολογου μου ειναι να πινω το χαπι μου καθε πρωι μιση ωρα πριν απο το πρωινο. Να μην τρωω γαλακτοκομικα και να μην παιρνω σιδηρο(στην εγκυμοσυνη) τις επομενες 3 ωρες.

 

Κι εμενα αυτο μου ειπε για το σιδηρο.Κι εγω στην εγκυμοσυνη ανακαλυψα οτι ειχα υποθυροειδισμο,στις πρωτες εξετασεις τις μαζεμενες.Απο τοτε παιρνω το χαπακι μου και ολα οκ.Στον 8ο μηνα το αυξησα (απο Τ4 των 75 πηγα στα 88) και αφου αποθηλασα ξαναπηγα στα 75.Ο ενδοκρινολογος και ο γυναικολογος μου ειπαν οτι ειναι πολυ σημαντικο να παιρνω το χαπι μου και δεν θα υπαρξει προβλημα.Αν δεν το επαιρνα τοτε μπορει να ειχα προβληματα με την εγκυμοσυνη.Ολα καλα ομως :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα υπερθυροειδισμό και στις 2 εγκυμοσύνες, στην πρώτη μάλιστα είχε σπάσει τα κοντέρ 8) !!! Έπαιρνα τα προθουρίλ, τα οποία σταμάτησα ένα μήνα πρίν την ΠΗΤ και όλα καλά. Μετά τον τοκετό μου πήραν αίμα και μετρήσαμε και ήταν όλα φυσιολογικά. Με το μωρό εφόσον το παρακολουθείς και ακολουθείς θεραπεία, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Rosalita

ελπιζω να μην πηρες στραβα αυτο που εγραψα για την νοητικη αναπτυξη του παιδιου.

 

Νομίζω με παρεξήγησες! Στα αλήθεια αγχώθηκα και γω γιατί και γω το διάβασα κάπου ότι δημιουργούνται νοητικά προβλήματα! Αλλά ευτυχώς ο πιτσιρικάς μας είναι σπίρτο, οπότε μου έχει φύγει αυτό το άγχος!! Μάλλον το έγραψα με λάθος τρόπο...(μικροπροβληματάκια έκφρασης... :lol::lol: )

Πάντως και γω, παρόλο που έιναι οριακά πάνω από το όριο προσέχω πάρα πολύ! Αφού το βρήκα το πρόβλημα και λύνεται...no problem!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΝΑ σας ρωτήσω κατι , επαναφέροντας το θέμα που αφορά την αδερφή μου: αυξημένη ΤΣΗ αλλά οι άλλες ορμόνες στα φυσιολογικα όρια τί σημαίνει. η γιατρός ειπε υπερθυρειοδισμό, αλλά η ενδοκρινολόγος θα μας πει σίγουρα..ήθελα απλά μια γνώμη..μας έβαλε να κάνουμε εξετάσεις και για την φρι κατι , και αν βγει φυσιολοική μπορεί λέει απλά να υπάρχει αύξηση λόγω κάποιου όζου ή κάτι τέτοιου...είναι ανησυχητικά όλα αυτα? και ο όζος τί είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ο οζος ειναι καλοηθης ογκος (μην σε τρομαζει η λεξη. ειχα & εχω πολλους για χρονια στο λαιμο μου).

Η αδερφη σου εχει θυρεοειδη?

H FT3 & FT4 ειναι ορμονες που δειχνουν αν καποιος εχει θυρεοειδη. Αν ειναι φυσιολογικες οι τιμες και ειναι ψηλα μονο τα αντισωματα θα της πει να κανει εναν υπερηχο και απλη παρακολουθησει. Σε περιοδο εντονου αγχους οι οζοι μεγαλωνουν και ξαναμικραινουν. Υπαρχει ενα οριο ασφαλειας που αν η διασταση τους περασει θεωρουνται οτι μπορουν να κανουν ιστορια και αφαιρουνται.

Αν ειναι και οι Ορμονες ψηλα θελει και καποια θεραπεια .

Πηγαινεται σε εναν ενδοκρινολογο παντως.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...