Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!

Σκέπτομαι, τον Μαϊο να πάω για λαπαροσκόπηση (για λύση περικωδωνικών συμφύσεων) και διερευνητική (δεν ξέρω αν θα βρεθεί και κάτι άλλο...). Η σαλπιγγογραφία μου έδειξε ΜΟΝΟ περικωδωνικές συμφύσεις στη δεξιά σάλπιγγα.

Εσείς τι αποτελέσματα είχατε μετά τη λαπαροσκόπηση; Υπήρξαν επιπλοκές (έχω διαβάσει περιπτώσεις εμφάνισης υδροσάλπιγγας μετά τη λύση συμφύσεων...).

Υπήρξε κάποια που να έμεινε έγκυος μετά τη λαπαροσκόπηση;

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

 

 

http://www.inarcadia.gr/news/arxeio/xei08/img/290508-inom.pdf

 

όπως θα δεις και εδώ 37% ποσοστό γυναικών που εμφάνισαν συμφύσεις δεν είναι "μικρό ποσοστό", συγνώμη αλλά είναι σχεδόν τέσσερις στις 10 γυναίκες :shock:

Link to comment
Share on other sites

 

για την δική μου εμπειρία, έχουμε μιλήσει και σε άλλο post, έχω μιλήσει και δείξει τις εξετάσεις μου σε 5 γιατρούς τους τελεαιταίους 10 μήνες, δεν μπορούσα να "χωνέψω" πως μεταξύ σαλπιγγογραφίας & λαπαροσκόπησης (14 μήνες) οι σάλπιγγες είχαν κλείσει λόγω συμφήσεων, και οι πέντε μου απάντησαν "αρκούν και 6 μήνες για να δούμε σοβαρές αλλάγές στην κατάσταση μιας γυναίκας". Και φυσικά κανένας δεν με διαβεβαίωσε για την κατάσταση των σαλπίγγων μετά την λαπαροσκόπηση, και ας είχαν μπροστά τους τις εικόνες με την διέλευση του υγρού μετά την διάνοιξη τους, όλοι ζητούσαν σαλπιγγογραφία, γι' αυτό αναγκάστηκα να ξανακάνω πριν 1 μήνα και να δώ την μία ανοικτή και την άλλη κλειστή με ελαφρά διάταση (εικόνα ελαφράς υδροσάλπιγγας).

Με όλα αυτά δεν θέλω να σε απογοητεύσω, ούτε να σε φοβήσω, καμία περίπτωση δεν είναι ίδια με την άλλη, επειδή συνέβη αυτο σε εμένα δεν θα το πάθουν και όλες οι άλλες κοπέλες, απλά σου λέω να προσέξεις και να μην τρέφεις υπερβολικές ελπίδες (αν στην λαπαροσκόπηση υπάρχουν συμφήσεις, γιατί έχω ακούσει και περιπτώσεις που η σαλπιγγογραφία έδειχνε απόφραξη λόγω συμφήσεων και στην λαπαροσκόπη ήταν όλα καθαρά-στο εύχομαι) αν υπάρχει πρόβλημα για την λύση του.Οι σάλπιγγες είναι το πιο ευαίσθητο όργανο της γυναίκας και τυχόν βλάβη τους είναι πάρα πολύ δύσκολο να επιλυθεί χειρουργικά.Όσους γιατρούς και να ρωτήσεις κανένας δεν θα σου εγγυηθεί για την επιτυχία 100%.

Άλλωστε η εξωσωματική ανακαλύφθηκε αρχικά για τις γυναίκες με βλάβες στις σαλπιγγες, μέχρι τότε ήταν αδύνατον να κάνουν παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Σκέπτομαι, τον Μαϊο να πάω για λαπαροσκόπηση (για λύση περικωδωνικών συμφύσεων) και διερευνητική (δεν ξέρω αν θα βρεθεί και κάτι άλλο...). Η σαλπιγγογραφία μου έδειξε ΜΟΝΟ περικωδωνικές συμφύσεις στη δεξιά σάλπιγγα.

Εσείς τι αποτελέσματα είχατε μετά τη λαπαροσκόπηση; Υπήρξαν επιπλοκές (έχω διαβάσει περιπτώσεις εμφάνισης υδροσάλπιγγας μετά τη λύση συμφύσεων...).

Υπήρξε κάποια που να έμεινε έγκυος μετά τη λαπαροσκόπηση;

 

Καλημέρα candycandy. Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση τον προηγούμενο Ιούνιο. Η αιτία ήταν αφαίρεση διαφράγματος στην μήτρα, αλλά η λαπαροσκόπηση έδειξε και συμφύσεις στις σάλπιγγες, οι οποίες και αφαιρέθηκαν επίσης.

Επιπλοκές δεν είχα καμία. Αντιθέτως, μετά τους 3 κύκλους αναμονής για επούλωση της μήτρας, έμεινα αμέσως έγκυος!!!

Πιστεύω ότι το σημαντικότερο είναι να βρεις τον καλύτερο γιατρό, σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου κριτήρια. Εγώ είχα επισκεφτεί τρεις, πριν καταλήξω τελικά σ΄αυτόν που με χειρούργησε.

Εύχομαι ότι καλύτερο αν αποφασίσεις να κάνεις την επέμβαση. Αν θελήσεις λεπτομέρειες, στείλε μου πμ :wink:

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Σκέπτομαι, τον Μαϊο να πάω για λαπαροσκόπηση (για λύση περικωδωνικών συμφύσεων) και διερευνητική (δεν ξέρω αν θα βρεθεί και κάτι άλλο...). Η σαλπιγγογραφία μου έδειξε ΜΟΝΟ περικωδωνικές συμφύσεις στη δεξιά σάλπιγγα.

Εσείς τι αποτελέσματα είχατε μετά τη λαπαροσκόπηση; Υπήρξαν επιπλοκές (έχω διαβάσει περιπτώσεις εμφάνισης υδροσάλπιγγας μετά τη λύση συμφύσεων...).

Υπήρξε κάποια που να έμεινε έγκυος μετά τη λαπαροσκόπηση;

 

Καλημέρα candycandy. Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση τον προηγούμενο Ιούνιο. Η αιτία ήταν αφαίρεση διαφράγματος στην μήτρα, αλλά η λαπαροσκόπηση έδειξε και συμφύσεις στις σάλπιγγες, οι οποίες και αφαιρέθηκαν επίσης.

Επιπλοκές δεν είχα καμία. Αντιθέτως, μετά τους 3 κύκλους αναμονής για επούλωση της μήτρας, έμεινα αμέσως έγκυος!!!

Πιστεύω ότι το σημαντικότερο είναι να βρεις τον καλύτερο γιατρό, σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου κριτήρια. Εγώ είχα επισκεφτεί τρεις, πριν καταλήξω τελικά σ΄αυτόν που με χειρούργησε.

Εύχομαι ότι καλύτερο αν αποφασίσεις να κάνεις την επέμβαση. Αν θελήσεις λεπτομέρειες, στείλε μου πμ :wink:

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες!

Σκέπτομαι, τον Μαϊο να πάω για λαπαροσκόπηση (για λύση περικωδωνικών συμφύσεων) και διερευνητική (δεν ξέρω αν θα βρεθεί και κάτι άλλο...). Η σαλπιγγογραφία μου έδειξε ΜΟΝΟ περικωδωνικές συμφύσεις στη δεξιά σάλπιγγα.

Εσείς τι αποτελέσματα είχατε μετά τη λαπαροσκόπηση; Υπήρξαν επιπλοκές (έχω διαβάσει περιπτώσεις εμφάνισης υδροσάλπιγγας μετά τη λύση συμφύσεων...).

Υπήρξε κάποια που να έμεινε έγκυος μετά τη λαπαροσκόπηση;

 

Καλημέρα candycandy. Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση τον προηγούμενο Ιούνιο. Η αιτία ήταν αφαίρεση διαφράγματος στην μήτρα, αλλά η λαπαροσκόπηση έδειξε και συμφύσεις στις σάλπιγγες, οι οποίες και αφαιρέθηκαν επίσης.

Επιπλοκές δεν είχα καμία. Αντιθέτως, μετά τους 3 κύκλους αναμονής για επούλωση της μήτρας, έμεινα αμέσως έγκυος!!!

Πιστεύω ότι το σημαντικότερο είναι να βρεις τον καλύτερο γιατρό, σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου κριτήρια. Εγώ είχα επισκεφτεί τρεις, πριν καταλήξω τελικά σ΄αυτόν που με χειρούργησε.

Εύχομαι ότι καλύτερο αν αποφασίσεις να κάνεις την επέμβαση. Αν θελήσεις λεπτομέρειες, στείλε μου πμ :wink:

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

11 Απριλίου έκανα λαπαροσκόπηση για πλαστική σαλπίγγων και λυση συμφήσεων μιας και είχε δείξει η σαλπιγγογραφία υδροσάλπιγγες, δεν έγινε πλαστική γιατί δεν είχα υδροσάλπιγγες. Εμεινα έγκυος φυσιολογικά μετά απο δυο μήνες. Είχαν προηγηθεί 15 μήνες προσπαθειών (είχαμε κάνει και 4 σπερματεγχύσεις).

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη,δε το καταλαβα αυτο=δηλαδη η σαλπιγγογραφια εδειξε "λαθος"???? και τελικα δεν ειχες προβλημα?

ο ιατρος σου δεν ηταν υπευθυνος για την εγχειρηση αυτη? ποιος προτεινε να κανεις την επεμβαση?

 

τωρα προβληματιζομαι,γιατι και εγω εκανα σαλπιγγο.σε δημοσιο νοσοκ.και η διαγνωση δεν ειναι και τοσο σαφης.

ο ενας ιατρος προτεινε υστερο-λαπαροσκοπηση,ενω ο αλλος λεει "οχι" σε ολα αυτα.Με μια συμφυση στο κατω τμημα της μητρας,και μια "στενωση στην αριστερη σαλπιγγα",περιμενει να μεινω γρηγορα εγκυος.

τωρα δεν εχω καταλαβει αν η "στενωση" σημαινει "κλειστη σαλπιγγα".

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...